Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ιπποφαές


antonix

Recommended Posts


Διαφημίσεις


λοιπον τωρα το εψαξα σε ρωσικα σαιτ -γιατι εκει το χρησιμοποιουν πολυ και απο χρονια- και διαβασα οτι μπορεις αφοβα να χρησιμοποιεις και οτι σου δινει πολλες βιταμινες καθως και σε προστατευει απο φλεγμονες του κολπου ,μητρας κτλ!επισης οταν με το καλο γεννησεις και θηλαζεις μπορεις να αλειφεις τις θηλες σου αν πονουν με λαδι ιπποφαους. α ,επισης το ιπποφαες δεν ειναι βοτανο αλλα τροφη !έτσι ειναι!

images?q=tbn:ANd9GcQS-vXetcz3bvyuvkHw2usgnaAyKnO9S9_3yJayAFD-lmooT60y5mf_XGIn

φυσικα τον τελευταιο και κυριο λογο για το αν πρεπει ή οχι να καταναλωνεις στην εγκυμοσυνη μια τροφη τον εχει ο γιατρος σου και οχι το ιντερνετ, οποτε ρωτα τον!

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Ειναι το επόμενο που θέλω να πάρω.Πολύ ενέργεια εχω ακούσει απο κόσμο που το παίρνει.Πάντως κακό δεν κάνει.Όταν θα το παρω θα σου πώ.Αν κατάλαβα καλά είναι κάτι σαν την σπιρουλίνα αλλά οχι το ιδιο.

Τι ωραιο να εισαι μανουλα!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Το είχα αγοράσει πριν ένα χρόνο αλλά μου άνοιγε τρομέρα την όρεξη και το σταμάτησα.

Με την σπιρουλίνα δεν αντιμετώπισα τέτοιο πρόβλημα ,βοήθησε και στο θέμα της τουαλέτας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...
κορίτσια παίρνει κάποια ιπποφαές σε συμπλήρωμα διατροφής?

 

έχει δει αποτελέσματα?

 

Ναι,είναι καλό.Το έπερνα πρίν ένα χρόνο,μου έδωσε τόνωση και ενέργεια.

Link to comment
Share on other sites

Eμένα ο άντρας μου καλλιεργεί ιπποφαές και μάλιστα έχει ανοιχτεί και επαγγελματικά, στην Καλαμάτα όπου έχουμε τις καλλιέργειες έκανε ένωση παραγωγών και επειδή θεωρείται εναλλακτική καλλιέργεια και προσοδοφόρα, έχει μεγάλη ζήτηση. Θεωρείται από τις super τροφές και εγώ πλέον το παίρνω συστηματικά και θα έλεγα ότι έχω δει μεγάλη βελτίωση στον οργανισμό μου.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Και εμένα με εχει βοηθήσει πάρα πολύ!

Ενέργεια, μαλλια, νύχια... Είδα μεγάλη βοηθεια στον ορανισμό μου.

Όμως δεν πρέπει να το πέρνεις συνεχώς. Καλό ειναι να το παίρνει ως 6 μήνες και μετά διακοπή άλλους 6... και πάει λέγοντας.

c12e25debb.png
Link to comment
Share on other sites

Κι εμεις τρωμε που και που, βοηθαει στα ξενυχτια με το μωρο :D

Δεν χρειαζεται ουτε να το καλλιεργεις ουτε να το αγορασεις, εχει θαμνους παντου στην Ελλαδα, ακομα και στο Χαλανδρι που μενουμε!!! Απλως προτιμουμε να το μαζεψουμε απο πιο απομερα μερη για να μην εχει φαει καυσαεριο.:wink:

Link to comment
Share on other sites

Κι εμεις τρωμε που και που, βοηθαει στα ξενυχτια με το μωρο :D

Δεν χρειαζεται ουτε να το καλλιεργεις ουτε να το αγορασεις, εχει θαμνους παντου στην Ελλαδα, ακομα και στο Χαλανδρι που μενουμε!!! Απλως προτιμουμε να το μαζεψουμε απο πιο απομερα μερη για να μην εχει φαει καυσαεριο.:wink:

 

Χαρά-Μαρία αυτοί οι θάμνοι που λες ΔΕΝ είναι ιπποφαές, νομίζω λέγεται πυράκανθος και μοιάζει απλώς με το ιπποφαές. Το ιπποφαές το βρίσκεις μόνο κατόπιν παραγγελίας από συγκεκριμένα φυτώρια-καλλιέργειες, το γνωρίζω καλά αυτό λόγω του ότι ο άντρας μου έχει ασχοληθεί επαγγελματικά, όπως είπα και πιο πάνω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χαρά-Μαρία αυτοί οι θάμνοι που λες ΔΕΝ είναι ιπποφαές, νομίζω λέγεται πυράκανθος και μοιάζει απλώς με το ιπποφαές. Το ιπποφαές το βρίσκεις μόνο κατόπιν παραγγελίας από συγκεκριμένα φυτώρια-καλλιέργειες, το γνωρίζω καλά αυτό λόγω του ότι ο άντρας μου έχει ασχοληθεί επαγγελματικά, όπως είπα και πιο πάνω.

 

Δηλαδή βρε κορίτσια το ζητάς από το φαρμακείο ή στο γράφει γιατρός;

Link to comment
Share on other sites

Χαρά-Μαρία αυτοί οι θάμνοι που λες ΔΕΝ είναι ιπποφαές, νομίζω λέγεται πυράκανθος και μοιάζει απλώς με το ιπποφαές. Το ιπποφαές το βρίσκεις μόνο κατόπιν παραγγελίας από συγκεκριμένα φυτώρια-καλλιέργειες, το γνωρίζω καλά αυτό λόγω του ότι ο άντρας μου έχει ασχοληθεί επαγγελματικά, όπως είπα και πιο πάνω.

 

γνωριζω και προσεχω.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν θάμνοι ιπποφαές αλλά είναι άγριοι και δεν κάνουν για επεξεργασία. Ο Μεγ. Αλέξανδρος αγαπητή φίλη έτρωγε τους καρπούς στην άγρια μορφή τους -εγώ δεν μίλησα ειρωνικά όπως έκανες εσύ-απλώς ήθελα να τονίσω πως η όποια επεξεργασία τους, το λάδι, ο χυμός, τα φύλλα κτλ γίνεται από τις ήμερες καλλιέργειες και όχι από το οποιοδήποτε φυτό βρούμε φυτρωμένο στους δρόμους. Πληροφοριακά, το φυτό βγάζει τα περί 200 προϊόντα.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν θάμνοι ιπποφαές αλλά είναι άγριοι και δεν κάνουν για επεξεργασία. Ο Μεγ. Αλέξανδρος αγαπητή φίλη έτρωγε τους καρπούς στην άγρια μορφή τους -εγώ δεν μίλησα ειρωνικά όπως έκανες εσύ-απλώς ήθελα να τονίσω πως η όποια επεξεργασία τους, το λάδι, ο χυμός, τα φύλλα κτλ γίνεται από τις ήμερες καλλιέργειες και όχι από το οποιοδήποτε φυτό βρούμε φυτρωμένο στους δρόμους. Πληροφοριακά, το φυτό βγάζει τα περί 200 προϊόντα.

 

Σορρυ για το υφος εχεις δικιο.

Οσον αφορα σε οσα λες παραπανω, εμεις το τρωμε οπως ειναι (τον καρπο) οποτε δεν μας ενδιαφερει η επεξεργασια. Προφανως χρειαζεται να γινει απο καποιον ειδικο κατι τετοιο.

Δεν τρωγεται απευθειας ο καρπος?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Φυσικά και τρώγεται ο καρπός. Ο άντρας μου μια μέρα τυχαία διάβασε στην εφημερίδα ένα κείμενο-αφιέρωμα στο συγκεκριμένο φυτό και το έψαξε πάρα πολύ, έκανε επαφές με γεωπόνους και φυτώρια στην Ελλάδα όπου διοχετεύουν στην αγορά φυτά για όποιον ενδιαφέρεται να καλλιεργήσει και επειδή είχε μείνει άνεργος, αποφάσισε να ασχοληθεί με το συγκεκριμένο αντικείμενο. Ανοιξε και ιστοσελίδα και πραγματικά έχει μεγάλη ζήτηση και ενδιαφέρον στους αγρότες και καλλιεργητές ανά την Ελλάδα. Θεωρείται πάντως πολύ ευεργετικό για τον οργανισμό και ο κόσμος τώρα τελευταία έχει αρχίσει να το μαθαίνει.

Link to comment
Share on other sites

επισης κοριτσια σε καταστηματα με ρωσικα προιοντα -συνηθως καλλιθεα ,μενιδι,κεντρο για αθηνα-και σε πολλες πολεις της βορειας ελλαδας ,μπορειτε να βρειτε ιποοφαες σε μορφη λαδιου που και τρωγεται αλλα κυριως κανει εκπληκτικες μασκες για το προσωπο! το λεω γιατι εκει θα το βρειτε σημαντικα φθηνοτερα ,ενα μπουκαλακι καπου 50 μλ 5-8 ευρω αναλογως μαρκας!στη ρωσια το γνωριζουν και το χρησιμοποιουν ευρεως ,ζητηστε το αμπλιπιχοβοε μασλο

(οκ ειναι λιγο μπερδεμα αλλα με λιγη εξασκηση ολα θα πανε καλα...χα,χα)

κοριτσια αξιζει,αφηνει ενα δερμα ονειρο και κανει και για κατω απο τα ματια, οπου λογω βιταμινης καπα-αν δεν κανω λαθος- μειωνει τους μαυρους κυκλους!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι τοδοκίμασα.. Είναι όντως καταπληκτικό κ τρομερά ανερχόμενο προϊόν!! Απλά κοστίζει.. Επειδή τοχω ψάξει πάρα πολύ με την διατροφή , ανακάλυψα τον χυμο ρόδι( όχι αυτόν που πουλάνε τα σούπερ μάρκετ που είναι φουλ στην ζάχαρη. Μου το σύστησαν τυχαία κ έχω πάθει την πλάκα μου από τηντόνωση που προσφέρει - συν πολλά άλλα βέβαια..νομίζω αν δεν κάνω λάθος ότι το site είναι http://www.ospriathomas.gr.

Link to comment
Share on other sites

vre koritsia peite mou ki emena!to pairneis apo farmakeio?me ti dosologia?Einai se morfi xapiou?xazes erwtiseis alla de gnwrizv apo auta!Eimai omws toso kourasmeni pou thelw na to dokimasw

Θα πάς σε φαρμακείο η σε βιολογικάδικο

Επεξεργάστηκαν by drakonisi
Link to comment
Share on other sites

vre koritsia peite mou ki emena!to pairneis apo farmakeio?me ti dosologia?Einai se morfi xapiou?xazes erwtiseis alla de gnwrizv apo auta!Eimai omws toso kourasmeni pou thelw na to dokimasw

 

Το βρήσκεις στο φαρμακείο σε άσπρο χάρτινο κουτάκι,είναι σε κάψουλα μαλακής μορφής αυτές οι διαφανές που βλέπεις μέσα τι έχει,περιέχει 50,και πέρνεις μια με δυο κάθε μέρα.η τιμή του,τότε που το έπερνα εγώ ήταν 23 με 24 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

O antras mou mperdeutike kai pire exinakeia kai gia tous 2 mas. exete parei pote? Einai se kapsoules, tou eipe o farmakopoios na pairnoume 1 tin imera. Eimaste ki oi duo xalia giati arrwstainoume apo ti mikri mas kai to thelame gia enisxusi tou organismou. Exei parei kaneis? Einai se gualini suskeuasia, exei mesa 60 ki kanei 26 eurw. Einai kaluyeto to ippofaes?Den kserw apo auta

Link to comment
Share on other sites

i exinakeia einai nomizo kathara gia enisxisi anosopoitikou

 

loipon simera agorasa to ippofaes kai telika nomizo oti einai poly kalo...o logos pou ithela na to paro itan epeidi to teleuraio dimino niotho mia eksantlisi kai kourasi xoris na exo kanei kati idiaitero apo douleies...Simera den ksero an itan tyxaio alla simera me to ippofaes den aisthanthika kourasi

Link to comment
Share on other sites

O antras mou mperdeutike kai pire exinakeia kai gia tous 2 mas. exete parei pote? Einai se kapsoules, tou eipe o farmakopoios na pairnoume 1 tin imera. Eimaste ki oi duo xalia giati arrwstainoume apo ti mikri mas kai to thelame gia enisxusi tou organismou. Exei parei kaneis? Einai se gualini suskeuasia, exei mesa 60 ki kanei 26 eurw. Einai kaluyeto to ippofaes?Den kserw apo auta

Έψαξα λίγο στο internet και βρήκα τα εξής για την Εχινάτσια:

H Eχινάτσια θεωρείται οτι ενεργοποιεί το ανοσοποιητικό σύστημα,καταπολεμά τα βακτήρια σαν φυσικό αντιβιοτικό.Πράγμα που εξηγεί την αποτελεσματικοτητά της σε γρίπη,κρυολόγημα και φλεγμονές.Να ξέρεις οτι χρειάζεται διακοπή στίς 5 με 6 εβδομάδες.

Το Ιπποφαές πάντος είναι γενικό κάνει για όλλα

Link to comment
Share on other sites

Έψαξα λίγο στο internet και βρήκα τα εξής για την Εχινάτσια:

H Eχινάτσια θεωρείται οτι ενεργοποιεί το ανοσοποιητικό σύστημα,καταπολεμά τα βακτήρια σαν φυσικό αντιβιοτικό.Πράγμα που εξηγεί την αποτελεσματικοτητά της σε γρίπη,κρυολόγημα και φλεγμονές.Να ξέρεις οτι χρειάζεται διακοπή στίς 5 με 6 εβδομάδες.

Το Ιπποφαές πάντος είναι γενικό κάνει για όλλα

 

 

Σ' ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Μήπως τελικά το πήρα πολύ αβίαστα; Γιατί πρέπει να διακόψω στις 5-6 εβδομάδες; Ο φαρμακοποιός δεν μου το είπε αυτό. Εγώ ήμουν κουρασμένη και κρυωμένη, μπήκα σε ένα φαρμακείο, μου το σύστησαν και το πήρα. Μάλιστα είπα στο φαρμακοποιό να πάρω ιπποφαές κι εκείνος είπε καλύτερα εχινάκεια. Μήπως να ρωτάμε κανένα γιατρό για όλα αυτα;;;; Νιώθω ότι έκανα μ........ και έδωσα και 26 ευρουλάκια

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...