Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΟΣΟ ΚΑΚΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΣΤΟ ΕΜΒΡΥΟ Ο ΘΥΜΟΣ ΚΑΙ ΤΑ ΝΕΥΡΑ?


Recommended Posts

Ξερω πωσ εδω ημαστε μονο μανουλεσ μπαμπαδεσ και μελοντικοι γονεισ αλλα... ισωσ ξερετε κατι περισσοτερο απο εμενα..

 

τσακονομαστε με τον αντρα μου και καμια φορα με εξοργιζει τοσο πολυ που ξερπαω σε απιστευτεσ φωνεσ...

στεναχοριεμαι πολυ για το κακο που μπορει να παθει (χτυπα ξυλο ) το μωρακι μασ...αλλα πραγματικα καποιεσ φωρεσ ειμαι στα ορια μου και δεν μπορω να συκγρατιθω..

 

ειμαι χαλια..

MZw9p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Όταν νευριάζεις και φτάνεις σε τέτοια υπερβολικά σημεία θυμού απελευθερώνονται ορμόνες στο σώμα σου οι οποίες μπορεί να περάσουν στο μωράκι. Αν όντως τα εμβρυα καταλαβαίνουν και ακούν τα πάντα (νομίζω πως έτσι είναι) μπορεί να εεπηρεαστεί και το μωράκι. Αποκλείεται φυσικά να παθει κακό, είναι καλά προστατευμένο στην κοιλίτσα σου ότι ψυχική διάθεση και να έχεις. Το πολύ πολύ να σου βγει νευρικούλι :lol: (αστειεύομαι) Προσπάθησε να λύσεις όσο αυτό είναι εφικτό τα προβλήματα με τον άντρα σου. Μια εγκυμοσύνη είναι απο μόνη της αρκετά φορτική, δεν χρειάζεσαι και άλλη φόρτιση. Είναι καλο να είσαι ήρεμη και για το μωράκι σου αλλά κυρίως για σένα.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα με πρήξανε σ' όλη την εγκυμοσύνη...

το 1ο τρίμηνο πέρασα μεγάλη ένταση με κάτι γιατρούς...

το 2ο τρίμηνο είχα προβλήματα με τη δουλειά...

το 3ο τρίμηνο είχα τεράστια προβλήματα με κάτι καλούς γείτονες που δεν σεβάστηκαν την κατάστασή μου ούτε εκείνοι...

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ: Ο μικρός μου είναι νευρικός...Αλλά το περίμενα μ' όλα αυτά...

Ενω στο πρώτο που ήμουν στην κοσμάρα μου ο,τι κι αν συνέβαινε...ακόμα και τώρα στην προεφηβεία είναι αρνι το παιδί...

Πάντως τα νεύρα είναι κάτι που δεν μπορείς να ελέγξεις καλή μου...γι' αυτό μην έχεις τύψεις! Απλά προσπάθησε όσο γίνεται να τα ρίχνεις όλα πίσω...

10/1/1998 Πρώτη φορά μαμά: Ο Ραφαήλ έρχεται στη ζωή μου!

TpqWp2.pngIgXop2.png

Link to comment
Share on other sites

ΠΟΣΟ ΚΑΚΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΣΤΟ ΕΜΒΡΥΟ Ο ΘΥΜΟΣ ΚΑΙ ΤΑ ΝΕΥΡΑ?

Υποθέτω πολύ

 

όμως το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να το φιλοσοφήσεις λίγο παραπάνω :wink: για το καλό σου για το καλό του εμβρύου για το καλό όλων.

Λιγότερος εγωϊσμός και περισσότερη κατανόηση .......αυτά.

Link to comment
Share on other sites

...ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΤΡΟΜΕΡΑ ΝΕΥΡΑ ΟΧΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΛΛΕΙΨΗ...ΝΙΚΟΤΙΝΗΣ(ΗΜΟΥΝ ΦΟΥΓΑΡΟ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ)... :( ...ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΜΕ ΕΙΔΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕ *ΑΝΑΨΕ ΕΝΑ ΤΣΙΓΑΡΟ...*

ΑΡΑ ΜΑΛΛΟΝ ΚΑΚΟ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΤΣΙΤΩΜΑ...

ΒΑΣΙΛΙΚΗ....ΛΑΤΡΕΙΑ ΜΟΥ!!!!!!29.11.03

ΛΙΟΝΤΑΡΑΚΙ ΜΟΥ...ΑΝΤΡΑΚΙ ΜΟΥ !!!!!!04.08.10

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είχα κι εγώ την ίδια αγωνία με σένα...

Πέρασα δύσκολες καταστάσεις στην εγκυμοσύνη: το πρώτο τρίμηνο ταλαιπωρία στη δουλειά (δουλεύω έξω και είχε πολλούς καύσωνες εκείνο το καλοκαίρι), μετά με απέλυσαν, στεναχώριες, μηνύσεις, οικονομικά προβλήματα και σούπερ τσακωμοι με τον άντρα μου -έκλαιγα συνεχώς. Δόξα τω Θεω, το μωράκι μου είναι μια χαρά.

Μη στεναχωριέσαι, αλλά φυσικά προσπάθησε να΄αποφύγεις τις στεναχώριες -από την άλλη, δεν ζούμε σε γυάλα...

Με το καλό! :)

Το ΑΓΓΕΛΑΚΙ μας...

 

53d74c016a.png

 

Together we stand, divided we fall...

Link to comment
Share on other sites

Στη πρώτη μου εγκυμοσύνη ήμουν πιεσμένη γενικότερα και όλο φώναζα... αποτέλεσμα: ο γιος μου είναι νευρικός γενικότερα. Τώρα που στα δίδυμα έχω τα τριπλά νεύρα εκεί θα δούμε τα γλέντια....

Link to comment
Share on other sites

Είναι δύσκολο να συγκρατήσεις τα συναισθήματά σου στην εγκυμοσύνη... Ας το ρίξουμε για άλλη μια φορά στις ορμονες. Πάντως είναι γεγονός ότι βιώνουμε τα πάντα πιο έντονα... Εγώ ακόμα κλαίω κάθε μέρα σχεδόν για τον μπαμπά μου που έχασα, κι ας πέρασε ενας χρόνος... αφού δε μπορώ να συγκρατηθώ, τι να κάνω... Επίσης Οκτώβριο-Νοέμβριο είχα πολλές εντάσεις στη δουλειά, μέχρι που πήγα μια μέρα στο γιατρό (εφυγα για λίγο απ'το γραφείο, ήταν άσχημη μέρα και δεν αισθανόμουν καλά, ευτυχώς είναι κοντά ο γιατρός μου), μου μέτρησε πίεση 15 με 9 και είχα και λίγες σταγόνες αίμα... Τρελλάθηκα εννοείται! Από τότε το πήρα πιο ψύχραιμα, απ' το ένα αφτί μπαίνουν όσα ακούω και απ' το άλλο βγαίνουν. Πήρα και την άδεια του έτους που έλεγα ότι δε θα την πάρω γιατί έχω πολύ δουλειά και έκατσα σπιτάκι μου αυτές τις μέρες και ηρέμησα λιγάκι. Εμ τι, να πάρω το βραβείο της ανοικτης παλάμης? Δεν έχω πάρει ούτε μια μέρα αναρρωτικής τοσο καιρό (ακόμα και εκείνη τη μέρα με το αίμα, επέστρεψα στο γραφείο, δεν πήγα σπίτι) και τι κατάλαβα?...

Τέλος πάντων... τώρα το πήρα απόφαση, πραγματικά... μπαινάκης-βγαινάκης! :D

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Είχα κι εγώ την ίδια αγωνία με σένα...

Πέρασα δύσκολες καταστάσεις στην εγκυμοσύνη: το πρώτο τρίμηνο ταλαιπωρία στη δουλειά (δουλεύω έξω και είχε πολλούς καύσωνες εκείνο το καλοκαίρι), μετά με απέλυσαν, στεναχώριες, μηνύσεις, οικονομικά προβλήματα και σούπερ τσακωμοι με τον άντρα μου -έκλαιγα συνεχώς. Δόξα τω Θεω, το μωράκι μου είναι μια χαρά.

Μη στεναχωριέσαι, αλλά φυσικά προσπάθησε να΄αποφύγεις τις στεναχώριες -από την άλλη, δεν ζούμε σε γυάλα...

Με το καλό! :)

 

Καλημέρα κορίτσια,,

 

 

Souzi, συγνώμη να σε ρωτήσω σε απολύσανε στη διάρκεια της εγκυμοσύνης σου??? Γιατί αυτό ξέρω ότι απαγορεύεται .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είναι και οι ορμόνες που τρελαίνονται, την μία νιώθεις τέλεια την άλλη κλαίς χωρίς λόγο, όσο πιό ήρεμη είσαι τόσο καλύτερα για το μωράκι σου. Όπως και να το κάνεις είναι φάση μεγάλων αλλαγών στην ζωή σου, προσπάθησε όσο μπορείς να είσαι ήρεμη εμένα με βοήθησαν βιβλία αυτοβελτίωσης π.χ. Όσσο κα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

kai gw poly stenaxwria pernaw ..xtes to bradu den mporoysa na kratithw allo kai ekleiga olo to bradu me auta kai ta alla pou mou syneboyn ... mia mera tsakothika toso poly me ton patera mou poy fvnaksa toso dynata kai petaksa sto toixo tin flitzana mou kai apo ton thoribo pou ekane tromaksa ! uposxethika na mhn to ksanakanw exw foberes typseis gia ekeinh tin mera polu stenaxvriemai ...thelw na eimai kala kai h kalytera mama gia ton mpempako mou ... kalo einai na prosexoume polu giati mono emeis mporoume na to kanoume auto oloi oi alloi gurw mas den bohthane kai poly...filia !!!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ ακριβώς αυτό αισθάνομαι dovisdepi, οτι οι γύρω δε βοηθάνε και πολύ, άμα έχω νεύρα δεν με καταλαβαίνει και κανείς :roll: και μετά αισθάνομαι απίστευτες τύψεις..μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα δηλαδή..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...