Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δραστηριοτητες 2,5 ετων


Recommended Posts

ναι στην αθηνα εινια πιοηπιο το κλιμα με την εννοια οτι δεν εχει υγρασια και δεν βρεχει τοσο πολυ. εχει και πολλα παρκα κατω. εγω γυρω απο το σπιτι ειχα 6 παρκα και 4 παιδικες χαρες. αλλα βοηθουσε ο καιρος πολυ. εγω ποτε μεχρι τωρα δεν πηγα σε παιδοτοπο. δεν χρειαστηκε.

 

τωρα πρπει να βρω κατι οπωσδηποτε. χθες πχ φρικαρε μεσα στο σπιτι και αρχισε να πεταει παιχνιδια στον μικρο. τα πηγα στο μαρκετ μια βολτα. μια χαρα περασε αλλα γινεται συνεχεια να τα πηγαινω μαρκετ; ασε που εμαθε και να ψωνιζει τρομαρα του. παιρνει το καλαθι και βαζει μεσα ο,τι θελει, κιντερ αυγο, γαλακτοφετες, ενα κεκακι, γιαουρτια κτλ. καταλαβες. οιποτε αμα πηγαινω και συνεχεια στο μαρκετ θα ξεπαραδιαζομαι χειροτερα. χθες για 2 γαλατα δικα του πηγαμε και καναμε 20 ευρω λογαριασμο.

 

Χαχαχαχαχα φαντάζομαι τον μικρό με το καλάθι στο χέρι να ψωνίζει χαχαχαχαχααχα

Καθένας έχει τρεις χαρακτήρες: αυτόν που δείχνει, αυτόν που έχει κι αυτόν που νομίζει ότι έχει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ναι και να μην αφηνει το καλαθι. "εγω εγω, εγω ψωνισω". μα εινια βαρυ το καλαθι, να το παρει η μανουλα; οσι, εγω καλασι, εγω ψωνισω.

 

μεχρι και προσαναμα για τζακι πηρε που δεν εχουμε τζακι. ευτυχως τα αφησε μονος του.

 

και στο τελος αφου καβατζωσε ο,τι ηθελε λεει "παμε πληωσουμε τωα μαμα; αντε πληωσουμε τωα".

Link to comment
Share on other sites

Εμείς τον περασμένο χειμώνα που η μικρή ήταν 2 χρονών και εγώ έγκυος στο 2ο συνδυαζαμε αυτα τα 2. Πηγαιναμε σε ένα εμπορικό κέντρο με δωρεαν parking :P το οποίο είχε και έναν επίσης ελεύθερο παιδότοπο. Μην φανταστείς τπτ το ιδιαίτερο, είχε 2-3 τραπέζια με τουβλάκια (χτες που ξαναπήγαμε τα είχαν βγαλει :evil:), κανα 2 σπιτάκια που εμπαιναν και εβγαιναν τα μικρά και μερικά πλαστικά αλογάκια. Δεν είχε φύλαξη αλλά ήταν μια συμπαθητική λύση.

Επίσης, σε άλλο εμπορικό, κάθε τόσο διοργανώνουν διάφορα για παιδάκια, άλλες φορές με Lego, άλλες με playmobile κλπ

Δυστυχώς δεν ξέρω τι υπάρχει στην Θεσσαλονίκη...

 

ναι και εδω για τα εμπορικα μας βλεπω. εχει και το κοσμος και το απολλωνια πολιτεια. ουφ.

 

αλλα ηθελα και καμια αλλη ιδεα αν υπαρχει αλλα μαλλον δεν υπαρχει:cry::cry:.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ σπάω το κεφάλι μου αλλά δεν βρίσκω τίποτα άλλο.

Super market πάμε και εμείς γιατί είναι ένα μεγάλο δίπλα στο σπίτι μας, που εκτός από παιδότοπο έχει και έναν χώρο με μια μεγάλη τσουλήθρα που μαζεύει πολλά πιτσιρίκια. Είμαστε και ξεχασιάρηδες οποτε πάμε συχνά.

Ελπίζω να μας δώσουν και καμια άλλη ιδέα τα κορίτσια

Link to comment
Share on other sites

τα πηγα στο μαρκετ μια βολτα. μια χαρα περασε αλλα γινεται συνεχεια να τα πηγαινω μαρκετ; ασε που εμαθε και να ψωνιζει τρομαρα του. παιρνει το καλαθι και βαζει μεσα ο,τι θελει, κιντερ αυγο, γαλακτοφετες, ενα κεκακι, γιαουρτια κτλ. καταλαβες. οιποτε αμα πηγαινω και συνεχεια στο μαρκετ θα ξεπαραδιαζομαι χειροτερα. χθες για 2 γαλατα δικα του πηγαμε και καναμε 20 ευρω λογαριασμο.

 

:lol:

Για δραστηριότητες στη Θεσ/νίκη δεν έχω να προτείνω κάτι. Το μόνο που προτείνω είναι να μην σταματήσεις να τον παίρνεις στο σμ, αλλά να το δεις ως ευκαιρία να μάθει να ψωνίζει συνειδητοποιημένα. Στην αρχή μπορεί να έχετε μερικές διαφωνίες, αλλά αν δείξεις σταθερότητα, θα δεις ότι είναι επένδυση για το μέλλον.

Το κρύο μην το φοβάσαι, αρκεί να τα ντύνεις καλά. Εμείς εδώ που είμαστε έχουμε μονίμως το χειμώνα υγρασία και βαθμούς υπό το μηδέν για εβδομάδες. Ε, το παίρνεις απόφαση τελικά ότι θα πας στην παιδική χαρά με -5...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Υπάρχει και η λύση να καλείς κάποιους φίλους σπίτι αν έχουν παιδάκια ή να πηγαινετε εσείς στο δικο τους, αλλά και πάλι δεν ξέρω πόσο εύκολο μπορεί να είναι λόγω δουλειάς, απόστασης ή άλλων υποχρεώσεων.

Link to comment
Share on other sites

:lol:

Για δραστηριότητες στη Θεσ/νίκη δεν έχω να προτείνω κάτι. Το μόνο που προτείνω είναι να μην σταματήσεις να τον παίρνεις στο σμ, αλλά να το δεις ως ευκαιρία να μάθει να ψωνίζει συνειδητοποιημένα. Στην αρχή μπορεί να έχετε μερικές διαφωνίες, αλλά αν δείξεις σταθερότητα, θα δεις ότι είναι επένδυση για το μέλλον.

 

τον παω λαικη, σουπερ μαρκετ και γενικως παντου σε ολες τις δουλειες απο 12 ημερων. δεν θα το κοψω το μαρκετ:wink:, αλλα να εχω καπου να τα παω η να τα παμε.

Το κρύο μην το φοβάσαι, αρκεί να τα ντύνεις καλά. Εμείς εδώ που είμαστε έχουμε μονίμως το χειμώνα υγρασία και βαθμούς υπό το μηδέν για εβδομάδες. Ε, το παίρνεις απόφαση τελικά ότι θα πας στην παιδική χαρά με -5...

 

:cry::cry::cry:με -5 στην παιδικη;

 

επομενως και παλι καταληγουμε οτι μενουν μαρκετ, εμπορικα, παιδοτοπος.

 

 

δεν φοβασαι στην παιδικη χαρα με τοσο κρυο και λασπες; οχι μονο μην κρυωσουν αλλα μην γλιστρισουν απο τη γλιτσα. η το πηρες αποφαση οτι θα τα γυρνας σπιτι γουρουνακια λασπωμενα:lol::lol:;

Link to comment
Share on other sites

ναι και να μην αφηνει το καλαθι. "εγω εγω, εγω ψωνισω". μα εινια βαρυ το καλαθι, να το παρει η μανουλα; οσι, εγω καλασι, εγω ψωνισω.

 

μεχρι και προσαναμα για τζακι πηρε που δεν εχουμε τζακι. ευτυχως τα αφησε μονος του.

 

και στο τελος αφου καβατζωσε ο,τι ηθελε λεει "παμε πληωσουμε τωα μαμα; αντε πληωσουμε τωα".

 

Χαχαχα όλα τα λεφτά ο μικρός!

Τώρα που το θυμήθηκα δεν έχει να τον πας κάπου babyswimming?Εμείς πάμε 1 φορά την εβδομάδα οπότε μας μένουν 6 μέρες για να πονοκεφαλιάσω να δω τι θα τον κάνω.Αν βάλεις κ το σμ μένουν 5!

Καθένας έχει τρεις χαρακτήρες: αυτόν που δείχνει, αυτόν που έχει κι αυτόν που νομίζει ότι έχει.

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα όλα τα λεφτά ο μικρός!

Τώρα που το θυμήθηκα δεν έχει να τον πας κάπου babyswimming?Εμείς πάμε 1 φορά την εβδομάδα οπότε μας μένουν 6 μέρες για να πονοκεφαλιάσω να δω τι θα τον κάνω.Αν βάλεις κ το σμ μένουν 5!

Εσείς πού πάτε για babyswimming? Και τι δινετε?

Link to comment
Share on other sites

Πάμε στο ΟΑΚΑ στις Νηρηίδες 1 φορά την εβδομάδα κ δίνουμε 38 ευρώ.

Καθένας έχει τρεις χαρακτήρες: αυτόν που δείχνει, αυτόν που έχει κι αυτόν που νομίζει ότι έχει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ναι στην αθηνα εινια πιοηπιο το κλιμα με την εννοια οτι δεν εχει υγρασια και δεν βρεχει τοσο πολυ. εχει και πολλα παρκα κατω. εγω γυρω απο το σπιτι ειχα 6 παρκα και 4 παιδικες χαρες. αλλα βοηθουσε ο καιρος πολυ. εγω ποτε μεχρι τωρα δεν πηγα σε παιδοτοπο. δεν χρειαστηκε.

 

τωρα πρπει να βρω κατι οπωσδηποτε. χθες πχ φρικαρε μεσα στο σπιτι και αρχισε να πεταει παιχνιδια στον μικρο. τα πηγα στο μαρκετ μια βολτα. μια χαρα περασε αλλα γινεται συνεχεια να τα πηγαινω μαρκετ; ασε που εμαθε και να ψωνιζει τρομαρα του. παιρνει το καλαθι και βαζει μεσα ο,τι θελει, κιντερ αυγο, γαλακτοφετες, ενα κεκακι, γιαουρτια κτλ. καταλαβες. οιποτε αμα πηγαινω και συνεχεια στο μαρκετ θα ξεπαραδιαζομαι χειροτερα. χθες για 2 γαλατα δικα του πηγαμε και καναμε 20 ευρω λογαριασμο.

kourkoumpini, σαν να βλέπω εμένα με τη μικρή μου! Κι εμείς τα ίδια - μα ΑΚΡΙΒΩΣ - δηλαδή, κίντερ αυβγό, γαλακτοφέτες (που δεν τις τρώει), και άλλα όπως σοκολάτα μπαρίτσες κίντερ, κρουασάν μόλτο, αλλά ενδιαφέρεται και για τα άλλα του σπιτιού....με ρωτάει: έχουμε μακαρόνια, τελείωσαν; έχουμε λέω εγώ, τελείωσαν λέει, να αγοράσουμε...κι έχουμε να συζητάμε για κάθετί στο σούπερ.....

Εγώ την τρέχω σε παιδικές χαρές, παίρνω και λεωφορεία και πάμε και σε άλλες περιοχές της πόλης, παρόλο που σε απόσταση βολής (περπάτημα από 5 εώς 10 λεπτά) έχουμε 3 στην περιοχή μας. Έχει πολλή ενέργεια και νομίζω ότι η εναλλαγή παιδικων χαρών της αρέσει και δεν τα βαριέται (γιατί δεν έχουν όλες τα ίδια παιχνίδια κλπ), goodys κάποιες φορές που έχουν παιδότοπο, ο παιδότοπος playcorner κοντά στο πεδίον του Άρεος που έχει παιχνίδια lego, playmobil κλπ.΄

 

Για άλλες δραστηριότητες στο σπίτι έχουμε αρκετά παιχνίδια αλλά αυτά που στη φάση αυτή (ίδια ηλικία με το δικό σου) της αρέσουν ξύλινα πάζλ, βιβλία με μικρές ιστορίες, διάφορες καρτούλες-παιχνίδια που τα ταξινομεί, τα βάζει σε ένα κουτί μετά σε ένα άλλο κλπ. lego και playmobil αλλά περισσότερο εκείνα που είναι για μεγαλύτερα 4-10, τώρα πήρα δακτυλομπογιές για να δοκιμάσουμε μια μέρα στο μπαλκόνι σε ένα ταψί που είδα κάπου.

Ψάχνω κι εγώ και για άλλες ιδέες... Ευχαριστώ για το link productiveparenting δείχνει πολύ καλό!

Link to comment
Share on other sites

Στα αγοράκια τίποτα όμως.

Ένας γνωστός μου πηγαινει τους γιους του κ κάνουν μια ιαπωνική (νομιζω) πολεμική τεχνη. Μου το είπε αλλά ούτε αυτος το θυμόταν καλά, ούτε και εγώ το συγκρατησα φυσικά! Μάλιστα δεν πρεπει να εισαστε και πολύ μακρια. Ο μικρός του γιος ειναι 3 το πολύ 3,5

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ωραίο ακούγεται αλλά εμείς από του χρόνου.Είμαστε ακόμα 21 μηνών!Αλλά σίγουρα θα το έχω στα υπόψιν κ αν θυμηθείς πως λέγεται καλοδεχούμενο!!!

Καθένας έχει τρεις χαρακτήρες: αυτόν που δείχνει, αυτόν που έχει κι αυτόν που νομίζει ότι έχει.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
  • 3 εβδομάδες μετά...

Λοιπόν κορίτσια ,για το θέμα απασχόλησης για μικρά παιδιά το έψαξα και εγώ πολύ,την μεγάλη μου την πήγα κ στον Νακα και σε ενα αλλο εργαστήρι αλλα δεν ήμουν ευχαριστημένη. Τελικά κατέληξα κάπου που εχει σχεδόν ολα τα καλλιτεχνικά χορό- μουσική-θέατρο (είναι κάτι σαν ακαδημία τεχνών) δεν ξέρω αν είσαστε κοντα αλλα βολεύει πολυ το μετρο που παω και εγω.Ειμαι παρα πολυ ευχαριστημένη σε ολα τα επιπεδα και ειναι και αναγνωρισμένο απο το υπουργιο πολιτισμού. Ζωγραφικη ομως νομιζω δεν εχει :-( τελος παντων το λενε Μουσική Δημιουργία Αθηνων (αμα θελετε μπορω να βρω και το τηλ απο την καρτα μου που πληρωνω).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...
Espoir, σε βολεύει η Νέα Μάκρη?

Αν ναι, πες μου να περάσω από την Ονειρόσκαλα, είναι ένα "μέρος" με δραστηριότητες για παιδάκια από 2-2,5 ετών. Ακριβώς τι, δεν ξέρω, αλλά αν σε ενδιφέρει, μπορώ να μάθω!

 

 

Κορίτσια ξέρει κάποια κοπέλα κάτι παραπάνω για την ονειρόσκαλα;;;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...
Ψάχνω κ εγώ διάφορα πραγματάκια για να κάνω με τον μικρό,αν κ είναι 20 μηνών, και σ'αυτά που έχω καταλήξει είναι κάποιες δραστηριότητες στο σπίτι για να περνάει δημιουργικά ο χρόνος π.χ. δαχτυλομπογιές σε μία κουρτίνα μπάνιου στο πάτωμα (μην τα κάνουμε όλα χάλια).Επίσης μία ιστοσελίδα που έχω βρει κ έχει πάαααααρα πολλές δραστηριότητες για το παιδί ανάλογα την ηλικία του είναι αυτό www.productiveparenting.com

Έχει για όλα τα γούστα, για όλες τις ηλικίες και αναλύει κάθε παιχνίδι τι ακριβώς κερδίζει από αυτό π.χ. εξάσκηση ματιού-χεριού.

 

Κατεβάζεις το application δηλαδη;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...