Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ονυχομυκητίαση


Recommended Posts

Πριν από λίγους μήνες παρατήρησα οτι το νύχι σε ενα δάχτυλο του ποδιού μου στη γωνία εγινε λευκό. Πήγα στο δερματολόγο, που με παρέπεμψε στο μικροβιολόγο και η διαγνωση ηταν ονυχομυκητίαση. Από τότε παίρνω ενα χάπι τη μέρα και βάζω μία λάκα 2 φορές τη βδομάδα. Μου είπε οτι μάλλον το κόλλησα στη διάρκεια του πεντικιούρ. Πολύ λογικό μου φάνηκε από τη στιγμή που δεν έχω δει ποτέ σε κανένα μαγαζί κλίβανο για τα εργαλεία παρόμοιο με αυτούς που έχουν οι οδοντίατροι. Ευτυχώς που δεν κόλλησα κατι πιο σοβαρό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 64
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Συνηθισμένο φαινόμενο αυτό που λες...οντως κλίβανο σπανια συναντας γιάυτο και οι μύκητες δίνουν και παίρνουν.Κι εγώ έχω σε μικρό βαθμό αλλά από τη βαρεμάρα μου ακόμα δεν εχω κάνει τπτ.

Αυτή τη λάκα που λές την ξέρω και κάνει πολύ καλή δουλειά αλλά θέλει κανα τρίμηνο να τη χρησιμοποιείς.Γενικώς το να ξεφορτωθείς τους μήκυτες θέλει χρόνο.Πρόσεχε οταν κανεις μπάνιο να σκουπίζεις τα ποδαράκια πολυ καλά...και με το μπιστολάκι για τα μαλλια αν δε βαριέσαι...η υγρασία κάνει όλη τη ζημιά.Τώρα στα λέω αν κι εγώ δεν τα κάνω...είπαμε βαρεμαρα!!!

 

Πάντως προσωπικά χάπια δε θα έπαιρνα.Μου τη σπαει που ολοι οι γιατροι με το παραμικρο μας χαπακώνουν.Εχω και προβλημα με το στομαχι μου και αποφέυγω το οποιοδήποτε χάπι χωρίς λόγο.Η λάκα είναι πολυ καλή και αρκει.

Link to comment
Share on other sites

το χαπι ειναι κ λιγο βαρυ για το στομαχι...

την καλυτερη δουλεια θα την κανει το διαλυμα προπολης .

μπορεις να το βρεις σε καταστηματα με βιολογικα.

η προπολη ειναι πολυ καλο αντιμυκητιακο και θα καλυψει το νυχι σου προστατευοντας το απο την υγρασια.

μονο προσοχη γιατι οπου πεσει λεκιαζει κ δεν βγαινει;)

ολες οι μυκητιασεις στο χωρο μου αντιμετωπιζονται αμεσα με αυτον το φυσικο τροπο.

οσο για την απολυμανση στους χωρους ομορφιας... δεν εχω αποψη!

εμεις ανηκουμε στους χωρους υγειας:-)

παντως κ στη θεσσαλονικη υπαρχουν αξιολογοι συναδελφοι.

αν θες μπορω να σου στειλω πμ.

uDuOp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
τα μανό που εχω χρησιμοποιησει σε νυχι με μυκητες μπορω να τα χρησιμοποιησω κανονικα σε υγιη νυχια ή να τα πεταξω???

καλυτερα πετατα!εγω εχω μυκητα στο μεγαλο δαχτυλο και κανο θεραπεια

:-(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και εγω στα 2 μεγαλα δαχτυλα των ποδιων και δεν το ειχα καταλαβει κ τα εβαφα κανονικα..τωρα κανω θεραπεια αλλα δεν ρωτησα την δερματολογο για τα μανο ..ευχαριστω παντως :)

Link to comment
Share on other sites

και εγω στα 2 μεγαλα δαχτυλα των ποδιων και δεν το ειχα καταλαβει κ τα εβαφα κανονικα..τωρα κανω θεραπεια αλλα δεν ρωτησα την δερματολογο για τα μανο ..ευχαριστω παντως :)

 

 

ego 1 xrono ta evafa...kai tora to kalokeri to katalava!!!:mad:

Link to comment
Share on other sites

Τι βαζετε ρε παιδια στο νυχι εσεις που κανετε θεραπεια? Εγω βαζω mykomycen και παιρναει το ενα, βγαινει το αλλο. Σχεδον απο τοτε που γεννησα 21 μηνες ταλαιπωρουμαι με τα νυχια. Σε εσας συμβαινει αυτό? Α, και διαβασα οτι δεν κανει να κοβουμε τα μολυσμενα νυχια με νυχοκοπτη και μετα τα υγειη γιατι μεταδιδεται. Τα δικα μου γινονται σαν πληγες. Βοηθεια

Link to comment
Share on other sites

η δερματολογος μου μου ειπε να παρω betadine για πλυσεις για να το βαζω σε λεκανη g 5 lepta 3 fres thn evdomada

το loceryl amorolfine 5% το οποιο το βαζω 2 φορες την εβδομαδα

kαι το dactarin tincture τις υπολοιπες μερες απο το lorecyl

 

μου ειπε οτι θα κανει αρκετο καιρο να περασει κ να μην αφηνω καθολου υγρασια στα δαχτυλα δλδ μετα τ μπανιο κ την πλυση να τα σκουπιζω πολυ καλα

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω και εγω την γνωμη μου,μιας και ειναι η δουλεια μου αυτη...Οσο καιρο κανεις τη θεραπεια,μην τα βαφεις καθολου.Οτι εχεις χρησιμοποιησει οσο καιρο ειχες μυκητες πεταξε το,και αν κανεις εξω μαν-πεντ,να κρατας παντα μαζι σου δικα σου χρωματα για να εισαι ασφαλης.Εγω τουλαχιστον σε οσες κοπελες εχουν παρομοιο θεμα δεν χρησιμοποιω τα δικα μου προιοντα για να μην υπαρξει προβλημα και στις υπολοιπες.Τις συμβουλευω να εχουν δικη τους βαση τουλαχιστον αν οχι ολο το σετ(βαση,βερνικη,top coat).ελπιζω να βοηθησα καπως!κανε υπομονη γιατι οι μυκητες θα σε παιδεψουν πολυ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δεν καταλαβα αν αναφερεσαι σε εμενα, ωστοσο θα ηθελα να ρωτησω αν η αισθητικος μπορει να θεραπευσει τετοιες καταστασεις. Μια που μου συστησαν παντως εχει κλιβανο, αλλα αμελησα να παω επειδη δεν πιστευω οτι θα γινει κατι. Και το προβλημα μετατοπιζεται απο το ενα νυχι στο αλλο εδω και 1,5 χρονο. Και οταν προκειται για χερια που ειναι συνεχεια στο νερο τι κανεις? Γαντια? Δυσκολο :-(

Link to comment
Share on other sites

Αναφερομουν γενικα σε οτι διαβασα,πρεπει να προσεχουμε παρα πολυ με αυτα τα πραγματα...Να θεραπευσει μια αισθητικος δεν μπορει,πιστεψε με..μονο να καθαριζει καλα τα νυχια μπορει.εμενα πια απο το detol εχουν λιωσει τα χερακια μου!Να ξερεις παντως,μια μανικιουριστα δεν μαθαινει τοσο καλα τις ασθενεις των νυχιων απο τη σχολη.Μια αισθητικος ομως το διδασκεται πολλα χρονια τουλαχιστον.Και παλι ομως στη πραξη μαθαινονται ολα...Απο προσωπικη πειρα στο λεω...

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω για τις πληροφοριες! Τελικα αυτο με το detol δεν ηταν η ιδεα μου, ε? Απο τοτε που γεννηθηκε το μωρο αρχισα να το χρησιμοποιω και απο τοτε εχω προβλημα με τα νυχια και χερια γενικοτερα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το παθαίνω για δεύτερη φορά μετά απο 5 χρόνια. Παίρνω χάπια ιτραζολ 4 την ημέρα (2πρωί 2 βράδυ) για 7 μέρες. Μετά απο 28 μέρες άλλο κουτί και τους τελευταίους μήνες μετά απο 14 μέρες που θα τελειώσουν τα χάπια άλλα 2 χάπια άλλης μάρκας γιατί μου φαινόταν οτι δεν υποχωρούσε. Και μια φορά τη μέρα mycomicen. Απο τον Φεβρουάριο ξεκίνησε αυτή η ιστορία και νομίζω πως μόλις τους ξεφορτώθηκα. Επιπλέον τα παπούτσια ή πέταμα ή καλό λούσιμο με μυκητοκτόνο.

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν ειναι ιδεα σου!εγω στη δουλεια ειμαι συνεχως με ενα διαλυμα ντετολ στο χερι...γινονται χαλια τα χερια μου!Ελα μου ομως που δεν μπορω να το αποχωριστω κιολας!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Έπαιρνα romiver για 6 μήνες, ο μύκητας φαινόταν να εξαφανίστηκε και μετά από τρεις μήνες φρίκη..πάλι μπροστά μου. Πήγα σε δερματολογικό νοσοκομείο, πήραν ένα κομμάτι για καλλιέργεια (ο μύκητας ζει κάτω από το νύχι) θα έχω τα αποτελέσματα σε 1 περίπου μήνα και τότε μόνο θα είναι σε θέση να μου δώσουν τα κατάλληλα φάρμακα. Οπότε το συμπέρασμα είναι οτι δεν παίρνουμε φάρμακα χωρίς πρώτα να έχει γίνει καλλιέργεια το μύκητα.

Link to comment
Share on other sites

για μενα το λες ε? :) Εννοειται, πως δεν θα επαιρνα κατι χωρις συνταγη γιατρου. Εκανα κι εγω αυτη την εξεταση και βγηκε αρνητικο σε μυκητα. Ξαναπηγα στο γιατρο και μου ειπε οτι ειναι εκζεμα και ειναι απο το αγχος :o:confused::mad:. Μου εδωσε 2 αλοιφες και βελτιωθηκε καπως η κατασταση. Το θεμα ειναι για ποσο καιρο θα ειμαι καλα, ελπιζω για πολυ. Καποιοι μου ειπαν παντως πως θα με ταλαιπωρησει πολυ. Περαστικα σε ολες μας...

Link to comment
Share on other sites

εφοσον οι εξετασεις σου βγηκαν καθαρες(γιατι ειναι το πρωτο βημα που πρεπει να κανεις οταν εχεις υποψια για μυκητα)τοτε η φθοραστα νυχια σου μπορει να οφειλεται σε αλεπαλληλα χτυπηματα στα παπουτσια .

να φορας ανετα μπροστα(οχι μυτερα)παπουτσακια, οχι ψηλα τακουνια κλπ και να επισκεφθεις καποιον ειδικο σε θεματα ποδιου:)

uDuOp2.png
Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω για τις συμβουλες αλλα το θεμα ειναι οτι εχω προβλημα στα νυχια των χεριών!!!! Κανουν πληγες και ανασηκωνεται το νυχι :( Εκτος του οτι ειναι φοβερα αντιαισθητικο, ποναει πολυυυυ. Και αντε, τοσο καιρο ειχα αδεια, τωρα που θα γυρισω στη δουλεια πως θα εμφανιστω με τετοια χερια :oops: Και να σου πω την αληθεια ηθελα να εχω μυκητα :confused: για να ξερω οτι ειναι αυτο και να το αντιμετωπισω. Τωρα δεν ξερω τι ειναι, κατι για εκζεμα/αυτοανοσο μου ειπε και αγχος, αντε να δουμε.Παντως αυτο με τα ποδια το ειχα πολυ παλια και όντως εφταιγαν τα μυτερα παπουτσια

Link to comment
Share on other sites

ωχ κοριτσακι μουυυ....ποναει πολυ αυτο!!!!!!!!

και ξερεις,δεν μπορεις να προφυλαξεις τα χερια σου απο υγρασια κλπ...πως?

αστα να πανε...υπομονη και ριξε και τπτ πισω απο την πλατη που ελεγε και η γιαγια μου!(για το αγχος και τις εννοιες λεω;))

περαστικουλια..

uDuOp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Καλημερα κοριτσια, και εγώ έχω το ίδιο πρόβλημα κ μάλιστα στα δυο μεγάλα δάκτυλα των ποδιών κ πρέπει να το είχα πολυ καιρό αλλά δεν είχα πάρει είδηση τίποτα μιά που δεν είχα ποτέ τέτοια προβλήματα πρίν. Σημερα είδα και μία ασπριλα κ στο δικτη του χεριού μου. Η δερματολόγος που πήγα μου έδωσε χαπια κ λάκα νυχιών loceryl κ μου είπε να κάνω πλυσεις αλλά δεν μου ειπε με τι να τα πλένω. Αφρολουτρο κάνει η με σκέτο νερό? ευχαριστώ!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παρατηρησα πριν δυο μερες καθως εκοβα τα νυχακια του μικρου μου οτι στο μεσαιο δαχτυλο του ενος χεριου το νυχι απο τη μεση και πανω ειναι λιγακι καφετι και οταν το πατησα φαινεται οτι ειναι σαν να εχει αερα απο κατω. Σκεφτηκα μηπως το χτυπησε πουθενα αλλα με προβληματισε το χρωμα και το γεγονος του αερα κατω απο το νυχι. Επειδη δεν μου εχει ξανατυχει κατι αναλογο υπαρχει περιπτωση να ειναι μυκητας??? Φοβαμαι αν ειναι μην επεκταθει και σε αλλα νυχια και εχουμε ιστοριες. Σημειωτεον πρεπει να δημιουργηθηκε την επομενη μερα που πηγαμε παιδικη χαρα και επαιζε με τα χωματα..λετε να μολυνθηκε απο εκει???

ΝΙΚΟΛΑΣ 15-03-2009!!!!ΣΕ ΑΓΑΠΑΜΕ ΤΡΕΛΑ ΜΩΡΟ ΜΟΥ!!!!

ΜΠΕΜΠΑΚΟΣ ΤΟ ΚΟΥΚΛΙ ΜΑΣ..ΗΡΘΕ...19-11-2011

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
Καλημερα κοριτσια, και εγώ έχω το ίδιο πρόβλημα κ μάλιστα στα δυο μεγάλα δάκτυλα των ποδιών κ πρέπει να το είχα πολυ καιρό αλλά δεν είχα πάρει είδηση τίποτα μιά που δεν είχα ποτέ τέτοια προβλήματα πρίν. Σημερα είδα και μία ασπριλα κ στο δικτη του χεριού μου. Η δερματολόγος που πήγα μου έδωσε χαπια κ λάκα νυχιών loceryl κ μου είπε να κάνω πλυσεις αλλά δεν μου ειπε με τι να τα πλένω. Αφρολουτρο κάνει η με σκέτο νερό? ευχαριστώ!!!!

 

Ξεχάστε τα χάπια και λοιπές θεραπείες. Το θέμα είναι απλό. Αγοράζετε ένα μπουκαλάκι οξυζενέ, (1 ευρώ), από το φαρμακείο. βάζετε 3 φορές την ημέρα σταγόνες σε όλα τα μολυσμένα νύχια σας, (αλλά και στα υπόλοιπα για να μην μολυνθούν) και στο τέλος βάζετε μερικές σταγόνες στα δάκτυλα ενός χεριού και τρίψτε τις περιοχές ανάμεσα στα δάκτυλα. Αν υπάρχουν μύκητες θα βγει αφρός άσπρος. Σε 2-3 μέρες θα απομακρύνετε εντελώς ους μύκητες και ταυτόχρονα την απαίσια μυρουδιά, (δυσοσμία), (ιδίως των ποδιών). Αν αυτό το κάνετε πότε πότε θα δείτε ότι εκτός από τους μύκητες θα γλυτώσετε και από την δυσοσμία. Στα παπούτσια που βρωμάνε μπορείτε να ψεκάσετε πάλι οξυζενέ και ... όλα καλά. Το οξυζενέ (Η2Ο2), είναι θαυματουργό. Όταν ανοίξετε το μπουκαλάκι, μετά το βάζετε στο ψυγείο και να μην το πιάνουν τα παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...