Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΙΔΕΕΣ ΓΙΑ ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΜΑΣ ΓΕΝΕΘΛΙΑ


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 72
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

δωστε μου γνωμες κοριτσακια...προτιματε σπιτι η παιδοτοπο για πρωτα γενεθλια???

Εγώ προσωπικά θα προτιμούσα στο σπίτι, αφού είναι τα πρώτα της γενέθλια. Είναι μικρή για να την πας στο παιδότοπο. Η μικρή σου δεν θα ευχαριστηθεί τίποτα. Βέβαια εσύ θα γλυτώσεις από την φασαρία και το καθάρισμα, αλλά από την άλλη τα πρώτα γενέθλια τα θεωρώ σημαντικά και προτιμώ το σπίτι. Εμείς τα είχαμε κάνει στο σπίτι, τούρτα είχαμε το νούμερο 1, αλλά σαν θέμα το Winnie the Pooh.

Μπορείς να φουσκώσεις πολλά μπαλόνια και να βάλεις διάφορα διακοσμητικά. Για διασκεδαστή θεωρώ ότι είναι πολύ μικρή και δεν θα καταλάβει τίποτα, μπορεί να φοβηθεί κιόλας.

Link to comment
Share on other sites

και εγω ετσι λεω. να τα κανω σπιτι αν και ο αντρας μου βαριεται την φασαρια και θελει εξω. λεω μαλιστα να μειωσω και τον κοσμο για να χωρεσουμε. ε???αλλα πρεπει να καταληξω σε πρωι η απογευμα....τωρα αν εχετε καμμια νηστισιμη συνταγη για μεγαλους, πειτε μου, εκτος απο σπανακοπιτες, κλπ. κατι αλλο σε σαλατα πχ. ειδα και κατι ετοιμα ταρτακια στα lidl.ελεγα να τα επαιρνα και να τα γεμιζα, αλλα με τι???

Link to comment
Share on other sites

και εγω ετσι λεω. να τα κανω σπιτι αν και ο αντρας μου βαριεται την φασαρια και θελει εξω. λεω μαλιστα να μειωσω και τον κοσμο για να χωρεσουμε. ε???αλλα πρεπει να καταληξω σε πρωι η απογευμα....τωρα αν εχετε καμμια νηστισιμη συνταγη για μεγαλους, πειτε μου, εκτος απο σπανακοπιτες, κλπ. κατι αλλο σε σαλατα πχ. ειδα και κατι ετοιμα ταρτακια στα lidl.ελεγα να τα επαιρνα και να τα γεμιζα, αλλα με τι???

Για μένα όπως ανέφερα παραπάνω καλύτερα στο σπίτι. Τώρα για πρωί ή απόγευμα εγώ προτιμώ το απόγευμα και αυτό γιατί το πρωί συνήθωε το χρησιμοποιώ για τις ετοιμασίες, διακόσμηση και όλα τα σχετικά. Πιστεύω ότι γύρω στις 5 με 6 είναι καλή ώρα (προσωπική άποψη). Εξαρτάται βέβαια και από τις ώρες ύπνου της μικρής σου). Όσο για το μενού, θα μπορούσες να κάνεις ρύζι με λαχανικά, μανιτάρια γεμιστά με σπανάκι, σαλάτες (πράσινη και αγγουρι/ντομάτα), πατάτες στον φούρνο και κάποιες σπανακόπιτες. Αυτά σκέφτομαι για τους μεγάλους. Για τα παιδάκια μπορείς να κάνεις φατσούλες τοστάκια, διάφορα σφολιατοειδή, καλαμάκια με λουκάνικα, κεφτεδάκια, πατατούλες, ντοματίνια, μοτσαρέλες στρογγυλές. Κάποια σάντουιτς, πιτσάκια. Τα γαριδάκια, πατατάκια δεν τα πολυσυμπαθώ!

Link to comment
Share on other sites

οποια μπορει ας μου στειλει καμμια φωτο απο τουρτα μπεμπε για κοριτσακι . μου εδειξε ο ζαχαροπλαστης αλλα θελω και κατι αλλο. μουπε βεβαια οτι αν του παω φωτο, μπορει να μου φτιαξει οτι θελω. επισης μου εδειξε τουρτα πεταλουδα και ηταν ωραια. τι απο τα δυο προτιματε ????

 

εγω είχα κάνει αυτήν στην κόρη μου

moro008.jpg

αλλά αν δεις σε αυτό το site θα πάθεις πλάκα....

http://cakecentral.com/modules.php?name=gallery&aid=60&pageID=01

02/6/07 γίναμε ένα

16/6/08 πρώτο θαυματακι 30/4/10 δεύτερο θαυματακι

Καληνύχτα Ελλάδα,ο τόπος που γέννησε την Δημοκρατία κατάντησε να σκοτώνει την ελευθερία της έκφρασης. Καλό ταξίδι Σωκράτη 19.7.2010

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και εγω ετσι λεω. να τα κανω σπιτι αν και ο αντρας μου βαριεται την φασαρια και θελει εξω. λεω μαλιστα να μειωσω και τον κοσμο για να χωρεσουμε. ε???αλλα πρεπει να καταληξω σε πρωι η απογευμα....τωρα αν εχετε καμμια νηστισιμη συνταγη για μεγαλους, πειτε μου, εκτος απο σπανακοπιτες, κλπ. κατι αλλο σε σαλατα πχ. ειδα και κατι ετοιμα ταρτακια στα lidl.ελεγα να τα επαιρνα και να τα γεμιζα, αλλα με τι???

 

 

στου μικρου το παρτυ εκανα για οσους δεν νηστευαν σπανακοτυροπιτα, σαντουιτσακια με τυρι και σαλαμι αερος (οχι ψημενα), λουκανικοπιτακια, φατσουλες με τυρακι (χαμογελα και μυτη με πιπερια,ματια απο ψιλοκομμενο πα;ριζακι), πιτσες με ψωμι του τοστ και οσοι νηστευαν εφτιαξα καναπεδακια με φαβα και παπατοσαλατα

Link to comment
Share on other sites

δωστε μου γνωμες κοριτσακια...προτιματε σπιτι η παιδοτοπο για πρωτα γενεθλια???

 

προτιμω γενικα το σπιτι! μ'αρεσει να ερχονται και να τους περιποιουμε πόσο μάλλον για το γιο μου... δωρακια εφτιαξα μονη μου: πηρα απο τζαμπο μολυβακια, γομες, φιρφιρια, μπαλονια, γλειφιτζουρια, αεροπλανακια, σφραγιδουλες και τα εφτιαξα σε ωραιο περιτυλιγμα. ειχα φτιαξει επισης και ευχουλες που βαλαμε σε καθε δωρο.

Link to comment
Share on other sites

εγω είχα κάνει αυτήν στην κόρη μου

moro008.jpg

αλλά αν δεις σε αυτό το site θα πάθεις πλάκα....

http://cakecentral.com/modules.php?name=gallery&aid=60&pageID=01

τι πανεμορφη τουρτα?απο που????στειλε μου αν μπορεις σε παρακαλω τα στοιχεια!!!

526437xvildghyb3.gif

ΜΑΡΚΕΛΛΑ 2/10/2007, ΙΩΑΝΝΗΣ 3/6/2010, ΝΙΝΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ!!!

EBX2p3.png

Link to comment
Share on other sites

πολυ ωραια τουρτα!!!!μηπως ναβαζα και εγω πεταλουδες???!!!!λοιπον η αποφαση παρθηκε.το παρτυ θα γινει στο σπιτι την κυριακη.ακομη δεν ξερω ωρα αλλα μαλλον απογ για να προλαβω.παιδακια 15 μεγαλοι 22. θα φτιαξει η μαμα μου τυροπιτα, σπανακοπιτα, λουκανοπιτακια και τρουφακια πολυχρωμα, η πεθερα μου λαχανοπιτα ή χορτοπιτα, και εγω κλαμπ, σουβλακια με κεφτεδακι και πατατα, σου (με τι να τα γεμισω??κατι να ειναι και νηστισιμο λεω-πειτε καμμια ιδεα), κρεπες (και αυτες δεν ξερω με τι), σαλατα πρασινη και ντοματα. αυτα ως τωρα. να φτιαξω και πεννες με τυρια η ρυζι με λαχανικα???πως σας φαινονται???θελετε να προσθεσετε η να αφαιρεσετε κατι???

Link to comment
Share on other sites

πολυ ωραια τουρτα!!!!μηπως ναβαζα και εγω πεταλουδες???!!!!λοιπον η αποφαση παρθηκε.το παρτυ θα γινει στο σπιτι την κυριακη.ακομη δεν ξερω ωρα αλλα μαλλον απογ για να προλαβω.παιδακια 15 μεγαλοι 22. θα φτιαξει η μαμα μου τυροπιτα, σπανακοπιτα, λουκανοπιτακια και τρουφακια πολυχρωμα, η πεθερα μου λαχανοπιτα ή χορτοπιτα, και εγω κλαμπ, σουβλακια με κεφτεδακι και πατατα, σου (με τι να τα γεμισω??κατι να ειναι και νηστισιμο λεω-πειτε καμμια ιδεα), κρεπες (και αυτες δεν ξερω με τι), σαλατα πρασινη και ντοματα. αυτα ως τωρα. να φτιαξω και πεννες με τυρια η ρυζι με λαχανικα???πως σας φαινονται???θελετε να προσθεσετε η να αφαιρεσετε κατι???

Εγώ θα έκανα κανένα τοστάκι φατσούλα για τα πιτσιρίκια αφού θα είναι 15 (τους αρέσουν αυτά), ίσως και κάποια σαλάτα ζυμαρικών ή και το ρύζι για τους μεγάλους!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καταρχας να το χαιρεσαι..εγω στα πρωτα της γενεθλια προτιμησα να εχω θεμα τη μινι και μπαλονακια..η τουρτα ηταν με τη μινι και ειχε πανω μπαλονακια ,καροτσακια,αλογακια..και μετα πιατακια στολισμος ηταν μερικα μινι και μερικα με μπαλονια...

 

εχεις καμμια φωτο να βαλεις σε παρακαλω???

Link to comment
Share on other sites

προτιμω γενικα το σπιτι! μ'αρεσει να ερχονται και να τους περιποιουμε πόσο μάλλον για το γιο μου... δωρακια εφτιαξα μονη μου: πηρα απο τζαμπο μολυβακια, γομες, φιρφιρια, μπαλονια, γλειφιτζουρια, αεροπλανακια, σφραγιδουλες και τα εφτιαξα σε ωραιο περιτυλιγμα. ειχα φτιαξει επισης και ευχουλες που βαλαμε σε καθε δωρο.

 

τι περιτυλιγμα εφτιαξες???εγω θα βαλω απο μια σοκολατα, γλυφοτζουρι και λεω να παρω και απο ενα κουμπαρα. πως σας φαινεται??η να βαλω μολυβια, μπαλονια, γομες???

Link to comment
Share on other sites

συνεχιζω το ψαξιμο στο ιντερνετ για συνταγες και ιδεες διακοσμησης. καθε αλλη σας προταση δεκτη. παντως σας ευχαριστω ολες για τις συμβουλες και τις προτασεις σας και επισης να ευχαριστησω παρα πολυ την πολυ καλη κοπελα aggeloudia, που με βοηθαει τοσο πολυ με τις σοκολατες!!!ναστε καλα!!!ελπιζω να καταφερω να κανω ενα τελειο παρτυ για την πριγκιπεσσα μου ..

Link to comment
Share on other sites

λοιπον μετα απο ερευνα που εκανα για πιατακια, ποτηρακια, διακοσμητικα, βρηκα μεγαλυτερη ποικιλια και καλυτερες τιμες στα jumbo.ωστοσο κατι σχετικο με μπεμπε δεν βρηκα.εχει ενα σετ με θεμα ολο μπαλονια, ενα happy birthday-αυτα τα δυο εχουν διαφορα χρωματα, ξερετε. τωρα σε ροζ, ειχε ενα σετ με λουλουδια και ενα με πεταλουδες και λιγα λουλουδακια. και μετα τα σκετα ροζ. τι λετε???λεω για μεγαλους να παρω σκετα ροζ. η να παρω αυτα για ολους???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

λοιπον μετα απο ερευνα που εκανα για πιατακια, ποτηρακια, διακοσμητικα, βρηκα μεγαλυτερη ποικιλια και καλυτερες τιμες στα jumbo.ωστοσο κατι σχετικο με μπεμπε δεν βρηκα.εχει ενα σετ με θεμα ολο μπαλονια, ενα happy birthday-αυτα τα δυο εχουν διαφορα χρωματα, ξερετε. τωρα σε ροζ, ειχε ενα σετ με λουλουδια και ενα με πεταλουδες και λιγα λουλουδακια. και μετα τα σκετα ροζ. τι λετε???λεω για μεγαλους να παρω σκετα ροζ. η να παρω αυτα για ολους???

Σε αυτό το site έχει όμορφα πιατάκια για το πρώτο πάρτυ. Αν θέλεις ρίξε μια ματιά. http://www.perfectparty.gr/index.php?target=categories&category_id=458

Εαν πάλι δεν σου αρέσει κάτι τέτοιο μπορείς να πάρεις τα σκέτα ροζ...

Link to comment
Share on other sites

το εχω δει αλλα μηπως ειναι λιγο ακριβουτσικα???ε???υπαρχει κανενε αλλο σαιτ πιο οικονομικο???για δωρακια τι λετε??

Η αλήθεια είναι ότι δεν πρόσεξα τις τιμές. Εννοείτε ότι αν είναι ακριβό και δεν σε συμφαίρει να κοιτάξεις να πάρεις αυτά που είδες, τα ροζ. Και άλλες κοπέλες εδώ έχουν αναφέρει ότι το τελευταίο πράγμα που κοιτάνε οι καλεσμένοι είναι τα πιατάκια, ποτηράκια και τα συναφή.

Για δωράκια εγώ θα πρότεινα να πάρεις κάτι αντιπροσωπευτικό της ηλικίας τους. Για παράδειγμα για μωράκια κάποιες υφασμάτινες κουδουνίστρες, για άλλα παιδάκια μπρελόκ, αυτοκινητάκια μινιατούρες, για κοριτσάκια μπορείς να πάρεις όμορφα μπλοκάκια και στυλό...

Link to comment
Share on other sites

ναι ειναι λιγο τσιμπημενα και θεωρω οτι δεν αξιζει γιατι θα πεταχτουν μετα. λεω να τα παρω απο το τζαμπο, ειναι φθηνοτερο και απο ο τα σουπερ μαρκετ. λεω να παρω η μονοχρωμα ροζ η αυτα με τα λουλουδακια. οσο για διακοσμητση λεω να παρω ροζ τουλι και να βαλω στο τραπεζι πανω απο το τραπεζομαντηλο ασπρο. και να φτιαξω και κανενα φιογκο για την πορτα. τι λετε???προτιματε καποιο αλλο υλικο εκτος απο το τουλι???

Link to comment
Share on other sites

τελικα το παρτυ θα γινει κυριακη πρωι.λοιπον ξεκινησα τα μαγειρεματα!!!εφτιαξα τα σου σημερα.ωραια εγιναν. αν εχετε καμμια ωραια αλμηρη γεμιση , πειτε μου. το μενου ς εχει ως εξης:τυροπιτα

σπανακοπιτα

κεκακια με λευκο γλασο

λουκανοπιτακια

σουβλακια με κεφτεδακι, ντοματινι, αγγουρακι(στηριζεται καλυτερα σε λαχανο η πορτοκαλι??)

κρεπες μαλλον αλμηρες (η μηπως μισες μισες??)

σουδακια

κλαμπ σαντουιτς

ταραμοκεφτεδες

τρουφακιια

κεικ νηστισιμο (ισως και να μην το κανω γιατι και τα τρουφακια ειναι νηστισιμα)

.αυτα προς το παρον. λεω να μην φτιαξω κρεας, πχ ρολο, μιας και ειναι νηστεια. πως τα βλεπετε???τι αλλο να κανω???επισης περιμενω και γνωμες για τα δωρακια που ελεγα παραπανω αλλα και ιδεες διακοσμησης

Link to comment
Share on other sites

τι πανεμορφη τουρτα?απο που????στειλε μου αν μπορεις σε παρακαλω τα στοιχεια!!!

Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια άλλα μόνη μου την έκανα :rolleyes:γιατί και μου αρέσει η όλη διαδικασία άλλα και επειδή την ήθελα νηστίσιμη

02/6/07 γίναμε ένα

16/6/08 πρώτο θαυματακι 30/4/10 δεύτερο θαυματακι

Καληνύχτα Ελλάδα,ο τόπος που γέννησε την Δημοκρατία κατάντησε να σκοτώνει την ελευθερία της έκφρασης. Καλό ταξίδι Σωκράτη 19.7.2010

Link to comment
Share on other sites

Anniko Μου τελεια η τουρτα σας!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

χρυσοχερα κι εσυ!!!!!!!!!!!!!

αχ,εγω να δω τι θα κανω η ασχετη.....

pasxalitsa v

το καλύτερο δώρο της ζωής μας...είναι ΕΔΩ!!!

kALOp3.png

Link to comment
Share on other sites

και εγω θα την παραγγειλω σημερα. τι λετε για το μενου μου???ειπα να μην κανω κατι σε κρεας οπως ρολο πχ, μιας και ειναι νηστεια . τι λετε???μηπως να εκανα και μια σαλατα???αλλα ειπα επειδη θα ειναι πρωι να το αποφυγω. για διακοσμηση τι προτεινετε??

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...