Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Έντονη Συχνοουρία


Recommended Posts

Καλησπέρα, είμαι νέος στο forum αν και το παρακολουθώ περίπου 3.5 χρόνια, είμαι μπαμπάς 2 παιδιών έχω ένα κοριτσάκι 3.5 ετών και ένα αγοράκι 1.5 και θα ήθελα τη βοήθεια σας για αυτό που περνάμε τις τελευταίες 2-3 εβδομάδες.

 

Ας τα πάρω από την αρχή, η μικρή ξεκίνησε πριν 2 εβδομάδες να πηγαίνει πιο συχνά στην τουαλέτα, την πρώτη ημέρα (αντί για 3 που πήγαινε συνήθως) πήγε 5 την επόμενη 7, μετά 10, προσοχή χωρίς να αλλάξει την ποσότητα που πίνει ή τρώει. Την προπερασμένη Κυριακή πήγε γύρω στις 20 φορές και την Παρασκευή που μας πέρασε έφτασε να πηγαίνει 40-50 φορές την ημέρα. Το πρωί που σηκώνεται φαίνεται σαν να τα κάνει διακοπτόμενα.

Να σημειώσω εδώ οτι όλα αυτά λαμβάνουν χώρα μόνο όταν είναι ξύπνια και όχι το βράδυ ή το μεσημέρι αν πάρει κανάν υπνάκο. Οι ποσότητες που έκανε είναι από μικρές εώς ανύπαρκτες, και επίσης αυτό το κάνει άσχετα με το αν παίζει ή βλέπει τηλεόραση ή είμαστε έξω. Εμείς όπως καταλαβαίνεται έχουμε τρελαθεί. Έχουμε κάνει 2 καλλιέργειες ούρων, μια γενική ούρων, 2 εξετάσεις ζαχάρου, 2 υπέρηχους και έχουμε μιλήσει με παιδιάτρους, ουρολόγους, ενδοκρινολόγους και τέλος με παιδοουρολόγο, τον κ. Κουσίδη (που βρήκα και εδώ οτι λένε πολύ καλά λόγια για αυτόν) και ήταν ο πιο κατατοπιστικός, ειλικρινής και εξαιρετικός γιατρός και άνθρωπος.

Από όλες αυτές τις εξετάσεις δεν βρέθηκε τίποτα παθολογικό, η γνώμη του παιδοουρολόγου είναι οτι μάλλον πρόκειται για πρόβλημα δυσκοιλιότητας, που όντως έχει και ενδεχομένως να της προκαλεί το πρόβλημα της συχνοουρίας ή σε διαφορετική περίπτωση πρόκειται για κάτι ψυχολογικό-ψυχαναγκαστικό.

Τις τελευταίες 2 ημέρες η κατάσταση έγινε οτι πάει στην τουαλέτα λίγο πιο αραιά, περίπου ανά 20 λεπτά ή μισή ώρα αλλά κάθεται 5-10 λεπτά και κάνει μικρές ποσότητες (πολύ μικρές) όποτε θέλει, όπου φαίνεται σα να σφίγγεται.

Ακολουθούμε μια αγωγή με duphalac και πρέπει να φτιάξουμε ένα διάγραμμα με τα υγρά που πίνει και αποβάλει, αλλά όπως καταλαβαίνεται αυτό είναι πολύ δύσκολο με τέτοιες ποσότητες.

 

Δεν ξέρω τι να πιστέψω, θέλω πολύ να πιστέψω την περίπτωση της δυσκοιλιότητας και του άγχους αλλά εξακολουθώ να ανησυχώ για όλα αυτά που έχω διαβάσει και φοβήθηκα.

 

Σας παρακαλώ βοηθήστε με γράφοντάς κι εσείς τις εμπειρίες ή τη γνώμη σας.

 

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Της ετυχε μηπως κανενα "ατυχημα" και της "εφυγαν" καποια στιγμη?

Λεω μηπως φοβαται αυτο και παει για να μην ξανατυχει.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Elenik, σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση-ερώτηση, με βοήθησες να θυμηθώ κάποια στιγμή που ξύπνησε ένα πρωϊνό και της είχαν φύγει επάνω της, αλλά δεν μπορώ να το προσδιορίσω χρονικά, έχω την αίσθηση οτι αυτό πρέπει να έχει γίνει γύρω στο ενάμιση μήνα πριν ίσως και παραπάνω. Τι να πω; Ξέρω οτι είναι πολύ ευαίσθητη αν την επηρέασε αυτό τόσο πολύ;:confused:

Link to comment
Share on other sites

citylop ακριβώς το ίδιο συμβαίνει και με την κόρη μου κάποια διαστήματα διάρκειας μια με δύο μέρες όμως. Πηγαίνει συνέχεια τουαλέτα κάνει μια με δύο σταγόνες, κλαίγοντας και λέει ότι ¨τα τσίσα μου πάνε μέσα¨ (στο πιπί εννοεί). Όταν τελικά καταφέρνει να κάνει τα τσίσα της βγαίνουν διακεκομένα. Έχουμε κάνει και εμείς γενική και καλλιέργεια ούρων και έχουν βγει καθαρές. Η παιδίατρος μου είπε ότι ίσως μια πολύ πολύ μικρή μεμβρανούλα που υπάρχει στον κόλπο της, εμποδίζει την ουρήθρα και έτσι δεν μπορεί να κάνει τσίσα. Φυσικά δεν πιστεύω ότι είναι αυτό γιατί αυτή η μεμβρανούλα είναι αμελητέα και πολύ μακριά από την ουρήθρα. Μέχρι στιγμής έχουν γίνει δύο τέτοια περιστατικά διάρκειας 2 ημερών. Στο τρίτο μάλλον και εμείς θα πρέπει να απευθυνθούμε σε παιδοουρολόγο.

Παραπιπτόντως επειδή το duphalac το έπαιρνε και εγώ από πολύ μικρή και συνεχίζω και σήμερα, μην επαναπαυτείς μόνο σε αυτό αλλά κυρίως στην διατροφή της, για να την βοηθήσεις στο θέμα της δυσκοιλιότητας.

O5X4p2.png 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Ballou, σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

 

Δεν μας έχει πει κανείς κάτι τέτοιο μέχρι τώρα και να σου πω την αλήθεια μου φαίνεται λίγο περίεργο, δηλαδή πιστεύω οτι κάτι τέτοιο θα πρέπει να συμβαίνει εκ γενετής, είναι δυνατόν η μεμβράνη αυτή να αρχίζει να ενοχλεί κάποια στιγμή και όχι πάντα...

Τι να πω ρε παιδιά, τα παιδιά μας θα μας τρελάνουν, όχι οτι δεν το κάνουν ήδη.

 

Για τη διατροφή της το προσπαθούμε, αλλά μιλάμε για πολύ δύσκολο παιδί, για να καταλάβετε δεν έχει ποτέ δοκιμάσει μοσχάρι ή κοτόπουλο. Ούτε φρούτα τρώει, εκτός από καμιά μπανάνα ή μήλο, ούτε λαχανικά ούτε όσπρια. Μόνο μακαρόνια άσπρα, ρύζι άσπρο, γάλα, πατάτες μόνο τηγανητές και καμιά πίτσα και σούπα "χωρίς πραματάκια μέσα" δηλαδή σκέτο ζουμί.

 

Πάντως σε αντίθεση με τη δικιά σου η δικιά μου ούτε κλαίει ούτε παραπονιέται για τίποτα, έχει απόλυτα καλή διάθεση απλά συνεχίζει να περνάει πολύ χρόνο στην τουαλέτα. Σήμερα ξεκινήσαμε να παίρνουμε στο διάγραμμα που μας έδωσε ο γιατρός το υγρά που προσλαμβάνει και ουρεί και προσευχόμαστε...

 

Καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

citylop, αυτό το φαινόμενο συχνοουρίας, πρόπερσι το αντιμετωπίσαμε σε κάποιο βαθμό και εμείς με τη μικρή μας και οφειλόταν στη δυσκοιλιότητα που μας ταλαιπωρούσε για πολύ καιρό. Η συχνοουρία κράτησε περίπου 2 βδομάδες, (και σε εμάς οι εξετάσεις ήταν απόλυτα φυσιολογικές) και μόλις τακτοποιήθηκε το θέμα της δυσκοιλιότητας με nujol και πιο προσεγμένη διατροφή και πορτοκαλάδες και μπάρες δημητριακών κλπ, εξαφανίστηκε και η συχνοουρία. Επανήλθε για μια μικρή περίοδο ταυτόχρονα με την εμφάνιση μιας νέας περιόδου δυσκοιλιότητας και πέρασαν πάλι ταυτόχρονα και τα δυο. Όταν την βλέπω καμιά φορά να πηγαίνει συχνά για τσίσα της, ξέρω ότι θα δυσκολευτεί για 1-2-3 μέρες να ενεργηθεί. Εύχομαι να τακτοποιηθεί το πρόγραμμα του παιδιού και να μην έχετε πλέον έγνοια με το θέμα της τουαλέτας.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις ευχές rna, κι εμείς προσπαθούμε να της φτιάξουμε το πρόγραμμα της διατροφής, μου έδωσες καλή ιδέα με τις μπάρες δημητριακών, ότι είναι μέσα σε σακουλάκι το τρώει...

Μακάρι να είναι θέμα δυσκοιλιότητας αν και έχω αρχίσει να πιστεύω οτι είναι ψυχολογικό αφού δεν μπορεί να είναι τίποτα άλλο, χθες πήρα και τις εξετάσεις αίματος που ήταν πολύ καλές και απλά τώρα περιμένουμε...

Η συχνοουρία της μικρής σου ήταν σε τέτοιο μεγάλο βαθμό; δηλαδή πήγαινε πάνω από 20-30 φορές τη μέρα;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις ευχές rna, κι εμείς προσπαθούμε να της φτιάξουμε το πρόγραμμα της διατροφής, μου έδωσες καλή ιδέα με τις μπάρες δημητριακών, ότι είναι μέσα σε σακουλάκι το τρώει...

Μακάρι να είναι θέμα δυσκοιλιότητας αν και έχω αρχίσει να πιστεύω οτι είναι ψυχολογικό αφού δεν μπορεί να είναι τίποτα άλλο, χθες πήρα και τις εξετάσεις αίματος που ήταν πολύ καλές και απλά τώρα περιμένουμε...

Η συχνοουρία της μικρής σου ήταν σε τέτοιο μεγάλο βαθμό; δηλαδή πήγαινε πάνω από 20-30 φορές τη μέρα;

 

Όχι, δεν ήταν τόσο συχνή κατά τη διάρκεια ολόκληρης της μέρας αλλά ανά διαστήματα μέσα στη μέρα. Δηλαδή, μπορεί μέσα σε μισή ώρα να είχε πάει και 5-6 φορές για τσίσα και να έκανε από 2 σταγόνες όλες και όλες. Όλες όμως τις φορές που παρουσίασε αυτό το πρόβλημα είχε παράλληλα και δυσκολία στο να ενεργηθεί.Νομίζω (κατά την ταπεινή μου γνώμη, επειδή το πέρασα και ξέρω πόσο δύσκολο είναι για παιδί και γονείς) πως πρέπει να τακτοποιηθεί το θέμα του εντέρου και μετά όλα θα στρώσουν. Οι μπάρες δημητριακών και συγκεκριμένα τα στικς all bran με σοκολάτα, εμάς τουλάχιστον μας έσωσαν και την ιδέα την διάβασα εδώ στο φόρουμ από μια μαμά (δεν θυμάμαι το όνομά της, αλλά να είναι καλά η κοπέλα για το καλό που μας έκανε). Επίσης, αυτό που μας βοήθησε πολύ ήταν ο φρέσκος χυμός πορτοκαλιού και εξαιρετική δουλειά κάνει και η μαρμελάδα δαμάσκηνο ή σύκο. Θέλει υπομονή όμως, δεν είναι λύσεις που θα τις κάνεις σήμερα και αύριο θα δεις αποτέλεσμα γιατί το έντερο θέλει βδομάδες για να στρώσει και να βρει τους φυσιολογικούς του ρυθμούς.

 

Είμαι σίγουρη ότι θα το ξεπεράσετε το θέμα!:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kαλημερα! Εμεις δεν εχουμε προβλημα συχνοουριας αλλα δυσκοιλιοτητας. Επειδη και ο γιος μου δεν τρωει λαχανικα και φρουτα, προσπαθω να φτιαξω τη διατροφη του με αλλους τροπους.

Εκτος απο τις μπαρες δημητριακων οπου θα βρεις μεγαλη ποικιλια, υπαρχουν και πολυδημητριακα μπισκοτα σοκολατας. Επισης παιρνω πολυσπορα κριτσινια ολικης αλεσης, πολυσπορο ψωμι, πολυσπορο κουλουρι Θεσσαλονικης, παστελι, και επειδη το σουσαμι κανει δουλεια, φτιαχνουμε κουλουρακια και ριχνουμε σουσαμι!;)

Πηρα και αποξηραμενα δαμασκηνα και συκα, μαρμελαδα συκο, αλλα δεν τα ηθελε. Απο αυτα που ανεφερα παραπανω ελαχιστα τρωει, αλλα ευτυχως του αρεσουν πολυ τα δημητριακα με γαλα. Μπορει να φαει δημητριακα με γαλα για μεσημεριανο, και τρωει επισης τραχανα λαχανικων.

Απο φρουτα πινει χυμο πορτοκαλι και τρωει και αχλαδι.

Επειδη ειναι δυσκολο να κανεις διατροφη σε παιδια αυτης της ηλικιας που ειναι τοσο αντιδραστικα, κανουμε και το εξης. Εχουμε συστημα επιβραβευσης με αυτοκολλητα. Για καθε καλη τροφη που τρωει, παιρνει ενα αυτοκολλητο, και οταν συγκεντρωσει ενα συγκεκριμενο αριθμο, θα παρει ενα μικρο δωρακι!;)

Για την ιστορια να πω οτι ο γιος μου εβγαλε αιμορροϊδα, ειχε αιμα και πολυ πονο στα κακα. Εχει φοβηθει τοσο πολυ που σφιγγεται για να μη βγουν, και τελικα βγαινουν πρωτα στο εσωρουχο και μετα φωναζει για τουαλετα... Μας ειπαν οτι πρεπει να κανει κολονοσκοπηση και θεραπεια. Δεν ηθελα να τραυματισω ψυχολογικα περισσοτερο το παιδι και να το υποβαλλω σε τετοια διαδικασια, οποτε παλευουμε το προβλημα μεσω της ομοιοπαθητικης και της διατροφης.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για το κουράγιο που μου δίνεται γράφοντάς την άποψη ή την εμπειρία σας, έχω ήδη αρχίσει να πιστεύω οτι σαφώς είναι θέμα ή δυσκοιλιότητας ή ψυχολογικό, έχω άλλες 2 περιπτώσεις πάλι κοριτσιών και στην ίδια ακριβώς ηλικία που έκαναν ακριβώς τα ίδια με τη δικιά μας. Προσπαθούμε με τη διατροφή και με το duphalac και βλέπουμε...

@ rna:

Θα δοκιμάσω και τις μπάρες, και τη μαρμελάδα, δυστηχώς το πορτοκάλι το πίνει 1 στις 3 που θα της το φτιάξουμε.

@ Tara:

δυστηχώς το σύστημα της επιβράβευσης δεν μας δουλεύει με το φαγητό, απλά μας λέει "οχι δεν το θέλω το δωράκι". Σου εύχομαι όλα να πάνε καλά με το παιδάκι σου και γρήγορα να το ξεπεράσει.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα, επανέρχομαι μετά από αρκετό καιρό, για να βοηθήσω ίσως κάποιον άλλον που θα πέσει πάνω στο θέμα, ψάχνοντας.

Τελικά ήταν ψυχολογικό ή αδιευκρίνηστης αίτιας, καθότι πέρασε σταδιακά όπως σταδιακά επήλθε. Δηλαδή άρχισε να μειώνεται η συχνοουρία γύρω στα τέλη Γενάρη και έγινε φυσιολογική μέσα σε μία με δύο εβδομάδες.

Τελικά τα παιδάκια σε αυτήν την ηλικία βγάζουν τρελά ψυχοσωματικά τα οποία αν μου τα λέγανε και μένα δεν θα το πίστευα.

Σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ για τη βοήθεια και την ψυχολογική υποστήριξη εκείνης της περιόδου.

Τέλος να αναφέρω και να ευχαριστήσω ένα εξαιρετικό γιατρό και πάνω από όλα άνθρωπο που γνώρισα μέσα από όλη αυτή τη διαδικασία, τον κ. Κουσίδη παιδοουρολόγο, που ήταν και ο μόνος (από τους γιατρούς που πήγαμε) που ήξερε τι έλεγε.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...