Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΑ ΕΠΙΠΕΔΑ ΥΓΡΑΣΙΑΣ ΣΤΟ ΣΠΙΤ!!!


KANGOO

Recommended Posts

Οποια ενδιαφερεται εχει βγαλει η chicco αφυγραντηρα λεγεται de humi και ειναι το πιο οικονομικο που εχω βρει κανει 99EURO στα Λητο το πουλανε.απλα ειναι δωματιου(20-25 τμ)και γω τωρα πρεπει να το παρω γιατι περιμενω σε 3 μηνες το μωρακι μου και το σπιτι εχει 65-72% υγρασια εβγαλε κ μουχλα στην κρεβατοκαμαρα και στο σαλονι,και να φανταστειται ειναι 2 χρονων οικοδομη,και γω μενω 6 μηνες εδω,εχω φρικαρει.Αεριζω το πρωι το σπιτι πεφτει στο 55% και μετα απο 1 ωρα ξανα 65 και πανω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 60
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Συνηθως τα καινουργια βγαζουν υγρασια γιατι δεν εχουν στεγνωσει ακομη... Να το λετε κοριτσια στους ιδιοκητες. Περιουσια τους ειναι..

Παντως εγω ειδα διαφορα με τον αφυγραντηρα στο παιδι (το μεγαλο μου). Δεν εχει τοσα συναχια οσα περισι.. Εγω πειρα εναν απο το internet που καλυπτει μονο το δωματιο του και το αναβω οταν παει για υπνο μονο..

Link to comment
Share on other sites

Συνηθως τα καινουργια βγαζουν υγρασια γιατι δεν εχουν στεγνωσει ακομη... Να το λετε κοριτσια στους ιδιοκητες. Περιουσια τους ειναι..

Παντως εγω ειδα διαφορα με τον αφυγραντηρα στο παιδι (το μεγαλο μου). Δεν εχει τοσα συναχια οσα περισι.. Εγω πειρα εναν απο το internet που καλυπτει μονο το δωματιο του και το αναβω οταν παει για υπνο μονο..

 

Επειδή με ενδιαφέρει μπορείς να μου πεις ποιον πήρες κ αν είσαι ευχαριστημένη? Εγώ θέλω να πάρω 2 γιατί η διάταξη του σπιτιού είναι τέτοια που δν καλύπτει τα 2 δωμάτια που απέχουν μεταξύ τους κ έχουν παρουσιάσει πρόβλημα υγρασίας κ μούχλας. Εμένα το θεμα μου είναι ότι η υγρασία "αποθηκεύεται" μέσα στις ντουλάπες που είναι εντοιχισμένες!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Paidia ego pira enan xtes (United - 12l/24h). Exo problima me mouxles sta tabania alla kai me ti mesi mou. Douleuei apo xtes to brady, ton exo rythmisei sto 45%. Otan ton anapsa mou edikse 87%, kai sxetika grigora tin katebase sto 60%. Tora omos fainetai na exei kollisei ekei. Adeiasa idi ena doxeio me nero. Lete na min to katebasei allo?

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σας,

ήθελα να σας ρωτήσω για το πρόβλημα υγείας που αντιμετωπίζει συνεχώς ο ανηψιός μου..συνέχεια μπουκώνει η μυτούλα του με το παραμικρό,στην συνέχεια ξεκινάει η αδελφή μου aerolin,fluxotide κτλ η γιατρός της δεν της έχει αναφέρει για αφυγραντήρα.Θεωρείτε ότι θα την βοηθήσει να μην μπουκώνει συνέχεια η μυτούλα του?Kάποιες φορές έχει κάνει και ακροαστικά...:confused:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...

καλησπερα σε ολες και ολους..μια βοηθεια βρε παιδια..ξερει κανεις να μου πει ποσο τοις εκατο υγρασια πρεπει να εχει το παιδικο δωματιο η δεν ειναι στανταρ?δηλαδη εχω διαβασει οτι σε δωματιο με θερμοκρασια 18-20 βαθμους η αναλογη υγρασια πρεπει να κυμαινεται 40-60%.τωρα που καλοκαιριαζει ομως και η θερμοκρασια ειναι γυρω στους 25 βαθμους μεσα στο δωματιο τι υγρασια πρεπει να υπαρχει?η ιδια με τους 18-20 βαθμους?η μικρη μου ειναι μπουκωμενη και δεν ξερω τι να κανω,γιατι της ειχα αφυγραντηρα λογω υγρασιας(γυρω στο 70% κυμαινοταν) και τωρα σκεφτομαι μηπως να μην τον λειτουργω μπας και η υγρασια ειναι καλυτερη για τις μυξουλες που ειναι ξεραμενες.αν ξερει κανεις ας βοηθησει!ευχαριστω!:-)

 

υγ.ορο της βαζω στην μυτη αλλα δεν βγαινουν οι ατιμες εχουν κολλησει και πινουμε ενα σιροπακι τωρα να μην κανει ακροαστικα.

miwt37f1iullcsq1.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

επαναφερω το θεμα γιατι με ενδιαφερει κι εμενα....

εχει κανεις αγορασει προσφατα να μας πει μια γνωμη?

και απο τους παλιους που ειχατε αγορασει τοτε ειστε ευχαριστημενοι απο την μεχρι τωρα χρηση του?

 

ευχαριστω

pasxalitsa v

το καλύτερο δώρο της ζωής μας...είναι ΕΔΩ!!!

kALOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αγορασαμε περσι αφυγραντηρα olympia splendid. Ειμαστε πολυ ευχαριστημενοι. Δεν ξανα εμφανιστηκαν οι μαυρες κηλιδες υγρασιας στους 2 τοιχους που ειχαν προβλημα, και αφαιρειται καθημερινα τουλαχιστον μισο λιτρο νερο απο το σπιτι. Τον λειτουργουμε τις απογευματινες κυριως ωρες, συνηθως 2-3 ωρες στο σαλονι και 2 ωρες στο παιδικο.

 

Ταυτοχρονα σταματησαμε να στεγνωνουμε τα ρουχα στο σαλονι τις βροχερες μερες, και ή δεν απλωνουμε, ή βγαζουμε την απλωστρα στη βεραντα κοντα στον τοιχο δεμενη για να μην πεσει απο αερα, ή στο πλατυσκαλο ταρατσας. Γιατι τα βρεγμενα ρουχα αυξανουν κατακορυφα τα επιπεδα υγρασιας στο σπιτι, πραγμα που διαπιστωσα με τη λειτουργια του αφυγραντηρα (εχει ηλεκτρονικη ενδειξη υγρασιας).

Ενω αντιθετα με οτι πιστευα, με την λειτουργια του φουρνου και της κουζινας δεν επηρεαζεται η υγρασια του χωρου ιδιαιτερα.

Επισης οταν ειναι νοτιας ή βρεχει, δεν ανοιγουμε τα τζαμια το απογευμα κα το βραδι.

Τελος προσεχουμε πολυ τους ατμους απο το μπανιο, καθως και αυτοι αυξανουν πολυ την υγρασια. Ανοιγουμε παραθυρα μπανιου αμεσως μετα το μπανιο μας, κλεινουμε πορτα ή ανοιγουμε πορτα και βαζουμε τον αφυγραντηρα να κανει τη δουλεια του στο ανοιγμα.

Ετσι ειδαμε θετικοτατα αποτελεσματα, ενω ειμασταν πολυ διστακτικοι για αυτη την αγορα. Μακροποθεσμα θα δειξει...Ελπιζω να γλιτωσουμε την εξωτερικη μονωση που ειναι πολυ ακριβη.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
επαναφερω το θεμα γιατι με ενδιαφερει κι εμενα....

εχει κανεις αγορασει προσφατα να μας πει μια γνωμη?

και απο τους παλιους που ειχατε αγορασει τοτε ειστε ευχαριστημενοι απο την μεχρι τωρα χρηση του?

 

ευχαριστω

 

Εμεις αγορασαμε εναν της delonghi πριν 2 μερες! Γενικα στο σπιτι η υγρασια φτανει το 86% στο πολυ χαλαρο, με ελαχιστο το 75% (ναι εχουμε βγαλει βραγχια!!!). Ο συγκεκριμενος που πηραμε ειναι και ιονιστης. Ριχνει την υγρασια οσο δουλευει, αλλα μετα η υγρασια επανερχεται σιγα σιγα. Υποθετω οτι ερχεται απο αλλα δωματια, επομενως θα κανω ενα ψυχικο και θα τον αφησω ανοιχτο κανα δυο μερες (ετσι μας ειπαν και στο μαγαζι που τον πηραμε, οτι θελει δυο μερες για να ριξει τα επιπεδα υγρασιας στο σπιτι, κατι που ως τωρα δεν εκανα γιατι φοβαμαι και απ το ρευμα που καιει!)

Σημερα τον δοκιμαζω στο προγραμμα στεγνωματος ρουχων (ναι εχει και απ αυτο!), αλλα τον εκλεισα σε ενα δωματιο και περιμενω!!.....

 

Παντως αλλαζει πολυ το περιβαλλον που αφυγραινει... Μαλακωνει πολυ, και χτες που τον αφησα ανοιχτο στην κρεβατοκαμαρα, δε σου κρυβω οτι εκανα πολυ γλυκο υπνο, παρολη την τεραστια κοιλια και το βαρος που δε μ αφηνει να κοιμαμαι! Ααα και επισης παρατηρησα οτι ανεβαζει την θερμοκρασια του χωρου που αφυγραινει, κατα 1-1,5 βαθμο, σημαντικο ειδικα τωρα για τις κρυες μερες που ερχονται...

kqKHp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους!

 

Έχουμε κι εμείς στο σπίτι πρόβλημα με την υγρασία, σήμερα είδαμε μούχλα στις κορυφές-γωνίες των 2 (εκ των 3) υπνοδωματίων, σε σχετικά καινούργιο διαμέρισμα (5ετίας) στον τελευταίο όροφο (με κεραμοσκεπή όμως επάνω στην ταράτσα).

 

Επειδή τα οικονομικά είναι στενά και τα υπνοδωμάτια αρκετά (3), σκέφτομαι να πάρω 2 οικονομικούς ηλεκτρονικούς αφυγραντήρες, με τουλάχιστον 0,5Λ δεξαμενή συλλογής νερού και όσο πιο αθόρυβη λειτουργία γίνεται. Τα υπνοδωμάτια είναι 3 των 15m2 και σκέφτομαι να τους εναλλάσσω μεταξύ των 3 δωματίων.

 

Στις τιμές που έψαξα στην Ελλάδα, είδα να ξεκινάνε από 90? και πάνω......βρήκα όμως από Αγγλία μερικά μοντέλα ακόμα και με 65? (με τα μεταφορικά συμπεριλαμβανομένων), όπως αυτό. Τι λέτε, θα κάνει δουλειά? Βασικά δεν έχω σκοπό να το βάζω σε λειτουργία τις ώρες που κοιμούνται τα παιδιά μέσα (2 ώρες το μεσημέρι και το βράδυ)......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κι εγω χρησιμοποιω αφυγραντηρα και υπαρχει διαφορα, αυτο δεν σημαινει ομως οτι εχει λυθει το προβλημα. Στο δωματιο μας και στο σαλονι εχω και πολλες υγροποιησεις. Εχτες το βραδυ εβαλα στο δωματιο ενα θερμοπομπο που εχω και τον αφησα αναμμενο ολο το βραδυ (ανοιγει και κλεινει μονος του οταν πιανει θερμοκρασια) και το πρωι δεν ειχα καθολου νερο στους τοιχους και δεν ειχαν αυξηθει τα επιπεδα υγρασιας σε σχεση με πριν που ειχα αφυγραντηρα και στο σαλονι ειχε νερα. Θα το δοκιμασω αυτο και τις επομενες μερες και βλεπουμε

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...