Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΗ Η ΒΑΖΕΛΙΝΗ!!!!


Recommended Posts

Γειά σε όλες σας. Χθές έμαθα οτι η βαζελίνη είναι επικίνδυνη κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης, επειδή περιέχει πετρέλαιο. Γι' αυτό προσοχή!!! Θέλω να χρησιμοποιήσω κάποια κρέμα για πρόληψη ραγάδων, όμως δεν εμπιστεύομαι καμία. Υπάρχουν κρέμες που μπορεί να προκαλέσουν αλεργίες. Θα ήθελα την γνώμη σας και όσον αφορά τις κρέμες για το στήθος. :rolleyes::confused:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γειά σου Ανθή

 

Φυσικά και είναι επικίνδυνη!

 

Εαν σε ενδιαφέρει να χρησιμοποιείς πιο αγνά καλλυντικά για εσένα και αργότερα για το μωράκι σου

 

διάβασε σε αυτό το τόπικ

(οικολογικά-βιολογικά προϊόντα παντός τύπου)

θα βρείς απίστευτες πληροφορίες

 

και δες και αυτή τη λίστα που έχουμε δημιουργήσει

εμείς εδώ οι κοπέλες

ύστερα απο 75 σελίδες! :mrgreen:

 

Για τις ραγάδες πάντως δες αυτό το μήνυμα

Link to comment
Share on other sites

Όχι, ευτυχώς δεν έχω χρησιμοποιήσει καθόλου βαζελίνη!! Επειδή όμως και εγώ δεν γνώριζα για το συστατικό της, το αναφέρω για κάποιες κοπέλες που μπορεί να μην το γνωρίζουν. Για την παιδική δεν ξέρω...

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου Ανθή

 

Φυσικά και είναι επικίνδυνη!

 

Εαν σε ενδιαφέρει να χρησιμοποιείς πιο αγνά καλλυντικά για εσένα και αργότερα για το μωράκι σου

 

διάβασε σε αυτό το τόπικ

(οικολογικά-βιολογικά προϊόντα παντός τύπου)

θα βρείς απίστευτες πληροφορίες

 

και δες και αυτή τη λίστα που έχουμε δημιουργήσει

εμείς εδώ οι κοπέλες

ύστερα απο 75 σελίδες! :mrgreen:

 

Για τις ραγάδες πάντως δες αυτό το μήνυμα

 

Και για να σε βοηθήσω

εαν θες να βρεις κάποια πληροφορία μέσα στις 75 σελίδες

 

Όταν θα είσαι μέσα στο τόπικ αυτό

μπορείς να πας στην "αναζήτηση στο θέμα"

(βρίσκεται πάνω δίπλα απο το "εργαλεία θεμάτων")

 

κι εκεί να γράψεις μια λέξη-κλειδί

πχ. ραγάδες

και θα σου βγάλει όλα τα μηνύματα που έχουν γραφτεί

σε εκείνο το τόπικ για τις ραγάδες.

 

Ελπίζω να βοήθησα! :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

Ειχα ακουσει κι εγω κατι τετοιο αλλα ο γυναικολογος μου, ειπε οτι δεν υπαρχει προβλημα και οτι δεν απορροφαται απο το δερμα. Στην πρωτη μου εγκυμοσυνη εβαζα τονους παιδικης βαζελινης και δεν επαθε τιποτα το μωρο, ειναι υγιεστατη. Στη δευτερη συνεχιζω, μιας και στην πρωτη λογω βαζελινης δεν εκανα ουτε μιση ραγαδα.. Ο καθενας πιστευω οτι μπορει να κανει τις επιλογες του.

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα η γυναικολόγος μου μου πρότεινε να βάζω βαζελίνη και στο στήθος και στο σώμα! Μου είπε και στην εγκυμοσύνη και μετά ότι μπορώ να τη βάζω:confused:

Έχω διαβάσει ότι η λανολίνη κάνει την ίδια δουλειά και συστήνεται και για μετά.

Link to comment
Share on other sites

πολύ ωραία σαπουνάκια είτε σε στέρεη είτε σε υγρή μορφή έχει και η verolive

είναι μια κρητική παραδοσιακή εταιρεία που χρησιμοποιεί έξτρα παρθένο ελαιόλαδο και βότανα και αιθέρια έλαια Κρήτης!

εγώ τα έμαθα από συνάδελφό μου που κατάγεται από Κρήτη και έχω δει πολύ καλό αποτέλεσμα και πριν αλλά και τώρα που είμαι έγκυος!

το λαδι έχει την ιδιότητα να λιπαίνει και να ενυδατώνει το σώμα διατηρωντας το ph του σώματος στα φυσιολογικά επίπεδα!

εμείς στο σπίτι δε χρησιμοποιούμε τπτ άλλο που είναι χημικό!

έχει προιόντα και για τα πιάτα και για το πλυντήριο και για το σώμα και κρέμες!

δε ξέρω αν σε αυτή τη σελίδα http://www.verolive.com/ θα βρείτε όλα τα προιόντα αλλά έχει στοιχεία επικοινωνίας!

εμένα μου τα στέλνουν στο σπίτι!

εύχομαι να βοήθησα κι εγώ λίγο!

καλή εγκυμοσύνη κορίτσια!!!!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια κι εμενα η γιατρος μου ειπε να βαζω βαζελινη και σε κοιλια και στηθος! Ειναι παραγωγο μεν του πετρελαιου αλλα ακινδυνη! Μην φρικαρετε, τα παραγωγα δεν ειναι επικινδυνα, δεν ειναι το ιδιο πραγμα... Επισης μου ειπε οτι οι κρεμες για ραγαδες δεν κανουν και τιποτα ιδιαιτερο..

εγω αγορασα μια βαζελινη της johnson που ειναι για μωρακια! φιλια

cf7op3.png

 

 

wQtYp3.png

Link to comment
Share on other sites

φυσικα και ειναι επικινδυνη!και παραγωγο του πετρελαιου ειναι και νιτροζαμινες εχουν....αστα να πανε!οτι βαζουμε στο σωμα μας απορροφαται απο τους πορους του δερματος,ειναι σαν να το τρωμε:rolleyes:

 

εχει ενα λαδι για τις ραγαδες η weleda,Κοιτα τα συστατικα της στο σαιτ που εβαλε η soevan

 

 

http://www.weleda.co.uk/mummy-too/stretch-mark-massage-oil-100ml/invt/606160/

 

 

παντως σε αυτα τα θεματα δεν εμπιστευομαι γυναικολογους ;)

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω λεω οτι ειναι καλυτερα να μην βαζουμε τιποτα!Οσο και να διαβαζουμε για ενα προιον δεν μπορουμε να ειμαστε σιγουρες 100% για το τι περιεχει!!Στο στηθος δεν βαζω κατι γιατι ηδη εχω ραγαδες απο μικρη οταν μου μεγαλωνε το στηθος,αλλα ουτε στην κοιλια γιατι νομιζω οτι δεν χρειαζεται.Θα προτειμουσα παντως αν εβαζα καποια κρεμα να ηταν δικια μου παραγωγη για να ειμαι σιγουρη τι εχει μεσα.Εχει αρκετες σπιτικες συνταγες για κρεμες

aRjHp3.pngiD6Np3.png
Link to comment
Share on other sites

Αν φοβαστε τη βαζελινη και θελετε κατι οικονομικο και σιγουρο παρτε αμυγδαλελαιο

Απλα απο μεσα θα φορατε μια φανελα που δεν σας ενδιαφερει να λερωθει

p7z6p3.pngsQqep3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλές οι κρέμες αλλά ΠΡΟΣΟΧΗ!!! Προς το τέλος τις εγκυμοσύνης μας ειδικά(καλή κι πρόληψη, οπότε ίσως από τώρα) ΜΗΝ ΒΑΖΕΤΕ ΒΑΖΕΛΙΝΗ/ΚΡΕΜΕΣ ΣΤΙΣ ΘΗΛΕΣ!!! Δεν θα μπορείτε να θηλάσετε!!!Το έκανε μια φίλη μου που έτσι της είχαν πει και μετά δεν ήταν σκληρή η θηλή της για να την πιάσει το μωρό!!ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ? Δεν μπορούσε να θηλάσει καθόλου...πέθαινε απ' τον πόνο και το έκανε μόνο με θήλαστρο.Έτσι δεν της κράτησε πολύ το γάλα και θήλασε μόνο το 40ήμερο!!!

ebyKp3.png?H3UgLDY0

dev272pr___.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλές οι κρέμες αλλά ΠΡΟΣΟΧΗ!!! Προς το τέλος τις εγκυμοσύνης μας ειδικά(καλή κι πρόληψη, οπότε ίσως από τώρα) ΜΗΝ ΒΑΖΕΤΕ ΒΑΖΕΛΙΝΗ/ΚΡΕΜΕΣ ΣΤΙΣ ΘΗΛΕΣ!!! Δεν θα μπορείτε να θηλάσετε!!!Το έκανε μια φίλη μου που έτσι της είχαν πει και μετά δεν ήταν σκληρή η θηλή της για να την πιάσει το μωρό!!ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ? Δεν μπορούσε να θηλάσει καθόλου...πέθαινε απ' τον πόνο και το έκανε μόνο με θήλαστρο.Έτσι δεν της κράτησε πολύ το γάλα και θήλασε μόνο το 40ήμερο!!!

 

Σοβαρά? εγω βάζω τη simulsium και ρώτησα τον γυναικολόγο μου αν πειράζει που πηγαίνει και πάνω στις θηλές και μου είπε κάνένα πρόβλημα... Λες να έχω πρόβλημα στο θηλασμό?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ειχα ακουσει κι εγω κατι τετοιο αλλα ο γυναικολογος μου, ειπε οτι δεν υπαρχει προβλημα και οτι δεν απορροφαται απο το δερμα. Στην πρωτη μου εγκυμοσυνη εβαζα τονους παιδικης βαζελινης και δεν επαθε τιποτα το μωρο, ειναι υγιεστατη. Στη δευτερη συνεχιζω, μιας και στην πρωτη λογω βαζελινης δεν εκανα ουτε μιση ραγαδα.. Ο καθενας πιστευω οτι μπορει να κανει τις επιλογες του.

 

Δεν φταίει η βαζελίνη γι'αυτό αλλά το δέρμα σου προφανώς.

Κι εγώ στην πρώτη μου εγκυμοσύνη έβαζα συνέχεια βαζελίνη κατόπιν συμβουλης της τότε γιατρού μου αλλά και ραγάδες γέμισα και φρίκαρα μετά όταν έμαθα οτι περιέχει προιόν πετρελαίου. Κι έβαζα την παιδική της τζόνσον.

Τώρα στη δεύτερη δεν βάζω τίποτα γιατί δεν εμπιστεύομαι τίποτα.

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Link to comment
Share on other sites

παντως λενε πανω στις θηλες να μη βαζουμε τιποτα! μονο κατω και γυρω απο το στηθος.. απλα να τις πλενουμε καλα με νερακι, ειδικα απο τον 6ο και μετα που θελουν περισσοτερο φροντιδα!

cf7op3.png

 

 

wQtYp3.png

Link to comment
Share on other sites

παντως λενε πανω στις θηλες να μη βαζουμε τιποτα! μονο κατω και γυρω απο το στηθος.. απλα να τις πλενουμε καλα με νερακι, ειδικα απο τον 6ο και μετα που θελουν περισσοτερο φροντιδα!

 

στις θηλες δεν εβαζα τιποτα και θηλασα το πρωτο 15 μηνες!!!

Link to comment
Share on other sites

εγω εβαζα στην αρχη βαζελινη χωρις να ξερω οτι μπορει να μην κανει,οταν ρωτησα τον γιατρο μου ειπε οτι η βαζελινη κ η καθε κρεμα δεν μπορει να κανει τπτ κακο στα μωρακια μας αλλα σε μας η βαζελινη λεει δημιουργει τριχοφυια!!!! μου προτεινε την βαζελιν κρεμα σωματος κ ειναι πραγματικα πολυ καλη χωρις να ειναι ακριβη!!!

Xc60p3.png ghL0p3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

γεια σας μελλουσες μανουλες!!εμενα μια μαια οπως και η δασκαλα που μου εκανε yoga δοκιμασμενες μανουλες αυτες μου συστησανε ελαιολαδο η αμυγδαλελαιο η μιξη αυτων, μασαζακι λιγη ωρα στο στηθος κ στην κοιλιτσα κ μπανακι!!

age.png

Link to comment
Share on other sites

γεια σας μελλουσες μανουλες!!εμενα μια μαια οπως και η δασκαλα που μου εκανε yoga δοκιμασμενες μανουλες αυτες μου συστησανε ελαιολαδο η αμυγδαλελαιο η μιξη αυτων, μασαζακι λιγη ωρα στο στηθος κ στην κοιλιτσα κ μπανακι!!

Το έχεις κάνει? Η ιδέα του μπάνιου μετά μου αρέσει, αλλιώς δε θα ανεχτώ λάδια πάνω μου...

να ρωτήσω, πήρα αμυγδαλέλαιο από το Λητώ, είναι σε μπουκαλάκι σε μορφή σπρέι.

Ομως κάποια κοπέλα εδώ είπε έχει βιταμίνη Α και δεν κάνει, ξέρουμε κάτι γι'αυτό?

Δεν βρίσκω κάτι σχετικό.

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Το έχεις κάνει? Η ιδέα του μπάνιου μετά μου αρέσει, αλλιώς δε θα ανεχτώ λάδια πάνω μου...

να ρωτήσω, πήρα αμυγδαλέλαιο από το Λητώ, είναι σε μπουκαλάκι σε μορφή σπρέι.

Ομως κάποια κοπέλα εδώ είπε έχει βιταμίνη Α και δεν κάνει, ξέρουμε κάτι γι'αυτό?

Δεν βρίσκω κάτι σχετικό.

 

Η υπερκατανάλωση βιταμίνης Α κάνει κακό στο έμβρυο. Γι αυτό και δεν κάνει να τρώμε συκώτι και φουα γκρα στην εγκυμοσύνη (όχι ότι αν φας μια φορά θα πάθεις κάτι, απλά είναι η μόνη βιταμίνη που συσωρρεύεται στον οργανισμό). ΟΜΩΣ μιλάμε για κατανάλωση, δλδ να τη φας, όχι να βάλεις μια κρέμα πχ που έχει βιταμίνη Α. Δεν νομίζω πως αν τη βάλουμε στο πρόσωπο ή στο σώμα απορροφάται από το έμβρυο. Επιδερμικά μπαίνει. Αλλά για να είσαι σίγουρη, δεν ρωτάς τον γιατρό σου καλύτερα;

Link to comment
Share on other sites

Η υπερκατανάλωση βιταμίνης Α κάνει κακό στο έμβρυο. Γι αυτό και δεν κάνει να τρώμε συκώτι και φουα γκρα στην εγκυμοσύνη (όχι ότι αν φας μια φορά θα πάθεις κάτι, απλά είναι η μόνη βιταμίνη που συσωρρεύεται στον οργανισμό). ΟΜΩΣ μιλάμε για κατανάλωση, δλδ να τη φας, όχι να βάλεις μια κρέμα πχ που έχει βιταμίνη Α. Δεν νομίζω πως αν τη βάλουμε στο πρόσωπο ή στο σώμα απορροφάται από το έμβρυο. Επιδερμικά μπαίνει. Αλλά για να είσαι σίγουρη, δεν ρωτάς τον γιατρό σου καλύτερα;

Ναι το ξέρω, ξέρω όμως και ότι όλα απορροφονται κι ας είναι επιδερμικά, στο στομάχι καταλήγουν.

Σχετικά με το γυναικολόγο, μετά από τηλεφωνική επικοινωνία, είπε η κρέμα που πήρα, αφού είναι ειδική για έγγυες κάνει (όπως και κάποια φρεζιντερμ είπε), αλλά η πιο κοινή και φτηνή "κρέμα" είναι η άσπρη βαζελίνη.

Πρίν από αυτά είπε ότι δεν κάνουν τίποτε οι κρέμες, είναι θέμα δέρματος. Ετσι πιστεύω κι γω.

Οσο για το αμυγδαλέλαιο, όταν το ανέφερα ότι έχει βιταμίνη Α δεν είπε μη βάζεις, αλλά δεν είπε και βάλε.

 

Ετσι με συνοπτικές διαδικασίες βάζω την κρέμα που πήρα alphanova και όταν τελείωσει αναζητώ την περιβόητη άσπρη βαζελίνη.:confused:

Ποιά είναι αυτή βρε κορίτσια???

Γιατί λέγατε υπάρχουν 2 ειδών βαζελίνες και μπερδεύτηκα.

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...