Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΠΟΛΥΣΗ - ΤΑΜΕΙΟ ΑΝΕΡΓΙΑΣ, ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ?


Recommended Posts

Α,κατάλαβα,πάει το ταμείο δηλαδή...συγνώμη που σε ζαλίζω κ σε ευχαριστώ πολύ που με βοηθάς....είχα μια ελπίδα ότι θα μπορούσα να βγω σε ταμείο αλλά χλωμό...τι πρέπει να κάνω,να πάω στον ΟΑΕΔ???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 553
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Α,κατάλαβα,πάει το ταμείο δηλαδή...συγνώμη που σε ζαλίζω κ σε ευχαριστώ πολύ που με βοηθάς....είχα μια ελπίδα ότι θα μπορούσα να βγω σε ταμείο αλλά χλωμό...τι πρέπει να κάνω,να πάω στον ΟΑΕΔ???

εγω θα σου πω τι θα κανεις , θα παρεις κανονικα τα χαρτια σου θα πας να κανεις την αιτηση του ταμειο ανεργιας ευχομαι που θα δουν εκεινοι τα ενσημα σου μπροστα τους να κανουν κατι , αν δεν εγκριθει και στο απορριψουν θα κανεις αυτοματα αιτηση για ενα τριμηνο βοηθημα υψους 217,00 ? ανα 3μηνο

 

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα σου ευχομαι οτι καλυτερο,δν υπαρχουν τοσο καλοι ανθρωποι σαν κ εσενα..κατι τελευταιο να σε ρωτησω..για να συμπληρωνα τα ενσημα επρεπε να παρω την απολυση μετα απο κανα 6μηνο πιστευεισ??σε ευχαριστω κ παλι παρα πολυ για τισ συμβουλεσ σου..να εισαι παντα καλα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα σου ευχομαι οτι καλυτερο,δν υπαρχουν τοσο καλοι ανθρωποι σαν κ εσενα..κατι τελευταιο να σε ρωτησω..για να συμπληρωνα τα ενσημα επρεπε να παρω την απολυση μετα απο κανα 6μηνο πιστευεισ??σε ευχαριστω κ παλι παρα πολυ για τισ συμβουλεσ σου..να εισαι παντα καλα!!!!

αφου θα ειναι αδεια ανευ αποδοχων παλι δεν θα εχεις τα ενσημα που θελουμε θα ειναι ακομα πιο λιγα...

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια καλησπερα.οποια γνωριζει ας μου απαντησει σας παρακαλω.απο 12 του 2011 εως κ 12 του 2012 ημουν ταμειο ανεργιας(1 χρονος).16/01/13 ξεκινησα να εργαζομαι(οντας εγκυος).5/03/13 βγηκα σε αδεια κυοφοριας,συνεχισα με αδεια λοχειας κ στη συνεχεια πηρα κ το εξαμηνο του οαεδ.στις 8/01/14 ξεκινησα κανονικα παλι δουλεια.το θεμα ειναι τωρα οτι εχω θεματα διαφορα κ θα πρεπει να σταματησω την εργασια.ο εργοδοτης(πολυ φιλος κ συγγενεις)μου ειπε να κοιταξω με ποσα ενσημα ξαναβγαινω ταμειο ανεργιας αν ειναι να κοιταξει πως θα το κανει με το λογιστη(σε νομιμα πλαισια γι αυτον) αν ειναι να παραιτηθω και να μου κανει εικονικη προσληψη και μετα απολυση για να βγω ταμειο παλι.ξερει καμια σας με ποιες προυποθεσεις μπαινω ταμειο ξανα,ποσα ενσημα κ ποσες μερες δικαιουμαι επιδοτηση?

Link to comment
Share on other sites

οχι εννοω,αν μπορουσα να ξαναγυρισω στην δουλεια για ποσο καιρο θα επρεπε να εχω ενσημα..εσύ δουλεύεις στον ΟΑΕΔ???

 

κοριτσια καλησπερα.οποια γνωριζει ας μου απαντησει σας παρακαλω.απο 12 του 2011 εως κ 12 του 2012 ημουν ταμειο ανεργιας(1 χρονος).16/01/13 ξεκινησα να εργαζομαι(οντας εγκυος).5/03/13 βγηκα σε αδεια κυοφοριας,συνεχισα με αδεια λοχειας κ στη συνεχεια πηρα κ το εξαμηνο του οαεδ.στις 8/01/14 ξεκινησα κανονικα παλι δουλεια.το θεμα ειναι τωρα οτι εχω θεματα διαφορα κ θα πρεπει να σταματησω την εργασια.ο εργοδοτης(πολυ φιλος κ συγγενεις)μου ειπε να κοιταξω με ποσα ενσημα ξαναβγαινω ταμειο ανεργιας αν ειναι να κοιταξει πως θα το κανει με το λογιστη(σε νομιμα πλαισια γι αυτον) αν ειναι να παραιτηθω και να μου κανει εικονικη προσληψη και μετα απολυση για να βγω ταμειο παλι.ξερει καμια σας με ποιες προυποθεσεις μπαινω ταμειο ξανα,ποσα ενσημα κ ποσες μερες δικαιουμαι επιδοτηση?

ΚΑΛΗΜΕΡΑ εαν θελετε να δω εαν δικαιουστε ταμειο ανεργιας στειλτε μ σε μηνυμα τον αριθμο του ΙΚΑ σας να δω τα ενσημα σας.

ΕΦΗ δωσε μ κι εσυ το ΙΚΑ σου για να δω να σου πω ναι στον ΟΑΕΔ ειμαι για οσο ακομα θα υπαρχει ..... δυστυχως θα τον κλεισουν και αυτον ....

 

Link to comment
Share on other sites

οχι εννοω,αν μπορουσα να ξαναγυρισω στην δουλεια για ποσο καιρο θα επρεπε να εχω ενσημα..εσύ δουλεύεις στον ΟΑΕΔ???

καλημερα, Εφη να σου πω... μπορεις να του πεις να σου κανει καθυστερημενα μεν αλλα μονο ετσι θα βγεις ταμειο ανεργιας και μαλιστα με οριακα ενσημα οσα εχεις απο το 6μηνο της μητροτητας. μονο εαν γινει η απολυση σου 5/1/14 τοτε μαζευεις 128 ενσημα και μπορεις να μπεις για 5 μηνες ταμειο ανεργιας

μιλα με τον εργοδοτη οσο πιο γρηγορα μπορεις και αν μπορει να στο κανει , τι επιπτωσεις θα εχει με την καθυστερημενη καταθεση της απολυσης δεν το γνωριζω.

Νικολ επειδη εχεις ξαναπαρει ταμειο ανεργιας και εχουν αλλαξει πολλα δικαιουσαι κανονικα ταμειο ανεργιας {οπως ειπα και στην εφη τα ενσημα της μητροτητας μετρανε κανονικοτατα} παιρνεις ταμειο ανεργιας μονο για 4 μηνες.

καλη σας μερα και ευχομαι να πανε ολα καλα

 

Link to comment
Share on other sites

καλημερα, Εφη να σου πω... μπορεις να του πεις να σου κανει καθυστερημενα μεν αλλα μονο ετσι θα βγεις ταμειο ανεργιας και μαλιστα με οριακα ενσημα οσα εχεις απο το 6μηνο της μητροτητας. μονο εαν γινει η απολυση σου 5/1/14 τοτε μαζευεις 128 ενσημα και μπορεις να μπεις για 5 μηνες ταμειο ανεργιας

μιλα με τον εργοδοτη οσο πιο γρηγορα μπορεις και αν μπορει να στο κανει , τι επιπτωσεις θα εχει με την καθυστερημενη καταθεση της απολυσης δεν το γνωριζω.

Νικολ επειδη εχεις ξαναπαρει ταμειο ανεργιας και εχουν αλλαξει πολλα δικαιουσαι κανονικα ταμειο ανεργιας {οπως ειπα και στην εφη τα ενσημα της μητροτητας μετρανε κανονικοτατα} παιρνεις ταμειο ανεργιας μονο για 4 μηνες.

καλη σας μερα και ευχομαι να πανε ολα καλα

καλη σου μερα agkiolina.σε ευχαριχτω παρα παρα πολυ για τη βοηθεια σου!κατι τελευταιο.αφου δικαιουμαι ταμειο ανεργιας,σημαινει οτι μπορω να παραιτηθω οποτε θελω και να μου κανει ο εργοδοτης εξισου εικονικη προσληψη κ απολυση παλι οποτε θελω αν καταλαβα σωστα?συγνωμη αν σε ζαλιζω.οπως ειπε κ η εφη σε προηγουμενο ποστ δεν υπαρχουν ανθρωποι που να βοηθουν τον αλλον σημερα χωρις να εχουν να λαβουν κατι.ο θεος να σε εχει καλα κ σενα και τους ανθρωπους σου.και σε σενα ευχομαι να πανε τα πραγματα ακομα καλυτερα!1

Link to comment
Share on other sites

δεν προκειται να το κανει στο λεω εγω εγγυημενα...εξαιτιας τους το χανω κ αυτο...τελος παντων...:-(:-(8α παω αμα ειναι να κανω τα χαρτια μου για το βοη8ημα ανα τριμηνο που μου ειπες με τα 217 ευρω...καρτα ανεργιας μπορω να βγαλω μολις μου δωσει την απολυση ε?Αγκιολινα μου σε ευχαριστω κ παλι μεσα απο την καρδια μου για τον κοπο κ τον χρονο που εχασες για να με βοη8ησεις...!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλη σου μερα agkiolina.σε ευχαριχτω παρα παρα πολυ για τη βοηθεια σου!κατι τελευταιο.αφου δικαιουμαι ταμειο ανεργιας,σημαινει οτι μπορω να παραιτηθω οποτε θελω και να μου κανει ο εργοδοτης εξισου εικονικη προσληψη κ απολυση παλι οποτε θελω αν καταλαβα σωστα?συγνωμη αν σε ζαλιζω.οπως ειπε κ η εφη σε προηγουμενο ποστ δεν υπαρχουν ανθρωποι που να βοηθουν τον αλλον σημερα χωρις να εχουν να λαβουν κατι.ο θεος να σε εχει καλα κ σενα και τους ανθρωπους σου.και σε σενα ευχομαι να πανε τα πραγματα ακομα καλυτερα!1

ΔΕΝ ΘΑ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΠΑΡΑΙΤΗΣΗ , καταγγελια απολυσης θα ζητησεις και αφου θα το εχετε συζητηση λογικα , δεν θα παρεις αποζημειωση.μην σε διωξει οικειοθελως και μετα οσυ κανει ξανα προσληψη και μετα απολυση ....

 

 

δεν προκειται να το κανει στο λεω εγω εγγυημενα...εξαιτιας τους το χανω κ αυτο...τελος παντων...:-(:-(8α παω αμα ειναι να κανω τα χαρτια μου για το βοη8ημα ανα τριμηνο που μου ειπες με τα 217 ευρω...καρτα ανεργιας μπορω να βγαλω μολις μου δωσει την απολυση ε?Αγκιολινα μου σε ευχαριστω κ παλι μεσα απο την καρδια μου για τον κοπο κ τον χρονο που εχασες για να με βοη8ησεις...!!!

οταν θα πας εκει πρωτα θα βγαλεις καρτα και μετα θα κανεις την αιτηση για το τριμηνο βοηθημα.....

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα Agkiolina μου θα ηθελα τα φωτα σου!!σημερα εινα η τελευταια μερα εργασιας μου και θα ηθελα να μου πεις αν δικαιούμαι την προσαυξηση του 10% για τα δυο παιδακια μου στο επιδομα ανεργιας,γιατι είναι ασφαλισμένα στο βιβλιαριο του αντρα μου και μπερδευτηκα.Παιζει ρολο που είναι ασφαλισμένα τα παιδια?Σε ευχαριστω πολύ εκ των προτερων!!

nlcIp2.png

 

uRUep3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Καλησπέρα Agkiolina μου θα ηθελα τα φωτα σου!!σημερα εινα η τελευταια μερα εργασιας μου και θα ηθελα να μου πεις αν δικαιούμαι την προσαυξηση του 10% για τα δυο παιδακια μου στο επιδομα ανεργιας,γιατι είναι ασφαλισμένα στο βιβλιαριο του αντρα μου και μπερδευτηκα.Παιζει ρολο που είναι ασφαλισμένα τα παιδια?Σε ευχαριστω πολύ εκ των προτερων!!

Καλημερα και συγνωμη για την καθυστερηση δεν ειχα υπολογιστη... τωρα μαλλον θα τα εχεις καταθεσει τα χαρτια σου ... ναι θα παρεις το 10% για καθε παιδι {συνολο 20% για δυο παιδια}..θα καταθεσεις το βιβλιαριο υγειας των παιδιιων και του συζυγου και θα εισαι οκ .

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα θέλω και γω τη βοήθεια σας σε κάτι,

Την Τετάρτη επιστρέφω στη δουλειά μετά απο το 6μηνο και ήδη με ενημέρωσαν ότι θα με διώξουν.

Θέλω και εγώ την απολυση.

εχω τις εξής ερωτήσεις

1 Για να γίνει δεκτή η καταγγελία της σύμβασης απο την επιθεώρηση χρειάζεται να γράψουν ότι εχω κάνει κάποιο σφάλμα η έβλαψα την εταιρεία; η απλή καταγγελία με την υπογραφή μου;

2 για να πάρω το επίδομα ανεργίας χρειάζεται κάποια ένσημα μετά το 6μηνο; Τα ένσημα του 6 μηνου μετρανε;

 

Βοηθήστε γιατί εχω μπερδευτεί :confused:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπερα.θα ηθελα να ρωτησω κατι σχετικα με το επιδομα κυοφοριας.απολυθηκα τον 06/2013 κ ξαναεπιασα δουλεια τον 03/2014. Η ΠΗΤ μου ειναι 29/05/2014.το επιδομα κυοφοριας βασει ποιου μισθου υπολογιζεται?του τελευταιου του προηγουμενου ετους δηλ του 06/2013 η της τωρινης δουλειας του 03/2014?ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα θέλω και γω τη βοήθεια σας σε κάτι,

Την Τετάρτη επιστρέφω στη δουλειά μετά απο το 6μηνο και ήδη με ενημέρωσαν ότι θα με διώξουν.

Θέλω και εγώ την απολυση.

εχω τις εξής ερωτήσεις

1 Για να γίνει δεκτή η καταγγελία της σύμβασης απο την επιθεώρηση χρειάζεται να γράψουν ότι εχω κάνει κάποιο σφάλμα η έβλαψα την εταιρεία; η απλή καταγγελία με την υπογραφή μου;

2 για να πάρω το επίδομα ανεργίας χρειάζεται κάποια ένσημα μετά το 6μηνο; Τα ένσημα του 6 μηνου μετρανε;

 

Βοηθήστε γιατί εχω μπερδευτεί :confused:

δεν νοιαζει την επιθεωρηση για ποιο λογο σε απελυσε ο εργοδοτης σου ... απο την στιγμη που την υπιγραφεις και την δεχεσαι δεν τους νοιαζει..αρκει εσυ μετα να μην κανεις καμια καταγγελια οτι δεν ηθελες την απολυση και αυτο γιατι σε προστατευει η μητροτητα για 18 μηνες απο την γεννα και μετα....

τωρα οσο για το ταμειο ανεργιας σου θελει 2 χρονια απο την απολυση σου τα ενσημα του 6μηνου {που μετριουνται }φαινονται στην υπηρεσια που κατεθεσες το 6μηνο σου αλλα και στην υπηρεσια που θα καταθεσεις για το ταμειο ανεργιας ....

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
δεν νοιαζει την επιθεωρηση για ποιο λογο σε απελυσε ο εργοδοτης σου ... απο την στιγμη που την υπιγραφεις και την δεχεσαι δεν τους νοιαζει..αρκει εσυ μετα να μην κανεις καμια καταγγελια οτι δεν ηθελες την απολυση και αυτο γιατι σε προστατευει η μητροτητα για 18 μηνες απο την γεννα και μετα....

τωρα οσο για το ταμειο ανεργιας σου θελει 2 χρονια απο την απολυση σου τα ενσημα του 6μηνου {που μετριουνται }φαινονται στην υπηρεσια που κατεθεσες το 6μηνο σου αλλα και στην υπηρεσια που θα καταθεσεις για το ταμειο ανεργιας ....

Σε ευχαριστώ πολύ αν και καθυστερημένα, τελικά όλα εντάξει, πήρα και αποζημειωση και το ταμείο.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

καλησπερα,

 

επεβαλλα τα χαρτια μου για επιδομα ανεργιας στις 5/5..η υπαλληλος μου εδωσε ενα αντιγραφο αιτησης που ελεγε ημερομηνια 5/7 εως 4/8 και δεν με πληροφορησε για τιποτα αλλο(αγενεστατη γενικα, μην σου τυχει).αυτο τι σημαινει?πρεπει να παω ενδιαμεσα απο αυτο το διαστημα?τα λεφτα πρωτη φορα θα πιστωθουν 5/7?χρειαζεται να παω να παρω εγκριση?ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,

 

επεβαλλα τα χαρτια μου για επιδομα ανεργιας στις 5/5..η υπαλληλος μου εδωσε ενα αντιγραφο αιτησης που ελεγε ημερομηνια 5/7 εως 4/8 και δεν με πληροφορησε για τιποτα αλλο(αγενεστατη γενικα, μην σου τυχει).αυτο τι σημαινει?πρεπει να παω ενδιαμεσα απο αυτο το διαστημα?τα λεφτα πρωτη φορα θα πιστωθουν 5/7?χρειαζεται να παω να παρω εγκριση?ευχαριστω

καλημερα, οχιδεν χρειαχζεται μεχρι τοτε να κανεις τιποτα.

Στην αιτηση σου γραφειμια ημερομηνια ενος μηνα , μεσα σ αυτο το διαστημα εσυ θα πας ν ακανεις παρουσια μεχρι τοτε θα σου βαλουν ενα μηνιατικο αλλα αυτο θα το δεις τελη ιουνιου .... Οταν κανεις την παρουσια σου θα αρχισουν να μπαινουν αυτοματα καθε μηνα αλλα θα πρεπει να κανεις ανα τριμηνο παρουσια

 

Link to comment
Share on other sites

στο χαρτι ου μου εδωσαν γραφει ημερομηνια μετα απο δυο μηνεσ απο την ημερομηνια που εκανα την αιτηση....δηλαδη πηγα 5/5 κ μου εγραψαν 5/7...δηλαδη δυο μηνες κανουν να βαλουν το πρωτο επιδομα?δεν ειναι υπερβολη?

Link to comment
Share on other sites

στο χαρτι ου μου εδωσαν γραφει ημερομηνια μετα απο δυο μηνεσ απο την ημερομηνια που εκανα την αιτηση....δηλαδη πηγα 5/5 κ μου εγραψαν 5/7...δηλαδη δυο μηνες κανουν να βαλουν το πρωτο επιδομα?δεν ειναι υπερβολη?

Υπερβολη για αυτους που φτιαχνουν το συχτημα δνε υπαρχει ......για αυτους ειναι ολα ευκολα αφου δεν εχουν κοινο μπροστα τους .

Εαν δεις δεν ειναι γραμμενο με το χερι ειναι ετοιμη η ημερομηνια καθε μερα απο το συστημα δεν την βαζουμε εμεις οι υπαλληλοι δυστυχως, για αυτο καποιες υπηρεσιες που εχουν πολλα ατομα στο αντικειμενο αυτο δινουν δικη τους ημερομηνια αναλογα με τον φορτο εργασιας που εχουν ... πχ εμεις στην υπηρεσια μας δινουμε μετα απο 30-40 μερες.... τωρα που θα ξεκινησουν οι καθηγητες αναγκαστικα θα παει το διμηνο αυτο που λεει το συστημα.....

 

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα θελω να ρωτησω και εγω κατι..πληρωνω τα ενσημα μου για να βγω ταμειο ανεργιας και να μου γινει απολυση τωρα βρισκομαι στον 5 μηνα η απολυση θα γινει τελος ιουλιου οποτε αρχες αυγουστου θα παω να καταθεσω τα χαρτια για ταμειο ανεργιας.. λετε να μου πουν τιποτα στον οαεδ πως με απελυσε εγκυος? (εφοσον δεν θα κανω καταγγελια και τετοια χαζα,αφου ηθελα και εκανα απολυση) ?? εχω ψιλο αγχωθει και σκεφτομαι πως θα παω χωρις να φαινεται οτι ειμαι εγκυος..απ οτι ακουσα αυτοι εφοσον πας τα χαρτια ξανα ζητανε να σε δουν σε 3μηνες.

εδω λιγο τ εχασα..δηλαδη.κανω χαρτια, μετα απο ενα μηνα περνω εγκριση και μετα απο τον μηνα που εκανα την αιτηση μετραει 3μηνες η απο την εγκριση..? γιατι οκτωμβριο γενναω μην τυχει μεσα στον οκτωμβρη και δεν μπορω να παω και χασω αδικα τα λεφτα μου.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Καλησπερα..να ρωτησω...ο αντρας μου αποληθηκε μετα απο εναμιση χρονο δουλειας...δικαιουται επιδομα ανεργιας;......να πω οτι ειχε παρει ξανα επιδομα το 2011 για ενα χρονο

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπερα,θα βγω πρωτη φορα σε ανεργεια. Θα ηθελα ν ρωτησω παιρνω και για τα παιδια επιδομα. Δε τα ασφαλιζω εγω (ικα) αλλα ο συζυγος μου που ειναι δημοσιος υπαλληλος. Αλλοι μου λενε οχι αλλοι ναι. Στο τοπικο οαεδ η μια υπαλληλος μου ειπε οχι κ οταν τη ρωτησα γιατι εγω δεν εχω παιδια(;) ρωτησε μια αλλη κ μου λεει ναι. Τι ισχυει τελικα;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...