Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

απλες συνταγες για βραδυ


ολγακι

Recommended Posts

κοριτσια για πειτε καμια ιδεα για το τι τρωτε το βραδυ...εμεις τρωμε τοστ .κανενα τυροπιτακι,καμια χειροποιητη πιτσα..συνηθως ομως τοστ...και μερικες φορες ο αντρας μου παραπονιεται,με το δικιο του,ολο τοστ..τοστ καμια ιδεα για ευκολη συνταγη που μπορω να φτιαξω εκεινη την ωρα τσακ μπαμ;ξερετε γυρναω απο τη δουλεια 10 η ωρα να μπορω να φτιαξω κατι ευκολο και διαφορετικο...τα φωτα σας!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καμμια ομελετα ισως, τυροπιτακια, πιτσα, μακαροναδα. μετα μπορεις να φτιαξεις και μια φρουτοσαλατα και να την σερβιρεις με γιαουρτι.αυτα!!!εμεις συνηθως κατι απο τα παραπανω τρωμε.

Link to comment
Share on other sites

Aν σας αρέσουν τα σουποειδή δοκίμασε το ρουφιχτό μακαρόνι, βράζεις λίγα μακαρόνια μέσα σε νερό με τοματοπελτέ και 1 κρεμμύδι και είναι μια χαρά.

Ετσι το κάνω όταν βιάζομαι. Εμενα ευτυχώς τρώει ένα γεύμα συνήθως βράδυ οπότε τρώει από το μεσημέριανο μου, έτσι δεν έχω άλλες ιδέες...εγώ συνήθως τρώω τοστ με γάλα, τώρα στην εγγυμοσύνη, ή από το μεσημεριανό σε μικρότερη ποσότητα, ή σαλάτα εποχής με τυρί και παξιμάδι.

Οταν αρχίσουμε τις πίτσες και τις μακαρονάδες επειδή δεν του αρέσει το μεσημεριανό φαγητό τότε σκάω και νιώθω και τύψεις :(

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις τραχανά, είναι εύκολο κι ελαφρύ γεύμα. Απλά τον βράζεις με λίγο νερό και όταν χυλώσει σε 20 λεπτά περίπου τον σβήνεις. Μπορείς να προσθέσεις και τυράκι από πάνω.

w94ip2.png
Link to comment
Share on other sites

αχ ..βρε κοριτσια..μαλλον δεν καταλαβατε καλα..αν εχετε καμια ιδεα,για το τι να φτιαχνω για μενα και τον αντρα μου..οχι για το παιδι..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ αυτό το βραδινό είναι μπελάς!Εγώ κάνω κλασσικά τοστ,άβγα τηγανιτά με πατατούλες και άκου και το άλλο που με έχει σώσει.Το σαββατοκύριακο φτιάχνω πίτα ανάλογα τα γούστα (τυρόπιτα,σπανακόπιτα) και αυτή στο ψυγείο μένει και τρώγεται ευχάριστα το βράδυ.Επίσης ζυμώνω μπιφτεκάκια το σάββατο και τα πλάθω και βάζω το καθένα σε ένα σακουλακι πολιμπαγκ ατομικα και βουρ στην κατάψυξη!Έτσι όποτε θες βγάζεις όσα μπιφτεκάκια θέλετε και σε σχαρίτσα στο γκριλ σε ένα τέταρτο έτοιμα!Μπορείς να πάρεις και πίτες για σουβλάκια από το σούπερ και να βάζεις πάνω κέτσαπ ζαμπον τυράκι ντοματούλα πιπεριά και στο γκριλ πάλι σε πέντε λεπτά έτοιμες!Μετά μπορείς να φτιάχνεις ντάκο με παξιμαδάκι τριμμένη ντοματούλα και φέτα(αν και αυτό ο άντρας μου δεν το θέλει,λέει ειναι φρουτο :P)!Εμμμ αυτά μου έρχονται τώρα!Ελπίζω να βοήθησα!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!

θα μπορουσες να εχεις κι ετοιμο κοτοπουλο στο ψυγειο σου ψημενο η βραστο(οτι σας αρεσει καλυτερα) πιτουλες αραβικες κοβεις κ ντοματα κ ειναι κ ελαφρυ και νοστιμο!εμεις εναλλακτικα τις τρωμε αυτες τις πιτες με κοτοπουλο τριμενο καροτο και μαγιονεζα!!

tt10101e.aspx
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, λοιπόν....

Χρόνια εμπειρεία στο "φαγητό του10λεπτου"!

1. Αυγά με ντομάτα στο τηγάνι(στραπατσάδα ή καγιανά ή σφουγγάτο) με ψωμάκι και τυράκι. Απαραίτητο η ντομάτα να είναι φρέσκια

2. Μια μέρα που ευκαιρείς, φτιάχνεις μεγάλη ποσότητα κιμά για μακαρόνια, τον χωρίζεις σε μερίδες, βάζεις κατάψυξη, ξεπαγώνεις όταν τον χρειάζεσαι και βράζεις μόνο μακαρόνι

3. Ντάκος

4. Αν σου αρέσουν τα λαχανικά al dente, τσιγαρίζεις ότι λαχανικά έχεις (τα πάντα από απλώς κρεμμύδι ντομάτα, μέχρι πιπεριά, λάχανο, καρότο, μανιτάρια, πράσο, λάχανο, φρέσκα ή κονσέρβας (όπως καλαμπόκι), συν αν θές περισσεύματα κρέατος, κοτόπουλου κ.α. κομμένα μικρά για να βράσουν γρήγορα. Τα μαγειρεύεις όλ'αυτά το πολύ 5 λεπτά σε σιγανή φωτιά, βάζεις λίγο ζουμάκι(νερό, ή ντομάτα) και προσθέτεις νουντλς να βράσουν στο ζουμί των λαχανικών. 2 λεπτά θέλουν τα νουντλς και ανακάτεμα για να μην κολλήσουν!Πεντανόστιμο!

Γίνεται και με ρύζι το οποίο βράζεις κανονικά και το βάζεις το μείγμα από πάνω σαν σάλτσα.

5.Τραχανάς -όχι δεν είναι μόνο για παιδιά! Μπορείς και να τον βράσεις σε ντομάτα, να προσθέσεις φέτα ή μπαχαρικά, όπως βασιλικό και γίνεται αγνώριστος! Μπορείς και να τον κάνεις χωρίς ζουμί, πιο πηχτό.

6. Κάνε συνήθεια όταν φτιάχνεις ένα φαγητό που δεν έχει σημασία η ποσότητα π.χ. ζυμώνεις μπιφτέκια να φτιάχνεις την διπλάσια ποσότητα. Μισό για τώρα, μισό κατάψυξη. Έχε βολικά σκεύη και κατέψυχε πχ ένα μικρό ταψάκι μπιφτέκια , τα οποία μπορείς να φουρνίσεις κατευθείαν από την κατάψυξη. Αν έχεις και σουβλακόπιτες στην κατάψυξη, μέχρι να γίνουν τα μπιφτέκια (20-25 λεπτά το πολύ), έχεις ψήσει σουβλακόπιτες στην τοστιέρα, έχεις κόψει ντομάτες, κρεμμύδια, μαίντανούς σε κουπάκια, έχεις αραδιάσει μουστάρδες, κέτσαπ, στο τραπέζι κια βουαλά το σπιτικό ντελίβερι!

7. Εναλλακτικό τοστ - φέτες ψωμιού κανονικού με τυρί φέτα, λάδι, ντομάτα, πιπεριά, ρίγανη, ψημένα στο γκριλ

8. Ψάρι πανεύκολο! Φιλέτο, όποιο μας αρέσει, κατεψυγμένο (προτιμώ πέρκα), από την κατάψυξη στο ταψί με λάδι, αλάτι,πιπέρι, δενδρολίβανο στο φούρνο. Ούτε γύρισμα δεν θέλει, ένα τεταρτάκι και λίγο γκριλ στο τέλος, με σαλάτα και ψωμί. Φυσικά και το φρέσκο ψάρι είναι πολύ γρήγορο στο μαγείρεμα αν προηγουμένως το έχεις αγοράσει, καθαρίσει, ετοιμάσει, δεν ξέρω αν σε βολεύει αυτό.

Γενικώς δούλεψε το θέμα κατάψυξη και θα βρεις και μόνη σου πολλές λύσεις που ταιριάζουν στα γούστα σας!

Link to comment
Share on other sites

Μαγηρευης το σαβατοκυριακο 3-4 φαγητα και τα βαζεις σε μεριδουλες στο καταψυκτη .......φτιαχνεις μπιφτεκια και τα εχεις ετοιμα για να τα ψησεις το βραδυ ...........οποτε χρειαστης ....το προχειρο φαγητο το βαριεσε κάποια στιγμη ..........................φταχνεις πχ κοτοπουλο κοκινηστο το χωριζεις σε μεριδουλες και το βαζεις στον καταψυκτη ...και το συνοδευεις ή ΄με πατατε ς ή με μακαρόνια ή με ρύζι ........το βγαζεις το πρωί πριν φύγεις για την δουλεια και το αφηνεις μέσα στο ψυγειο ....και το βραδυ κανεις το συνοδευτικο .........

 

βεβαια ολο αυτο θέλει οργανωση ...........ομως περισοτερι χρονο θελει να ετοιμαζεις κάτι προχειρο παρα να ζωριζεσε το σαβατοκυριακο και να περνα ς την εβδομαδα πασας............

Link to comment
Share on other sites

μμμ..μπορω να πω οτι μου δινετε πολυ καλες ιδεες..οπως το θεμα της καταψυξης..γιατι οπως λετε και το προχειρο καποια στιγμη το βαριεσαι..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 10 months later...

Κοριτσια, ωραια ολα αυτα και πολυ νοστιμα ακουγονται!

Να επισημανω μονο ενα πραγμα, το οποιο και εγω προσφατα το εμαθα...

Ναι στην καταψυξη τροφιμων,

Οχι ομως στην καταψυξη κιμα!

Οταν καταψυχεται ο κιμας, χανει τα περισσοτερα απο τα θρεπτικα συστατικα του! Οταν το τρως το κρεατακι, καλο ειναι να μην παιρνεις μονο την χοληστερινη, αλλα και τα καλα του στοιχεια. Ο κιμας, θελει να μαγειρευτει το συντομοτερο αφου μπει στο μηχανημα κοπης!

Link to comment
Share on other sites

αυτο για το κιμα δε το ηξερα αλλα και παλι και εγω βαζω μπιφτεκια κλπ αμαγειρευτα στη καταψυξη ,,,,και ετσι για το θεμα εμεις συνηθως τρωμε οτι και το μεσημερι υπολογιζω ετσι να βγαζω μεριδες,,,αν τωρα εχω οσπρια το μεσημερι τα κοριτσια θα κατσουν να τα φανε και βραδυ συνηθως (ω ναι οι φακες ειναι οι αγαπημενες τους ) αλλιως θα φτιαξω αυγουλακια ή καμια μακαροναδα πιτσες δε μας αρεσουν οικογενειακως ,,,,,

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

αυτο για το κιμα δε το ηξερα αλλα και παλι και εγω βαζω μπιφτεκια κλπ αμαγειρευτα στη καταψυξη ,,,,και ετσι για το θεμα εμεις συνηθως τρωμε οτι και το μεσημερι υπολογιζω ετσι να βγαζω μεριδες,,,αν τωρα εχω οσπρια το μεσημερι τα κοριτσια θα κατσουν να τα φανε και βραδυ συνηθως (ω ναι οι φακες ειναι οι αγαπημενες τους ) αλλιως θα φτιαξω αυγουλακια ή καμια μακαροναδα πιτσες δε μας αρεσουν οικογενειακως ,,,,,

 

 

Αυτο εννοω...

Δεν κανει ωμο κιμα στην καταψυξη!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα και απο μενα!!!

αχ αυτο το βραδυνο ειδικα για καποιες οπως εγω που προσεχουν...εγω εχω στην καταψυξη μονιμα κοτομπουκιτσες και οταν θελουμε κατι διαφορετικο απο τοστ και χωριατικη ,,,ψηνω τις μπουκιτσες και τις βαζω σε μαρουλι με με καλαμποκι,μουσταρδα με λαδακι χτυπημενα και ειναι τελειο..

αλλο....να βρασεις κολοκυθακια,πατατες.καροτα.και να φτιαξεις μια πολυ ωραια σαλατα μην ξεχασεις να βαλεις ξυδι και μαιντανο απο πανω του παει πολυ...

αλλο...εγω φτιαχνω ρυζι σπυρωτο...κοιτα εναν πολυ ευκολο τροπο=η δοσολογια ειναι 2 νερο 1 ρυζι,,4 νερο 2 ρυζι..κ.λ.π

βαζεις λιγο λαδακι σε ενα κατσαρολακι ισα να καψει ριχνεις το ρυζι μεσα ισα να κανεις δυο ανακατεματα,,,και βαζεις οτι αλλο θες μεσα οπως καλαμποκι πιπεριτσα ψηλοκομενη..καροτακι ψηλοκομμενο,,αλατι πιπερι,καρυ η' κροκος κοζανης του παει πολυ τα ανακατευεις και τα αφηνεις να παρει μια βρασει ,,μολις βρασει κλεινεις το ματι(το αφηνεις πανω στο ματι)το σκεπαζεις με μια πετσετα και βαζεις και το καπακι απο πανω,,,αυτο ειναι σε 20 λεπτα ειναι ετοιμο χωρις να το ελενχεις και το συνοδευεις ανετα κ με τις κοτομποκιτσες...προσοχη ομως δεν ανοιγεις το καπακι

Link to comment
Share on other sites

Μμμ κατι νοστιμο, ελαφρυ και υγειηνο...

Τορτιγια στο φουρνο με λιγο σαλτσα ντοματα, βασιλικο, τυρι τριμμενο λαιτ, γαλοπουλα (1 φετα σε κομματακια), τουρσι σε κομματακια

Ψησιμο 4-5 λεπτα. Ισα να λιωσει το τυρι και να μεινει μαλακια η τορτιγια.

Επισις τορτιγια ψημενη λιγο στο φουρνο, ισα να ζεσταθει και απο πανω μελι με κανελα...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...