Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θα προχωρούσατε σε υιοθεσία αν βλέπατε οτι δεν μπορούσατε να αποκτήσετε το δικό σας παιδάκι;  

930

  1. 1. Θα προχωρούσατε σε υιοθεσία αν βλέπατε οτι δεν μπορούσατε να αποκτήσετε το δικό σας παιδάκι;

    • Σίγουρα ναι!
      1188
    • Σίγουρα οχι!
      28
    • Ισως μετα απο πολύ σκέψη και αρκετές προσπάθειες!
      396


Recommended Posts

Με κλειστά μάτια!Είναι μάλιστα κάτι που σκέφτομαι όταν ξεπαιδέψω κι εφόσον η οικονομική μου κατάσταση το επιτρέπει.Μάλιστα θα υιοθετούσα αρκετά μεγάλο παιδάκι, γιατί δύσκολα βρίσκουν οικογένεια (μέχρι 6 χρονών εννοώ) και γιατί δε θα το έκανα επειδή θα ήθελα να νιώσω την όλη διαδικασία,θα έχω ήδη 2 παιδιά, αλλά για να σώσω μια ψυχή.Όλα αυτά βέβαια όταν τα πράγματα στην Ελλάδα με τις υιοθεσίες διορθωθούν.

Να σας πω βέβαια, ότι είχα μπει σε ένα φόρουμ για υιοθεσίες και διάβαζα, γιατί πάντα με ενδιέφερε και διάβασα την εξής ενδιαφέρουσα άποψη από μια μανούλα που είχε υιοθετήσει:

Έλεγε ότι για τα υγιή παιδάκια στην Ελλάδα υπάρχουν οικογένειες που τα περιμένουν να τα υιοθετήσουν κι είναι και περισσότερες από αυτά (άτιμο βλακώδες σύστημα). Κι ότι αν έχουμε ήδη παιδιά και θέλουμε απλά να κάνουμε κάτι καλό, ή να υιοθετήσουμε ένα παιδάκι με πρόβλημα, κάτι που δεν είμαι σε θέση, οικονομική κυρίως, να το κάνω (υπερθαυμάζω όμως αυτές που το κάνουν) ή ένα παιδάκι από μια τρίτη χώρα που πεθαίνει της πείνας.

Djccp2.png

67KIp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δεν ξέρω τι σκέφτονται οι άνθρωποι και θέλουν σώνει και καλά τα "δικά τους" παιδιά! Δηλαδή τα υιοθετημένα που θα μεγάλωναν δεν θα ήταν εξίσου παιδιά τους; Σώνει και καλά να περάσουν το γενετικό τους υλικό στις επόμενες γενιές, ειδικά οι άντρες!!!

 

Οπως ακριβως το ειπες....ειναι καθαρα θεμα εγωισμου.....το βλεπουν σαν προεκταση του εαυτου τους.Και το γελοιο της υποθεσης ειναι πως στις περισσοτερες περιπτωσης δεν συμφωνουν οι αντρες.Κι εγω οσες φορες το συζητησα με τον δικο μου.....αρνητικος.

 

Παρολα αυτα ειναι νομιζω δυσκολο εδω στην Ελλαδα απ'οτι σε αλλες χωρες να βρεις παιδακι να υιοθετησεις και να γινουν και οι διαδικασιες γρηγορα.Ξερω καποια ζευγαρια που στο τελος οι ανθρωποι μεγαλωσαν και βαρεθηκαν να περιμενουν......ελεος....

19Zup2.png

 

149138qob4e3htng.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες-όλους. Είμαι ήδη βιολογικός γονέας και επιθυμώ με τη γυναίκα μου να υιοθετήσουμε ακόμη ένα παιδί. Ποιός είναι ο τρόπος; Γνωρίζει κανείς να μου πει από πού να αρχίσω; Ξέρετε αν υπάρχει πρόβλημα ηλικίας;

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου elio!!

Σου έστειλα πμ με το φόρουμ που αφορά υιοθεσίες, εκεί θα βρεις πολύ χρήσιμα τηλέφωνα και θα λυθούν οι απορίες σου!

Σχετικά με το θέμα της ηλικίας, πέρυσι τέτοιον καιρό που το έψαχνα, κατάλαβα ότι πρέπει να μεσολαβούν μάξιμουμ 50 χρόνια από την ηλικία του μικρότερου σε ηλικία θετού γονέα και του παιδιού. Δλδ αν ο μικρότερος γονέας είναι 52 χρονών, τότε μπορεί να υιοθετήσει παιδί από 2 χρονών και πάνω.

Οι διαδικασίες είναι χρονοβόρες (2,5-5 χρόνια) αν τα standard σας είναι "υψηλά", δλδ αν θέλετε παιδάκι από Ελληνίδα μαμά και υγιέστατο. Όσο πιο πολύ ανεβάζετε τα standards σας, τόσο πιο πολύ χρόνο θα χρειαστείτε για να υιοθετήσετε παιδάκι (πχ αν το θέλετε ξανθό με ανοιχτόχρωμα μάτια θα δυσκολευτείτε πάρα πολύ καιρό). Αν δεχτείτε παιδάκι με πρόβλημα υγείας (πχ διαβήτης κλπ) θα έχετε πιο γρήγορα αποτελέσματα...

Το γεγονός ότι έχετε ήδη παιδάκι θα σας κατεβάσει σε "κλίμακα" προτίμησης. Προτεραιότητα έχουν όσοι δεν έχουν παιδιά (βιολογικά ή υιοθετημένα).

Αυτό δεν σημαίνει βέβαια ότι δεν αξίζει τον κόπο η αναμονή...

Δες το φόρουμ που σου έγραψα, πιστεύω θα σε κατατοπίσει...

Καλή σας επιτυχία!!

GEXxp3.png

Αν ήσουν άνεμος, εγώ σε κράτησα!!

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν μπορούσα να κάνω παιδιά θα υιοθετούσα εφόσον μου το επέτρεπαν οι συνθήκες. Βέβαια γνωρίζω ότι το νομοθετικό πλαίσιο στην Ελλάδα είναι πάααααρα πολύ περίεργο σε τέτοιες περιπτώσεις. Διαφορετικά πολλά παιδιά θα είχαν βρει οικογένειες, σε σύντομο διάστημα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 5 εβδομάδες μετά...

Εγώ θα το ήθελα... αυτοί θα μου το έδιναν?

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει ανθρωπος που να λεει θελω να υιοθετησω παιδι ξανθο με ανοιχτοχωμα ματια????δηλ εαν εχει σκεφτει καποιος κατι τετοιο, πραγματικα θα πηδηχτω απο το παραθυρο

Link to comment
Share on other sites

συγγνωμη που ξεφευγει το θεμα, αλλα αυτοι οι γονεις που εχουν προτιμηση σε χρωμα ματιων κλπ.. δηλαδη αν γεννουσαν ενα μωρο που δεν ηταν συμφωνα με τις προτιμησεις τους τι θα το εκαναν..?

the hand that rocks the cradle, is the hand that rules the world..

πριγκιπακος και νεραϊδουλα ..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σίγουρα αν εβλεπα πως δεν μπορούσαμε να κάνουμε παιδάκι θα προχωρούσα σε υιοθεσία.Εξάλλου παιδί σου δεν είναι αυτό που γεννάς μόνο είναι και αυτό που μεγαλώνεις.Τα παιδιά που θιοθετούνται είναι παιδιά της καρδιάς και όχι παιδιά της κοιλιας.

Δήμητρα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Αν ειχα την οικονομικη δηνατοτητα να οιοθετουσα και ας ειχα δικα μου παιδια.

Ειναι ονειρο ζωης να δωσω σπιτι οικογενεια και αγαπη σε ενα παιδι που το χρειαζεται.....αλλα ειναι δυσκολο.

 

 

(που θα παει θα κερδισω το λαχειο και θα το κανω!)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

παντα σκεφτομουν οτι εαν δεν μπορουσα θα υοθετουσα τωρα παροολο που ερχετε δευτερο μωρακι ευχομαι καποια στιγμη να γινω αρκετα ευκαταστατη ωστε να υοθετισω ενα οποιοδηποτε μωρακι..ακομη και με προβλημα υγειας και εαν ειναι και νεογεννητο θα προσπαθησω να το θηλασω...καθε φορα που ακουω οτι βρεθηκε μωρακι στα σκουπιδια η στο δρομο ευχομαι να το αφηναν στην πορτα μου παρα εκει εξω μοναχο...παντα προσεχω μην ακουσω κλαμματα απο τα σκουπιδια και γενικα εχω τον νου μου..μπορει να μην ειχε ρουχα ακρικβα και μαρκας αλλα θα το ειχα οπως τα δικα μου..μεσα στην αγκαλια μου...το πηγα αλλου το τοπικ...συγνωμη!!

Ο ΣΟΦΟΣ ΔΙΧΝΕΙ ΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ ΚΑΙ Ο ΧΑΖΟΣ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ!!!!

 

 

Ειμαι μια εργαζομενη,συζηγος και μητερα που κανει ταντεμ σαν τρελη!

Link to comment
Share on other sites

Ολοι όσοι απαντουμε στο θεμα της υιοθεσίας έχουμε στο μυαλό μας υιοθεσία βρέφους, υγειους, αρτημελούς, ανοιχτόχρωμου χρώματος. Αν κάποιοα από τις παραπάνω προυποθέσεις δεν υπήρχε πάλι πιστεύετε οτι θα απαντούσατε καταφατικά στην ερώτηση αυτη;

 

 

κοίταξε, όσον αφορά το χρώμα δεν θα με απασχολούσε καθόλου όμως. όσον αφορά την υγεία και την αρτιμέλεια, αυτό είναι κάτι που θα απασχολούσε όλους τους γονείς, είτε φυσικούς είτε υποψήφιους θετούς. μην ξεχνάς ότι πολλές εγκυμοσύνες που διακόπτονται, είναι λόγω ανωμαλιών στην ανάπτυξη του εμβρύου. αν επιθυμούσαν όλες αυτές οι γυναίκες μωρά με προβλήματα θα τα κρατούσαν έτσι δεν είναι? γνώμη μου πάντα.....

Link to comment
Share on other sites

καλό μεσημέρι & από εμένα. εκ του ασφαλούς απαντάω & εγώ ναι, αλλά αποφεύγω τα μεγάλα λόγια, γιατί τα έχω λουστεί. ίσως αν όντως ήμουν μπροστά στο βήμα να έκανα πίσω. παραδέχομαι όμως τους ανθρώπους που επιλέγουν να δώσουν σπίτι σε παιδιά, πολύ περισσότερο με προβλήματα υγείας. μακάρι να έχω κάποια μέρα τη δύναμη (ψυχική & οικονομική) να το κάνω & εγώ... προς το παρόν το πρότεινα στους γονείς μου, τώρα που έχουμε όλες το δικό μας σπίτι & τα παιδάκια μας, είναι ώρα να ζήσουν & άλλα παιδιά την αγάπη που εμείς δεχτήκαμε. ως έλληνες γονείς όμως, έχουν άλλους φόβους στην πίσω μεριά του μυαλού τους

Link to comment
Share on other sites

βλεπω καιρο αυτο το θεμα και ειπα να μην πω τιποτα. αλλα θελω να πω.. ΣΑΝ ΜΗΝΥΜΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΑΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΠΑΙΔΑΚΙ Η ΕΧΟΥΝ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ.

απο μωρο ενιωσα την αγαπη στο σπιτι μου. οι γονεις μου παραδοσιακοι σωστοι σε ολα με ηθη και εθιμα που λενε.. δεν εχω κανενα παραπονο απο αυτους. Η μητερα μου παντα μου ελεγε οτι ειχε κανει αποβολες και εκει που δεν ελπιζε αλλο ηρθα εγω. μου τολεγε σε συζητησεις τυπου ηλικιας γιατι με εκανε στα 50.. αφηστε που παντα σε καμια ελληνικη ταινια με τετοιο θεμα φροντιζε να μου τονιζει το οτι γονιως ειναι αυτος που μεγαλωνει κτλ κτλ.απο μικρη μουχε περασει αποτο μυαλο οτι ισως να με ειχαν υιοθετησει αλλα δεν φυσικα δεν ειχα αποδειξεις. ασε που μοιαζω και στη μαμα μου. Να μη τα πολυλογω λοιπον πριν 2 χρονια που ηταν το κτηματολογιο και ετοιμαζα τα χαρτια για τους γονεις μου, πιανω στα χερια μου μια ληξιαρχικη πραξη. με αγνωστα ονοματα αλλα με τη δικια μου ημερομηνια γεννησης! στην αρχη δε πηρα μπρος αλλα μετα συνηδητοποιησα τι διαβαζα.. απο κατω ηταν και ενα χαρτι απο τον δικηγορο που ελεγε περι υιοθεσιας!

σιγουρα θα επεσε εκει κατα λαθος.με το χερι στη φωτια δεν ξερουν την υπαρξη αυτου του χαρτιου οι γονεις μου. φοβουντε πολυ να μαθω... ξαφνικα διαβαζοντας το ενιωσα απειρα δακρυα στο προσωπο μου.ΟΧΙ ΑΠΟ ΛΥΠΗ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΑΠΕΡΙΓΡΑΠΤΗ ΣΙΓΚΙΝΗΣΗ. τοπα στον αντρα μου. για λιγες μερες ειμουν με το παραμικρο με το δακρυ σταματια. τετοια σιγκηνηση ουτε οταν αντικρυσα τα παιδια μου! φυσικα ακομη και σημερα δεν εμαθαν οτι ξερω. δεν το ειπα και δεν θα τοπω.. σεβομαι την αποφαση να μη το μαθω. εκτος αν σε μια ''παραξενη'' στιγμη μου τοπουν τοτε τους φυλαω το πιο μεγαλοχαμογελο με ενα ευχαριστω και σας αγαπαω πολυ!και φυσικα δε προκειτε να κανω καμια κινηση να βρω τους βιολογικους γονεις παρολο που εχω στοιχεια.. ειναι σκληρο αυτο που θα πω αλλα αν το κανω και μονο απο περιεργια θαναι πρωτον μετα που θαχουν φυγει αποτη ζωη οι δικοι και μονο για να δω για τυχων αδερφια

 

και τωρα. αυτο που θελω να πω σε σας! μην το κρατατε μυστικο!!! μπορει εγω να σιγκινηθηκα αλλα δυστηχως πολλα παιδια αν το μαθουν απο λαθος ατομο σε λαθος στιγμη θα το παρουν αλλιως... ειναι κριμα. ειναι κριμα που δεν μπορω να τους το πω! ειναι κριμα να το κουβαλανε τοσα χρονια και να ανησυχουν μη τυχων και το μαθω... πειτε το σαν παραμυθι απο μικρα... θα το παρουν σαν φυσικο πραγματακι και τελος!

 

υγ... ευτυχως δε με βλεπει ο αντρας μου! ειναι λιγο πιο κει. θα μουλεγε... ωραια μυστηκα οικογενειας εχεις...χαχαχαχα

Επεξεργάστηκαν by supermama
προσθηκη τιτλου

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites

Marioulaz, εγω υιοθετησα 2 παιδια. Απο την πρωτη μερα τους ειπαμε την αληθεια. Δηλαδη απο την στιγμη που βλεπουν εγγυο και ρωτανε, ημουν κι εγω στην κοιλια σου. Τους ειπα οχι , ησουνα στην κοιλια της πρωτης σου μαμα. Η κορη μου ηταν μολις 2 χρονων αλλα της φανηκε νορμαλ. Μεγαλονωντας παντα κρατουσα αυτο το σχεδιο. Ετσι ειναι και πιο ευκολα για σας γιατι μαθαινετε να το λετε την στιγμη που το παιδι δεν ζυγιζει καθε λεξη. Τα παιδια ειναι σημερα 19 και 21 χρονων και ποτε δεν ειχαμε κανενα προβλημα σε αυτο το θεμα.

Αν εχεις και αλλες ερωτησεις πολυ ευχαριστος θα σου απαντησω. Σας ευχομαι μια φανταστικη ζωη με την κορουλα σας.

 

τωρα σε διαβασα! ειλικρινα συγχαρητηρια!!!να τα χαιρεσαι!

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα σας καταθεσω την δικια μου ιστορια!ειμαι 29 ετων και αυτο τον χρονο παντρευομαι.

Δεν μπορω να κανω παιδια και αυτο ειναι σιγουρο!(ποτε μου δεν ειχα περιοδο,παντα επαιρνα αντισσυλιπτικα λογο ορμονων και εχω και ατροφικη μητρα).

εχω πει στον συντροφο μου πολυ καιρο πριν οτι δεν μπορω να κανω παιδια οποτε θα πρεπει να σκεφτει αν θελει να προχωρησουμε σοβαρα ή να χωρισουμε και να κανει δικια του οικογενεια!

οπως καταλαβατε ειπε οτι θα μεινουμε μαζι και οτι θα υιοθετησουμε!

το ξερω πως βαθια μεσα του ελπιζει να μεινω εγκυος αλλα και σε συζητησεις που εχουμε κανει μου εχει πει οτι φοβαται αν θα το αγαπησει το παιδι σαν να ειναι δικο του!

εγω ομως ξερω οτι θα το λατρεψω το μωρακι μου οποιο,οπως και να ειναι!το ξερω οτι με περιμενει καπου εκει εξω!

ακομα δεν εχουμε αρχισει διαδικασιες γιατι οπως ειπα δεν εχουμε παντρευτει ακομα!

Θελω την βοηθεια σας σε οτι εχει να κανει με υιοθεσιες! (γνωμες,sites,forums)γενικα οτι βοηθεια μπορειτε να μου προσφερετε θα το εκτιμουσα!

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Θα σας καταθεσω την δικια μου ιστορια!ειμαι 29 ετων και αυτο τον χρονο παντρευομαι.

Δεν μπορω να κανω παιδια και αυτο ειναι σιγουρο!(ποτε μου δεν ειχα περιοδο,παντα επαιρνα αντισσυλιπτικα λογο ορμονων και εχω και ατροφικη μητρα).

εχω πει στον συντροφο μου πολυ καιρο πριν οτι δεν μπορω να κανω παιδια οποτε θα πρεπει να σκεφτει αν θελει να προχωρησουμε σοβαρα ή να χωρισουμε και να κανει δικια του οικογενεια!

οπως καταλαβατε ειπε οτι θα μεινουμε μαζι και οτι θα υιοθετησουμε!

το ξερω πως βαθια μεσα του ελπιζει να μεινω εγκυος αλλα και σε συζητησεις που εχουμε κανει μου εχει πει οτι φοβαται αν θα το αγαπησει το παιδι σαν να ειναι δικο του!

εγω ομως ξερω οτι θα το λατρεψω το μωρακι μου οποιο,οπως και να ειναι!το ξερω οτι με περιμενει καπου εκει εξω!

ακομα δεν εχουμε αρχισει διαδικασιες γιατι οπως ειπα δεν εχουμε παντρευτει ακομα!

Θελω την βοηθεια σας σε οτι εχει να κανει με υιοθεσιες! (γνωμες,sites,forums)γενικα οτι βοηθεια μπορειτε να μου προσφερετε θα το εκτιμουσα!

Ευχαριστω

 

Καλησπέρα! πατα στην αναζητηση του gοοgle σχετικα με την υιοθεσια και θα σου εμφανισει οσα θες να μαθεις..με το καλο νυφουλα :-)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

ναι και εγώ αν δεν θα μπορούσα να κάνω παιδάκι θα προσπουθάσα σίγουρα να υιοθετήσω!

γιαυτο και πάτησα στο "σίγουρα ΝΑΙ"

 

Θα σας καταθεσω την δικια μου ιστορια!ειμαι 29 ετων και αυτο τον χρονο παντρευομαι.

Δεν μπορω να κανω παιδια και αυτο ειναι σιγουρο!(ποτε μου δεν ειχα περιοδο,παντα επαιρνα αντισσυλιπτικα λογο ορμονων και εχω και ατροφικη μητρα).

εχω πει στον συντροφο μου πολυ καιρο πριν οτι δεν μπορω να κανω παιδια οποτε θα πρεπει να σκεφτει αν θελει να προχωρησουμε σοβαρα ή να χωρισουμε και να κανει δικια του οικογενεια!

οπως καταλαβατε ειπε οτι θα μεινουμε μαζι και οτι θα υιοθετησουμε!

το ξερω πως βαθια μεσα του ελπιζει να μεινω εγκυος αλλα και σε συζητησεις που εχουμε κανει μου εχει πει οτι φοβαται αν θα το αγαπησει το παιδι σαν να ειναι δικο του!

εγω ομως ξερω οτι θα το λατρεψω το μωρακι μου οποιο,οπως και να ειναι!το ξερω οτι με περιμενει καπου εκει εξω!

ακομα δεν εχουμε αρχισει διαδικασιες γιατι οπως ειπα δεν εχουμε παντρευτει ακομα!

Θελω την βοηθεια σας σε οτι εχει να κανει με υιοθεσιες! (γνωμες,sites,forums)γενικα οτι βοηθεια μπορειτε να μου προσφερετε θα το εκτιμουσα!

Ευχαριστω

με το καλό ο γάμος σας, νομίζω ότι σε αυτό το θέμα μπορώ να σε βοηθίσω αρκετά μέχρι έναν βαθμό από την ανάποδη όμως οπτική γωνία, καθώς είμαι και εγώ 29 ετών και στα 16 μου έμαθα ότι είμαι υιοθετημένη. πέρσυ γνώρισα την βιολογική μου μητέρα, και από το 2005 μέχρι και το 2009 ήμουν στο κέντρο βρεφών για να κινηθεί ο φάκελός μου, οπότε είδα πολλά πράγματα πως κινούνται εκεί μέσα, και έμαθα τα πάντα για την δική μου διαδικάσία ώστε να εδρεωθώ στην οικογένεια που με μεγάλωσε, και που ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΜΟΥ :mrgreen:

δεν ξέρω αν όλα αυτά βάση κανόνων πρέπει να τα αναφέρω εδώ μέσα, και σίγουρα από το 1982 που έγινε η δική μου δίκη, θα έχουν αλλάξει πολλά από το "σε 2 χρόνια" (γιατί παίρνει κάπου τόσο από την μέρα που καταθέτεις τον φακελό σου) που θα γίνει η δική σου...

Link to comment
Share on other sites

μανα ειναι συτη που μεγαλωνει οχι αυτη που γενναει, οποτε θα το λατρεψετε το μωρακι σας ....χωρια που κανεις κι ενα μεγαλο καλο....εχεις μεγαλειο ψυχης και μπραβο σου.....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

γιατι οχι θα βοηθουσα κι ενα παιδακι να δει το φως και να γνωρισει την στοργη τηε οικογενειας...εδω τωρα που εχω ενα κοριτσακι και σκεφτομαι να υοθετησω ενα!!!

Link to comment
Share on other sites

Ασυζητητί! Θα ήταν ανάγκη και υποχρέωση! Αν δεν μπορούσα να κάνω δικό μου παιδί και ξέροντας ότι εκεί έξω υπάρχουν τόσα και τόσα παιδάκια που ψάχνουν για λίγη αγάπη και φροντίδα, δεν θα μπορούσα να μην το έκανα.

 

Και κάτι που μου έρχεται τώρα στο νου, που ακούμε στην εκκλησία: "Ορφανόν και χήραν αναλήψεται και οδόν αμαρτωλών αφανιεί".

μικρά ανθρωπάκια, απέραντη ευτυχία

Link to comment
Share on other sites

Ολοι όσοι απαντουμε στο θεμα της υιοθεσίας έχουμε στο μυαλό μας υιοθεσία βρέφους, υγειους, αρτημελούς, ανοιχτόχρωμου χρώματος. Αν κάποιοα από τις παραπάνω προυποθέσεις δεν υπήρχε πάλι πιστεύετε οτι θα απαντούσατε καταφατικά στην ερώτηση αυτη;

 

Και πάλι καταφατικά θα απαντούσα. Κι αυτά είναι σαν όλα τα παιδάκια που χρειάζονται αγάπη.

μικρά ανθρωπάκια, απέραντη ευτυχία

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Θαυμαζω ειλικρινα ολες τις οικογενειες που υιοθετουν παιδακια και τους δινουν ολη την αγαπη τους και γεμιζουν τις καρδουλες τους με ονειρα.

 

 

Μαζί σου!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...