Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εγκυμοσυνη και γυμναστικη


Recommended Posts

Τελικά αγόρασα το dvd της Nicole Croft (ένα από τα 2 που πρότεινε η yogini) από το amazon και δοκίμασα χτες το πρόγραμμα για τους αρχαρίους...μια χαρά μου φάνηκε...χαλαρό. Όταν προχωρήσω και παρακάτω θα σας πω εντυπώσεις. Επίσης γράφει ότι δεν πρέπει να γίνεται πριν την 14η και μετά την 34η βδομάδα.

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αφροδίτη μένουμε σχετικά κοντά και πήγαινα στο κέντρο δίπλα στο μητέρα!Έμεινα πάρα πολύ ευχαριστημένη και με βοήθησε νομίζω να δω την εγκυμοσύνη και τον τοκετό μου σαν δύο πολύ ευχάριστες εμπειρίες. Αν θέλεις λεπτομέρειες πες μου

 

Καλε γειτονισσα? Αυτο που πηγαινες ειχε απογευματινα μαθηματα?

Θυμασαι ποσες φορες εκανες κ ποση ωρα ηταν το καθε μαθημα?

Εχεις καποιο τηλ να μου δωσεις?

Σκεφτομαι να παω απο Γεναρη σε αυτο στο ΓΑλατσι που ειχα βρει, απο το τηλ μου ειχε κατσει καλα! Αλλα αν ειναι κ αυτο οκ, ισως ξεκινησω απο τωρα, αλλιως για τωρα θα αγορασω κ γω τα dvd για να ξεκινησω. (εχω βεβαια την απορια πως θα αντιδρασει η κορη μου οταν κανω γυμανστικη, και αν θα με αφηνει....)

GwASp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αφροδίτη καλημέρα.

Το κέντρο που λέει η Μαρίνα πρέπει να είναι αυτό

http://www.shakticenter.gr/

Πήγαινα όταν ήμουν έγκυος στον Κωστή και πραγματικά ήμουν πολύ-πολύ ευχαριστημένη! :D

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αφροδίτη σου έστειλα pm!

 

Ελίζα όντως αυτό είναι το κέντρο! Το πιστεύεις ότι ενώ πάντα κορόιδευα τα σχετικά με γιόγκα και διαλογισμό στο τελος μας έβαζε να οραματιστουμε τον τοκετό μας και όταν γέννησα παρόλο που ήταν το πρώτο μου μωρό δεν είχα το παραμικρό άγχος και ένιωθα ότι το είχα ξανακάνει?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γνωριζετε ποτε μπορει να ξεκινησει μια γυναικα γυμναστικη στην εγκυμοσυνη ? ξερω οτι το πρωτο 3μηνο ειναι λιγο κρισιμο .

Επισης γνωριζει καμια αν εχει παει στα γυμναστηρια της Πετρουλακη να δει τετοιου ειδους γυμναστικη?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Μήπως γνωρίζετε κάποιο dvd με γυμναστική για εγκύους;

Εχω ακούσει για αυτό της Πετρουλάκη, αλλά λέω μήπως έχετε και κανένα άλλο υπ'όψιν.

Πηγαίνω για περπάτημα σχεδόν καθημερινά, αλλά έλεγα να κάνω και καμία ήπια μορφή άσκησης.

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

Παραθέτω το εξής thread μόνο και μόνο επειδή έχει κάποια link που ισως φανούν χρήσιμα:

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=17333

Πάντως να σου πω την αλήθεια dvd για γυμναστική στην εγκυμοσύνη δεν ξέρω, έχω μόνο ένα για μετά τη γέννα. Υπάρχουν πάντως κάποια κέντρα και μαιευτήρια που έχουν τμήματα yoga για εγκύους.

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Maggie, σ'ευχαριστω! :D

Καλά μου φαίνονται αυτά που προτείνει η yogini. Μια κοπέλα, που αγόρασε το ένα, γράφει ότι στις οδηγίες λένε να κάνεις μετά την 14η εβδομάδα και όχι μετά την 34η. Αρα, θα περιμένω λίγο ακόμα για να αρχίσω.

Σε κάποιο κέντρο δεν μπορώ να πάω, γιατί στην πόλη μου, δεν υπάρχει κάποιο αντίστοιχο που να γίνεται γυμναστική για εγκύους, εκτός από τα μαθηματα ανώδυνου τοκετού, που είχα παρακολουθήσει και στην πρώτη εγκυμοσύνη και κάναμε και λίγες ασκήσεις, με την μαία. Αλλά βέβαια τα μαθήματα ήταν 1 ή 2 φορές την εβδομάδα(δεν θυμάμαι ακριβώς).

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

εγω παλι φοβαμαι... και κουραζομουν κι ευκολα απο την αρχη της εγκυμοσυνης αυτη τη φορα... ποσο μαλλον να κανω και γυμναστικη... και το περπατημα ωρες ωρες βουνο μου φαινεται... τα ποδια μου απο γοφο και κατω γινονται κομματια... :cry:

me and my men...

Link to comment
Share on other sites

εγω παλι φοβαμαι... και κουραζομουν κι ευκολα απο την αρχη της εγκυμοσυνης αυτη τη φορα... ποσο μαλλον να κανω και γυμναστικη... και το περπατημα ωρες ωρες βουνο μου φαινεται... τα ποδια μου απο γοφο και κατω γινονται κομματια... :cry:

 

Εσύ θα κάνεις σε λίγο καιρό, αφού γεννήσεις monbebe!!! :wink:

Λογικό είναι να νοιώθεις βαριά!!!Είσαι σε προχωρημένο σταδιο, αναμενόμενο!!! :wink: Κράτα όρεξη για μετά!!! :wink::D:D Με το καλό σου εύχομαι!!! :D:D

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

Mata, έχω 3 dvd για εγκύους και τα κάνω εναλλάξ. Ξεκίνησα απτην αρχή της εγκυμοσύνης με ένα και κατόπιν πήρα και τα άλλα για να μη βαριέμαι. Με βοήθησαν πολύ να μη βάλω κιλά και να μην έχω πιασίματα, κράμπες και πίεση όπως στην προηγούμενη εγκυμοσύνη.

Είναι και τα τρία με ελαφρύ αερόμπικ για εγκύους καθώς και ασκήσεις εκγύμνασης για όλο το σώμα. Αυτό που προτιμώ είναι της Denise Austin, pregnancy workout, το οποίο έχει και σχετικά ελαφριά αεροβική άσκηση σε σχέση με τα άλλα 2 που είναι πιο κουραστικά και σου δείχνει και ασκήσεις που βοηθούν στη γέννα, πώς να έχεις σωστή στάση σώματος στην εγκυμοσύνη πώς να κάνεις ασκήσεις Kegels κ.α.

Της Kathy Smith είναι καλό αν θέλεις κάτι πιο δυνατό, πιο γρήγορη αερόβια,μόνο που είναι παλιό και δεν έχει πολύ καλό ήχο. Το άλλο που έχω είναι το miracle of life το οποίο έχει πιο ευχάριστο αερόμπικ αλλά όχι τόσο καλές ασκήσεις εκγύμνασης. Λογικά θα τα βρεις σε μεγάλα δισκοπωλεία. Ελπίζω να σε βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια λιγο προσοχη με αυτα γιατι και μενα με επιασε η μεση μου απο τραβηγμα...καλυτερα περπατημα. Εκτος κι αν ειστε γυμνασμενες πολυ καλα απο πριν!

 

κι εγω καπως ετσι σκεφτομουν και απο τις αρχες δεν μπηκα στη διαδικασια... ειχα και στις 2 εγκυμοσυνες λιγο αιμα στην αρχη -και στην 2η τωρα ειχα και διδυμα εκ των οποιων το ενα σταματησε-, οποτε λεω ασε τα ζοριλικια γι'αργοτερα...

me and my men...

Link to comment
Share on other sites

Νενα, σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!!!Θα το ψάξω, ειδικά το ένα που αναφέρεις, γιατί δεν θέλω και πολύ έντονη!

 

monbebe, και mpiskotaki, κι εγώ μη νομίζετε ότι θα αρχίσω να χτυπιέμαι στο aerobic!!! :lol::lol::lol:

Απλά θέλω να κάνω λίγες ήπιες ασκήσεις, περισσότερο στα χέρια και στα πόδια, για να είναι λίγο ανθεκτικά, για μετά που θα πάρω βάρος από την κοιλιά.

Εχω και στέπερ στο σπίτι, αλλά φυσικά το έβαλα στη ντουλάπα!!! :lol:

Εκανα και πρίν γυμναστική και σε γυμναστηρια αλλά και στο σπίτι, οπότε θα είμαι επιλεκτική στις ασκήσεις και αν βλέπω ότι κάποιες είναι λίγο δύσκολες, δεν θα τις κάνω.

Και δεν θα κάνω γυμναστική πρίν κλείσω τον τρίτο μήνα, λόγω του ότι το διάστημα αυτό, θέλει περισσότερο προσοχή, από ότι αργότερα! :wink:

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έκανα απο πριν μείνω έγκυος γυμναστική. Εννοείται πως αν έχεις προβληματική εγκυμοσύνη σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να γυμνάζεσαι αλλά αν έχεις μια φυσιολογική εγκυμοσύνη είναι πάρα πολλά τα ωφέλη της γυμναστικής. Εχω πάρει μόνο 5 κιλά εώς τώρα τρώγοντας σαν γουρούνα ενώ στην προηγούμενη εγκυμοσύνη που δεν γυμναζόμουν και έτρωγα το ίδιο είχα πάρει 20 σ αυτό το στάδιο. Επίσης δε νιώθω την εγκυμοσύνη μου, έχω αντοχή και δύναμη και δεν κουράζομαι εύκολα όπως την προηγούμενη φορά, ούτε ανέβασα πίεση και πιστεύω πως για όλα οφείλεται η γυμναστική. Άλλωστε για να κουμαντάρεις ένα νεογέννητο και ένα αγοράκι ενάμιση χρόνου πρέπει να είσαι σε καλή φυσική κατάσταση :wink:

Απλά θα χρησιμοποιείς βαράκια πιο ελαφριά απ αυτά που χρησιμοποιούσες. Στο dvd tis Denise Austin έχει διαφορετικό πρόγραμμα εκγύμνασης για κάθε τρίμηνο της εγκύμοσύνης και είναι εγκεκριμένο απτην Αμερικάνικη Ένωση Γυναικολόγων. Βασικά όλα τα dvd εγκυμοσύνης είναι εγκεκριμένα με ασφαλείς ασκήσεις για εγκύους αλλιώς δεν θα κυκλοφορούσαν, απλά πρέπει πάντα να ακούς το σώμα σου και να πηγαίνεις με τους ρυθμούς σου.

Link to comment
Share on other sites

Νενα σ'ευχαριστώ για όλες τις πληροφορίες σου!!! :wink::D

Κάπου είχα διαβάσει ότι κατά τη διάρκεια της εκγύμνασης της εγκύου, ο χώρος πρέπει να είναι δροσερός για να μην ανεβάζει μεγαλύτερη θερμοκρασία σώματος. Γνωρίζεις κάτι περί αυτού; :roll:

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ναι, έχεις δίκαιο. Δεν πρεπει να υπερθερμαίνεσαι. Οπότε αν ζεσταθείς ανοίγεις κανένα παράθυρο. Και αν νοιώθεις ότι ζορίζεσαι με τη γυμναστική και έχεις αναψοκοκκινήσει κλπ το πας πιο αργά η σταματάς εντελώς. Και οι σφυγμοι σου δεν πρέπει να ανεβαινουν πανω απο 140. Αλλα αν εισαι κ γενικα λιγο γυμνασμενη προφανως δεν θα κουραστεις πολυ με τα dvd εγκυμοσύνης.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Λόγω του ότι δεν κατάφερα να βρώ τα dvd που μου πρότειναν τα κορίτσια, και ειδικά η Νένα που μου πρότεινε 2 συγκεκριμένα, τελικά βρήκα ένα με μια ελληνίδα γυμνάστρια την Ελένη Τσώνη.

Νένα μήπως έτυχε να το πετύχεις το συγκεκριμένο;

Εϊναι συγκεκριμένα γυμναστική για εγκύους. Το πήρα χθές οπότε θα το αρχίσω μέσα στο ΣΚ.

Θα σας γράψω εντυπώσεις.

Επίσης ξεκίνησα μαθήματα γιόγκα και χθές που ήταν το πρώτο μάθημα, μου άρεσε αρκετά παρόλο που βέβαια, θέλει λίγο χρόνο για να μάθεις τις ασκήσεις. Η χαλάρωση πάντως ήταν σούπερ!

Λέτε να μάθει και το μπεμπέ στην κοιλιά καμία τεχνική και να μου κάνει "περίεργα" στην κοιλιά όταν θέλει να "χαλαρώσει"; :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ματα πώς το λένε το DVD που αναφέρεις? Εγω προς το παρόν κάν διάδρομο που έχω σπίτι αλλά θα ήθελα πολύ να κάνω και κάποιες ασκήσεις εκγύμνασης καθώς η γυμνασική είναι πάντα μέρος την ζωής μου και έχω και mini gym σπίτι.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την απάντηση!

5JP7p3.png

rnsFp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...