Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εγκυμοσυνη και γυμναστικη


Recommended Posts

Λοιπόν τα DVD ειναι τα εξής:

 

Prenatal Yoga - Shiva Rea

Yoga for pregnancy - Nicole Croft

 

το στουντιο στο Σύνταγμα ειναι το http://www.nysystudios.com

για εγκυμοσύνη όμως νομίζω οτι εχουν μονο μια φορά την εβδομάδα.

Βιβλία με γιογκα εγκυμοσύνης πάντως μην πάρεις γιατι δεν ειναι πρακτικά για αρχάριους.

Τα DVD ειναι τεσταρισμένα απο μένα και σε χαμηλό επίπεδο έντασης οπότε ειναι ασφαλή :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Λοιπόν τα DVD ειναι τα εξής:

 

Prenatal Yoga - Shiva Rea

Yoga for pregnancy - Nicole Croft

 

το στουντιο στο Σύνταγμα ειναι το http://www.nysystudios.com

για εγκυμοσύνη όμως νομίζω οτι εχουν μονο μια φορά την εβδομάδα.

Βιβλία με γιογκα εγκυμοσύνης πάντως μην πάρεις γιατι δεν ειναι πρακτικά για αρχάριους.

Τα DVD ειναι τεσταρισμένα απο μένα και σε χαμηλό επίπεδο έντασης οπότε ειναι ασφαλή :)

 

καλά τώρα yogini με μπρίζωσες...αυτό στο Σύνταγμα με βολεύει πολύ...θα ρωτήσω σίγουρα...μια φορά την βδομάδα μια χαρά είναι για εμάς που έχουμε να ασκηθούμε καιρό! :D

αλήθεια στην εγκυμοσύνη σε ποιους μήνες επιτρέπεται να κάνεις yoga?

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Yogini για μετά τον τοκετό έχεις να προτείνεις κάτι;;;;Και μετά από πόσο χρονικό διάστημα;;Για pilates ενδιαφερόμουν βασικά αλλά δυστυχώς το studio που είναι δίπλα στο σπίτι μου είναι ΠΑΝΑΚΡΙΒΟ!!!!!(60ευρω/ώρα :shock::shock: )...Δύσκολοι καιροί για να δείνεις τόσα χρήματα....Μένω Π.Φάληρο....Εάν έχεις καμία ιδέα πες μου....Ευχαριστώ :D

an1cCDg0g410030MDAwOGQ0fDAwMDU2NjlkYXxTZSBsYXRyZXlveW1lIGthcmRveWxhIG1hcyE.gif
Link to comment
Share on other sites

Για μετά τον τοκετό DVD post-natal yoga & pilates. Εξαρτάται απο το τι κατάσταση ειναι και το σώμα σας φυσικά. Εγω ας πούμε θα ξεκινήσω με τα κανονικά επίπεδα οχι τα πιο Low στο Πιλατες. Κατα καιρούς εχει τέτοια DVD's μεσα στο FORMA, SHAPE κτλ.

 

Επίσης το πότε θα αρχίσετε πάλι εξαρτάται απο το σώμα σας. Αν δεν με τραβάνε ράμματα κτλ μπορεί να αρχίσω και αμέσως να κάνω μερικές ασκήσεις αλλα επειδή δεν το έχω ζήσει δεν μπορώ να σας πω ακόμα :)

 

Γιόγκα κάνουμε μετά το πρώτο τρίμηνο της κύησης....καλά εγω έκανα κανονικότατα αλλα στην αρχή που δεν το ήξερα κίολας καταλάβαινα οτι κατι δεν πάει καλά με το σώμα μου. Εχω γυρίσει και ενα διαφημιστικό σε ενα κανάλι για το γυμναστήριο που δούλευα και δεν θα πιστεύεις οτι ειμαι έγκυος εκεί....αφου δεν με σκότωσε ο Σπύρος... :lol:

Αμα δείτε μια τρελή στο ATHINA TV να κάνει γίογκα ίσως ειμαι εγω :)

Link to comment
Share on other sites

Yogini για μετά τον τοκετό έχεις να προτείνεις κάτι;;;;Και μετά από πόσο χρονικό διάστημα;;Για pilates ενδιαφερόμουν βασικά αλλά δυστυχώς το studio που είναι δίπλα στο σπίτι μου είναι ΠΑΝΑΚΡΙΒΟ!!!!!(60ευρω/ώρα :shock::shock: )...Δύσκολοι καιροί για να δείνεις τόσα χρήματα....Μένω Π.Φάληρο....Εάν έχεις καμία ιδέα πες μου....Ευχαριστώ :D

 

Lilouko δυστυχώς οι τιμές πάνε και με την περιοχή!!!!

Στο Κορυδαλλό πχ το απλό μαθημα χωρίς το μηχάνημα πάει γύρω στα 10-12? αν πάρεις κάρτα 10 μαθημάτων. Επίσης αν γραφτείς σε κάποιο γυμναστήριο θα εχει σίγουρα τμήμα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

yogini εισαι θησαυρος!!!

Μηπως ξερεις καποιο γυμναστηριο ή κεντρο κοντα στη Φιλαδελφεια, Μενιδι, Αγιους Αναργυρους, Ν.Ιωνια ή εστω Κηφισια ή Μεταμορφωση κοντα ομως στην εθνική? Μενω Κοκκινο Μυλο, κατι κοντα μου τελος πάντων???

Αλλιως θα παρω τα dvd.

GwASp3.png

Link to comment
Share on other sites

yogini εισαι θησαυρος!!!

Μηπως ξερεις καποιο γυμναστηριο ή κεντρο κοντα στη Φιλαδελφεια, Μενιδι, Αγιους Αναργυρους, Ν.Ιωνια ή εστω Κηφισια ή Μεταμορφωση κοντα ομως στην εθνική? Μενω Κοκκινο Μυλο, κατι κοντα μου τελος πάντων???

Αλλιως θα παρω τα dvd.

 

Μπες στο http://www.yogaonline.gr γιατί μου πέφτεις πολύ βόρεια για να σε κατατοπίσω :D

Link to comment
Share on other sites

yogini εισαι θησαυρος!!!

Μηπως ξερεις καποιο γυμναστηριο ή κεντρο κοντα στη Φιλαδελφεια, Μενιδι, Αγιους Αναργυρους, Ν.Ιωνια ή εστω Κηφισια ή Μεταμορφωση κοντα ομως στην εθνική? Μενω Κοκκινο Μυλο, κατι κοντα μου τελος πάντων???

Αλλιως θα παρω τα dvd.

 

Αφροδίτη, δες το παρακάτω

http://www.pranayoga.gr

είναι στο Ολυμπιακό Στάδιο, δίπλα από το Baby Swimming. Έχει και μαθήματα για εγκύους.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτισα ευχαριστω παρα πολυ!!! Βρηκα ενα στο γαλατσι που ειναι σχετικα κοντα μου... Εχει μαθηματα για εγκυους κ μου ειπε να παω να κανω καποιο μαθημα και αν μου αρεσει τοτε να γραφτω. Μου αρεσε η αντιμετωπιση της. Το μονο κακο ειναι οτι εχει μονο πρωινα κ εγω τον Δεκεβρη θα δουλευω πρωι..... Ισως ξεκινησω απο Γεναρη, θα δω.

Θα παρω κ σε αυτο στο ΟΑΚΑ, τηλ, αν και ειαι αρκετα πιο μακρια, μηπως εχει κ απογευματα.

Κι παλι ευχαριστω πολυ.

GwASp3.png

Link to comment
Share on other sites

ΥΔΡΟΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ ΓΙΑ ΕΓΚΥΟΥΣ

 

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΧΕΤΕ ΚΑΤΑ ΝΟΥ ΚΑΠΟΙΟ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟ ΜΕ ΟΖΟΝ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΥΔΡΟΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ ΓΙΑ ΕΓΚΥΟΥΣ? ΒΡΗΚΑ ΕΝΑ ΣΤΗΝ ΑΝΩ ΓΛΥΦΑΔΑ ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΠΕΦΤΕΙ ΛΙΓΟ ΜΑΚΡΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ. ΜΕΝΩ ΒΥΡΩΝΑ. ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΟΑΚΑ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΚΑΛΗ ΠΙΣΙΝΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΓΙΑ ΕΓΚΥΟΥΣ. ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ??

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

dogdogabu20090207_-8_Michalis+is.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κορίτσια το θέμα "γυμναστική για εγκύους" είναι το πιό πικραμένο! κι εγω έψαχνα να βρώ οτιδήποτε όταν ήμουν σε μικρό μήνα αλλά τζίφος! όταν μάλιστα ρώτησα το γυναικολόγο μου αν έχει κάτι υπ' όψιν του με κοίταξε σαν αριανή! τώρα θα κάνω υπομονή να γεννήσω και να πάω στο γυμναστήριο της γειτονιάς ή στο κολυμβητήριο του Δήμου μόλις μου το επιτρέψουν! αυτό που έχω βρεί για να εκτονώνομαι είναι το περπάτημα.όταν με περνει περπατάααααω !!!!

ssttaa

Link to comment
Share on other sites

Αυτο στην Ανω Γλυφαδα που το βρήκες?? Γιατι εγω Ανω Γλυφαδα μενω και δεν ειχα βρει τιποτα (οταν εψαχνα γιατι τωωωωρααα...τα φαγαμε τα ψωμιά μας...)

 

ΛΕΓΕΤΑΙ "ΓΟΡΓΟΝΕΣ & ΜΑΓΚΕΣ" ΕΧΕΙ ΠΙΣΙΝΑ ΜΕ ΟΖΟΝ ΚΑΙ ΓΙΑ ΒΡΕΦΑΚΙΑ ΚΑΙ ΤΡΙΤΗ & ΠΕΜΠΤΗ ΜΑΘΗΜΑ ΓΙΑ ΕΓΚΥΟΥΣ (21:00-21:40)

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ: ΑΡΧΙΠΕΛΑΓΟΥΣ & ΠΡΟΠΟΝΤΙΔΟΣ ΓΩΝΙΑ

ΤΗΛ: 210.9606786

 

ΕΓΩ ΠΙΟ ΚΟΝΤΑ ΜΟΥ ΠΟΥ ΘΑ ΒΡΩ?? ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ... ΔΥΣΤΥΧΩΣ

dogdogabu20090207_-8_Michalis+is.png
Link to comment
Share on other sites

Αυτο στην Ανω Γλυφαδα που το βρήκες?? Γιατι εγω Ανω Γλυφαδα μενω και δεν ειχα βρει τιποτα (οταν εψαχνα γιατι τωωωωρααα...τα φαγαμε τα ψωμιά μας...)

 

ΛΕΓΕΤΑΙ "ΓΟΡΓΟΝΕΣ & ΜΑΓΚΕΣ" ΕΧΕΙ ΠΙΣΙΝΑ ΜΕ ΟΖΟΝ ΚΑΙ ΓΙΑ ΒΡΕΦΑΚΙΑ ΚΑΙ ΤΡΙΤΗ & ΠΕΜΠΤΗ ΜΑΘΗΜΑ ΓΙΑ ΕΓΚΥΟΥΣ (21:00-21:40)

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ: ΑΡΧΙΠΕΛΑΓΟΥΣ & ΠΡΟΠΟΝΤΙΔΟΣ ΓΩΝΙΑ

ΤΗΛ: 210.9606786

 

ΕΓΩ ΠΙΟ ΚΟΝΤΑ ΜΟΥ ΠΟΥ ΘΑ ΒΡΩ?? ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ... ΔΥΣΤΥΧΩΣ

 

Γαμ..το μου!!Διπλα στο σπίτι μου ειναι!! Γιατί δεν το βρήκα νωρίτερα?? Παει τωρα...στο επόμενο :(:(:(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αφροδίτη μένουμε σχετικά κοντά και πήγαινα στο κέντρο δίπλα στο μητέρα!Έμεινα πάρα πολύ ευχαριστημένη και με βοήθησε νομίζω να δω την εγκυμοσύνη και τον τοκετό μου σαν δύο πολύ ευχάριστες εμπειρίες. Αν θέλεις λεπτομέρειες πες μου

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Για πείτε βρε κορίτσια, βλέπω ότι αρκετές ασχολείστε με το άθλημα...

Βοηθάει? Εχει απαιτήσεις? Πόσες φορές την εβδομάδα? Και κυρίως πού???

Μόνο η γιόγκα ενδεικνυται στην εγκυμοσύνη ή έχουμε και άλλες επιλογές?

Με ενδιαφέρει το θέμα και έχω πολλές απορίες! :D

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Αν θες ρίξε μια ματιά εδώ

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=11161&postdays=0&postorder=asc&start=0

και μετέφερε το ερώτημα, για να έχουμε μαζεμένες τις απαντήσεις. Σε πια περιοχή ψάχνεις studio yoga? Το είχα ψάξει πριν παλινδρομίσει η εγκυμοσύνη μου

Link to comment
Share on other sites

προσωπικα αν και ερασιτεχνικα αγαπω την αθληση και ειμουν υπερ σε αυτες τις αποπειρες κατα τη διαρκεια μιας κυησης λογω επικινδυνοτητας της περιπτωσης μου, με την μια αποφασισα να μην μπω σε αυτες τις διαδικασιες (πολλα ποδαρια εχει ο διαολος) μιας και υπαρχει η θεωρια οτι η καλη φυσικη μας κατασταση βοηθα στο να εχουμε καλους τοκετους οπως και καλη σιλουετα στη διαρκεια της κυησης αλλα και μετα απο αυτη..

παντως προσφατα ενα μελος του forum σε ενα τοπικ που μου διαφευγει και η οποια μαλλον ειχε τρελλα με τη γιογκα και τα συναφι (και μαλλον επαγγελματικα) δηλωσε οτι παρολο που εκανε γιογκα τοσο καιρο το μωρακι παραμενει εκτος λεκανης και ο τραχηλος κλειστος αν θυμαμαι καλα και μαλλον τελικα πρεπει να μπηκε για προκληση η καισαρικη (ετσι θυμαμαι)..συνεπως μαλλον ολα ειναι σχετικα..

αν εσυ δεν εχεις επικινδυνη κυηση και ο γιατρος σου συναινει στο να αθλεις το σωμα σου δεν εχεις να χασεις τιποτε και στο φιναλε ακομη και να μην εχεις ευκολο τοκετο (που ευχομαι να ναι συντομος και το λιγοτερο ανωδυνος) τουλαχιστον θα εχεις διατηρησει μια καλη φυσικη κατασταση εν αντιθεση πχ με εμενα που χω καβατζωσει κιλα και ενα πωπο αεροδρομιο..

Link to comment
Share on other sites

Εννοείτε ότι πριν κάνεις οτιδήποτε θα πρέπει να μιλήσεις με το γυναικολόγο σου και να πάρεις το ΟΚ. Μια δασκάλα yoga μου είπε πάντως ότι δεν αναλαμβάνει κοπέλες που βρίσκονται στο 1ο 3μηνο.

Πάντως η yoga εκτός ότι γυμνάζει, παράλληλα ξεκουράζει γιατί βοηθάει να φύγει η ένταση από τους μυες μας. Αν το κάνεις, κάνε το επικεντρωμένη στο τώρα και στο ότι κάθε μάθημα θα σε κάνει να νιώθεις ευεξία και πιο όμορφα, χωρίς να σκέφτεσαι τοκετούς κτλ

Link to comment
Share on other sites

παντως προσφατα ενα μελος του forum σε ενα τοπικ που μου διαφευγει και η οποια μαλλον ειχε τρελλα με τη γιογκα και τα συναφι (και μαλλον επαγγελματικα) δηλωσε οτι παρολο που εκανε γιογκα τοσο καιρο το μωρακι παραμενει εκτος λεκανης και ο τραχηλος κλειστος αν θυμαμαι καλα και μαλλον τελικα πρεπει να μπηκε για προκληση η καισαρικη (ετσι θυμαμαι)..συνεπως μαλλον ολα ειναι σχετικα..

 

για τη yogini θα λες!αντε να δούμε τι έκανε τελικά! :D

 

πάντως σίγουρα δεν σου εγγυάται η γιόγκα ότι θα γεννήσεις χωρίς κανένα πρόβλημα ή ότι η εγκυμοσύνη θα πάει τέλεια, όπως και καμία άλλη άσκηση..!

 

Απλά νομίζω ότι αν μπορείς και επίσης αν το επιτρέπει ο γιατρός, καλό είναι να κάνεις κάτι...Αν αυτό είναι γιόγκα , εννοείται θα κάνεις αποκλειστικά για εγκύους..εμένα με βοηθάει πολύ, κυρίως στην αυτο-πειθαρχία και τη χαλάρωση, κάνω πολύ λίγο όμως..

Κατα τα άλλα, περπάτημα στο παρκο, κολύμβηση αν σου αρέσει (προσοχή στην επιλογή πισίνας) και πολύ απλές ασκήσεις στο σπίτι..αυτά κατά τη γνώμη μου...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...