Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τι να κανω??


olgagr

Recommended Posts

αφου σε ενοχλει τοσο πολυ μπορεις να του πεις αφου νοιαζεται τοσο για το παιδι του να του ανοιξει ενα λογαριασμο στην τραπεζα να του τα βαζει μεσα οταν φτασει η ωρα των σπουδων να τα φαει το παιδι και οχι η πρωην

???????:|:|

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 189
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εγραψες κάποια στιγμή ότι τα χρήματα τα παίρνει και τα διαχειρίζεται η μάνα του παιδιού........ μα φυσικά.....!! πάντα έτσι γίνεται γιατί το παιδί είναι ανήλικο.... η μάνα διαχειρίζεται τις οικονομικές υποχρεώσεις του παιδιού, οι οποίες δεν είναι μόνο φροντιστήρια, ρούχα, δραστηριότητες.....

οταν πας στον δικηγόρο και κανονίζεις την διατροφή, κανονίζει ένα ποσό για την επιβίωση του παιδιού με όλα τα απαραίτητα ανάλογα με την ηλικία του αλλά υπολογίζεται και η ύπαρξή του μέσα στο σπίτι..... η καθημερινότητά του..... ο δικός μου ο πρώην καθόταν και υπολόγιζε μπροστά στον δικηγόρο πόσα γιαουρτάκια αντιστοιχούν στο παιδί τον μήνα, πόσο μπορεί να κοστίζει το καθημερινό του φαγητό (ε, δεν τρώει και πολύ έλεγε) και άλλες βλακείες.... και πολύ απλά γύρισε ο δικηγόρος και του είπε να σκεφτεί και να υπολογίσει πόσο νερό καταναλώνει, πόσο ρεύμα, πόσο κοστίζει η ύπαρξή του μέσα σε ενα σπίτι..... έτσι ψυχρά αλλά αληθινά.....

 

Αν το ποσό που συμφωνήθηκε όπως λες είναι 120 ευρώ στα χαρτιά, να ξέρεις ότι καθε 2 χρόνια αναπροσαρμόζεται σύμφωνα με τις ανάγκες του παιδιού που ειλικρινά είναι πααααααααρα πολλές όσο μεγαλώνει και μάλιστα στην ηλικία των 15 ετών που είναι το παιδί....

Μπράβο στον σύντροφό σου που έχει πολύ καλά συνειδητοποιήσει πως το διαζύγιο συνέβη ανάμεσα σε κείνον και την πρώην του..... δεν χώρισε απο το παιδί του..... δεν πρέπει να σταματάει το ενδιαφέρον σου, οι ανησυχίες σου, η φροντίδα σου, οι υποχρεώσεις σου και η ευθύνη σου απένταντι στο παιδί σου όταν χωρίζεις..... είσαι πάντα γονιός του και οφείλεις να το φροντίζεις σαν να είσαι πάντα μαζί του....

 

Για να δίνει τα χρήματα αυτά και ότι έξτρα αποφασίζει, σημαίνει ότι μπορεί....και πανω απο ολα θελει!

είμαι σίγουρη πως όταν με το καλό παντρευτείτε και αποκτήσετε δικό σας παιδί, θα βρει τον τρόπο να μην στερήστε και εσεις τίποτα..... γιατί φαίνεται πως είναι άνθρωπος που νοιάζεται για την οικογένειά του..... μοιράζεται και έχει θέληση..... και αυτό είναι πολύ βασικό και όμορφο.... αν του εναντιωθείς σ΄αυτη του τη θέληση, θα τον βρεις απέναντί σου..... στάσου δίπλα του και κράτα του το ένα χέρι.... στο άλλο του πλαινό κρατάει το χέρι του γιού του....!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Με το παιδι δεν εχω κανενα προβλημα,εχουμε αναπτυξει μια πολυ ωραια σχεση.Απλα το προβλημα ειναι και πιστευω οτι με τα χρηματα αυτα επωφελητε και η πρωην του,πραγμα που δεν πρεπει να γινεται απο την στιγμη που εχει συζυγο.Τα χρηματα αυτα δεν τα θελω για μενα,του παιδιου ειναι παλι,απλα προτιμοτερο θα ηταν να τα αποταμιευε και να του τα εδινε μετα.Οταν ειναι εδω ολο το καλοκαιρι ο γιος του τοσα χρηματα δεν καταναλωνει ενα παιδι 15 ετων.Δεν ειναι αδικο αυτο?Ειναι παρα πολυ υπευθηνος ο συντροφος μου,αλλα δεν θελω να τον εκμεταλευονται.

 

Ο γιος μου είναι 15 ετών.... ενα παιδί, όπως και ενας ενήλικας βέβαια, θέλει να φάει.... και πίστεψέ με σ΄αυτή την ηλικία τρώνε το καταπέτασμα!!!

Σ΄αυτή τη ηλικία έχει κάποιες εξόδους που αυτές συνοδεύονται είτε με εισιτήρια, είτε κάτι να φάνε, είτε σινεμά, ενα χαρτζηλίκι τελος πάντων.

Στο σχολείο κατα διαστήματα είτε έχουν κάποια εκπαιδευτική εκδρομή, είτε καποια δραστηριότητα που απαιτούν και την ανάλογη συμμετοχή.... ε, δεν θα συμμετάσχει όλες τις φορές αλλά δεν μπορείς να έχεις το δικό σου παιδί απ΄εξω.

Τα βιβλία που χρειάζονται είτε στα αγγλικά, είτε τα βοηθητικά ?

Δεν θέλει να ντυθεί ? τα απαραίτητα, τα πιο οικονομικά αλλά αναγκαία.... φθορά υπάρχει μεγάλη επομενως και μεγάλη ζητήση....

Κάποια γλώσσα δεν θα κάνει ? μόνο για τα αγγλικά εμείς δίνουμε 150 τον μήνα.

Δραστηριότητα ? ενα μπασκετ, κάτι για να γυμνάζεται, κάτι για να του ξεκολας το μυαλό απο τα ηλεκτρονικά ? στο γυμναστήριο του δήμου είναι 35-40 ευρώ το μήνα

Και μετά βέβαια έρχονται τα φροντιστήρια ελληνικών.... όποιος βέβαια έχει τη δυνατότητα! εκει πάλι εχεις ξεφύγει απο κάθε υπολογισμό....

 

Δεν εκμεταλεύεται η πρώην τον σύντροφό σου..... ζητάει βοήθεια για να ανταποκριθεί στις ουκ ολίγες ανάγκες του παιδιού τους....

Link to comment
Share on other sites

αφου σε ενοχλει τοσο πολυ μπορεις να του πεις αφου νοιαζεται τοσο για το παιδι του να του ανοιξει ενα λογαριασμο στην τραπεζα να του τα βαζει μεσα οταν φτασει η ωρα των σπουδων να τα φαει το παιδι και οχι η πρωην

???????:|:|

αυτό που λες δεν ισχύει γιατί δεν είναι όλες οι πρώην ικανές οικονομικά να ανταπεξέρθουν μέχρι τότε.......

αυτά είναι απλά για κάλυψη......της εκδίκησης που είναι και το βασικό αίτιο...... δυστυχώς.....

εδώ λυπόνται τα 200 300 παραπάνω θα είναι οκ με τα 10.000;;;;;;

το παιδί πρέπει να κατοχυρώσει την γνώση ΤΩΡΑ για να μπορέσει να σπουδάσει μετά.... τι να το κάνει αν τώρα κοπούν τα φροντιστήρια;;;;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εκτιμω ολες τις απαντησεις και τις σεβομαι ολες,καθε μια απαντηση εχει και την δικια της αληθεια.Κριμα που δεν ειχα απαντηση απο καμια περιπτωση ιδια με την δικη μου.Ειλικρινα το μονο που θελω ειναι το καλυτερο για ολους μας.Το παιδι εαν θελησει να ερθει να μεινει μαζι μας,θα το υποδεχτω με ανοιχτες αγκαλιες.Μιλησατε για τα εξοδα που εχουν τα παιδια.Συμφωνω οτι ενα παιδι που εχει φροντηστηρια και αλλες εξωσχολικες δραστηριοτητες χρειαζεται μηνιαιως ενα ποσο.Το παιδι αυτο δεν εχει τιποτα απο αυτα,γιατι απλα δεν θελει να μαθει τιποτα παραπανω εκτος απο αυτα που μαθαινει στο σχολειο.Αρα μην μου λετε οτι για χαρτζιλικι,φαγητο και ρουχα χρειαζεται τοσα πολλα χρηματα.Εγω πιστευω οτι η πρωην του βολευεται με αυτο που γινεται και τι να πει!Μην μου στελνεις τοσα χρηματα δεν ξερω τι να τα κανω?Συγνωμη,αλλα εγω δεν ειμαι τετοιος ανθρωπος.Δεν μου αρεσει να εκμεταλευομαι καταστασεις και ανθρωπους.Και ειδικα οταν ξερω οτι ο πρωην μου θελει να ξαναφτιαξει την ζωη του,να τον βοηθησω και οχι να απαιτω περισσοτερα.Εαν γινω μητρια στο παιδι,και αποκτησω και δικο μου παιδι δεν σημαινει οτι θα συμπεριφερομαι διαφορετικα,ολοι απο την ιδια κατσαρολα θα φαμε.Ετσι και πατριος εαν γινει καποιος την ιδια αγαπη και στηριξη θα πρεπει να δινει.

Σας ευχαριστω ολες σας,καλο βραδυ

Link to comment
Share on other sites

καταλαβαινω απολυτα το προβλημα σου.

Ναι ειναι ευσυνειδητος ο συντροφος σου, ναι φροντιζει το παιδι του, αλλα δεν εχει καμμια υποχρεωση στην πρωην του και φαινεται να την ταιζει κι αυτη... Το αν ειναι παντρεμμενη ή οχι ειναι ασχετο, η υποχρεωση του ειναι στο παιδι.

 

Δεν ξερω τι να σου πω εφ'οσον ο συντροφος σου δεν καθεται να το συζητησετε και καταληγετε σε καυγα. Οικονομικα πως εισαστε; Αν κανατε ενα παιδακι θα ειχατε τη δυνατοτητα να ξοδευετε για αυτο το παιδι ο,τι δινετε για τον γιο του;

 

Από,τι καταλαβαινω μιλαμε για ενα χιλιαρικο το μηνα (εφ'οσον περα απο τη διατροφη πληρωνει ρουχισμο, βιβλια φροντιστηρια κλπ). Κανενα παιδι δεν κοστιζει τοσο.

 

Συμφωνω με μια κοπελα παραπανω που προτεινε νε συζητησετε να του βαζει τα χρηματα σε καποιο λογαριασμο για να τα καρπωθει το ιδιο το παιδι οταν ενηλικιωθει, πραγμα που δεν αργει ουτως ή αλλως. ΑΝ η πρωην εχει μαθει να καλοπερναει με τα ετοιμα θα κλωτσησει βεβαια, και ισως για νομικους λογους ανακαστειτε να της δινετε καποια χρηματα. Αλλα τη λογικη του "δινω χρηματα ΚΑΙ πληρωνω και ολα τα τα εξοδα" δεν την καταλαβαινω.

 

Να σε ρωτησω κατι; Τι αντικτυπο εχει αυτο στη δικη σας ζωη; Σας λειπουν πραγματα που θα'θελες να κανετε επειδη δε μπορειτε οικονομικα; Εχει τεθει το θεμα ενος δικου σας μωρου;

Link to comment
Share on other sites

Εκτιμω ολες τις απαντησεις και τις σεβομαι ολες,καθε μια απαντηση εχει και την δικια της αληθεια.Κριμα που δεν ειχα απαντηση απο καμια περιπτωση ιδια με την δικη μου.Ειλικρινα το μονο που θελω ειναι το καλυτερο για ολους μας.Το παιδι εαν θελησει να ερθει να μεινει μαζι μας,θα το υποδεχτω με ανοιχτες αγκαλιες.Μιλησατε για τα εξοδα που εχουν τα παιδια.Συμφωνω οτι ενα παιδι που εχει φροντηστηρια και αλλες εξωσχολικες δραστηριοτητες χρειαζεται μηνιαιως ενα ποσο.Το παιδι αυτο δεν εχει τιποτα απο αυτα,γιατι απλα δεν θελει να μαθει τιποτα παραπανω εκτος απο αυτα που μαθαινει στο σχολειο.Αρα μην μου λετε οτι για χαρτζιλικι,φαγητο και ρουχα χρειαζεται τοσα πολλα χρηματα.Εγω πιστευω οτι η πρωην του βολευεται με αυτο που γινεται και τι να πει!Μην μου στελνεις τοσα χρηματα δεν ξερω τι να τα κανω?Συγνωμη,αλλα εγω δεν ειμαι τετοιος ανθρωπος.Δεν μου αρεσει να εκμεταλευομαι καταστασεις και ανθρωπους.Και ειδικα οταν ξερω οτι ο πρωην μου θελει να ξαναφτιαξει την ζωη του,να τον βοηθησω και οχι να απαιτω περισσοτερα.Εαν γινω μητρια στο παιδι,και αποκτησω και δικο μου παιδι δεν σημαινει οτι θα συμπεριφερομαι διαφορετικα,ολοι απο την ιδια κατσαρολα θα φαμε.Ετσι και πατριος εαν γινει καποιος την ιδια αγαπη και στηριξη θα πρεπει να δινει.

Σας ευχαριστω ολες σας,καλο βραδυ

 

Συγνώμη αλλά εσύ είπες πως ο πατέρας πληρώνει το φροντίστηριο του παιδιού.... προφανώς μιλάς για ξένη γλώσσα, που και εκει θέλει ένα πολύ καλό ποσό.... όσο για το φροντιστήριο ελληνικών, ίσως να μην ξεκίνησε ακόμη ή να μη θέλει να ξεκινήσει..... οκ, το δέχομαι..... οταν όμως το παιδί σου έχει ελλείψεις και χρειάζεται βοήθεια και αν μπορείς οικονομικά το παλεύεις κι αυτό για μια καλύτερη συνέχεια του παιδιού σου.... εξάλλου στο λύκειο είναι τα ζόρια και εκεί είναι που δεν μπορείς να αποφύγεις τα φροντιστήρια.... οσο για το ποια είναι τα έξοδα ενος παιδιού..... στην πορεία με το καλό, θα τα δεις και εσυ....

 

Ούτε και εγώ, αλλά φαντάζομαι πως ούτε και οι υπόλοιπες κοπέλες που σου απάντησαν είναι τέτοιου είδους άνθρωποι..... δηλαδή να εκμεταλεύονται, όπως λες.... να βοηθήσω τον πρωην στον επόμενο γάμο του όμως, όχι..... να μην τον εμποδίσω, ε ναι.... δεν με αφορά εξάλλου.....

εγώ κοιτάζω την δική μου οικογένεια και γι΄αυτήν προσπαθώ το καλύτερο....

 

Η καθεμία μας σου έδωσε μια απαντηση, σύμφωνα με την δική της κρίση και σίγουρα απο διαφορετική σκοπιά απο την δική σου..... εμείς είμαστε οι τρίτοι, εκτός του προβλήματός σου, που είτε βλέπουμε τα πράγματα πιο αντικειμενικά είτε κρίνουμε σύμφωνα με τα δικά μας βιώματα και καταστάσεις.... εγώ προσωπικά σου απάντησα σύμφωνα με τα προβλήματα, οικονομικά και μη, που έχω βιώσει μετά το διαζύγιο και μάλιστα χωρις την ύπαρξη άλλου γάμου.... εσύ αποφασίζεις για την μελλοντική σου οικογένεια....

απλά εγώ θα σου έλεγα να υπολογίζεις πάντα το γεγονός τι λένε "οι πολλοί" που "εγώ" δεν βλέπω, ίσως λόγω της συναισθηματικής φόρτισης..... και βέβαια να υπολογίζεις και τι λέει και ο άνθρωπος με το οποίο πρόκειται να αποφασίσετε για το αν θα υπάρξει αυτή η νεα οικογένεια....

Link to comment
Share on other sites

Το παιδι αυτο δεν εχει τιποτα απο αυτα,γιατι απλα δεν θελει να μαθει τιποτα παραπανω εκτος απο αυτα που μαθαινει στο σχολειο.

 

σε όλα συμφωνώ αλλά εδώ υπάρχει πρόβλημα..... δεν είναι δυντόν να περιορίζεται η προσφορά του γονιού στο τι "θέλει" το παιδί.... ο γονιός δίνει περισσότερα και πιέζει και μερικές φορές για τα "εφόδια" που θα χρειαστεί το παιδί.....

επιπλέον πολλές φορές τα παιδιά για να μην γίνονται διαμάχες σου λένε αυτά που θέλεις να ακούσεις (ειδικά σε χωρισμένους γονείς) μισούν να είναι στη μέση με ...απλωμένο το χέρι και να ζητούν τα αυτονόητα που θα είχαν αν οι γονείς τους ήταν μαζί.........

Link to comment
Share on other sites

Τι λετε στην κοπελα ρε παιδια την χασατε την μπαλα? .....Το πρωιν ζευγος ΜΟΙΡΑΖΕΤΑΙ τις αναγκες του παιδιου. Αν βαζει ο πατερας τα μισα και ειναι 600 η μανα βαζει αλλα 600 δλδ? Το παιδι θελετε να μου πειτε την βγαζει με 1200 τον μηνα. Παμε καλα? Φυσικα και τα 600 ειναι υπερβολη ειδικα απο ανθρωπο που παει να ανοιξει οικογενεια καινουργια. Εμεις δινουμε 300 + 300 η μαμα της Δ μας = συνολο 600 και ειναι 12 και της περισσευουν ΤΟΣΟ που εχει μαζεψει ΗΔΗ στον κουμπαρα της 1300 και θελει να παρει Μακ. Κατεβειτε απο εκει που εισαστε.......και δειτε τι γινεται.

 

Στο προκειμενο κοριτσι δεν ξερω τι παιζει, αλλα δεν μου αρεσει. Ειλικρινα. Ψαξτο ΚΑΛΑ, ΠΟΛΥ καλα.

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το πρώην ζεύγος μοιράζεται αναλογικά τις οικονομικές ανάγκες του παιδιού εάν η μητέρα εργάζεται. Αν δηλαδή ο πατέρας κερδίζει 1000 ευρώ το μήνα και η μητέρα 500 ευρώ η συμμετοχή του πατέρα είναι παραπάνω από το 50% της οικονομικής συμμετοχής για την ανατροφή του παιδιού γιατί έχει μεγαλύτερο εισόδημα.

Αν η μητέρα δεν εργάζεται τις καλύπτει όλες τις ανάγκες ο πατέρας ανάλογα το εισόδημά του.

Στην περίπτωση που η μητέρα δεν εργαζόταν κατά την διάρκεια του γάμου και εξακολουθεί να είναι άνεργη και μετά (και με την προϋπόθεση ότι δεν έχει ξαναπαντρευτεί) τότε δικαιούτε και διατροφή για την ίδια. Κάτι τέτοιο πρέπει να συμβαίνει και στην δική σας περίπτωση Ellemphriem.

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο του...ειναι πολυ υπευθυνος.Εσυ απο την αλλη δεν πολυκαταλαβαινω τι προβλημα εχεις?Τι παει να πει η μαμα ξαναπαντρευτηκε.Δεν καταλαβαινω τι εννοεις.Παυει το παιδι να ειναι δικο του επειδη η μαμα ξαναπαντρευτηκε?

 

Βασικα απο αυτα που γραφεις καταλαβαινω οτι λιγο σα βαρος σου καθεται το παιδι...αλλα αυτο ειναι δικο σου προβλημα.Παντως με τετοια συναισθηματα θα σου προτινα να μη προχωρησεις σε γαμο γιατι αν αυριο κανεις και ενα παιδακι δικο σας φοβαμαι οτι θα σκεφτεσαι ακομα χειροτερα.

Συμφωνω!!! Και δεκα γαμους να κανει η μαμα του παιδιου και 20 παιδια, το παιδι ειναι δικο του και οφειλει να το φροντιζει και να δινει κανονικα την διατροφη. Εαν ηταν μαζι με την πρωην γυναικα του, δεν θα εδινε χρηματα για το παιδι του? Τι νοοτροπια ειναι αυτη?

Καλα κανει ο ανθρωπος και δινει οσα δινει. Μην ξεχναμε οτι το παιδι σε αυτη την ηλικια εχει και τα φροντιστηρια που ειναι αρκετα χρηματα τον μηνα.

Στην τελικη δεν θα απολογηθει ο ανθρωπος για αυτα που προσφερει στο παιδι του.

Απορω πως δεν το καταλαβαινεις. Εγω το θεωρω ντροπη!!! Ειμαστε γυναικες και δεν ξερουμε ποτε σε τι κατασταση μπορει να βρεθουμε αυριο μεθαυριο.

Link to comment
Share on other sites

Τι λετε στην κοπελα ρε παιδια την χασατε την μπαλα? .....Το πρωιν ζευγος ΜΟΙΡΑΖΕΤΑΙ τις αναγκες του παιδιου. Αν βαζει ο πατερας τα μισα και ειναι 600 η μανα βαζει αλλα 600 δλδ? Το παιδι θελετε να μου πειτε την βγαζει με 1200 τον μηνα. Παμε καλα? Φυσικα και τα 600 ειναι υπερβολη ειδικα απο ανθρωπο που παει να ανοιξει οικογενεια καινουργια. Εμεις δινουμε 300 + 300 η μαμα της Δ μας = συνολο 600 και ειναι 12 και της περισσευουν ΤΟΣΟ που εχει μαζεψει ΗΔΗ στον κουμπαρα της 1300 και θελει να παρει Μακ. Κατεβειτε απο εκει που εισαστε.......και δειτε τι γινεται.

 

Στο προκειμενο κοριτσι δεν ξερω τι παιζει, αλλα δεν μου αρεσει. Ειλικρινα. Ψαξτο ΚΑΛΑ, ΠΟΛΥ καλα.

Σιγα μην απολογηθει ο ανθρωπος για αυτα που δινει στο παιδι του. Παμε καλα? Εαν ηταν με την οικογενεια του , με την πρωη γυναικα του και το παιδι του, θα εβγαζε καθε μερα τεφτερακι για το τι χαλαει αυτος και η γυναικα του και οταν εφταναν ενα ορισμενο ποσο θα σταματουσαν? Ετσι κανετε εσεις στην οικογενεια σας?

Χριστος και Αποστολος. Να δουμε τι αλλο θα ακουσουμε!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

αναφερεις οτι θελει και τα δινει!

 

εγω θα σου μια παομοια κατασταση ....

ο Χ. εχει 1κορη απο τον α γαμο..η οποια ζει με τη μαμα...εχει επιλεξει να δινει ως διατροφη 400 ευρω....

παντρευεται την Γ. ξεκινα η μουρμουρα σε σχεση με το ποσο...της φαινοντα πολλα...οτι δεν χρειζεατι ιδιωτικο παιδικο κλπ...

κανουν 3 παιδια....κανιε 2 δουλειες για να συνεχιζει να δινει τα 400 ευρω στην κορη απο τον πρωτο γαμο...και να μην στερει τιποτα απο την 2η οικογενεια του

ξεκινα η μουρμουρα ...γιατι αυτα τα χρηματα ειναι περιτα...

αρα το ποσο τη διατροφη μειωνεται αφου συνεχιζει η μουρμουρα...τελικο ποσο 150 ευρω

 

ο Χ. νοιωθει εγκλοβισμενος ...διοτι η Γ. ασχολειται μονο με το θεμα της διτροφης και της διαχειρησης απο την πρωην...

ποτε δεν ενδιαφερθηκε για το κοριτσια υτο..

 

αποασιζει να φυγει ο Χ.....

 

βρισκε3ι 2η δουλεια ωστε να μπορει αν ζει αλλα και να δινει τη διατροφη στα παιδια του...

η Γ. ζητα μηνιαιος 800 ερω για 3 παιδια προσχολικης αγωγης...συμφωνει να τα δινει...αλλαη κριση αλλαε τα σχεδια....

το ποσο μειωθηκε στα 600...

 

μετα απο 2 χρονια ειχε τροχαιο ατυχημα...

η διατροφη αναγκαστικα σταματα...

στο νοσοκομειο ηταν η κορη....η Γ. δεν πηγε τα παιδια ουτε να τον δουν...

 

μεσω δικηγορου ζητα τη διατροφη που εκρεμει...

το δικαστηριο ποφασιζει οτι ο Χ. δεν οφειλει τιποτα στην Γ.

αναπροσαρμοζει τη διατροφη απο 600 που ηταν στα 400...μιαςκαι η Γ. ειχε ειδομα 3τεκτης, δουλεια δημοσιου, δικο της σπιτι

 

οριζει διτροδη για την α κορη του 300 ευρω ...λογω οτι η πρωην μενει σε ενοικο και ο μισθος της ειναι 800 ευρω...

 

η ολη φαση γυρισε μπουμεναρ στη Γ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπόν, μεταξύ σοβαρού και αστείου, το συζητούσα και με εναν φίλο μου, παντρεμένο κι αυτόν με δυο παιδιά. ότι το ζήτημα του διαζυγίου είναι κυρίως οικονομικό. Προσωπικά μετά από 15 χρόνια γάμου έχω βαρεθεί. Κι εκείνος το ίδιο. Κι οι περισσότεροι φίλοι και γνωστοί. Καθόμαστε μαζί για τα παιδιά και γιατί δεν έχουμε λεφτά. Δεν έχουμε λεφτά για διατροφές κλπ, είναι σίγουρο ότι τα παιδιά θα χάσουν το επίπεδο της ζωής που είχαν κι αν κάνουμε κι άλλα παιδιά θα τα βγάλουμε στα φανάρια μάλλον.

Άλλωστε οι μουσουλμάνοι επιτρέπουν την πολυγαμία στον άντρα με την προυπόθεση να μπορεί να εξασφαλίσει το ίδιο επίπεδο ζωής σε όλες τις γυναίκες του και τα παιδιά του (μέχρι 4 γυναίκες το ανώτερο).

Άρα όσοι από εσάς ερωτευτήκατε και θέλετε δεύτερη ευκαιρία θα σας κοστίσει κατιτις πώς να γίνει, δεν γίνεται να διαγράψεις την παλιά οικογένεια γιατί βαρέθηκες. Καθόμαστε λοιπόν στ΄αβγά μας. Μετά από κάποια ηλικία υποθέτω παύεις να το σκέφτεσαι. Είναι τοτε που τα ζυεγάρια μοιάζουν σαν αδέρφια και ανταλλάσουν φάρμακα για την υπέρταση.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν του λες ΄΄πως θα παντρευτουμε αφου οικονομικα δεν βγαίνουμε΄΄? φανταζομαι θα θελεις και εσυ να κανεις οικογενεια μαζι του , οποτε συμφωνω σε ολα σε οτι λες και σε καταλαβαινω. Το παιδι του ειναι παιδι του, θα τον στηριζει οικονομικα παντα σαν πατερας αλλα εσυ που εισαι σε ολα αυτα????????? που ειναι τα δικα σου θελω??????:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Δεν τα διαβασα ολα τα ποστ, μονο το πρωτο, οποτε ζητω συγνωμη αν ξαναεπαναληφθω.

Καλα κανει εκεινος και προσεχει το παιδι του, εστω εις βαρος και εστω αν ετσι ωφελειται και η μητερα του παιδιου του.

Εσυ ξανασκεψου αν θες να μπεις σε τετοια κατασταση γιατι δεν ειναι και το ευκολοτερο πραγμα.

Αν τελικα το αποφασισεις, να δεχτεις οτι το παιδι του ειναι πανω απο ολους ΣΑΣ και οτι για χαρη του πολλες φορες θα πρεπει να κανεις υποχωρηση.

''δεν ξέρω τι αξίζει πιο πολύ, η ειρήνη ή η αγωνία της ψυχής μας...'

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν του λες ΄΄πως θα παντρευτουμε αφου οικονομικα δεν βγαίνουμε΄΄? φανταζομαι θα θελεις και εσυ να κανεις οικογενεια μαζι του , οποτε συμφωνω σε ολα σε οτι λες και σε καταλαβαινω. Το παιδι του ειναι παιδι του, θα τον στηριζει οικονομικα παντα σαν πατερας αλλα εσυ που εισαι σε ολα αυτα????????? που ειναι τα δικα σου θελω??????:rolleyes:

 

Πατέρας θα είναι πάντα. Το παιδί δεν φταίει σε τίποτα επειδή το ζευγάρι χώρισε. Όσο για την κυρία που είναι wanabe wife, αν δεν μπορεί να συμβιώσει με το γεγονός ότι πάντα θα είναι 2η στη ζωή του κυρίου, γιατί αυτός θα είναι πρώτα ΠΑΤΕΡΑΣ, ας στρίψει με ελαφρά πηδηματάκια.

Link to comment
Share on other sites

Πατέρας θα είναι πάντα. Το παιδί δεν φταίει σε τίποτα επειδή το ζευγάρι χώρισε. Όσο για την κυρία που είναι wanabe wife, αν δεν μπορεί να συμβιώσει με το γεγονός ότι πάντα θα είναι 2η στη ζωή του κυρίου, γιατί αυτός θα είναι πρώτα ΠΑΤΕΡΑΣ, ας στρίψει με ελαφρά πηδηματάκια.

 

δεν ειναι ετσι ρε συ... αδικεις ολες τις γυναικες που εχουν παντρευτει αντρα που ηταν ξαναπαντρεμενος

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι ετσι ρε συ... αδικεις ολες τις γυναικες που εχουν παντρευτει αντρα που ηταν ξαναπαντρεμενος

 

και τι θα κάνει, θα αφήσει το παιδί του επειδή η κυρία θέλει το χρήμα για πάρτη της;

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι ετσι ρε συ... αδικεις ολες τις γυναικες που εχουν παντρευτει αντρα που ηταν ξαναπαντρεμενος

Συγνωμη αλλα η συγκεκριμενη κυρια αδικει ολες τις γυναικες.

Ειναι ντροπη μονο και που το σκεφτηκε.

Δηλαδη πρεπει να διαγραψει το παιδι του?

Τελικα τις μεγαλυτερες κακιες τις βλεπουμε σε γυναικες... τι να πω πια? Εχω χασει πασα ιδεα.

Link to comment
Share on other sites

Bρε ΖΩΗ τι λες τωρα?????? λες μια κοπελα κακια χωρις να την ξερεις καν μονο και μονο επειδη διαφωνεις με αυτα που γραφει? Ας ηρεμησουμε λιγο. Κανεις δεν ειπε να μην κοιταξει το παιδι του!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ΠΡΟΤΕΡΗΜΑ του ειναι το παιδι του και φυσικα θα ειναι οικονομικα και ηθικα και σαν πατερας και ολα οτι χρειαζεται το παιδι του. Απλα εχουμε και μια κοπελα εδω που θελει να ξαναφτιαξει την ζωη της και προβληματιζεται πως θα τα βγαλει περα με τα υπαρχοντα οικονομικα οταν ο πατερας και ΜΠΡΑΒΟ του στελνει παραπανω λεφτα . Σου λεει με εναν μισθο πως θα βγουμε ?

Link to comment
Share on other sites

Μήπως προτρέχει η θεματοθέτρια;;;Μήπως ο άνθρωπος σκέφτεται ότι όσο δεν έχει και άλλα παιδιά θα δίνει τόσα στο παιδί αλλά όταν με το καλό θα κάνουν και μαζί ένα παιδάκι θα τα μειώσει έτσι ώστε να βγαίνουν τα έξοδα για όλους;;;Εγώ πουθενά δεν διάβασα ότι ο άντρας αυτός δήλωσε ότι δεν θα φροντίζει οικονομικά το νέο μέλος της οικογένειας, όταν αυτό έρθει με το καλό....

 

Κούκλα μου δικά του είναι τα λεφτά, ό,τι θέλει τα κάνει στο κάτω κάτω...Αφού συνεισφέρει στα έξοδα του σπιτιού (εσύ είπες ότι βγαίνετε οικονομικά έστω και τσίμα τσίμα) τότε εσένα δεν σου πέφτει λόγος!

 

Μάλλον έχεις θέματα με την πρώην....Ίσως σε βοηθήσει να το σκέφτεσαι ότι αυτά τα λεφτά πάνε στο παιδί του και τέλος, να μην σκέφτεσαι καθόλου αν κρατάει τίποτα η πρώην (που δεν το ξέρεις κιόλας)...Να πω εδώ ότι εσένα σίγουρα σε έχουν πολύ ψηλά στην άλλη οικογένεια, ειδικά ο γιος του, γιατί στα μάτια τους δεν έχεις εμποδίσει τον άντρα σου να συνεισφέρει στην οικογένεια του....

 

Μίλα του για τις ανησυχίες σου και να δεις που θα σε καθησυχάσει, φαίνεται πολύ καλός άνθρωπος!

Πολύ αργά για να είναι εγκαίρως, αλλά πολύ νωρίς για να είναι αδύνατον!

Link to comment
Share on other sites

Σιγα μην απολογηθει ο ανθρωπος για αυτα που δινει στο παιδι του. Παμε καλα? Εαν ηταν με την οικογενεια του , με την πρωη γυναικα του και το παιδι του, θα εβγαζε καθε μερα τεφτερακι για το τι χαλαει αυτος και η γυναικα του και οταν εφταναν ενα ορισμενο ποσο θα σταματουσαν? Ετσι κανετε εσεις στην οικογενεια σας?

Χριστος και Αποστολος. Να δουμε τι αλλο θα ακουσουμε!!!!!!

 

Το βλεπεις εντελως μονοπατα. Ανθρωπος που ΠΑΕΙ να ανοιξει οικογενεια και βγαζει ενα μισθο που δεν ξεπερναει καποια χιλιαρικα μετραει ΤΙ δινει και που και ειναι λογικο ΑΠΟΛΥΤΑ η κοπελα να ανησυχει. ΦΥΣΙΚΑ και μετρας ποσα χρειαζεται ποιος και για ποιο λογο. Την καταλαβαινω οσο δεν παει. Οσο για τον ποιον ειπε οτι η κοπελα θα ειναι παντα 2η στον κυριο που παντρευεται μεγα λαθος. Λαθος βασεις απο την αρχη αν ειναι ετσι καλυτερα να μην παντρευτουν. Κατανοητο θα ηταν να εδινε οτι γουσταρε οπου γουσταρε αν δεν πηγαινε για γαμο και 2η οικ. Ετσι οπως το παρουσιαζει η κοπελα ΔΕΝ ειναι αποδεχτο. Οταν πας για 2ο σπιτι ΔΙΝΕΙΣ λογαριασμο των χρηματων στον ανθρωπο που θα παντρευτεις. Και δεν λεμε να ΜΗΝ δινει το ποσο που του αναλογει. Λεμε οτι δεν δινεις οτι θες κανοντας το 2ο σπιτι σου να υποφερει χρηματικά. Και ΟΧΙ ενα παιδι δεν θελει 1200 για να περασει τον μηνα του. Συνεθλετε.......

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...