Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΒΑΛΤΕ ΤΕΛΟΣ ΣΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΥΠΝΟΥ(κοιμήσου παιδί μου)


olir

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

εφαγε στις 12 το βραδυ 150 γρ και μετα ξυπνησε 03.15 εφαγε μονο 20 γρ.υστερα εκλαωε στις 05.00 και του εδωσα αλλα ηπηιε μονο τα 50 και μετα ξυπνησε κανονικα 07.00 και ηπιε 150.οσο για πιπιλα ασε μαρτυριο μου εχει γινει γιατι την θελει αλλα συγχρονως τσατιζεται κιολας γιατι του πεφτει.ετσι οταν τον κοιμιζω δε του δινω πιπιλα και δε την ζηταει κιολας αν δε του τη θυμισω...

 

Dimita, ego tha elega oti eisai polu tuxeri pou to moraki sou koimate toses ores to bradu giati einai akoma polu mikro. Opote mhn anxonese. Ego akoma den exo kataferei na thn koimiso pano apo 3,5 ores to bradu kai otan ksupnaei den ksanakoimate eukola opore ksanarxizoume apo thn arxi to nanourisma! auto ginete olo to bradu! Episis emena ksupnaei kai thn thilazo kai einai einai hremh...omos me to pou thn shkono gia na reutei arxizei PANTA na klaei. Den exo katalabei giati to kanei an peinaei akoma i an apla ekneurizete pou thn shkono...alla to repsimo einai o logos pou den ksanakoimate amesos. :?

Link to comment
Share on other sites

μηπως κλαιει γιατι θελει να ρευτει αλλα δυσκολευεται?μη την σηκωνεις.εγω τον δικο μου τον βαζω καμια φορα μπρουμητα στα ποδια μου ενω καθομαι και συνεχισει τον υπνο του

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Πρόσφατα αγοράσαμε το βιβλίο αυτό με στόχο να μάθουμε στο Κατερινάκι να κοιμάται μόνο του.

Το διαβάσαμε όλο προσεχτικά από την αρχή ως το τέλος αλλά δυστυχώς δεν ξέρω γιατί δεν μας έπεισε ώστε να ξεκινήσουμε 'την εκπαίδευση ύπνου'.

Αναρωτιέμαι αν κάποιοι από εσας έχουν εφαρμόσει τη μέθοδο που περιγράφει και αν όντως έχουν δει κάποιο αποτέλεσμα ... αν ναι σε πόσο καιρό ... είναι δηλαδή όντως έτσι όπως το λέει ότι το πολύ σε 10 μέρες το παιδί έχει μάθει να κοιμάται από μόνο του;;;

Επίσης μια ερώτηση που με απασχολεί πολύ ... δεν υπάρχει μια μέθοδος που να μαθαίνει στο παιδί πως να κοιμάται αλλά να μην προυποθέτει ότι το παιδί θα πλαντάζει στο κλάμα;;;;

Μαρία Στυλλιανάκη αν μπορούσες ίσως να βοηθήσεις με τις γνώσεις σου ...

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Olga Μολις εθιξες ενα πολυ ευαισθητο σημειο για το parents.... :P

Καθε φορα που καποιος κανει αναφορα σε αυτο το βιβλίο πλακωνομαστε.. δες τα τοπικ που λενε για τον υπνο.. σχεδον σε ολα εχουν γινει αναφορες σε αυτο το βιβλίο... επισης νομιζω πως καποια απο τα σχολια που εχουν γινει κατα καιρους για το συγκεκριμενο θα τα βρεις και στο "αρχειο" (φανταζομαι καταλαβαινεις τι σημαινει αυτο......) Μαλλιοτραβηχτηκαμε για αλλη μια φορα :P

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τώρα το είδα :oops: ...

Όχι εγώ δεν θέλω να μαλώσω με κανέναν :lol: απλά ρωτάω αν κάποιοι το έχουν εφαρμόσει και έχουν δει αποτέλεσμα ...

Γενικότερα είμαι στην αναζήτηση ήπιων και ανευ κλάμματων μεθόδων εκμάθησης ύπνου .... τι ψάχνεις τώρα θα μου πεις ...

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Τώρα το είδα :oops: ...

Όχι εγώ δεν θέλω να μαλώσω με κανέναν :lol: απλά ρωτάω αν κάποιοι το έχουν εφαρμόσει και έχουν δει αποτέλεσμα ...

Γενικότερα είμαι στην αναζήτηση ήπιων και ανευ κλάμματων μεθόδων εκμάθησης ύπνου .... τι ψάχνεις τώρα θα μου πεις ...

 

ποιός να μαλώσει με εσένα καλή μου ; πλάκα μου κάνεις; :D:D:D

 

Ολγάκι μου πάντως εγω πιστεύω πως σε γενικες γραμμες , μεγαλωνοντας , βρίσκουν τους ρυθμους τους .... ειδικά όταν θα αρχίσει να πέρπατάει μόνη της εντελώς , να κάνει περισσοτερα πράγματα θα εξαντλήτε και θα ψάχνει καναπέ κρεβάτι να την "κάνει"....... εγω εκει βασίζομαι ! μπορεί όλη την ημέρα να είναι στην μπίζα αλλα κατα τις 9.3-10.00 είναι στο κρεβάτι του , μέχρι το πρωί στις8.00, άσε που τωρα τελευταια δεν μπορεί να ξυπνήσει κι'ολας ..... :lol::lol::lol:

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

Olga Μολις εθιξες ενα πολυ ευαισθητο σημειο για το parents.... :P

Καθε φορα που καποιος κανει αναφορα σε αυτο το βιβλίο πλακωνομαστε.. δες τα τοπικ που λενε για τον υπνο.. σχεδον σε ολα εχουν γινει αναφορες σε αυτο το βιβλίο... επισης νομιζω πως καποια απο τα σχολια που εχουν γινει κατα καιρους για το συγκεκριμενο θα τα βρεις και στο "αρχειο" (φανταζομαι καταλαβαινεις τι σημαινει αυτο......) Μαλλιοτραβηχτηκαμε για αλλη μια φορα :P

 

 

:lol::lol::lol::lol: την τρόμαξες βρε την κοπέλα :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Αντι να εφαρμοσεις αυτο το βιβλιο, να εφαρμοσεις την αναιμακτη μεθοδο "The no-cry sleep solution" της Elizabeth Pentley. :wink:

 

Εχω διαβασει και τα δύο βιβλια,την αποψη μου για το πρωτο σαδιστικο κατασκευασμα την εχω παραθεσει παλαιοτερα....οσο γι αυτο που αναφερει η τασουκι το εχω εφαρμοσει και ειχε εκλπηκτικα αποτελεσματα... Ενα παιδι που επι 16 μηνες ξυπνουσε καθε βραδυ 5-6 φορες,σταματησε σε μια εβδομαδα να ξυπναει. Το ιδιο και με την 10 μηνων τοτε κορη μου... :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αντι να εφαρμοσεις αυτο το βιβλιο, να εφαρμοσεις την αναιμακτη μεθοδο "The no-cry sleep solution" της Elizabeth Pentley. :wink:

 

Εχω διαβασει και τα δύο βιβλια,την αποψη μου για το πρωτο σαδιστικο κατασκευασμα την εχω παραθεσει παλαιοτερα....οσο γι αυτο που αναφερει η τασουκι το εχω εφαρμοσει και ειχε εκλπηκτικα αποτελεσματα... Ενα παιδι που επι 16 μηνες ξυπνουσε καθε βραδυ 5-6 φορες,σταματησε σε μια εβδομαδα να ξυπναει. Το ιδιο και με την 10 μηνων τοτε κορη μου... :wink:

 

συμφωνω,δοκιμασα οπως εχω ξαναπει την μεθοδο που το παιδι πλανταζει στο κλαμα για 2 μερες και δεν αντεξα,μετα το παιδι ειχε παθει φοβια οτι θα τον αφηναμε μονο του οπου και αν ητανε και δεν ξεκολλαγε απο πανω μας,πρωι-βραδυ....

Link to comment
Share on other sites

κάπου έχω διαβάσει για μια άλλη μέθοδο που αντί να αφήνεις το μωρό να ξυπνάει, το προλαβαίνεις και το ξυπνάς :roll:

θα ψαξω το βράδυ στο σπίτι, και θα σας το αντιγράψω :lol:

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

Με έχουν καλύψει οι προλαλήσασες!

 

Και άσχετα με το αν αυτό το θέμα ανακινεί πάντα εντάσεις , εσύ προφανώς πρέπει να ρωτάς. :D

 

Την άποψή μου για το βιβλίο την έχω ξαναπεί και συμφωνώ με τον χαρακτηρισμό που δίνει η Franklin....

 

Από την άλλη, ξέρω πολλές περιπτώσεις οικογενειών που το εφάρμοσαν και σε όλες είχε αποτέλεσμα: το παιδί κοιμηθηκε σερί το βράδυ τελικά....

 

Το θέμα μου όμως είναι, τελικά γιατί έχει αποτέλεσμα? Ναι το παιδί κοιμάται, αλλά τι του έχει συμβεί και κοιμάται....Φοβάμαι μήπως παραιτείται της προσπάθειας να καλέσει σε βοήθεια τους γονείς του και νιώθει εγκατάλειψη...Δεν ξέρω αν ισχύει αυτό , αλλά και μόνο ως σκέψη, εμένα με αποτρέπει στο να χρησιμοποιήσω αυτή τη μέθοδο....

Και επίσης το "ο σκοπός αγιάζει τα μέσα" δεν είναι κάτι το οποίο με βρίσκει πουθενά σύμφωνη. Σε καμία περίπτωση (μα σε καμία περίπτωση! Ούτε στη βάφτιση...δεν θα αφήσω το παιδί μου να σκούζει.....Προσωπική επιλογή...Όπως προσωπική επιλογή είναι και να κάνει μία μαμά το αντίθετο....Και οι δύο πρακτικές, έχουν ένα σοβαρό σκεπτικό από πίσω!)

 

Και αν το δεις και από πιο χαλαρή πλευρά, πιστεύω ότι καθε οικογένεια είναι μοναδική, όπως και κάθε παιδί είναι μοναδικό...Αν υπάρχει διάθεση το κάθε σπίτι μπορεί να βρει τον δικό του τρόπο και ρυθμό έτσι όλοι να είναι όσο το δυνατόν περισσότερο ξεκούραστοι, είτε αυτό σημαίνει κοιμομαστε μαζί, είτε ο καθένας στο κρεβάτι του, είτε κοιμομαστε σε άσχετες ώρες που μας βολεύουν, είτε, είτε... Δεν υπάρχει κανένας ειδικός που να ξέρει καλύτερα τους ρυθμούς του σπιτιού σου από σένα! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Εν μέρει συμφωνώ με την Έρικα... κάθε σπίτι είναι διαφορετική περίπτωση... :wink:

Εμείς λοιπόν, στο σπίτι μας, εφαρμόσαμε τη μέθοδο που περιλαμβάνει το κλάμα... και είδαμε γρήγορα αποτελέσματα... Τώρα αν είχα ένα παιδί που απο το κλάμα έκανε εμετούς, δεν ξέρω τι θα έκανα... πάντως σε εμάς δούλεψε τέλεια! Και αν το βιβλίο είναι σαδιστικό και αυτό με κάνει σαδίστρια... ε τότε είμαι! Προσωπικά δε γινόταν να αφήνω το στήθος μου σπίτι για να κοιμάται το παιδί και εγώ να είμαι στη δουλειά! Και ναι! Είχα δοκιμάσει όλες τις γνωστές και άλλες μεθόδους που κυκλοφορούν... :?

Χωρίς αποτέλεσμα!

Είπαμε.. στο δικό μας σπίτι.. τα άλλα σπίτια τι κάνουν, είναι δικό τους θέμα!

:wink:

Link to comment
Share on other sites

Μήπως να καταγράφαμε όλες τις μεθόδους που έχουμε ακούσει/διαβάσει,έτσι ώστε κάθε μανούλα που έχει πρόβλημα με το συγκεκριμένο θέμα, να πάρει ιδέες για τις τακτικές που θα μπορούσε να ακολουθήσει και να δει ποια την εξυπηρετεί τελικά?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ξεχασα να αναφερω οτι μετα την αποτυχημενη προσπαθεια να κοιμαται μονος του,πηγαμε σε εναν παιδιατρο ειδικευμενο σε τετοια προβληματα και μας ειπε οτι δεν πρεπει να τιποτα να αφηνουμε το παιδι να κλαιει μονο του στο δωματιο,απλα να καθομαστε διπλα του μεχρι να κοιμηθει και σιγσ-σιγα να μειωνουμε τον χρονο παραμονεις ,αλλα με τιποτα να το αφησουμε να νοιωσει ανασφαλεια.

Link to comment
Share on other sites

Άκούστε και το ένστικτό σας. Μην ακολουθήσετε μια "σκληρή" μέθοδο αν δεν νοιώθετε καλά. Με το ζόρι δηλαδή. Εμένα κάτι μέσα μου μου έλεγε ότι η μέδοδος με το κλάμα στο παιδί μου δεν λειτουργεί. Εφάρμοσα αυτό που λέει η aggeliki, και μείωνα σταδιακά, το χρόνο παραμονής μου στο δωμάτιο, και κάποια στιγμή τα κατάφερα.

Link to comment
Share on other sites

Για άλλη μια φορά οι απόψεις των παιδιάτρων διίστανται... εμένα η παιδίατρος μου σύστησε το συγκεκριμένο βιβλίο... :wink:

 

δεν ηταν ο παιδιατρος μας αυτος που μας το ειπε( και ο δικος μας,αυτο που ελεγε και ο δικος σας μας ελεγε,αλλα δεν μου φαινοταν σωστο απο θεμα ψυχολογιας για το παιδι) ετσι,πηγαμε ειδικα σε αλλον για το θεμα του υπνου,μαλλον παιδοψυχολογος ή καπως ετσι λεγοταν οποτε εχω περισσοτερη εμπιστοσυνη γιατι κατι περισσοτερο θα ξερει σιγουρα απο τον απλο παιδιατρο πανω σε αυτο το θεμα.... :wink:

Link to comment
Share on other sites

Ανεξαρτήτως της ειδικότητας.... έχω τυφλή εμπιστοσύνη σε οτιδήποτε αφορά το παιδί στην παιδίατρό μας, οπότε δεν είχα πρόβλημα στην απόγνωσή μου να την εφαρμόσω τη μέθοδο... με εμπνέει αυτή η γυναίκα... :wink:

Link to comment
Share on other sites

Έμενα βασικά το πρόβλημα μου δεν είναι ότι δυσκολεύεται να αποκοιμηθεί για βράδυ ... το πρόβλημα μου είναι ότι ξυπνάει απαρηγόρητη πολλές φορές τη νύχτα ( εώς και 10) και δεν ξέρουμε τι θέλει ... γιατί ούτε στο κρεββάτι μας να κοιμηθεί θέλει μαζί μου .... τη μια είναι το γάλα, την άλλη η πιπίλα την άλλη η αγκαλιά ... Δεν ξέρω βρε παιδιά έχω φτάσει στα όρια μου ... δεν έχω κοιμηθεί πάνω από δύο ώρες συνεχόμενες ... δεν έχω και κανέναν την μέρα να μου την κρατάει για να κοιμηθώ κάποια άλλη στιγμή ... την προηγούμενη βδομάδα κατέληξα στο γιατρό και μου διέγνωσε υπερκόπωση και λευκοπενία ... ήρθε η μάνα μου να μας βοηθήσει και τρόμαξε όταν με είδε...

Και το άλλο με το περπάτημα δυστυχώς δεν πιάνει ... τώρα πια περπατάει κανονικότατα μόνη της χωρίς να την κρατάμε ... όλη την μέρα πάνω κάτω και δεν κουράζεται το άτιμο να κοιμηθεί σερι ....

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Olg@ μου, ειχαμε κι εμεις το ιδιο προβλημα με τον υπνο. μεχρι σχεδον δεκα μηνων παραπανω απο4 ωρες δεν ειχαμε κοιμηθει. Το αποτελεσμα το γνωριζεις αφου ηδη τα περνας αυτα.

Με βοηθησαν οι αποψεις των μαμαδων εδω μεσα, αφου ειχα ζητησει τις συμβουλες τους. Ομολογω πως επηρρεαστηκα αρνητικα με το βιβλιο το οποιο και δεν αγορασα, γιατι ειχα διαβασει ασχημες και σκληρες κριτικες για τα δικα μου δεδομενα.

Σε συνδιασμο λοιπον με αλλαγη του προγραμματος του γιου μου, τις συμβουλες των μαμαδων και της παιδιατρου μου, ειδα αποτελεσματα μεσα σε τρεις ημερες!

Θ σου πω τι εκανα μπας και σε βοηθησει γιατι οπως ολες μας, καταλαβαινω την θεση σου.

Ξυπναγε το πρωι και του εδινα το γαλατακι. Μετα την φρουτοκρεμα κατα τις 10,00-11,00 και κατα τις 2,00-2,30 το φαγητο. Δεν τον αφηνα να κοιμαται παραπανω απο τισ 5,30 (καποιες φορες 6,00-6,30) . Μετα παιζαμε και κατα τις 9,30 ηταν ετοιμος ασυζητιτι για υπνο. Τον εβαζα στο κρεβατι και κοιμοταν αμεσως. Κατα τις 11,00-12,00 του εδινα την κανονικη ποσοτητα γαλα αλλα με δυο τρεις κουταλιες ριζαλευρο για να τον "πιασει".

Ετσι κι εγινε. Απο τις 9,30 που επεφτε για υπνο ξυπναγε στις 7 το πρωι και πολλες φορες με το που ετρωγε και τον αλλαζα ξανακοιμοταν!!!

 

Ειναι η προσωπικη μου εμπειρια η οποια δεν εχει σχεση με κανενα βιβλιο. Ευχαριστω με την ευκαιρια ολες τις μαμαδες στο forum για την συμβολη τους στην εκστρατεια μου!!!!!!

Ελπιζω να βοηθησα :wink:

Link to comment
Share on other sites

Nikole μου το Κατερινάκι μας έχει μια χαρά ημερήσιο πρόγραμμα, περίπου αυτό που εσύ περιγράφεις ... και εγώ δεν την αφήνω πότε να κοιμηθεί μετά τις 5: 30 άντε 6 το απόγευμα και 9 με 10 στάνταρ θα κοιμηθεί κάθε βράδυ μετά το μπανάκι της και σχετικά εύκολα , μέχρι εδώ όλα καλά ... μετά αρχίζει το γλέντι που λένε ... το πρώτο ξύπνημα είναι κάπου μετά τις 12 με 1 και μετά βαράτε νταουλτζήδες τα όργανα :lol: ...

Έχω δοκιμάσει πολλά πράγματα και σε διάφορους συνδιασμούς ... να την ξεθεώσω στην κούραση, να την ταίσω από νωρίς για να μην πεινάει, να την πάρω στο κρεβάτι μου για να νιώθει περισσότερη ασφάλεια, να παίζει όλο το βράδυ απαλή μουσική για συντροφιά, να κάνω απόλυτο σκοτάδι και και και .... όλα εκτός από το να την αφήσω μόνη της να κλαίει .... το αποτέλεσμα πάντα το ίδιο ... ξυπνάει και όχι μόνο αυτό αλλα σηκώνεται όρθια στην κούνια της και τσιρίζει :cry:

Μια την δικαιολογώ και λέω πως βλέπει εφιάλτες, μια λέω τα δόντια της, μια το ρίχνω στο άγχος του αποχωρισμού, μια στον ανάδρομο Ερμή :lol: .... το θέμα είναι πια ότι έγω τα έχω φτύσει και νιώθω πως δεν έχω άλλες αντοχές ... το ίδιο βέβαια και ο άντρας μου που με βοηθάει όσο μπορεί και αυτός ...

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια ο δικος μας μπεμπακος δεν ειναι δα και απο τα ευκολα στον υπνο παιδακια , κοιμηθηκε πρωτη φορα βραδυ ολοκληρο 2.5 μηνων , επειτα απο 6 μηνων σταματησε να κοιμαται ολο το βραδυ και ξυπνουσε κατα τις 5,30 και 6.00 για παιχνιδια , επειτα δεν κοιμοτανε ευκολα επρεπε να τον κοιμιζουμε , τωρα ειμαστε 13 μηνων και φτασαμε σε σημειο να κοιμαται αρκετα ευκολα με την παρουσια μας στο δωματιο και να ξυπναει γυρω στις 6.30 αυτο ειναι το προγραμμα του , αμα δεν βγαζει δοντι τη νυχτα κοιμαται ολοκληρη γιατι πια ξερει να βαζει μονος την πιπιλα του . Ομως ποτε σε ολο αυτο το διαστημα δεν με ενοχλησε , εμενα η τον αντρα μου γιατι τον κοιμιζουμε τον μικρο εναλαξ μια μερα εγω μια ο πανος , το οτι τον κοιμιζουμε , εντα3ει δεν κοιμαται μονος του αλλα και τι εγινε ?? απο το να τον κανω ρομποτακι και να να τον προγραμματιζω οτι την ταδε ωρα πρεπει να το βουλοσει και να κοιμηθει προτιμω να ειμαι στο δωματιο και να μου κραταει το χερι μεχρι να τον παρει ο υπνος , γονεις ειμαστε και για τον υπνο ειμαστε γονεις ,τι θα παθει δηλαδη που τον κοιμιζουμε και δεν εχει μαθει να κοιμαται μονος , στην τελικη ποτε κοιμομασταν εμεις καλυτερα οταν κοιμομασταν μονες στα κρεββατια μας η με τον αντρα μας διπλα αγκαλια ?Το μωρο γιατι πρεπει να μαθει να κοιματια ολομοναχο ?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...