Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΑ-ΒΙΟΛΟΓΙΚΑ ΠΡΟΙΟΝΤΑ ΠΑΝΤΟΣ ΤΥΠΟΥ


Recommended Posts

κορίτσια 4,5 ευρώ κοστίζει το κουτί κρέμας holle.

 

διάβασα σε περιοδικό με μαγειρική, είχε αφιέρωμα στην παιδική διατροφή ότι πέρα από τις holle υπάρχουν και οι hipp. αυτές λέει είναι νούμερο ένα στα βιολογικά στα παιδικά σε όλον τον κόσμο. δεν γνωρίζω τίποτα άλλο. στο δεύτερο θα το ψάξω περισσότερο.

 

marsolan όποτε θες! στη διάθεσή σου.

φιλιά κορίτσια!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 5,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

zimarouli σχετικά με χρώματα της auro, εμείς είχαμε πολλές απορίες για το αν τα χρώματα θα είναι εντάξει δεδομένου ότι στον ίδιο τοίχο υπάρχε παλιό σπατουλαριστό χρώμα και νέος σοβάς (ανακαινήσαμε παλιά μονοκατοικία) και φοβόμασταν ότι θα φαίνεται η ένωση των δύο. Ο αντιπρόσωπος της auro μας πρότεινε και φτιάξαμε ένα μίγμα στόκου με αναλογίες υλικών που μας έδωσε αυτός. Τελικά ο στόκος έβαψε τον τοίχο μια χαρα... το χρώμα που βάλαμε από πάνω είναι παντού άσπρο, και έτσι δεν ξέρω να σου πω αν για άλλα χρώματα φτιάχνεις εσύ τις αναλογίες. Θα σου πρότεινα να πάρεις τον αντιπρόσωπο τηλ και αυτός θα σε κατατοπίσει, είναι πολύ εξυπηρετικός.

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια 4,5 ευρώ κοστίζει το κουτί κρέμας holle.

 

διάβασα σε περιοδικό με μαγειρική, είχε αφιέρωμα στην παιδική διατροφή ότι πέρα από τις holle υπάρχουν και οι hipp. αυτές λέει είναι νούμερο ένα στα βιολογικά στα παιδικά σε όλον τον κόσμο. δεν γνωρίζω τίποτα άλλο. στο δεύτερο θα το ψάξω περισσότερο.

 

marsolan όποτε θες! στη διάθεσή σου.

φιλιά κορίτσια!

Hipp έχω βρει επίσης στα Green Farm. Υποθέτω θα τα έχουν και σε άλλα καταστήματα βιολογικών. Τα ξέρω από την Αγγλία, θεωρούνται πολύ καλά και εκεί τα βρίσκεις ακόμη και στο σούπερ μάρκετ. Το καλοκαίρι που είμασταν εκεί πίναμε το γάλα της Hipp, το οποίο το δέχτηκε ο μικρούλης μου με τη μια. Τις μέρες που μέναμε σε ξενοδοχείο και δεν μπορούσα να μαγειρεύω πέρναμε τα έτοιμα γεύματα της Hipp, τα οποία ήταν πάμφηνα (περίπου 1,2 λίρες το βαζάκι) και πεντανόστιμα. Είναι κρίμα να ξέρεις πόσο κοστίζουν τα βιολογικά προϊόντα στις άλλες χώρες και μετά να βλέπεις πόσο μας τα χρεώνουν στην Ελλάδα. Απάτη :roll:

Ο πλούτος που ζητάει η φύση μας είναι ορισμένος και εύκολα αποκτιέται. Ο πλούτος, αντίθετα, που ζητάει η ματαιοδοξία μας εκτείνεται στο άπειρο - Επίκουρος

p7hgp3.png3NPP.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια να ρωτήσω πρώτον από που παίρνετε τα soap nuts και δεύτερον και σημαντικότερον θέλω να αγοράσω χαλί για το δωμάτιο της κόρης μου και είναι πανάκριβα.

Θέλω η 100% βαμβάκι η 100%μαλλί.

Έχετε κάτι να προτείνετε?

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια να ρωτήσω πρώτον από που παίρνετε τα soap nuts

 

alexandra δες εδώ

http://parents.org.gr/forum/showpost.php?p=1699907&postcount=1882

 

 

και δεύτερον και σημαντικότερον θέλω να αγοράσω χαλί για το δωμάτιο της κόρης μου και είναι πανάκριβα.

Θέλω η 100% βαμβάκι η 100%μαλλί.

Έχετε κάτι να προτείνετε?

 

Tα μάλλινα χαλιά είναι αλλεργιογόνα

και δεν τα συνιστούν για τα υπνοδωμάτια!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Tα μάλλινα χαλιά είναι αλλεργιογόνα

και δεν τα συνιστούν για τα υπνοδωμάτια!!

Σοβαρά μιλάς; Δεν το ήξερα αυτό :(

Και τι προτείνεται για τα παιδικά υπνοδωμάτια;

Ο πλούτος που ζητάει η φύση μας είναι ορισμένος και εύκολα αποκτιέται. Ο πλούτος, αντίθετα, που ζητάει η ματαιοδοξία μας εκτείνεται στο άπειρο - Επίκουρος

p7hgp3.png3NPP.png

Link to comment
Share on other sites

Hipp έχω βρει επίσης στα Green Farm. Υποθέτω θα τα έχουν και σε άλλα καταστήματα βιολογικών. Τα ξέρω από την Αγγλία, θεωρούνται πολύ καλά και εκεί τα βρίσκεις ακόμη και στο σούπερ μάρκετ. Το καλοκαίρι που είμασταν εκεί πίναμε το γάλα της Hipp, το οποίο το δέχτηκε ο μικρούλης μου με τη μια. Τις μέρες που μέναμε σε ξενοδοχείο και δεν μπορούσα να μαγειρεύω πέρναμε τα έτοιμα γεύματα της Hipp, τα οποία ήταν πάμφηνα (περίπου 1,2 λίρες το βαζάκι) και πεντανόστιμα. Είναι κρίμα να ξέρεις πόσο κοστίζουν τα βιολογικά προϊόντα στις άλλες χώρες και μετά να βλέπεις πόσο μας τα χρεώνουν στην Ελλάδα. Απάτη :roll:

όπως τα λες. και να σε κοιτάζουν σαν εξωγήινο, όταν τα προτιμάς, παρόλα αυτά!

οι διάλογοι με τη μάνα μου και την αδερφή μου για τα βιολογικά είναι για σήριαλ:mad::mrgreen:!!!!!!

το καημένο, δεν έφαγε γλυκιά κρέμα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

χαίρομαι που τίς γνωρίζεις. θα ρωτήσω για προϊόντα hipp.

στον γαστρονόμο το διάβασα. πολύ ωραίο περιοδικό.

Link to comment
Share on other sites

επισης τα μαλλινα χαλια μαδανε πολυ και δε θα ξερεις τι να πρωτομαζεψεις απο τα χνουδια μη τα φαει το παιδι..........

ξερετε καθολου για τα καλοκαιρινα χαλια που ειναι απο ψαθα????? ετσι λεει στη περιγραφη.... αυτα εινια καλα??????

WLFfp2.png XI11p2.png
Link to comment
Share on other sites

Σοβαρά μιλάς; Δεν το ήξερα αυτό :(

Και τι προτείνεται για τα παιδικά υπνοδωμάτια;

 

Χωρίς να το έχω ψάξει και πολύ το θέμα...

φαντάζομαι οτι καλό θα είναι να αναφέρει

οτι είναι ΥΠΟΑΛΛΕΡΓΙΚΟ

οπως πχ εδω

http://www.volahomedesign.gr/index.php?option=com_virtuemart&page=shop.browse&category_id=58&Itemid=54&vmcchk=1

 

Εγώ πάντως στο δωμάτιο της μικρής έχω βάλει

μια συνθετική μοκέτα που την καθαρίζω με ατμοκαθαριστή.

 

Θα προτιμούσα να ήταν βαμβακερή

αλλά τότε δεν το πολύ-έψαχνα και τόσο το θέμα

και συμβιβάστηκα με την συνθετική.

 

Τα μάλλινα τα έχω για το σαλόνι

που αναγκάζομαι να τα περνάω συχνά

με την ηλεκτρική σκούπα γιατί βγάζουν πολύ χνούδι!! :evil:

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να το έχω ψάξει και πολύ το θέμα...

φαντάζομαι οτι καλό θα είναι να αναφέρει

οτι είναι ΥΠΟΑΛΛΕΡΓΙΚΑ

οπως πχ εδω

http://www.volahomedesign.gr/index.php?option=com_virtuemart&page=shop.browse&category_id=58&Itemid=54&vmcchk=1

 

Εγώ πάντως στο δωμάτιο της μικρής έχω βάλει

μια συνθετική μοκέτα που την καθαρίζω με ατμοκαθαριστή.

Θα προτιμούσα να ήταν βαμβακερή

αλλά τότε δεν το πολύ-έψαχνα και τόσο το θέμα

και συμβιβάστηκα με την συνθετική.

 

Τα μάλλινα τα έχω για το σαλόνι

που αναγκάζομαι να τα περνάω συχνά

με την ηλεκτρική σκούπα γιατί βγάζουν πολύ χνούδι!! :evil:

 

Επειδή ο γιος μου είχε θέμα με αλλεργίες έψαξα πολύ το θέμα όταν ήταν να αγοράσω χαλί για το δωμάτιό του

Λοιπόν κατά την άποψή μου το καλύτερο είναι ένα βαμβακερό 100% όμως δεν έβρισκα στην επιθυμητή διάσταση γιατί ήταν μικρά όλα

Σαν δεύτερη επιλογή είχα το μάλλινο από 100% όμως μαλλί. Θυμάμαι μου είχε πει ο παιδίατρος το εξής, όσο πιο ακατέργαστο είναι ένα υλικό και όσο πιο φυσικό τόσο το καλύτερο είναι. Δηλαδή το μαλλί είναι ένα υλικό που δεν επεξεργάζεται πολύ πριν γίνει χαλί. Το ακρυλικό ας πούμε τι υλικό είναι πόσο έχει επεξεργαστεί και τι σημαίνει υποαλλεργικό?

Απλά σας αναλύω τον συνειρμό μου

Το χαλί που του πήρα από το ΑΙΩΝ δεν μαδάει καθόλου όμως και ποτέ δεν εμφάνισε καμια δερματική αλλεργία ή άλλου τύπου αλλεργία το παιδί

Υπάρχουν όμως και άλλες εναλλακτικές φαντάζομαι με πιο φυσικά υλικά

FXWyp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπόν κατά την άποψή μου το καλύτερο είναι ένα βαμβακερό 100% όμως δεν έβρισκα στην επιθυμητή διάσταση γιατί ήταν μικρά όλα

 

Σε 2-3 που είχα ρωτήσει για βαμβακερή μοκέτα

με κοίταζαν σαν UFO! :roll:

Link to comment
Share on other sites

στην Χρύσπα μου έχω βάλει κι εγώ μοκέτα (εντελώς συνθετική φαντάζομαι) τη Minnie come play with me!βάζω ηλεκτρική. γίνεται χάλια έτσι κι αλλιώς. στο πάτωμα έχω παρκέ, στα υπνοδωμάτια.

στο σαλόνι, τραπεζαρία, κουζίνα μάλλινα χαλιά πανάκριβα, γιατί το πάτωμα είναι από μάρμαρο. πέρισυ ήταν η πρώτη χρονιά που τα έστρωσα. έβγαλαν μαλλί.

φέτος έβαλα μόνο το ένα από τα τρία, ως τώρα, για να κάθεται στα ζεστά η μικρή μου. δεν έβγαλε τίποτα.

υπάρχουν και τα ολομέταξα. αντέχει κανείς;;;;;;;;;; εγώ όχι!

Link to comment
Share on other sites

Σε 2-3 που είχα ρωτήσει για βαμβακερή μοκέτα

με κοίταζαν σαν UFO! :roll:

 

http://www.perizitito.gr/home.php?cat=38392&&action=&totitems=45&page=1&sort=titlea

 

Σου βάζω ενδεικτικά ένα λινκ

Μοκέτα φυσικά δεν θα βρεις σε βαμβακερό

Εγώ μιλούσα για χαλιά βαμβακερά όμως γλυστράνε και δεν τα βρίσκες σε μεγάλες διαστάσεις

Τα ακρυλικά τα φοβάμαι γιατί θεωρώ ότι έχω πετρελαιοπαράγωγα, προτιμώ τα μάλλινα χειροποιήτα

Επίσης υπάρχει και η γιούτα ο κοκοφοίνικας δύσκολα όμως θα τα βρεις αυτά ελλάδα

FXWyp3.png
Link to comment
Share on other sites

στην Χρύσπα μου έχω βάλει κι εγώ μοκέτα (εντελώς συνθετική φαντάζομαι) τη Minnie come play with me!βάζω ηλεκτρική. γίνεται χάλια έτσι κι αλλιώς. στο πάτωμα έχω παρκέ, στα υπνοδωμάτια.

στο σαλόνι, τραπεζαρία, κουζίνα μάλλινα χαλιά πανάκριβα, γιατί το πάτωμα είναι από μάρμαρο. πέρισυ ήταν η πρώτη χρονιά που τα έστρωσα. έβγαλαν μαλλί.

φέτος έβαλα μόνο το ένα από τα τρία, ως τώρα, για να κάθεται στα ζεστά η μικρή μου. δεν έβγαλε τίποτα.

υπάρχουν και τα ολομέταξα. αντέχει κανείς;;;;;;;;;; εγώ όχι!

΄

 

Για μεταξωτό που λές πρέπει να ξεπουληθούμε είναι πανάκριβα

FXWyp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ZIMAROULIS αυτά τα μικρά βαμβακερά που αναφέρεις και δείχνει το λίνκ μπαίνουν στο πλυντήριο έτσι??

 

Εχω πάρει βαμβακερό από το ΑΙΩΝ και το βάζω στο πλυντήριο κανονικά

Και το ΙΚΕΑ έχει βαμβακερά χαλιά και οικονομικά

FXWyp3.png
Link to comment
Share on other sites

Επειδή ο γιος μου είχε θέμα με αλλεργίες έψαξα πολύ το θέμα όταν ήταν να αγοράσω χαλί για το δωμάτιό του

Λοιπόν κατά την άποψή μου το καλύτερο είναι ένα βαμβακερό 100% όμως δεν έβρισκα στην επιθυμητή διάσταση γιατί ήταν μικρά όλα

Σαν δεύτερη επιλογή είχα το μάλλινο από 100% όμως μαλλί. Θυμάμαι μου είχε πει ο παιδίατρος το εξής, όσο πιο ακατέργαστο είναι ένα υλικό και όσο πιο φυσικό τόσο το καλύτερο είναι. Δηλαδή το μαλλί είναι ένα υλικό που δεν επεξεργάζεται πολύ πριν γίνει χαλί. Το ακρυλικό ας πούμε τι υλικό είναι πόσο έχει επεξεργαστεί και τι σημαίνει υποαλλεργικό?

 

Ζυμαρουλη,χαλια λεπτα βεβαια(να φανταστεις στο παχος που εχουν τα βαμβακερα,υφασματινα πατακια) και σε μεγαλη διασταση βαμβακερα εχει στο Ικεα σιγουρα γιατι εχω παρει.Τα πηρα για καλοκαιρινα για το σαλονι αλλα....οπως λες κι εσυ...γλιστρανε,οχι τοσο ωστε να γινεις αεροπλανο:-Pαλλα κανουν ετσι λιγο σαν φουσκωματακι αν μετακινηθουν λιγο και μπορει κανεις να παραπατησει!Τωρα βεβαια για ενα παιδικο δωματιο που ειναι συνηθως πιο μικρο απο ενα σαλονι ή μια κρεβατοκαμαρα θεωρω οτι δεν θα υπαρχει προβλημα γιατι αν πιαστουν κατω απο τα ποδαρακια των επιπλων θα ειναι πιο σταθερα!!!

 

κι εγω ειμαι υπερ των μαλλινων ή βαμβακερων,στο σαλονι αλλα και στο δωματιο μου,ακομη και στην κουζινα εχω μαλλινα χαλια.Του σαλονιου βγαζει ακομη αρκετο χνουδι γιατι ειναι καινουργιο αλλα τα αλλα σχεδον τιποτε!

Link to comment
Share on other sites

ναι τα έχω δει, στο ΙΚΕΑ βασικά δεν μου άρεσαν τα σχέδια τους :P

α......στο ΙΚΕΑ πουλάνε και κάποια αντιολισθητικά που μπαίνουν κάτω από το βαμβακερό χαλί και δεν τρως σούπες, εγώ σώθηκα με την μικρή, μια χαρά κάνουν την δουλειά τους ;)

Link to comment
Share on other sites

Ζυμαρουλη,χαλια λεπτα βεβαια(να φανταστεις στο παχος που εχουν τα βαμβακερα,υφασματινα πατακια) και σε μεγαλη διασταση βαμβακερα εχει στο Ικεα σιγουρα γιατι εχω παρει.Τα πηρα για καλοκαιρινα για το σαλονι αλλα....οπως λες κι εσυ...γλιστρανε,οχι τοσο ωστε να γινεις αεροπλανο:-Pαλλα κανουν ετσι λιγο σαν φουσκωματακι αν μετακινηθουν λιγο και μπορει κανεις να παραπατησει!Τωρα βεβαια για ενα παιδικο δωματιο που ειναι συνηθως πιο μικρο απο ενα σαλονι ή μια κρεβατοκαμαρα θεωρω οτι δεν θα υπαρχει προβλημα γιατι αν πιαστουν κατω απο τα ποδαρακια των επιπλων θα ειναι πιο σταθερα!!!

 

κι εγω ειμαι υπερ των μαλλινων ή βαμβακερων,στο σαλονι αλλα και στο δωματιο μου,ακομη και στην κουζινα εχω μαλλινα χαλια.Του σαλονιου βγαζει ακομη αρκετο χνουδι γιατι ειναι καινουργιο αλλα τα αλλα σχεδον τιποτε!

 

Όταν είχα πάρει το χαλί του μικρού μου μας είχαν πει στο κατάστημα ότι παίζει πολύ μεγάλο ρόλο και από τι ζώο είναι το μαλλί. Κάποια μαδάνε πραγματικά υπάρχουν όμως κι άλλα σαν το δικό μου (δεν θυμάμαι γμτ από τι ζώο μου είχε πει) πάντως κάτι από Θιβέτ ήταν που ειναι κοντότριχα σαν ξυριζμένα δηλαδή και δεν μαδάνε. Αυτά υποβάλλονται και σε λιγότερες επεξεργασίες γιατί είναι ήδη κοντή η τρίχα τους

FXWyp3.png
Link to comment
Share on other sites

κι εγω ειμαι υπερ των μαλλινων ή βαμβακερων,στο σαλονι αλλα και στο δωματιο μου,ακομη και στην κουζινα εχω μαλλινα χαλια.Του σαλονιου βγαζει ακομη αρκετο χνουδι γιατι ειναι καινουργιο αλλα τα αλλα σχεδον τιποτε!

 

Σίγουρα τα μάλλινα είναι καλύτερα απο τα συνθετικά

αλλά οι δόλιοι οι "αλλεργικοί" τι θα κάνουν???... :?:???:

(ιδίως στον χώρο του ύπνου)

Link to comment
Share on other sites

Όταν είχα πάρει το χαλί του μικρού μου μας είχαν πει στο κατάστημα ότι παίζει πολύ μεγάλο ρόλο και

από τι ζώο είναι το μαλλί. Κάποια μαδάνε πραγματικά υπάρχουν όμως κι άλλα σαν το δικό μου (δεν θυμάμαι γμτ από τι ζώο μου είχε πει) πάντως κάτι από Θιβέτ ήταν που ειναι κοντότριχα σαν ξυριζμένα δηλαδή και δεν μαδάνε. Αυτά υποβάλλονται και σε λιγότερες επεξεργασίες γιατί είναι ήδη κοντή η τρίχα τους

 

Δεν το ήξερα αυτό!!! :shock: :shock:

Link to comment
Share on other sites

ναι τα έχω δει, στο ΙΚΕΑ βασικά δεν μου άρεσαν τα σχέδια τους :P

α......στο ΙΚΕΑ πουλάνε και κάποια αντιολισθητικά που μπαίνουν κάτω από το βαμβακερό χαλί και δεν τρως σούπες, εγώ σώθηκα με την μικρή, μια χαρά κάνουν την δουλειά τους ;)

 

κανουν δουλεια????να τα παρω τοτε!!Τα δικα μου ειναι μονοχρωμα κοκκινα χωρις καν σχεδιο.Γενικα εμενα δεν μου αρεσουν τα πολλα χρωματα και τα πολλα σχεδια στα χαλια,τα θελω λιγο πιο απλα για να παιζω στα υπολοιπα:)

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα τα μάλλινα είναι καλύτερα απο τα συνθετικά

αλλά οι δόλιοι οι "αλλεργικοί" τι θα κάνουν???... :?:???:

(ιδίως στον χώρο του ύπνου)

 

εχεις κι εσυ τα δικια σου...ισχυει κι αυτο!!!τι να κανεις,σηκωνεις τα χερια ψηλα:-P

 

ααα,και κατι αλλο Σοεβαν...πηρα ετσι για δοκιμη(επειδη ακομη δεν αξιωθηκα να μπω στη διαδικασια των soapnuts) απο το iherb το παρακατω προιον στα 113 γρμ για αρχη,για ριξτου κι εσυ μια ματια

 

http://www.iherb.com/Maggie-s-Pure-Land-Soap-Nuts-Laundry-Liquid-Lavender-Tea-Tree-Scent-4-fl-oz-113-ml/11384?at=0

 

να κανει αραγε δουλεια???Θα το δοκιμασω και θα σας πω!!

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς να σας ευχαριστήσω όλους για τις πληροφορίες που μου δώσατε σε ότι αφορά τα χαλιά. Σήμερα έμαθα και θα το καταθέσω ότι μάλλινα χαλιά = ακάρεα!!!!! και κάτι άλλα μικρά ιπτάμενα, σε αντίθεση με αυτά από πολυπροπυλένιο @@??!! μπλιαχ, τα οποία είναι υποαλlεργικά!!!!! Βαμβακερά λίγο δύσκολο να βρεις σε μεγάλη διάσταση, έχω ήδη ψάξει πολύ!!!!! Τα αντιολισθητικά κάνουν τέλεια τη δουλειά τους by the way.

Με τα soap nuts κορίτσια τι γίνεται, από που τα παίρνετε?

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς να σας ευχαριστήσω όλους για τις πληροφορίες που μου δώσατε σε ότι αφορά τα χαλιά. Σήμερα έμαθα και θα το καταθέσω ότι μάλλινα χαλιά = ακάρεα!!!!! και κάτι άλλα μικρά ιπτάμενα, σε αντίθεση με αυτά από πολυπροπυλένιο @@??!! μπλιαχ, τα οποία είναι υποαλlεργικά!!!!! Βαμβακερά λίγο δύσκολο να βρεις σε μεγάλη διάσταση, έχω ήδη ψάξει πολύ!!!!! Τα αντιολισθητικά κάνουν τέλεια τη δουλειά τους by the way.

Με τα soap nuts κορίτσια τι γίνεται, από που τα παίρνετε?

 

Κάτσε καλέ πετάς την βόμβα και φεύγεις...

Πολυπροπυλένιο????? Δηλαδή αυτά είναι καλύτερα από το μάλλινα

Που βρίσκουμαι χαλιά από πολυπροπυλένιο καλέ?

FXWyp3.png
Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...