Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΓΝ Αλεξανδρούπολης, Περιορισμός Θηλασμού (& επαφής με το μωρό)


Recommended Posts

Την εικόνα αυτή παρέθεσε μέλος της ομάδας Ποτέ πια Μονα (https://www.facebook.com/groups/225537920935502/)

 

και την αναρτούμε εδώ έτσι ώστε να γίνει αντικείμενο συζήτησης και ευαισθητοποίησης των γονέων.

 

Είναι απο την ΜΕΝΝ (μοναδα εντατικής νοσηλείας νεογνών) ΠΓΝ Αλεξανδρούπολης

 

 

 

potepiamona_alexandr_MENN.jpg

 

Η ανακοίνωση αυτή έρχεται σε αντίθεση με το τι γράφει η εγκύκλιος

για τον θηλασμό.

Διαβάστε εδώ περισσότερα για την εγκύκλιο.

 

http://parents.org.gr/images/upload/Syndiamoni_apoklistikos_egkyklios.pdf

 

 

Στην εγκύκλιο αναγράφεται ότι

 

3) να εκπαιδεύονται οι μητέρες στην τέχνη του θηλασμού και την διατήρηση της γαλουχίας σε περίπτωση αποχωρισμού απο τα παιδιά τους πχ. προωρότητα και ή άλλα προβλήματα

 

Σύμφωνα με τα όσα γνωρίζουμε,

θηλασμός με περιορισμό ωραρίου μόνο μια φορά την ημέρα όπως δείχνει η εικόνα,,

όχι μόνο δεν βοηθά την διατήρηση γαλουχίας αλλά

- αντιθέτως ενισχύει την διακοπή της, καθώς τις άλλες ώρες το μωρό σιτίζεται με υποκατάστατο μητρικού γάλακτος,

- με αποτέλεσμα να προκαλείται απο την αρχή σύγχιση θηλών (μπιμπερό/στήθος) και

-συνήθεια του μωρού να αποκτά τροφή με εύκολο τρόπο, κάτι που το κάνει να αποφεύγει μετά τον θηλασμό που χρειάζεται μεγαλύτερη προσπάθεια απο το μωρό απο ότι το μπιμπερό.

 

Παρακαλούμε για τα σχόλιά σας.

Για όποιον δεν γνωρίζει την δράση της ομάδας Ποτέ πια μόνα υπάρχει αυτό το άρθρο με όλες τις πληροφορίες, παρακαλούμε να το διαβάσετε εάν δεν γνωρίζετε την δράση και το σχετικό νομικό πλαίσιο .

 

http://parents.org.gr/news/a575

 

 

http://www.unicef.org.uk/BabyFriendly/News-and-Research/Research/Interventions-that-promote-breastfeeding/Breastfeeding-support-in-neonatal-units--a-systematic-review-of-the-evidence-and-economic-analysis/

 

It is known that when babies are born preterm or are sick, the use of breastmilk substitutes is associated with increased adverse outcomes both in the short and long term. A major systematic review and economic analysis has been conducted to evaluate the effectiveness and cost-effectiveness of interventions that promote or inhibit breastfeeding (or feeding with breastmilk) for infants admitted to neonatal units. The authors conclude that kangaroo skin-to-skin contact, peer support, simultaneous breast milk pumping, multidisciplinary staff training and the Baby Friendly accreditation of the maternity unit have been shown to be effective, whilst skilled support from trained staff in hospital has been shown to be potentially cost-effective. They conclude that many of these interventions inter-relate and are unlikely to be effective if used alone, particularly in the absence of staff training or where the environment is not encouraging and supportive to breastfeeding and expressing breastmilk and where mothers are not afforded close contact with their infants. In Baby Friendly accredited units the numbers of infants receiving any breastmilk in the first week of enteral feeds, and the duration of any or exclusive breastfeeding, are significantly increased. The authors call for a consistent strategy to promote breastfeeding/breastmilk feeding in neonatal units as without such a strategy at national and unit levels, the combination of the stressful environment and the lack of skills needed to support mothers of these vulnerable infants is likely to result in inconsistent and ineffective care.
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Στη ΜΕΝΝ του "Αλεξάνδρα", το πράγματα είναι ελάχιστα καλύτερα. Ο θηλασμός επιτρέπεται τρεις φορές την ημέρα. Δεν είμαι σίγουρη για τη διάρκεια, νομίζω ή μισή ώρα ή μία.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας,

Το παιδι μου γεννηθηκε προωρα στην 34 εβδομαδα και νοσηλευτηκε στη ΜΕΝΝ στο ΠΓΝ Ηρακλειου Κρητης για 11 ημερες. Αμεσως μολις γεννηθηκε το πηραν και το εβαλαν στην μοναδα και για 2-3 μερες δεν το θηλαζα γιατι δεν ειχα ακομα γαλα και τρεφοταν αναγκαστικα με μπιμπερο και ξενο γαλα παρολα αυτα το εβαζα στο στηθος για να συνηθισει τις θηλες και να πιπιλιζει. Οταν ομως αρχισε να κατεβαινει οι μαιες εκει με ενθαρρυναν να θηλαζω. Οι ωρες θηλασμου ηταν ανα τρεις ωρες και 5 φορες την ημερα δηλαδη απο 9πμ-9μμ. Το βραδυ απαγορευοταν η εισοδος στην μοναδα αλλα αντλουσα το γαλα με θηλαστρο και του το εδιναν την επομενη νυχτα με μπιμπερο. Επισης 12 το μεσημερι γινοταν ενημερωση απο τον/την παιδιατρο και 6-8μμ ηταν το επισκεπτηριο οπου μπορουσε να δει το παιδι και ο πατερας. Ηταν πολυ ευγενηκες και με βοηθησαν σε ολες μου τις αποριες. Πιστευω λοιπον οτι δεν ειναι σωστο να απαγορευεται ο θηλασμος επομενως τα ωραριο στΟ ΠΓΝ Αλεξανδρουπολης δεν ειναι σωστο. Η μητερα εχει καθε δικαιωμα να θηλασει το παιδι της!

Link to comment
Share on other sites

Το μωρό μου νοσηλεύτηκε 15 ημερών στη Μαφ του πανεπιστημίου στο αγία Σοφία σε εξαιρετικά σοβαρή κατάσταση. Το θηλαζα 5 φορές την ημέρα και τα 3 νυχτερινά γεύματα ήταν μπιμπερό με τη δυνατότητα να είναι μητρικό εάν το πήγαινα στην τράπεζα γάλακτος πράγμα που έκανα αλλά η τράπεζα είχε σοβαρές δυσλειτουργιες .τα μωράκια της μεν δεν είχαν την ίδια τύχη .επιτρεπόταν αν θυμάμαι 2 φορές. Αυτό που μπορώ να πω με σιγουριά είναι ότι ο θηλασμός έσωσε τη ζωή του παιδιού μου. Αλλά και η συνεχής επαφή με τη μητέρα παίζει καθοριστικό ρόλο για τα μικρά μας πλάσματακια .

Link to comment
Share on other sites

Το μωρό μου νοσηλεύτηκε μόνο 2 μέρες προληπτικά στην Μονάδα στο Λητώ, που σε γενικές γραμμές είναι νοσοκομείο φιλικό στο θηλασμό. Τις δύο αυτές μέρες σίγουρα σιτίζονταν παρά τη δήλωσή μου για αποκλειστικό θηλασμό. Το ωράριο είναι πολύ περιοριστικό, καταλαβαίνω πως υπάρχουν δουλειές να γίνουν με τόσα μωρά στη σειρά και είναι πρόβλημα όταν δεν υπάρχει χώρος, αλλά απ' την άλλη είναι πολύ σημαντικός ο θηλασμός και εμποδίζεται. Πρέπει να βρεθεί μια λύση, ξεκινώντας από το να υπάρχουν καρέκλες με χερούλια και μαξιλάρια μέσα έστω και τις ώρες που μπορούν να επισκέπτονται η μαμάδες. Τελικά ευτυχώς μου βγήκε φαγανή η κόρη και δεν αντιμετώπισα προβλήματα στη συνέχεια, την τρίτη μέρα που "κατέβηκε" το γάλα ήταν πλέον στο θάλαμο μαζί με όλα τα παιδιά και την έφερναν on demand. Την ίδια μέρα μετά τη γέννηση πήρα το θήλαστρο για να βοηθήσω την κατάσταση, και τους έδωσα και το ελάχιστο πρωτόγαλα που έβγαλα (στο χέρι, δεν περίμενα να αλλάξει η βάρδια για να γίνει η διαδικασία κανονικά). Δεν ξέρω φυσικά αν το έδωσαν γιατί με αυτά που βλέπουν εκεί μέσα δεν αντιλαμβάνονται τη σημασία που έχει για τη μάνα η κίνηση αυτή, όπως και η προσπάθεια να θηλάσει για πρώτη φορά.

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

H εντύπωση που έχω είναι ότι παρόμοιες πολιτικές με το νοσοκομείο του θέματος έχουν όλες οι μαιευτικές κλινικές, δημόσιες και ιδιωτικές, άντε να έχουν και ένα θηλασμό παραπάνω, το 24ωρο.

 

Δεν έχω ακούσει για απεριόριστη πρόσβαση, μέρα ή νύχτα...

 

Αυτά είναι πράγματα που συμβαίνουν στο εξωτερικό, το είχα ψάξει. Υπάρχουν και πολιτικές που αφήνουν και άλλους συγγενείς.

 

Η διαφορά είναι ότι σε άλλες χώρες είναι πιο ξέχωρα τα πράγματα στο μυαλό του πληθυσμού για το τι αποτελεί ίωση και τι αποτελεί αλλεργία. Με λίγα λόγια ένας σοβαρός λόγος ελέχου της πρόσβασης είναι η αποφυγή λοιμώξεων.

 

Θα πει κανείς, αν αφήνουν τη μάνα 2-3 φορές το 24ωρο, τι διαφορά θα κάνει να είναι περισσότερες; Και θα έχει δίκιο...

 

Τα δικά μου τα διδυμάκια ήταν ελαφρώς πρόωρα, για απλή παρακολούθηση και δεν έβγαζα καθόλου γάλα με θήλαστρο. Υπήρχε δυνατότητα να σιτίζονται εξολοκλήρου με μητρικό, αν έβγαζε η μαμά. Τώρα που το σκέφτομαι είναι ένα μικρό θαύμα που δεν διακόπηκε ο θηλασμός λόγω της πολιτικής του μαιευτηρίου. Έβαζα ένα χειροκίνητο για να υπάρχει ερέθισμα, για να συμπληρώνω 8 "θηλασμούς" το 24ωρο, γάλα πάντως με το θήλαστρο, δεν έβγαινε. Αργότερα φάνηκε ότι τα παιδιά θήλαζαν αποτελεσματικά, παρόλα αυτά... και εγκαταστήσαμε θηλασμό με κάποια καθυστέρηση και με συμπλήρωμα, για τον πρώτο μήνα. Όλες οι υπόλοιπες μαμάδες τότε στον όροφο, έβγαζαν μεταξύ αρκετού και μπόλικου, με το θήλαστρο..

 

Τέλος πάντων, αυτό που με πείραξε δεν είναι ο θηλασμός καθαυτός, γιατί πες δεν εμποδίστηκε στην πράξη, όσο το συναισθηματικό, να είναι η μαμά μακριά από το μωρό. Για το μωρό και για τη μαμά. Το βρίσκω πολύ σκληρό και άσκοπο...

 

Είδα για τον Καναδά σε ένα ντοκιμαντέρ παλιά το κανάλι Μακεδονία, εκεί που είχαν συνεχώς μωράκια, ότι είχαν κρεβάτια ΜΕΝΝ μονόκλινα, με κανονικό κρεβάτι για τη μαμά, να είναι δίπλα στο μωρό. Περιμέναν ότι δεν είχε τίποτα καλύτερο να κάνει και θα ήταν δίπλα στο μωρό της, συνέχεια. Αυτό βέβαια είναι πολύ προχώ. Στις ΗΠΑ όμως κατάλαβα ότι είναι ο κανόνας η μαμά να είναι κοντά στο παιδί όσο επιθυμεί. Δηλαδή έχουν 24ωρο επισκεπτήριο, με εξαίρεση ίσως κάποιες στιγμές μέσα στη μέρα.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καταπληκτικό το πρώτο βιντεάκι! Προς το τέλος, λέει ότι είναι διαθέσιμοι "lactation consultants"! Στις γραπτές οδηγίες φροντίδας του νεογέννητου είχαν τον τρόπο τοποθέτησης καθίσματος αυτοκινήτου!!! Πόσο τριτοκοσμικοί είμαστε, Θεέ μου...:(

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω ότι αυτό με τα μονόκλινα που έχουν μέσα ένα κρεβάτι για τη μαμά, δεν κατάφερα να το βρω στο ιντερνετ. Ήταν από την εκπομπή που πρόβαλε παλιά το κανάλι Μακεδονία, εκείνη που είχε συνέχεια ιστορίες τοκετού και λοχείας. Μάλλον δεν είναι ο κανόνας ούτε στον Καναδά αυτός, αλλά το έγραψα γιατί μου έκανε εντύπωση και αυτό θα ήθελα, να πω την αλήθεια, αν είχα ένα μαγικό ραβδάκι... Πάντως στο πρώτο λινκ παραπάνω, έκτός από τα τραντατόσα πόσα λέει κρεβάτια παιδιών, έχουν και 4 διπλά κρεβάτια για γονείς καθώς και σαλονάκια...

 

Αυτό είναι στον Καναδά, το δεύτερο λινκ είναι στις ΗΠΑ.

 

Για τις ΗΠΑ, από όσο έχω διαβάσει και ψάξει, το δεύτερο λινκ προσφέρει μια εικονα αρκετά κοντά στις συνήθεις πρακτικές, τουλάχιστον για όσες Μονάδες έχουν στο ιντερνετ τέτοια στοιχεία.

 

Και στα δύο λινκ τονίζεται η πολιτική τους για τις ιώσεις, που εν ολίγοις, από όσο έχω καταλάβει σημαίνει ότι αποκλειονται απο την πρόσβαση και οι γονείς, αν είναι άρρωστοι. Στην πρώτη μονάδα υπογράφουν και ελέγχονται από νοσηλεύτρια ενώ στη δεύτερη αναφέρεται η οδηγία προφορικά στο βίντεο.

 

Δεν ξέρω τι ρόλο έπαιξαν οι ορμόνες και τα ένστικτα, αλλά εγώ έχω αρνητικές αναμνήσεις από το ότι χωριστήκαμε με τα παιδιά. Προσωπικά αισθανόμουν πολύ δυσάρεστα που είχα χωριστεί με τα παιδιά και μάλλον έπαιξε και ρόλο ότι πίστευα πως θα είχα τα παιδιά μαζί. Αντίστοιχα αντιδρούσε πολύ άσχημα που δεν είχε αγκαλίτσες το ένα παιδί, το άλλο ήταν το κλασικό νεογέννητο, που νοιαζόταν μόνο για ύπνο και φαϊ. Το μέσο νεογέννητο ίσως δεν καταλαβαίνει και πολλά... Πάντως πιστεύω ότι αν ήμουν συνέχεια μέσα, θα ήταν καλύτερο και για τα μωρά και για όλους... Και στο φινάλε, κάποια στιγμή αργότερα που είχαμε επισκεφτεί παιδιατρικό νοσοκομείο, όλες οι μαμάδες ήταν με τα παιδιά τους, δεν φαντάζονταν να είναι κάπου αλλού. Και για κάποια νεογέννητα ίσχυε αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Η φωτογραφία που δημοσιεύσαμε στην αρχή του θέματος, αποτέλεσε έναυσμα για περεταίρω έρευνα όσον αφορά τις συνθήκες /ωράριο στο οποίο γονείς μπορούν να έρχονται σε επαφή με το μωρό τους, στο εξωτερικό.

 

Δημοσιεύσαμε το παρακάτω άρθρο, που δείχνει ξεκάθαρα ότι οι γονείς στον Καναδά, Αμερική (ΗΠΑ) , Ιταλία, Αυστραλία,

έχουν δυνατότητα πρόσβασης 24 ώρες το 24ωρο, στα μωρά που βρίσκονται εντός ΜΕΝΝ.

ΔΕΝ θεωρούνται επισκέπτες.

Μάλιστα σε νοσοκομεία στις ΗΠΑ ζητούνται εθελοντές που εκπαιδεύονται για να κρατούν αγκαλιά τα βρέφη των οποίων οι γονείς δεν έχουν δυνατότητα (εξαιτίας πρώτου παιδιού, εξαιτίας εργασίας ή λόγων υγείας) να έχουν παρατεταμένη παραμονή στο νοσοκομείο.

Απο όσα διαβάσαμε, γενικά έχει αλλάξει η πεποίθηση των νεογνολόγων/υπευθύνων των ΜΕΝΝ στο εξωτερικό σχετικά με το ότι υπερτερούν τα πλεονεκτήματα της επαφής των νεογνών με τους γονείς ή με άλλους εθελοντές,

σε σχέση με τα μειονεκτήματα πιθανών μολύνσεων εξαιτίας παραμονής των ανθρώπων αυτών στις ΜΕΝΝ.

Είδαν αντί αρνητικά αποτελέσματα μόνο θετικά, και για αυτό το λόγο είναι και καθολική η υιοθέτηση αυτών των πρακτικών, πλέον σε τόσες χώρες, με σχετικά άμεση διάδοση των νέων αυτών δεδομένων.

Τα νέα δεδομένα όπως διαβάσαμε, δίνουν μειωμένο διάστημα παραμονής των βρεφών, καλύτερα κσυντομότερα αποτελέσματα στις διαγνωστικές εξετάσεις και φυσικά λιγότερα έξοδα για γονείς και νοσοκομεία.

 

 

Έχουμε ζητήσει νομική γνωμοδότηση για το τι μπορούν να κάνουν τώρα οι γονείς εδώ και το τι δικαιώματα έχουν , ασχέτως των κανονισμών των νοσοκομείων.

 

Γνωρίζουμε ότι υπάρχει γνωμοδότηση της Ελληνικής Νεογνολογικής Εταιρείας, η οποία υιοθετεί τα παραπάνω, την οποία μόλις την έχουμε στα χέρια μας θα προσθέσουμε στο άρθρο.

 

Πέραν απο τις ΄χωρες που αναγράφουμε εδώ, βρίσκεται σε διαδικασία μετάφραση ερωτήματος από Αγγλικά σε άλλες γλώσσες έτσι ώστε να βρούμε τις συνθήκες και άλλων χωρών των οποίων τα ωράρια επισκεπτηρίων στις ΜΕΝΝ για τους γονείς, δεν ήταν ευρέσιμα μέσω του διαδικτύου.

Ήδη έχουν σταλεί στις Φιλιπίνες και στην Γερμανία.

 

Το κείμενο που στέλνουμε είναι το εξής

 

 

---------------------------

Title: Visiting hours for parents of babies in the NICU

 

Hello from Athens Greece !

To whom it may concern,

 

Could you perhaps answer the following question

 

What is your hospital's policy regarding the visitation rights of parents

 

( only parents/or legal guardians, not other visitors)

to their babies while they are treated in your NICU Neonatal intensive care unit,

 

and your policy regarding the visitation policy of siblings in the NICU,

or visitation policy of siblings, to babies that are not in the NICU

(i.e. newborns that are rooming in with their mother)

 

thank you very much in advance,

 

we are a group of parents in Greece/Europe searching for such policies around the world,

in order to determine if /how many hospitals have changed their visitation policies

to 24-7* (all day, unrestricted) access of parents to their baby in the NICU.

(*with exception to doctor rounds, change of personel and other emergency procedures).

 

---------------------------

 

Ζητούμε εθελοντές οι οποίοι μπορουν να μας βρούν στην γλώσσα την οποία γνωρίζουν

πχ Ρώσσικα, Ρουμανικά Βουλγαρικα Αλβανικα κλπ.

τα εμαιλ νοσοκομείων σε αυτές τις χώρες, και να μας μεταφράσουν το παραπάνω κείμενο ,

έτσι ώστε να το στείλουμε και να έχουμε εικόνα των υπόλοιπων χωρών της Ευρώπης.

 

---------------

 

 

Το άρθρο με τις εικόνες απο τις άλλες ΜΕΝΝ εξωτερικου βρίσκεται εδώ,

μαζί με όλη τη βιβλιογραφία και τα άρθρα που αναφέρονται σε όσα περιγράψαμε πιο πάνω, στα οποία βασίζεται το εδώ κείμενό μας.

 

Άρθρο σχετικά με τις ΜΕΝΝ εξωτερικού - 24ωρο επισκεπτήριο παντού για τους γονείς

 

http://parents.org.gr/health/a599

Link to comment
Share on other sites

Με την γέννησή του στις 36 και 5 λόγω αναπνευστικής δυσχέρειας εισήχθει στη ΜΕΝΝ του Λητώ. Μου επέτρεψαν να τον δω την επόμενη μέρα τις ώρες επισκεπτηρίου. Δεν μου επέτρεψαν καμία φορά να τον δω εκτός των ωρών επιεκεπτηρίου. ΔΕΝ τον είχα καν ακουμπήσει τουλάχιστον για τις πρώτες 10 μέρες. Όσο μητρικό γάλα είχα δώσει (και αντλούσα από την πρώτη μέρα που γέννησα) μου το επέστρεψαν με την έξοδο του από την μονάδα. Τον πήρα αγκαλιά 14 μέρες αφότου είχε γεννηθεί. Ο θηλασμός ήταν 2 φορές την μέρα αν θυμάμαι καλά.....Νοσηλεύτηκε συνολικά 17 ημέρες. Η ενημέρωση/αντιμετώπιση προτιμώ να μείνει ασχολίαστη γιατί ίσως θεωρηθεί δυσφήμιση.

rn9Yp3.png

1U0pp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 8 months later...

ψαχνουμε άτομα που θα συμμετάσχουν στην επόμενη προσπάθεια (συλλογικά ) στο να προχωρήσει το θέμα των ΜΕΝΝ

 

δηλαδή στο γεγονός ότι με το ίδιο παράνομο σκεπτικό όπως της ομάδας ποτέ πια μόνα

(δηλαδή όπου οι φορείς αποφάσιζαν ότι έχουν το δικαίωμα να επιβάλλουν στον γονέα,

να μην ειναι με το παιδί του , σε ιατρική πράξη, με το έτσι θέλω, κ εκβιάζοντας ότι δεν θα κάνουν περίθαλψη - διαπράττοντας ποινικό αδίκημα δηλαδή)

 

περιορίζεται η επαφή του γονέα με το βρέφος του,

 

με ότι (..πολλα) πράγματα αυτό συνεπάγεται.

 

υπαρχει διάθεση από νομικούς να εκπροσωπήσουν αμισθί τους γονείς , στο αστικό δικαιο με στόχο αποζημίωση χρηματική

για το ότι στέρησαν στον γονιό, να εξασκήσει το έννομο δικαίωμά του για φροντίδα του βρέφους του, χωρίς να υπάρχει αντίστοιχη αιτιολογία που να μην το επιτρέπει αυτό.

 

Να σημειώσω ότι δεν ειμαι νομικός και τα αναφέρω αυτά μετά από συνεννόηση με άτομα που γνωρίζουν το δίκαιο κ γνωρίζουν ότι σε αυτές τις περιπτώσεις όντως καταπατείται το δικαίωμα του γονέα.

Διεθνείς έρευνες επίσης (δεν το λέω εγω) μαρτυρούν ότι όλα τα βρέφη, βγαίνουν πολλαπλές φορές πιο γρήγορα από τις μονάδες εντατικής θεραπείας, έχουν μεγαλύτερες πιθανότητες να επιζήσουν, και θεραπεύονται πιο γρήγορα, όταν έχουν επαφή με τους γονείς τους και τους παρέχεται η φροντίδα από τα άτομα που αυτά ήδη γνωρίζουν χωρίς χρονικό περιορισμό. Αυξάνεται πιθανότητα θηλασμού και μειώνονται τα προβλήματα σχετικά με την σίτιση και χίλια άλλα.

 

Δεν το λέω εγώ, (για να προλάβω όσους θα πανε να το αντικρούσουν με την προσωπική τους άποψη ή φόβο)

 

Το θέμα είναι ότι αυτό αφορά μια προσπάθεια που οφελεί ΟΛΑ τα βρέφη, και τους γονείς ανεξαιρέτως.

 

να θυμισω οτι σε ολες τις προηγμένες χώρες η προσβαση του γονέα στο νεογνό του στην ΜΕΝΝ, ειδικα και τα πρωορα, ειναι 24/ωρο .

 

αν χρειαστούν χώρο λοιπον κ δεν χωράνε οι γονείς χωροταξικα οπως πολλες φορές παραπονιούνται οι νοσοκόμες, ας βρούν ένα δωμάτιο παραπάνω (ας εχουν χασούρα απο εκεί) και να δημιουργήσουν τον χώρο όπως οφείλουν ως σύγχρονα μαιευτήρια.

 

όποιος έχει διάθεση να βοηθήσει στελνει εμαιλ editor(at)parents.org.gr.

 

Θα δημιουργήσουμε σίγουρα κάποια ομάδα facebook

 

Στόχος/ κίνητρο αρχικά θα είναι, τα ιδιωτικά μαιευτήρια να αναθεωρήσουν την πρακτική τους, σκεπτόμενα το κριτήριο με το οποιο λειτουργούν - δηλαδή το κέρδος.

Εάν προσφύγουν πολλοί τότε δε θα συμφέρει να μην ανανεώσουν τις συνθήκες λειτουργείας των ΜΕΝΝ, και έτσι να αποφύγουν νέα καταβολή / μαζική καταβολή αποζημιώσεων.

 

Παρακαλώ διαβάστε περισσότερα για το θέμα εδώ

υπάρχει πολύ πληροφορία κ θα καταλάβετε περι τινός πρόκειται καλύτερα,

από το σύντομο αυτό ποστ μου

http://parents.org.gr/health/a599

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

και... γονείς που είστε ή ξέρετε κάποιον που είναι τώρα το μωρό του σε μονάδα ΜΕΝΝ,

βγάλτε φωτογραφία τις ανακοινώσεις και πινακίδες της ντροπής,

που θα πρεπε να εκσυχρονιστούν άμεσα, προς όφελος όλων των βρεφών.

Μιλάω σε γλώσσα συναισθηματική, και όχι νομική.

Οι δικηγοροι θα τα πουν νομικά, εδώ τα λέω όπως είναι!

Είναι Ν Τ Ρ Ο Π Η. Τέλος.

Δεν νομίζω να μην έχει ξαναπάει κανένας εκ των υπευθύνων που διευθύνουν τα μαιευτήρια να δουν πως λειτουργούν οι μονάδες στις γειτονικές ευρωπαικές χώρες.... ή και στις μακρινές, ΗΠΑ, καναδά, κλπ.κλπ.

Αν τυχόν και έχουν πλήρη άγνοια, ας το μάθουν τώρα ! !

 

όποιος αμφιβάλλει ας διαβάσει τις μελετες που υπαρχουν στη βιβλιογραφια του αρθρου και αλλες που δε χωράνε, κ βρίσκονται στο διαδίκτυο.

Για αυτό κ εχουν αποφασίσει στις σύγχρονες χώρες να έχουν μαζι τις μαμαδες με τα μωρα, γιατι τα θετικά αυτού του σεναρίου, υπερτερούν κατά ΠΟΛΥ όλων των αρνητικών του παρόντος σεναρίου.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...