Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σπερματοδιάγραμμα - Σπερμοδιάγραμμα φυσιολογικές τιμές !!


Recommended Posts

μηπως ξερετε να μου πειτε πια φυσιολογικα ορια κινητικοτητας σπερματος.ενδιαφερει μονο η κινηση εμπρος η το αθροισμα εμπρος+πλευρικη. διαβασα οτι πρεπει η κινηση εμπρος να ειναι πανω απο 45% και καπου αλλου ελεγε εμπρος+ πλευρικη να ειναι μεγαλυτερες απο 50%. ο γυναικολος μου ειναι προβληματισμενος (ειναι βεβαια και πολυ τις λεπτομερειας) ενω ο ουρολογος δεν ανησυχει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 528
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ΑΓΑΠΗΤΗ ΜΟΥ Η ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ 40 ΚΑΙ ΠΑΝΩ % ΠΡΟΣΘΙΑ ΚΑΙ ΠΛΕΥΡΙΚΗ. ΕΜΕΝΑ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΕΧΕΙ 28% ΚΑΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΤΟΥ ΕΔΩΣΕ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΕ ΒΙΤΑΜΙΝΕΣ EVIOL-A KAI PERMEN ΓΙΑ 3 ΜΗΝΕΣ ΚΑΙ ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝ ΚΑΛΑ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΓΧΩΝΟΜΑΣΤΕ. ΚΑΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΠΟΥ ΚΑΝΑΜΕ ΤΟ ΣΠΕΡΜΟΔΙΑΓΡΑΜΜΑ ΤΑ ΙΔΙΑ ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΚΑΙ ΟΤΙ ΑΠΛΑ ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΟΥΜΕ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΧΡΟΝΟ ΑΠΟ ΟΤΙ ΤΑ ΑΛΛΑ ΖΕΥΓΑΡΙΑ. ΑΚΟΥ ΛΟΙΠΟΝ ΤΟΝ ΟΥΡΟΛΟΓΟ ΣΟΥ ΚΑΙ ΜΗ ΦΟΒΑΣΑΙ. ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΣΚΕΦΤΟΝΤΑΙ ΤΟ ΣΥΜΦΕΡΟΝ ΤΟΥΣ ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ.... ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΤΟ ΜΟΝΗ ΣΟΥ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΝ ΜΕΧΡΙ 3 ΧΡΟΝΙΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΜΕΙΝΕΙ ΤΟΤΕ ΔΟΚΙΜΑΣΕ ΑΛΛΟ ΤΡΟΠΟ. ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΕΙΜΑΙ ΚΑΤΑ ΤΗΣ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗΣ ΚΑΘΩΣ ΒΛΕΠΩ ΟΤΙ ΠΟΛΛΕΣ ΚΟΠΕΛΕΣ ΠΟΥ ΝΟΜΙΖΑΝ ΟΤΙ ΔΕ ΜΠΟΡΟΥΝ ΕΚΑΝΑΝ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ, ΚΑΝΑΝ ΠΑΙΔΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΛΙΓΟ ΜΕΙΝΑΝ ΜΟΝΕΣ ΤΟΥΣ ΕΓΚΥΟΣ...ΑΡΑ ΔΕ ΧΡΕΙΑΖΟΤΑΝ. ΚΑΝΕ ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΑΙ ΔΙΩΞΕ ΟΣΟ ΜΠΟΡΕΙΣ ΤΟ ΑΝΓΧΟΣ ΣΟΥ . ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ...ΦΙΛΙΑ!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την απαντηση.γενικα οι αντρες ειναι λιγο ευαισθητοι με αυτο το θεμα και δεν ξερω πως να το χειριστω.βεβαια ο δικος μου δεν εχει φερει καμια αντιρηση ως τωρα αλλα εν θελει και πολλα πολλα!την παρασκευη εχει ραντεβοθ στον ουρολογο για να κανει και υπερηχο.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την απαντηση.γενικα οι αντρες ειναι λιγο ευαισθητοι με αυτο το θεμα και δεν ξερω πως να το χειριστω.βεβαια ο δικος μου δεν εχει φερει καμια αντιρηση ως τωρα αλλα εν θελει και πολλα πολλα!την παρασκευη εχει ραντεβοθ στον ουρολογο για να κανει και υπερηχο.

 

Να μην πω τι είναι οι άντρες!!!!:mad::mad:Άστα ούτε να το σκέφτομαι. Μου ρχεται να του σπάσω το κεφάλι. Ένα γ...... σπερμοδιάγραμμα του ζήτησα και δεν το κάνει. Τυχερή είσαι εσύ.

9LS4p3.pngJWdVp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σημερα πειραμε τα αποτελεσματα απο το σπερμ.ειναι τα εξης:

αριθμος σπερμ. να ml-200000000 φυσιολογικητιμηεργαστηριου>20000000

αριθμος σπερμ. ολικος-400000000 φυσιολογικητιμηεργαστηριου>40000000

ζωτικοτητα(βιωσιμοτητα)

90% φυσιολογικη τιμη εργαστηριου 50% στα 60'

 

κινητικοτητα ωρα ωρα ωρα 12η ωρα

ταχεια κινηση 60% 62% 55% 38%

καλη κινηση 20% 12% 10% 14%

κινηση επιτοπου 10% 7% 7% 4%

ακινητα 10% 19% 28% 44%

8HiKp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα σημερα πειραμε τα αποτελεσματα απο το σπερμ.ειναι τα εξης:

αριθμος σπερμ. να ml-200000000 φυσιολογικητιμηεργαστηριου>20000000

αριθμος σπερμ. ολικος-400000000 φυσιολογικητιμηεργαστηριου>40000000

ζωτικοτητα(βιωσιμοτητα)

90% φυσιολογικη τιμη εργαστηριου 50% στα 60'

 

κινητικοτητα ωρα ωρα ωρα 12η ωρα

ταχεια κινηση 60% 62% 55% 38%

καλη κινηση 20% 12% 10% 14%

κινηση επιτοπου 10% 7% 7% 4%

ακινητα 10% 19% 28% 44%

 

νομιζω οτι ειναι πολυ καλο.

Όλα είναι μια ιδέα...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
θα περιμένω!!!εγώ από όλα που άκουγα νόμιζα ότι θα πονούσα και έλεγα δεν με νοίαζει καλό να είναι το αποτέλεσμα και δεν πειράζει..δεν είχα καταλάβει τίποτα, όταν μου είπε ότι τελείωσαμε νόμιζα ότι με κοροείδευε..

σου εύχομαι ολόψυχα να έχεις τέλεια αποτελέσματα, αυτό έχει σημασία!!!

καλησπερα tinkerbell24.χαθηκα...δεν ειχα κατι ιδιαιτερο να πω,μεχρι σημερα που εκανα την σαλπιγγογραφια...κατα΄'αρχας να σου πω οτι δεν πονεσα ιδιαιτερα...ενα βαρος ενιωθα χαμηλα στην κοιλια και οταν εμπαινε το υγρο ενα ελαφρυ τσουξιμο.οσο για το αποτελεσμα; τι να πω; ακομα δεν εχω καταλαβει...μου εβαλαν 3 μπουκαλακια σκιαγραφικο υγρο γιατι οπως ειπαν ηταν βουλωμενες οι σαλπιγγες και δεν περνουσε τιποτα,μετα μου ειπαν οτι ξεβουλωσαν και ολα ο.κ το πορισμα που μου εδωσαν γραφει:Μητριαία κοιλοτητα φυσιολογικου μεγεθους,καρδιομορφου σχηματος σε καμψη.Μετα απο χρηση ικανης ποσοτητας σκιεράς ουσιας, η οποια παλινδρομουσε μεσω του τραχηλικου στομιου,αμφοτερες οι σαλπιγγες σκιαγραφουντε καλως,πλην ομως καθηστερημενα,με ικανοποιητικη βατοτητα της σκιερης ουσιας εντος της περιτοναικής κοιλοτητας άμφω.Παρατηρείται ελαφρα διαταση της λυκήθου αριστερα πιθανά λογω παρουσιας μικρών περικοδωνικων συμφύσεων.περιμενω τη γνωμη σου....

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα tinkerbell24.χαθηκα...δεν ειχα κατι ιδιαιτερο να πω,μεχρι σημερα που εκανα την σαλπιγγογραφια...κατα΄'αρχας να σου πω οτι δεν πονεσα ιδιαιτερα...ενα βαρος ενιωθα χαμηλα στην κοιλια και οταν εμπαινε το υγρο ενα ελαφρυ τσουξιμο.οσο για το αποτελεσμα; τι να πω; ακομα δεν εχω καταλαβει...μου εβαλαν 3 μπουκαλακια σκιαγραφικο υγρο γιατι οπως ειπαν ηταν βουλωμενες οι σαλπιγγες και δεν περνουσε τιποτα,μετα μου ειπαν οτι ξεβουλωσαν και ολα ο.κ το πορισμα που μου εδωσαν γραφει:Μητριαία κοιλοτητα φυσιολογικου μεγεθους,καρδιομορφου σχηματος σε καμψη.Μετα απο χρηση ικανης ποσοτητας σκιεράς ουσιας, η οποια παλινδρομουσε μεσω του τραχηλικου στομιου,αμφοτερες οι σαλπιγγες σκιαγραφουντε καλως,πλην ομως καθηστερημενα,με ικανοποιητικη βατοτητα της σκιερης ουσιας εντος της περιτοναικής κοιλοτητας άμφω.Παρατηρείται ελαφρα διαταση της λυκήθου αριστερα πιθανά λογω παρουσιας μικρών περικοδωνικων συμφύσεων.περιμενω τη γνωμη σου....

νίνα καταρχάς χαίρομαι που δεν πόνεσες καθόλου!!

από ότι ξέρω τώρα είναι όλα καλά!!!

μετά την σαλπιγγοφραφία ανοιγούν οι κλειστές σάλπιγγες..η κάμψη και οι συμφύσεις δεν είναι τίποτα!!είπαμε τα πόδια ψηλά;);)τώρα όσο για το καθηστερημένα δεν ξέρω... ο γιατρός σου τι σου είπε?

τώρα που άνοιξαν οι σάλπιγγες πρέπει να αρχίσεις τις προσπάθειες..μετά τη σαλπιγγοφραφία έχεις πολλές πιθανότητες..αυτό το μήνα να ακολουθήσεις όλες τις συμβουλές που ξέρεις , να μην αφήσεις μέρα να πάει χαμένη και σου εύχομαι ολόψυχα καλή επιτυχία!!νομίζω ότι τώρα είναι όλα καλά και έχεις όλες τις πιθανότητες υπέρ σου!!!

Αγία μου Άννα κάνεμε μάνα

Ο Άγιος Ιωάννης ο Θεολόγος να μας βοηθήσει όλες να γίνουμε μανούλες

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα! Πήραμε το σπερμοδιάγραμμα του ανδρα μου κ θα ήθελα τα φώτα σας.

Γλοιοτης: Κ.Φ, ΟΓΚΟΣ 4,3 ml, ΠΗΞΗ Κ.Φ.

ΡΕΥΣΤΟΠΟΙΗΣΗ: Κ.Φ.

ΑΡΙΘ. ΣΠΕΡΜΑΤΟΖΩΑΡΙΩΝ: 5.850.000

ΣΥΝΟΛΙΚΟΣ ΑΡΙΘ. ΣΠΕΡΜ.: 25.155.000

ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ:

1η ΩΡΑ ΖΩΗΡΗ 20%, 2η ΩΡΑ ΖΩΗΡΗ 16%, 4η ΩΡΑ ΖΩΗΡΗ 12% 24η ΩΡΑ ΖΩΗΡΗ:4%

ΜΟΡΦΟΛΟΓΙΑ:

ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ:16%

ΑΝΩΜΑΛΙΕΣ ΚΕΦΑΛΗΣ: 64%

ΑΥΧΕΝΟΣ: 13%

ΟΥΡΑΣ: 7%

Η καλλιέργεια αρνητική για μικροβια.

Εσείς ακολουθήσατε κάποια αγωγή? Τι γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις?

fA47p3.png?5wdXDgnUjYnWp3.png?T9zisx6U
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα! Πήραμε το σπερμοδιάγραμμα του ανδρα μου κ θα ήθελα τα φώτα σας.

Γλοιοτης: Κ.Φ, ΟΓΚΟΣ 4,3 ml, ΠΗΞΗ Κ.Φ.

ΡΕΥΣΤΟΠΟΙΗΣΗ: Κ.Φ.

ΑΡΙΘ. ΣΠΕΡΜΑΤΟΖΩΑΡΙΩΝ: 5.850.000

ΣΥΝΟΛΙΚΟΣ ΑΡΙΘ. ΣΠΕΡΜ.: 25.155.000

ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ:

1η ΩΡΑ ΖΩΗΡΗ 20%, 2η ΩΡΑ ΖΩΗΡΗ 16%, 4η ΩΡΑ ΖΩΗΡΗ 12% 24η ΩΡΑ ΖΩΗΡΗ:4%

ΜΟΡΦΟΛΟΓΙΑ:

ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ:16%

ΑΝΩΜΑΛΙΕΣ ΚΕΦΑΛΗΣ: 64%

ΑΥΧΕΝΟΣ: 13%

ΟΥΡΑΣ: 7%

Η καλλιέργεια αρνητική για μικροβια.

Εσείς ακολουθήσατε κάποια αγωγή? Τι γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις?

mia xara periptwsh eiste...mallon tpt den tha kanete!alla se emas me ton idio arithmo kai ligoterh kinhtikothta edwse 3 mhnes therapeia me eviol,restandol kai nolvadex...eftiaksan ligo ta pragmata...egkymosynh pouthena vevaia....eyxomai ta kaytera!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

νίνα καταρχάς χαίρομαι που δεν πόνεσες καθόλου!!

από ότι ξέρω τώρα είναι όλα καλά!!!

μετά την σαλπιγγοφραφία ανοιγούν οι κλειστές σάλπιγγες..η κάμψη και οι συμφύσεις δεν είναι τίποτα!!είπαμε τα πόδια ψηλά;);)τώρα όσο για το καθηστερημένα δεν ξέρω... ο γιατρός σου τι σου είπε?

τώρα που άνοιξαν οι σάλπιγγες πρέπει να αρχίσεις τις προσπάθειες..μετά τη σαλπιγγοφραφία έχεις πολλές πιθανότητες..αυτό το μήνα να ακολουθήσεις όλες τις συμβουλές που ξέρεις , να μην αφήσεις μέρα να πάει χαμένη και σου εύχομαι ολόψυχα καλή επιτυχία!!νομίζω ότι τώρα είναι όλα καλά και έχεις όλες τις πιθανότητες υπέρ σου!!!

ευχαριστω για τις συμβουλες και τις ευχες σου,θα κανω οτι μπορω!!!!!!!!Η γιατρος μου βρηκε γενικα ολες μου τις εξετασεις σχετικα καλες,μου ειπε και αυτη να τα δωσουμε ολα αυτο το μηνα και τον επομενο καθως ανοιξαν οι σαλπιγγες!! αυριο θα παω παλι στη γυναικολογο καθως ειναι η 12τη μερα του κυκλου και θελει να δω εαν εχω κανει

΄'αυγουλακια'!!! βλεπουμε...τα λεμε....

 

'

Link to comment
Share on other sites

mia xara periptwsh eiste...mallon tpt den tha kanete!alla se emas me ton idio arithmo kai ligoterh kinhtikothta edwse 3 mhnes therapeia me eviol,restandol kai nolvadex...eftiaksan ligo ta pragmata...egkymosynh pouthena vevaia....eyxomai ta kaytera!

Σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου. Αυτό κ μόνο με ανακουφίζει... φαντάζεσαι το άγχος μας...

fA47p3.png?5wdXDgnUjYnWp3.png?T9zisx6U
Link to comment
Share on other sites

βρε κορίτσια έχετε να προτείνεται κανένα καλό ουρολόγο? Ο γυναικολόγος είπε του ανδρα μου να πάρει eviol κ κάτι intellecta κ να κάνει υπέρηχο όρχεων. Μετά επανάληψη του σπερμοδιαγράμματος σε 2 εβδομάδες.

fA47p3.png?5wdXDgnUjYnWp3.png?T9zisx6U
Link to comment
Share on other sites

βρε κορίτσια έχετε να προτείνεται κανένα καλό ουρολόγο? Ο γυναικολόγος είπε του ανδρα μου να πάρει eviol κ κάτι intellecta κ να κάνει υπέρηχο όρχεων. Μετά επανάληψη του σπερμοδιαγράμματος σε 2 εβδομάδες.

τι είναι αύτο βρε κορίτσια??

Αγία μου Άννα κάνεμε μάνα

Ο Άγιος Ιωάννης ο Θεολόγος να μας βοηθήσει όλες να γίνουμε μανούλες

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας κ πάλι. Έγινε ο υπέρηχος κ έδειξε κιρσοκήλη στο όριο, δλδ με όριο το 3 έχει 3.1 (βιαστηκά μιλήσαμε στο τηλ, ελπίζω να τα λέω σωστά).

Αναρωτιέμαι λοιπόν αν πάντα γίνεται επέμβαση ή μπορεί να διορθωθεί με φαρμακευτική αγωγή?

fA47p3.png?5wdXDgnUjYnWp3.png?T9zisx6U
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κ πάλι. Έγινε ο υπέρηχος κ έδειξε κιρσοκήλη στο όριο, δλδ με όριο το 3 έχει 3.1 (βιαστηκά μιλήσαμε στο τηλ, ελπίζω να τα λέω σωστά).

Αναρωτιέμαι λοιπόν αν πάντα γίνεται επέμβαση ή μπορεί να διορθωθεί με φαρμακευτική αγωγή?

γεια σου κοπελια!! και στην περιπτωση του συζυγου μου υπαρχει οριακα μικρη κιρσοκηλη απο αριστερα(ειναι ψηλος ο συζυγος σου; ενας γιατρος μου ειπε οτι συμβαινει στους ψηλους!!). ο ουρολογος που ειδε τον υπερηχο του προτεινε να τον χειρουργησει αλλα εμεις δεν το καναμε. εξαλλου αν ψαξεις και στο διαδικτυο θα δεις οτι δεν ειναι βεβαιο οτι θα δεις αποτελεσμα. εμεις πηραμε κι αλλη γνωμη απο αλλο ουρολογο ο οποιος ηταν κατα της επεμβασης. με μια αγωγη που του εδωσε ο δευτερος ουρολογος με συμπλεγμα βιταμινων, καρνιτινη, αποχρεμπτικο(για φλεματα!!!) και βασιλικο πολτο για 3 μηνες ειδαμε θεαματικη(60% κινιτηκοτητα) βελτιωση.

Link to comment
Share on other sites

γεια σου κοπελια!! και στην περιπτωση του συζυγου μου υπαρχει οριακα μικρη κιρσοκηλη απο αριστερα(ειναι ψηλος ο συζυγος σου; ενας γιατρος μου ειπε οτι συμβαινει στους ψηλους!!). ο ουρολογος που ειδε τον υπερηχο του προτεινε να τον χειρουργησει αλλα εμεις δεν το καναμε. εξαλλου αν ψαξεις και στο διαδικτυο θα δεις οτι δεν ειναι βεβαιο οτι θα δεις αποτελεσμα. εμεις πηραμε κι αλλη γνωμη απο αλλο ουρολογο ο οποιος ηταν κατα της επεμβασης. με μια αγωγη που του εδωσε ο δευτερος ουρολογος με συμπλεγμα βιταμινων, καρνιτινη, αποχρεμπτικο(για φλεματα!!!) και βασιλικο πολτο για 3 μηνες ειδαμε θεαματικη(60% κινιτηκοτητα) βελτιωση.

60% κινητικότητα χωρίς την επέμβαση? πράγματι θεαματική βελτίωση!

Ναι, ειναι ψηλός ο άνδρας μου, υπέρβαρος (αν παίζει ρόλο) και μανιώδης καπνιστής! Ολα τα κακά μαζεμένα!

Μπορείς να μου στείλεις το όνομα του 2ου ουρολόγου που πήγατε κ σας πρότεινε θεραπεία χωρίς επέμβαση? Ισως μου χρειαστεί αν δεν μείνουμε ικανοποιημένοι απ'αυτόν που θα πάμε.

fA47p3.png?5wdXDgnUjYnWp3.png?T9zisx6U
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Κορίτσια καλησπέρα και απο μένα. Να σας πω και εγω τη δικιά μου ιστορία με τον άντρα μου είμαστε παντρεμένοι εδω και 2,5 χρόνια και προσπαθούμε για μωρακι αλλα ακομα τίποτα. Μπορω να πω ότι τον τελευταίο χρόνο το πήρα πιο ζεστά το θέμα ψάχνοντας γονιμες μερες ωορρηξιας κ.τ.λ. Αλλα μέχρι τώρα τίποτα. Εγω δεν εχω κάνει κάποια εξέταση για να δω αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα απλα με τον γυναικολογο μου που το συζήτησαν μου είπε ότι φαίνονται μια χαρα. Το θέμα είναι ότι ο άντρας μου έχει χάσει τη δουλεια του εδω και 2 χρόνια και απο ψυχολογία δεν είναι και στα καλύτερα του και εγω απο την άλλη ειμαι πολυ αγχωδης τύπος. Τέλος πάντων για να μη σας κουράζουν είπαμε με τον άντρα μου να ξεκινήσουμε απο εκείνον και να κάνουμε ένα σπερμοδιαγραμμα να δούμε τι γίνετε. Το θέμα είναι ποτε το κανεις το σπερμοδιαγραμμα μου είχε πει ο γυναικολογος νομίζω 2 μερες πριν να μην έχουμε επαφή αλλα δεν ειμαι και πολυ σίγουρη ισχύει; Και η άλλη ερώτηση εδω που μένουμε δεν έχει κοντά μικροβιολογικό πόση ώρα αντέχει το σπερμα μέχρι να το παει σε κάποιο μικροβιολογικο;

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα και απο μένα. Να σας πω και εγω τη δικιά μου ιστορία με τον άντρα μου είμαστε παντρεμένοι εδω και 2,5 χρόνια και προσπαθούμε για μωρακι αλλα ακομα τίποτα. Μπορω να πω ότι τον τελευταίο χρόνο το πήρα πιο ζεστά το θέμα ψάχνοντας γονιμες μερες ωορρηξιας κ.τ.λ. Αλλα μέχρι τώρα τίποτα. Εγω δεν εχω κάνει κάποια εξέταση για να δω αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα απλα με τον γυναικολογο μου που το συζήτησαν μου είπε ότι φαίνονται μια χαρα. Το θέμα είναι ότι ο άντρας μου έχει χάσει τη δουλεια του εδω και 2 χρόνια και απο ψυχολογία δεν είναι και στα καλύτερα του και εγω απο την άλλη ειμαι πολυ αγχωδης τύπος. Τέλος πάντων για να μη σας κουράζουν είπαμε με τον άντρα μου να ξεκινήσουμε απο εκείνον και να κάνουμε ένα σπερμοδιαγραμμα να δούμε τι γίνετε. Το θέμα είναι ποτε το κανεις το σπερμοδιαγραμμα μου είχε πει ο γυναικολογος νομίζω 2 μερες πριν να μην έχουμε επαφή αλλα δεν ειμαι και πολυ σίγουρη ισχύει; Και η άλλη ερώτηση εδω που μένουμε δεν έχει κοντά μικροβιολογικό πόση ώρα αντέχει το σπερμα μέχρι να το παει σε κάποιο μικροβιολογικο;

 

 

Καλημέρα Tina...Εμείς που κάναμε για δεύτερη φορά σπερμοδιάγραμμα μας είπαν 3-4 μέρες αποχή από το άθλημα...Αν δεν έχετε κοντά μικροβιολογικό θα σας πρότεινα να κάνετε την όλη διαδικασία εκεί...Εμάς μας είπαν ότι πρέπει να τους το πάμε μέσα σε 30 λεπτά...Δεν μιλάτε με τον μικροβιολογικό να σας πουν κι αυτοί;;

Καλά αποτελέσματα σας εύχομαι και με ένα μπεμπάκι άμεσα στην αγκαλιά σας!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Tina...Εμείς που κάναμε για δεύτερη φορά σπερμοδιάγραμμα μας είπαν 3-4 μέρες αποχή από το άθλημα...Αν δεν έχετε κοντά μικροβιολογικό θα σας πρότεινα να κάνετε την όλη διαδικασία εκεί...Εμάς μας είπαν ότι πρέπει να τους το πάμε μέσα σε 30 λεπτά...Δεν μιλάτε με τον μικροβιολογικό να σας πουν κι αυτοί;;

Καλά αποτελέσματα σας εύχομαι και με ένα μπεμπάκι άμεσα στην αγκαλιά σας!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ευχαριστω πολυ για την άμεση απάντηση. Όντως πείρα τηλεφωνο σε ένα μικροβιολογικο και μας είπε να έχουμε σημερα επαφή και την Παρασκευή να πάμε το δείγμα για εξέταση. Και όταν πάρουμε τα αποτελέσματα θα κλείσουμε ραντεβού και με έναν ουρολογο να τα δει και να μας κατευθύνει ο ίδιος. Μακαρι ολα να πανε καλα. Και σε εσένα κορίτσι μου εύχομαι σύντομα να γίνεις μανούλα.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα! Ήρθε η ώρα να ασχοληθώ κ με αυτή την ενότητα!!

Ερώτηση για οποία ξέρει! Αποφασίσαμε να κάνουμε κ αυτη την εξέταση κ θέλω να μου πείτε που μπορώ να πάρω παραπεμπτικο γιατρου για να μου το κάλυψει η εθνική? μπορεί να μου το γράψει ο γυναικολογος μου όπως την σαλπιγγογραφια η πρέπει να πάω σε άλλο γιατρο? είμαι άσχετη σε αυτο το κομμάτι εντελώς! Θέλει ουρολογο πχ παθολογο? δεν ξέρω! Πλιζζζζ οποία έχει κάνει ανάλογη διαδικασία ας μου πει!!ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα! Ήρθε η ώρα να ασχοληθώ κ με αυτή την ενότητα!!

Ερώτηση για οποία ξέρει! Αποφασίσαμε να κάνουμε κ αυτη την εξέταση κ θέλω να μου πείτε που μπορώ να πάρω παραπεμπτικο γιατρου για να μου το κάλυψει η εθνική? μπορεί να μου το γράψει ο γυναικολογος μου όπως την σαλπιγγογραφια η πρέπει να πάω σε άλλο γιατρο? είμαι άσχετη σε αυτο το κομμάτι εντελώς! Θέλει ουρολογο πχ παθολογο? δεν ξέρω! Πλιζζζζ οποία έχει κάνει ανάλογη διαδικασία ας μου πει!!ευχαριστώ

 

Ναι,ο γυναικολόγος θα στην γράψει και αυτή όπως και έκανε και με την σαλπιγγ. Καλά αποτελέσματα.

9LS4p3.pngJWdVp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα! Ήρθε η ώρα να ασχοληθώ κ με αυτή την ενότητα!!

Ερώτηση για οποία ξέρει! Αποφασίσαμε να κάνουμε κ αυτη την εξέταση κ θέλω να μου πείτε που μπορώ να πάρω παραπεμπτικο γιατρου για να μου το κάλυψει η εθνική? μπορεί να μου το γράψει ο γυναικολογος μου όπως την σαλπιγγογραφια η πρέπει να πάω σε άλλο γιατρο? είμαι άσχετη σε αυτο το κομμάτι εντελώς! Θέλει ουρολογο πχ παθολογο? δεν ξέρω! Πλιζζζζ οποία έχει κάνει ανάλογη διαδικασία ας μου πει!!ευχαριστώ

 

Γεία σου M@rin εμείς ενώ έχουμε ιδιωτική ασφάλεια δεν μπορέσαμε να περάσουμε την εξέταση απ'αυτούς κι έτσι την κάναμε μόνοι μας χωρίς κάποιο παραπεμπτικό..

Εμείς πήγαμε σε ανδρολόγο - ουρολόγο και είδε τα αποτελέσματα...

Τώρα δεν ξέρω αν η εθνική σας καλύπτει, μήπως να τους έκανες ένα τηλ;;; Ο γιατρός που πήγαμε εμείς όμως είναι από την ασφάλεια και σε κάθε επίσκεψη πληρώνουμ το ποσό που μας αναλογεί βάση της ασφάλειας... Ψάξτω λίγο!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι,ο γυναικολόγος θα στην γράψει και αυτή όπως και έκανε και με την σαλπιγγ. Καλά αποτελέσματα.

 

Νασαι καλα για την άμεση απάντηση! Ευχαριστώ! Εύχομαι κ σε σένα τα κάλυτερα!:P:p

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...