Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

καλημερα!!

σας παρακαλω χρειαζομαι την βοηθεια σας!!

η κολητη μου ή καλυτερα η αδερφη μου(την λατρευω)ειναι εγκυος!!!!

πηρε εχτες τα αποτελεσματα απο τον προγεννητικο ελεγχο και ειναι ομαδα αιματοσ Ο rhesus -

ειναι η πρωτη κυηση (ελπιζουμε γιατι μπορει να ειχε μεινει ξανα και να μην το ειχε καταλαβει π.χ. βιοχημικη κυηση)

και ο αντρας της ειναι rhesus + ...

σας παρακαλω ξερετε τι ακριβως γινεται?

ξερω οτι μετα την γεννα κανει μια ενεση για την 2 εγκυμοσυνη αλλα τωρα τι γινεται?

με τον γιατρο δεν εχει μιλησει ακομα περιμενει τηλ του και εχουμε τρελαθει..

κατι μονο της ειπε η γραμματεας του οτι θα κανει καθε μηνα μια εξεταση την coombs

εχει καποια κοπελα αναλογη εμπειρια?και τι ακριβως κανατε?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ακριβως το ιδιο ειχα και εχω. Δεν υπαρχει κανενα προβλημα, οπως λες μαζι με ολες τις εξετασεις καθε μηνα θα κανει και την coombς και μολις γεννησει θα της κανουν μια ενεση στο γοφο. Συμβαινει σε παρα πολλα ζευγαρια και δεν δημιουργειται κανενα προβλημα. Ειναι τυπικη διδικασια.

Link to comment
Share on other sites

ακριβως το ιδιο ειχα και εχω. Δεν υπαρχει κανενα προβλημα, οπως λες μαζι με ολες τις εξετασεις καθε μηνα θα κανει και την coombς και μολις γεννησει θα της κανουν μια ενεση στο γοφο. Συμβαινει σε παρα πολλα ζευγαρια και δεν δημιουργειται κανενα προβλημα. Ειναι τυπικη διδικασια.

 

καταρχας σε ευχαριστω για την απαντηση σου με ηρεμησες αρκετα..

δηλ.δεν υπαρχει περιπτωση αποβολης ή προβληματος στο εμβρυο απο αυτο ε?

και κατι ακομα μετα οταν γεννηθει το μωρακι με το καλο του κανουνε κατι?γιατι διαβασα στο internet κατι για μεταγγηση ή οτι κανουνε και στο παιδι μια ενεση..

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα mitsi2,

Κι εγω εχω resus-, ο αντρας μου resus+ και απλα καθε μηνα εκανα και την εξεταση coombs μαζι με τις εξετασεις αιματος... δεν με φοβισε ο γιατρος ποτε σχετικα με αυτο το θεμα...

Νομιζω πως ακομα και βιοχημικη εγκυμοσυνη να ειχε συμβει ειναι απιθανο να εχει προλαβει ο οργανισμος να αναπτυξει αντισωματα.

Με το καλο να ερθει το μωρακι της φιλης σου!

Link to comment
Share on other sites

Kαλε ηρεμησε...ολα καλα θα πανε..

Ειμαι κι εγω - και ο αντρας μου +..και οπως βλεπεις εχω 3 ζουζουνια ( η πρωτη ηταν + και τα διδυμα το ενα + και τ αλλο - ) και κανενα προβλημα δεν ειχα σε καμια εγκ παρολο που στα διδυμα εκανα και αμνιο ..

Δεν υπαρχει κανενα θεμα πλεον..πριν 40 χρονια ειχαν...αλλα οχι πια...

Καλη εγκ στην φιλη σου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ειμαι ο ρεζους - και ο αντρας μου Α+. Οπως βλεπεις ειμαστε απο τις πιο δυσκολες περιπτωσεις γιατι εχουμε ασυμβατοτητα και στην ομαδα και στο ρεζους.

 

Για τη βιοχημικη που λες, δεν αποτελει προβλημα και να ειχε συμβει γιατι δεν θα ειχε προλαβει να ευαισθητοποιηθει και αρα να δημιουργηθει πιθανο προβλημα σε επομενη εγκυμοσυνη.

 

Κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης θα κανει καθε μηνα εξεταση εμμεση coombs, που θα γινεται μαζι με τη γενικη αιματος.

 

Τον 7ο μηνα θα της γινει μια προφυλακτικη ένεση με ροφυλακ (αντι D στγκολητινες), οπως προτεινει πλεον η αμερικανικη γυναικολογικη εταιρεια.

Μετα τον τοκετο και εαν το παιδι ειναι ρεζους θετικο, θα της γινει αλλη μια τετοια ενεση.

 

Επισης εαν κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης δει εστω ελαχιστο αιμα ή υποβληθει σε καποια επεμβατικη εξεταση, οπως αμνιο ή τροφοβλαστη, παλι θα της γινει ενεση.

 

Στην εποχή μας ειναι απιθανο να υπαρξει επιπλοκη λογω ασυμβατοτητας ρεζους. Απαιτειται απλως παρακολουθηση καθε μηνα και φυσικα να εχει το νου της να μη δει αιμα.

 

Αλλα αυτα ισχυουν ουτως η αλλως για ολες, οποτε προς τι ο πανικος?

 

Επισης θα ηθελα να της πω προκαταβολικα, οατν γεννησει και ενημερωθει για την ομαδα αιματος που πηρε το μωρο, να εχει αυξημενη την προσοχή της και να ζητησει εξεταση για ικτερο απο την πρωτη κιολας ημερα στην περιπτωση που το μωρο εχει παρει ειτε το ρεζους ειτε διαφορετικη ομαδα αιματος απο τη μητερα.

 

Καλη εγκυμοσυνη και ψυχραιμια. Ειναι πολυ ευκολο πλεον το θέμα.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

καταρχας σε ευχαριστω για την απαντηση σου με ηρεμησες αρκετα..

δηλ.δεν υπαρχει περιπτωση αποβολης ή προβληματος στο εμβρυο απο αυτο ε?

και κατι ακομα μετα οταν γεννηθει το μωρακι με το καλο του κανουνε κατι?γιατι διαβασα στο internet κατι για μεταγγηση ή οτι κανουνε και στο παιδι μια ενεση..

 

Δεν κανουν ενεση στο παιδι, μονο στη μητερα.

Η μεταγγιση ειναι αλλο ζητημα και αφορα την περιπτωση που η μητερα για καποιο λογο ευαισθητοποιηθηκε (δημιουργησε δηλ αντισωματα που επιτεθηκαν στο αιμα του παιδιου της).

 

Διαφερει αναλογα σε ποιο σταδιο της εγκυμοσυνης θα συμβει, αλλα σου εξηγω οτι ειναι εντελως σπανια περιπτωση και απαιτει μεγαλη αδιαφορια και απο τη μητερα και απο το γιατρο για να συμβει.

 

Φανταζομαι οτι η εγκυος για την οποια συζηταμε δε ζει στα Γκραβαρα, αρα μην διαβαζεις για μεταγγισεις και τρελαινεσαι.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι ο ρεζους - και ο αντρας μου Α+. Οπως βλεπεις ειμαστε απο τις πιο δυσκολες περιπτωσεις γιατι εχουμε ασυμβατοτητα και στην ομαδα και στο ρεζους..

 

Γιατι ειναι πιο δυσκολη? Και γιατι υπαρχει ασυμβατοτητα?

 

Επισης θα ηθελα να της πω προκαταβολικα, οατν γεννησει και ενημερωθει για την ομαδα αιματος που πηρε το μωρο, να εχει αυξημενη την προσοχή της και να ζητησει εξεταση για ικτερο απο την πρωτη κιολας ημερα στην περιπτωση που το μωρο εχει παρει ειτε το ρεζους ειτε διαφορετικη ομαδα αιματος απο τη μητερα.

 

Δεν καταλαβα ...εαν παρει το μωρο το ρεζους της μαμας ή την ομαδα του μπαμπα..κανει πιο ευκολα ικτερο?

Link to comment
Share on other sites

Γιατι ειναι πιο δυσκολη? Και γιατι υπαρχει ασυμβατοτητα?

 

 

Δεν καταλαβα ...εαν παρει το μωρο το ρεζους της μαμας ή την ομαδα του μπαμπα..κανει πιο ευκολα ικτερο?

 

Ειναι πιο δυσκολη γιατι εκτος απο ασυμβατοτητα ρεζους εχουμε και ασυμβατοτητα ομαδας. Ειναι απλο. Εχουμε διαφορα και στην ομαδα και στο ρεζους.

 

Εαν το μωρο παρει ρεζους θετικο (ενω η μαμα ειναι αρνητικη) και ακομα χειροτερα αυτο συνδυαστει και με διαφορετικη ομαδα αιματος απο της μητερας, δημιουργουνται 2 ασυμβατοτητες (και ρεζους και ΑΒΟ) και το μωρο θα κανει ικτερο πολυ πιο γρηγορα (απο την πρωτη ημερα και οχι απο την τριτη) και πολυ πιο ισχυρο (εμενα πχ εφτασε στο 20, οταν ο συνηθης ικτερος ειναι 8-10).

 

Ολα τα παραπανω αντιμετωπιζονται με παρακολουθηση.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ειναι πιο δυσκολη γιατι εκτος απο ασυμβατοτητα ρεζους εχουμε και ασυμβατοτητα ομαδας. Ειναι απλο. Εχουμε διαφορα και στην ομαδα και στο ρεζους.

 

Εαν το μωρο παρει ρεζους θετικο (ενω η μαμα ειναι αρνητικη) και ακομα χειροτερα αυτο συνδυαστει και με διαφορετικη ομαδα αιματος απο της μητερας, δημιουργουνται 2 ασυμβατοτητες (και ρεζους και ΑΒΟ) και το μωρο θα κανει ικτερο πολυ πιο γρηγορα (απο την πρωτη ημερα και οχι απο την τριτη) και πολυ πιο ισχυρο (εμενα πχ εφτασε στο 20, οταν ο συνηθης ικτερος ειναι 8-10).

 

Ολα τα παραπανω αντιμετωπιζονται με παρακολουθηση.

 

Σε ρωταω γιατι πολυ απλα κι εγω ειμαι Ο- και ο αντρας μου Α+ και δεν τιθεται θεμα ασυμβατοτητας ομαδας ....σκεψου μονο οτι στην πρωτη εγκ ειχα εμβρυο με θετικο ρεζους και μετα εκανα δευτερη εγκ με διδυμα τα οποια ειχαν την ομαδα του μπαμπα τους και η μια εχει ρεζους θετικο και η αλλη αρνητικο....

Οσο για τα ρεζους τα ειπαμε...υπαρχει ενα θεμα ΕΑΝ η μαμα ειναι αρνητικη και ο μπαμπας θετικος (στ αντιθετο δεν εχουμε θεμα..δλδ μαμα+ και μπαμπας-) και υπαρξει ευαισθητοποιήσει της μαμας στο +...τοτε δεν θα μπορεσει να κυοφορησει + παιδι...που βεβαια τωρα πια με τις ρεζογκαμα δεν υπαρχει τετοιο θεμα.

Για τον ικτερο ..η μεγαλη εφτασε το μαξ 14,3 και τα διδυμα 10 και 11.

Link to comment
Share on other sites

Πρωτα απ' ολα η ασυμβατοτητα ΑΒΟ δεν αναφερεται (και δεν ενδιαφερει για τον νεογνικο ικτερο) στη μητερα και τον πατερα, αλλα στη μητερα και το νεογεννητο που τυχον εχει διαφορετικη ομαδα αιματος απο εκεινη.

 

Η συσταση μου περι εγκαιρου ελεγχου του ικτερου δεν απευθυνεται προσωπικα σε καμμια, αλλα ως μια συσταση γενικοτερη για οσους διαβαζουν το θεμα.

 

Το οτι τα δικα σου παιδια δεν εκαναν υψηλο ικτερο δεν σημαινει τιποτα.

Ο πολυ υψηλος ικτερος (ανω του 20) ειναι σπανιος αλλα και ιδιαιτερα επικινδυνος και καλο θα ειναι οσες μαμαδες εχουν τοση αντιθεση στο αιμα με τους μπαμπαδες να ειναι ενημερες και να προσεχουν και οι ιδιες.

 

Αληθεια τα παιδια σου ποιο αιμα πηρανε? Γιατι το πρωτο σου παιδι εκανε αρκετα υψηλο ικτερο, απλα δεν εφτασε σε επικινδυνα επιπεδα.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

Αναφερω πανω τις ομαδες..αλλα τις ξαναλεω

1η Ο+ και ικτερος 14,3

2η Α+ και ικτερος 9,2

3η Α- και ικτερος 10,2

 

2 και 3 ειναι διδυμες...και εκανα και αμνιο στην εγκ ..οπου σαφως μετα εκανα την ενεσουλα μου...

 

Απλα (ας μας πει καποιος αιματολογος ομως που ξερει καλα το θεμα) μου εχουν πει οτι δεν τιθεται κανενα θελα ασυμβατοτητας ομαδας ..μονο ρεζους αν η μαμα ειναι - και ο μπαμπας +)

Link to comment
Share on other sites

Εσυ δλδ τι εισαι?? Ο δεν εισαι ? Ο αντρας σου Α δεν ειναι? Το ΑΒΟ ??? Απο που?

Δεν σου κανω επιθεση..μην θιγεσαι..κουβεντα κανουμε...(το λεω σε περιπτωση που νιωθεις ετσι)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

το να μη θιγομαι μου το λες παντα :D

Δε θιγομαι, μην ανησυχεις.

Η ονομασια της ασυμβατοτητας ειναι ΑΒΟ, δεν ειναι οτι εχω εγω και ο αντρας μου και τις 3 ομαδες.

Εγω εχω 0- και ο αντρας μου Α+.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

Σ εσενα το εχω ξαναπει....χοχο..ειναι περιεργος ο γραπτος λογος και ξεκαθαριζω την θεση μου χιχι...

Τελος παντων..ειλικρινα δεν το ειχα ξανακουσει...εχει να κανει δλδ συγκεκριμενα με την Α και την Ο ομαδα...η αφορα κι αλλες ομαδες?

Link to comment
Share on other sites

Αφορα την περιπτωση που η μητερα ειναι ρεζους αρνητικη και ο πατερας θετικο και εχουν και διαφορετικη ομαδα αιματος και το μωρο παιρνει το ρεζους+ και την ομαδα του πατερα.

Και παλι βεβαια δεν ειναι υποχρεωτικο οτι θα πιασει το 20, αλλα μια και το συζηταμε καλο ειναι να το εχουν υποψη τους οσες βρισκονται σ' αυτην την κατηγορια, γιατι και ενας παιδιατρος στο μαιευτηριο μπορει και να το παραβλεψει με δυσκολες συνεπειες.

Στην περιπτωση μου για παραδειγμα ο παιδιατρος του μαιευτηριου δεν ειχε παρει μυρωδια και ευτυχως που επενεβην μονη μου.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

Να σας ρωτήσω κάτι που με έβαλε σε σκέψεις; Πως μάθατε ότι μπορεί να υπήρχε θέμα συμβατότητας; το είχατε ακούσει από κάπου; εμείς έχουμε και οι δύο την ίδια ομάδα αίματος και δεν μας είχε απασχολήσει αλλά ο γιατρός ποτέ δεν μας ρώτησε την ομάδα αίματος του συζύγου οπότε αυτός δεν μπορεί να ξέρει ότι είμαστε οκ. Αναρωτιέμαι αν υπάρχουν και άλλα θέματα ιστορικού που θα έπρεπε να ξέρει ο γιατρός και δεν τα γνωρίζει γιατί δεν μας ρώτησε ποτέ και εμείς δεν ξέρουμε αν είναι σημαντικά να του τα πούμε.

There is no patch for human stupidity.

Link to comment
Share on other sites

Να σας ρωτήσω κάτι που με έβαλε σε σκέψεις; Πως μάθατε ότι μπορεί να υπήρχε θέμα συμβατότητας; το είχατε ακούσει από κάπου; εμείς έχουμε και οι δύο την ίδια ομάδα αίματος και δεν μας είχε απασχολήσει αλλά ο γιατρός ποτέ δεν μας ρώτησε την ομάδα αίματος του συζύγου οπότε αυτός δεν μπορεί να ξέρει ότι είμαστε οκ. Αναρωτιέμαι αν υπάρχουν και άλλα θέματα ιστορικού που θα έπρεπε να ξέρει ο γιατρός και δεν τα γνωρίζει γιατί δεν μας ρώτησε ποτέ και εμείς δεν ξέρουμε αν είναι σημαντικά να του τα πούμε.

 

Αν εισαι ρεζους + δεν ειχε κανενα λογο ο γιατρος να ρωτησει κατι.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

γεια σας παιδια!! θελωκαι εγω ρωτήσω κατι . εκανα ενα αγορακι πριν τρεις μηνες. εγω εχω ομαδα αιματος 0- και ο συζυγος 0+. Επρεπε φυσικα να κανω ρεζογκαμα αλλα οι μαιες κυριολεκτικα ξεχασαν.(το μωρο βγηκε με0+).τι επιπτωσεις θα εχει αυτο στο δευτερο παιδι?οταν ειχα κανει αμνιοπαρακεντηση ειχα κανει μια ρεζογκαμα. με καλυπτει αυτη? ο γιατρος ειπε ναι . αλλα σκεφτομαι και τι θα ελεγε? οχι? αφου την εκανε την πατατα

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ειμαι Β- και ο αντρας μου Β+. Το πρωτο μου παιδί εχει Β+ και δεν παρουσιασε ικτερο. Υπήρχε περίπτωση να παρουσίαζε (υψηλο) με το αν ειχε ο αντρας μου πχ Α+ και επαιρνε το δική του όμαδα αιματος και το δικό του ρεζους; Υπαρχει περιπτωση αν οι γονεις εχουν ιδια ομαδα αιματος και διαφορετικο ρεζους να ειναι πιο απιθανο να παρουσιασει το παιδι ικτερο; Παιζει ρολο το αιμα των γονιων και το ρεζους; Γνωριζετε; Αν το δευτερο βγει Β- εχει λιγοτερες πθανοτητες (ή και καθολου) να παρουσιασει ικτερο;

Μαριαλένα 11/12/09

Εμμελεια 16/01/12

Στεφανος 8/5/15

 

23/3/2012 ήρθε και ο ανηψιός!!!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια εγω εχω Ο+ και ο αντρας μου Β+ σημαινει κτι αυτο?Αν ναι τι?Οι ομαδες αιματος των γονιων καθοριζουν το αν θα κανει ικτερο το παιδι ?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλημέρα σε όλες τις κοπέλες και ευχαριστώ προκαταβολικά για το χρόνο σας.Ήθελα και να σας κάνω μια ερώτηση (αν φυσικα γνωριζετε).Η ομάδα αίματος μου είναι Α(-) και του συζύγου μου Α(+).Πριν τεσσερις μέρες λοιπόν αφού είχα πάει στην τουαλέτα είδα στο χαρτί μια ΜΟΝΟ κηλίδα αίματος.Αμέσως τηλεφώνησα στο γιατρό οπου του υπενθύμισα την ομαδα αίματος μου και μου είπε ξεκούραση και να παρω utrogestant.Όταν τον ρώτησα για την ένεση μου είπε πως δεν χρειάζεται ακόμα και πως αν δώ έστω και μία ακόμα κηλίδα θα την κάνω αμέσως.Από τότε μ' εχουν ζώσει τα φίδια για το αν κάναμε το σωστό.Γνωρίζει κάποια κοπέλα κάτι να μου πεί?Υπάρχει περίπτωση να μολύνθηκε το παιδάκι μου?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...