Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΟΤΕ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΝΑ ΔΩΣΕΤΑΙ ΧΟΙΡΙΝΟ ΚΡΕΑΣ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΕΤΑ ΤΟ ΕΤΟΣ


Recommended Posts


Διαφημίσεις


αλλο μεγαλο θεμα ανοιξες χαμομηλακι....εγω εδινα απο 7 μηνων που δεν ετρωγε μοσχαρι....κατσικακι...τωρα τι να σου πω...ρωτα το παιδιατρο σου....

 

 

επισης οσον αφορα το χοιρινο κοριτσια εμεις γενικα το μοσχαρι δε το πολυβαζουμε σπιτι....μπριζολες χοιρινες τρωμε,σουβλακια χοιρινα τρωμε,ακομη και κιμμα χοιρινο τρωμε γιατι η μεγαλη δε μπορει να φαει λογω αλλεργιας...και αλλεργια να μην ειχε σπανια να επαιρνα μοσχαρι για φαγητο...ατνε μια φορα το μηνα.....και το κιμμα μισο μισο τον επαιρνα...οποτε αυτο το χοιρινο απαγορευται γενικα να δινουμε μου κανει καπως....:D:D:D και ειδικα για θεμα αλλεργιων οταν και το μοσχαρι μπορει να σου κανει αλλεργια....γενικα οτι δινεις οτι και να εινια αυτο το πας λιγο λιγο και σιγα σιγα .....γιατι ποτε δε ξερεις τι μπορει να πειραξει ενα παιδι,....

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

Εμείς είμαστε 14 μηνών και η παιδιάτρος μας είπε όχι ακόμα χοιρινό. Δεν μου είπε όμως πότε να το ξεκινήσω. Θα την ρωτήσω την επόμενη φορά που θα παω. Αρνάκι όμως μας επιτρέπει να τρώμε. Αλλαντικά καλό θα είναι να αποφευγονται αλλά για μια φορά δεν νομίζω να πάθει και τίποτα. Εμένα κάνει σαν τρελλή αν μας δει να τρώμε παγωτό. Που και που της δίνω μια κουταλίτσα αλλά δεν θέλω να το μάθει από τώρα, ούτε και να το στερηθεί και μόλις μεγαλώσει να το ζητάει. Δεν ξέρω αν είναι απόλυτα σωστό αυτό αλλά έτσι κάνω.

Kiki + George = Panagiotis + Maria

Link to comment
Share on other sites

Εμείς είμαστε 14 μηνών και η παιδιάτρος μας είπε όχι ακόμα χοιρινό. Δεν μου είπε όμως πότε να το ξεκινήσω. Θα την ρωτήσω την επόμενη φορά που θα παω. Αρνάκι όμως μας επιτρέπει να τρώμε. Αλλαντικά καλό θα είναι να αποφευγονται αλλά για μια φορά δεν νομίζω να πάθει και τίποτα. Εμένα κάνει σαν τρελλή αν μας δει να τρώμε παγωτό. Που και που της δίνω μια κουταλίτσα αλλά δεν θέλω να το μάθει από τώρα, ούτε και να το στερηθεί και μόλις μεγαλώσει να το ζητάει. Δεν ξέρω αν είναι απόλυτα σωστό αυτό αλλά έτσι κάνω.

 

αυτο για το σιγα σιγα και εγω συμφωνω

ο δικος μας κανει σαν τρελος 13.5 ειναι οτι κι αν τρωμε

αν δει πιατο να κινειται αρχιζει μαμ μαμ μαμ μαμ

μας κανει διαιτα κρυβομαστε οταν τρωμε κατι παραξενο

βασικα η παιδιατρος μου ειπε να δινω απ το δικο μας φαγητο καθε Κυριακη ας πουμε

ο μικρος δε λεει οχι ασε που τρωει μονος του με τη

χουφτα

τι να σου πω για τα αλλαντικα ουτε που το σκεφτηκα αλλα εχω ακουσει για θελουν προσοχη κατι για αλλαντιαση ειχα ακουσει οπως το μελι μετα τα 2-3 χρονια

 

με το τηγανι σ αυτη την ηλικια τι λετε επιτρεπεται με ελλιολαδο φυσικα δεν ξερω τι να κανω;

η μεγαλη τρελαινεται για τηγανήτες και ετσι τις ψηνω πια για πιο υγεινα σε χαμηλο φουρνο με αερα στη λαδοκολα οπως και τις πατατες γινονται ομως πιο σκληρα

δεν ξερω αν ειναι πιο υγιεινο τι να πω στην τελικη εμεις δεν στερηθηκαμε τις τηγανητές πατατες οταν ειμασταν παιδια αυτα τα φουκαριαρικα οχι αυτο οχι το αλλο

δηλαδη κολοκυθοκεφτεδες που να ψησω

βλεπω αλλους τα αφηνουν ελευθερα και σκεφτομαι αν τελικα κανω καλα που προσεχω

Link to comment
Share on other sites

αλλο μεγαλο θεμα ανοιξες χαμομηλακι....εγω εδινα απο 7 μηνων που δεν ετρωγε μοσχαρι....κατσικακι...τωρα τι να σου πω...ρωτα το παιδιατρο σου....

 

 

επισης οσον αφορα το χοιρινο κοριτσια εμεις γενικα το μοσχαρι δε το πολυβαζουμε σπιτι....μπριζολες χοιρινες τρωμε,σουβλακια χοιρινα τρωμε,ακομη και κιμμα χοιρινο τρωμε γιατι η μεγαλη δε μπορει να φαει λογω αλλεργιας...και αλλεργια να μην ειχε σπανια να επαιρνα μοσχαρι για φαγητο...ατνε μια φορα το μηνα.....και το κιμμα μισο μισο τον επαιρνα...οποτε αυτο το χοιρινο απαγορευται γενικα να δινουμε μου κανει καπως....:D:D:D και ειδικα για θεμα αλλεργιων οταν και το μοσχαρι μπορει να σου κανει αλλεργια....γενικα οτι δινεις οτι και να εινια αυτο το πας λιγο λιγο και σιγα σιγα .....γιατι ποτε δε ξερεις τι μπορει να πειραξει ενα παιδι,....

 

 

yasemi μου τι να πω, λεω τωρα εγω αυτο το μοσχαρι και το κοτοπουλο παιδι μου δεν εχουμε ακουσει και τα καλυτερα τα τελευταια χρονια, τι κοτοπουλα με ορμονες , τι τρελες αφελαδες ασε που τα βαρεθηκα να τα μυριζω να βραζουν

ποσο μαλλον το παιδακι που τα τρωει τελευταια συνεχεια τα ιδια ποσο να αλλαξω τη συνταγη δεν ενδιαφερεται για τα συγκεκριμενα πια σχεδον τα πεταω

μαλλον μυριζουν τις νοστιμιες δεν εξηγειται και φωναζει οταν τρωμε κατι αλλο εμεις και ψαχνουμε να του δωσουμε κατι να μοιαζει στις μπουκιες μας

εγω παντως εδω και καμια βδομαδα του εδωσα ψητο κατσικι πολυ λιγο ψιχουλακια το τσακισε ενω πιο πριν το δικο του φαγακι δεν το εφαγε

γκουρμε μωρα παιδι μου

αλλωστε υπαρχει καλυτερο κρεας απ το ντοπιο

για το αρνι μου ειπε η παιδιατρος να μην ειναι απο λιπαρο σημειο του ζωου να ειναι μονο ψαχνο απο μπουτι μαλλον

οχι σε μεγαλες ποσοτητες αρχικα αλλα θα του δωσω κατσικακι

ο καημενος οσο για το χοιρινο που ανοιξε το θεμα η Jenia, μια απ τα ιδια οταν η κορη μου τρωει σουβλακι παρεα με το μπαμπα της, εκεινο το μικρουλη το κανω βολτα στην πλατεια με το ψωμακι να μη τη βλεπει

μου ειχε πει ο παιδιατρος ποτε να μη μας κοιτουν αν δεν τρωνε και τα ιδια ακομη

μωρε το τσαμενο πως κοιταζει στα ματια σα σκυλακι που καθεται απο κατω και περιμενει

ε τρως μετα πες μου;

το μωρο σου δεν ετρωγε μοσχαρι ειπες πως καταλαβατε την αλεργια τι συμπτωματα ειχε και τελικα δε θα φαει ποτε;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 6 χρόνια μετά...

Το χοιρινο αν το ψησετε καλα το δινετε και σαν πρωτο κρεας οπως κανουν στην βορεια ευρωπη.Το λιγο λιπος πχ μια φορα την εβδομαδα βοηθαει στην αναπτυξη του παιδιου για το ύψος οπως και στην αναπτυξη του εγκεφαλου. Το καλο λιπος οπως χοιρινου, αρνιου, κατσικιου, φρεσκου βουτυρου απλα οχι τηγανιτα πολλα, κακα λιπη στυλ βιταμ πχ ειναι προτιμοτερο στο κεικ φρεσκο βουτυρο και ελαιολαδο μαζι παρα βιταμ. Ψαξτε το με την διατροφη οι γιατροι δεν ειναι ενημεροι ακομα αυτοι που νομιζουμε αυθεντιες. Εχω δει πολλα περιστατικα που τα γνωριζουν μονο γονεις που ειχαν πολλα προβληματα και το εψαξαν πολυ με τους γιατρους και τελικα βρηκαν ΤΗΝ αυθεντια και τους ειπε πραγματα που δεν τα ξερουν το 90% των γιατρων. Ειδικα γονεις που εχουν θεμα με χαμηλες καμπυλες υψους οπωσδηποτε χοιρινο ή αλλο λιπαρο κρεας μια φορα την εβδομαδα καθως και φρεσκο βουτυρο.Και δινετε πιο πολυ πρωτεινη ζωικη γενικα σε αυτα τα παιδια ειδικα αν εχουν χαμηλη χοληστερινη.Οσο για τα αλλαντικα εχουν πολλα συντηριτικα και βαζουμε δηλητηριο στα παιδια μας αλλα και σε εμας που τα τρωμε.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχύει ότι μετά το έτος μπορούν τα παιδιά να φάνε ό,τι τρώει η οικογένεια? Υπάρχουν εξαιρέσεις σε κάποια τρόφιμα που πρέπει να τα δίνουμε πιο μετά? (Δεν εννοώ τα ανθυγιεινά..)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχύει ότι μετά το έτος μπορούν τα παιδιά να φάνε ό,τι τρώει η οικογένεια? Υπάρχουν εξαιρέσεις σε κάποια τρόφιμα που πρέπει να τα δίνουμε πιο μετά? (Δεν εννοώ τα ανθυγιεινά..)

 

Καλημέρα. Εμένα μου είχε πει η παιδίατρος μόνο για το μέλι να το δώσω στους 14 μήνες. Όλα τα άλλα τα έτρωγε μέχρι να γίνει 1 έτους.

M7X9p2.png OvOqp2.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχύει ότι μετά το έτος μπορούν τα παιδιά να φάνε ό,τι τρώει η οικογένεια? Υπάρχουν εξαιρέσεις σε κάποια τρόφιμα που πρέπει να τα δίνουμε πιο μετά? (Δεν εννοώ τα ανθυγιεινά..)

Επειδή ΚΑΙ σε αυτό το ζήτημα διαφωνούν οι παιδίατροι, ή ορθότερα έχουν διαφορετικές προσεγγίσεις, καλύτερα να ακολουθείς τις οδηγίες του δικού σου παιδιάτρου, ο οποίος έχει και την ευθύνη για το παιδί. Εάν σου έχει πει ότι μετά το έτος μπορούν τα παιδιά να φάνε ό,τι τρώει η οικογένεια, το ακολουθείς και είσαι οκ.

π.χ. για το μέλι (μιας και αναφέρθηκε) εμένα μου είχε πει ότι μπορεί να φαέι η μικρή μετά τους 12 μήνες, ενώ όσπρια και λοιπά κρεατικά μετά το 14ο μήνα. Της Rosali, όπως γράφει, για το μέλι της είπε μετά τους 14 μήνες, και μιας φίλης η δική της παιδίατρος της έχει κάνει εισαγωγή στα όσπρια πριν χρονίσει το παιδί.

Ακολουθώ, λοιπόν, τις οδηγίες του δικού μου γιατρού, ο οποίος έχει τη σχετική ευθύνη στο θέμα για το παιδί μου.

Link to comment
Share on other sites

Ο δικός μου έτρωγε τα πάντα πολύ πριν χρονίσει. Ακόμα και όσπρια και ξηρούς καρπούς (καλά αλεσμένους βέβαια). Συμφωνώ με την Osin ότι καλύτερα να ακολουθείς τις οδηγίες του δικού σου παιδίατρου που βλέπει και το παιδάκι σου και μπορεί να αξιολογήσει πχ αν ενδέχεται να έχει ευαισθησία σε κάποιες τροφές ή όχι.

M7X9p2.png OvOqp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...