Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πολύποδας


Recommended Posts

Θεωρεί ότι επειδή είναι μόνο στην είσοδο του τραχήλου και πολυ μικρος δε χρειάζεται παρά μόνο laser ενώ ο πρώτος μου είχε πεί οτι ναι μεν είναι μόνο στο στόμιο του τραχήλου αλλά για να γίνει σωστή δουλειά και να αποκλείσουμε το ενδεχόμενο εμφάνισης στη μήτρα πρέπει να γίνει μικρή απόξυση

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 586
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια γεια σας. Πολλές από εσάς ίσως με ξέρουν...Για να σας θυμίσω λίγο τη δική μου ιστορία: είμαι 35 χρονών μ'ενα ιστορικό εξωμητρίου στην πλάτη, χωρίς κανένα παιδάκι ακόμη και είμαι ξανά στην προσπάθεια εγκυμοσύνης. Προσπαθώ ήδη 7 μήνες αλλά τίποτα ακόμα....Πριν από λίγες μέρες έκανα σαλπιγγογραφία στη μία και μοναδική μου σάλπιγγα, η οποία - ευτυχώς - είναι διαβατή. Μετα τη σαλπιγγογραφία και γεμάτη χαρά και αισιοδοξία πήγα για υπέρηχο. Ο γιατρός είπε ότι μάλλον υπάρχει πολύποδας στο ενδομήτριο, αλλά δεν φαινόταν γιατί ήμουν στην 13η μέρα και το ενδομήτριο ήταν παχύ. Μού είπε να προσπαθήσω κανονικά για δυο ακόμα μήνες και αν δεν μείνω έγκυος να πάω να με ξαναδεί. αν χρειαστεί θα κάνουμε υστεροσκόπηση και μετά από ένα μήνα θα ξαναξεκινήσουμε προσπάθειες...Αρχίζω να υποψιάζομαι πως αυτός είναι ο λόγος που δεν μένω έγκυος. Εγώ σκέφτομαι να πάω τον επόμενο μήνα να με δει. Αγχώθηκα λίγο...

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γεια σας. Πολλές από εσάς ίσως με ξέρουν...Για να σας θυμίσω λίγο τη δική μου ιστορία: είμαι 35 χρονών μ'ενα ιστορικό εξωμητρίου στην πλάτη, χωρίς κανένα παιδάκι ακόμη και είμαι ξανά στην προσπάθεια εγκυμοσύνης. Προσπαθώ ήδη 7 μήνες αλλά τίποτα ακόμα....Πριν από λίγες μέρες έκανα σαλπιγγογραφία στη μία και μοναδική μου σάλπιγγα, η οποία - ευτυχώς - είναι διαβατή. Μετα τη σαλπιγγογραφία και γεμάτη χαρά και αισιοδοξία πήγα για υπέρηχο. Ο γιατρός είπε ότι μάλλον υπάρχει πολύποδας στο ενδομήτριο, αλλά δεν φαινόταν γιατί ήμουν στην 13η μέρα και το ενδομήτριο ήταν παχύ. Μού είπε να προσπαθήσω κανονικά για δυο ακόμα μήνες και αν δεν μείνω έγκυος να πάω να με ξαναδεί. αν χρειαστεί θα κάνουμε υστεροσκόπηση και μετά από ένα μήνα θα ξαναξεκινήσουμε προσπάθειες...Αρχίζω να υποψιάζομαι πως αυτός είναι ο λόγος που δεν μένω έγκυος. Εγώ σκέφτομαι να πάω τον επόμενο μήνα να με δει. Αγχώθηκα λίγο...[/QUOTE]και καλά θα κάνεις γιατι να περιμένεις 2 μήνες, όταν μπορείς να το κάνεις σε έναν.ελπίζω να ΄πάνε όλα καλά

Ευγενία10/08/2007 Χριστιάννα 11/06/2011

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια hello. Προχθές μετά από προγραμματισμένο test-pap στην 20η μέρα του κύκλου μου βρήκε παχύ το ενδομήτριο και επειδή (γι αυτό) δεν φαινόταν μου είπε ότι ίσως να υπάρχει κάποιος πολύποδας εκεί? Της είπα ότι δεν έχω ενδιάμεσες του κύκλου αιμοραγίες, και μου είπε άστο και θα δούμε? Το έχετε ξανακούσει? Τί κάνω?

Link to comment
Share on other sites

LOP δε νομίζω ότι είναι απαραίτητο να έχεις ενδιάμεσα του κύκλου αιμοραγία όταν έχεις πολύποδα. Πρέπει να σου πει ο γιατρός σου πια μέρα του κύκλου φαίνετε καλύτερα για να σου κάνει υπέρηχο και να σου πει με βεβαιότητα.

Εχω κάνει αφαίρεση πολύποδα με υστεροσκόπηση, μια πολύ απλή επέμβαση που γίνεται με μέθη διαρκεί 20 λεπτά περίπου και σε 2 ώρες φεύγεις από την κλινική.

Μην αγχώνεσε πάντως.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Koritsia ontos i usteroskopisi gia afairesi tou polupoda den einai duskoli epembasi krataei ligo kai epanerxesai amesws..To kako omws einai oti epanerxetai .Emena mou emfanistike xana duo fores kai epeidi exw kai polukustikes den katafera akoma na meinw egguos-exei 1 xrono pou ton ebgala teleutaia fora!!Elpizw toulaxiston na min xanaemfanistei giati barethika tin narkwsi kai ta xeirourgeia..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

καλημερα κοριτσια, αυτο τον μηνα και στην 6η μερα του κυκλου μου πηγα και εγω για υπερηχο στον γιατρο μου και μου βρηκε ενα πολυποδα 4mm. μου ειπε τον αλλο μηνα την ιδια ημερα του κυκλου να κανουμε μια υστεροσαλπιγγογραφια, για να ειμαστε 100% σιγουροι και οτι αν οντως υπαρχει πρεπει να τον βγαλουμε αν θελω καποια στιγμη να μεινω εγκυος χωρις δυσκολιες. μπορει να μην αφησει να γινει η συλληψη, μπορει να υπαρξει αποβολη, αλλα μου λεει εχουν μεινει κοπελες εγκυες και με πολυποδες και οινομυωματα και δεν ειχαν προβλημα,μικρο ποσοστο ομως. ειναι δικη μου επιλογη μου ειπε. να πω την αληθεια δεν προσπαθουμε ακομη για παιδακι αλλα σιγουρα το γεγονος οτι το εχω μου προκαλει μεγαλο αγχος και ανασφαλεια για οταν το θελησουμε αν θα μπορω κλπ. μου ειπε οτι υπαρχουν δυο τροποι η αποξεση και υστεροσκοπηση κατα και υπερ εχω ακουσει και με τις δυο μεθοδους. θα ηθελα να μου δωσετε τα φωτα σας. οτι το εχω ειμαι σιγουρη γιατι το ειχε δει και ο προηγουμενος γυναικολογος που ειχα οποτε θεωρω οτι η εξεταση θα δειξει θετικη τον τροπο που θα τον βγαλω ψαχνω.

 

συγγνωμη για το σεντονι..

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσάκι...εκανα περσι τετοια εποχη κι εγω αφαιρεση με υστεροσκοπηση.Ο δικος μου γιατρος δε μου εδωσε την επιλογη να διαλεξω...μου ειπε με την μια να το αφαιρεσουμε γιατι αν θελησω να μεινω εγκυος θα με δυσκολεψει.Ουτε ως προς τη διαδικασια αφαιρεσης με εβαλε να επιλεξω...με τη μια μου ειπε για υστεροσκοπηση.Αν δεν κανω λαθος αποξεση μπορει να γινει αν ο πολυποδας ειναι εξωτερικα στη μητρα...δεν ειμαι και σιγουρη.Παντως η υστεροσκοπηση που εκανα εγω δεν ηταν τιποτα...μιση ωριτσα επεμβαση.Ο γιατρος σου ποια μεθοδο θεωρει καλυτερη?

Link to comment
Share on other sites

πανω στο αγχος μου εκεινη την ωρα δεν τον ρωτησα ποια θεωρη καλυτερη μεθοδο.μου ειπε να κανουμε την σαλπιγγογραφια και θα τα πουμε μετα. ηθελα να ρωτησω αυτο ειναι κατι που αν το αφαιρεσω μπορει μετα να ξανα δημιουργηθει? εμενα ειναι στην μητρα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εμενα στη μητρα ηταν...αλλά παιζει ρολο και που στη μητρα,αυτα ο γιατρος σου θα σου τα εξηγησει.Το ειδε ο γιατρος μου σε εναν τυπικο υπερηχο που μου εκανε,δε χρειαστηκε να κανω σαλπιγγογραφια και ενα μηνα αργοτερα το αφαιρεσαμε.Η επεμβαση εγινε στην ιδιωτικη κλινικη του γιατρου μου και κοστισε 1000 ευρω (με ολικη ναρκωση).Υπαρχει περιπτωση να βγει παλι. Και νομιζω μου ειπε οτι συνηθως πολυποδες βγαινουν αν εχεις πολυκιστικες.Τεσπα δεν ηταν τπτ,λιγο ποναγα μετα σα να εχω περιοδο..ε αυτο.Εγω θα σου ελεγα πηγαινε να κανεις τη σαλπιγγοργαφια και κανε μια κουβεντα αναλυτικη με το γιατρο σου να σε κατατοπισει.Μου φαινεται εντελως χαζο να σου ζηταει εσενα να επιλεξεις με ποιο τροπο θα γινει η αφαιρεση.Αν παλι δε βγαζεις νοημα απο αυτα που σου λεει ..ισως να επαιρνες και μια δευτερη αποψη...παντως γενικα αφαιρεση πολυποδα θεωρειται λιγο επεμβαση ρουτινας.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

καλησπερα κοριτσια πριν 2 μηνες πηγα για σαλπιγγογραφια και μου βρηκαν ενα μικρο πολυποδακι. ο γιατρος μου αρχικα μου ειπε να μη το βγαλω και οτι δεν εμποδιζει για εγκυμοσυνη. επειδη ομως με τον αντρα μου προσπαθουμε 2 χρονια κοντα για μωρακι πηρα και δευτερη γνωμη απο ενα γιατρο του ελενα. μου ειπε οτι απ την στιγμη που εχω πολυποδα και δεν ξερουμε τι μπορει να προκαλεσει το καλυτερο ειναι να το βγαλω. ετσι πηρα την αποφαση και το εβγαλα με υστεροσκοπηση. ακομα ομως περιμενω και απο εγκυμοσυνη τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια πριν 2 μηνες πηγα για σαλπιγγογραφια και μου βρηκαν ενα μικρο πολυποδακι. ο γιατρος μου αρχικα μου ειπε να μη το βγαλω και οτι δεν εμποδιζει για εγκυμοσυνη. επειδη ομως με τον αντρα μου προσπαθουμε 2 χρονια κοντα για μωρακι πηρα και δευτερη γνωμη απο ενα γιατρο του ελενα. μου ειπε οτι απ την στιγμη που εχω πολυποδα και δεν ξερουμε τι μπορει να προκαλεσει το καλυτερο ειναι να το βγαλω. ετσι πηρα την αποφαση και το εβγαλα με υστεροσκοπηση. ακομα ομως περιμενω και απο εγκυμοσυνη τιποτα.

 

 

και εγω με υστεροσκοπηση εβγαλα εναν μικρο πολυποδα. ο γιατρος μου ειπε οτι αν σε 6 μηνες δεν εχουμε εγκυμοσυνη, προχωραμε σε εξωσωματικη. εμεινα εγκυος στους 8 μηνες.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια πριν 2 μηνες πηγα για σαλπιγγογραφια και μου βρηκαν ενα μικρο πολυποδακι. ο γιατρος μου αρχικα μου ειπε να μη το βγαλω και οτι δεν εμποδιζει για εγκυμοσυνη. επειδη ομως με τον αντρα μου προσπαθουμε 2 χρονια κοντα για μωρακι πηρα και δευτερη γνωμη απο ενα γιατρο του ελενα. μου ειπε οτι απ την στιγμη που εχω πολυποδα και δεν ξερουμε τι μπορει να προκαλεσει το καλυτερο ειναι να το βγαλω. ετσι πηρα την αποφαση και το εβγαλα με υστεροσκοπηση. ακομα ομως περιμενω και απο εγκυμοσυνη τιποτα.

Mono auto itan to problima sas? O antras sou exei kanei exetaseis? Egw eixa polupoda stin mitra ton ebgala kai meta apo ena xrono xanaefanistike alles duo fores.. ekana 3 fores usteroskopisi!!Fobamai na min xanaemfanistei..barethika tin narkwsi- xeirourgeio.Egkumosuni kai ego akoma den petuxa alla ego exw kai tis polukustikes owthikes

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

geia sas koritsia!

Kai ego eixa polypoda, ton evgala prin kana xrono...ennoeitai me ysteroskopisi, i apoxesi einai methodos gia gynaikes pou den theloun alla paidia...Ekana tin epemvasi se syndyasmo me laparoskopisi..telika eixa kai endomitriosi....O giatros mou eixe pei oti mesa se dyo mines tha emena egkyos..alla tipota.....afto ton mina pira serpafar/pregnyl kai perimeno....Eimai stin 20i mera.....

Link to comment
Share on other sites

γεια σας από ηράκλειο έχω ένα μικρό πολύποδα που βρέθηκε μετά από σαλπιγγογραφία που έκανα πριν ξεκινήσω εξωσωματική στο παγνη.θα κάνω υστεροσκόπηση. καποια που να έχει παρόμοια εμπειρία να με βοηθήσει. ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

γεια σας από ηράκλειο έχω ένα μικρό πολύποδα που βρέθηκε μετά από σαλπιγγογραφία που έκανα πριν ξεκινήσω εξωσωματική στο παγνη.θα κάνω υστεροσκόπηση. καποια που να έχει παρόμοια εμπειρία να με βοηθήσει. ευχαριστώ

γεια κοριτσια χωρισ να θελω να σασ τρομαξω μην αφηνετε τετοια θεματα γιατι ευτυχωσ προλαβα λογω κακοηθειασ στο παρα πεντε μην το αμελειτε εγω στο λητω το 2007 εδωσα 250 ευρω...οτι θελησετε ...διαθεσιμη:D

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και από μένα. Μπορείτε να διευκρινίσετε κάτι? Δηλαδή μπορεί κάποια να κάνει αφαίρεση πολύποδα και μετά να ξαναεμφανιστεί? Υπάρχει τάση του οργανισμού να βγάζει πολύποδες? Ξέρετε αν κάποια διατροφή ίσως να βοηθάει? Έχω αφαιρέσει και εγώ έναν και μετά απο πολύ καιρό σε υστεροσκόπηση μου είχαν βρει και άλλους και ίσως να ήταν ο λόγος που δεν μεγάλωνε το ενδομήτριό μου...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και από μένα. Μπορείτε να διευκρινίσετε κάτι? Δηλαδή μπορεί κάποια να κάνει αφαίρεση πολύποδα και μετά να ξαναεμφανιστεί? Υπάρχει τάση του οργανισμού να βγάζει πολύποδες? Ξέρετε αν κάποια διατροφή ίσως να βοηθάει? Έχω αφαιρέσει και εγώ έναν και μετά απο πολύ καιρό σε υστεροσκόπηση μου είχαν βρει και άλλους και ίσως να ήταν ο λόγος που δεν μεγάλωνε το ενδομήτριό μου...

 

Σε εμενα παντως ξαναεμφανιστηκε αλλες δυο φορες μετα την πρωτη αφαιρεση!!Μπορει να υπάρχει τάση μπορεί και απο τις πολυκυστικές που εχω..δεν ξέρω ακριβως να σου πω αλλα ελπίζω να μην ξαναβγει!!

Link to comment
Share on other sites

Εμενα παει ενας χρονος απόταν εκανα την αφαιρεση και μεχρι στιγμης δεν εχει ξαναεμφανιστει...δοξα το Θεο.Παντως ο γιατρος μου ειχε πει πως ειναι πιθανο να ξαναεμφανιστει και οτι εν μερη οφειλεται στις πολυκιστικες.

Link to comment
Share on other sites

Α μάλιστα υπέροχα! Ναι προφανώς από τις πολυκυστικές και εγώ έχω χρόνια τώρα. Ευχαριστώ κορίτσια για τα φώτα σας. Εγώ είχα έναν μικρό τον αφαίρεσα και όταν μετά από έναν χρόνο έκανα υστεροσκόπηση μου βρήκαν ενδοτραχηλικά και ενδομητρικά πολυποδάκια, τα οποία αφαιρέθηκαν και αυτά. Έτσι μου είπαν. Ελπίζω να μην ξαναβγάλω σύντομα...

Ευχαριστώ για τα φώτα σας:)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

9 γυναικολόγους έχω επισκεπτει τα τελευταια 2 χρόνια λόγω κάποιων ορμονικών προβλημάτων που καθιστούν τις ωοθήκες μου "κουρασμένες!". Εχθές επισκέπτηκα τον 10 ο οποίος βρήκε στον υπέρηχο μια σκια μεταξύ μήτρας και τραχήλου πολύ χαμηλά. Υποπτέυεται ότι είναι πολύποδας και προτείνει να ξαναπάω τον άλλο μήνα για να δούμε αν θα φύγει με την περίοδο, διαφορετικά προτείνει επέμβαση. Πάνω που πάω να βάλω σε μια σειρά το ορμονικό, προκύπτει ο πολύποδας. Δεν ξέρω τι να πιστέψω. Είναι δυνατόν να έχει εμφανιστεί μέσα σε 6 μήνες απο τον τελευταίο υπέρηχο που είχα κάνει? Η υπήρχε και κανένας γιατρός δεν το είχε διαγνώσει? Έχω κουραστεί να παίρνω γνώμες και ο κάθέ γιατρός να λέει τα δικά του. Τώρα σκέπτομαι ότι αν επιβεβαιωθεί ο πολύποδας θα πρέπει να πάρω γνώμη και για αυτό απο άλλο γιατρό και τρελαίνομαι.

Link to comment
Share on other sites

Κατερίνι γεια σου. Όταν ο πολύποδας είναι μικρός δεν φαίνεται στον υπέρηχο. Εμένα τον δικό μου τον είχαν δει στη σαλπιγγογραφία και τους επόμενους μικρότερους στην υστεροσκόπηση. Έχω ακούσει από όλους ότι είναι καλύτερο να αφαιρούνται γιατί οι πολύποδες είναι υπεύθυνοι για αποβολές αλλά και αν πας για εξωσωμ κάνουν το ενδομήτριο ανώμαλο και αποτρέπουν την εμφύτευση. Στην ερώτησή σου θα απαντούσα πως ναι γίνεται να μεγάλωσε σε 6 μήνες. Δυστυχώς τα ορμονικά προβλήματα ίσως είναι αλληλένδετα με τον πολύποδα, πάνε πακέτο μου φαίνεται, όχι βέβαια απαραίτητα. Πάσχω και εγώ από αυτά. Ελπίζω να σου έλυσα κάποιες απορίες. Καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
9 γυναικολόγους έχω επισκεπτει τα τελευταια 2 χρόνια λόγω κάποιων ορμονικών προβλημάτων που καθιστούν τις ωοθήκες μου "κουρασμένες!". Εχθές επισκέπτηκα τον 10 ο οποίος βρήκε στον υπέρηχο μια σκια μεταξύ μήτρας και τραχήλου πολύ χαμηλά. Υποπτέυεται ότι είναι πολύποδας και προτείνει να ξαναπάω τον άλλο μήνα για να δούμε αν θα φύγει με την περίοδο, διαφορετικά προτείνει επέμβαση. Πάνω που πάω να βάλω σε μια σειρά το ορμονικό, προκύπτει ο πολύποδας. Δεν ξέρω τι να πιστέψω. Είναι δυνατόν να έχει εμφανιστεί μέσα σε 6 μήνες απο τον τελευταίο υπέρηχο που είχα κάνει? Η υπήρχε και κανένας γιατρός δεν το είχε διαγνώσει? Έχω κουραστεί να παίρνω γνώμες και ο κάθέ γιατρός να λέει τα δικά του. Τώρα σκέπτομαι ότι αν επιβεβαιωθεί ο πολύποδας θα πρέπει να πάρω γνώμη και για αυτό απο άλλο γιατρό και τρελαίνομαι.

 

Και εμένα εμφανιστικε σε 6 μήνες απο την προηγούμενη εξέταση. Απλά ήμουν "τυχερή" και ήταν μακρύς και βγήκε έξω απο τον τ΄ρχηλο, κρεμόταν σαν σκουλαρίκι το είδα και εγω με τα ματάκια μου γιατι έχει κάμερα ο γιατρός). Το κανόνισα άμεσα για υστεροσκόπηση, και την έκανα πριν 1 μήνα. Απλά΄όταν έκανα την επέμβαση βρήκαν και άλλον ένα μέσα....δωράκι 1+1, χιχιχι. Μην ανησυχείς πάντως, και δεν χρειάζονται άπειρες γώμες απο γιατρούς. Εκεί που θα νιώσεις σιγουριά και το ένστικτό σου θα ειναι οκ, αυτό το γιατρό θα έχεις....σου μιλαώ εκ πείρασ!! Φιλια πολλα

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...