Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

"ΚΟΛΠΟΣ" για εσάς που έχετε ήδη γεννήσει...


m4ri4

Recommended Posts

Το σημειο G ειναι οντως μεσα στον κολπο, ειναι σαν ενα μικρο γρομπαλακι στην επανω πλευρα του κολπου (δηλ απο την πλευρα που ειναι η ουροδοχος κυστη, οχι το περινεο).

Απλα φοβομουν αν τραυματιστεις εκει στη γεννα τι γινεται.....τωρα εχετε δικιο ολο φοβιες ειμαστε αλλα σε ολη την εγκυμοσυνη ειχα για το μωρο, να μην εχω και μια και για εμενα??? :-)

Καλα, ε? Θεμα που ανοιξα η γυναικα!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


έχω γεννήσει εδώ και 3 1/2 χρόνια η μικρή ήταν 3380 και γεννήθηκε κεφάλι και χέρι μαζί , ο μαιευτήρας με έραβε 3 τέταρτα .

Ο άντρας μου λέει οτι δεν καταλαβαίνει διαφορά εγω όμως χωρίς να το έχω συζητήσει μαζί του καταλαβαίνω τεράστια διαφορά , αφού πλέον δεν καταλαβαίνω σχεδόν τίποτα , οι συσπάσεις που ένιωθα πρίν οταν φτάναμε στη κορύφωση έχουν εξαφανιστεί ούτε για δείγμα, σκέφτομαι πρώτα ο Θεός με την επόμενη εγκυμοσύνη (αν υπάρξει ) να το συζητήσω με τον επόμενο μαιευτήρα.......

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

ΕΓΩ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΜΕΤΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΣΑ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΜΕΓΑΛΗ ΧΑΛΑΡΩΣΗ ΚΑΙ ΑΠΟΦΑΣΗΣΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΛΑΣΤΙΚΗ ΚΟΛΠΟΥ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ,ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΔΕΝ ΝΙΩΘΩ ΑΝΕΤΑ .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
  • 4 months later...

Προβληματίστηκα τώρα που διάβασα ότι πολλές από εσάς μετά από φ.τ. είχατε πρόβλημα στην σεξουαλική επαφή σας και ότι ο κόλπος σας άργησε να επανέλθει ή δεν επανήλθε καθόλου. Ισχύει το ίδιο και μετά την καισαρική;;; Χάνεται η αίσθηση στον κόλπο;; Ας απαντήσει όποια έχει κάνει!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν ξερω να σου απαντησω για φυσιολογικο τοκετο,αλλα εγω που εκανα (δυστυχως :() καισαρικη και δεν εκανα και καθολου διαστολη:mad: ειμαι σα να μη γεννησα ποτε.

Παρολαυτα θα προτιμουσα να ειχα γεννηση με ΦΤ.

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια μην τρελαθούμε κι όλας! Ναι ο κόλπος χαλαρώνει μετά το φτ, όχι δεν χαλαρώνει μετά την καισαρική αλλά αυτό δεν είναι λόγος να καταφεύγουμε σε κτ. Το πολύ πολύ σε συνεννόηση με το γιατρό σας του λέτε να σας ράψει λίγο παραπάνω και μπορείτε ακόμα να ξαναγίνετε παρθένες. Εγώ θα το κάνω μόλις γεννήσω γιατί μου δημιουργούνται μικροπροβληματάκια από το άνοιγμα του κόλπου όπως φαγούρα γιατί ακουμπάει περισσότερο στο εσώρουχο και τρίβεται. Ως προς την ευχαρίστηση στο σεξ νομίζω ότι αυτό είναι σχετικό. Εξαρτάται από εμάς και το σύντροφό μας

Νεφέλη:1-1-08 Άλκηστις:1-4-09 Ίριδα:17-6-10

Link to comment
Share on other sites

Προβληματίστηκα τώρα που διάβασα ότι πολλές από εσάς μετά από φ.τ. είχατε πρόβλημα στην σεξουαλική επαφή σας και ότι ο κόλπος σας άργησε να επανέλθει ή δεν επανήλθε καθόλου. Ισχύει το ίδιο και μετά την καισαρική;;; Χάνεται η αίσθηση στον κόλπο;; Ας απαντήσει όποια έχει κάνει!!

Η αισθηση στον κολπο δεν χανεται αλλα εμενα με πεθαινε ποτε η κοιλια μου ποτε η μεση μου..καμια σταση δε βολευε ιδιαιτερα στην αρχη..3 1/2 μηνες μετα η κοιλια δεν ποναει αλλα η μεση που και που κανει αισθητη την παρουσια της..ισως γι αυτο να φταει η επισκληριδιος αλλα θα προστιμουσα πιο χαλαρο κολπο παρα τους πονους που ενιωθα στην κοιλα και στη μεση..

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

:o

Κοριτσια ηθελα να ρωτησω για την μεθοδο Kegel...

Απο ποιο σταδιο της εγκυμοσυνης ειναι καλο να την ξεκιναμε? (εγω π.χ. ειμαι στον 3ο μηνα)

Και αν χρειαζεται οι ασκησεις να συνεχιζονται και μετα την γεννα.

 

Επισης, αν θα οφελησουν οι συγκεκριμενες ασκησεις κατα τη διαρκεια του τοκετου...:confused:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

ως μαια και μετα απο φυσιολογικο τοκετο μωρου 3,7 κιλων εψαξα πολυ το συγκεκριμενο θεμα. 2 γιατροι και μονο 2 υπαρχουν με πληρη εξειδικευση στην χαλαρωση στην ελλαδα ο ενας εινα ο αθανασιου στην αθηνα και ο αλλος ο πουρναροπουλος στη θεσσαλονικη. η διαφορα ειναι στις τιμες καθως για επισκεπσεις η καποια μικροεπεμβαση αν χρειαστει στη θεσσαλονικη κοστιζουν ολα το 1/3, αν θελετε περισοτερες πληροφοριες στειλτε μηνυμα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 10 months later...
Θέλω να ρωτήσω εσάς που έχετε γεννήσει: το περίνεο, ο κόλπος τελοσπάντων, αφού επουλωθεί από τα ράμματα επιστρέφει στιν αρχική του μορφή/μέγεθος; Μου είχε πει ένας γιατρός ότι δεν υπάρχουν μύες στη συγκεκριμένη περιοχή κ γι' αυτό το λόγο ο κόλπος δεν μπορεί να γίνει όπως πριν.

φυσικα και εχει μυς και μπορεις να τους γυμνασεις με ασκησεις κεγκελ. κι αν τις κανεις και κατα ην εγκυμοσυνη εχεις πιο ευκολο τοκετο.

τωρα να απαντησω προσωπικα στον αντρα μου του φαινομουν πιο στενη απο πριν, εγω παλι νοιωθω μια διαφορα ειδικα οταν χρησιμοποιω ταμπον ενω πρωτα επαιρνα το μικρο τωρα θελω μεσαιο ή λαρτζ, αλλιως δεν πιανει ολο τον κολπο και μου φευγει αιμα

Link to comment
Share on other sites

Προβληματίστηκα τώρα που διάβασα ότι πολλές από εσάς μετά από φ.τ. είχατε πρόβλημα στην σεξουαλική επαφή σας και ότι ο κόλπος σας άργησε να επανέλθει ή δεν επανήλθε καθόλου. Ισχύει το ίδιο και μετά την καισαρική;;; Χάνεται η αίσθηση στον κόλπο;; Ας απαντήσει όποια έχει κάνει!!

εγω τον πρωτο καιρο που ξαναρχισα τις επαφε εκτος του οτι ενοιωθα λες και ειναι η πρωτη μου φορα, δεν ειχα υγρα οπως πριν, κι οχι μονο στην επαφη γενικα ο κολπος μου ηταν πιο ξηρος. μετα το εξαμηνο επανηλθε.

Link to comment
Share on other sites

εγω τον πρωτο καιρο που ξαναρχισα τις επαφε εκτος του οτι ενοιωθα λες και ειναι η πρωτη μου φορα, δεν ειχα υγρα οπως πριν, κι οχι μονο στην επαφη γενικα ο κολπος μου ηταν πιο ξηρος. μετα το εξαμηνο επανηλθε.

ακριβως ετσι κ εγω..... μονο που εχω γεννησει εδω κ 16 μηνες κ δεν εχει αλλαξει κατι ακομα....

αφου αγορασαμε λπαντικο για πρωτη φορα:oops:αλλα κ παλι...:evil:

εχει αλλαξει κ η κλιση του κολπου μου! ειναι εντονα αισθητο κ απο τους δυο μας.

περιεργο που επεσα πανω στο θεμα γιατι εχθες που ειχαμε επαφη κ δεν βολευομασταν....:oops: μου λεει ο αντρας μου τσαντισμενος να πας στον γιατρο να του πεις να σε ξανακανει οπως ησουνα! μας χαλασε το ΣΕΧ!!!!:shock:

ΑΧ ΡΕ ΜΠΕΜΠΟΥΛΗ!!!!!!!!!! Χαλαλι σου:!::!::?::?::rolleyes:

age.png

το παιδι σου δεν ειναι η συνεχεια της ζωης σου,

ειναι η αφετηρια της δικης του ζωης!

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
Θέλω να ρωτήσω εσάς που έχετε γεννήσει: το περίνεο, ο κόλπος τελοσπάντων, αφού επουλωθεί από τα ράμματα επιστρέφει στιν αρχική του μορφή/μέγεθος; Μου είχε πει ένας γιατρός ότι δεν υπάρχουν μύες στη συγκεκριμένη περιοχή κ γι' αυτό το λόγο ο κόλπος δεν μπορεί να γίνει όπως πριν.

 

εγω που γεννησα με καισαρικη,νιωθω τον κολπο πολυ...στενο:oops: και δεν ειχαμε μεγαλη αποχη απο το αθλημα μονο εναμιση μηνα...αλλα μεγαλη διαφορα τοπριν και το μετα...

dev000br___.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

γεννησα πριν 2,5 μηνες με φτ. Ειπαμε λοιπον με τον αντρα μου να ξαναθυμηθουμε το αθλημα μετα απο μεγαλη αποχη λογω προβληματος στην εγκυμοσυνη(ειμαστε εκτος 10 μηνες). Ο γιατρος μας εχει δωσει λιπαντικο για τους 2 πρωτους μηνες. Ειχα πολυ πονο και δεν καταφεραμε τιποτα, σαν να ηταν κλειστος ο κολπος, δεν μπορουσε να γινει διεισδυση. Εγω τον νιωθω πιο στενο και πιο κρεμασμενο(ωραια περιγραφη ε?), εκτος αυτο εχω στην εισοδο του κολπου ενα πραγματακι σαν σταφυλακι και πεταει και δεν ξερω τι ειναι. Πριν μερικες μερες πηρα και τα αποτελεσματα του τεστ παπ και ολα ηταν μια χαρα. Εγω γιατι νιωθω χαλια?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καθε αρχή και δύσκολη. Ειδικότερα μετά από τόσο καιρό. Και εμενα στην αρχή ήταν πιο στενός. Και φυσικά, επειδή υπήρχε και ξηρότητα, μόνο με λιπαντικό. Μετά από καποιο διάστημα, όμως, όλα επανήλθαν στο φυσιολογικο τους. Σαν να ξαναβρήκε το αρχικό του σχήμα. Υπομονή χρειάζεται και καλή διάθεση.

Ειχα ρωτήσει το γιατρό και μου είπε ότι καμιά φορα οι γιατροί μπορεί να κανουν πιο στενό τον κόπλο αν εχει γινει περινεοτομή, γιατί δεν μπορούν να γνωρίζουν πως ήταν αρχικά, αλλά με τον καιρό επανέρχεται.

 

Εγω θα σου έλεγα να μην απογοητευεσαι. Είναι και οι ορμόνες που ακομη δεν έχουν επανέλθει πλήρως. Σιγα σιγά όλα θα γίνουν.

Link to comment
Share on other sites

η αληθεια ειναι οτι εχω απογοητευτει και δεν ξερω αν θα τα καταφερω παλι, με φοβιζει η ιδεα του σεξ. Περα απο αυτο μετα τη γεννα εχω πονο και στις αρθρωσεις, ερειπιο νιωθω

Link to comment
Share on other sites

Σε καταλαβαίνω, γιατί καπως έτσι ένιωθα και γω. Εχανα καθε διάθεση μόνο και στην ιδεα ότι θα πονέσω. ομως καθε φορά ήταν και καλύτερα. Αν δεν προσπαθήσεις δεν θα γίνει κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Γέννησα με ΚΤ μετά από προσπάθεια με πρόκληση για ΦΤ, και μηδενική διαστολή ( :( ). Αφού και σήμερα πιστεύω ότι δεν βάλανε κανένα κολπικό χάπι και ο ορός ήταν νεράκι (γιατί ούτε πονάκια είχα μετά από 12 ώρες - ΤΙΠΟΤΑ).

Τεσπα, επί του θέματος: το 1ο εξάμηνο οι επαφές ήταν χειρότερες και από τη 1η φορά (στην οποία ούτε αίμα δεν είχα): όχι μόνο η έρημος Σαχάρα, αλλά λες και είχε γίνει κουμπότρυπα. Ότι λιπαντικά και αν βάλαμε δεν προχώραγε. Είπα ότι θα το κόψουμε το άθλημα έτσι που πάω.... Μετά τον 6ο λίγο καλύτερα (χειρότερα πάντα από τη 1η φορά).

Άρχισα να έρχομαι στα ίσα μου γύρω στον 11ο μήνα, 1 μήνα πριν αδιαθετήσω για 1η φορά. Μέσα σε 1 μήνα, όλα τέλεια, και καλύτερα από πριν.

Προφανώς, ορμονικό ήταν το θέμα.

Και κάτι άλλο. Μετά τη ΚΤ δεν πόναγα (μάλιστα δεν πήρα και τα παυσίπονα). Το 1ο βράδυ μέ τους όρους και το καθετήρα μόνη μου ήμουν και με rooming in. Τα λόχεια και ο καθετήρας με δυσκόλευαν, αλλά με βοήθησε το προσωπικό με 4 πλήσεις. Ένα τράβηγμα που και που στη ραφή (κυρίως την ώρα του θηλασμού). Όμως μια πολύ ελαφριά ακράτεια την απέκτησα η οποία τώρα έφυγε (περιέργως που είμαι ξανά έγκυος). Ίσως λόγω του καθετήρα ;;

Για την επόμενη εγκυμοσύνη θα επιδιώξω ΦΤ (vbac), και ελπίζω αυτή τη φορά να μου έρθουν όπως τα θέλω (και όχι όπως τα θέλει ο γιατρός, η εφημερεύοντες μαίες, και το νοσοκομείο)

DZLjp2.png

LVTCp2.png

Link to comment
Share on other sites

Γέννησα με ΚΤ μετά από προσπάθεια με πρόκληση για ΦΤ, και μηδενική διαστολή ( :( ). Αφού και σήμερα πιστεύω ότι δεν βάλανε κανένα κολπικό χάπι και ο ορός ήταν νεράκι (γιατί ούτε πονάκια είχα μετά από 12 ώρες - ΤΙΠΟΤΑ).

 

Για την επόμενη εγκυμοσύνη θα επιδιώξω ΦΤ (vbac), και ελπίζω αυτή τη φορά να μου έρθουν όπως τα θέλω (και όχι όπως τα θέλει ο γιατρός, η εφημερεύοντες μαίες, και το νοσοκομείο)

 

μια απο τα ιδια...και οι επαφες μας ηταν σπανιες μεχρι τους 10 μηνες περιπου που επανηλθα.

καλη εγκυμοσυνη να εχεις και καλη επιτυχια στο vbac...!!!

fBaep3.png

 

uwK7p3.png

Link to comment
Share on other sites

Γέννησα φυσιολογικά πριν 2 χρόνια!Προσπαθήσαμε να έρθουμε σε επαφή με τον άντρα μου 2 μήνες μετά τη γέννα χωρίς να τα καταφέρουμε γιατί πονούσα!Ένιωθα σαν παρθένα και ακόμη χειρότερα τολμώ να πω!Κάναμε αρκετές προσπάθειες για κάποιους μήνες αλλά χωρίς αποτέλεσμα!Βέβαια εγώ θήλαζα και δεν είχα περίοδο άρα ήμουν και εντελώς στεγνή..και δεν είχα και καθόλου όρεξη.Παίζει ρόλο και αυτό!"Ολοκληρώσαμε" αν θυμάμαι καλά μετά απο 9-10 μήνες μετά τον τοκετό.Με πολύ λιπαντικό και πόνο.Σε κανένα μήνα "έστρωσε" το πράγμα.Ο κόλπος μου δεν έχει ΑΠΟΛΥΤΩΣ καμία διαφορά με πριν γεννήσω...εγώ δεν καταλαβαίνω τίποτα,ούτε ο άντρας μου!Το σεξ το απολαμβάνω πιο πολύ τώρα και όλα είναι πια όπως πριν κάνω παιδί.

o30Sp3.png

 

 

 

cZW4p3.png

Link to comment
Share on other sites

geia sas ..k egw gennhsa me kaisarikh evw piga gia proklhsh gia fisiologiko..prospathisame stis 40 meres ....xalia! meta apo ena estrwsan ta pragmata alla prospathoume sxedon kathe mera..vevaia den einai opws prin alla elpizw.. na rwthsw kati thn garouf..ti einai to vbac giati ki egw thelw toulaxiston na prospathisoume gia to epomeno me to kalo

:)
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...