Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΚΑΜΠΥΛΗ ΖΑΧΑΡΟΥ


Recommended Posts

κοριτσια καλησπερα!

παλια πλεον στην εδω παρεα αλλα ας μπω στο θεμα μου!οπως ισως ξερουν καποιες το προβλημα που εχω κ κατεφυγα στην εξωσ. ειναι ο ασταθης κυκλος λογω πολυκ. ωοθ..

η 1η μου εμβρ/ρα κατεληξε σε βιοχημικη κ η 2η αρνητικη.

εμαθα λοιπον απο εδω μεσα οτι μια καλη εξεταση που θα πρεπει να κανω ειναι η καμπυλη ζαχαρου.

ξερει λοιπον καποια να μου πει ποτε γινεται σε ποιες μερες του κυκλου ή οτιδηποτε αλλο που μπορει να με βοηθησει?

 

ευχαριστω πολυ!!!:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


κοριτσια καλησπερα!

παλια πλεον στην εδω παρεα αλλα ας μπω στο θεμα μου!οπως ισως ξερουν καποιες το προβλημα που εχω κ κατεφυγα στην εξωσ. ειναι ο ασταθης κυκλος λογω πολυκ. ωοθ..

η 1η μου εμβρ/ρα κατεληξε σε βιοχημικη κ η 2η αρνητικη.

εμαθα λοιπον απο εδω μεσα οτι μια καλη εξεταση που θα πρεπει να κανω ειναι η καμπυλη ζαχαρου.

ξερει λοιπον καποια να μου πει ποτε γινεται σε ποιες μερες του κυκλου ή οτιδηποτε αλλο που μπορει να με βοηθησει?

 

ευχαριστω πολυ!!!:D

αμαρρυλίδα αν κ δεν ειμαι στη φαση τησ εξωσωματικσ εχω κανει καμπυλη ζαχαρου κ ινσουλινησ..δε παιζει ρολο η μερα του κυκλου..3 μερεσ πριν ομωσ πρεπει να κανεισ μια διατροφη πλουσια σε υδατανθρακεσ(φορτιση με υδατανθρακεσ λεγεται).επισησ ναπασ ηρεμη στο εξεταστικο κεντρο κ να μην κινεισαι καπνιζεισ κτλ...εγω ειχα παρι κ διαβαζα ενα βιβλιο...αλλα καλυτερα να μιλισεισ με το γυναικολογο η το ενδοκρινολογο σου να σου πουν ποση γλυκοζη θα παρεισ κ σε ποσουσ χρονουσ θα την μετρησεισ!καλη επιτυχια!!!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλησπερα!

παλια πλεον στην εδω παρεα αλλα ας μπω στο θεμα μου!οπως ισως ξερουν καποιες το προβλημα που εχω κ κατεφυγα στην εξωσ. ειναι ο ασταθης κυκλος λογω πολυκ. ωοθ..

η 1η μου εμβρ/ρα κατεληξε σε βιοχημικη κ η 2η αρνητικη.

εμαθα λοιπον απο εδω μεσα οτι μια καλη εξεταση που θα πρεπει να κανω ειναι η καμπυλη ζαχαρου.

ξερει λοιπον καποια να μου πει ποτε γινεται σε ποιες μερες του κυκλου ή οτιδηποτε αλλο που μπορει να με βοηθησει?

 

ευχαριστω πολυ!!!:D

 

κ γω την έκανα στις εξετάσεις πριν την εξωσωματική,,,μου την είπε ο εξωσωματικός μου...την κάνεις όποια μέρα θέλεις κ μετράς μισάωρα αν θυμάμαι καλά και είναι ενα 3ωρο...

Link to comment
Share on other sites

κ γω την έκανα στις εξετάσεις πριν την εξωσωματική,,,μου την είπε ο εξωσωματικός μου...την κάνεις όποια μέρα θέλεις κ μετράς μισάωρα αν θυμάμαι καλά και είναι ενα 3ωρο...

 

για ποιον λογο την εκανες πριν την εξωσωματικη? σου την ζητανε? γιατι και εγω τωρα ξεκιναω την 1η προσπαθεια.

καθε μερα ολο και περισσοτερες εκπληξεις....

Link to comment
Share on other sites

και εγω την εχω κανει τωρα για την πρωτη μου εξωσωματικη...εχω και εγω πολυκυστικες και κανενας δεν μου ειπε οτι χρειαζεται να την κανω...αν και παιζει κυριο λογο στις πολυκυστικες...ευτηχως ηταν καλη...και εγω πηγα οποια μερα ηθελα πας το πρωι και σε παιρνουν αιμα νηστικη,μετα σου δινουν την γλυκοζη,σε παιρνουν παλι αιμα και μετα αλλες δυο φορες απο μισαωρο περιπου κραταει 2 ωρες...αναλογα τι θα σου ζητησει ο γιατρος σου...αμαρρυλιδα εχεις παει ποτε σε ενδικρινολογο για τισ πολυκυστικες?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτή η εξέταση είναι μόνο για όποια κοπέλα έχει πολυκυστικές ή είναι ακλό να την κάνουμε όλες? Τι ακριβώς δείχνει?

Τελικά.....Τα πιο ωραία πράγματα έρχονται εκεί που δεν τα περιμένεις και γίνονται τα θαύματα όταν πάψεις να επιμένεις ?????

Link to comment
Share on other sites

για ποιον λογο την εκανες πριν την εξωσωματικη? σου την ζητανε? γιατι και εγω τωρα ξεκιναω την 1η προσπαθεια.

 

ναι ο γιατρός μου τη ζήτησε προφανώς για να δει μήπως υπάρχει κάποιο πρόβλημα εκει κ δεν συλλαμβάνω...εγώ δεν έχω πολυκυστικές

Link to comment
Share on other sites

στην ενδοκρινολογο πηγα μονο για θυροειδη που εχω και κληρονομικοτητα κ ειναι 3 χρ. τωρα καλη.

δεν μου ειπε η εξωσωματικος μου να την κανω απο εδω μεσα εμαθα πως οσες εχουν πολ. ωοθ. ειναι απτις πρωτες εξετασεις που πρεπει να κανεισ.

τι να παω κ να πω την εξωσοματικο μου ''γεια σας θελω να κανω αυτη την εξεταση''???

παντως για υστεροσκοπηση.θρομβοφιλια κ καρυοτοπο ειπε πως δεν υπαρχει λογος ακομα,λεει θεωρει μετα απο 2-3 αποβολες ειναι καλο να τις κανεις κ εφοσον σε μενα δεν βλεπει τιποτα.

ειπα να κανω αυτη την εξεταση γιατι δεν ειναι ακριβη κ δεν θελει κ καμια τρελη διαδικασια κ αφου εχω πολ. μου ειπαν απο εδω μεσα να την κανω.

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω για την εξωσωματικη αλλα και στην φυσιολογικη συλληψη στον 7ο μηνα πρεπει να κανεις καμπυλη σακχαρου!εκτος αν εχει η γυναικα ιστορικο και κανει απο την αρχη της εγκυμοσυνης της!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δεν εχουμε ιστορικο ετσι νομιζουμε τουλαχιστον.να ρωτησω αυτη η καμπυλη ζαχαρου ειναι τι ζαχαρο?ειχε η προγιαγια μου κ η γιαγια μου προδιαθεση να κανει,η μαμα μου καθολου.αν πεζει ρολο κ του αντρα η πλευρα ειχε η γιαγια του αντρα μου αλλα βλακεια λεω,δεν επηρεαζει ο αντρας!

Link to comment
Share on other sites

σου δινουν να πιεις γλυκοζη αναλογα τα μλ που εχει πει ο γιατρος!ειναι λιγο χαλια!και αναλογα παλι τους χρονους που εχει πει ο γιατρος συνηθως 3 ειναι οι μετρησεις.υπολογισε οτι θα χρειαστει να κατσεις στο κεντρο 2 με 3 ωρες.εγω στην κορη μου ειχα κατσει 1 ωρα!τωρα στην δευτερη εγκυμοσυνη μου εχω παει 2 φορες αλλα δεν καταφερα να την κανω λογω του οτι μολις επινα την γλυκοζη μετα απο λιγο εκανα εμετο!

Link to comment
Share on other sites

α τελεια !

απο οσο καταλαβα εισαι ηδη εγκυος γιαυτο κ ο εμετος?ή την εκανες την εξεταση πριν την εγκυμοσυνη.

αν ναι γιατι την εκανες εσυ?

α ναι νασου ζησει η κορουλα σου γερη κ καλοτυχη!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κ απο μενα !

Κ μενα μου ειπε ο γιατρος να κανω καμπυλη μετα απο 2 βιοχημικες αποβολες .

Εκανα κ το αποτελεσμα ηταν υπογλυκαιμια .

Πηγα στην ενδοκρινολογο μολις χθες κ μου ειπε οτι 3-4 μερες πριν θα επρεπε να ειχα κανει φορτιση με υδατανθρακες , κατι που εγω δεν ειχα κανει . Μολις της το ειπα μου ειπε οτι μπορει γι'αυτο τα αποτελεσματα να εδειξαν υπογλυκαιμια , δεδομενου κ του οτι ημουν νηστικη κ 12 ωρες πριν την εξεταση , συν τις 3 ωρες που ημουν εκει .

Αποτελεσμα ;;; Θα ξανακανω καμπυλη να δουμε τι θα δειξει γιατι συμφωνα κ με τον εξωσωματικο κ την ενδοκρινολογο , η υπογλυκαιμια μπορει κατα πασα πιθανοτητα να φταιει για τις αποβολες .

Θα δειξει ...

Live like it is heaven on earth ..!

S8vKp2.png?0fKsGsow

 

bcHCp3.png?2xpjfQKo

Link to comment
Share on other sites

βρε σοφακι ειναι το ιδιο πραγμα με το ζαχαρο?

εμενα πριν την εξωσ. που καναμε κατι εξετασεις με τον αντρα μου για υπατιτιδα,aids,ομαδες αιματος κ των δυο,καρδιογραφημα κτλπ εκανα εγω κ γενικη αιματοσ.αν ηταν θα φαινοταν κατι εκει ή οχι?αυτο θελω να μαθω απο καποια.ειναι μια ασχετη εξεταση ή μπορει να εχεις μια προδιαθεση κ να φαινετε κατι απο την απλη γενικη αιματος?

εσυ που χαθηκες τι γινεσαι?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

βρε σοφακι ειναι το ιδιο πραγμα με το ζαχαρο?

εμενα πριν την εξωσ. που καναμε κατι εξετασεις με τον αντρα μου για υπατιτιδα,aids,ομαδες αιματος κ των δυο,καρδιογραφημα κτλπ εκανα εγω κ γενικη αιματοσ.αν ηταν θα φαινοταν κατι εκει ή οχι?αυτο θελω να μαθω απο καποια.ειναι μια ασχετη εξεταση ή μπορει να εχεις μια προδιαθεση κ να φαινετε κατι απο την απλη γενικη αιματος?

εσυ που χαθηκες τι γινεσαι?

 

καλημερα αμαρρυλιδα με αυτην την εξεταση αυτο ακριβως το πραγμα κοιταν αν εχεις προδιαθεση για να κανεις ζαχαρο,για αυτο το κανουν και οι εγκυες για να μην αποκτησουν ζαχαρο στην εγκυμοσυνη...καλα θα κανεις να την κανεις οπως λες δεν ειναι κατι τοσο ακριβο,και μπορεις να πεις τον γιατρο σου με ωραιο και πλαγιο τροπο οτι θελεις να την κανεις..πχ.απλα τι γινεται κοριτσια με πολυκυστικες συνηθως κανουν αντισταση στην ινσουλινη και ετσι γινεται αυτη η διαταραχη του κυκλου και αν οντως γινεται αυτο με ενα χαπακι λυνεται ολο το προβλημα...

http://www.pcos.gr/gr/files/PCOS_V2.pdf αν εχεις χρονο διαβασε λιγο εδω...

Link to comment
Share on other sites

βρε κοριτσια χαιρομαι πολυ που με βοηθησατε τοσο!!!σς ευχαριστω πολυ!!!αυτους τους μηνες ετσι κ αλλιως το εχω αφησει το θεμα να χαλαρωσω λιγο να ασχολυθω κ με αλλα πραγματα γιατι ο αντρας μου λεει πως μου εχει γινει εμμονη(ισως ναχει κ δικιο) κ για να μαζεψουμε κ κανα ευρουλακι!!!μια χαρα περναω ειναι ο 1ος μηνας που δεν ασχολουμε με την εξωσ. κ ειμαι πολυ χαλαρη!!!αφησαμε το πασχα τωρα ελπιζω το καλοκαιρακι να μας βρει ολες φουσκωμενες!!!!

Link to comment
Share on other sites

βρε σοφακι ειναι το ιδιο πραγμα με το ζαχαρο?

εμενα πριν την εξωσ. που καναμε κατι εξετασεις με τον αντρα μου για υπατιτιδα,aids,ομαδες αιματος κ των δυο,καρδιογραφημα κτλπ εκανα εγω κ γενικη αιματοσ.αν ηταν θα φαινοταν κατι εκει ή οχι?αυτο θελω να μαθω απο καποια.ειναι μια ασχετη εξεταση ή μπορει να εχεις μια προδιαθεση κ να φαινετε κατι απο την απλη γενικη αιματος?

εσυ που χαθηκες τι γινεσαι?

δε φαινεται απο τη γενικη αιματοσ..εμενα το σακχαρο στη γενικη ειναι νορμαλ..η καμπυλη δειχνει αλλα πραγματα..ποση ινσουλινη παραγει ο οργανισμοσ μετα απο γευμα

Link to comment
Share on other sites

Αμαρρυλίδα να πας σε εναν καλο ενδοκρινολόγο να την κανεις την καμπύλη. Θα δείξει αν έχεις αντίσταση στην ινσουλίνη, το οποιο "παει πακετο" συχνα με τις πολυκυστικες. Αν έχεις, καλο ειναι να το αντιμετωπίσεις (με Glucophage συνήθως), για να ειναι πιο σταθερο το ζάχαρό σου, και να κανεις πιο ποιοτικα ωάρια. Αυτη ειναι ολη η ιστορία. Κανεις οπως ειπαν και αλλα κορίτσια φόρτιση με υδατάνθρακες για 3 μερες, και μετα πας στο διαγνωστικο κεντρο, πίνεις τη γλυκόζη και κάθεσαι εκει 2 ώρες. Εμενα η γλυκόζη δεν με πείραξε καθόλου.

Ο Μανώλης ο Σουβατζόγλου ειναι πολυ καλος ενδοκρινολόγος, στον προτεινω μετα απο πολλη ταλαιπωρια που τράβηξα... (ισως σου τα είχα ξαναπει παλιότερα, δε θυμαμαι)

 

Καλη συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

βρε κοριτσια παιζει ρολο η διατροφη που κανουμε?

τρωω κανονικα ζυμαρικα κρεατικα οσπρια ψαρια γαλα φρουτα αλλα τρωμε κ κανενα σαντουιτσ κ καμια σοκολατιτσα τα βραδια!

περσι ειχα κανει διατροφη 3-4 μηνες κ εχασα 5 κιλα οταν σταματησα παχυνα κ εβαλα αλλα 7 απο πριν τη διαιτα κ ειμαι σταθερα τωρα στα 67 κιλα!

μηπως παιζει ρολο να κανο κανια διατροφη αν ειναι???:confused::D

Link to comment
Share on other sites

βρε σοφακι ειναι το ιδιο πραγμα με το ζαχαρο?

εμενα πριν την εξωσ. που καναμε κατι εξετασεις με τον αντρα μου για υπατιτιδα,aids,ομαδες αιματος κ των δυο,καρδιογραφημα κτλπ εκανα εγω κ γενικη αιματοσ.αν ηταν θα φαινοταν κατι εκει ή οχι?αυτο θελω να μαθω απο καποια.ειναι μια ασχετη εξεταση ή μπορει να εχεις μια προδιαθεση κ να φαινετε κατι απο την απλη γενικη αιματος?

εσυ που χαθηκες τι γινεσαι?

 

Δεν φαινεται στη γενικη αιματος αυτο , δυστυχως ! Κ μενα στη γενικη το ζαχαρο ηταν χαμηλο μεν , αλλα μεσα στα φυσιολογικα ορια .

Εγω καλα ειμαι γενικα , αδιαθετησα κ τωρα περιμενω να δω τι θα γινει με το ζακχαρο για να ξεκινησω τη 2η προσπαθεια με τα κατεξυγμενα μου , που ελπιζω να ειναι κ η τυχερη μου !

Live like it is heaven on earth ..!

S8vKp2.png?0fKsGsow

 

bcHCp3.png?2xpjfQKo

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...