Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Προπληρωμενη καρτα


Recommended Posts

Επειδη θελω να αρχισω να χρησιμοποιω προπληρωμενη καρτα για τις αγορες μου μεσω ιντερνετ, θελω απο τις κοπελες που εχουν να μου πουν ποια συμφερει (οτι δηλαδη δεν εχει προμηθεια και ειναι ευκολο να τη φορτιζεις και να μην περιμενεις σε ουρες). Μια κοπελα ειχε αναφερει την Probank, αλλα εδω στην Κω δεν εχει.Εχει μονο Γενικη, Εθνικη, Πειραιως, Αγροτικη, Marfin, Eurobank (και δεν ξερω αν εχει και καμια αλλη)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλησπερα!!εγω εχω τη προπληρωμενη της eurobank,προμηθεια εχει αναλογως με το ποσο που την φορτιζεις.για να την φορτισεις μπορεις και μεσω ατμ χωρις να περιμενεις στο ταμειο,ή αν εχεις λογαργιασμο στη eurobank μπορεις και μεσω e-banking,αποπ το σπιτακι σου χωρις καμια ταλαιπωρια!αν θες μπορω να σου πω και τα ποσα που χρεωνεσαι στη φορτιση.

9Uzhp3.png GHqEp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Η κυπρου χρεωνει ενα ευρω ασχετως ποσου που βαζεις καθε φορα.......ειτε 100 ευρω ειτε 10 ενα ευρω σου κρατανε. Μεσω ον λαιν συμδεσης βλεπεις και το λογαριασμο σου.....

 

Προσοχη θελει, οταν σε ειδοποιησουν οτι θα σου ερχεται ενημερωση σπιτι, γιατι αυτη χρεωνεται με το μηνα, εμενα μου ρθε ον λαιν ειδοποιηση και τους απαντησα οτι δεν θελω ενημερωση ταχυδρομικως.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήγα να βγάλω την πρεπαιντ της κύπρου αλλά μου είχε πει ο σύζυγος ότι και η απλή έλεκτρον της κύπρου μπορεί να με εξυπηρετήσει. Έτσι, άνοιξα έναν λογ/σμό με κάρτα έλεκτρον που την παίρνεις μάλιστα εκείνη την στιγμή, χωρίς προμήθειες και έξτρα έξοδα. Βέβαια δεν την έχω χρησιμοποιήσει ακόμα. Ρώτα και για αυτήν.

1.12.2008- Αντίκρυσα το φως της ζωής μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω ανοιξα αρχικα ενα λογαριασμο στην Πειραιως οπου βαζω τα χρηματα που θελω για να ψωνισω. Μετα πηρα κωδικο για το winbank οπου μεσω ιντερνετ φορτιζω την καρτα που απο τον λογαριασμο. Την φτιαχνεις εσυ και ειναι εικονικη , την καταργεις οτι ωρα θες και φτιαχνεις αλλη. Με βολεψε πολυ στην μοναδικη αγορα που εκανα ως τωρα.

lcWup3.png
Link to comment
Share on other sites

H WE BUY από τράπεζα Πειραιώς. Με διαφορά η καλύτερη. Τη φορτίζεις μέσω winbank από τον λογαριασμό σου. Οι 4 πρώτες φορτίσεις είναι δωρεάν.

Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!!!!

I have been blessed with five angels!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites

Η κυπρου χρεωνει ενα ευρω ασχετως ποσου που βαζεις καθε φορα.......ειτε 100 ευρω ειτε 10 ενα ευρω σου κρατανε. Μεσω ον λαιν συμδεσης βλεπεις και το λογαριασμο σου.....

 

Προσοχη θελει, οταν σε ειδοποιησουν οτι θα σου ερχεται ενημερωση σπιτι, γιατι αυτη χρεωνεται με το μηνα, εμενα μου ρθε ον λαιν ειδοποιηση και τους απαντησα οτι δεν θελω ενημερωση ταχυδρομικως.

 

εγώ πάλι έχω eurobank αλλά μόνο και μονο γιατί έχω τα πάντα σε eurobanking και τους καταθετικούς μας εκεί.Αλλά αν δεν τα είχα θα έβγαζα κύπρου ή πειραιώς λιγότερες χρεώσεις από την eurobank!:evil:

 

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω της Κυπρου.. αλλα δεν μου κραταει προμηθεια.. μαλλον γιατι την δικω σε δικο μου ατομο που δουλευει εκει και την φορτιζει και προφανως αφαιρει την προμηθεια.

Μελιτα αν δεν κανω λαθος η ελεκτρον που λες ειναι κοινη πιστωτικη (με πιστωτικο οριο κλπ) που σημαινει οτι αν καποιος στην κλεψει μπορει να την χρωσει μεχρι το οριο, και το ιδιο ισχυει και για το ιντερνετ που βαζεις τους κωδικους σου.

η διαφορα με την prepaid ειναι οτι πρωτα βαζεις χρηματα μεσα και μετα αποκτα οριο η καρτα.. Αν δεν βαλεις κανεις δεν μπορει να παρει τιποτα και να χρεωσει τιποτα σε αυτην. γι αυτο χρησιμοποιουμε τετοιες ειδικα για το ιντερνετ που γινονται τοσα και τοσα.

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Βασικά η έλεκτρον είναι απλή κάρτα ανάληψης μετρητών από λογ/σμο. Απλά νομίζω ότι δεν θα γίνεται δεκτή στο εξωτερικό και χρειάζεται prepaid για τέτοιες αγορές.

1.12.2008- Αντίκρυσα το φως της ζωής μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γίνεται δεκτή κανονικά και στο εξωτερικό.

Εγώ έχω λογαριασμό στην Alpha Bank και την αντίστοιχη κάρτα αναλήψεων electron visa. Την έχω χρησιμοποιήσει και στο εξωτερικό χωρίς πρόβλημα. Στο λογαριασμό μου δεν έχω δικαίωμα υπερανάληψης ή κάτι τέτοιο και, έτσι, μπορώ να αγοράσω μόνο πράγματα η αξία των οποίων δεν ξεπερνά τα χρήματα που ήδη υπάρχουν στο λογαριασμό ή το ποσό που έχει τεθεί ως "όριο" ημερησίων αναλήψεων.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα προσανατολιζομαι για Κυπρου (εχουμε τελικα) ή Πειραιως (που εχω και λογαριασμο).Ποια να διαλεξω, πανω κατω τα ιδια μου φαινονται ετσι οπως τα λετε...:?:

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη που δεν σου εστειλα αμεσα τα ποσα αλλα ελειπα .λοιπον τα ποσα χρεωσης στη φορτιση και επαναφορτιση στην προπληρωμενη της eurobank ειναι:

 

Ποσό Φόρτισης/Επαναφόρτισης Έξοδα Έξοδα

Φόρτισης (EUR) Επαναφόρτισης (EUR)

2 - 100 ευρώ----- αρχικη φορτιση 2 ευρώ ,επαναφορτιση-------1 ευρώ

101 - 500 ευρώ ---------- αρχικη φορτιση 5 ευρώ- ,επαναφορτιση----------- 2 ευρώ

άνω των 501 ευρώ--------- αρχικη φορτιση 10 ευρώ ,επαναφορτιση---------------- 5 ευρώ

9Uzhp3.png GHqEp3.png

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 χρόνια μετά...

κοριτσια εψαχνα στο γκουγκλε καμια ωρα για προπληρωμενες κ μπερδευτικα αρκετα ο ενας λεει ενα ο αλλος αλλο τελικα ...ποια καρτα συμφερει να παρω σκεφτομαι πειραιως ειναι πιο οικονομικη λενε αλλα δεν εχω λογαριασμο εκει μπορω να τη φωρτιζω στο ταμειο??? τη προμπανκ την εχει καμια λενε οτι κ εκει ειναι συμφαιρουσα προπληρωμενη τι χρεωσεις εχει???γενικα ποια συμφερει???

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω στην Πειραιώς. Άνοιξα λογαριασμό και μετά από το σπίτι μέσω ιντερνετ έφτιαξα μια εικονική προπληρωμένη στην οποία βάζω χρήματα από το λογαριασμό (ηλεκτρονικά εννοείται) κάθε φορά που θέλω να ψωνίσω.

qc40p3.png

 

Nv8Rp3.png]

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω στην Πειραιώς. Άνοιξα λογαριασμό και μετά από το σπίτι μέσω ιντερνετ έφτιαξα μια εικονική προπληρωμένη στην οποία βάζω χρήματα από το λογαριασμό (ηλεκτρονικά εννοείται) κάθε φορά που θέλω να ψωνίσω.

 

επειδη δεν εχω ξανα βγαλει οταν εννοεις εφτιαξες εικονικη που την εφτιαξες στο νετ πως? χρηματα φανταζομαι μεταφερεις απο μησθοδοσια η πιστωτικη αν δεν εχω κ θελω να βαλω δεν μπορω να παω στο ταμειο κ να βαλω?:oops::oops::oops:

Link to comment
Share on other sites

aaa οποτε στο ταμειο την φορτωνεις κανονικα δηλαδη δεν θελει λογαριασμοκ τετοια??/ αυτο εενοω να ειναι ευκολη στην χρηση οποτε λες καλυτερα πειραιως??? ειναι κ κοντα μου καλυτερα... ευχαριστω ,,,

Link to comment
Share on other sites

και η marfin εχει καλη προπληρωμενη καρτα. δεν χρεωνει εφοδα αποστολης λογαριασμου και μονο σε καθε φορτιση πληρωνεις.ουτε λογαριασμο χρειαζεται για να την παρεις.

η χρεωση στην φορτιση ειναι 1 ευρω.

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια εβγαλα τελικα στην ευρομπανκ πρπληρωμενη κ πηγα να φτιαξω παι παλ κ μου ζηταει ενα 4ψηφιο κωδικο ...ποιος ειναι??? που το λεει???

χαχαχαχα!!!!!!

Κι εγώ το ίδιο ακριβώς έπαθα!

Λοιπόν για να βρεις τον 4ψηφιο πρέπει να παρακολουθεις την κάρτα σου ηλεκτρονικά!Αλλιώς παιρνεις τηλεφωνο στο τηλεφωνο που γράφει πάνω ή περιμένεις 1 μήνα να σου στείλουν γραπτή παρακολουθηση του λογαριασμου!:rolleyes::rolleyes:

Στα χαρτια που σου έδωσαν μαζι μετ ην κάρτα πρέπει να έχει και έναν ''αριθμό εγγραφής'' και οδηγιες για το πως θα παρακολουθείς την καρτα online!

Ο 4ψηφιος σου έρχεται μέχρι 2-3 μερες μετά από την εγγραφη στο paypal εγώ γραφτηκα χθες και ακόμα δεν έχει έρθει!Θα τον βρεις στις ''νέες συναλλαγες''

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα τελικα πηρα στην ευρομπανκ κ μου ειπαν οτι αυτος ο αριθμος θα φανει απο την παυπαλ μεσα σε 2 εργασιμες ημερες κ να καλεσω μετα απο 2 μερες παλι στην τραπεζα για να μου το π[ου ν... παλι καλα βρηκα ακρη.... στην προπληρωμενη νομιζω δεν ερχετε ενημερωτικο ... η ερχετε??? αλλα παλι καλα που πηρα στα κεντρικα της τραπεζας να μαθω γιατι θα ειχα μπλοκαρει κ την δευτερη μου καρτα...παντως απ οσο μου ειπαν παλια δεν υπηρχε αυτο το συστημα πρεπει να ειναι καινουργιο ??

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...