Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

πυώδης αμυγδαλίτιδα sos


Recommended Posts

καλημερα εχω ενα μωρο 13 μηνων πρυν 3 μερεσ εκανε πυρετο 40αρη τον πηγα στη γιατρο και μασ εδωσε αντηβηωση καθε 12ωρεσ να περνει απο 250cc το προβλημα ειναι οτι ακομα εχει πυρετο και ανεβαζει 38αρια και 39αρια αρχηζω και ανυσηχω πολυ ποσεσ μερεσ κανει να περασει αυτο? η γιατροσ ειπε οτι οτι απο την τρητη μερα θα κατεβενε καποσ αλλα τπτ τη να κανο? ασε δε που δε κοιματε καλα τα βραδια εχω τρεια βραδια να κοιμηθω. παρακαλω ασ μου πει μια μαμα κατι

ha geino mama

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


μετα την τρίτη μερα θελει αντιβιωση

πήγαινε σε ενα παιδικο νοσοκομείο, να δουνε το παιδί!

τωρα, οπως εισαι, στο Παίδων να το δει παιδίατρος το παιδί!

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

μετα την τρίτη μερα θελει αντιβιωση

πήγαινε σε ενα παιδικο νοσοκομείο, να δουνε το παιδί!

τωρα, οπως εισαι, στο Παίδων να το δει παιδίατρος το παιδί!

και εγω ετσι ξερω!Οτι μετα την τριτη μερα δινουμε αντιβιωση!Εμεις την προηγουμενη εβδομαδα ανεβασε πυρετο(19μηνων)και την πηγα στο ικα να την ακροαστει απλα και ηθελα να γραψω και καποια εμβολια..ο παιδιατρος μου ειπε πυωδη αμυγδαλιτιδα και μου εδωσε augmentin αντιβιωση.Τηλ.στην δικη μου παιδιατρο και μου ειπε να μην δωσω τιποτα γιατι πιθανον να ειναι ιωση!Το δευτερο 24ωρο ανεβαζε καθε 3ωρο περιπου 38-39,5 και απο το αγχος μου το βραδυ τις εδωσα μια δοση αντιβιοσης..την επομενη μερα ηρθε σπιτι η παιδιατρος(3ο 24ωρο)και τα λαιμα της δεν ηταν καν κοκκινα!!!Λαθος διαγνωση ο γιατρος του ικα!Ολα εγιναν οπως μου τα ειπε η δικη μου γιατρος τελικα και αδικα εδωσα την αντιβιωση!Υποχωρησε ο πυρετος εβγαλε καποια εξανθηματα εσωτερικα τα οποια υποχωρησαν σταδιακα.Επισης μου ειπε οτι για αμυγδαλιτιδα ειναι πολυ μικρη και αν ειχε κατι θα ηταν ιος,μετα τα 2χρονια ξεκινανε οι στρεπτοκοκκικες αμυγδαλιτιδες και γινονται πιο εντονες στα 3-4χρονια!Αν υπαρχουν βεβαια...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εχω τρελαθει εντελωσ το λυπαμαι ετσι που πεδευεται δουλευω κιολασ και ξυπναω κατα τησ 6 το πρωι τι ξυπναω που ετοιμαζομε θελω να πω

ha geino mama

Link to comment
Share on other sites

Εμενα ο γιος μου ειναι μεγαλυτερος,21 μηνων αλλα υποφερει απο τις αμυγδαλες του.Ο πυρετος αρχιζει κ πεφτει με τα την 3η ημερα με αντιβιωση και εναλλαξ ντεπον-πονσταν.Απλα για να περασει ενα 24ωρο χωρις πυρετο και δεκατα,κραταει περιπου 1 εβδομαδα και μετα συνεχιζει την αντιβιωση μεχρι να τελειωσει το μπουκαλι,περιπου 12 μερες.

ΤΑΣΟΣ 9/2/09

ΧΡΗΣΤΟΣ 21/7/10

ΘΑΝΟΣ 21/7/10

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

επησησ σημερα αρχησε και την αρνηση στο φαει δε θελει να φαει τπτ αχ θεε μου. ξερω μπωρει να με περνατε για τρελη με το ανχωσ μου αλλα τι να κανωωω??

ha geino mama

Link to comment
Share on other sites

επησησ σημερα αρχησε και την αρνηση στο φαει δε θελει να φαει τπτ αχ θεε μου. ξερω μπωρει να με περνατε για τρελη με το ανχωσ μου αλλα τι να κανωωω??

Λογικό το βρίσκω να αρνείται να φάει αφού πονάει ο λαιμός του. Παρόλα αυτά να του προσφέρεις συνέχεια και προκειμένου να μην χάνει γεύματα δίνε του γάλα. Αλλά επιμένω μίλα με την παιδίατρο.

O5X4p2.png 

Link to comment
Share on other sites

μηλησα με την παιδιατρο πρην λυγο και μου ειπε οτι αποψε θα αρχηζη να πεφτη επηδη αποψε κλεινει 3 24τραωρο ασ ελπηζουμε να κατεβει γαλα πεινη δεν υπαρχει πρωβλημα μαυτο με το φαει ειναι το θεμα

αντε να δω

ha geino mama

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ειναι λογικο να αγχωνεσαι,κι εγω αγχωνομαι καθε φορα που αρρωσταινει απο τις αμυγδαλες.Οσο για την ορεξη οπως σου γραψανε παραπανω ειναι λογικο επειδη ποναει ο λαιμος του,εκτος των αλλων,με τον πυρετο ειναι καταβεβλημενος.Οταν περασει ο πυρετος θα ερθει παλι κ η ορεξη.Να εχεις το νου σου,οταν πεφτει ο πυρετος επιδη ιδρωνει να τον αλλαζεις ρουχα,ακομη κι οταν κοιμαται.Αν δε θες να τον ξυπνας να του βαζεις πετσετα μεσα απ το φανελλακι απο μπροστα καα απο πισω στην πλατη να μη στεγνωνει πανω του ο ιδρωτας.Εμενα ο γιος μου οταν αναρρωσε κοιμηθηκε την επομενη μερα απο τις 12 00 μεχρι τις 18 00....επειδη ηταν μια βδομαδα ταλαιπωρημενος.Περαστικα να ειναι!

ΤΑΣΟΣ 9/2/09

ΧΡΗΣΤΟΣ 21/7/10

ΘΑΝΟΣ 21/7/10

Link to comment
Share on other sites

και εγω ετσι ξερω!Οτι μετα την τριτη μερα δινουμε αντιβιωση!Εμεις την προηγουμενη εβδομαδα ανεβασε πυρετο(19μηνων)και την πηγα στο ικα να την ακροαστει απλα και ηθελα να γραψω και καποια εμβολια..ο παιδιατρος μου ειπε πυωδη αμυγδαλιτιδα και μου εδωσε augmentin αντιβιωση.Τηλ.στην δικη μου παιδιατρο και μου ειπε να μην δωσω τιποτα γιατι πιθανον να ειναι ιωση!Το δευτερο 24ωρο ανεβαζε καθε 3ωρο περιπου 38-39,5 και απο το αγχος μου το βραδυ τις εδωσα μια δοση αντιβιοσης..την επομενη μερα ηρθε σπιτι η παιδιατρος(3ο 24ωρο)και τα λαιμα της δεν ηταν καν κοκκινα!!!Λαθος διαγνωση ο γιατρος του ικα!Ολα εγιναν οπως μου τα ειπε η δικη μου γιατρος τελικα και αδικα εδωσα την αντιβιωση!Υποχωρησε ο πυρετος εβγαλε καποια εξανθηματα εσωτερικα τα οποια υποχωρησαν σταδιακα.Επισης μου ειπε οτι για αμυγδαλιτιδα ειναι πολυ μικρη και αν ειχε κατι θα ηταν ιος,μετα τα 2χρονια ξεκινανε οι στρεπτοκοκκικες αμυγδαλιτιδες και γινονται πιο εντονες στα 3-4χρονια!Αν υπαρχουν βεβαια...

 

Εμείς είχαμε στρεπτόκοκκο (επιβεβαιωμένο με καλλιέργεια) πάντως 13ων μηνών.

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

τι να πω???ο καθε παιδιατρος και στις αρρωστιες λεει τα δικα του προφανως!Εγω μετεφερα την δικη μου εμπειρια κ αυτα που μου ειπε η παιδιατρος..

Και εγω οταν ηταν αρρωστη της προσφερα γευματα αλλα επινε κυριως γαλα.Δινε γαλα μεχρι να αναρρωσετε!Ολα καλα θα πανε μην ανυσηχεις!Ετσι ημουνα κ εγω!

Περαστικα σας!

Link to comment
Share on other sites

Εμείς είχαμε στρεπτόκοκκο (επιβεβαιωμένο με καλλιέργεια) πάντως 13ων μηνών.

ναι κ εμεις αν συνεχιζε θα προχωρουσαμε σε εξετασεις!Αλλα μετα το 3μερο!Οχι απο την πρωτη μερα αντιβιωση,αυτο θελω να πω γιατι δεν μπορουν να το διαπιστωσουν οταν ειναι κατω των δυο..και επισης φανταζομαι οτι μιλαγε για την πλειοψηφια σαφως και υπαρχουν εξαιρεσεις στον κανονα!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια και η δικη μου ειχε πυωδη αμυγδαλιτιδα και τελειωσαμε την αντιβιωση πριν μια εβδομαδα. Πυρετο για τρεις ημερες μεχρι 39,1. Τριτη μερα την πηγα στον γιατρο ειδε το λαιμο της και μας εδωσε augmentin. Hταν πολυ επεξηγηματικος.Μας ειπε οτι το ιδανικο θα ηταν να παρει δειγμα απο το λαιμο και να το στειλει στο μικροβιολογο αλλα αυτο θα καθυστερουσε πολυ για αυτο πηραμε αντιβιωση για παν ενδεχομενο. Μου πε οτι 99% θα ναι στρεπτοκοκος. Αν ο πυρετος πεσει με την αντιβιωση αμεσως ειναι στρεπτοκοκος αν συνεχιστει ειναι ιωση και θα κανει το κυκλο της. Επεσε με τη μια. Απαραιτητο ειναι μου ειπε να δωσω την αντιβιωση για 10 μερες και να μην μπω στο πειρασμο να τη σταματησω αμεσως μολις δω οτι το παιδι καλυτερευει. Το μονο που μας εχει μεινει ειναι μυξες και βηχας που μας επιασε μετα. Αραια και που βεβαια αλλα φοβαμαι για ακροαστικα. Τωρα περνουμε σπιροπεντ και βλεπουμε...

Xρωμα δεν αλλαζουνε τα ματια...μονο τροπο να κοιταμε.

tALVp3.png

Link to comment
Share on other sites

κορητσια καλημερα τεληκα ειταν πυοδεισ αμυγδαλητηδα τωρα ειναι καλα επεσε ο πυρετοσ απο το σαββατο περνει φυσηκα την αντυβιοσει ακομα ετσι ειπε η γιατροσ μασ ειπε αν καποιοσ απο τουσ δυο ειχε ποτε προβλημα με τησ αμυγδαλεσ του και τησ ειπα ναι ο αντρασ μου εκανε ενεσησ απο πολυ μηκροσ και μετα τησ εβγαλε και μασ ειπε κατα 99% ειναι κληρονομηκο παντοσ ειναι οκ και τρωι πολυ καλα. σασ ευχαρηστο για τησ συμβουλεσ σασ ειστε πολυ καλεσ αμα χρειαστω κατι θα σασ το πω ευχαρηστω

ha geino mama

Link to comment
Share on other sites

κορητσια καλημερα τεληκα ειταν πυοδεισ αμυγδαλητηδα τωρα ειναι καλα επεσε ο πυρετοσ απο το σαββατο περνει φυσηκα την αντυβιοσει ακομα ετσι ειπε η γιατροσ μασ ειπε αν καποιοσ απο τουσ δυο ειχε ποτε προβλημα με τησ αμυγδαλεσ του και τησ ειπα ναι ο αντρασ μου εκανε ενεσησ απο πολυ μηκροσ και μετα τησ εβγαλε και μασ ειπε κατα 99% ειναι κληρονομηκο παντοσ ειναι οκ και τρωι πολυ καλα. σασ ευχαρηστο για τησ συμβουλεσ σασ ειστε πολυ καλεσ αμα χρειαστω κατι θα σασ το πω ευχαρηστω

 

 

Ειλικρινά σου μιλάω δεν το έχω ξανακούσει στην ζωή μου για κληρονομικότητα της συγκεκριμένης νόσου που πάσχω απο πυώδης αμυγδαλές......Μπορεί και να ισχύει όμως!!

Link to comment
Share on other sites

τη να πω παντοσ ετσι μασ ειπε ο αντρασ μου ειχε απο πολυ μηκροσ προβλημα με αυτο και εκανε ενεσησ και στα 12 τησ εβγαλε και μαληστα μασ ειπε οτι θα το ξαναπαθει και πρεπει να προσεχουμε το λαιμο του δηλ να του καληπτουμε το λαιμο με κασκολ οταν βγαινει εξω με πολυ κρυο βεβαια

ha geino mama

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...