Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΒΙΝΤΕΟ/ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΤΟΚΕΤΟΥ


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 63
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μια γνωστη μου γεννησε περσι τον Αυγουστο με Φ.Τ. και ο αντρας της τραβαγε καμερα κα-νο-νι-κο-τα-τα. Το ειδαν μια φορα και μου ειπε η κοπελα οτι ηταν πολυ συγκινητικο αλλα δεν αντεχε να το ξαναδει!

 

Νομιζω παντως οτι ειναι λιγο περιττο κατι τετοιο. Εδω οι περισσοτεροι αντρες φοβουνται να μπουν στον τοκετο, θα τραβανε και βιντεο??????

Link to comment
Share on other sites

Βίντεο? Τι βίντεο? Κάποιο δικός σου το τραβάει ή ξένο άτομο ή μονη σου με το κινητό? Θεέ μου τι λέω?

 

:D:D:D:D

 

Νομιζω παντως οτι και να ειχα βιντεο δεν θα ηθελα να το ξαναδω!Τουλαχιστον οχι ακομα!!Ειναι λιγο νωπες οι μνημες...

Ισως θα ηθελα να βλεπω μονο τη στιγμη που βγαινει το μπεμπακι μου αλλα οχι τα προηγουμενα....Ουτε τα επομενα!!!!

bxBwp2.png EgDTp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγώ θα ήθελα με τρέλα να το έχω αυτό το βίντεο...της στιγμής του τοκετού!!!!

Σκέφτομαι πόσο θα μου άρεσε εμένα να έβλεπα την δικιά μου γέννα και θα ήθελα να είχε και η Αριάδνη κάτι για να το βλέπει όταν μεγαλώσει...

Link to comment
Share on other sites

να σας πώ, σας βοηθησε καθόλου που είδατε βίντεο με την γέννα απο άλλες γυναίκες που έχει στο λίνκ στην βιντεοθήκη?

εμένα πάντως μου άνοιξαν τα μάτια αυτά τα βίντεο, - ήταν εντελώς διαφορετικά την πρώτη φορά που τα είδα απο τις επόμενες - και νομίζω ότι αν τα δείς κάποιες φορές, ίσως νιώθεις καλύτερα γνωρίζοντας πως είναι η διαδικασία...?

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Eγώ Μαρία ειχα ένα dvd ντοκιμαντέρ του BBC και το είχα "λιώσει".

Με βοήθησε όντως γιατί είμαι τέτοιος άνθρωπος. Θέλω να ξέρω τί θα ακολουθήσει...με βοηθάει στην ψυχολογία μου να μην είμαι στην άγνοια.

Επίσης έχεις δίκιο ότι κάθε φορά που το βλέπεις εξοικειώνεσαι περισσότερο με τη διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και εγώ επειδή ήθελα να ξέρω τι ακριβώς θα γίνει είδα όλα τα βίντεο σχετικά με τη διαδικασία του τοκετού. Στην αρχή σοκαρίστηκα λίγο αλλά αφού τα ξαναείδα άρχισα να εξοικειώνομαι. Έβαλα μάλιστα και τον άντρα μου να τα δει (ή έστω μερικά γιατί δεν ήθελε) για να ξέρει τι μας περιμένει και να με βοηθήσει.

Δημήτρης 25/01/07

Εβελίνα 12/04/08

Χριστίνα 04/10/10

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Που μπορεί να βρεί κανείς video σχετικά με τον τοκετό?

Τελικά είναι καλύτερα να ξέρεις ή να μην ξέρεις τι σε περιμένει?

Μήπως λειτουργεί αρνητικά (απο θέμα άγχους και φόβου) το να έχεις πλήρη εικόνα του τι συμβαίνει ή έτσι είσαι προετοιμασμένη καλύτερα?

db0ip3.png

Link to comment
Share on other sites

εγώ προσωπικά αν έβλεπα βίντεο από τοκετό δεν θα ήθελα να γεννήσω!!! :shock::shock::shock: .είμαι που είμαι φοβιτσιάρα..καταλαβαίνεις.εξαρτάται αν αντέχεις.άλλες κοπέλες θέλουν να ξέρουν τα πάντα και άλλες όχι.

Link to comment
Share on other sites

εγώ προσωπικά αν έβλεπα βίντεο από τοκετό δεν θα ήθελα να γεννήσω!!! :shock::shock::shock: .είμαι που είμαι φοβιτσιάρα..καταλαβαίνεις.εξαρτάται αν αντέχεις.άλλες κοπέλες θέλουν να ξέρουν τα πάντα και άλλες όχι.

 

Αχ συμφωνω. :oops: Νομιζω αν το ηξερα απο πριν πιο πολυ θα φοβομουν :!:

Link to comment
Share on other sites

Έχει πολλά στο youtube, μια ωραία σελίδα είναι και το baby channel tv..

 

εγλω είμαι πολύ θαρραλέα σε αυτά ότι χειρουργείο υπάρχει στην τv το βλέπω...αλλά όταν είδα καισαρικές...κάπως μου ήρθε...

 

:D:D:D

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η παρουσία του άντρα μου στον τοκετό ήταν πολύτιμη! Δεν μπορώ να το φανταστώ χωρίς εκείνον!

Δεν τραβούσαμε βίντεο, αλλά φωτογραφίες πήραμε αρκετές (αν και όχι ακριβώς τη στιγμή που έβγαινε ο Βασίλης μου). Είναι υπέροχο να τις κοιτάζουμε και να θυμόμαστε!

 

Αυτή (την έχω ξαναβάλει) είναι δευτερόλεπτα μετά τη γέννηση του Βασίλη (με τον μπαμπά του):

http://s142.photobucket.com/albums/r87/sstamoul/?action=view&current=HPIM0347.jpg

 

Αυτή είναι λίγα λεπτά μετά, με τη γιατρό μου που μου τον έδωσε να τον θηλάσω:

http://s142.photobucket.com/albums/r87/sstamoul/?action=view&current=HPIM0350copy.jpg

 

Κι αυτή είναι λίγο αργότερα (καμια δυο ώρες μετά):

http://s142.photobucket.com/albums/r87/sstamoul/?action=view&current=HPIM0361copy.jpg

 

(Σήμερα μπαίνω στην 39η εβδομάδα της δεύτερης εγκυμοσύνης μου και ρωτάω συνέχεια αν έχουμε μπαταρίες στη φωτογραφική μηχανή!)

Link to comment
Share on other sites

Η παρουσία του άντρα μου στον τοκετό ήταν πολύτιμη! Δεν μπορώ να το φανταστώ χωρίς εκείνον!

Δεν τραβούσαμε βίντεο, αλλά φωτογραφίες πήραμε αρκετές (αν και όχι ακριβώς τη στιγμή που έβγαινε ο Βασίλης μου). Είναι υπέροχο να τις κοιτάζουμε και να θυμόμαστε!

 

Αυτή (την έχω ξαναβάλει) είναι δευτερόλεπτα μετά τη γέννηση του Βασίλη (με τον μπαμπά του):

http://s142.photobucket.com/albums/r87/sstamoul/?action=view&current=HPIM0347.jpg

 

Αυτή είναι λίγα λεπτά μετά, με τη γιατρό μου που μου τον έδωσε να τον θηλάσω:

http://s142.photobucket.com/albums/r87/sstamoul/?action=view&current=HPIM0350copy.jpg

 

Κι αυτή είναι λίγο αργότερα (καμια δυο ώρες μετά):

http://s142.photobucket.com/albums/r87/sstamoul/?action=view&current=HPIM0361copy.jpg

 

(Σήμερα μπαίνω στην 39η εβδομάδα της δεύτερης εγκυμοσύνης μου και ρωτάω συνέχεια αν έχουμε μπαταρίες στη φωτογραφική μηχανή!)

 

Αχ τέλεια! :D:D:D Άντε με το καλό και με έναν πόνο!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αν και παει ενα 2μηνο που εχετε να γραψετε εδω, εγω θα πω οτι ο αντρας μου ηταν μεσα και στις δυο γεννες και ηταν μια μοναδικη εμπειρια απο οτι λεει. Εχει τραβηξει βιντεο και τις δυο γεννες απο την πρωτη στιγμη μεχρι το τελος.

Εγω τα ειδα τα βιντεο λιγο αργοτερα και μπορω να πω οτι ειναι πιο ευκολο να το περνας απο οτι να το βλεπεις. Βεβαια ειναι κατι παρα πολυ ομορφο να βλεπεις να γεννιεται ενα παιδι, ποσο μαλλον το "παιδι σου"!!!

Οι υπολοιπες σκηνες μπορει να ειναι για τους πιο "σκληρους" αλλα ειναι μια μοναδικη εμπειρια. Αν δεν ειχα τα βιντεο δεν θα μπορουσα να ξανανιωσω τη συγκινηση που νιωθω οσες φορες το εχω δει!!!

Και οι φωτογραφιες αξιζουν απλα το βιντεο ειναι αλλιως!

Επειδη εχω και τα δυο οταν βλεπεις το βιντεο "ξαναζεις τη στιγμη σαν να μην εχει περασει ουτε μια μερα". Ειναι απλα απιστευτο!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Εγω εχω βιντεο οχι βεβαια μεσα απο τον τοκετο αλλα οση ωρα ημουν με ορους και με την "υπεροχη" ασπρη στολη που σου δινουν να φορεσεις!Επισης εχουμε την ωρα που δινουν την μπεμπα να τη δει ο μπαμπας της(πολυ κλαμα) και την ωρα που βγαινω απο το χειρουργειο(λογω καισαρικης) ακομη με το οξυγονο και φυσικα στο δωματιο μετα τη γεννα!!!

Απεριγραπτες στιγμες!!!Θα το ξανακανω με το καλο στην επομενη γεννα :wink::wink::wink::wink:

ikfUp2.png WTMrp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Μην αγχωνεσαι και μην πανικοβαλεσαι!!!

Ο καθε τοκετος ειναι διαφορετικος για καθε γυναικα, οταν με το καλο ερθει εκεινη η ωρα να ξερεις πως θα τη ζησεις μοναδικα σε ολο της το μεγαλειο!!!

:wink:

Πως θα γεννησεις φυσιολογικα η με καισαρικη;

ikfUp2.png WTMrp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν θα ήθελα με τίποτα ούτε βίντεο ούτε φωτογραφίες από την γέννα μου. Ούτε τον άντρα μου δεν είχα μέσα. Πιστεύω ότι η γυναίκα πρεπει στα μάτια του άντρα της να πραμένει γυναίκα και να μην απομυθοποιείται. Αυτά που έζησα κι όλες μας βέβαια δεν πιστεύω ότι θα τα ξεχάσουμε ποτέ. Φυσικά αυτό είναι καθαρά προσωπική άποψη. Άλλωστε να πω ότι ούτε στον γάμο μου δεν είχα βίντεο. Είμαι λίγο αντιτηλεοπτική :wink:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...