Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κιρσοκήλη &γνωριζετε τον ουρολογο Σοφικίτη?


Recommended Posts

Γειά σας,είμαι 32 χρονών και ο άντρας μου 40.

 

εδώ και 8 μήνες προσπαθούσαμε να κανουμε μωρό αλλά χωρίς επιτυχία.Εκανα λοιπόν σαλπιγγογραφία και έδειξε κάποιες συμφύσεις στην μήτρα τις οποίες και αφαίρεσα πριν ένα μήνα περίπου,κατά την επέμβαση μου βρήκε και ένα πολυποδάκι ( και μάλιστα μου είπε οτι κατά 99% αυτός ήταν ο λόγος που δεν μένω έγγυος ).Μου τοποθέτησε διάφραγμα που θα αφαιρέσει το Πάσχα.

 

Το σπερμοδιάγραμμα του συζήγου μου δεν ήταν και πολύ καλό.Εκτός από την κινητικότητα ,έχει και κάποιοες συγκολήσεις στις ουρές.Ο γυναικόλόγος μας είπε να δοκιμάσουμε σπερματεγχυση και μας παρέπεμψε σε εάν ουρολόγο ο οποίος αν και βρήκε κιρσοκύλη και πρότινε επέμβαση,δεν μας απέκλεισε την πιθανότητα να μίνω έγγυος χωρις να γίνει η επέμβαση.Ρωτήσαμε και 2ο ουρολόγο ,οποίος δεν βρήκε κιρσοκύλη (!) αλλά προστατίτηδα και του έδωσε μία φαρμακευτική αγωγή γιά έναν μήνα . Επειδή μπερδευτίκαμε και δεν ξέρουμε εαν έχει νόημα να κάνουμε σπερματέγχυση με αυτά τα αποτελέσματα που έδειξε το σπερμοδιάγραμμα αποφασίσαμε να πάμε στα Γιάννενα σε έναν Σοφικίτη που ακούσαμε οτι είναι κορυφέος σε αυτό το θέμα.

 

Εχετε ακούσει κάτι για αυτόν?Επίσης έχετε ακούσει παρόμιες περιπτώσεις με προβλημα στο σπέρμα (ή κιρσοκύλη ) να έχουν τελικά θετική κατάληξη?Μήπως θα έπρεπε να κάνουμε κατευθείαν εξωσωματική?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αγαπητη μου VASSO καλησπερα.....

Απο οτι καταλαβα πρεπει να εισαι καινουργια στις συζητησεις μας...Επι του θεματος σου ομως , εχω να επισημανω το εξης: Η κιρσοκηλη , αλλες φορες επηρρεαζει την υπογονημοτητα του ζευγαριου και αλλες οχι! Οι γιατροι δυστιχως δεν μπορουν να γνωριζουν εκ των προτερων , αν δεν προβουν στη επεμβαση!

Φυσικα αυτο μας το ειπε ο ουρολογος μας...δεν ειναι κατι που το γνωριζα κι εγω!Οσο για τα μετεγχειρητικα αποτελεσματα θα σου πω το εξης! Γνωριζω 3 περιπτωσεις που οι αντρες εκαναν κιρσοκηλη και οι κοπελες μεσα στο επομενο 3μηνο ηταν εγκυμονουσες! Γνωριζω ομως και μια αλλη περιπτωση...την δικη μου , που ο αντρας μου εκανε την επεμβαση τον Ιουνιο του 2006 και ακομη δεν εχουμε τιποτε....

Οποτε κοριτσι μου , τα συμπερασματα ειναι δικα σου!!Οργανισμος ειναι αυτος.... τι να κανουμε!!Οσο για τον γιατρο που ρωτας....δεν γνωριζω κατι,λυπαμαι...

Link to comment
Share on other sites

dimkous,σου ειχαν αναφερει την περιπτωση να ''αχρηστευτει'' το σπερμα μετα απο επεμβαση κιρσοκηλης; ενα φιλικο ζευγαρι προσπαθει για μωρο,εκαναν προσπαθεια με μακρυ και βραχυ πρωτοκολλο(εγραψα κι αλλο ποστ σχετικο,δυστυχως ουτε το βραχυ απεδωσε-μονο ενα ωαριο!!) και τωρα σκεφτονται την επεμβαση κιρσοκηλης.Απο την αρχη τους ειχε πει η γυναικολογος οτι με την επεμβαση ειναι 50% πιθανο να βελτιωθει το σπερμα,50% να μεινει οπως ειναι τωρα και μια ελαχιστη πιθανοτητα να ''αχρηστευτει'' οποτε μετα δε γινεται ουτε εξωσωματικη.Αλλη γυναικολογος που εκανε τις θεραπειες ορμονων ειπε πως δεν τους απασχολει η κιρσοκηλη,αλλα τωρα που αυτα δεν απεδωσαν ειναι στην αναζητηση ουρολογου.Ειδα σε αλλο ποστ καποια ονοματα για τη Θεσ/νικη και συντομα θα δουν καποιον

Link to comment
Share on other sites

@ dimkous

 

Μου κάνει εντύπωση που οι κοπέλες που γνωρίζεις εμειναν έγκυες σε 3 μήνες μετα την επέμβαση κιρσοκύλης ,γιατι μας είπαν οτι χρειάζονται 3 μήνες για να "φιάξει" το σπερμα μετά την επέμβαση.

Πάντως και εμείς ακούσαμε οτι υπάρχει και μία μικρη πιθανότητα να αχριστευτει το σπέρμα,όσο για την επιτυχία ,νομίζω εξαρτάται από την ηλικία του άντρα.Οσο νωρίτερα κάνει την επέμβαση ,τοσο καλύτερο αποτέλεσμα θα δει.Επισης εξαρτάτε από το πόσο μεγάλη είναι η κιρσοκυλη και τι συμπτώματα έχει.πχ σε αλλους δεν έχει κανένα απολύτως σύμπτωμα( γιατι είναι σε μικρό βαθμό ) και άλλοι δεν έχουν καν στιση .

Να σε ρωτησω και κατι αλλο?Εχετε κανει εξωσωματικη μετα την επεμβαση κιρσοκυλης του συζήγου σου και δεν είχε επιτυχία?

 

Ευχομαι να πανε όλα καλά ,όπως και να 'χει.

Link to comment
Share on other sites

Κανενας γυναικολογος δεν παραδεχεται την κιρσοκηλη ως ανασταλτικο παραγοντα για θεματα γονιμοτητας...Και για να μην ειμαι απολυτη δεν το καλοδεχονται και δεν ειναι προτεραιτοτητα τους...Παρ'ολ'άυτα για τους ουρολογους-ανδρολογους ειναι νουμερο 1 παραγοντας!Ειπαμε ειναι και αυτο μεσα στα συμφεροντα τι να κανουμε. Προσωπικα εγω θα το αμελουσα(προσωπικα παλι ετσι και εκανα) φυσικα και εχω ακουσει περιπτωση που εχει καποιος κιρσοκηλη και εχει κανει παιδακια...αλλα εχω και περιπτωση που 3 μηνες μετα την εγχειρηση διπλη κιολας υπαρχει ενα τελειο κοριτσακι που τωρα λεει τις πρωτες του λεξουλες...... :wink: (κουκουβα)

Αν με ρωτησετε πραγματικα πιστευω πως επαιξαν ρολο ολα μαζι!Η εγχειρηση, η καλη ψυχολογια μετα την εγχειρηση παιρνεις τα πανω σου και η σωστη διατροφη..... :D

Παντως με αισιοδοξια και πιστη στο οτι θα συμβει ολα γινονται!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

κορίτσια και εμείς στον Σοφικίτη πήγαμε....απ'ότι ακούσαμε είναι ο καλύτερος...δυστυχώς τα νέα που μας είπε δεν ήταν και πολύ καλά για την κιρσοκήλη...αλλά τουλάχιστον ξέρουμε πως η μόνη διέξοδος είναι η εξωσωματική....

vasso.... τελικά τι κάνατε?? πήγατε στον συγκεκριμένο γιατρό? τι σας είπε??

----------------------------------------------------------

Link to comment
Share on other sites

ΝΑΙ ΠΗΓΑΜΕ,ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΕΧΟΥΜΕ ΑΚΟΥΣΕΙ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΓΙ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ,ΜΑΛΙΣΤΑ ΕΑΝ ΠΡΟΣΕΞΕΙΣ ΣΤΗΝ ΚΑΡΤΑ ΤΟΥ ΠΑΝΩ ΓΡΑΦΕΙ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΓΙΑ ΟΤΑΝ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΙΑΠΩΝΙΑ ,ΔΙΟΤΙ (ΑΠ ΟΤΙ ΑΚΟΥΣΑ ΕΚ ΤΩΝ ΥΣΤΕΡΩΝ) Η ΟΜΑΔΑ ΤΟΥ "ΕΒΑΛΕ ΤΟ ΧΕΡΑΚΙ ΤΗΣ" ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΟΚΤΗΣΗ ΔΙΑΔΟΧΟΥ ΤΟΥ ΙΑΠΩΝΙΚΟΥ ΘΡΟΝΟΥ!

ΣΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΑΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΔΕΝ ΕΚΡΙΝΕ ΟΤΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΕΠΕΜΒΑΣΗ (ΑΛΛΟ ΒΕΒΑΙΑ ΕΑΝ ΕΤΣΙ ΚΙ ΑΛΛΙΩΣ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΣΠΕΡΜΑΤΕΓΧΥΣΗ ΓΙΑ ΑΡΧΗ ΚΑΙ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΔΙΟΤΙ Η ΩΟΡΗΞΙΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΜΕ ΕΠΙΣΚΕΥΤΕΤΑΙ ΤΑΚΤΙΚΑ)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Διαφημίσεις

  • 7 months later...
  • 1 χρόνο μετά...

Ενας φοβερος γιατρος που είναι Θεσσαλονίκη και ειναι ουρολογος αλλά και Ανδρολόγος είναι ο κος Πέτρος Θάνος !!!!!! Έχω προσωπικη εμπειρία με τον άντρα μου που είχε κιρσοκήλη και απο τις δύο πλευρές χειρουργηθηκαμε και επιτέλους μετά από πολύ ταλαιπωρία ας είναι καλά ο κος Θάνος έχω τον Δημητράκη τώρα !!!!! Όμως είναι και καλός άνθρωπος και αυτο το ειδαμε με τον πατερα μου που είχε πρόβλημα στον προστάτη του και μας χειρουργησε στον προστατη και όλα πήγαν και εκεί αριστα !!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 11 months later...

Τα πάντα είναι σχετικά και φυσικά παίζουν ρόλο και επιμέρους παράγοντες πχ. ηλικία, βαθμός κιρσοκύλης, μέθοδος επέμβασης κτλ.

Καταρχήν να ξεκαθαρίσω ότι ΔΕΝ είμαι γιατρός. Θα αναφέρω απλά την προσωπική μου εμπειρία - γνώμη.

1η σύγχυση: Ένας γιατρός λοιπόν έλεγε ότι δεν έχω κιρσοκύλη και άλλος ότι έχω. Βέβαια το τριπλεξ έδειξε ότι έχω και μάλιστα άμφω (δηλ. και απο τις 2 μεριές).

2η σύγχυση: άλλος γιατρός έλεγε ότι μάλλον θα βελτιωθεί η κατάσταση άλλος ότι μάλλον δεν θα αλλάξει κάτι και άδικα θα χάσουμε χρόνο όντας 33 ετών

3η σύγχυση: άλλος έλεγε ότι 99% δεν υπάρχουν σοβαρές επιπλοκές από την εγχείρηση και άλλος ότι το ρίσκο είναι τέτοιο που αξίζει να καταψύξω σπέρμα προς μελλοντική χρήση σε περίπτωση που πάει κάτι στραβά

4η σύγχυση: άλλος γιατρός ενέκρινε ως μέθοδο επέμβασης την κλασσική ανοιχτή και άλλος της μακροσκοπική.

Ακόμη και τώρα που η ταλαιπωρία μας έχει σχεδόν τελειώσει ( η γυναίκα μου είναι έγγυος 5 μηνων) δεν έχω καταλάβει που βρίσκεται η αλήθεια και που όχι. Πάντως έκανα την εγχείρηση σε δημόσιο νοσοκομείο με την κλασσική ανοιχτή μέθοδο και πιάσαμε παιδί φυσιολογικά 10 μήνες μετά την επέμβαση. Πιο μπροστά είχα καταψήξει σπέρμα που τελικά δεν χρειάστηκε. Από τις πιθανές επιπλοκές το αποτέλεσμα ήταν ότι απέκτησα μια "αθώα" υδροκήλη από την μια μεριά με την οποία δεν ασχολούμαι αλλά το πιο απίθανο είναι ότι τις ημέρες της σύλληψης είχα κάνει σπερμοδιάγραμμα και τα αποτελέσματα ήταν σχεδόν απογοητευτικά, ελάχιστα βελτιωμένα σε σχέση με τα προεγχειριτικά αποτελέσματα.

Κανένας γιατρός δεν μας δίνει μια τεκμηριωμένη απάντηση, άλλος λέει ότι ήταν θέμα άγχους, άλλος λέει ότι δέχτηκε ένα σοκ ο οργανισμός μου, άλλος ότι πιθανόν η βελτίωση να μην αποτυπώθηκε στα αποτελέσματα και πάει λέγοντας. Μόνο εικασίες δηλαδή!

Η συμβουλή μου βλέποντας τις αδυναμίες της ιατρικής επιστήμης είναι το ζευγάρι να κρατήσει ανοιχτά τα μεταξύ τους κανάλια επικοινωνίας και να σφίξει τη σχέση του με τόλμη και δύναμη γιατί δυστυχώς η κατάσταση είναι πραγματικά αγχώδης και θα πληγώσει μια ασταθή σχέση.

Καλό κουράγιο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Καλησπερα!! Υπαρχει καποιος που να μπορει να με ενημερωσει για τον κ. Σοφικιτη;; Τι γνωμες εχετε;; Εχει καποιο γραφειο;; Οποιαδηποτε πληροφορια δεκτη..  ευχαριστω εκ των πρωτερων!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...