Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΞΕΤΑΣΗ DOPPLER;


Recommended Posts

Να τον ρωτήσεις και να την κάνεις. Είναι εξίσου σημαντική με την αυχενική και τη Β επιπέδου. Θα δεις σε τι φάση βρίσκεται η εξέλιξη του μωρού και αν υπάρχει πιθανότητα πρόωρου τοκετου. Καλό θά είναι να την κάνεις. Γίνεται συνήθως 31-32 βδομάδα. Ρώτα καλύτερα το γιατρό σου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Doppler

 

Το υπερηχογράφημα Doppler (triplex μελέτη ροής των αγγείων) είναι ένας απο τους πιο σημαντικούς δείκτες της υγειούς κατάστασης του εμβρύου.

 

Η μελέτη αυτή γίνεται στο τρίτο τρίμηνο της κύησης. Συνήθως πραγματοποιείται την 34η εβδομάδα, αλλά αρκετές φορές χρειάζεται να γίνει από πολύ νωρίτερα και να επαναλαμβάνεται τακτικά. Συνδυάζεται πάντα με τις μετρήσεις οι οποίες επιβεβαιώνουν την σωστή ανάπτυξη του εμβρύου.

 

Αυτές είναι η μέτρηση των βασικών ανατομικών μεγεθών (αμφιβρεγματική διάμετρος, περίμετρος κεφαλής και κοιλιάς, μήκος μηριαίου οστού), η μέτρηση του αμνιακού υγρού, ο έλεγχος του πλακούντα, της κινητικότητας του εμβρύου, της καρδιακής λειτουργίας και της φυσιολογικής ανάπτυξης και λειτουργίας των συστημάτων και οργάνων (εγκέφαλος, ουροποιητικό και γαστρεντερικό σύστημα, πνεύμονες κλπ).

 

Ο έλεγχος Doppler είναι η μελέτη της ροής των αγγείων σε πραγματικό χρόνο. Συνήθως αρκεί η μέτρηση των χαρακτηριστικών ροής της ομφαλικής αρτηρίας και φλέβας, αλλά αρκετά συχνά ελέγχεται η μέση εγκεφαλική αρτηρία και άλλα σημαντικά αγγεία όπως η αορτή και ο φλεβώδης πόρος.

 

Το σημαντικότερο πλεονέκτημα του Doppler είναι πως αποτελεί τον μοναδικό τρόπο ταυτόχρονου ελέγχου της τρέχουσας και της μελλοντικής υγείας του εμβρύου. Μπορούμε δηλαδή να πιστοποιήσουμε ότι για τις επόμενες ημέρες το έμβρυο θα βρίσκεται σε καλή κατάσταση και δεν διατρέχει κίνδυνο.

 

Αυτό είναι ιδιαίτερα χρήσιμο σε περιπτώσεις πολύδυμης κύησης, ενδομήτριας καθυστέρησης της ανάπτυξης του εμβρύου, σακχαρώδους διαβήτη της κύησης και γενικά σε όλες τις περιπτώσεις όπου υπάρχει επιπλοκή ή και υποψία επιπλοκής της εγκυμοσύνης.

 

Κατά συνέπεια το Doppler είναι ένα πολύ χρήσιμο εργαλείο στα χέρια του εξειδικευμένου μαιευτήρα, το οποίο μπορεί να ελέγξει την υγεία του εμβρύου σε πραγματικό χρόνο και να προβλέψει μεσοπρόθεσμη επιδείνωσή της σώζοντας έτσι μερικές φορές ακόμα και τη ζωή του.

 

 

http://www.iatronet.gr/article.asp?art_id=3031

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ο γιατρός μου έχει υπέρηχο στο ιατρείο του και σε κάθε επίσκεψη μετράει εκτός από τα μεγέθη του μωρού και την ροή του αίματος στον ομφάλιο λώρο καθώς και στις δύο μητριαίες αρτηρίες.

Την τελευταία φορά μάλιστα τον ρώτησα αν θα κάνω doppler γιατί διαβάζοντας εδώ στο φόρουμ, νόμιζα πως είναι κάτι σαν την αυχενική ή τη β' επιπέδου, που θα έπρεπε να πάω σε εξειδικευμένο ιατρείο να το κάνω και μου απάντησε ότι μόλις τώρα αυτό κάναμε με τη μέτρηση της ροής του αίματος στις αρτηρίες.

Link to comment
Share on other sites

Άρα chrysaki σε εξετάζει τόσο εξωνυχιστικά για να μη χρειαστείς το doppler! Πλησιάζει και ο καιρός και θέλει να είναι σίγουρος ο άνθρωπος!

Σου κάνει μίνι-doppler σε κάθε επίσκεψη!! :D

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα το κάνω σε 2 εβδομάδες - στην 31η προς 32η - στο Λητώ και ζήτησα να το συνδιάσω και με 4D για να δούμε τη φατσούλα του μωρου μας και να το γράψουμε σε DVD για να το έχουμε!!! :lol::lol::lol:

 

Σου έστειλα πμ..Αλλά ξέχασα να σου πω ότι εγώ θα το κάνω στις 10.07 μαζί με ένα επαναληπτικό υπέρηχο καρδιάς λόγω αυξημένη αυχενικής διαφάνειας

 

.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμένα ο γιατρός μου έχει υπέρηχο στο ιατρείο του και σε κάθε επίσκεψη μετράει εκτός από τα μεγέθη του μωρού και την ροή του αίματος στον ομφάλιο λώρο καθώς και στις δύο μητριαίες αρτηρίες.

Την τελευταία φορά μάλιστα τον ρώτησα αν θα κάνω doppler γιατί διαβάζοντας εδώ στο φόρουμ, νόμιζα πως είναι κάτι σαν την αυχενική ή τη β' επιπέδου, που θα έπρεπε να πάω σε εξειδικευμένο ιατρείο να το κάνω και μου απάντησε ότι μόλις τώρα αυτό κάναμε με τη μέτρηση της ροής του αίματος στις αρτηρίες.

κι εμένα το ίδιο κάνω σε κάθε επίσκεψη από τον τρίτο μήνα, λόγω ιστορικού θρόμβοσης! μάλιστα την τελευταία φορά είδαμε ότι δεν είναι καθόλου τυλιγμένη με τον ομφαλιο|!

EPLX.jpg.png

.png

Link to comment
Share on other sites

nen, καταρχήν ποιός θα σου κάνει το doppler?

Και....λίγο νωρίς δεν το κάνεις? Εγώ έκλεισα στο Λητώ για την 31η εβδομάδα.

 

το κανω τωρα, επειδη στη β επιπεδου εδειξε αυξημενες αντιστασεις στη μητριαια αρτηρια και φοβουνται σ αυτες τις περιπτωσεις για προεκλαμψια...

 

υποθετω θα ξανακανω και στη 32η εβδομαδα...

 

δε ξερω ποιος θα μου το κανει το ντοπλερ.. στην α και β επιπεδου ηταν μια γυναικα γιατρος στο λητω, πολυ καλη... φυσικα ηταν παρουσα και η γιατρος μου

Link to comment
Share on other sites

nen, καταρχήν ποιός θα σου κάνει το doppler?

Και....λίγο νωρίς δεν το κάνεις? Εγώ έκλεισα στο Λητώ για την 31η εβδομάδα.

 

το κανω τωρα, επειδη στη β επιπεδου εδειξε αυξημενες αντιστασεις στη μητριαια αρτηρια και φοβουνται σ αυτες τις περιπτωσεις για προεκλαμψια...

 

υποθετω θα ξανακανω και στη 32η εβδομαδα...

 

δε ξερω ποιος θα μου το κανει το ντοπλερ.. στην α και β επιπεδου ηταν μια γυναικα γιατρος στο λητω, πολυ καλη... φυσικα ηταν παρουσα και η γιατρος μου

 

Αν δεις πάνω στην εξέταση αναφέρεται το όνομα της γιατρού. Μήπως ήταν η Σούκα?

Link to comment
Share on other sites

rania, η Σούκα μου έκανε εμένα την επαναληπτική Β επιπέδου, γιατί στην 1η που είχα κάνει στο Ηράκλειο Κρήτης μου τα έλεγε περίεργα ο εμβρυολόγος. Η Σούκα θα μου κάνει το doppler στις 18/7. Η γυναίκα δεν παίζεται!!!

Είναι αστέρι!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

rania, η Σούκα μου έκανε εμένα την επαναληπτική Β επιπέδου, γιατί στην 1η που είχα κάνει στο Ηράκλειο Κρήτης μου τα έλεγε περίεργα ο εμβρυολόγος. Η Σούκα θα μου κάνει το doppler στις 18/7. Η γυναίκα δεν παίζεται!!!

Είναι αστέρι!!

 

Συμφωνώ! Εμένα μου έκανε την αυχενική διαφάνεια και θα μου κάνει Β' επιπέδου την Τετάρτη. Είναι πολύ καλή!

Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχείς! Και γω έφαγα μεγάλη π@π@ρ@ στη Β επιπέδου. Και επειδή ήθελα να το ψάξω λίγο καλύτερα, βρήκα τη Σούκα μέσω του γυναικολόγου μου στην Αθήνα (είμαι από Κρήτη) και μου έλυσε όλες τις απορίες, με καθησύχασε και το βασικότερο...φάνηκε να ξέρει τι λέει.

 

Όλα θα πάνε μια χαρά! Μην ανησυχείς!! Θα περιμένουμε νέα σου!

Link to comment
Share on other sites

σημερα εκανα ενα ντοπλερ στο λητω, να δουν λιγο την αναπτυξη του εμβρυου, (θα κανω κανονικα ξανα τη 33η εβδομαδα) με καποιον που δεν εχω ξαναδει, πιλαλης λεγεται... μου φανηκε πολυ γρηγορο, 5 λεπτα υποθεση, ισως ομως επειδη ηταν ολα φυσιολογικα και δε χρειστηκε να το ψαξει παραπανω... :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σημερα εκανα ενα ντοπλερ στο λητω, να δουν λιγο την αναπτυξη του εμβρυου, (θα κανω κανονικα ξανα τη 33η εβδομαδα) με καποιον που δεν εχω ξαναδει, πιλαλης λεγεται... μου φανηκε πολυ γρηγορο, 5 λεπτα υποθεση, ισως ομως επειδη ηταν ολα φυσιολογικα και δε χρειστηκε να το ψαξει παραπανω... :)

 

Μην έχεις κανένα άγχος αφού σου είπαν Πιλάλης είσαι σούπερ τυχερή . Είναι άψογος. Έκανα σε αυτόν και το Β' Επιπέδου και παρ'όλο που είχαν βρει υπερηχογενές έντερο στο έμβρυο και φοβήθηκα πολύ και έπεσα σε κατάθλιψη, έκανα στον ίδιο και αμνιοπαρακέντηση και σε όλη την διάρκεια ήταν πολύ καθησυχαστικός και μου έλεγε ότι δεν θα είναι τίποτα και ότι οι πιθανότητες είναι ελάχιστες και τέτοια... Ήταν πολύ καλός και επεξηγηματικός σε ότι και αν τον ρώτησα....

 

Άρα μην ανησυχείς καθόλου.... Όλα θα πάνε καλά....

 

dev244pb___.png

Link to comment
Share on other sites

ο αντρας μου λεει οτι ειμαι μουρλη... οταν με κρατανε πολυ ωρα στις εξετασεις φρικαρω γιατι σκεφτομαι οτι δεν πανε καλα τα πραγματα και το ψαχνουν περισσοτερο, οταν με κρατανε λιγο σκεφτομαι "γαμωτο, γιατι δεν εψαξαν περισσοτερο??"

 

ειμαι παθολογικη περιπτωση αγχους!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

το doppler συνιστάται στην 30η εβδομάδα και μετράει την ροή του αίματος στον ομφάλιο λώρο και στις 2 μητριαίες αρτηρίες για να διαπιστωθεί αν ο πλακούντας τροφοδοτείται επαρκώς. Θεωρείται σημαντικός υπέρηχος. Τον κάνουν στα μηχανήματα που κάνουν όλους τους υπόλοιπους υπερήχους. Το ΙΚΑ τον καλύπτει μόνο εαν πας σε νοσοκομείο του ΙΚΑ που ειναι στο κέντρο ειδάλλως θα παρεις παραεμπικό από το γιατρό σου ή του ΙΚΑ θα το κάνεις εκεί που θέλεςι και θα πας με την απόδειξη και το παραπεμπτικό να τα καταθέσεις στο ΙΚΑ και θα πάρεις πίσω την κρατική διατίμηση 17ευρω+ 8 για τον υπέρηχο (φοβερό ποσό ε?) Θα μπορούσες βέβαια εαν το είχες κάνει ποιο μπροστά να πας στο Αττικό που έχει έυκολα ραντεβού δεν περιμένεις και εχει πολύ καλό μηχάνημα ώστε να πλήρώσεις πολύ λίγα. Βέβαια θα έχει αντίρρηση και ογιατρός ότι τάχα δεν έχει εμπιστοσύνη και θέλει σε συγκερκιμένο κλπ γιατί συνεργάζονται με συγκεκριμένους και παίρνουν ποσοστά γι' αυτό όταν πας σε κέντρο που σε στελνει ζητάνε το όνομα του γιατρού. Εαν ήταν για το β επιπέδου που είναι πολύ σημαντικό ή για την αυχενική θα έλεγα εντάξει έχουν δίκιο αλλά για το doppler δεν νομίζω να χρειάζεται και πιστέυω ότι και τα χ΄ρηματα είναι πολλά αλλά δεν μπορείς να κάνεις αλλιώς κάντο εκεί που σου είπε και μην περιμένεις λεφτά από ΙΚΑ.

k4xS.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

βρε κοπελιες,νομιζα οτι ειχα ηρεμησει απο τις εξετασεις του μωρου -τις σοβαρες εννοω-και μολις εμαθα οτι πρεπει να κανω αλλη μια,doppler μου την ειπαν.τι ειναι τουτο παλι/ποτε γινεται?τι δειχνει?να αρχισω να ανησυχω?ειχα φρικαρει για τα καλα με τη β΄επιπεδου και τωρα παλι τα ιδια πρεπει να ξαναπερασω;;;;δωστε μου τα φωτα σας!

wCzlp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ιωάννα μου κατ΄αρχήν καλή συνέχεια στην εγκυμοσύνη σου!

 

Το doppler δεν χρειάζεται να σε ανησυχεί, είναι ένας υπέρηχος ουσιαστικά, απλά γίνεται με διαφορετική κεφαλή από ότι η β' επιπέδο και είναι μία χρήσιμη εξέταση γιατί δείχνει την αιμάτωση του εμβρύου. Μην ανησυχείς! με το καλό το μπεμπάκι σου

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...