Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΞΕΤΑΣΗ DOPPLER;


Recommended Posts

ΤΗΝ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΘΑ ΠΑΩ ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΥΠΕΡΗΧΟ.Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΞΕΤΑΣΗ DOPPLER.

ΜΗΠΩΣ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ Η ΕΞΕΤΑΣΗ ΚΑΙ ΣΕ ΤΙ ΒΟΗΘΑΕΙ;

Ή ΕΙΝΑΙ ΑΣΚΟΠΗ;

ΕΣΕΙΣ ΤΗΝ ΕΧΕΤΕ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΕΞΕΤΑΣΗ;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


doppler εκανα στον 8ο θυμάμαι για να δούμε αν αιματώνεται καλά ο πλακούντας και σε τι κατάσταση είναι το αμνιακό υγρό. αυτά τα λίγα θυμάμαι..

 

Ιωακείμ το αγγελούδι μου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω εκανα 3.. Εκανα σε καθε επισκεψη από 28η εβδομαδα και μετα.. Ειναι σαν εναν απλο υπερυχο, δεν κραταει πανω απο 15 λεπτα και με αυτο βλέπουν κυριως σε πιο σταδιο ειναι ο πλακουντας και κατα ποσο συνεχιζει να τρεφεται σωστα το παιδι μεσω αυτου.. Καλο ειναι να το κανεις.

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έκανα τον υπέρηχο αυτό. Νομίζω ότι θέλει ειδικό μηχάνημα και πρέπει να γίνει έξω σε ειδικό κέντρο. Εγώ την είχα κάνει στο Ιασώ. Από όσο θυμάμαι κάνει γύρω στα 100 ευρώ.

ayTFp3.pngivwvp2.png
Link to comment
Share on other sites

δεν χρειάζεται ειδικό μηχάνημα...το μηχάνημα για τους υπέρηχους αρκεί. Τουλάχιστον αυτόν που έκανα εγώ, ο ακτινολόγος είχε χρησιμοποιήσει το ίδιο σε όλους τους υπέρηχους που έκανα (συνολικά 3).

Πόσο κοστίζει δεν θυμάμαι, αλλά θυμάμαι ότι πλήρωσα συμμετοχή γύρω στα 50ευρώ (είχα πάει με το ΙΚΑ). βέβαια οι τιμές αλλάζουν από πόλη σε πόλη.

 

Ιωακείμ το αγγελούδι μου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το εκανα ιδιωτικα και στοιχισε 60 ευρω. Στα μαιευτηρια ειναι συνηθως πιο ακριβα. Αλλα αν ο γιατρος σου εχει καταλληλο μηχανημα μπορει να στον κανει και αυτος.

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Στην Μαρία, ούτε εγώ είχα κάνει...

Τώρα επειδή έχω αλλάξει πόλη και κατα συνέπεια και γιατρό, μου είπε ότι θα κάνουμε (μάλλον κατά τον 8ο μήνα).

Και μάλιστα όταν του είπα ότι ούτε όταν γεννούσα με είχαν συνδεδεμένη, παραξενεύτηκε πολύ και μου είπε ότι πρέπει σε όλη τη διάρκεια της γέννας να σε παρακολουθούν γιατί έτσι καταλαβαίνουν αν όλα πάνε καλά (αν χαθούν πχ οι παλμοί του εμβρύου).

Ελπίζω να κατάβαλα για τι μιλάμε ...

 

Σοφία

Όσο ζω... μαθαίνω

--------------------------

Μαρία (γέννηση 5/6/2004)

Σωτήρης (γέννηση 30/7/2007)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 10 months later...

Εγώ θα το κάνω στις 6 Μαρτίου στο Ιασώ. Από ότι ξέρω είναι ένας υπέρηχος στον οποίον εκτός των άλλων (καλή κατάσταση μωρού, αμνιακό υγρό, μήτρα κλπ) εξετάζουν και την ροή του αίματος από την μητέρα στο έμβρυο μέσω του ομφάλιου λώρου. Περισσότερα θα ξέρω σίγουρα κι εγώ όταν το κάνω!

Link to comment
Share on other sites

Το έκανα χθες!!!

Απλός υπέρηχος αρχικά που εξετάζουν τη θέση του μωρού, το αμνιακό υγρό, τον πλακούντα και κατόπιν την κεντρική αρτηρία της μητέρας που στέλνει αίμα στο έμβρυο και φυσικά πως αιματώνεται ο ομφάλιος λώρος. Κανουν και εκτίμηση του βάρους του εμβρύου.

Δεν είναι τίποτα, μην φοβάστε!!!

Κόστος εξέτασης : 120€ στο ΙΑΣΩ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Κορίτσια, επειδή θέλω να κανονίσω ραντεβού για το Doppler, θα ήθελα να μου πείτε λίγα πράγματα.

Καταρχήν, σε ποιά βδομάδα το κάνατε?

Είναι εξέταση με υπέρηχο και μόνο, όπως η Β επιπέδου?

Πόση ώρα διαρκει?

 

Ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites

εγώ το έκανα στην 30η εβδομάδα. είναι υπέρηχος, όπως του β επιπέδου, αλλά δεν διαρκεί τόσο πολύ και δεν είναι τόσο αναλυτικός. κράτησε 15 λεπτά από ότι θυμάμαι και ουσιαστικά μετράνε τη ροή αίματος στον ομφάλιο λώρο και στις δύο μητριαίες αρτηρίες, για να διαπιστωθεί εάν ο πλακούντας τροφοδοτείται επαρκώς τις αρτηρίες του μωρού

Link to comment
Share on other sites

ειρηνη, εχω ντοπλερ αυριο το πρωι στο λητω... θα σου λεπτομερειες το απογευμα... (μετα θελω να παω για μακαροναδα στα λα παστερια... θα πω λεπτομερειες και γι αυτο......... :lol: )

Link to comment
Share on other sites

Ρε κορίτσια εμένα ο γιατρός μου γιατί δεν με έστειλε ???????????? :oops::oops::?:?

Είναι υποχρεωτική η εξέταση αυτή τώρα στην 30η εβδομάδα????Ή γίνεται και αργότερα???????:?

Εγώ τώρα για να καταλάβαιτε έχω ραντεβού στον γιατρό μου την 33-34η εβδομάδα...........

Να ανυσηχίσω???????????

xOSvp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα το κάνω σε 2 εβδομάδες - στην 31η προς 32η - στο Λητώ και ζήτησα να το συνδιάσω και με 4D για να δούμε τη φατσούλα του μωρου μας και να το γράψουμε σε DVD για να το έχουμε!!! :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...