Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Είδη φροντίδας και περιποίησης για μωρά/παιδιά!


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους...

δεν ήξερα που να ανοίξω αυτό το θέμα...αν δεν είναι καλά τοποθετημένο συγχωρήστε με και βάλτε το στην σωστή στήλη :wink:

 

Ποιά προιόντα επιλέξατε για την φροντίδα και την περιποίηση του μωρού σας; (σαμπουάν, αφρόλουτρο, κρεμούλες κτλ.)

Είναι το πρώτο μου παιδάκι και θα ήθελα να ακούσω διάφορες γνώμες

 

Ευχαριστώ πολύ :wink:

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 208
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

σαμπουαν κ αφρολουτρο της προδερμ παιρνω ολα τα υπολοιπα της ΡΕΝΑΤΕΝ που εχει αποδειχχθει η καλυτερη εταιρια

 

α κολωνιτσα παιρνω τις chicco μυριζει λεμονακι κ ειναι σουπερ

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σκέφτηκα όλα της Penaten να τα πάρω...στην Γερμανία μ΄αυτά μεγαλώσαμε κι εμείς χε χε :wink:

απλά με ενδιαφέρουν οι γνώμες και οι εμπειρίες από εσάς τις έμπειρες πλέον μαμάδες :D

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

sardelaki παραδέχομαι,ανοίγεις τα καλύτερα θέματα! :D

 

Για πείτε οι μαμάδες..

 

λες ε; :oops::oops: με κάνεις και κοκκινίζω βρε :P

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω σαμπουαν-αφρολουτρο, ενυδατικη κρεμα και κρέμα για συγκάματα χρησιμοποιω fissan.. αυτα χρησιμοποιουσαν στην κλινικη που γεννησα (γενική Θεσ/νικης) και ημουν σιγουρη οτι δεν θα προκαλεσουν αλεργια στο μωρο.. κολωνιτσες κτλ δεν βάζω αλλα καθημερινα μασαζακι με την ενυδατικη της fissan και ειμαι πολυ ευχαριστημενη.. ελπίζω να βοήθησα..

Link to comment
Share on other sites

εγω σαμπουαν-αφρολουτρο, ενυδατικη κρεμα και κρέμα για συγκάματα χρησιμοποιω fissan.. αυτα χρησιμοποιουσαν στην κλινικη που γεννησα (γενική Θεσ/νικης) και ημουν σιγουρη οτι δεν θα προκαλεσουν αλεργια στο μωρο.. κολωνιτσες κτλ δεν βάζω αλλα καθημερινα μασαζακι με την ενυδατικη της fissan και ειμαι πολυ ευχαριστημενη.. ελπίζω να βοήθησα..

 

merciiiiiiiiiiiiiii...

άντε βρε κορίτσια...οι υπόλοιπες δεν έχουν να μας πουν κάτι;;;

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

να μία απο τις υπόλοιπες 8)

 

σαμπουάν-αφρόλουτρο της προδέρμ,γιατί μυρίζει υπέροχα (τώρα αν είναι χάλι....άλλο.... :oops: )

 

κρέμα για συγκάματα,στον γιό μου είχα της penaten,τώρα μου αρέσει πολύ η sudocrem.

 

κρέμες,κολώνιες κλπ δε χρησιμοποιώ τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Οπότε μέχρι στιγμής έχουμε Penaten, Proderm, Sudocrem, Fissan! Σωστά; Μήπως ξέχασα κάτι;;;

 

Περιμένω εννοείται κι άλλες απαντήσεις 8) αλλά σήμερα οι μαμάδες δεν εμφανίζονται!

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχω χρησιμοποιήσει κατά καιρούς διάφορα και κατέληξα στα εξής :

 

Για το μπανάκι της (σαμπουαν + αφρόλουτρο) το bagnetto της fissan ή της penaten.

Κρέμα σώματος για μετά το μπάνιο της βάζω μια της lavera που μυρίζει υπέροχα (αμυγδαλελαιο) και την αγοράζω απο κατάστημα με βιολογικά.

Το πωπουδάκι μας που το πλένουμε πολλές φορές κατά την διάρκεια της ημέρας μια και είμαστε παραγωγικότατες :lol: χρησιμοποιώ το anfo 7 ( ειναι ούδετερο χωρίς αρωμα και άλλα πρόσθετα μου το σύστησε δερματολόγος).

Για προστασία στην περιοχή της πάνας χρησιμοποιώ την sudocream ή την cicalfate της avene.

Aντιλιακό επίσης της avene παιδικό.

Για το πρόσωπο κάθε βράδυ της βάζω ελάχιστη ποσότητα bepanthol την απλή στο σωληνάριο.

Κολώνια μας έχουν φέρει δώρο άλλα δεν της φοράω ακόμα.

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

εμεις χρησιμοποιουμε ολα της frezyderm δλδ αφρολουτρο-σαμπουαν ,κρεμμα για το συγκαμα κ μια ενυδατικη κρεμμα για το προσωπακι της μπεμπας γιατι μας εκανε ξηροδερμια.ειμαι απολυτα ευχαριστημενη! :lol:

Link to comment
Share on other sites

εμας παρουσιασε αρχικα σπυρακια σαν ακμη κ μετα απο οδηγιες της γιατρου με fucidin εφυγαν αλλα εμεινε στο προσωπακι της μια απιστευτη ξηροδερμια!πολυ ομως!ετσι μας ειπε να παρουμε την ενυδατικη.δεν ειναι μονο για το προσωπο,εγω τη χρησιμοποιω ειδικα εκει ,ακομα κ τωρα που δεν εχει ξηροδερμια. στο κορμακι της βαζω λαδακι της proderm κανονικα αλλα στο προσωπο επειδη οπως κ να το κανεισ το λαδι ειναι ΛΑΔΙ κ εγω θελω να τη φιλαω,να τη χαιδευω, να την "τσιμπαω" στα ζουμερα μαγουλακια... :D

Link to comment
Share on other sites

εγω δοκιμασα τα προιοντα της ecofamily και τα εχουμε παει πολυ καλα ως τωρα, ουτε συγκαματα , ουτε αλλεργιες και θεωρω οτι αφου δεν περιεχουν parabens ειναι αρκετα καλα....ηθελα να παραγγειλω της WELEDA τα προιοντα για δοκιμη αλλα στην ελλαδα ειναι αρκετα ακριβα...

σε παλιοτερη συζητηση ειχα διαβασει σχετικα με τα parabens

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=1072&postdays=0&postorder=asc&start=0

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πάντως της Weleda είναι πάρα πολύ καλά προιόνται αλλά όντως πολύ ακριβά στην Ελλάδα... :(

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Εμείς χρησιμοποιούμε για μπάνιο το sebamed και για τον ποπό μας την sudocream. Ενυδατική δεν χρησιμοποιούμε μας καλύπτει το αφρόλουτρο.Γενικά η παιδίατρος μου μου είχε πει να χρησιμοποιώ όσο το δυνατόν λιγότερα...!

Σ 08/07/2007

Α 07/08/2011

Θ 06/06/2013

Link to comment
Share on other sites

Εγω αν και δεν μιλάω εκ πείρας ακόμη, αγόρασα αφρολουτρο - σαμπουάν της Proderm και κρεμούλα penaten στο σωληνάριο και proderm στο ασπρο κουτί. Μου είπαν για τη sudocream αλλα ειχα αγοράσει ήδη τις 2 παραπάνω κρέμες και έτσι δεν την πήρα, θα ρωτησω και τον παιδίατρο και αν είναι θα αλλάξω μετά.

 

Κρεμούλα ενυδατική (ούτε για προσωπο, ούτε για το σώμα) δεν έχω πάρει, ούτε και λαδάκι, είναι απαραίτητα? :?

db0ip3.png

Link to comment
Share on other sites

αγαπητη μου σαρδελακι,

 

τη μεπεμπουλα μου τη πλενω με σαπουνακι γλυκερινης(σουπερ -μαρκετ)

και με σαμπουαν sebamed(φαρμακεια).

Στο σωμα μετα απο καθε μπανιο της βαζω λοσιον σωματος sebamed και τοπικα στο προσωπο εαν βλεπω καποιον ερεθισμο ,κοκκινιλα.

Στον πωπο μεχρι 2 μηνων της εβαζα κρεμα για το συγκαμα bepanthol (φαρμακεια) μετα μονο πριν να κοιμηθει το μεσημερι και το βραδι.

Tης καθαριζα τα αυτακια ,λαιμο,μασχαλες καθημερινα με βαμβακι εμποτισμενο με λοσιον σωματος sebamed.

Προσοχη καλο ταμποναρισμα με το μπουρνουζι γιατι η υγρασια δημιουργει ερεθισμους.

Πλυσιμο σχολαστικο στο νιπτηρα με χλιαρο νερο υστερα απο καθε αλλαγη πανας (σαπουνι μονο μετα απο κακακια).

Ειναι κουραστικο αλλα ετσι η μπεμπουλα μου δεν συγκαηκε ποτε!!

(7 μηνων σημερα).

 

ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΔΕΝ ΠΕΡΙΕΧΟΥΝ ΠΑΡΑΒΕΝ ΚΑΙ ΠΡΟΠΥΛΕΝ ΓΛΥΚΟΛ.

Ειχα κανει μεγαλη ερευνα πριν να γεννησω...

 

Τωρα πηρα κρεμα καλεντουλα σωματος welleda(biologika) και σκοπευω να παρω και σαπουνι και σαμπουαν.(αφρολουτρο αν ειναι κοριτσι να το αποφυγεις τελειως).

φιλια

φιλια

ΤΟ ΑΛΗΘΙΝΟ ΝΟΗΜΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΕΙΝΑΙ Η ΑΝΑΤΡΟΦΗ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ..

Link to comment
Share on other sites

Eμεις χρησιμοποιουμε, αφρολουτρο, σαμπουαν και κρεμα για συγκαμα PENATAN,μετα απο πολλες αλλαγες ειδα οτι ειναι τα καλυτερα.SUDOCREAM βαλαμε μονο μια φορα απο δειγμα και κοκκινισαμε :oops: , μπορει να ηταν κ τυχαιο αλλα δεν ξαναβαλαμε.ενυδατικη βαζουμε JOHNSONS BABY-SOOTHING NATURALS και κανουμε μασαζ.

τωρα κολωνια εχουμε της CHICCO η οποια ειναι πολυ ωραια και τη μωρουδιακη BVLGARI για σπανιοτερα, αλλα τις βαζω στα ρουχαλακια που φοραει οχι απευθειας στο δερμα του μωρου

ο αστερης μας, ηρθε στη ζωη 29/10/07!!!!

η τοσοδουλα μας,ηρθε στη ζωη 14/11/09!!!

Link to comment
Share on other sites

Εμείς χρησιμοποιούσαμε ότι μας έπεφτε στα χέρια! σαμπουάν και αφρολουτρο μαζί, ακόμη έτσι το χρησιμοποιούμε και μπορώ να πω ότι δοκιμάσαμε όλες τις μάρκες χωρίς πρόβλημα. Απο κρέμες συγκάματος επίσης ότι μας έπεφτε στα χέρια, απο τα άπειρα δείγματα που μας είχαν δώσει στο μαιευτήριο και στα μαγαζιά που πήραμε την προίκα του χωρις κανένα μα κανένα απολύτως πρόβλημα. Αυτό που έκανα απο την αρχή ήταν κάθε φορά που έκανε τσίσα και κακάκια τον έβαζα κάτω απο τη βρύση και τον ξέπλενα. Του έβαζα επίσης για τους πρώτους 4 μήνες προληπτικά πάντα μετά τις αλλαγές πάνας κρέμες για το σύγκαμα, δηλαδή penaten, klorane, κλπ και ποτέ μα ποτέ δε μου συγκάηκε :D

Link to comment
Share on other sites

αγαπητη μου σαρδελακι,

 

τη μεπεμπουλα μου τη πλενω με σαπουνακι γλυκερινης(σουπερ -μαρκετ)

και με σαμπουαν sebamed(φαρμακεια).

Στο σωμα μετα απο καθε μπανιο της βαζω λοσιον σωματος sebamed και τοπικα στο προσωπο εαν βλεπω καποιον ερεθισμο ,κοκκινιλα.

Στον πωπο μεχρι 2 μηνων της εβαζα κρεμα για το συγκαμα bepanthol (φαρμακεια) μετα μονο πριν να κοιμηθει το μεσημερι και το βραδι.

Tης καθαριζα τα αυτακια ,λαιμο,μασχαλες καθημερινα με βαμβακι εμποτισμενο με λοσιον σωματος sebamed.

Προσοχη καλο ταμποναρισμα με το μπουρνουζι γιατι η υγρασια δημιουργει ερεθισμους.

Πλυσιμο σχολαστικο στο νιπτηρα με χλιαρο νερο υστερα απο καθε αλλαγη πανας (σαπουνι μονο μετα απο κακακια).

Ειναι κουραστικο αλλα ετσι η μπεμπουλα μου δεν συγκαηκε ποτε!!

(7 μηνων σημερα).

 

ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΔΕΝ ΠΕΡΙΕΧΟΥΝ ΠΑΡΑΒΕΝ ΚΑΙ ΠΡΟΠΥΛΕΝ ΓΛΥΚΟΛ.

Ειχα κανει μεγαλη ερευνα πριν να γεννησω...

 

Τωρα πηρα κρεμα καλεντουλα σωματος welleda(biologika) και σκοπευω να παρω και σαπουνι και σαμπουαν.(αφρολουτρο αν ειναι κοριτσι να το αποφυγεις τελειως).

φιλια

φιλια

 

Είσαι αστέρι...τα έγραψες όλα τόσο όμορφα και αναλυτικά! Ευχαριστώ πολύ πολύ. :wink:

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο βρε μανούλες για τις γνώμες σας!

Μήπως έπρεπε να το είχαμε κάνει δημοσκόπιση;;; :lol:

Να βγάζαμε στο τέλος και κανένα συμπέρασμα τι χρησιμοποιούνε συχνότερα οι μαμάδες και τί καθόλου;

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

εμεις στην αρχη χρησιμοποιουσαμε το fissan αφρολουτρο-σαμπουαν και penaten για το συγκαμα,αλλα το fissan ηταν χαλια!!!

μετα χρησιμοποιησα το προδερμ αλλα παλι δεν μου αρεσει τωρα εχω παρει το σαμπουαν frezyderm και ειναι πολυ καλο και για το συγκαμα sudocrem!!!

ψαχνω τα προιοντα της welleda αλλα δεν τα βρισκω!!!!

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...