Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ψυχολογια της νεας μαμας!


Τινα27

Recommended Posts

δλδ εαν εκεινος ειχε κανει καποια επεμβαση πχ κδεν επιτρεποταν να κανει σεξ κ ειχε εσενα νατου τα πρηζεις κ να απαιτεις κ να εχεις κ νευρα θα γουσταρε????

 

σωστή....................!!!!!!:P:p

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 78
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αχ, Τίνα μου! Από τότε που διάβασα το μήνυμά σου σε έχω συνέχεια στο μυαλό μου και σκέφτομαι τί θα μπορούσες να κάνεις για να βελτιώσεις την κατάσταση! Καταρχάς να σου πω ότι συμφωνώ με την άποψη ότι η μαμά σου δεν θα έπρεπε να είναι παρούσα σε αυτή τη φάση και, αν δεν γίνεται αλλιώς, να είναι "αόρατη" και να εξαφανίζεται πριν έρθει ο άντρας σου από τη δουλειά. Αυτό στο λέω γιατί πιστεύω ότι η νέα κατάσταση που έχει δημιουργηθεί μετά την έλευση του μωρού απαιτεί τη συμμετοχή και των δύο γονιών για να καταφέρουν να βρουν τις ισορροπίες τους και η παρουσία, έστω και διακριτική, οποιουδήποτε τρίτου μόνο προβλήματα μπορεί να δημιουργήσει. Τουλάχιστον αυτό αποκόμισα εγώ από τις δικές μας πρώτες μέρες με το μωρό. Μετά αντί να τον "νταντεύεις" νομίζω ότι θα έπρεπε να του δώσεις να καταλάβει ότι η ανατροφή του μωρού είναι κάτι που θα έπρεπε να μοιραζόσαστε. Στο κάτω-κάτω δεν το έκανες μόνη σου το μωρό. Αυτό βέβαια πρέπει να του το δείξεις χωρίς καυγάδες, υστερίες κ.λ.π. πράγμα δύσκολο, γιατί η ψυχολογική σου κατάσταση λόγω ορμονών δεν είναι και στα καλύτερά της αυτό το καιρό. Όσο για το σεξ, εξήγησέ του ότι η γυναίκα δεν έχει ένα κουμπάκι που το πατάς και αυτομάτως αποκτάς διάθεση...Εγώ για να νιώσω ξανά όπως πριν έκανα τουλάχιστον εξάμηνο, αν και γέννησα φυσιολογικά και ανατομικά είχα πάρει το οκ από το γυναικολόγο. Αν νιάζεται για σένα πραγματικά πρέπει να κάνει υπομονή. Αν του τα εξηγήσεις αυτά και πάλι δεν δεις διαφορά στη συμπεριφορά του, μήπως θα έπρεπε να αναρωτηθείς αν αυτός ο άνθρωπος αξίζει να είναι συντροφός σου; Αν δεν μπορεί να σε στηρίξει στην πιο "ευαίσθητη" στιγμή της ζωής σου, αν, χτύπα ξύλο, χρειαστεί να αντιμετωπίσετε κάτι πιο δύσκολο τί θα κάνει; Θα σε εγκαταλείψει; Φυσικά, πρώτα δώσε του την ευκαιρία να νιώσει πατέρας. Μην τον αποκλείεις από τον ρόλο του. Σίγουρα κι αυτός είναι μπερδεμένος...Την επιλόχεια δεν την περνάμε μόνο εμείς οι γυναίκες! :)

9bRHp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα διαφωνήσω με τις κοπέλες. Εγω είχα την μαμά μου τις πρώτες 14 μέρες κ θα ευγνωμονούσα τον Θεο να μπορούσε να κάτσει κ άλλο. Ο σύζυγος ίσως να μην αισθάνεται άνετα με την πεθερά, αλλά αυτο είναι ανεξάρτητο κομμάτι από την γέννηση ενός μωρού. Δλδ δικαιολογείται να κάνει παρατήρηση που δεν κοιμάται το μωρό την νύχτα ή να βγαίνει με τους φίλους του αντίνα στηρίξει την γυναίκα του κ να την βοηθήσει κιόλας!!! Δλδ αν φύγει η μαμά της , το μωρό θα σταματήσει να κλαίει;;;;; Επίσης το να της πει για τα μαλλιά της είναι ειρωνία!!!!! Κ γω με το μωρό τον πρώτο καιρο που είχα άγνοια, ήθελα τον άντρα μου δίπλα μου - συμπαραστάτη!Όχι να ναι η ψυχολογία μου σκατά κ να μου την λέει κιόλας. Για μένα είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ

 

Συμφωνώ και νομίζω οτι πρέπει να κάνεις μία κουβέντα μαζί του ΑΜΕΣΩΣ ! Κάποιου του χάριζαν έναν γάιδαρο και εκείνος τον κοίταζε στα δόντισ. Και στα λέω με έντονο ύφος( συγνώμη γι'αυτό) γιατί δεν είχα βοήθεια από κανέναν , εκτός κάποις μικρής από τον άντρα μου, ευτυχώς. Πρέπει να διεκδικήσεις κάποια πράγματα. Αν εγώ άφηνα εκείνον αν αποφασίσει είμαι σίγουρη οτι μέχρι τώρα που ο γιός μου είναι 15 μηνών σχεδόν , θα ήμουν κλεισμένη στο σπίτι....

Link to comment
Share on other sites

Χόρτα για αυτό που θα πω αλλά ο άντρας σουκοριτσάρα μου είναι απαράδεκτος.Και δεν είναι ο μόνος.Δεν καταλαβαίνω γιατί όταν γεννάμε πρέπει να τους προσέχουμε μην ξυπνήσουν γιατί δουλεύουν ,για να μην δουν το μωρο ΤΟΥΣ ως αντίζηλο για να μην για να μην...Γα.....ια είναι":x.Αν δεν είχα την μάνα μου βοήθεια δεν θα είχα:|...Φανταστείτε είχε πετρώσει το στήθος μου και μου έκανε η μάνα μου ζεστές κομπρέσες εγω εκλαιγε από τον πόνο και εκείνος χάζευε τηλεόραση:evil:.Βάζει τα κλάματα το μωρό δίπλα το

Υ ήταν και αν δεν τον έκραζα για την γαΐδουρια τοστ δεν θα το κοίταγε:evil:...Τι λέμε τώρα.Και θέλει και σεξ;ΣυγΝΏμη αλλά αν δεν κάνω λάθος η γυναίκα τρυφερότητα και ενδιαφέρον ,εγω ξενερώνω με κάτι τέτοια...Ας μην συνεχίσω γιατί θα πω χοντράδες:evil:.Οι άντρες είναι σαν μικρά παιδιά...μη χ....:evil:...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καποια στιγμη θα πρεπει κι εμεις οι γυναικες να καταλαβουμε οτι μεγαλωσαμε και οτι ειναι ωρα να βγουμε απο το βρακι της μανας μας...αντε γιατι ολο για τους αντρες λεμε.Δλδ αν ειχες κι αλλο ενα παιδι να φρντισεις τι θα εκανες?Θα εφερνες και τη θεια σου?Και αντε και την εφερες μαι εβδομαδα 2 να προσαρμοστεις να το καταλαβω.40 μερες και ακομα εχεις τη μαμα στο σπιτι?Ποσο σκοπευεις να την κρατησεις?

Κι εγω μονη μου τα εκανα ολα...απο πουθενα δεν ειχα βοηθεια.Θα μπορουσα να εχω φερει τη μανα μου αλλα προτιμησα να μη το κανω για να μην εχω θεματα τετοια.Καιδε το μετανιωνω και καθολου.Ετσι κι ερχοταν η πεθερα μου να μεινει μαι μας 40 μερες..θα ειχα σαλταρει.

 

Δε λεω οτι δικαιολογειται η συμπεριφορα του αντρα σου αλλα για μενα ειναι πασιφανες τι του φταιει...η μανα σου του φταιει...εσυ δε το βλεπεις?

Link to comment
Share on other sites

Αν τον ενοχλεί η μάνα της ας της το πει όπως της λέει πως το μωρό κλαίει συνέχεια και ενοχλείται και δεν μπορεί να κοιμηθεί:evil:.Ούτε εγώ είμαι υπέρ του να είναι μάνα μέσα στο σπίτι αλλά η γαΐδουριά έδειξαν όρια...

Link to comment
Share on other sites

Αν τον ενοχλεί η μάνα της ας της το πει όπως της λέει πως το μωρό κλαίει συνέχεια και ενοχλείται και δεν μπορεί να κοιμηθεί:evil:.Ούτε εγώ είμαι υπέρ του να είναι μάνα μέσα στο σπίτι αλλά η γαΐδουριά έδειξαν όρια...

 

Ξερεις κατι?Επειδη εχω χιλια δυο θεματα με την πεθερα μου....μου τη σπαει να πρεπει ολη την ωρα να λεω στον αντρα μου για τη μανα του...εχω την απαιτηση καποια πραγματα που με ενοχλουν και που την αφορουν να τα καταλαβαινει μονος του και να τα διορθωνει.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και απο μενα.Εγω σαν αντρας με 2 μωρα το ενα 2 μηνων και το αλλο 15 μηνων δεν θα συμφωνησω οτι το προβλημα ξεκιναει απο την πεθερα και δε δινω ελαφρυντικα στον αντρα.Για την ακριβεια νευριασα με τη συμπεριφορα του αντρα σου.Συμφωνω οτι η πεθερα καλο ειναι να μην ειναι συνεχεια στο σπιτι αλλα δεν νομιζω οτι φταιει αυτο.Σιγουρα χρειαζεσαι τη βοηθεια της μαμα σου πως να το κανουμε δηλαδη.Και να λειπει ομως νομιζω οτι παλι η ιδια συμπεριφορα θα ειναι απο τον αντρα σου και ευχομαι να κανω λαθος .Αντι να πεταει απο τη χαρα του και οσο μπορει να σε βοηθαει γκρινιαζει .Οσο για το σεξ αν δεν εισαι και εσυ ετοιμη μην το προσπαθησεις μονο και μονο για τον αντρα σου και απλα εξηγησε του οτι η ζωη σας εχει αλλαξει και οτι τον θελεις κοντα σου και στις δυσκολιες και ιδιως τωρα που εισαι νεα μαμα.Συγνωμη για τον επιθετικο τροπο προς τον αντρα σου αλλα πρεπει να το κουβεντιασετε το θεμα πιο σοβαρα γιατι τον χρειαζεσαι διπλα σου τον αντρα σου και για σενα αλλα κυριως για το παιδι

Link to comment
Share on other sites

Δλδ εμένα που η μαμά είναι απο επαρχία, θα την στείλω σε ξενοδοχειο;;; Αυτο που λες ισχύει στην περίπτωση που οι γονείς μένουν στην ίδια πόλη.. Εμ θα έρθει να με βοηθήσει , εμ θα την δίωξω απο το σπίτι... Κατανόηση κ απο τις δύο πλευρές... Εγω αυτο πιστευω

 

Δεν κατάλαβα κάτι τέτοιο από τις περιγραφες της κοπέλας, το ότι η μάνα της είναι από αλλη πόλη δηλαδή! Κι εδώ συζητάμε για το συγκεκριμένο θέμα και όχι για μια μαμά που ήρθε από άλλη πόλη για να βοηθήσει οπότε και η όποια αντίδραση από τον έτερο σύντροφο θα ήταν εξαρχής παράλογη αφού εκ προοιμίου θα έπρεπε να φιλοξενηθεί. ΑΝ ΚΑΙ ακόμα κι έτσι οφείλει η 'παρεισακτη' στην οικογένεια να είναι διακριτική και να εξαφανίζεται για να δώσει χώρο και χρόνο στην νέα οικογένεια να βρει τους ρυθμούς της. ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΒΟΗΘΕΙΑ και όχι να μου μαγειρέψει, πλύνει, σιδερώσει ΜΟΝΟ! Κάποτε υπήρξε κι εκείνη πρωτομαμά και φρεσκοικογένεια... θα πρέπει να θυμάται πως ήταν και τι χρειαζόταν!

 

Διαφωνώ και με τον άντρα της παρέας. Οι άντρες για να κάνουν κάποια πράγματα βρίσκουν και τα κάνουν! Όταν δεν βρίσκουν πρόσφορο έδαφος από τη συντροφό τους και το περιβάλλον της δεν τα κάνουν και προσαρμόζονται στις συνθήκες... Εκτός αν μιλάμε για έναν εκ γενετης ανεύθυνο άνθρωπο οπότε εκεί περνάμε στο 'γιατί καλό μου τον παντρεύτηκες κι έκανες παιδί μαζί του;'

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν και εφόσον μένουν στην ίδια πόλη με την μαμα της, τότε θεωρώ και γω ότι είναι απαράδεκτο να συγκατοικούν. Μπορει κάλλιστα να πηγαίνει να την βοηθάει όποτε το χρειάζεται.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια κ αγορια συγνωμη για την παραλειψει αλλα η μαμα μου μενει Αθηνα κ εγω Κρητη αλοιμονο που θα την ειχα μεσα στο σπιτι αν μεναμε στην ιδια πολη ειπαμε! Εχει αφησει το σπιτι της για να ειναι μαζι μας δεν ειναι λογικο να εκτιμαμε καποια πραγματα κ να συμπεριφερομαστε αναλογως? Απλα θεωρω πολυ αδικη την συμπεριφορα του γιατι οπως καταλαβαινετε κ εγω τα παρατησα ολα κ ηρθα να ζησω μαζι του οπου ειναι εκεινος!επιλογη μου βεβαια δεν του το χρεωνω αυτο απλα θα μου αρεσε αν το εκτιμουσε λιγο. Το κυριοτερο ομως ειναι πως εγω εχω ζησει 3 μηνες με τους γονεις του χωρις αυτον. (Ελειπε για δουλεια) κ εγω δουλευα κοντα στο σπιτι των γονιων του κ ειχαμε σχεση ακομα. Απλα για να ειναι εκεινος ησυχος κ να μην ανχωνετε του εκανα την χαρη κ σεβαστηκα το ενα πιατο φαει κ την στεγη που μου παραχωρουσαν.Δεν λεω με βολεψε κ εμενα πολυ αλλα ποτε δεν αντιμιλησα σε κανεναν κ οτι κ αν με ενοχλουσε το προσπερναγα για χαρη του. Λοιπον μετα απο ολα αυτα που εχω κανει γι'αυτον τον ανθρωπο δεν αξιζω καλυτερη συμπεριφορα εγω κ οι δικοι μου?:(

Link to comment
Share on other sites

Η μαμα σου ποσο καιρο ακομα θα κατσει μαζι σας?

Βασικα για μενα το χειροτερο ειναι τα σχολια του για το μωρο και η επιμονη του να κανετε σεξ. Δεν βλεπω κανενα σεβασμο προς την κατασταση σου, καμια ευαισθησια και επιπλεον απαισια συμπεριφορα προς το μωρο.

Λοιπον πρακτικες συμβουλες.. 40 μερες ειναι αρκετες, συνηθισες με το μωρακι, ωρα να φευγει η μαμα σιγα σιγα. Και μην τρελαινεσαι, οτι προλαβαινεις θα κανεις, προτεραιοτητα εχει το μωρο αυτη τη στιγμη και οχι οι δουλειες του σπιτιου. Και αν τον ενοχλησει που δεν ειναι ολα στην τριχα να του πεις να βοηθαει και οχι να τα φορτωθεις ολα εσυ. Επισης παρε τηλ τον γιατρο σου και ρωτα τον για το σεξ. Αν σου πει οκ δοκιμασε το, εστω και με κρυα καρδια.

Τελος αν μετα απο ολα αυτα συνεχισει να παραπονιεται για την αυπνια του και το κλαμα του μωρου και ολα αυτα τα ωραια παρε το μωρακι και ανεβα Αθηνα στους δικους σου για καμια βδομαδα να μην τον ενοχλειται για να ξεκουραστει ο πασας και κρατα μουτρα. Ισως τοτε βαλει μυαλο.

Μπορει να μην ειναι η καλυτερη συμβουλη αλλα εγω ετσι θα εκανα, απαιτω να με σεβονται και να με φροντιζουν και εμενα, δεν ειμαι απο πετρα ουτε αντεχω να κανω υπομονη σε γαιδουριες,πνιγομαι..

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σου πω και κατι αλλο που παρατηρησα απο τον δικο μου.Τους πρωτους μηνες που το μωρο ητν κολλημενο πανω μου τον εβλεπα οτι στεναχωριοταν...του τυπου "Το μωρο μονο εσενα θελει...με εμενα κλαιει"...μου το ελεγε σα παραπονο.Ισως λανθασμενα θεωρουσε πως εφταιγα εγω γι'αυτο...ο θηλασμος...δεν ξερω.Παντως ειχαμε θεμα.Ειναι και ασχετος με μωρα...το φοβοταν...με το που εβαζε τα κλαμματα μου το πασαρε.

Του εξηγησα χιλιες φορες οτι ειναι αρχη και οτι σιγα σιγα το μωρο θα τον μαθει να μη στεναχωριεται...Το κοιμιζα και του το εδινα αγκαλια να το κρατησει κοιμισμενο κι εγω πηγαινα για μπανιο.

Με τους κολικους που ειχα το μωρο να πλανταζει κι εγω να πλανταζω μαζι του μη ξεροντας τι να κανω...υπηρξαν πολλες φορες που μου το επερνε αυτος και το εκανε βολτα στο σπιτι και το μωρο μαζι του ηρεμουσε ενω με μενα οχι.Εκει τον ειδα οτι αρχισε να παιρνει τα πανω του...Ενιωσε οτι σε κατι τα καταφερνει αυτος πιο καλα απο μενα.Ε σιγα σιγα το νινι μεγαλωσε...αρχισαν να δενονται διαφορετικα.Του εχει και τρελλη αδυναμια ο μικρος και πλεον τα εχουν βρει.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία τότε ισχύει ό,τι έγραψα για την περίπτωση που είναι άλλη πόλη. Σαφώς και δεν δικαιούται να 'ομιλεί' έτσι στη μαμά σου.

 

Πριν το μωρό δηλαδή σε βοηθούσε; Αν φύγει η μαμά σου... σηκώνει το χέρι του να κάνει καμια δουλειά ή τα κάνεις έτσι κι αλλιώς όλα εσύ; Γιατί αν προ παιδιού ήταν 'πασάς στα γιάννενα' ε μην περιμένεις να αλλάξει τώρα.

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το μωρακι μου εχει ακομα κολικους τα βραδια κ η μαμα μου γι'αυτο εκατσε τοσο θα φυγει ομως απο βδομαδα. δεν λεω συμφωνω με το οτι πρεπει να τα κανουμε ολα μονες μας απο καποια στιγμη κ μετα. Η μαμα μου ειχε κατσει 40 μερες στην μανα της τοτε κ μετα βοηθουσε κ ο πατερας μου γι'αυτο δεν παραπονιεται κανενας απο τους 2 γονεις μου. Πραγματικα κοριτσια δεν ξερω πως θα αντιδραση αν φυγει η μαμα μου να σας πω την αληθεια μου φοβαμαι την ψυχολογια μου οτι θα πεσουν ολα επανω μου γιατι ποτε δεν βοηθαει θεωρει πως αυτος ειναι ο ρολος μου αφου δεν κανω κ τιποτα αλλο. Κ δεν παραδεχεται οτι μπορει να κουραζομαι. Οταν θελω να παω στο μπανιο το μωρο το δινω σε εκεινον κ οχι στην μαμα κ αν δεν το δωσω δεν μου το ζηταει,οσο για τους κολοικους περιμενει να σηκωθει η μανα μου να με βοηθησει να το ηρεμησουμε. Η μανα μου ομως μου λεει δεν ερχομαι μεσα οταν κλαιει ειναι ο αντρας σου κ εκεινος λεει γιατι η μανα σου δεν σε βοηθαει παρα μονο κοιμαται?(που δεν κοιμαται το ακουει κ απλα περιμενει αν θα βγω εξω απο το δωματιο να σηκωθει) Τι να κανω ρε κοριτσια δεν τον πιανω πουθενα! Τελος παντων στην παρουσα φαση εκεινος ειναι βολεμενος γιατι κανει τις βολτες του εχει τα παρεακια του τρωει κ πινει κ ερχεται στο "ξενοδοχειο" (σπιτι) μονο για υπνο.Οσο για το σεξ αγαπημενες μου φιλες μου εδωσε ο γιατρος το οκ αλλα δεν μπορω φοβαμαι οτι θα πονεσω πολυ καναμε 2 αποτυχυμενες προσπαθεις κ με πιασαν τα κλαματα γιατι πονουσα λιγο. Βεβαια οχι οτι πτοηθηκε.Μα ειναι δυνατον περιμενει χωρις προκατακτηκα χωρις τιποτα να κανω τι?ουτε παθος ουτε τιποτα. Ισχυριζετε πως μετα απο 2 μηνες ανενεργος το εχει ξεχασει. Υπαρχουν κ χειροτερα λεω εγω αλλα δεν μπορει να καταλαβει πως δεν ειμαι οπως πριν. Εκανες το παιδι κ σε πηρε ''ο διαολος'' λεει.:(

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω πρεπει να κανετε μια κουβεντα με τον αντρα σου...χωρις φωνες και τσακωμους ομως...δεχεσαι οτι κι εσυ λογω εγκυμοσυνης εισαι καπως...και του ζητας να σου εξηγησει κι αυτος γιατι αυτη η συμπριφορα.

Γιατι δεν αφηνεις το μωρο στη μανα σου μια ωριτσα να πατε για ενα καφεδακι καπου να τα πειτε μονοι σας?

 

Ο ερχομος ενος παιδιου δημιουργει θεματα...σε ολα τα σπιτια....να εισαι σιγουρη γι'αυτο....κι εμεις ανω κατω γιναμε με τον αντρα μου.Φτασαμε πολλες φορες να μη μιλιομαστε....να κραταμε μουτρα.Μπορειτε ομως να τα βρειτε σιγα σιγα.

Link to comment
Share on other sites

Το μωρακι μου εχει ακομα κολικους τα βραδια κ η μαμα μου γι'αυτο εκατσε τοσο θα φυγει ομως απο βδομαδα.

 

Καλή μου Τίνα, χωρίς να θέλω να σε στενοχωρήσω, οι κολικοί μπορεί να διαρκέσουν πολύ ακόμη. Η μαμά σου πρέπει να γυρίσει στο σπιτάκι της και εσύ ν' αντιμετωπίσεις την κατάσταση μόνη με τον άντρα σου.

 

δεν λεω συμφωνω με το οτι πρεπει να τα κανουμε ολα μονες μας απο καποια στιγμη κ μετα.

 

Που ακούστηκε ότι "πρέπει να τα κάνουμε όλα μόνες μας;". Σύντροφο δεν έχουμε; Κι αν εκεινος, παρόλη την προθυμία του, δεν δύναται να μας προσφέρει τη βοήθεια που χρειαζόμαστε χάριν της ψυχικής και σωματικής μας υγείας πρέπει να τη βρούμε κάπου αλλού. Αν, λοιπόν ο καλός σου δεν είναι πρόθυμος να μοιραστεί μαζί σου τη φροντίδα του μωρού πρέπει να δεχτεί εναλλακτική-όχι απαραιτήτως την μαμά σου-χωρίς γκρίνιες! Απ' αυτά που γράφεις εγώ βγάζω το συμπέρασμα ότι αφού έχει χρόνο για παρεούλες και εξόδους έχει και για το μωρό.

 

Πραγματικα κοριτσια δεν ξερω πως θα αντιδραση αν φυγει η μαμα μου να σας πω την αληθεια μου φοβαμαι την ψυχολογια μου οτι θα πεσουν ολα επανω μου γιατι ποτε δεν βοηθαει θεωρει πως αυτος ειναι ο ρολος μου αφου δεν κανω κ τιποτα αλλο. Κ δεν παραδεχεται οτι μπορει να κουραζομαι.

 

Αν δεν φύγει η μαμά σου δεν θα μαθεις πως θα αντιδράσει αν μείνετε μόνοι με το μωρό. Σίγουρα σου φαίνεται "βουνό" να μείνεις ξαφνικά χωρίς τη μαμά σου και η "ευαίσθητη" ψυχολογία σου αυτή τη στιγμή μεγενθύνει τα εμπόδια. Συζήτησέ το μαζί του. Πες του πως νιώθεις. Αν δεν μπορεί να σε καταλάβει, τί σύντροφος είναι; Αυτό ισχύει και για το ερωτικό, επίσης.

9bRHp2.png
Link to comment
Share on other sites

Παντα ηταν ενας ανθρωπος ανυπομονος κ ανχωδης κ οτι δεν σηκωνει πολλα πολλα αλλα γενικα προς το τελος της εγκυμοσυνης εδειχνε κατανοηση κ ανυπομονουσε να ερθει το παιδι. Ποτε δεν βοηθουσε αλλα εμενα δεν με νοιαζει αυτο που με νοιαζει μονο ειναι να με καταλαβαινει κ οτι δεν του αρεσει να του κανουν να μην το κανει! Παντα ηταν ωμος ανθρωπος κ μονο με τους φιλους του προσεχε τις κινησεις του κ τα λογια του. Το ξερω οτι ο ανθρωπος δεν αλλαζει κ πρεπει να συμβιβαστω με την κατασταση αλλα μονο σε μενα, οι αλλοι δεν χρωστανε τιποτα κ ειδικα οι δικοι μου.

 

Τινα.. λες οτι δεν σε νοιαζει που ειναι ανυπομονος,δεν σηκωνει πολλα, ειναι ωμος, ΠΟΤΕ δεν βοηθουσε, δεν προσεχει τα λογια και τις κινησεις του και εισαι προθυμη να συμβιβαστεις με ολα αυτα αλλα εχω την αισθηση οτι ηδη ολα αυτα ειναι το μεγαλο σου προβλημα και φοβαμαι οτι μακροπροθεσμα αυτα θα σας δημιουργουν μεγαλο προβλημα στη σχεση σας.

Γιατι να συμβιβαζεσαι με τετοιες συμπεριφορες? Μιλαμε για τον αντρα σου, τον ανθρωπο σου. Πρεπει και οι δυο να συνηδητοποιησετε οτι φτιαξατε την οικογενεια σας, εσεις θα ειστε το στηριγμα του αλλου, μαζι θα προχωρατε στη ζωη, πρωτα θα στρεφεστε ο ενας στον αλλον και μετα προς τους γονεις και τους φιλους. Σοβαρευτειτε,μιληστε και απαιτησε σεβασμο και αγαπη, τοσο προς εσενα οσο και προς το παιδι σας. Οι πρωτοι μηνες ειναι πολυ δυσκολοι γιατι προκειται για μεγαλη αλλαγη του ρολου μας και της καθημερινοτητας μας αλλα αν καταφερετε να ενωθειτε θα ειστε πιο ευτυχισμενοι νομιζω!

Link to comment
Share on other sites

Εχετε δικιο! Απλα πρεπει να μπω στην διαδικασια να του "μαθω" πολλα πραγματα οσο αναφορα τις σχεσεις κ ειδικα εναν γαμο! Εδω εχουν δικη τους νοοτροπια κ υπαρχουν φιλοι που λειτουργουν σωστα υπαρχουν κ οι φιλοι που λειτουργουν ακραια το κακο ειναι οτι ο αντρας μου επηρεαζεται κατα ποσο τον συμφερει μια κατασταση. Ετσι μου εκανε κ με το παιδι ακουγε την εμπειρια του καθενα κ ερχοτανε κ μου ελεγε ο ταδε εκανε αυτο ο ταδε εκανε εκεινο! Ζοριστικα για να καταλαβει πως καθε παιδι λειτουργει διαφορετικα. Γενικα δεν εχει συναισθηματικη αγωγη ειναι πολυ ανωριμος κ δεν ξερει πως να εκφρασει το οτι νιωθει παραμονο ανχος κ ενταση βγαζει ακομα κ στο παιδι. Δεν εχει υπομονη σε τιποτα κ οπως καταλαβαινετε εχω πολυ δουλεια,μεγαλωνω 2 παιδια. Ευχαριστω για τις απαντησεις σας να ειστε καλα πραγματικα βοηθησατε φιλια!;)

Link to comment
Share on other sites

Τίνα: Μετά από εμπειρία 3 παιδιών θεωρώ ότι

1. Φεύγει η μάνα σου. Ένα παιδί έχετε δεν είναι και τίποτα!

2. Ξεκαθαρίζεις με τον αντρούλη σου αν θέλει ακόμη να είστε οικογένεια. Αν όχι δικηγόρος και τέλος. Αν ναι, του παραδίδεις το παιδί, και του λές ότι απλά πας για καφέ και θα γυρίσεις να το ταϊσεις. Να τον ενημερώσεις ότι πρέπει το μωρό να έχει κάνει μπάνιο, να έχει αλλάξει πάνες, α και ο καλός σου να έχει κάνει και κάνα ξεσκόνισμα.

3. Αν αντιμιλήσει να του απαντήσεις: "40 μέρες τι έκανες, δεν έμαθες ακόμη τίποτα;"

4. Αν ακόμη ο πασάς δεν έχει πάρει χαμπάρι, του φέρνεις και ένα τηγάνι στο κεφάλι, και τον αφήνεις νηστικό για μερικές μέρες. Μεγάλη άσκηση η πείνα, καταλαγιάζει τα πάθη.

5. Κάντε και λίγο σεχ, ηρεμεί τα ένστικτα του πασά.

 

Υ.Γ. άντρας είμαι όπως πολλές ξέρουν

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως οι λύσεις τύπου "δικηγόρος και τέλος" είναι έσχατες, όταν πια τίποτα άλλο δε βοηθάει. Για την Τίνα και τον άνδρα της είναι πολύ αρχή ακόμα και πιστεύω πως είναι καλύτερα να επιστραεύσουν πιο ήπια μέσα. Κατά τύχη έπεσα πάνω σ ένα άρθρο για την κατάθλιψη των μπαμπάδων τους πρώτους μήνες μετά τη γέννηση του μωρού τους. Ίσως παίζει και κάτι τέτοιο...

http://www.mitrikosthilasmos.com/2011/02/blog-post_07.html

eOSyp3.png BwuCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη, μια ερωτηση...σε μαντρι τον γνώρισες; Φαίνεσαι απο αυτα που γράφεις πολυ λογική κοπέλα και απορώ...τι του βρήκες; γιατί δε διακρίνω κανένα καλο στον άνδρα σου.

 

Όσο για τη μαμα σου καλά κάνει και σε βοηθάει έτσι πρέπει. Να της φιλήσεις τα χέρια γιατι ειναι σημαντικό που την έχεις δίπλα σου και δε σου είπε ενα "good luck" όπως λένε πολλές ευρωπαίες μανάδες.

iHQAp2.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν πρόλαβα να διαβάσω τι σου έγραψαν οι άλλες κοπέλες αλλά ένα πράγμα έχω να πω.. άσε τον κύριο να πλύνει, να μαγειρέψει, να σιδερώσει, να ξυπνάει κάθε τρεις ώρες μαζί με το μωρό, να αποκοπεί από όλους και όλα και θα σου πω εγώ μετά εάν δεν την πάρει την μαμά σου εσώκλειστη στο σπίτι για βοήθεια..... πως τα παίρνω στο κρανίο με όλους όσους μιλάνε εκ του ασφαλούς και έχουν και άποψη!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Στεναχωριεμαι παρα πολυ να διαβαζω τετοια μηνυματα... δεν μπορω να πιστεψω οτι ακομα και το 2012 υπαρχουν γυναικες που δεχονται αυτη την συμπεριφορα..και προσπαθουν αυτες (να κανουν τι δεν ξερω) αντι να βαλουν ορια... και να μην ανεχονται αυτη την συμπεριφορα...

 

Απαραδεκτος ο τυπος...αν ειναι ακομα παιδι... να παει στην μαμα του και να βαλει και πανες... αν ειναι αντρας να φερθει σωστα και να στηριξει τηνν γυναικα τουκαι το παιδι του

 

Πολυ φοβαμαι αν δεν τον ταρακουνησεις τωρα... η συμπεριφορα του και στο παιδι θα ειναι πολυ ασχημη(γιατι ουτε εκει δεν βλεπω να λυγιζει-ενδιαφερεται..θυμαμαι ο δικος μου γυρναγε αργα και μ επαιρνε τηλ να την κρατησω λιγο ακομα ξυπνια για να την δει-παιξει..και ηταν και 14 ωρες στο ποδι)

 

Μηα ανεχεσαι πραγματα...να σεβεσαι τον ευατο σου πρωτα απ ολα...για να σε σεβονται και οι αλλοι...και αν σου πω και κατι αλλο...λυπαμαι τη μαμα σου...πρεπει να ειναι ασχημο να φερονται ετσι στο παιδι σου ...αληθεια αυτη τι λεει?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...