Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

800 δημοτικά σχολεία με νέο πρόγραμμα και ωράριο


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους και καλή πρόοδο στα παιδάκια μας.

 

Όσον αφορά το δικό μας σχολείο "πιλοτικό πρόγραμμα" μέχρι στιγμής υπάρχει μόνο στην τήρηση του ωραρίου.Αύριο κιόλας έχουμε το πρώτο μας 7ωρο και σχολάμε στις 14:00.Σήμερα είχαμε μουσική αλλά η μικρή μου απογοητεύτηκε γιατί δεν ήρθε δάσκαλος.Μάλιστα μέσα στην τάξη μας υπάρχει ήδη ένα συνθεσαϊζερ και τα παιδιά περίμεναν πως θα το χρησιμοποιήσουν.Αύριο έχουμε θεατρική αγωγή - θα δείξει.Επίσης ενημερωθήκαμε απο τον διευθυντή πως ήδη έχουμε λάβει κάποια λαπτοπ - όπως μας είχαν υποσχεθεί.Τί θα γίνει όμως με τους εκπαιδευτικούς?

Τα δικά σας σχολεία έχουν στελεχωθεί κατάλληλα?

Γιαννούλα:P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 191
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γεια σας. Εμένα η μικρή μου πάει στη Β' δημοτικού φέτος, σ' ένα απο τα 800 σχολεία. Λοιπον, ακόμα η κανονική βάρδια σχολάει στις 11.30 (αντί για 14.00) και το ολοήμερο στις 14.00 (αντί στις 16.00). Δεν έχουν πάρει ακόμα όλα τα βιβλία τους και γενικώς επικρατεί ένα ψιλομπάχαλο. Για να δούμε τί θα δούμε.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ήρθε και δασκάλα για την θεατρική αγωγή.Είναι περίεργο να μπαίνουν πολλοί δάσκαλοι στην τάξη.Ελπίζω να μην μπερδευτούν τα πιτσιρίκια.έπαιξαν παντομίμα και το χάρηκαν πολύ.Αύριο έχουμε αισθητική αγωγή και αγγλικά.

Γιαννούλα:P

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Εμένα η μικρή μου πάει στη Β' δημοτικού φέτος, σ' ένα απο τα 800 σχολεία. Λοιπον, ακόμα η κανονική βάρδια σχολάει στις 11.30 (αντί για 14.00) και το ολοήμερο στις 14.00 (αντί στις 16.00). Δεν έχουν πάρει ακόμα όλα τα βιβλία τους και γενικώς επικρατεί ένα ψιλομπάχαλο. Για να δούμε τί θα δούμε.

 

Εμας 12:35 και ειπαν οτι αν δεν ερθουν δασκαλοι θα παραμεινει ετσι και το 14:00 δεν προκειτε να πραγματοποιηθει :?

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

στο δικο μας(ενα απο τα 800) εκαναν μια μερα πενταωρο και τις αλλες εξαωρο,δηλ σχολανε στις 13:15.Το ολοημερο λειτουργει κανονικα χωρις ομως ειδικοτητες ακομα.Στο πρωινο απο ειδικοτητες εχουν ερθει αγγλικων,καλλιτεχνικων,γυμναστης κι αυριο εχουν στο προγραμμα μουσικη.Απο βιβλια δεν εχουν παρει μαθηματικα κι ιστορια(γ δημοτικου ο γιος).Τα 10 λαπτοπ δεν ξερω αν τα προμηθευτηκαν,θα δειξει απο βδομαδα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η πρώτη εβδομάδα είναι πάντα ένα "μπάχαλο"... (τουλάχιστον στη δευτεροβάθμια). Αλλά δε με εκπλήσει το να γίνεται κάτι αντίστοιχο και στις άλλες ειδικότητες (μουσική, καλλιτεχνικά κτλ)... της πρωτοβάθμιας...

Οι κανονικές εικόνες θα έρχονται σιγά σιγά από βδομάδα.... υποθέτω.....

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Η κατάσταση φέτος στα σχολεία είναι πραγματικά πολύ ρευστή ακόμα. Οι προσλήψεις μόνιμων δασκάλων ήταν λιγότερες από τις μισές σε σχέση με άλλες χρονιές και οι προσλήψεις αναπληρωτών, περισσότερες από κάθε άλλη χρονιά! Εν ολίγις σκοπός του υπουργίου είναι απλα και μόνο να μειώσει τα έξοδα.

Για όσες-όσους νομίζετε πως τα 800 που επιλέχθησαν είναι αυτά που έχουν υποδομές, θα σας πώ πως ξέρω πολλά που καμία υποδομή δεν είχαν, αλλά επιλέχθησαν. Ενα σχολείο που δεν καλύπτει ούτε τις βασικές του ανάγκες σε αίθουσες και λειτουργεί με λιώμενα, που δεν έχει αίθουσα ολοήμερου (ξεχωριστή) και δεν έχει αίθουσα εκδηλώσεων, δεν θα έπρεπε να επιλεγεί. Και όμως το είδα και αυτό!

Εγω ως καθηγήτρια μουσικής (αναπληρωτρια γιατί είπαμε...που προσλήψεις!) καλούμαι να κάνω μάθημα σε σχολείο που δεν έχει ούτε τα βασικά κρουστά που χρησιμοποιούμε, ούτε αρμόνιο, ούτε καλά καλά φοριτό CD. Το να πρέπει να έρθω σε συνενόηση με καθηγήτρια αγγλικών-γαλλικών για να πάρω και γω το CD κάποια στιγμή είναι τραγικό! Ούτε μπορώ να κουβαλάω το αρμόνιο από το σπίτι (είμαι και έγκυος).

Όσο για τη λειτουργία των ολοημέρων; Λυπάμει που θα το πω, αλλά οι περισσότεροι δάσκαλοι που τα αναλαμβάνουν βαριούντε. Κάνουν τα απολύτως απαραίτητα (και αν). Δεν το λέω ελαφρα τη καρδία! Εχω δουλέψει σε πάνω από 15 διαφορετικά ολοήμερα και έχουν δεί τα μάτια μου... Πάντα υπάρχουν και οι εξαιρέσεις, αλλά είναι εξαιρέσεις!

Υπάρχουν και σχολεία που γίνεται φοβερή δουλεια βέβαια. Όλα ουσιαστικά εξαρτόντε από τον διευθυντη! Αν αυτός-η έχει όρεξη, τότε το σχολείο κάνει θαύματα!

6/ 11/2007: Ο μικρός Πρίγκιπας!!!

24/3/2011: Η Μπουκίτσα μας!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα μανουλες...........

Η πρωτη βδομάδα ειναι μπάχαλο πολυ απλα γιατι τωρα μας κάλεσαν απο τις διευθύνσεις για τα 800 πιλοτικα Ολοήμερα. Συγκεκριμένα η ανακοινωση κάλεσμα βγηκε την Πέμπτη 9/09/2010 λεγοντας να παρουσιαστουμε την Παρασκευη και την Δευτερα 13/09 το αργοτερο....Εμεις πήγαμε....καναμε τα χαρτια μας και η Πυσπε συνεδριασε μολις προχθες χτες. Το οποιο σημαινει οτι πηγαμε στα σχολεια την Πεμπτη και σημερα!

Εγω προσωπικα ανέλαβα υπηρεσία χτες.........Με τοποθέτησαν σε πιλοτικό Ολοήμερο της Κοζάνης....και μετακομιζω τωρα με την μικρη μου εκει.

Και ακομα απο όσο ξέρω οι αλλες ειδικότητες θα παρουσιαστουν σημερα και απο βδομάδα θα αρχίσει κουτσα στραβα το προγραμμα, γιατι αυτο σημαινει οτι και οι διευθυντες περιμενωντας τις ειδικότητες για να δουν ποσες ωρες τελικα τους στελνουν θα βγάλουν προγραμμα. Κοινως μετα απο την ερχομενη βδομαδα θα αρχισουμε να δουλευουμε ρολόι...

Αυτα τα ολιγα απο εμενα..... εγω ξεκινώ απο Δευτερα (πηρα σημερα αδεια να ετοιμαστω για να μετακομίσω απο θεσσ στην κοζάνη...)

Καλη σχολική χρονια να εχουμε!

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα μανουλες...........

 

Εγω προσωπικα ανέλαβα υπηρεσία χτες.........Με τοποθέτησαν σε πιλοτικό Ολοήμερο της Κοζάνης....και μετακομιζω τωρα με την μικρη μου εκει.

 

 

Kαλαμαρακι καλη αρχη!!!!!!! Τι ειδικοτητας εισαι???

 

Χθες η διευθυντρια του δικου μας σχολειου ανακοινωσε οτι εχουν ερθει ολοι οι εκπαιδευτικοι ολων των ειδικοτητων επομενως ξεκινανε ολα κανονικα.

 

Να αναφερω ενδεικτικα τα παρακατω

Την τριτη εκαναν αγγλικα (πρωτη δημοτικου η κορη μου) και της αρεσε πολυ το μαθημα.

χθες εκαναν μουσικη. Η δασκαλα της μουσικης ηρθε με την κιθαρα της στην ταξη και τα παιδια ενθουσιαστηκαν.

Σημερα εχουν θεατρικη αγωγη και Αγωγη υγειας. περιμενω τις εντυπωσεις των παιδιων.

 

καποια κοπελα παραπανω ρωτουσε αν τα παιδια θα μπερδευονται με τοσες δασκαλες. Πιστευω οτι λιγο στην αρχη θα ειναι δυσκολο αλλα στην πορεια θα προσαρμοστουν μια χαρα. Σε καποιες θα εχουν ιδιαιτερη αδυναμια και σε αλλες οχι και τοσο και αυτο ειναι αναμενωμενο.

Link to comment
Share on other sites

Α πολυ ωραια τοτε αφου ήρθαν ολοι, λιγο η πρωτη βδομαδα θα ειναι ψιλο μπαχαλάκι αλλα μετα την πρωτη ολα θα ειναι ρολοι!!

Εγω ειμαι των εικαστικών...χε χε η ωρα του παιδιου Ζωγραφικη!

Απο την μικρη εμπειρια μου , διδάσκω σε ολοήμερα 8 χρονια ωρομισθια ντε...- το ζορι το τραβάνε ποιο πολυ τα πρωτάκια αλλα οχι μπερδεμα απαραίτητα... Απλα εχουν σαν θεο τον δάσκαλο του κανονικου προγραμματος, οτι πει εκεινος/η ειναι νομος χε χε και εμας λιγο μας ψιλογραφουν αλλα δεν μπορω να πω οτι μπερδέυονται .....Γιατι το μαθημα των ειδικοτήτων σε τετοιες ηλικιες ειναι παιδοκεντρικο πρωτον και παντα ειναι σαν παιχνιδι δεν ειναι σαν τα αλλα μαθηματα...

Πχ εγω σε νεα ταξη πρωτη μερα δεν μιλαω ουτε για τα χρωματα ουτε για τις γραμμες...

Τα βαζω να κανουμε ενα παιχνιδι με προσωπογραφιες, "Ζωγραφιζω τον διπλανο μου" και πεφτει πολυ γελιο γιατι γκρινιαζουν καποια μωρακια οτι με εκανε με μεγαλη μυτηηηηηη" ή κυριααααααααααα με εκανε χωρις μαλλιαααα Και αλλα τετοια ομορφα

Και αφου γνωριστουμε ετσι την επομενη φορα παιρναμε παλι με παιχνιδι σε χρωματα κτλπ κτλπ

Μην ανυσηχεις....Τα πρωτακια το μεγαλυτερο ζορι ειναι οτι πρεπει να μαθουν να γραφουν και να διαβάζουν εως τα χριστουγεννα οπωσδήποτε...

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

.....

Να αναφερω ενδεικτικα τα παρακατω

Την τριτη εκαναν αγγλικα (πρωτη δημοτικου η κορη μου) και της αρεσε πολυ το μαθημα.

χθες εκαναν μουσικη. Η δασκαλα της μουσικης ηρθε με την κιθαρα της στην ταξη και τα παιδια ενθουσιαστηκαν.

Σημερα εχουν θεατρικη αγωγη και Αγωγη υγειας. περιμενω τις εντυπωσεις των παιδιων.

.....

Τέτοια λέγε μας να παίρνουμε θάρρος.....:D :D :D

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.Και το δικο μας σχολειο ειναι ενα απο τα 800 αλλα ακομα δεν εχει γινει καμια αλλαγη,σχολαμε 12:25 κανονικα.

Λιγο πριν κλεισουν τα σχολεια τον Ιουνιο μας καλεσαν για ενημερωση του νεου προγραμματος και μας ειπαν οτι τα Αγγλικα θα ειναι σε στυλ παιχνιδιου,καποιες λεξουλες κτλ.Εμενα ο γιος μου ξεκινησε λογοθεραπειες γιατι εχει μαθησιακες δυσκολιες και σκεφτομουν να τον γραψω στην τεταρτη δημοτικου φροντιστηριο και οχι στην τριτη οπως εκανα με την κορη μου οποτε λιγο προβληματιζομαι.

Τελος απο την μικρη εμπειρια μου, στις συνελευσεις που πηγαινω ολα αυτα τα χρονια καταλαβα οτι και εμεις (οχι ολοι φυσικα)δεν ειμαστε ευχαριστημενοι με τιποτα.Κανουν λιγα,γκρινιαζουμε γιατι δεν κανουν περισσοτερα οι δασκαλοι,κανουν πολλα,γκρινιαζουμε γιατι φορτωνουν τα παιδια μας!!!!Και το λεω τεκμηριωμενα.Στο νηπιαγωγειο υπηρξαν γονεις που ηθελαν να μαθουν τα παιδια τους τα γραμματα,αριθμητικη κτλ.Και αλλοι ελεγαν οχι ας τα αφησουμε λιγο πιο ελευθερα να παιξουν κιολλας,εχουν καιρο μπροστα τους γι'αυτα.

 

6/8/2000-25/6/2003-6/5/2007-11/1/2010

Link to comment
Share on other sites

γεια σας !ειμαστε και εμεις ενα απο τα 800 σχολεια σε ολη την Ελλαδα .σχολαμε στις 2.00 καθε μερα ακομη και η πρωτη ταξη .ΔΕΝ εχουμε δασκαλο μουσικης ΟΥΤΕ εικαστικων ,ΟΥΤΕ θεατρικης αγωγης ,τα παιδια εκεινες τις ωρες παιζουν στην αυλη ,ζωγραφιζουν και το χειροτερο βλεπουν DVD !!!!! μα αν ειναι να βλεπουν DVD τα κραταω στο σπιτι και να γυριζουν και πιο νωρις !!!!σε ποσα αλλα σχολεια δεν υπαρχουν ειδικοτητες;

Link to comment
Share on other sites

γεια σας !ειμαστε και εμεις ενα απο τα 800 σχολεια σε ολη την Ελλαδα .σχολαμε στις 2.00 καθε μερα ακομη και η πρωτη ταξη .ΔΕΝ εχουμε δασκαλο μουσικης ΟΥΤΕ εικαστικων ,ΟΥΤΕ θεατρικης αγωγης ,τα παιδια εκεινες τις ωρες παιζουν στην αυλη ,ζωγραφιζουν και το χειροτερο βλεπουν DVD !!!!! μα αν ειναι να βλεπουν DVD τα κραταω στο σπιτι και να γυριζουν και πιο νωρις !!!!σε ποσα αλλα σχολεια δεν υπαρχουν ειδικοτητες;

 

 

Αυτό που λές είναι πολύ σοβαρό. Θα σου πω λοιπόν πως στο σχολείο που δουλεύω, εγινε καταγγελία κατά της διευθύντριας επειδ'η δεν έχει ξεκινήσει τα 7ωρα ακριβώς επειδή δεν υπάρχουν όλες οι ιδικότητες. Το ποιός έκανε την καταγγελία πάντα είναι ένα μυστήριο... Πρέπει να σκεφτόμαστε τι είναι καλυτερο για τα παιδιά. Να βλέπουν DVD και να χαζολογάνε στο προαύλιο μέσα στον ήλιο χωρίς ουσιαστική επιτήριση ή να είναι σπίτι τους αφού δεν έχουν ουσιαστικά μάθημα?

6/ 11/2007: Ο μικρός Πρίγκιπας!!!

24/3/2011: Η Μπουκίτσα μας!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτό που λές είναι πολύ σοβαρό. Θα σου πω λοιπόν πως στο σχολείο που δουλεύω, εγινε καταγγελία κατά της διευθύντριας επειδ'η δεν έχει ξεκινήσει τα 7ωρα ακριβώς επειδή δεν υπάρχουν όλες οι ιδικότητες. Το ποιός έκανε την καταγγελία πάντα είναι ένα μυστήριο... Πρέπει να σκεφτόμαστε τι είναι καλυτερο για τα παιδιά. Να βλέπουν DVD και να χαζολογάνε στο προαύλιο μέσα στον ήλιο χωρίς ουσιαστική επιτήριση ή να είναι σπίτι τους αφού δεν έχουν ουσιαστικά μάθημα?[/quote εγω προτιμω να ειναι στο σπιτι και να ξεκουραζονται παρα να καθονται ασκοπα στο σχολειο !και θεωρω εξαντλητικο για ενα παιδι 6 χρονων να κανει 7ωρα !!!!
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν κι εμείς 12 και 25 σχολάμε ακόμη αν και ο γιος μουμε έχει ενημερώσει ότι τους έχει επισκεφτεί η καινούρια δασκάλα εικαστικών, Αγγλικών και θεατρικής αγωγής ενώ μια άλλη μαμά που βρέθηκε τυχαία έξω από το γραφείο των δασκάλων μας είπε ότι από τις φωνές που άκουγε κατάλαβε ότι σκοτώνονται μεταξύ τους!

Και λέω εγώ τώρα, υπάρχει περίπτωση κάποιο από τα 800 σχολεία που έχουν υπαχθεί στα πιλοτικά σχολεία να ...βγει???

Έχουν αρχίσει να με ζώνουν οι σκέψεις οι κακές.

Και αυτό που λέτε με την καταγγελία δεν μου φαίνεται κακό...έτσι κι αλλιώς καθε μέρα μας λένε αύριο μέχρι τις 12,25 γιατί δεν έχουν έρθει οι ειδικότητες.

Εκτός αν νομίζουν ότι μιλάνε σε τίποτα κουτούς θα πρέπει να αλλάξουν το τροπάρι.Και αν έχουν πρόβλημα ας απεργήσουν για το καλό του σχολείου και για την επίτευξη του προγράμματος που δεν υλοποιείτε...(που σιγά δηλαδή μην ιδρώνουν).

Κωνσταντίνος 30-03-2004

Χριστίνα-Λαμπρινή 7-11-2008

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας !!!!!!!!!

και εμεις ανηκουμε στο πιλοτικο προγραμμα και δεν σας κρυβω οτι οταν το εμαθα πανικοβληθηκα λιγακι πως θα τα βγαζουμε περα με τα διαβασματα τα φροντηστηρια και τις δραστηριοτητες μας.

Δυο εβδομαδες σχεδον μετα ειμαι καπως πιο ηρεμη γιατι βλεπω οτι το παιδι παρ¨ολο το καθημερινο εφταωρο ερχετε στο σπιτι χαρουμενο και οχι ιδιατερα κουρασμενο.

Το καλο ειναι οτι τα δυσκολα μαθηματα τα εχουν βαλει τις πρωτες ωρες και τις τελευταιες 3 ωρες εχουν ολα σχεδον τα ευκολα μαθηματα.

 

Το μονο που με εχει προβληματιση ειναι το θεμα των αγγλικων μιας και αφου ξεκινησαν απο την α δημοτικου εμεις σαν γ΄δημοτικου πηραμε ενα βιβλιο που ειναι τοσο προχωρημενο που σχεδον ειναι στο ιδιο επιπεδο με το φροντηστηριο μαςμπορει και παραπανο.

Βεβαια μας ειπαν πως ειναι αδυνατον να διδαχτει απο την αρχη σε ολα τα παιδακια γιατι εμεις ειχαμε προνοηση και ξεκινησαμε νωρις τα φροντηστηρια ,υπαρχουν και αρκετα παιδακια ομως που ουτε τα βασικα δεν γνωριζουν μεσα στην ταξη οποτε ξεκινουν με βαση το επιπεδο της ταξης και οχι του βιβλιου.

 

Και ενα αλλο θεμα ειναι το κολατσιο τους.Το δικο μας σχολειο δεν διαθετη κυλικειο οποτε τωρα πλεον εκτος απο το πρωινο τους πρεπει να τους βαζουμε και κατι αλλο μαζι γιατι μεχρι της 2 δεν αντεχουν.

Link to comment
Share on other sites

Εμείς, παρ' όλο που είμαστε ένα από τα 800 σχολεία, συνεχίζουμε το ολοημερο να σχολάμε στις 3.30. Δεν προλαβαίνει η κόρη μου να κάνει όλες τις ασκήσεις εκεί, συνήθως συνεχίζει και στο σπίτι (και είναι ακόμα λίγες...). Δεν ξέρω πώς θα προχωρήσει το ολοήμερο, ξέρω ότι πέρυσι έκαναν ουσιαστική δουλειά και για το σπίτι δεν τους έμενε τίποτα.

Δεν έχουν πάρει ακόμα πρόγραμμα, κάνουν σχεδόν κάθε μέρα γυμναστική (προφανώς για να γεμίσουν τις κενές ώρες) και γενικώς επικρατεί λίγο χάος. Επίσης δεν έχουν πάρει ακόμα όλα τα βιβλία (π.χ. δεν μου έφερε σπίτι το κυρίως βιβλίο της γλώσσας και των μαθηματικών παρά μόνο τα 2 βιβλία εργασιών και άλλα 5, μουσικής, λεξικό, περιβάλλοντος κ.λ.π.)

Link to comment
Share on other sites

Εμάς ως δια μαγείας, στο σχολείο μας δεν υπάρχει κανένα κενό, έχουν έρθει όλες οι ειδικότητες και κάνουμε κανονικά μάθημα μέχρι τις 2.

 

Διαβάζω τις απόψεις σας ότι το 7ωρο είναι κουραστικό για τα παιδιά, εμένα που μένει μέχρι 4:15 ο καημενούλης μου, τι να πει???

 

Φιλικά

 

Σοφία Δ

Link to comment
Share on other sites

Μένει ως τις 4:15 ... και μετά... έχει διάβασμα ή έρχεται σπίτι μόνο για παιχνίδι? Πώς είναι από κούραση; Ποια είναι η εικόνα του για το σχολείο; (θετική, αρνητική, αδιάφορη);;

 

Πες μας λίγο πώς βλέπεις να βιώνει το παιδάκι σου το ωράριο αυτό.... (θα τα βρω μπροστά μου όλα αυτά.... και γι' αυτό ρωτάω).

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

[/quote εγω προτιμω να ειναι στο σπιτι και να ξεκουραζονται παρα να καθονται ασκοπα στο σχολειο !και θεωρω εξαντλητικο για ενα παιδι 6 χρονων να κανει 7ωρα !!!!

 

Με βρήσκεις απόλυτα σύμφωνη!

6/ 11/2007: Ο μικρός Πρίγκιπας!!!

24/3/2011: Η Μπουκίτσα μας!!!

Link to comment
Share on other sites

ΝΤΙΝΤΙ "Και λέω εγώ τώρα, υπάρχει περίπτωση κάποιο από τα 800 σχολεία που έχουν υπαχθεί στα πιλοτικά σχολεία να ...βγει???"

 

Λογικά δε γίνεται να βγει κάποιο επιλεγμένο σχολείο από το πρόγραμμα. Ο κύριος λόγος είναι πως τα 800 χρηματοδοτούντε από Ευρωπαϊκό πρόγραμμα ΕΣΠΑ οπότε για να ισχύσει η χρηματοδότηση πρέπει να τηρούντε αυστηρά οι προυποθέσεις.

 

 

"Και αυτό που λέτε με την καταγγελία δεν μου φαίνεται κακό...έτσι κι αλλιώς καθε μέρα μας λένε αύριο μέχρι τις 12,25 γιατί δεν έχουν έρθει οι ειδικότητες.

Εκτός αν νομίζουν ότι μιλάνε σε τίποτα κουτούς θα πρέπει να αλλάξουν το τροπάρι.Και αν έχουν πρόβλημα ας απεργήσουν για το καλό του σχολείου και για την επίτευξη του προγράμματος που δεν υλοποιείτε...(που σιγά δηλαδή μην ιδρώνουν)."

 

 

Θεωρώ πως οι καταγγελίες δεν είναι λύση. Πήγαινε μίλα με τον-την διευθυντή-τρια γιατί δεν έχουν αρχίσει τα 7ωρα. Αν σου πει πως δεν έχουν έρθει οι ιδικότητες, τότε πραγματικά δεν μπορεί να κάνει κάτι. Ο δάσκαλος δεν μπορεί να κάνει ούτε θεατρικη αγωγή, ούτε μουσική, ούτε γενικά οποιοδήποτε μάθημα ειδικότητας. Επίσης και να μπορούσε, δεν πληρώνεται γι αυτο οπότε γιατί να το κάνει;

Λές να απεργήσουν αν υπάρχει πρόβλημα... Ακόμα δεν ξεκίνησε καλά καλά το σχολείο και θες να απεργήσουμε; Είναι λογικό πως αφού είναι νέο το πρόγραμμα αυτό θα χρειαστει κάποιο χρόνο για να "στρώσει". Οι δάσκαλοι έπρεπε να απεργήσουν πριν ψηφιστεί το νέο νομοσχέδιο. Τώρα που ψήφίστηκε είναι αργά. Εγω πέρισυ ήμουν σχεδόν η μόνη που απεργούσε συστηματικά. Οι υπόλοιποι κάθονταν και γκρίνιαζαν στο σχολείο, αλλά για απεργία τίποτα! Άσε που με στραβοκοίταζαν επειδή απεργούσα... γιατί έπρεπε να συμπληρώσουν την ώρα μου βλέπεις...(καθ ότι είμαι δασκάλα μουσικής)

6/ 11/2007: Ο μικρός Πρίγκιπας!!!

24/3/2011: Η Μπουκίτσα μας!!!

Link to comment
Share on other sites

Μένει ως τις 4:15 ... και μετά... έχει διάβασμα ή έρχεται σπίτι μόνο για παιχνίδι? Πώς είναι από κούραση; Ποια είναι η εικόνα του για το σχολείο; (θετική, αρνητική, αδιάφορη);;

 

Πες μας λίγο πώς βλέπεις να βιώνει το παιδάκι σου το ωράριο αυτό.... (θα τα βρω μπροστά μου όλα αυτά.... και γι' αυτό ρωτάω).

 

Καλημέρα,

 

Η αλήθεια είναι ότι και εγώ θεωρώ ότι οι ώρες είναι πολλές, αλλά αφού

δουλεύω, τι άλλο μπορώ να κάνω??

 

Στο ολοήμερο, η δασκάλα τους βάζει να κάνουν την αντιγραφή για την επόμενη μέρα, οπότε εμείς μαζί κάνουμε λίγα πράγματα πάνω στις συγκεκριμένες λέξεις (κρεμάλα, βάλε τα γράμματα στη σωστή σειρά κ.α) ή ίσως και να μην ασχοληθώ καθόλου αν έχει ετοιμάσει την αντιγραφή του.

 

Η εικόνα του για το σχολείο είναι κάποιες φορές αρνητική, αλλά δεν θεωρώ ότι έχει να κάνει τόσο με το ωράριο όσο με το ότι, όπως έχω αναφέρει και σε άλλα θέματα αυτής της ενότητας, έχει αποθαρρυνθεί από το γρήγορο ρυθμό με τον οποίο τους προχωράει η δασκάλα, :cry:του τύπου "δεν τα καταφέρνω :cry:καλά", "δε θέλω να κάνω αντιγραφή, είναι βαρετή" και άλλα παρόμοια.

 

Και στο νηπιαγωγείο γύρω στις 4 τον έπαιρνα, αλλά εκεί δε χρειαζόταν να "μπαστακώνεται" σε ένα θρανίο όλη μέρα.........οπότε υπάρχει μεγάλη διαφορά.....

 

Παιδιά αν μπορούσα να τον παίρνω στις 2 θα το έκανα χωρίς δεύτερη κουβέντα, έλα όμως που δεν........

 

Φιλικά,

 

Σοφία

Link to comment
Share on other sites

Και εμείς στα πιλοτικά Γ' Δημοτικού κανονικό εφτάωρο, σχολάνε στις 2:00, μέχρι και η δασκάλα θεατρικής αγωγής ήρθε. Το 12:40 στην Α' και Β' δημοτικού ήταν πολύ νωρίς και δεν προλαβαίνανε και τίποτα άλλο από Γλώσσα και Μαθηματικά. Θα προτιμούσα να έκανε 7 ωρο και τις προηγούμενες τάξεις. Στη βάση των 4 ωρών Αγγλικά την εβδομάδα δεν τον έγραψα αγγλικά φροντιστήριο αλλά ήθελε ποδόσφαιρο. Βέβαια αγγλικά μπορώ να τον παρακολουθώ και να τον διαβάζω και εγώ.

 

Δεν κουράζονται με το 7ωρο ούτε τα πιο μικρά γιατί υπάρχει ποικιλία μαθημάτων μερικά είναι πολύ ευχάριστα και ξεδίνουν οπότε μπορεί να δουν το σχολείο ως ένα πιο δημιουργικό και ευχάριστο χώρο. Π.χ. υπολογιστές για αρχή παίζουν παιχνίδια από το ram kid.

 

Αυτό που δε μειώθηκε βέβαια είναι η δουλειά για το σπίτι :-(:sad:.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...