Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

πόνος στο γοφό


Recommended Posts

Γεια σας κορίτσια,

 

φαίνεται χτες έκανα κάποια απότομη κίνηση ή κουράστηκα, δε ξέρω, και με πονάει κατά διαστήματα το πίσω μέρος του γοφού. Είναι με τις ώρες όμως όχι συνεχόμενος πόνος. Μήπως νιώσατε κατι παρόμοιο και πως το αντιμετωπίσατε;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ισως ισχιαλγία

υπάρχει περίπτωση να είναι κάποιο νεύρο λόγω βάρους και αλλαγής της στάσης του σώματος λόγω κοιλιάς.

Ειδικά αν έχετε πάρει κάμποσα κιλά κι αν είχατε κιλάκια κι από πριν... ή αν έχετε γενικώς προβλήματα στη μέση από πριν

 

εύχομαι να μην γίνει σοβαρή περίπτωση κι απλά να μείνει σε κάτι το περιστασιακό

 

προλάβετε το με ξεκούραση, σωστή στάση σώματος και προσοχή στα κιλά σας

Link to comment
Share on other sites

σε μια εβδομάδα μπαίνω στον 6ο. Κιλά δεν έχω πάρει. Γιαυτο μου φαίνεται παράξενο. Κάτι διαβασα για ιερολαγονιτιδα αλλα δε μου ποναει τοσο πολυ οσο λεει το βιβλιο ουτε στη μεση ουτε στο ποδι..... δεν εχω παρει ακομη τηλεφωνο το γιατρο.. το σκεφτομαι, δε ξερω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

nikol28 πως το ξεπερασες; εκανες κατι ή απλα υπομονη;

 

κι εμένα με πονούσε μόνο ο γοφός, ούτε η μέση , ούτε το πόδι

 

ρώτησα τον γιατρό και μου είπε χαριτολογώντας ότι : μια έγκυος κάπου πρέπει να πονάει !!!

 

το μόνο που έκανα ήταν υπομονή και απλά τις μέρες που με πονούσε κοίταζα να ξεκουράζομαι περισσότερο :wink:

Link to comment
Share on other sites

Και εμενα με ειχε πιασει ο ατιμος πονος...το ενα ποδι το εσερνα :cry:

Περασε μονο του μετα απο λιγες μερες...συμβαινει συχνα αποτι μου ειχανε πει τοτε που το εψαχνα και εγω!!

Η ωρα η καλη σας ευχομαι :)

HAmI.jpgHAmIp3.png

Μαρικακι 12/1/2007

Λενιώ 26/5/2009

Link to comment
Share on other sites

Και εμενα με ειχε πιασει ο ατιμος πονος...το ενα ποδι το εσερνα :cry:

Περασε μονο του μετα απο λιγες μερες...συμβαινει συχνα αποτι μου ειχανε πει τοτε που το εψαχνα και εγω!!

Η ωρα η καλη σας ευχομαι :)

 

πρέπει να είμαι η μοναδική "τυχερή" που κουβαλάω ακόμα τον πόνο :?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

αχ κοριτσια με ξαναπιασε αυτος ο πονος οπως τοτε για πρωτη φορα. Ενδιαμεσα με επιανε αλλα πιο ελαφρα.

Τωρα 3 μερες ειμαι ξαπλα και εχει περασει ελαχιστα. Θερμοφορα επιτρεπεται; Γνωριζετε; Η κατι που να επιτρεπεται;

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ είχα πρόβλημα (αλλά είχα και πριν την εγκυμοσύνη) και γενικώς ενώ τους είχα ξεχάσει τους πόνους αυτούς επανήλθαν και κυρίως μετά από ένα πέσιμο. Το χειρότερο δεν ήταν τόσο ο γοφός όσο ο πόνος στον κόκκυγα.

 

Κάνω φυσιοθεραπείες τακτικά, τώρα κάνω ειδικές ασκήσεις βέβαια αλλά με βοηθάνε πάρα πολύ!!!

Link to comment
Share on other sites

Υπέφερα και εγώ από έντονο πόνο στο γοφό στην πρώτη εγκυμοσύνη μου, με πονούσε κατά διαστήματα αλλά συνήθως με έπιανε το βράδυ στο κρεβάτι, πονούσα τόσο που δεν μπορούσα να γυρίσω να αλλάξω πλευρό! Το ανάφερα στο γιατρό μου και είπε ότι πιέζεται κάποιο νεύρο μάλλον. Μου αύξησε το μαγνήσιο και μάλιστα μου έδωσε και δυο διαφορετικά σκευάσματα trofocard και mag2 σε συνδιασμό για να με καλύπτουν καλύτερα. Όντως είδα σημαντική βελτίωση ... μου είχε πει πάντως πως αν δεν περνούσε ίσως χρειαζόταν και κάποια ένεση κορτιζόνης αλλά ευτυχώς τη γλίτωσα :lol: ...

 

Ρωτήστε τον γιατρό σας κορίτσια μήπως και μπορεί να κάνει κάτι ...

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

τον ρωτησα και απλα μου ειπε οτι θα τα εχω αυτα απο εδω και περα (πριν ενα μηνα μου το ειπε). Μπορω να πω οτι δεν εδωσε ιδιαιτερη σημασια. Θα του το ξαναπω στο νεο ραντεβου μας. 3 trofocard παιρνω.

Link to comment
Share on other sites

συνηθως ειναι πονοι απο τις ιερολαγονιους καθως το μωρο αρχιζει και "πιεζει" τη λεκανη να "ανοιξει" για να το φιλοξενησει... συνηθως παλι οι μονες θεσεις ανακουφισης ειναι στο πλαι ξαπλωμενη με ενα οχι λεπτο αλλα οχι θεοχοντρο μαξιλαρι αναμεσα στα ποδια (να ξεκιναει απο το μεσο του μηρου και να φτανει μεχρι τον αστραγαλο) για να μη συγκλινουν τα ποδια και ζοριζεται ακομα περισσοτερο η περιοχη... τωρα αν βολευει να "πιεζεται" η αρθρωση ~ιερολαγονιος~ σε συγκλιση ή σε αποκλιση ειναι θεμα της καθε μιας... δηλαδη αν σε ποναει αριστερα και βρισκεις ανακουφιση ξαπλωνοντας με το αριστερό πλαι κατω ή με το δεξι ειναι κατι που θα πρεπει να το βρει η καθεμια μας! αλλα να μην ξεχναμε το μαξιλαρι! επισης καλο ειναι να βαζουμε τους καλους μας να μας κανουν ελαφρυ μασαζ στην περιοχη (λακουβακια στη λεκανη οπως τα βλεπουμε) με ηπιες κυκλικες κινησεις... εμεις να ειμαστε καθισμενες σε ενα σκαμπο ενω τα χερια μας ειναι πανω σε ενα τραπεζι και να γερνουμε λιγο προς τα μπροστα η αν μπορουμε ακομα αναποδα σε μια καρεκλα και να ακουμπαμε στην πλατη της τα χερια μας σκυβοντας λιγο προς τα μπροστα ετσι ωστε η περιοχη να "χαλαρωνει μυικα" και τοτε να μας κανει τη μαλαξη ο καλος μας!

 

επισης σημαντικο ειναι κατα τη διαρκεια της ημερας το πως χρησιμοποιουμε τη μεση μας... πχ για να πιασουμε κατι απο κατω (προσωπικα μου συμβαινει καθε 10 λεπτα σχεδον πια!) δε σκυβουμε αλλα λυγιζουμε γονατα και κατεβαινουμε με ισια την πλατη (οσο μπορουμε λογω κοιλιας!)... οσες σιδερωνουμε ορθιες :oops: καλο ειναι να βαζουμε ενα χοντρο βιβλιο η και δυο μετρια κατω και να βαζουμε μια το ενα ποδι πανω τους μια το αλλο γιατι οι φορτισεις στη σπονδυλικη στηλη ειναι πολυ μεγαλυτερες αλλιως.... τελος οσες παμε λαικη δεν τραβαμε το καροτσακι της λαικης.. το σπρωχνουμε σαν του σουπερ μαρκετ! :wink:

 

αα και το μαγνησιο που εδωσε ο γιατρος ειναι η καλυτερη λυση σε αυτη τη φαση μαζι με την υπομονη και την ξεκουραση! :wink:

l8gxp3.png 7SGKp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το μαξιλάρι που έχει αναφέρει η greca003 είναι αυτό ...

 

http://www.theraline.gr/

 

Το έχω από την πρώτη εγκυμοσύνη και με έχει σώσει!!! Πραγματικά μια αγορά που αξίζει τα λεφτά της!!! Προσέξτε όμως τις απομιμήσεις γιατί όντως δεν κάνουν την ίδια δουλειά :wink: ... Καμιά φορά ισχύει το ότι πληρώσεις θα πάρεις ...

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

βασικά πολυ καλο δείχνει αλλά προσωπικά έχω ενα αφρατούλι μαξιλάρι κρεββατιού ψηλομακρύ ~δεν αγόρασα κάτι ειδικό~ οπότε μια χαρα βολεύομαι (θέλω να με "ξεκουράζει" απο το μέσο των μηρών μέχρι όσο πιο πολύ κάτω πάει~αστραγάλους αν είναι δυνατόν!).,..

αλλά η καθεμιά επιλεγεί το τι θελει να πάρει... πάντως και αυτό που προτείνεις μια χαρα δείχνει.... :)

l8gxp3.png 7SGKp3.png
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα μπορείς να βολευτείς και με κάτι άλλο ....

Προσωπικά με βόλεψε αυτό αφάνταστα, μάλιστα το βιβλιαράκι που το συνοδεύει δείχνει κάποιες στάσεις ύπνου που εγώ δεν τις είχα σκεφτεί αλλά και που δεν γίνονται με άλλο μαξιλάρι.

Επίσης στο θηλασμό θεωρώ ότι είναι αναντικατάσταστο ... πρέπει να βάλεις τρία και τέσσερα άλλα μαξιλάρια και αν βολευτείς έτσι ...

Ακόμη γίνεται σαν πολυθρονίτσα για το μωρό ... το έβαζα μέσα στην κούνια της και καθόταν στηρίζοντας την πλατούλα της ...

Άλλη μια χρήση πολύ σημαντική ήταν ότι το χρησιμοποιούσα σαν προστατευτικό για το μωρό όταν την κοίμιζα στο δικό μας κρεβάτι ...

Να μην σας πω ότι και εκτός εγκυμοσύνης και μωρού υπήρχαν φορές που μαλώναμε με τον άντρα μου για το ποιος θα το πάρει για να χαλαρώσει βλέποντας τηλεόρααση στο κρεβάτι ...

 

Σταματάω εδώ γιατί αρχίζω να ακούγομαι σαν πληρωμένη διαφήμιση :lol::lol::lol: !!!

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Εμενα εχει αυξηθει πολυ ο πονος και θα δοκιμασω το μαγνησιο που εγραψαν καποια κοριτσια.Μερικες φορες βαζω παγο...Τελικα ειναι καλυτερη η ζεστη η το κρυο(γιατι γιατρους ρωτησα αλλα εχω παρει ολων των ειδων τις απαντησεις οπως παντα)

Το μονο κοινο που μου ειπαν ειναι οτι πιεζει το ισχιακό νεύρο και ποναω.Απο την αλλη αγχωνομαι οτι αν δεν περπατησω ισως δεν παρει σωστη θεση το μωρο...Μπροστα γκρεμος και πισω ρεμα νιωθω

9rQUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Το είχα πάθει και εγώ στον όγδοο, δεν μπορούσα να περπατήσω από τον πόνο στο γοφό. Νόμιζα ότι θα ήταν έτσι μέχρι να γεννήσω αλλά πέρασε μετά από 15 - 20 μέρες μόνο του.

Link to comment
Share on other sites

Το είχα πάθει και εγώ στον όγδοο, δεν μπορούσα να περπατήσω από τον πόνο στο γοφό. Νόμιζα ότι θα ήταν έτσι μέχρι να γεννήσω αλλά πέρασε μετά από 15 - 20 μέρες μόνο του.

 

H χαζη νομιζα οτι θα περασει με περπατημα και το παραεκανα μια μερα και την επομενη ημουν στο κρεββατι ολη μερα...δεν μπορουσα να κουνηθω και σκεφτομουν να παρω πατεριτσα.Εχω και τα ψιψινια μου να τους δινω φαρμακα και φαγακι και ταλαιπωρουμαι πολυ οταν πρεπει να σηκωθω οταν ποναω...Καλα θα ηταν να περασει και σε εμενα μετα απο μερες..Στον 8ο ειμαι και εγω...εκανες κατι για να σου περασει πιο γρηγορα?

9rQUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν έκανα τίποτα. Σιγά σιγά άρχισε να μου περνάει και μετά από σχεδόν 20 μέρες έφυγε τελείως. Μάλιστα είχα ρωτήσει και το γιατρό και μου είχε πει ότι είναι φυσιολογικό στην εγκυμοσύνη από το βάρος να πιεζεται κάποιο νεύρο. Δεν είναι τίποτα προσπάθησε να ξεκουράζεσαι όσο αυτό είναι δυνατό και θα περάσει!

Με το καλό....!

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν έκανα τίποτα. Σιγά σιγά άρχισε να μου περνάει και μετά από σχεδόν 20 μέρες έφυγε τελείως. Μάλιστα είχα ρωτήσει και το γιατρό και μου είχε πει ότι είναι φυσιολογικό στην εγκυμοσύνη από το βάρος να πιεζεται κάποιο νεύρο. Δεν είναι τίποτα προσπάθησε να ξεκουράζεσαι όσο αυτό είναι δυνατό και θα περάσει!

Με το καλό....!

 

 

μακαρι να ειναι οπως τα λες γιατι αν ειναι να ειμαι κλειδαμπαρωμενη στο σπιτι και ανημπορη στο να σηκωσω το μωρο η να βγω απο το σπιτι θα στεναχωρηθω απιστευτα...

9rQUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...