Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ουρολοίμωξη - Μικρόβιο Πρωτέας


Recommended Posts

ξερεις ποσοι ιατροι δινουν αντιβιωσεις χωρις λόγο?επειδη ο πρωτεας ειναι μικροβιο του πρωκτου οταν το ανακαλύψεις συστηνεις επανελεγχο με καλι αντισηψία κια καθετηρακι για να εισαι σιγουρος για το αποτέλεσμα.συμβουλη μου αν εχουν υποχωρησει τα συμπτωματα κανε τη θεραπεια,προσεχε πως σκουπίζεις το μωρο δηλαδη ουτε με χαρτι ουτε με πατσετα δεν κανω την κίνηση απο πισω προς τα εμπρος ποτε.κανονας υγιεινης και μετα την αντιβίωση ασε ενα διαστημα μιας εβδομάδας πάρε αν θες και σε ενα μικροβιολογο τηλ και ρωτησε και πήγαινε απαιτησε το μάλιστα να κάνει τη λήψη ο παιδίατρος με ενα καθετηράκι.για να εισαι σιγουρη οτι εγινε με συνθηκες σωστες χωρις κινδυνο επιμόλυνσης.και τον υπέρηχο αν θέλεις κανε το αν και με ενα συμπτωμα ουρολοιμωξης δεν ειναι ενδειξη.επανηλημένες σε ανησυχουν

,,,,,,,?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 58
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ξερεις ποσοι ιατροι δινουν αντιβιωσεις χωρις λόγο?επειδη ο πρωτεας ειναι μικροβιο του πρωκτου οταν το ανακαλύψεις συστηνεις επανελεγχο με καλι αντισηψία κια καθετηρακι για να εισαι σιγουρος για το αποτέλεσμα.συμβουλη μου αν εχουν υποχωρησει τα συμπτωματα κανε τη θεραπεια,προσεχε πως σκουπίζεις το μωρο δηλαδη ουτε με χαρτι ουτε με πατσετα δεν κανω την κίνηση απο πισω προς τα εμπρος ποτε.κανονας υγιεινης και μετα την αντιβίωση ασε ενα διαστημα μιας εβδομάδας πάρε αν θες και σε ενα μικροβιολογο τηλ και ρωτησε και πήγαινε απαιτησε το μάλιστα να κάνει τη λήψη ο παιδίατρος με ενα καθετηράκι.για να εισαι σιγουρη οτι εγινε με συνθηκες σωστες χωρις κινδυνο επιμόλυνσης.και τον υπέρηχο αν θέλεις κανε το αν και με ενα συμπτωμα ουρολοιμωξης δεν ειναι ενδειξη.επανηλημένες σε ανησυχουν

 

 

να σε ρωτησω κατι βρε ΒΑΡΒΑΡΑ ........το καθετηρακι ειναι ευκολη διαδικασια για ενε παιδακι?γιατι και εγω οσες φορες εκανα στον γιο μου καλιεργεια παντα με το σακουλακι το καναμε και δεν ηταν και πολυ συνεργασιμος.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα.δεν ειναι ιδιαιτερα συνεργασημα τα παιδια ομως για να εισαι σιγουρη για τις συνθηκες ληψεις πρεπει να το κανεις.γιατι ο πρωτεας ειναι χαζο μικροβιο και θελει σωστη θεραπεια.και αν βγει αρνητικη δε θα χριαστει να τρεχεις για υπερηχους αμεσα.τα συμπτωματα εχουν υποχωρησει?παρε ενα τηλ σε ενα μικροβιολογικο εργαστηριο και ρωτησε μετα απο ποιο διαστημα εφοσον τελειωσει η αντιβιωση ειναισ ωστο να κανεις καλλιεργεια και να εχεις αξιοπιστο αποτελεσμα?

,,,,,,,?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια με αφορμη αυτη την ενοτητα που αναφερεται στα παιδακια μας βεβαια θα πω και εγω την περιπετεια μου μιας και ταλαιπωρουνται και πολλες μαμαδες απο ουρολοιμωξεις.

Οπως ανεφερα και πιο πανω υποφερω απο αυτο το μικροβιο πολλα χρονια και εμφανιζεται απο το πουθενα,τελοσπαντων να πω οτι χθες πηγα για το προγραμματισμενο ελεγχο που κανω καθε 6 μηνες και ειμαι να σκασω......το γιατι? αποφασιασα μετα απο τοσα χρονια να αλλαξω γιατρο γιατι δεν μπορω πια αλλη αντιβιωση και στο τελος να μην γινεται τιποτε.

Εμεινα με το στομα ανοιχτο με αυτα που μου ειπε αυτος ο γιατρος και τραβαω τα μαλλια μου που τοσα χρονια ειχα παρωπιδες και δεν πηγαινα και αλλου.

Απο που να αρχισω δεν ξερω.........1ον θα πω οτι ξεκινησα μια θεραπεια για εξι μηνες με ενα χαπι καθε μερα το οποιο ενισχιει το ανοσοποιητικο του ουρολογικου μου συστηματος,θεραπεια η οποια ειναι παλια και την κανουν σχεδον ολοι οσοι εχουν ιστορικο στις ουρολοιμωξεις(πραγμα που ο προηγουμενος γιατρος ουτε καν το ειχε αναφερει) 2ον μου ειπε οτι το νεφρο ποναει μονο οταν εχεις πετρα ή αμμο ή πυον και οταν εχεις καρκινο.Σε αλλες περιπτωσεις εξεταζεις και αλλους παραγοντες οπως ειναι να εχεις προβλημα με την κυστη οποτε οι εξετασεις εστιαζονται και εκει,πραγμα που εγω δεν εχω κανει ποτε.

Τελοσπαντων να μην σας κουραζω γιατι αυτα που αλλαξαν ειναι παρα πολλα καλο ειναι να περνουμε και αλλες γνωμες οταν κανουμε μια θεραπεια και το προβλημα επιμενει και ξαναεμφανιζεται,και ιδιαιτερη προσοχη οταν τετοια προβληματα εμφανιζονται σε μικρη ηληκια και με την καταληλη θεραπεια μπορουν να αντιμετωπιστουν και να μην ξαναεμφανιστουν γιατι το σημαντικοτερο που μου ειπε ειναι οτι αν απο την αρχη ακολουθουσα την σωστη θεραπεια θα ειχα απαλλαχτη εδω και καιρο.

Link to comment
Share on other sites

..1ον θα πω οτι ξεκινησα μια θεραπεια για εξι μηνες με ενα χαπι καθε μερα το οποιο ενισχιει το ανοσοποιητικο του ουρολογικου μου συστηματος,θεραπεια η οποια ειναι παλια και την κανουν σχεδον ολοι οσοι εχουν ιστορικο στις ουρολοιμωξεις(πραγμα που ο προηγουμενος γιατρος ουτε καν το ειχε αναφερει)

 

Τι ακριβως ειναι αυτο? παλίοτερα παθαινα συχνα ουρολοιμωξεις και πρωτη φορα ακουω κατι τετοιο......

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τι ακριβως ειναι αυτο? παλίοτερα παθαινα συχνα ουρολοιμωξεις και πρωτη φορα ακουω κατι τετοιο......

 

 

Λεγαιτε Uro-Vaxom και στην ουσια ειναι οπως μου το ειπε ο γιατρος βρωμιά-μικροβια.Βοηθουν τον οργανισμο να παραγει περισσοτερα αντισωματα και ετσι ενισχιεται το ανοσοποιητικο συστημα.

Τωρα το ξεκινησα δεν ξερω αν θα εχει αποτελεσματα παντως εδω θα ειμαι και θα σας ενημερωσω.

Link to comment
Share on other sites

Ευχομαι να πανε ολα καλα.......ενημερωσε μας........ενα διστημα αρκετων ετων ειχα λαλησει απο τις απανωτες ουρολοιμωξεις (και καπακι μηκυτιασεις)........ετρεμα μη μου συμβει κατα τη διαρκεια της κυησης .......σκεψου οτι δεν παω πουθενα διακοπες χωρις να εχω τα νοροσιν στο νεσεσερ μου.........οποτε δεν τα επαιρνα το πληρωνα ακριβα.....(διπλωμενη απο τους πονους να τρεχω μετα τα μεσανυχτα σε ξενο μερος να βρω φαρμακα)

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Είπα και εγώ παραπάνω ότι είχα παλιότερα πρόβλημα με ουρολοιμώξεις. Μέχρι να κάνω υπέρηχο και να ανακαλύψω ότι έχω άμμο στα νεφρά είχα ταλαιπωρηθεί αρκετά και είχα πάρει αρκετές φορές αντιβίωση. Τελικά το πρόβλημα λύθηκε ως εξής: πολύ νερό. Το πρωί που ξυπνάω πίνω σίγουρα μισό λίτρο και αρκετό στη διάρκεια της μέρας, συνολικά 1,5 με 2 λίτρα ακόμα και αν δεν διψάω. Δεν πίνω βρύσης, πίνω εμφιαλωμένο και παρόλο που και αυτά είναι αμφιβόλου ποιότητας, εγώ τουλάχιστον τα τελευταία 6 χρόνια δεν έχω ξαναπάθει ουρολοίμωξη. Α ναι εννοείται ότι το νερό το πίνουμε για να αδειάζουμε συχνά την κύστη μας, δλδ όποτε μας έρχεται (αρκετά συχνά) δεν κρατιόμαστε :).

Link to comment
Share on other sites

Ευχομαι να πανε ολα καλα.......ενημερωσε μας........ενα διστημα αρκετων ετων ειχα λαλησει απο τις απανωτες ουρολοιμωξεις (και καπακι μηκυτιασεις)........ετρεμα μη μου συμβει κατα τη διαρκεια της κυησης .......σκεψου οτι δεν παω πουθενα διακοπες χωρις να εχω τα νοροσιν στο νεσεσερ μου.........οποτε δεν τα επαιρνα το πληρωνα ακριβα.....(διπλωμενη απο τους πονους να τρεχω μετα τα μεσανυχτα σε ξενο μερος να βρω φαρμακα)

 

 

 

σ¨ευχαριστω πολυ και ξερω πολυ καλα τι δυσκολη κατασταση ειναι και πως τελικα και η πολυ καθαριοτητα, οπως μου ειπε και ο γιατρος,δεν κανει καλο αλλα δυστηχως δεν γινεται και αλλιως.Οσο για την περιοδο της κυησης εγω το περασα και τοτε και ηταν ακομη πιο δυσκολα γιατι ειμουνα στο πρωτο τριμηνο και δεν μπορουσα ουτε τα καταληλα παυσιπονα να παρω ουτε αντιβιωση και ταλαιπωρηθηκα παρα πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Είπα και εγώ παραπάνω ότι είχα παλιότερα πρόβλημα με ουρολοιμώξεις. Μέχρι να κάνω υπέρηχο και να ανακαλύψω ότι έχω άμμο στα νεφρά είχα ταλαιπωρηθεί αρκετά και είχα πάρει αρκετές φορές αντιβίωση. Τελικά το πρόβλημα λύθηκε ως εξής: πολύ νερό. Το πρωί που ξυπνάω πίνω σίγουρα μισό λίτρο και αρκετό στη διάρκεια της μέρας, συνολικά 1,5 με 2 λίτρα ακόμα και αν δεν διψάω. Δεν πίνω βρύσης, πίνω εμφιαλωμένο και παρόλο που και αυτά είναι αμφιβόλου ποιότητας, εγώ τουλάχιστον τα τελευταία 6 χρόνια δεν έχω ξαναπάθει ουρολοίμωξη. Α ναι εννοείται ότι το νερό το πίνουμε για να αδειάζουμε συχνά την κύστη μας, δλδ όποτε μας έρχεται (αρκετά συχνά) δεν κρατιόμαστε :).

 

 

Εχεις απολυτο δικιο στο οτι το νερο βοηθαει παρα πολυ και κανει καλο ειδικα στην περιπτωση που υπαρχη πετρα ή αμμο.

Οσες φορες παω στο γιατρο αυτο με ρωταει συνεχεια ¨αν πινω αρκετα υγρα¨αλλα να πω την αμαρτια μου πως δεν πινω οσο πρεπει γιατι πραγματικα ειναι κουραστικο το θεμα της τουαλετας.

Το μονο που εφαρμοζω τακτικα ειναι να πινω ενα ποτηρι νερο μολις σηκωθω το πρωι(γινεται καθαρισμος των νεφρων) και ενα ποτηρι νερο πριν κοιμηθω ωστε το βραδυ να σηκωνομαι κανα δυο φορες και να μην μενουν πολλες ωρες τα ουρα στην κυστη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αλλα να πω την αμαρτια μου πως δεν πινω οσο πρεπει γιατι πραγματικα ειναι κουραστικο το θεμα της τουαλετας.

 

Είναι όντως και ειδικά σε φάσεις που αναγκαστικά βρίσκεσαι εκτός σπιτιού π.χ για ψώνια πολλή ώρα. Εγώ σε τέτοιες περιπτώσεις δεν πίνω τόσο πολύ αλλά όταν γυρνάω σπίτι του δίνω και καταλαβαίνει. Πάντως, ρε συ, όσο μπελάς και να είναι δεν συγκρίνεται με τον πόνο, το τσούξιμο και τον κίνδυνο να πάθεις ζημιά στα νεφρά.

Εύχομαι να το ξεπεράσεις!

Link to comment
Share on other sites

Είναι όντως και ειδικά σε φάσεις που αναγκαστικά βρίσκεσαι εκτός σπιτιού π.χ για ψώνια πολλή ώρα. Εγώ σε τέτοιες περιπτώσεις δεν πίνω τόσο πολύ αλλά όταν γυρνάω σπίτι του δίνω και καταλαβαίνει. Πάντως, ρε συ, όσο μπελάς και να είναι δεν συγκρίνεται με τον πόνο, το τσούξιμο και τον κίνδυνο να πάθεις ζημιά στα νεφρά.

Εύχομαι να το ξεπεράσεις!

 

Να¨σαι καλα,οσο για τον κινδυνο να παθουν κατι τα νεφρα τρεμω μονο στην ιδεα και ουτε να το σκεφτομαι δεν θελω,ασε που εχουμε και ατομα στην οικογενεια με ιστορικο με μεταμοσχευσεις και αλλα πολλα προβληματα που αφορουν τα νεφρα.............

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα..

 

στις διακοπές του Πάσχα παρατήρησα πως τα τσίσα της μπουμπούς μου μύριζαν πάααρα πολύ άσχημα..(σαν ψαρίλα) χωρίς όμως να δώσω σημασία..

γυρνώντας από τις διακοπές.. η μικρή άρχισε να έχει ενοχλήσεις στα πρώτα πρωινά ούρα.. τσίριζε από τον πόνο.. κι έτσι κατάλαβα ότι κάτι συμβαίνει..

της έκανα καλλιέργεια και βρήκαμε ουρολοίμωξη .. και το μικρόβιο Πρωτέας..! με μονάδες πάνω από 100,000. Μας έδωσε η γιατρός αμέσως αντιβίοση.. και σε 10 μέρες επανάληψη της καλλιέργειας και υπέρηχο νεφρών..

 

Τα'χω παίξει.. ξέρεις κανείς για αυτό το μικρόβιο?? (μου είπαν πως είναι ύπουλο και μεταλάσσεται.. ισχύει? Μάλιστα με τρομοκράτησε μια γνωστή λέγοντας μου πως το παιδάκι μιας φιλης της .. έπαθε μεγάλη ζημιά στο νεφρό και κινδυνέει να το χάσει..)

 

Περιμένω με αγωνία να μου πείτε..

 

(στην παιδίατρο θα πάμε το απόγευμα να μας πει λεπτομέρειες αλλά δεν έχω υπομονή μέχρι τότε..)

 

Ευχαριστώ

 

 

Εγώ μπήκα στο νοσοκομείο με το γιο μου 6 μηνων, λόγω ουρολοίμωξης και κάνοντας κυστεογραφία βρήκαμε ότι το μωρό έχει κυστεουρητικ'η παλινδρόμηση, τύπου 2. Θα πρέπει να παίρνει κάθε μέρα αντιβίωση εώς 2 χρονών.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη είχε κολλήσει ο γιός μου στο νήπιο απο τις τουαλέτες το μικρόβιο Πρωτέα και καταλαβαίνω πόσο έχεις φοβηθεί θα σου τι θυμάμαι γιατί έχουν περάσει 22 χρόνια απο τότε.Οντως τα ούρα μυρίζουν πολύ και περίεργα εκτός του ότι είναι και θολά.Το αντιμετωπίσαμε με αρκετή αντιβίωση και νομίζω μας είχε δώσει η γιατρός ενέσεις.Είναι δύσκολο μικρόβιο είχαμε αναστατωθεί πολύ αλλά θεραπεύεται.Η όλη διαδικασία κράτησε 3 μήνες γιατί σταματώντας την αντιβίωση κάναμε κατά διαστήματα καλλιέργεια ούρων.Επίσης μετά τις ενέσεις ήπιε και αντιβίωση απο το στόμα.Μην τρελαίνεσαι απλώς θα πάρει αρκετή αντιβίωση και μετα θα κάνεις 2-3 φορές καλλιέργεια.Δεν υπήρξε άλλο πρόβλημα εύχομαι περαστικά θα περάσει μην φοβάσαι.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, πριν απο πολλους μηνες ειχαμε βρει Πρωτεα στα ουρα του Βασιλη αλλα σε μικρη ποσοτητα 1000/μλ.

Η παιδιατρος μου ειπε να μην ασχολειθουμε καθολου τοτε, αλλα τωρα που σας διαβαζω προβληματιστηκα.

Παντως το παιδι ουτε μυριζουν τα τσισα ουτε ποναει και πινει και πολυ νερο.

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα σας.μην αγχώνεστε ο πρωτεας ειναι ενα δυσκολο μικροβιο μα τις περισσοτερες φορες ειναι απο επιμολυνση και δε στα παιδακια.γι αυτο πρεπει να περνουμε σωστα τα ουρα και να μη σκουπιζουμε τα παιδια απο πίσω προς τα εμπρος ουτε με τα μωρομαντηλα ουτε με τις πετσετες του μπάνιου.αν ειχαν τα παιδακια λοιμωξη απο πρωτεα θα ειχαν εντονα συμπτωματα και μονο με τα πολλα υγρα δε θα υποχωρουσε το μικρόβιο

,,,,,,,?

Link to comment
Share on other sites

Kalimera koritsia..

 

Perasan oi 10 meres.. pirame tin antiviosi mas.. kaname silogi ourwn me tin analogi apostirwsi.. se mikroviologiko .. alla pali ta idia..!

 

Ime poli stenaxwrimeni.. prepi na parw tin giatro.. ke tremi i psixi mou! Giati na talepwrite etsi to koritsaki mou?

Ta siptwmata exoun perasi.. oi monades ine idies omws.. to mono .. oti tis teleftees 3 meres.. exi pireto..emetous.. ke sinaxi.. i giatros leei iwsi.. Alla pios mou vgazi apo to mialo oti ooola afta sxetizonte??

Η Αννούλα μου .. η ζωή μου!

 

 

Link to comment
Share on other sites

καλημερα.γιατι δεν ακους?ασε ενα δαιστημα να περασει μετα την αντιβιωση και απαιτησε απο την παιδιατρο να σου παρει τα ουρα με καθετηρακι.για να μην φορτωνεις το μωρο με αντιβιωση.οπως ειδες αρκετες μητερες την πατησαν και πηραν αντιβιωση αν χρειαστει πηγαινε και σε 2ο ιατρο.μπαινεις σε μια διαδικασια χωρις λογο θα φτασεις σε σημειο να σου δωσουν και χημειοπροφυλαξη

,,,,,,,?

Link to comment
Share on other sites

καλημερα.γιατι δεν ακους?ασε ενα δαιστημα να περασει μετα την αντιβιωση και απαιτησε απο την παιδιατρο να σου παρει τα ουρα με καθετηρακι.για να μην φορτωνεις το μωρο με αντιβιωση.οπως ειδες αρκετες μητερες την πατησαν και πηραν αντιβιωση αν χρειαστει πηγαινε και σε 2ο ιατρο.μπαινεις σε μια διαδικασια χωρις λογο θα φτασεις σε σημειο να σου δωσουν και χημειοπροφυλαξη

 

ΒΑΡΒΑΡΑ Κ. s'efxaristw poli gia tis simvoules sou.. thelw na me kathodigis gia na kserw pws na antimetwpizw tin giatro .. Tha sou pw ti apantisi tha mou dwsi i giatros mou..

 

Esi nomizis oti ta dekata ke oi emetoi tou telefteou 3imerou.. sxetizonte me to mikrovio?

Η Αννούλα μου .. η ζωή μου!

 

 

Link to comment
Share on other sites

αν εξακολουθει να ειναι ιδιες οι μοναδες 1ο δεν εχει πιασει η αντιβιωση το μικροβιο και 2οη επιμόλυνση

 

MOLIS MOU ESTILE TO MIKROVIOLOGIKO TIN APANTISI..

 

ΑΝΑΠΤΥΧΘΗΚΕ E.COLI. (ΚΟΛΟΒΑΚΤΗΡΙΔΙΟ) 30,000 CFU/ML

Η Αννούλα μου .. η ζωή μου!

 

 

Link to comment
Share on other sites

και το e coli μπορει να ωφειλετε στην επιμόλυνση,αν και 30000 ειναι μεγαλη αναπτυξη.οσο αφορα την ουρολοιμωξη το μωρο θα ειχε και εντονο πονο.μη ξεχνας και τα 2 ειναι μικροβια κια η αντιβιωση θα τα ειχε πιασει και το μωρο θα πονουσε ή θα ειχε πιο εντονη συμπτωματολογία.οι εμετοι και μια μικρη πυρετικη κινηση μπορει να οφειλετε σε ιωση το μονο που εχεις να κανεις αν παρεις τηλ σε ένα αλλο μικροβιολογο και να ρωτήσεις σε παιδακια που εχουν παρει αντιβιωση ποτε ζητατε ξανα έλεγχο ωστε να μην έχουμε ξευδει αποτελεσματα?και θα μετα να πας στην παιδιατρο σου ή σε κα΄ποια άλλη και να ζητησεις να πάρει ούρα με καθετηρακι ωστε να φύγει η υποψία της επιμόλυνσης. παρε ενα τηλ σε ενα ή δυο τυχαιο μικροβιολόγο και ρωτησε ποτε πρεπει να γινει επανελεγχος?θα ρωτησω μια φιλη μικροβιολογο και εγω και θα σου πω

,,,,,,,?

Link to comment
Share on other sites

και το e coli μπορει να ωφειλετε στην επιμόλυνση,αν και 30000 ειναι μεγαλη αναπτυξη.οσο αφορα την ουρολοιμωξη το μωρο θα ειχε και εντονο πονο.μη ξεχνας και τα 2 ειναι μικροβια κια η αντιβιωση θα τα ειχε πιασει και το μωρο θα πονουσε ή θα ειχε πιο εντονη συμπτωματολογία.οι εμετοι και μια μικρη πυρετικη κινηση μπορει να οφειλετε σε ιωση το μονο που εχεις να κανεις αν παρεις τηλ σε ένα αλλο μικροβιολογο και να ρωτήσεις σε παιδακια που εχουν παρει αντιβιωση ποτε ζητατε ξανα έλεγχο ωστε να μην έχουμε ξευδει αποτελεσματα?και θα μετα να πας στην παιδιατρο σου ή σε κα΄ποια άλλη και να ζητησεις να πάρει ούρα με καθετηρακι ωστε να φύγει η υποψία της επιμόλυνσης. παρε ενα τηλ σε ενα ή δυο τυχαιο μικροβιολόγο και ρωτησε ποτε πρεπει να γινει επανελεγχος?θα ρωτησω μια φιλη μικροβιολογο και εγω και θα σου πω

 

..μίλησα με την παιδίατρο.. και μου είπε.. πως μπορεί να είναι επιμόλυνση επειδή δίνει άλλο μικρόβιο αυτή τη φορά.. και μου συνέστησε επανέλεγχο.. σ'ενα άλλο εργαστήριο.. απο την αντιβίωση έχουν περάσει ήδη 7 ημέρες απωχής..

 

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον..

Η Αννούλα μου .. η ζωή μου!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μολις ,μίλησα με φιλη μικροβιολόγο στην Αλεξ πολη μου ειπε αφηνεις να περασουν τουλάχιστον 5 ημέρες μετα το τέλος της αντιβίωσηςκια ξανακάνεις έλεγχο.και για to e coli μου ειπε πιθανη επιμολυνση φοραει η μικρη pampers?οσο για τα αλλα συμπτώματα πιθανη ίωση.θα το παρακολουθεις αυτο.μη δινεις αντιβίωση παρακολουθησε τη μικρη ΄και επανελαβε την καλλιεργια σε καμια εβδομάδα

,,,,,,,?

Link to comment
Share on other sites

ζητησε απο την παιδιατρο να κανετε λήψη με καθετηρα για να μην εχεις το φοβο επιμόλυνσης γιατι και στο αλλο μικροβιολογικο μπορει να σου βγαλει το ιδιο μικροβιο.γιατι δε το ζητας απο την ιατρο?

,,,,,,,?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...