Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Κ τις δυο φορες που εκανα καισαρικη στο γενεσις,δεν αφησανε τον συζυγο μεσα.Οπως φυσικα δεν επιτρέπεται πουθενα για τον λογο που ειπαν τα κοριτσια πιο πανω.

Ο υιός μου:20/03/08 H κόρη μου:17/12/09

Μωράκι μου σε περιμένουμε...25/09/2012

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Στην Ελλαδάρα μας δεν αφήνουν... Δήθεν ο κανονισμός της κλινικής/νοσοκομείου...

 

Στο εξωτερικο αφηνουν.Υπαρχει κουρτινουλα και δεν βλεπεις τιποτα! Εδω γιατι ετσι?:shock:

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται από το γιατρό. Εμένα και στις 2 καισαρικές ο άνδρας μου ήταν μέσα και μάλιστα σε μεγάλο ιδιωτικό μαιευτήριο της Αθήνας. Εάν δώσει εντολή ο γιατρός σου όλα επιτρέπονται.

Link to comment
Share on other sites

Εάν δώσει εντολή ο γιατρός σου όλα επιτρέπονται.

 

Αυτό ακριβώς. Φαντάζομαι ότι θέλουν να έχουν τα νώτα τους φυλαγμένα. Αν γίνει τίποτε μετά να μην έχει έναν λόγο παραπάνω ν'ανησυχεί ο γιατρός για τη φήμη του.

I believe in miracles, they happen every day:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Παντως θα πρεπει να ειναι πολυ ψυχραιμος ο συζυγος για να αντεχει να ειναι σε χειρουργιο...

 

Από το στόμα μου το πήρες!!

Ο σύζυγος... θέλει σίγουρα να μπει; ;)

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Η καισαρική είναι χειρουργείο και όπως σε όλα τα χειρουργεία απαγορεύεται η είσοδος σε οποιονδήποτε.

 

στο λουξεμβουργο που ειμαι εγω,ξερω τουλαχιστον τρεις γιατρους που ξεγεννανε μονο σε δημοσιο νοσοκομειο και αφηνουν ανετα τον συζηγο στην καισαρικη....παραδειγμα δυο φιλων μου,που ηταν μεσα,ουτε κουρτινακι ειχαν οπως ειπε μια φιλη ουτε τιποτα,οι αντρες εβλεπαν τα παντα και οι γιατροι τους εδωσαν το ψαλιδι συο τελος και τους εδειξαν που να κοψουν το λορο...οποτε πιστευω ειναι θεμα γιατρου-κλινικης-νοσοκομειου,και οτι στην ελλαδα επικρατει αλλη γνωμη :) :) :)

dev000br___.png
Link to comment
Share on other sites

Οι μαμάδες μόνο και πολύ τους είναι :lol: Οι μπαμπάδες είναι εντελώς περιττοί...

 

Και στην καισαρική με επισκληρίδιο που ήμουν ξύπνια κάτι σε ηρεμηστικό είχαν βάλει και παραμιλούσα... Ακόμα και τη μαμά τη φοβουνται μήπως κάνει κανένα σκηνικό...

 

Εννοείται σε άλλες χώρες είναι μπαμπάδες μέσα, τραβάνε και βίντεο... Μου είχε στοιχίσει που δεν ήταν ο άντρας μου μέσα. Ήταν σε όλα μαζί μου πριν και μετά.... Τι να κάνουμε όμως, το καταπίνουμε. Μια στιγμή είναι αυτή, αρκετά σημαντική μεν, αλλά τέλος πάντων...

Link to comment
Share on other sites

Αντε και άφηναν τον συζυγο μέσα. Τι θα γινόταν όμως αν τελικά ο σύζυγος δεν ήταν τόσο ψύχραιμος όσο νόμιζε πριν? Πόσο θα επηρέαζε την ετοιμόγεννη αυτό? Και όχι μόνο αυτήν αλλά και την ομαλή διεξαγωγή της καισαρικής?

Ποιος παίρνει τέτοιο ρίσκο ρε παιδιά? Θα μου πείτε στο εξωτερικό συμβαίνει κάποιες φορές αλλά δεν παύει να είναι ρίσκο.

Εγώ προσωπικά δεν ενοχλήθηκα που δεν ήταν ο συζ μέσα. Ισως γιατί δεν ήμουν σίγουρη 100% για την ψυχραιμία του.

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 months later...
  • 6 months later...

Καμία κοπέλα με εμπειρία από το ΡΕΑ;Ειναι νωρίς ακόμα βέβαια αλλά επειδή λόγω χαμηλού πλακούντα ενδέχεται να χρειαστεί καισαρική θέλω να ξέρω γιατί ο αντρούλης μου το είχε σίγουρο ότι θα ήταν μέσα αν κάναμε φυσιολογικο :(

yTiOp3.png

 

nzfhp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καμία κοπέλα με εμπειρία από το ΡΕΑ;Ειναι νωρίς ακόμα βέβαια αλλά επειδή λόγω χαμηλού πλακούντα ενδέχεται να χρειαστεί καισαρική θέλω να ξέρω γιατί ο αντρούλης μου το είχε σίγουρο ότι θα ήταν μέσα αν κάναμε φυσιολογικο :(

 

Κορίτσια εγώ που γέννησα με καισαρική στο γέννεσης ρώτησα τον γιατρό μου αν ο άντρας μου επιτρέπεται να είναι μέσα και μου είχε πει πως απαγορεύεται γιατί είναι χειρουργείο.

Link to comment
Share on other sites

κι εγώ γέννησα στο ρέα..εννοείται δεν αφήνουν βρε παιδια και για μένα καλά κάνουν..χειρουργείο ειναι κανονικό, άλλο που έχει γίνει ρουτίνα..επίσης στο εξωτερικό αφήνουν..συγκρίνεται όμως η ιδιοσυγκρασία του Γερμανού πχ με του Έλληνα? δλδ ποιος εγγυαται ότι θα μείνει ψύχραιμος.ούτως ή άλλως τελειώνει τόσο σύντομα η επέμβαση που ειλικρινά δε βρίσκω τον λόγο..

Link to comment
Share on other sites

επίσης στο εξωτερικό αφήνουν..συγκρίνεται όμως η ιδιοσυγκρασία του Γερμανού πχ με του Έλληνα? δλδ ποιος εγγυαται ότι θα μείνει ψύχραιμος.

 

Δλδ ο Γερμανός πονάει λιγότερο τη γυναίκα του από τον Έλληνα; Ή μήπως όλοι οι Γερμανοί ανεξαιρέτως είναι πιο ψύχραιμοι από το μέσο Έλληνα; Επίσης, εδώ στην Αμερική που είναι χωνευτήρι των λαών, κατά την προσφιλή έκφραση και επιτρέπεται, ξεχωρίζουν βάσει εθνικότητας ποιος έχει την κατάλληλη ιδιοσυγκρασία και ποιος όχι; ;);)

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εγώ που γέννησα με καισαρική στο γέννεσης ρώτησα τον γιατρό μου αν ο άντρας μου επιτρέπεται να είναι μέσα και μου είχε πει πως απαγορεύεται γιατί είναι χειρουργείο.

 

Είδαμε κ στους φυσικούς που επιτρέπεται ρε κορίτσια πόσο αφήνουν τους μπαμπάδες...Φίλη μου που γεννάει σε λίγο της είπαν όχι. Και στις δύο περιπτώσεις καισαρική ή φυσιολογικός ο μπαμπάς δεν είναι απαραίτητο να βλέπει μπορεί απλά να είναι δίπλα στη γυναίκα του κ να της κρατά το χέρι. Έχει κ αυτός κάθε δικαίωμα να μοιραστεί τον ερχομό του μωρού του. Τι να πω! Ευτυχώς που αφήνουν κ εμάς τις γυναίκες!:lol::lol: Γιατί δεν είμαστε κ όλες το ίδιο ψύχραιμες!:D:lol: Νομίζω ότι όπως κ σε πολλά άλλα θέματα που αφορούν τον τοκετό κ τις πρακτικές του κοιτάζουν πρώτα την βολή τους κ μετά το τι θα ήταν καλύτερο για την μαμά το μωρό κ τον μπαμπά...

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έκανα 2 καισαρικές (η μια λόγω αποβολής στον 6ο μήνα βέβαια) κ πάω για την τρίτη. Να σας πω την αλήθεια ακόμα κ φυσιολογικά να γεννούσα δεν θα ήθελα τον σύζυγο μέσα. Το μωρό το βλέπει άμεσα μόλις το πλύνουν, οπότε αυτό για το πρώτο κλάμα κ την εμπειρία δεν μου λέει κάτι. Προχτές έβαλα στο YouTube γέννα με καισαρική για να δώ πως είναι κ το έκλεισα αμέσως. Δεν άντεξα ούτε εγώ. Βέβαια όταν γέννησα δεν έβλεπα ( είχαν πανί μπροστά), οπότε ούτε ο σύζυγος είναι υποχρεωτικό να βλέπει.

 

Δεν ξέρω... Κάθε γυναίκα λειτουργεί διαφορετικά!!! Εγώ δεν τον θέλω μέσα... Και η αναμονή έχει την γλύκα της.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έκανα 2 καισαρικές (η μια λόγω αποβολής στον 6ο μήνα βέβαια) κ πάω για την τρίτη. Να σας πω την αλήθεια ακόμα κ φυσιολογικά να γεννούσα δεν θα ήθελα τον σύζυγο μέσα. Το μωρό το βλέπει άμεσα μόλις το πλύνουν, οπότε αυτό για το πρώτο κλάμα κ την εμπειρία δεν μου λέει κάτι. Προχτές έβαλα στο YouTube γέννα με καισαρική για να δώ πως είναι κ το έκλεισα αμέσως. Δεν άντεξα ούτε εγώ. Βέβαια όταν γέννησα δεν έβλεπα ( είχαν πανί μπροστά), οπότε ούτε ο σύζυγος είναι υποχρεωτικό να βλέπει.

 

Δεν ξέρω... Κάθε γυναίκα λειτουργεί διαφορετικά!!! Εγώ δεν τον θέλω μέσα... Και η αναμονή έχει την γλύκα της.

 

Εγώ άντεξα μέχρι τέλους, αλλά ευτυχώς είδα τα βιντεάκια αφού είχα κάνει πρώτα την καισαρική, αλλιώς δεν θα καθόμουν με τίποτα!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Χαράς το κουράγιο σου... Εγώ μόλις είδα την τομή, την έκανα με ελαφρά..

 

Από περιέργεια και καθαρά επιστημονικό ενδιαφέρον το έκανα. Γιατί κατά τη διάρκεια της καισαρικής, παρόλο που δεν πονούσα, είχα την αίσθηση ότι μου σκάβανε την κοιλιά. Και σκάβανε και σκάβανε.... Κι όταν βγήκε το μωρό και ρώτησα αν τελειώνουμε, μου ειπε η γιατρός ότι έχουν άλλα 5 στρώματα να ράψουνε και μου'φυγε η μαγκιά! Ήθελα να δω λοιπόν ποια είναι αυτά τα στρώματα που ράβανε και τελειωμό δεν είχαν. Χωρίς πλάκα. Τώρα που ξέρω βέβαια, δεν ξέρω με τι καρδιά θα πάω για δεύτερη καισαρική. :?

Link to comment
Share on other sites

Χαχα....εγώ θα ξαναμπώ σε κανά μήνα, κ όσο για το συναίσθημα του σκαψίματος το ένιωθα κ γω. Κάτι σαν να μου τραβαγαν το δέρμα.... Ας γεννηθούν γερά κατά υπόλοιπα...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...