Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΟΤΑΝ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΕΝΑΝ ΓΟΝΙΟ ΝΑ ΧΤΥΠΑΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΟΥ?


Recommended Posts

η κακοποίηση ανηλίκου είναι ΠΟΙΝΙΚΟ ΑΔΙΚΗΜΑ

ξυπνήστε! τι θα πει δεν χώνομαι σε άλλες οικογένειες??? πρόσφατο περιστατικό στην παραλία της Θεσσαλονίκης που είχε γίνει και πρωτοσέλιδο στις εφημερίδες, και μάλιστα σε ΥΙΟΘΕΤΗΜΕΝΟ παιδί, η μαμά (να την κάνει ο Θεός) καθηγήτρια πανεπιστημίου το έδειρε τόσο, που κάποιοι ευτυχώς φώναξαν την αστυνομία, την συλλάβανε, της πήραν το παιδί και όταν του κάνανε εξετάσεις (ψυχολογικές) βγήκε το φριχτό αποτέλεσμα, το παιδί δεν μπορούσε να προσδιορίσει τον όρο ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ.

Που να μην χωθώ? στην κόλαση που ζει η παιδική ψυχούλα??? το ΠΩΣ θα χωθώ ίσως κάνει κάποια διαφορά. Όμως δε θα κάτσω με σταυρωμένα χέρια.. λυπάμαι το παιδάκι πάνω από όλα, το δικό μου το παιδάκι που αύριο πιθανώς στο σχολείο θα τις τρώει από αυτό (γιατί έτσι ξέρει το καημένο) και αύριο τη γυναίκα του και τα παιδιά του που επίσης θα τις τρώνε....

ΤΟ ΞΥΛΟ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ!!! ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΟΠΟΙΗΣΗ!! Είτε σε παιδί είτε σε ενήλικα... και δυστυχώς από ότι φαίνεται, λόγω κρίσης, οικονομικής κατάστασης κλπ κλπ έτσι όπως είναι η Ελλάδα μας σήμερα, όλοι έτοιμοι για καυγά είναι!!!

τι φταίνε τα μικρά ανυπεράσπιστα παιδιά? ΤΙ ΦΤΑΙΝΕ? Παιδιά είναι!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 193
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Σήμερα το απόγευμα, και ενώ είχε πλέον σκοτεινιάσει για τα καλά, πάρκαρα το αμάξι μπροστά σε ένα σουπερμάρκετ και πρόσεξα ότι δίπλα μου ήταν παρκαρισμένο ένα πολυτελές αμάξι και μέσα ένα κοριτσάκι 1,5 έτους δεμένο στο καρεκλάκι του, με την πιπίλα στο στόμα εντελώς μόνο του και κοίταζε εξω από το παράθυρο. Σκέφτηκα οτι η μητέρα μπήκε μέσα για ένα λεπτό και θα έβγαινε αμέσως. Όταν είχα πλέον τελειώσει τα ψώνια και ετοιμαζόμουν να φύγω μετά από περίπου μισή ώρα είδα τη μητέρα να βγαίνει και αυτή από το κατάστημα και να επιβιβάζεται στο αμάξι της.

Ολα αυτά δεν τα γράφω γιατί σοκαρίστηκα. Είναι δυνατόν να αφήνεις βράδυ μόνο του ένα βρέφος για μισή ώρα;;;;;;;; Πραγματικά δεν ήξερα πώς να αντιδράσω, τι να της πω αφού μόνη της δεν καταλαβαίνει; Είχα μείνει στήλη άλατος, έχει περάσει τόση ώρα από τότε και συνεχώς το σκέφτομαι.

Σε αυτήν την περίπτωση υπάρχουν 2 επιλογές:

1η περιμένεις 10΄στο αμάξι σου να δεις έρχεται ο ανεγκέφαλος ενήλικας αν όχι πηγαίνεις στην υποδοχή του σ/μ να φωνάξουν τον κάτοχο του συγκεκριμένου οχήματος και εκεί τον κάνεις ρόμπα και τον προειδοποιείς πως αν το ξανακάνει θα καλέσεις αστυνομία και θα τον κάνεις μήνυση για παραμέληση και έκθεση ανηλίκου σε κίνδυνο.....

2η αλλά πολύ ακραία είναι σπας το τζάμι παίρνεις το παιδί και περιμένεις στο αμάξι σου εκεί να δεις σοκ μόλις τελειώσει με άνεση τα ψώνια του/της χάνεται η γη κάτω από τα πόδια και μετά βγαίνεις ατάραχος/η και λες "έχε χάρη που είμαι καλός/η άνθρωπος και δεν πήρα πραγματικά το παιδί σου να φύγω,να μην το ξανακάνεις γιατί δε θα υπάρχει άλλη φορά που θα είναι τυχερή "αλλά είπα είναι πολύ ακραίο δεν ξέρω αν το έκανα και εγώ ακόμα που το γράφω αλλά καμμιά φορά ορισμένοι την θέλουν την φοβέρα τους....

ΟΣΟ ΠΕΡΝΑΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΔΕΝΟΜΑΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ,ΠΩΣ ΘΑ ΞΕΠΕΡΑΣΤΕΙ ΤΟ ΟΙΔΙΠΟΔΕΙΟ ???????????????

1ος Αγγελος :31/10/08 ;)

2ος Αγγελος :01/04/10.:P

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

ζω ένα δράμα

μετά από λίγο καιρό αφού έγραψα το τελευταίο μήνυμα σε αυτή τη συζήτηση, μετακομίσαμε

οι γείτονές μας (ακριβώς από πάνω) αντιμετωπίζουν προβλήματα μεταξύ τους (εμφανή σε όλους μας από την 1η στιγμή, δεν έχουν καθόλου καλή επικοινωνία)

με αποτέλεσμα (φυσικά) τον ξυλοδαρμό των παιδιών - από τη μάνα, και (από ότι έχω καταλάβει) όταν λείπει ο πατέρας (μπορεί να κάνω και λάθος), τα παιδιά 6 και 3 ετών

έχω φρικάρει.. μου έτυχε ό,τι χειρότερο... μέσα σε ένα χρόνο που ζούμε εδώ, την έχω καταλάβει 2 φορές να τα δέρνει, γιατί τσίριζε η ίδια πάρα πολύ, ήταν εκτός εαυτού.. όμως τα κακομεταχειρίζεται συνέχεια, (προφανώς και με ξύλο) γιατί τα ακούμε να κλαίνε πολύ συχνά...

σήμερα κόντεψα να τρελαθώ.. πήρα στο χαμόγελο και μου συνέστησαν να τους μιλήσουμε πρώτα.. είμαι σε πολύ δύσκολη θέση, σας γράφω για να βοηθήσετε, γιατί κλίνω προς το να κάνω εγώ πρώτα μια προσπάθεια και μετά να απευθυνθώ πια σε χαμόγελο (για καταγγελία & εισαγγελέα) ή αστυνομία...

τι να της πω? είμαστε νέοι γείτονες, φυσικά δεν κάνουμε παρέα (κάθε φορά που την βλέπω αλλάζω δρόμο), είναι νέα, καλλιεργημένη (θεωρητικά πάντα), κάθε φορά που μας βλέπει προσπαθεί να κάνει επαφή αλλά δεν μπορώ.. προσπάθησα 2-3 φορές να παίξουν τα παιδιά μας και να καφεδιάσουμε (1 πόρτα είμαστε) μπας και μπορέσω να "περάσω" και κανα μήνυμα, αλλά όταν μίλησα για θόρυβο νόμιζε ότι εννοώ ότι τα παιδιά της κάνουν θόρυβο.

Για να κάνω κάτι σαφές: με νοιάζουν τα παιδιά της, δε θέλω να τα κακομεταχειρίζονται. Με νοιάζουν τα παιδιά μου που δε θέλω να ακούνε και να ζούνε τέτοιες καταστάσεις (λέμε συνέχεια ότι απαγορεύεται να δείρεις όπως και κανείς δε κάνει να δείρει εσένα στα παιδιά μας)

Και φυσικά με νοιάζει και να μην υπάρχει μεταξύ μας πρόβλημα δεδομένου ότι θα ζουν μια ζωή από πάνω μας... πράγμα το οποίο δεν ξέρω πως θα γίνει αν κάνω καταγγελία, για αυτό προτιμώ να της μιλήσω εγώ πρώτα μήπως "χτυπήσει" κάποιο καμπανάκι και ξυπνήσει λίγο...

να σημειώσω ότι το χαμόγελο δεν κάνει κάποια σύσταση αλλά κινεί εισαγγελική διαδικασία...

Link to comment
Share on other sites

αν οπως λες τα χτυπαει λες να σταματησει μετα απο μια συσταση η συμβουλη δικη η του οποιουδηποτε δεν νομιζω

θα σου ελεγα να παρεις το χαμογελο του παιδιου

 

μπορεις πρωτα να κανεις ισως πρωτα μια καταγγελεια στην αστυνομια για να της κανουν μια συσταση αλα δεν νομιζω να εχει αποτελεσματα

Η οικογενοια μου ειναι ολη μου η ζωη

 

328e.jpg328ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να εισαι πολυ σιγουρη για το τι συμβαινει στο σπιτι του αλλουνου για να κανεις καποια καταγγελια ειδικα σαν και αυτη που προαναφερεις. Συμφωνω οτι το ξυλο δεν ειναι η λυση αλλα ποια μαμα δεν βγαινει εκτος εαυτου καποια στιγμη ή δεν θα φωναξει στα παιδια της, ή δεν θα τσιριξει ή δεν θα ριξει μια στον κ@λο??? Εγω προσωπικα δεν γνωριζω καποια τετοια μαμα τουλαχιστον στον περιγυρω μου απο συζητησεις με φιλες και συναδελφους μου και αν κρινω απο τον εαυτο μου επειδη ο μικρος μου δεν με ακουει καθολου υπαρχουν φορες που θα του φωναξω δυνατα και μπορει να ακουστω στον απο πανω οροφο ή σε καποιο γειτονα, αυτο τι σημαινει οτι πρεπει να μου κανουν καταγγελια??? Επειδη δεν εχεις αποδειξεις πως τα δερνει προτεινω μαις και το ακουσες σε ενα χρονο δυο φορες να ερθεις σε επαφη μαζι της, να τη γνωρισεις καλυτερα για να δεις τι σοι ανθρωπος ειναι πριν κανεις το οτιδηποτε. Ας μην παιρνουμε βιαστικες αποφασεις για τοσο σοβαρα θεματα...:wink:

ΝΙΚΟΛΑΣ 15-03-2009!!!!ΣΕ ΑΓΑΠΑΜΕ ΤΡΕΛΑ ΜΩΡΟ ΜΟΥ!!!!

ΜΠΕΜΠΑΚΟΣ ΤΟ ΚΟΥΚΛΙ ΜΑΣ..ΗΡΘΕ...19-11-2011

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γνωμη μου ειναι πως οπωσδηποτε πρεπει να κανεις κατι αλλα μονο αν εισαι 1000/100 σιγουρη οτι τα παιδια οντως τα χτυπουν κ τα κακομεταχειριζονται.Οι φωνες δεν σημαινουν απαραιτητα ξυλο κ τα κλαματα ειναι ασταθης ενδειξη καθως μπορει να κλαινε για αλλους λογους.Φανταζεσαι να μην συμβαινει κατι τετοιο κ να εκτεθεις?Τα δικα μου κλαινε νυχθημερον,κανεις δεν τα χτυπαει,απλως δεν γινεται το δικο τους ,βγαζουν δοντια κλπ.Στην θεση σου θα εψαχνα αποδειξεις,προς το παρον εχεις ενδειξεις.

Link to comment
Share on other sites

Yπαρχει και ο συλλογος ELIZA (μολις τωρα ειδα τη διαφημιση στην τηλεοραση) για τα κακοποιημενα παιδια. Τηλεφωνεις στο 11525. Ισως και απο κει μπορει να σου δωσουν καποια συμβουλη, ή να παρεμβουν οι ιδιοι για συσταση.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πάντως ας μην υποτιμούμε την δύναμη του διαλόγου κ να καταφεύγουμε απευθείας σε καταγγελία...

 

εδώ και κανένα 3μηνο με απασχολούσε το ότι ένα συγγενικό μου πρόσωπο που έχουμε κ επαγγελματικές επαφές, χτυπούσε το κοριτσάκι της...δεν το σκότωνε στο ξύλο, αλλά έριχνε σφαλιάρες όταν δεν την άκουγε κ της τραβούσε τα μαλλιά συχνά πυκνά (έχει ιδιαίτερη ευαισθησία η μικρή στα μαλλιά κ το βρήκε αποκούμπι να το κάνει όποτε της έφερνε αντιρρήσεις)

 

Πιστέψτε με είναι 1000 φορές πιο δύσκολο να μιλήσεις ή να κάνεις ο,τιδήποτε όταν το άτομο είναι γνωστό σου με καθημερινές επαφές παρά ένας άγνωστος...

 

Εν πάσει περιπτώσει (μετά από συζητήσεις επί συζητήσεων με τον σύζυγό μου επί του θέματος - κ την παρότρυνση ότι κάτι επιτέλους πρέπει να κάνει με μια και μοναδική μου φίλη που το μοιράστηκα) και αφού με απείλησε ο σύζυγος ότι αν δεν κάνω κάτι σε 1 εβδομάδα θα κάνει καταγγελία αυτός!!!! αποφάσισα να της μιλήσω...

 

περίμενα έντονη αντίδραση (στοιχείο του χαρακτήρα της) -μούτρα κλπ...τίποτα από αυτά δεν πήρα...

 

την πλησίασα όμως με αγάπη, γι αυτήν και πιο πολύ για τη μικρή...της είπα ότι το βλέπω κ με πονάει η ψυχή μου, ότι τόσο καιρό που εφαρμόζει αυτό το σύστημα...μόνο βελτίωση στο χαρακτήρα της δεν έχει δει, ότι πέρασα προχθές δίπλα από τη μικρή κ τρόμαξε κ έβαλε τα χεράκια της για προστασία...κλπ κλπ...(είπα ό,τι ένιωθα τελος πάντων)

 

η κοπέλα δάκρυσε, μου είπε ότι το κάνει ασυναίσθητα επειδή της έγινε συνήθεια, (η κόρη της είναι 3 και την χτυπάει από 1 έτους) ότι θέλει να αλλάξει, κ ότι ζηλεύει πολύ την σχέση μου με τη δική μου κόρη....(αλλά εγώ έχω καλό παιδί είπε...το δικό της δεν είναι έτσι...!!!!!!!!!!) - αυτό το αφήνω ασχολίαστο!!!

 

της πρόσφερα τη βοήθειά μου...της είπα ότι όποτε έχει νεύρα κ πάει να ξεσπάσει...να φέρνει το παιδί σπίτι μου, ότι είναι πάντα ανοιχτό..και ότι θα είμαι εκεί...

 

τέλος πάντων η συζήτηση θεωρώ ότι είχε αίσιο αποτέλεσμα...το μέλλον θα δείξει βέβαια...

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι κατα στο ξηλο και υπερ στην τιμωρια ...ναι ειμαι φωνακλου .......υποθετο οτι αν εμενα σε διαμερισμα θα με ειχαν διωξει ή θα ειχαν φερει την προνοια .....

Φωναζω πολυ ...το παραδεχομε ....δεν κτυπαω τα παιδια μου εκτος καμια στον ποπο στην μικρη μια στης χιλιες ή καμια στο στόμα .......οταν βριζουν τα μεγαλα...αλλα να γίνει μια φορα τον χρονο ...... ναι ...βαζω τιμωριες του τυπου δεν θα δεις τηλεοραση ή δεν θα παιξεις κομπιουτερ τιποτα φοβερο....αλλα πιανει

 

και οταν φωναζω θα το κανω την τεταρτη φορα που θα πω το ιδιο πραγμα να κανουν οταν οι αλλες τρεις ειναι ηρεμες .....μπορει να ειναι κουφα τα παιδια μου δεν ξερω.....και γνωριζω βεβαια οτι το κανουν πολλες φορες επιτιδες για να με τσιτωσουν και πεφτω στην παγιδα τους τα μεγαλα τουλαχιστον

ΓΙαυτο πρεπει να σιγουρευτεις 100 τις 100 οτι η κατασταση ειναι απραδεκτη...

Link to comment
Share on other sites

το ότι τα χτυπάει το έχω καταλάβει

πρέπει να το δω??? αφού την ακούω να λέει (όταν είμαι στο μπαλκόνι μου κι είναι ανοιχτή και η δικιά της πόρτα) "αν δε φας όλο το φαγητό σου θα σε δείρω με την παντόφλα"

δηλαδή αν δέρνεις (ή απειλείς ότι θα δείρεις) και μάλιστα με παντόφλα επειδή δεν τρώει όλο το φαγητό του το 3χρονο, σε άλλες πιο σοβαρές περιπτώσεις τι κάνεις?

πάντως συμφωνώ μαζί σας ότι πρέπει μάλλον να γίνει ένα άλλο βήμα πριν την καταγγελία σε εισαγγελέα-αστυνομία κλπ... να την γνωρίσω καλύτερα; μάλλον πρέπει να το προσπαθήσω...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

το ότι τα χτυπάει το έχω καταλάβει

πρέπει να το δω??? αφού την ακούω να λέει (όταν είμαι στο μπαλκόνι μου κι είναι ανοιχτή και η δικιά της πόρτα) "αν δε φας όλο το φαγητό σου θα σε δείρω με την παντόφλα"

δηλαδή αν δέρνεις (ή απειλείς ότι θα δείρεις) και μάλιστα με παντόφλα επειδή δεν τρώει όλο το φαγητό του το 3χρονο, σε άλλες πιο σοβαρές περιπτώσεις τι κάνεις?

πάντως συμφωνώ μαζί σας ότι πρέπει μάλλον να γίνει ένα άλλο βήμα πριν την καταγγελία σε εισαγγελέα-αστυνομία κλπ... να την γνωρίσω καλύτερα; μάλλον πρέπει να το προσπαθήσω...

 

ε καλα κ γω εχει τυχει να πω στο μικρο "αν δεν κατσεις καλα θα φας ξυλο" αλλα δεν του εχω δωσει τελιικα ξυλια Απ την αλλη και φωνες αμα κανει καμια αταξια εχουμε στο σπιτι κ οταν τον βαζω τιμωρια κλαει κ χτυπιεται κ οδυρεται. Εσυ βεβαια ξερεις καλυτερα μιας κ εχεις πιο συχνη επαφη κ πιο ολοκληρωμενη εικονα της καταστασης αλλα αυτο που σου λενε τα κοριτσια οτι πρεπει να σαι απολυτα σιγουρη πρωτα για οποιαδηποτε κινηση, εχουν δικιο.

Ισως κ γι αυτο θα μπορουσες να αποκτησεις πιο συχνη επαφη μαζι της γιατι αν ειναι ετσι οντως τα πραγματα, σιγουρα κ μπροστα σου θα γινει κατι καποια στιγμη κ δεν θα μπορεσει να συγκρατηθει...

Μετα την καταιγίδα, έρχεται πάντα η λιακάδα.

Link to comment
Share on other sites

καλα κοιτα κι ο δικος μου οταν κλαιει και φωναζει μεχρι το θεο ειναι για λογους του στυλ "γιατι μπηκες πρωτη στο μπανιοοοοοο, γιατι δεν σηκωσα εγω το τηλεφωνοοοοοοο," και αλλα τετοια ανουσια. οπου ειτε φωναζω κι εγω (σταματααααααα), ειτε (τωρα πια) καθομαι και περιμενω ποτε θα ξεσπασει και θα τελειωσει ολο αυτο. αλλά μιλαμε για κλαμα και οδυρμο!

πολλες φορες εχω απειλησει "θα σε λιωσω, θα σε πατησω κατω" και μετα τον πιανω και τον λιωνω στα φιλια και ξεραινεται στα γελια και τις κραυγες.

θελω να πω οτι θελει να εισαι απολυτως σιγουρη για το τι συμβαινει. μια πρωτη ευθεια αντιμετωπιση και ισως μεσα απο την προσωπικη επαφη σας θα ηταν καλυτερη?

 

 

εγραφα παραλληλα με την pasoumi

Link to comment
Share on other sites

μαλλον πρεπει να την καλεσεις για κανα καφεδακη να την γνωρισεις απο κοντα και να παιξουνε τα παιδια σας .....θα καταλαβεις νομιζω πολυ απο την κουβεντα σας και απο τον τροπο που μιλας εσει στα δικα της παιδια ποσο μαζεμενα ειναι .....ή ανετα...... τα παιδια που κακοποιουντε φενοντε αρκει να τα προσεξεις καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

Οπως διάβασα πιο πάνω "Δικαιώματα κ Νόμοι για το παιδί και τον ενήλικα Σωματική τιμωρία, ενδοοικογενειακή βία, σεξουαλική κακοποίηση, λεκτική κακοποίηση, ρατσισμός..."έμεινα εδώ και διαβάζοντας όλα τα ποστ είμαστε όλες για "μέσα" που φωνάζουμε και απειλούμε τις περισσότερες φορές με τα :"Μηηηηηηηηηηηηηηηηη το κάνεις αυτό,πρόσεχε","μη χτυπάς τον αδερφό σου","γιατί δεν ακούς όταν σε μιλάω και με κάνεις να φωνάζωωωωωωωωω,αμάν πια".

Δεν γίνεται να μην φωνάξεις ειδικά όταν είσαι μαμά 24ωρου βάσεως(δε δουλεύεις) θα καταλήξεις με αντικαταθλιπτικά,πρέπει να εκτονωθείς με κάποιο τρόπο.Ο άντρας μου λέει μίλα τους ήρεμα ,του λέω για δοκίμασε εσύ να δούμε ,σας πληροφορώ πως σ'ένα 2ωρο έχει γίνει ηφαίστειο έτοιμο να εκραγεί και φωνάζει πιο πολύ από εμένα ,εγώ πόσο να αντέξω όλη την ημέρα....

Δε λέω ότι το ξύλο φέρνει τα επιθυμητά αποτελέσματα αλλά είναι κάποιες φορές που δεν μπορείς να αντισταθείς και θαρρείς πως και αυτά τα παιδιά τρώγονται να τις φάνε για να ηρεμήσουν,τι να πω....(σε καμμία περίπτωση δεν υποστηρίζω την αναφερόμενη μαμά).

Και όταν δεν σε υποστηρίζει & βοηθάει ο άντρας σου πως θα τη βγάλεις καθαρή.....????

ΟΣΟ ΠΕΡΝΑΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΔΕΝΟΜΑΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ,ΠΩΣ ΘΑ ΞΕΠΕΡΑΣΤΕΙ ΤΟ ΟΙΔΙΠΟΔΕΙΟ ???????????????

1ος Αγγελος :31/10/08 ;)

2ος Αγγελος :01/04/10.:P

Link to comment
Share on other sites

Οπως διάβασα πιο πάνω "Δικαιώματα κ Νόμοι για το παιδί και τον ενήλικα Σωματική τιμωρία, ενδοοικογενειακή βία, σεξουαλική κακοποίηση, λεκτική κακοποίηση, ρατσισμός..."έμεινα εδώ και διαβάζοντας όλα τα ποστ είμαστε όλες για "μέσα" που φωνάζουμε και απειλούμε τις περισσότερες φορές με τα :"Μηηηηηηηηηηηηηηηηη το κάνεις αυτό,πρόσεχε","μη χτυπάς τον αδερφό σου","γιατί δεν ακούς όταν σε μιλάω και με κάνεις να φωνάζωωωωωωωωω,αμάν πια".

Δεν γίνεται να μην φωνάξεις ειδικά όταν είσαι μαμά 24ωρου βάσεως(δε δουλεύεις) θα καταλήξεις με αντικαταθλιπτικά,πρέπει να εκτονωθείς με κάποιο τρόπο.Ο άντρας μου λέει μίλα τους ήρεμα ,του λέω για δοκίμασε εσύ να δούμε ,σας πληροφορώ πως σ'ένα 2ωρο έχει γίνει ηφαίστειο έτοιμο να εκραγεί και φωνάζει πιο πολύ από εμένα ,εγώ πόσο να αντέξω όλη την ημέρα....

Δε λέω ότι το ξύλο φέρνει τα επιθυμητά αποτελέσματα αλλά είναι κάποιες φορές που δεν μπορείς να αντισταθείς και θαρρείς πως και αυτά τα παιδιά τρώγονται να τις φάνε για να ηρεμήσουν,τι να πω....(σε καμμία περίπτωση δεν υποστηρίζω την αναφερόμενη μαμά).

Και όταν δεν σε υποστηρίζει & βοηθάει ο άντρας σου πως θα τη βγάλεις καθαρή.....????

αχ ποσο δικιο εχεις,,ειμαι 24 ωρες το 24 ωρο με τον μικρο,τι να πω τον παω συνεχεια βολτες,παιζω μαζι του διαφορα παιχνιδια,κανουμε πολλα μαζι,τον κοιμιζω τον ταιζω μονο εγω κανενας αλλος,εχει τα νευρα του εγω θα τον ηρεμησω,γκρινιαζει γιατι του βγαινουν τα δοντακια εγω θα τον ηρεμησω,κανει σκανταλιες εγω να τον συνετισω,κανει ζημιες εγω να του εξηγεισω ε καπου βρε κοριτσια σαλταρεις...καμια φορα πιανω τον εαυτο μου να του φωναζω χωρις να το θελω αλλα τι να κανεις δεν παλευεται,καμια φορα και στο ποπουδακι,η μαμα μου λεει ποτε στο προσωπο και ποτε στα χερια γιατι φοβουνται μετα και ανοιγοκλεινουν τα ματακια σαν τικ,στο ποπουδακι ουτε που το καταλαβαινει λεω εγω τωρα ....παντως πρεπει πρωτα να ειμαστε σιγουροι οτι προκειται πραγματι για ξυλοφαρμο και μετα να αντιδραμε...δεν θα ξεχασω ποτε μια κοπελα μου ειχε πει πως μια μερα ενα παιδακι ειπε στη μαμα του μαμα πηρα το κραγιον σου και εγραψα κατι στο σεντονι σου τοτε η μανα νευριασε τοσο πολυ που της χαλασε το σεντονι οπου χτυπησε το παιδακι μεχρι θανατου..οταν πηγε στο δωματιο να δει εγραφε με μεγαλα γραμματα μανουλα σαγαπω...ηταν ειδη πολυ αργα για το παιδακι...
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δεν θα ξεχασω ποτε μια κοπελα μου ειχε πει πως μια μερα ενα παιδακι ειπε στη μαμα του μαμα πηρα το κραγιον σου και εγραψα κατι στο σεντονι σου τοτε η μανα νευριασε τοσο πολυ που της χαλασε το σεντονι οπου χτυπησε το παιδακι μεχρι θανατου..οταν πηγε στο δωματιο να δει εγραφε με μεγαλα γραμματα μανουλα σαγαπω...ηταν ειδη πολυ αργα για το παιδακι...

Τι λες τώρα μου σηκώθηκε η τρίχα!!!!!!!!

Καμιά φορά που φωνάζω και μετά έρχεται και με αγκαλιάζει με πιάνουν όχι απλά ενοχές αλλά να ανοίξει η γη να με καταπιεί που αντιδρώ έτσι και εμένα δεν είναι 1 αλλά 2 (ζωή να 'χουν)......

ΟΣΟ ΠΕΡΝΑΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΔΕΝΟΜΑΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ,ΠΩΣ ΘΑ ΞΕΠΕΡΑΣΤΕΙ ΤΟ ΟΙΔΙΠΟΔΕΙΟ ???????????????

1ος Αγγελος :31/10/08 ;)

2ος Αγγελος :01/04/10.:P

Link to comment
Share on other sites

Yπαρχει και ο συλλογος ELIZA (μολις τωρα ειδα τη διαφημιση στην τηλεοραση) για τα κακοποιημενα παιδια. Τηλεφωνεις στο 11525. Ισως και απο κει μπορει να σου δωσουν καποια συμβουλη, ή να παρεμβουν οι ιδιοι για συσταση.

 

 

Aυτο πηγα να γραψω και εγω, τους ειχα παρει στο παρελθον, ειναι πολυ συνεργασιμοι

Επειδη βλεπω πολλους εδω μεσα να δικαιολογουν το ξυλο η να θεωρουν οκ τις φωνες...ξυπνηστε λιγο και καταλαβετε οτι η βια ειναι βια ειτε σωματικη ειτε λεκτικοι.Οσοι γκαριζετε, ποσες φορες εχετε σκυψει στο υψος του παιδιου σας και να του μιλησετε κοιτωντας το στα ματια?Για να περασει το μυνημα σας θα πρεπει να ασκειτε βια?Τα παιδια τι μυνημα παιρνουν?Οτι οταν δεν περναει αυτο που θεωρουν σωστο θα δινουν και καμια ελαφρια(η οχι)και θα τους ακουει ολο το τετραγωνο?

Θλιβομαι και μονο που τα διαβαζω ....

9rQUp2.png
Link to comment
Share on other sites

........και μονο που θα ακουσει το παιδι οτι καποιος το υποστηριζει, θα νιωσει πιο δυνατο να ζητησει βοηθεια και, κυριως, θα συνειδητοποιησει οτι δεν ειναι φυσιολογικο οι ενηλικες να κακοποιουν τους πιο αδυναμους..............

Τώρα το βράδυ διάβασα όλο το thread μονορούφι και ομολογώ ότι αναστατώθηκα πολύ!!

Αυτά τα λόγια του "γλυκού", που εκανα quote είναι κατ΄εμέ τα πιο θεϊκά, που διάβασα σε όλο το thread!!! Τα ξαναβάζω μόνα τους, γιατί ο ¨γλυκός" τα ανέφερε μέσα σε ένα μεγάλο post και ενδεχομένως να διέφυγαν από κάποιους....;)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

μεταφερθήκανε εδώ http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=90817

δημοσιεύσεις είτε off topic είτε που είχαν ως θεματολογία την χρήση βίας στην διαπαιδαγώγηση στων παιδιών

Παρακαλούμε λάβετε υπόψη τον τίτλο του θέματος, και προσπαθήστε να παραμείνετε εντός αυτής της θεματολογίας.

Είναι σημαντικό για τους μελλοντικούς αναγνώστες και για τον χρήστη που δημοσίευσε το αρχικό ερώτημα, να ανοίγετε ένα νέο θέμα ύστερα από αναζήτηση με στόχο την κάλυψη της νέας θεματολογίας που προέκυψε, στην περίπτωση που μια συζήτηση αρχίζει να αποκλίνει απο θέμα στο οποίο αναφέρεται ο τίτλος.

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

δεν έχω καταλάβει τίποτα

για΄τι μεταφέρθηκαν οι συζητήσεις στο αρχείο? και γιατί εκεί δε μπορώ να απαντήσω? δηλαδή η συζήτηση συνεχίζεται εδώ??

είχα 3-4 μέρες να μπω στο φόρουμ και κουφάθηκα

γιατί ρε παιδιά??? είναι βία, είτε το κάνεις, είτε το τσιρίζεις, οι άνθρωποι που με αυτόν τον τρόπο κακοποιούν τα παιδιά τους είναι άρρωστοι

μπήκα σήμερα να σας γράψω τι την άκουσα να λέει χτες στο παιδί της και καράφλιασα:

"εκεί που θα πάμε θα δείχνεις χαρούμενος, αλλιώς θα φας ξύλο. Σου δίνω μια ευκαιρία: 1-2-3 (να δει αν χαμογελάει)"

κόντεψα να κάνω εμετό στο μπαλκόνι και με πιάσαν τα κλάμματα

 

και ΟΧΙ δε δίνουμε ούτε μια στον πωπό ούτε στα χέρια, ούτε πουθενά, μιλάμε με τα παιδιά μας κι έχουμε ΥΠΟΜΟΝΗ, το ξύλο δείχνει το δικό μας πρόβλημα και την έλλειψη υπομονής - αν ήταν πιο ΄μεγαλόσωμα από εμάς θα τα χτυπούσαμε???

έλεος πια

Link to comment
Share on other sites

"εκεί που θα πάμε θα δείχνεις χαρούμενος, αλλιώς θα φας ξύλο. Σου δίνω μια ευκαιρία: 1-2-3 (να δει αν χαμογελάει)"

κόντεψα να κάνω εμετό στο μπαλκόνι και με πιάσαν τα κλάμματα

 

:(:(:(

ψυχούλα μου............

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Πριν τέσσερα χρόνια στο διπλανό (διπλανές βεράντες) έμεναν μια τριμελής οικογένεια. Η γυναίκα από Ρουμανία ο άνδρας ειδικός φρουρός και το 3χρονο αγοράκι τους....Το πρόβλημα το είχαν μεταξύ τους γιατί τσακώνονταν συνεχώς σαν ζευγάρι όταν λέμε για τσακωμό εννοούμε τον απόλυτο παραλογισμό. Είχαν καλέσει αστυνομία την άλλη την κυνηγούσε με το γλομπ πως το λένε αυτό στον δρόμο μιλάμε για τραγική κατάσταση.... Δεν μιλάγαμε με τον άνδρα μου γιατί λέμε "άσε δεν ξέρεις τι γίνεται".....βέβαια μέσα μας βράζαμε γιατί λυπόμασταν το παιδάκι που τους έβλεπε σε αυτή την κατάσταση και έκλαιγε και οδυρόταν...

Ενα απόγευμα καθόμουν στο μπαλκόνι και άρχισε η γνωστή ιστορία....κάποια στιγμή βγαίνουν έξω και άρχισαν πάλι τον τσακωμό το παιδί να κλαίει και να χτυπιέται στην κυριολεξία το είχαν πιάσει ο ένας από την μία και ο άλλος από την άλλη και δεν το άφηναν. "όχι εγώ θα πάρω το παιδί όχι εσύ ....εκεί που άρχισαν να χτυπιουνται στην κυριολεξία χτύπησαν και το παιδί...ε πραγματικά δεν άντεξα και άρχισα να τσιρίζω ..."καλά δεν ντρέπεστε λίγο , ξεφτίλες άνθρωποι , τι σας φταίει το παιδί βρε άρχηστοι -ο άνδρας μου έκανε νόημα να σταματήσω αλλά είχα αφηνιάσει στην κυριολεξία....εάν δεν σταματήσετε τώρα αμέσως θα καλέσω την αστυνομία , το ακούτε τους λέω?? Τίποτα χαμπάρι ... κάλεσα στην αστυνομία και ήρθε αμέσως αφού τους ήξεραν πλέον....το παιδί σε τραγική κατάσταση... τους πήγαν όλους στο τμήμα , ευτυχώς είχε έρθει και γυναίκα αστυνομικός και είχε πάρει αγκαλιά το παιδί και προσπαθούσε να συνεφέρει την καστάσταση.... Κάναμε πολύ καιρό να τους δούμε .....μετά από ένα μήνα έφυγαν...μάθαμε ότι χώρισαν και το παιδί μένει με τον πατέρα πλέον στην επαρχία...ελπίζω να βρήκε την γαλήνη η ψυχούλα!!!!

 

Πόσα γίνονται τέτοια καθημερινά ο θεός ξέρει ...και υπάρχουν και χειρότερα ακόμα και σεξουαλική κακοποίηση από τους ίδιους τους γονείς από τον ίδιο τον πα-τέρα. Τι να πω πρέπει η δικαιοσύνη να γίνει ποιο αυστηρή σε αυτά τα ζητήματα...είναι παιδιά για όνομα του θεού...αν θέλετε να βγάλετε τα απωθημένα σας ρε ρεμάλια βγάλτε τα στον εαυτό σας...άι σιχτίρ πια με τους ανώμαλους όλους...σόρρυ αλλά τα έχω πάρει τελείως με αυτά τα ζητήματα...

Δύο πράγματα πρέπει να δίνουμε στα παιδιά μας, βαθιές ρίζες και γερά φτερά!!!

Link to comment
Share on other sites

Aυτο πηγα να γραψω και εγω, τους ειχα παρει στο παρελθον, ειναι πολυ συνεργασιμοι

Επειδη βλεπω πολλους εδω μεσα να δικαιολογουν το ξυλο η να θεωρουν οκ τις φωνες...ξυπνηστε λιγο και καταλαβετε οτι η βια ειναι βια ειτε σωματικη ειτε λεκτικοι.Οσοι γκαριζετε, ποσες φορες εχετε σκυψει στο υψος του παιδιου σας και να του μιλησετε κοιτωντας το στα ματια?Για να περασει το μυνημα σας θα πρεπει να ασκειτε βια?Τα παιδια τι μυνημα παιρνουν?Οτι οταν δεν περναει αυτο που θεωρουν σωστο θα δινουν και καμια ελαφρια(η οχι)και θα τους ακουει ολο το τετραγωνο?

Θλιβομαι και μονο που τα διαβαζω ....

 

like like like

Link to comment
Share on other sites

Aυτο πηγα να γραψω και εγω, τους ειχα παρει στο παρελθον, ειναι πολυ συνεργασιμοι

Επειδη βλεπω πολλους εδω μεσα να δικαιολογουν το ξυλο η να θεωρουν οκ τις φωνες...ξυπνηστε λιγο και καταλαβετε οτι η βια ειναι βια ειτε σωματικη ειτε λεκτικοι.Οσοι γκαριζετε, ποσες φορες εχετε σκυψει στο υψος του παιδιου σας και να του μιλησετε κοιτωντας το στα ματια?Για να περασει το μυνημα σας θα πρεπει να ασκειτε βια?Τα παιδια τι μυνημα παιρνουν?Οτι οταν δεν περναει αυτο που θεωρουν σωστο θα δινουν και καμια ελαφρια(η οχι)και θα τους ακουει ολο το τετραγωνο?

Θλιβομαι και μονο που τα διαβαζω ....

 

Όσοι δικαιολογούν το ξύλο ή τις φωνές προς τα παιδιά τους είναι γιατί εκείνοι τρώνε ξύλο και κακοποιούνται από τους συντρόφους τους.Πόσες φορές έδω μέσα έχουμε διαβάσει για ξύλο και λεκτική βία σε θέματα με τίτλο "Να τον χωρίσω;". Όχι μ..ρή κάτσε και φάτες!Υπήρξα παιδί που έτρωγε άγριο ξύλο από τον πατέρα του μέχρι τα 17 του χρόνια κι ενώ φοβόμουν πως θα ήμουν κι εγώ έτσι με το δικό μου παιδί τουναντίον μου έχει γυρίσει εντελώς ανάποδα σε φάση ότι όποιος το πειράξει θα τον "θάψω"!:P

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

εγω τι να κανω δηλαδη.... ειμαι 15 χρονων και επειδη ειμαι με εναν τσιγγανο μαζι ο πατερας μου με χτυπαει συνεχεια..........δεν αντεχω με χτυπαει παντου φωναζει βριζει ! σημερα παλι τα ιδια του φωναξα οτι θα τον κλεισω στη φυλακη ( γιατι ξερω οτι απαγορευετεαι γονιος να χτυπα το παιδι του ) και αυτος χτυπουσε πιο πολυ....και ερχτεαι μετα η μητερα μου και μου λεει δεν ντρεπεσαι να λες τετοια πραματα ? ..............ΕΓΩ να ντρεπομαι η ΑΥΤΟΙ που δεν τους νοιαζει που χτυπουν το παιδι τους !!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...