Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

επιδομα τριτεκνων απο ΟΓΑ


Recommended Posts

Τελικα ψηφιστικε αυτο?Με τα 40000????

Απο οσο ξερω οχι ακομα αλλα ειναι θεμα ημερων εκτος αν ηταν μεσα στο πολυνομοσχεδιο που ψιφηστικε προχθες...:confused:....αλλά θα συνδιασουν και την πολυτεκνικη ιδιοτητητα με το εισοδημα....αυτο ειναι το κουφο της ολης ιστοριας....!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 204
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ασε μονο που το σκεφτομαι νευριαζω....

Μας τιμωρουν που φερνουμε στον κοσμο Ελληνοπουλα!!!

Εχουν ισοπεδωσει τις οικογενειες.Το ιδιο μεγαλωνουν 3 παιδια,το ιδιο μεγαλωνουν 5-6????

ΤΑΣΟΣ 9/2/09

ΧΡΗΣΤΟΣ 21/7/10

ΘΑΝΟΣ 21/7/10

Link to comment
Share on other sites

Παντως οτι κατι παιζετε.........παιζετε!!!!

 

Εδω μια μικρη βοηθεια εδωσαν με το τριτεκνικο επιδομα και αυξηθηκαν τα Ελληνοπουλα.Αυτο μας δειχνει οτι ο κοσμος θελει να κανει παιδια αλλα δεν μπορει και χρειαζεται στηριξη....Στον περιγυρο μου μονο ξερω πολλους τριτεκνους απο εκει που εβλεπες 1 και 2 παιδια.....αρα για να το κοβουν...........βγαλ'τε συμπερασμα.......

 

6/8/2000-25/6/2003-6/5/2007-11/1/2010

Link to comment
Share on other sites

Για την Εριφιλι που ρωτησε για δικαιολογητικα,εμενα δεν μου ζητησαν πιστοποιητικο οικογενειακης καταστασης τυπου ΟΓΑ.Εδωσα το απλο απο τον δημο...Τυπου ΟΓΑ εδωσα για το πολυτεκνικο επιδομα οταν γεννησα το 4ο....

 

6/8/2000-25/6/2003-6/5/2007-11/1/2010

Link to comment
Share on other sites

keli δε θελω να πιστεψω πως υπαρχει κοσμος που κανει 3ο παιδι επειδη θα παρει επιδομα....δε θελω να το πιστεψω.....

Αν αυτο εννοεις ή κατι δεν καταλαβα καλα.....

ΤΑΣΟΣ 9/2/09

ΧΡΗΣΤΟΣ 21/7/10

ΘΑΝΟΣ 21/7/10

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Giota...Και βεβαια οχι.Αυτο που εννοω ειναι οτι υπαρχει κοσμος που θελει να κανει πανω απο 2 παιδια και δεν μπορει οικονομικα, οποτε με το επιδομα το παιρνει πιο ευκολα αποφαση...Θελουν τα παιδια και τα κανουν,το επιδομα απλα ειναι μια ανασα.....

 

Να κανουν παιδια για το επιδομα δεν εχει νοημα γιατι τα εξοδα ειναι πολυ περισσοτερα....

 

6/8/2000-25/6/2003-6/5/2007-11/1/2010

Link to comment
Share on other sites

Ε ρε που έχουμε καταντήσει....:?

 

Έτσι και πας στις Σκανδιναβικές χώρες και δεις τις παροχές προς πολύτεκνους θα πάθεις κατάθλιψη....

Αλλά τώρα μη συγκρίνουμε σ@βρ*κα με γραβάτες...

 

Keli μου, τι κάνεις βρε ψυχή;:-P

Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!!!!

I have been blessed with five angels!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites

keli εχεις δικιο.Ειναι αρκετοι που θελουν πολλα παιδια,αλλα δεν εχουν καμια στηριξη.Κι εγω αν ειχα οικονομικη δυνατοτητα (και δεν εννοω μονο τα λεφτα)ακομη κ ενα σπιτι μεγαλυτερο θα το σκεφτομουν να κανω και 4ο.Δεν περιμενα τα λεφτα του ΟΓΑ για να μου πει ποσα παιδια θα κανω αλλα χαιρομαι που εχω εστω κ μια πενιχρη βοηθεια.Ειναι κριμα να κοψουν τα τριτεκνικα κ πολυτεκνικα επιδοματα γιατι πλεον κ οι αναγκες των παιδιων ειναι πολυ μεγαλες!

Αν δε μας στηριξει το κρατος πως εμεις να βοηθησουμε????

ΤΑΣΟΣ 9/2/09

ΧΡΗΣΤΟΣ 21/7/10

ΘΑΝΟΣ 21/7/10

Link to comment
Share on other sites

Ε ρε που έχουμε καταντήσει....:?

 

Έτσι και πας στις Σκανδιναβικές χώρες και δεις τις παροχές προς πολύτεκνους θα πάθεις κατάθλιψη....

Αλλά τώρα μη συγκρίνουμε σ@βρ*κα με γραβάτες...

 

Keli μου, τι κάνεις βρε ψυχή;:-P

Βασδελακι τι κανεις;τα παιδακια σου καλα;;:Pσου εστειλα και πμ.

 

Ασε δεν θα παω θα κατσω εδω...:)Καλυτερα να μην ξερεις καμια φορα....

Δεν υπαρχει καμια συγκριση σαφως,εδω δινουν ψιχουλα και τωρα τα παιρνουν πισω και αυτα....

 

6/8/2000-25/6/2003-6/5/2007-11/1/2010

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!

 

Άκουσα χθες στις ειδήσεις ότι πήραν πίσω αυτό που είχαν πει για τον πλαφόν των 40.000 ευρώ...Θα δίνονται λέει κανονικά τα επιδόματα 3τέκνων- πολυτέκνων!:P

 

Ξέρει καμιά σας τίποτα περισσότερο;

Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!!!!

I have been blessed with five angels!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κορίτσια!

 

Άκουσα χθες στις ειδήσεις ότι πήραν πίσω αυτό που είχαν πει για τον πλαφόν των 40.000 ευρώ...Θα δίνονται λέει κανονικά τα επιδόματα 3τέκνων- πολυτέκνων!:P

 

Ξέρει καμιά σας τίποτα περισσότερο;

ω!!!!ναι τα πηραν ολα πισω...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.! Μήπως κάποιος γνωρίζει ποιές είναι οι άλλες δύο προυποθέσεις??? Αυτή για το πλαφόν των 40000 ευρώ όντως αποσύρθηκε. Οι άλλες ποιές ήταν????? Θυμάται κανείς???

Αγάπη.... η χαραμάδα της αιωνιότητας..

Ernesto Cardenal

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

δεν πήρα είδηση ότι έγινε λόγος για το εφάπαξ επίδομα!

νόμισα ότι το αυτό που προσπαθούν κ θα ξαναπροσπαθήσουν να κόψουν είναι αυτά τα 178 ευρώ δλδ το επίδομα 3ου παιδιού. σε κάθε περίπτωση δεν πείραξαν τίποτα προς το παρόν αλλά θα επανεξεταστεί το θέμα είπε ο φίλτατος λοβέρδος το μάρτη... αυτός πόσα παιδιά έχει θυμήστε μου...:rolleyes:.... κ πόσα παίρνει... ξαναθυμήστε μου...:shock:

 

επίσης λέω να ανοίξω λογαριασμό σε καμιά τράπεζα κ όχι στα ελτά... κριμα ο ταχυδρόμος γιατί το παιρνε το χαρτζιλικάκι του....:(

εσείς τί θα κάνετε;

945076uyzon4w470.gif

"Τί ωφελείται ο άνθρωπος εάν κερδίσει τον κόσμο όλο και χάσει την ψυχή του;"

Link to comment
Share on other sites

δεν πήρα είδηση ότι έγινε λόγος για το εφάπαξ επίδομα!

νόμισα ότι το αυτό που προσπαθούν κ θα ξαναπροσπαθήσουν να κόψουν είναι αυτά τα 178 ευρώ δλδ το επίδομα 3ου παιδιού. σε κάθε περίπτωση δεν πείραξαν τίποτα προς το παρόν αλλά θα επανεξεταστεί το θέμα είπε ο φίλτατος λοβέρδος το μάρτη... αυτός πόσα παιδιά έχει θυμήστε μου...:rolleyes:.... κ πόσα παίρνει... ξαναθυμήστε μου...:shock:

 

επίσης λέω να ανοίξω λογαριασμό σε καμιά τράπεζα κ όχι στα ελτά... κριμα ο ταχυδρόμος γιατί το παιρνε το χαρτζιλικάκι του....:(

εσείς τί θα κάνετε;

εγω ειδη το τακτοποιησα το θεμα μου....τραπεζα και παλι τραπεζα....δεν μπορουσα να κινηγαω απο πισω τον ταχυδρομο....ποτε θα ρθει...θα χει δεν θα χει λευτα....θα χαθει ή οχι το χαρτακι αν δεν με βρει στο σπιτι....να παριμενω μα τις ωρες στο ταχυδρομειο για να πληρωθω....και οσες φορες χρειαστηκε να λυψω εκτος εκεινες τις μερες να τρεχω στα κεπ για να κανω εξουσιοδοτηση......:?

Επιτελους θα μπαινει στην τραπεζα και τελος......:-P

Link to comment
Share on other sites

επίσης λέω να ανοίξω λογαριασμό σε καμιά τράπεζα κ όχι στα ελτά... κριμα ο ταχυδρόμος γιατί το παιρνε το χαρτζιλικάκι του....:(

εσείς τί θα κάνετε;

 

Θα αλλάξουμε τη σειρά των ονομάτων σε ένα λογαριασμό μας με το σύζυγό μου και θα βάλω πρώτο το όνομά μου για να μπαίνει εκεί το επίδομα. Όμως κρίμα περισσότερο για τους ταχυδρόμους.. όντως πέρνανε το χαρτζηλικάκι τους και τουλάχιστον ο δικός μας ήταν πολύ εξυπηρετικός άνθρωπος.. αν του έλεγες έλα μια άλλη μέρα γιατί έχω πρόβλημα ευχαρίστως ερχόταν... και όταν δε σε έβρισκε ξαναερχόταν την επομένη. Όπως και να έχει όμως δεν έχω καμμία επιθυμία να δίνω στο ταχυδρομείο 3 ευρώ ,ντε και καλά, για να έρχεται στο σπίτι.!!! Οπότε στην τράπεζα.

Αγάπη.... η χαραμάδα της αιωνιότητας..

Ernesto Cardenal

Link to comment
Share on other sites

Θα αλλάξουμε τη σειρά των ονομάτων σε ένα λογαριασμό μας με το σύζυγό μου και θα βάλω πρώτο το όνομά μου για να μπαίνει εκεί το επίδομα. Όμως κρίμα περισσότερο για τους ταχυδρόμους.. όντως πέρνανε το χαρτζηλικάκι τους και τουλάχιστον ο δικός μας ήταν πολύ εξυπηρετικός άνθρωπος.. αν του έλεγες έλα μια άλλη μέρα γιατί έχω πρόβλημα ευχαρίστως ερχόταν... και όταν δε σε έβρισκε ξαναερχόταν την επομένη. Όπως και να έχει όμως δεν έχω καμμία επιθυμία να δίνω στο ταχυδρομείο 3 ευρώ ,ντε και καλά, για να έρχεται στο σπίτι.!!! Οπότε στην τράπεζα.

 

Καλή μέρα σε όλους,

Εγώ είμαι καινούργια στο φόρουμ αλλά και στους τρίτεκνους.

Αποκτήσαμε το τρίτο μας παιδί μόλις πρίν 45 μέρες οπότε όπως φαντάζεστε όλα τα οποία συζητάτε είναι καινούργια για εμάς.

 

Επειδή βλέπω ότι όλοι συζητάτε για το πώς γίνεται η καταβολή του επιδόματος, ήθελα να ρωτήσω αν ο τρόπος εξαρτάται από τις περιοχές.

Το λέω αυτό γιατί όταν καταθέσαμε τα χαρτιά μας στον ΟΓΑ στη Θεσσαλονίκη μας είπαν ότι θα μας έρθει επιταγή στο σπίτι και δεν υπάρχει πρόβλεψει να κατατεθούν τα λεφτά σε κάποιον λογαριασμό.

 

Εσείς πού πήγατε και καταθέσατε αρ. λογαριασμού για να σας κατατίθεται το επίδομα στην τράπεζα;

Link to comment
Share on other sites

Ελαφίνα να χαίρεστε το καινούριο μέλος της οικογένειάς σας.!! Δυστυχώς εγώ δεν γνωρίζω αν υπάρχουν κάποιες αλλαγές ανάλογα με τον τόπο διαμονής του καθενός. Πιθανόν κάποιες μανούλες που μένουν Θεσσαλονίκη να μπορούν να σου απαντήσουν ανάλογα την εμπειρία τους.

Σε εμάς ήρθε ένα απογραφικό χαρτί με το ταχυδρομείο κανονικά, που έγραφε τα στοιχεία που είχαν για μας μέχρι τώρα και με αυτό πηγαίνεις στην τράπεζα που θέλεις ή στα ΕΛΤΑ αν επιθυμείς και το καταθέτεις αναλόγως και αυτοί πλέον επικοινωνούν με τον ΟΓΑ και το επίδομα κατατίθεται όπου έχεις επιλέξει. Είναι κάτι σαν υπεύθυνη δήλωση όπου λες ότι τα στοιχεία που ήδη έχουν είναι εντάξει και αναφέρεις ποιά είναι η επιλογή σου για να το παραλαμβάνεις.

Πάντως θυμάμαι ότι εμάς άργησαν τουλάχιστον 5 μήνες για να έρθει στο σπίτι τότε το επίδομα του 3ου παιδιού και το εφάπαξ ποσό που έδιναν τότε.... ελπίζω σε σας τώρα να είναι συντομότερες οι διαδικασίες.!!

Αγάπη.... η χαραμάδα της αιωνιότητας..

Ernesto Cardenal

Link to comment
Share on other sites

Πάντως θυμάμαι ότι εμάς άργησαν τουλάχιστον 5 μήνες για να έρθει στο σπίτι τότε το επίδομα του 3ου παιδιού και το εφάπαξ ποσό που έδιναν τότε.... ελπίζω σε σας τώρα να είναι συντομότερες οι διαδικασίες.!!

 

Ευχαριστώ πολύ vatraxi για τις ευχές σου, αλλά και για τις πληροφορίες.

Οσο για τις διαδικασίες... Απ' ότι μας είπαν θα πρέπει να περιμένουμε τουλάχιστον ένα εξάμηνο, οπότε ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΣΥΝΤΟΜΕΣ:mad:

Link to comment
Share on other sites

Καλή μέρα σε όλους,

Εγώ είμαι καινούργια στο φόρουμ αλλά και στους τρίτεκνους.

Αποκτήσαμε το τρίτο μας παιδί μόλις πρίν 45 μέρες οπότε όπως φαντάζεστε όλα τα οποία συζητάτε είναι καινούργια για εμάς.

 

Επειδή βλέπω ότι όλοι συζητάτε για το πώς γίνεται η καταβολή του επιδόματος, ήθελα να ρωτήσω αν ο τρόπος εξαρτάται από τις περιοχές.

Το λέω αυτό γιατί όταν καταθέσαμε τα χαρτιά μας στον ΟΓΑ στη Θεσσαλονίκη μας είπαν ότι θα μας έρθει επιταγή στο σπίτι και δεν υπάρχει πρόβλεψει να κατατεθούν τα λεφτά σε κάποιον λογαριασμό.

 

Εσείς πού πήγατε και καταθέσατε αρ. λογαριασμού για να σας κατατίθεται το επίδομα στην τράπεζα;

Τα χαρτια σου ποτε τα κατεθεσες στον ανταποκριτη?????αν ηταν πριν το νεο ετος καλα ειναι να ξαναπας...γιατι τωρα πρεπει να δηλωσεις και λογαριασμο τραπεζης για την πληρωμη επειδη απο το νεο ετος αλλαξε ο τροπος καταβολης του επιδοματος.....

Μαλλον οταν κατεθεσες τα χαρτια σου δεν ειχε ερθει στο ανταποκριτη η νεα εγκυκλιος.....

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα! γεννησα διδυμακια (2ο κ 3ο παιδι) το μαιο του '09 και κατεθεσα την προηγουμενη βδομαδα για το τρτεκνων.(λογω αγνοιας) θα πληρωθω απο την ημερομηνια γεννησης η καταθεσης? γνωριζει κανεις?:)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...