Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΘΕΡΜΟΜΕΤΡΟ 'Η ΚΛΑΣΣΙΚΟ???


Recommended Posts

το εβαλα αρκετες φορες σε διαστημα καποιον λεπτων και καθε φορα μου εδειχνε αλλη θερμοκρασια, αν ειχα κανει λαθος την 1η φορα οκ αλλα και 2η κ 3η?

και εγω σκεφτομουν αυτο που μπαινει στο αυτακι να δοκιμασω..ειναι ακριβο?εχει στα φαρμακεια?

 

Και μεις αυτο του αυτιου εχουμε. Ειναι Omron 60 ευρω το πηρα απο το φαρμακειο. Με βολεψε παρα πολυ γιατι οταν ειχαμε αρρωστησει τον Ιουλιο με υψηλο πυρετο επρεπε να την μετραω συνεχεια οποτε δεν ηταν δυνατον να χρησιμοποιησω κατι αλλο. Ειναι σιγουρα ακριβειας γιατι ημασταν και στο νοσοκομειο και οι θερμοκρασιες με το δικο τους θερμομετρο αυτιου ηταν ιδιες.Απλα οι νοσοκομες μου ειπαν πως παιζει ρολο αν το μωρο κοιμοταν πχ. απο την μια πλευρα και μετρησεις εκεινο το αυτακι μπορει να δειξει κατι δεκατα πιο πολυ.

Xρωμα δεν αλλαζουνε τα ματια...μονο τροπο να κοιταμε.

tALVp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


το εβαλα αρκετες φορες σε διαστημα καποιον λεπτων και καθε φορα μου εδειχνε αλλη θερμοκρασια, αν ειχα κανει λαθος την 1η φορα οκ αλλα και 2η κ 3η?

και εγω σκεφτομουν αυτο που μπαινει στο αυτακι να δοκιμασω..ειναι ακριβο?εχει στα φαρμακεια?

τα ηλεκτρονικα απ οσο ξερω πρεπει να τα αφηνεις γυρω στο δεκαλεπτο τεταρτο για να ξαναπαρεις θερμοκρασια..

εμεις εχουμε ενα της mothercare και οταν εχει πυρετο το παιδι σφυριζει διαφορετικα και αναβει κοκκινη οθονη αντι για πρασινη που αναβει σε φυσιολογικες θερμοκρασιες,,προς το παρον δεν μας εχει δειξει λαθος μετρηση..

αλλα σκεφτομαι να παρω ενα που ειναι σαν πιπιλα..γνωριζει καποια αν ειναι καλα?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, απλο θερμομετρο μπορεις να βρεις σε καποια λαικη που δεν εχει μονο μαναβικη αλλα διαφορα ηδη ειναι πολυ πιο αξιοπιστο απ ολα!

Ντανιελακι απ οτι εχω ακουσει για πιπιλα θερμομετρο ειναι οτι πιο αχρηστο !!!!Τωρα τι να σου πω ειναι οπως κ ολα τα υπολοιπα που στο ενα το μωρο βολευει κ στο αλλο οχι!

Link to comment
Share on other sites

τα ηλεκτρονικα απ οσο ξερω πρεπει να τα αφηνεις γυρω στο δεκαλεπτο τεταρτο για να ξαναπαρεις θερμοκρασια..

εμεις εχουμε ενα της mothercare και οταν εχει πυρετο το παιδι σφυριζει διαφορετικα και αναβει κοκκινη οθονη αντι για πρασινη που αναβει σε φυσιολογικες θερμοκρασιες,,προς το παρον δεν μας εχει δειξει λαθος μετρηση..

αλλα σκεφτομαι να παρω ενα που ειναι σαν πιπιλα..γνωριζει καποια αν ειναι καλα?

 

Δεν ειναι καλα...Εχω της αβεντ και ειναι παντελως αχρηστο. Για να διεξει πρεπει να πιπιλιζει τουλαχιστον 2-3 λεπτα το μωρο συνεχομενα, πραγμα που εμενα η δικη μου δεν καθοταν με τιποτα. Ολο και την εφτυνε ή της επεφτε τοτε που το χρησιμοποιησα, στους 6 μηνες μας χρειαστηκε, και παλι απο την αρχη. Ασε που αφου σφυριξε την ξαναμετρησα για να ειμαι σιγουρη και μου εβγαζε αλλα για αλλα. 35,6 την 1η φορα και 37,5 την αλλη, αντε βρες ακρη. Μην πεταξεις τα λεφτα σου.

Link to comment
Share on other sites

Εχω και γω ηλεκτρονικο αλλα δε με πειθει. Την τελευταια φορα το μωρο εκαιγε και αυτο εδειχνε 36,5. Τελικα χρησιμοποιησα το κλασικο και βρηκαμε οτι ειχε 38,7 το μωρο. Ειναι το καλυτερο αλλα οντως επικινδυνο. Δε νομιζω να το ξαναχρησιμοποιησω οταν χρειαστει γαι τι η μικρη παλευει κυριολεκτικα και μπορει να το σπασει και να τρεχουμε. Τι προτεινετε λοιπον να παρουμε αντι του κλασικου;;;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια γεια σας, έχω μια ανηψιά 18 μηνών, ο γιατρός της μας σύστησε με βεβαιότητα ένα θερμομετρο μετρησης κροταφικής αρτηρίας (μέτωπο) το οποίο το χρησιμοποιεί και ο ίδιος, και απ'ότι μου είπε, ήρθε στην Ελλάδα πριν από λίγους μήνες από την Γαλλία.

Είναι πολύ εύκολο στην χρήση και πάνω απ'όλα πολύ αξιόπιστο.

Αν θέλετε σας λέω και λεπτομέρειες.

Link to comment
Share on other sites

Εχω και γω ηλεκτρονικο αλλα δε με πειθει. Την τελευταια φορα το μωρο εκαιγε και αυτο εδειχνε 36,5. Τελικα χρησιμοποιησα το κλασικο και βρηκαμε οτι ειχε 38,7 το μωρο. Ειναι το καλυτερο αλλα οντως επικινδυνο. Δε νομιζω να το ξαναχρησιμοποιησω οταν χρειαστει γαι τι η μικρη παλευει κυριολεκτικα και μπορει να το σπασει και να τρεχουμε. Τι προτεινετε λοιπον να παρουμε αντι του κλασικου;;;;

του αυτιου απο φαρμακειο 1 δευτερολεπτο κ εμενα μου χει βγει καλο...

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γεια σας, έχω μια ανηψιά 18 μηνών, ο γιατρός της μας σύστησε με βεβαιότητα ένα θερμομετρο μετρησης κροταφικής αρτηρίας (μέτωπο) το οποίο το χρησιμοποιεί και ο ίδιος, και απ'ότι μου είπε, ήρθε στην Ελλάδα πριν από λίγους μήνες από την Γαλλία.

Είναι πολύ εύκολο στην χρήση και πάνω απ'όλα πολύ αξιόπιστο.

Αν θέλετε σας λέω και λεπτομέρειες.

 

Πες μας βεβαια!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμεις εχουμε και ηλεκτρονικο και του αυτιου.το κλασσικο εχει αποσυρθει απο την αγορα....κριμα παντως γιατι ηταν το πιο αξιοπιστο....η παιδιατρος μας εχει πει η θερμομετρηση να γινετε απο τον ποπο ως πιο αξιοπιστη και οχι απο την μασχαλη.εγω την μετραω και με τα 2.η διαφορα ειναι 2-3 δεκατα που ειναι φυσιολογικο λογο του διαφορετικου σημειου θερμομετρησης.

PRW0p2.pngORfXp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γεια σας, έχω μια ανηψιά 18 μηνών, ο γιατρός της μας σύστησε με βεβαιότητα ένα θερμομετρο μετρησης κροταφικής αρτηρίας (μέτωπο) το οποίο το χρησιμοποιεί και ο ίδιος, και απ'ότι μου είπε, ήρθε στην Ελλάδα πριν από λίγους μήνες από την Γαλλία.

Είναι πολύ εύκολο στην χρήση και πάνω απ'όλα πολύ αξιόπιστο.

Αν θέλετε σας λέω και λεπτομέρειες.

 

 

πες μου βρε αννα γι'αυτο το θερμομετρο!που το βρισκουμε?στις διαφημησεις στο πλαι δεν βλεπω τιποτα τωρα.....

PRW0p2.pngORfXp3.png
Link to comment
Share on other sites

@Γιώτα

 

νομίζω δε τη βγαζει συνέχεια τη διαφήμιση, πρέπει να πατήσεις "ανανεωση"

Πάντως δεν υπάρχει σε πολλά φαρμακεία, εδώ στη Θεσσαλονίκη τουλάχιστον, πρέπει να το παραγγείλεις από το site τους και σου το στέλνουν...

http://www.healthybaby.gr

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...