Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Υπαρχει λυση;

Σας ετυχε, πως το αντιμετωπισατε;

Ποσο καιρο κρατησε;

Ποσο συχνα εμφανιζοταν στην ημερα;

Καμμια ιδεα;

Βασιλης

 

 edit admin επεξεργασία από συντονιστή - προσθέσαμε τους εξής σύνδεσμους:

https://www.mamanatural.com/baby-colic/

https://www.webmd.com/parenting/baby/colic-treatments#1

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δυστυχώς για τους κωλικούς δεν υπάρχει κάποια θαυματουργή λύση.

 

Το δικό μου μωράκι ξεκίνησε να έχει κωλικούς περίπου στον πρώτο του μήνα, και δυστυχώς μέχρι να γίνει 5 μηνών είχαμε τρομερά προβλήματα στον ύπνο.

 

Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να το κρατάς μπρούμητα στα γόνατα και να του τρίβεις την κοιλίτσα. Εγώ πολλές φορές το έβαζα μπρούμητα και στο κρεββάτι μας και καθόμουν δίπλα του και τον χάιδευα. Βέβαια τις περισσότερες περιπτώσεις το μωράκι συνέχιζε να κλαίει...

 

Επίσδης μπορείς να δοκιμάσεις να του δώσεις λίγο χαμομηλάκι. Εμείς του δίναμε σκέτο χαμομήλι (όχι ότι του άρσεσε, αλλά προσπαθούσαμε να τον κάνουμε να πιεί λίγο). Ίσως και τα έτοιμα (π.χ. Kinderte) να βοηθούν, αν και εμάς εκτός από το γεγονός ότι δεν τα ήθελα καθόλου, ή παιδίατρος μας είπε να προτημούμε το φυσικό χαμομήλι..

 

Δυστυχώς εφόσον έχετε και εσείς αυτό το πρόβλημα, πρέπει να οπλιστείτε με υπομονή. Το ξέρω ότι δεν είναι εύκολο, όμως κάποια στιγμή θα περάσει και θα σου φαίνεται πάρα πολύ παλιό.

 

Εμένα ο μπέμπης μου έχει μπει στον 9 μήνα, και αν και ομολογώ ότι περάσαμε 5 βασανιστικούς πρώτους μήνες, πλέον, όλα αυτά τα έχω ξεχάσει.

 

Σου εύχομαι καλό κουράγιο, και να σταματήσει σε εσάς σύντομα αυτή η περίοδος. Παρεπιπτώντως λένε ότι κρατάει συνήθως μέρχι τον 3ο μήνα και ας μας πήρε εμάς λίγο περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Και παλι εξαρταται και απο το παιδι η "ενταση" αλλα και απο την "υπομονη" του...

Αν θυμαμαι καλα πανε και τοσα χρονια βλεπετε :D:D:D:D:D το χαμομιλι το φυσικο μειωνε την ενταση......

ΑΝ θυμαμαι καλα ( ρωτα παιδιατρο για σιγουρια) νομιζω οτι παιζει ρολο ΚΑΙ το γαλα..... ισω με αλλαγη μειωθει καπως...

Link to comment
Share on other sites

Και παλι εξαρταται και απο το παιδι η "ενταση" αλλα και απο την "υπομονη" του...

Αν θυμαμαι καλα πανε και τοσα χρονια βλεπετε :D:D:D:D:D το χαμομιλι το φυσικο μειωνε την ενταση......

ΑΝ θυμαμαι καλα ( ρωτα παιδιατρο για σιγουρια) νομιζω οτι παιζει ρολο ΚΑΙ το γαλα..... ισω με αλλαγη μειωθει καπως...

 

Θα ρωτησω τονπαιδιατρο αυριο, αλλα το γαλα τι να αλλαξει; Αφου μονο μητρικο γαλα πινει ο καημενος.

 

Τελος παντων ευχαριστω για την προσπαθεια τουλαχιστον

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχουμε το μωρό μπροστά μας μπρούμητα στο κρεβάτι.

Το κεφάλι αριστερά τα πόδια δεξιά.

1) περνάμε το δεξί μας χέρι ανάμεσα στα ποδαράκια του και από κάτω( με την παλάμη μας προς τα πάνω) μέχρι να φτάσουμε την κοιλιά.

2) περνάμε το αριστερό μας χέρι από μπροστά ( στην γωνία που σχηματίζει ο αριστερός όμος του παιδιού με το κεφάλι) και η παλάμη μας ( πάντα προς τα πάνω ) φτάνει την άλλη παλάμη.

 

Είμαστε έτοιμοι να σηκώσουμε το μωρό...........το σηκώνουμε και μοιραία ασκούμε μια πίεση στην κοιλίτσα του η οποία ( δεν έμαθα ποτέ τον λόγο ) το ανακουφίζει.

 

σημ. όπως κρατάμε το μωρό , ενοείτε πως το ακουμπάμε πάνω μας .....και τα χέρια μας δεν είναι τεντωμένα μακριά από το σώμα μας .

 

Όλα αυτά τα είχα διαβάσει και δει σε φωτό από ένα βιβλίο όπου ήταν πιο κατανοητό.

Το ξέρω όπως το έγραψα είναι σαν γρίφος...............αλλά ολόκληρο παιδί θα μεγαλώσετε σε ένα γρίφο θα κολλήσετε 8)8)8)8)

 

Καλή επιτυχία Βασίλη :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλημέρα σε όλους!

Είμαι καινούργια στο site και μπορεί να μην κάνω και την δημοσίευση σωστά! Ελπίζω πάντως να φτάσει στα μάτια σας!!!

Είμαι και εγώ μια νέα χαζομαμά. Η μικρή μου γεννήθηκε στις 22 Αυγούστου και είναι πλέον 4,5 μηνών. Πέρασαμε και εμείς από αυτό το δραματικό στάδιο των κολικών και μπορώ να πω ότι ήμασταν σε κατάσταση εκτάκτου ανάγκης. Ευτυχώς για μας κράτησε 1,5 μήνα(από 10 ημερών μέχρι 2 μηνών περίπου), αλλά δυστυχώς ήταν σε πολύ ΟΥΑΟΥ κατάσταση. Η μικρή έκλαιγε όλη τη μέρα, όλες τις ώρες, ανεξάρτητα από το τί γάλα έπινε (θήλαζα και έδινα και συμπλήρωμα) και το τί γιατροσόφια της κάναμε (ακούς τα διάφορα αυτή τη περίοδο). Είχαμε δοκιμάσει τα πάντα...ζεστά πανακια στη κοιλίτσα, χαμομήλια, χάδια, μπρούμυτα, κωλοτούμπες..ναι!!! καλά ακούσατε κωλοτούμπες. Μας έδειξαν μέχρι και μια ειδική κωλοτούμπα που πιάνεις το παιδί από τα πόδια και το γυρίζεις. Με αυτό το τρόπο και καλά τεντώνουν τα αντεράκια του και απελευθερώνονται τα αέρια. Τίποτα δεν έδειχνε να την ανακουφίζει εκτός από το να την έχουμε αγκαλιά στον ώμο και να κόβουμε χιλιόμετρα μέσα στο σπίτι. Κοντέψαμε να τρελαθούμε!Τελικά αυτό που κατάλαβαμε ήταν ότι πρέπει να το πάρεις απόφαση ότι μέχρι να περάσουν οι κολικοί το μωρό θα κλαίει απαρηγόρητο και δεν θα φταίς εσύ αλλά ούτε και μπορείς να κάνεις πολλά πράγματα για να το βοηθήσεις!Η αλήθεια είναι ότι γίνεσαι λίγο πιο χοντρόπετσος στο κλάμα με την καθημερινή και πολύωρη τριβή σε αυτό (είναι το λεγόμενο στάδιο "...λίγο πριν το Δαφνί".Τώρα πλεόν βέβαια δεν θυμόμαστε τίποτα από αυτά, και μας αποζημιώνει για αυτά που περάσαμε, καθε μέρα με τα γελάκια της (...ή μήπως μας προετοιμάζει για τα δόντια???)

Link to comment
Share on other sites

........Τίποτα δεν έδειχνε να την ανακουφίζει εκτός από το να την έχουμε αγκαλιά στον ώμο και να κόβουμε χιλιόμετρα μέσα στο σπίτι. Κοντέψαμε να τρελαθούμε!.....
Μάλλον αγκαλίτσα γύρευε για την αγκαλίτσα , παρά ανακούφιση στο αντεράκη της :lol::lol::lol:

 

Κοντέψατε να τρελαθείτε ?????? και είμαστε στην αρχή ακόμα :roll: διασκεδασέτο όπως έρχεται......καλώς ήλθες και πάλι :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

εμένα για τους κολικούς μου είπε μια μαία (μεγάλη πια) ότι το κιντερτε βοηθάει περισσότερο γιατί έχει γλυκάνισο.

 

εμείς για την ώρα την βάζουμε την μπέμπα μας ανάμεσά μας και της χαιδεύουμε την κοιλίτσα ασκώντας λίγη πίεση....ή ο άντρας μου απλά βάζει το χέρι του στην κοιλίτσα της καθώς τύφλα να έχουν τα¨"ζεστά πανάκια", είναι πάντα πολύ ζεστό.

 

και...εκπαιδευόμαστε στην αντοχή του να ακούς το κλάμα.... :cry:

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα δεν έδειχνε να την ανακουφίζει εκτός από το να την έχουμε αγκαλιά στον ώμο και να κόβουμε χιλιόμετρα μέσα στο σπίτι.

 

Όταν εμάς, λίγο μετά τις πρώτες εβδομάδες, άρχισε τα ανεξήγητα κλάματα και υποθέσαμε ότι είναι κολικοί, ο παιδίατρος μας έδωσε την παραπάνω συμβουλή. Πολύ πολύ αγκαλιά. Είδαμε ότι πιάνει και τον πρώτο καιρό ο μικρός ήταν συνέχεια αγκαλιά (μία η μαμά μία ο μπαμπάς), γάλα και νάνι.

Αυτό έφερε την ηρεμία και στο σπίτι μας και στο μωρό μας. Να 'ναι καλά ο παιδίατρος που μας έκανε να ξεπεράσουμε τα στερεότυπα του στυλ "μην το παίρνεις αγκαλιά γιατί θα κακομάθει..."

Link to comment
Share on other sites

Γιατρος δεν ειμαι οποτε το φαρμακο που θα σας πω ρωτηστε τον παιδιατρο σας

 

INFANCOLIK ( Ζητηστε το οπως ακουγεται και οχι οπως γραφεται)...... οι φαρμακοποιοι το ξερουν

 

Μεχρι στιγμης καταφερνει να κρατει τα πραγματα υπο ελεγχο και Depon δινουμε σε εξαιρετικες περιπτωσεις ( 3 φορες τις τελευταιες 10 μερες)

 

Μία δοση σε καθε γευμα.... Μια φορα που μες στον υπνο μας το ξεχασαμε μετα απο λιγη ωρα εγινε το ελα να μας δεις και ελα να μας σωσεις....

 

ΞΑΝΑΛΕΩ: Φαρμακο ειναι μην το δωσετε αν δεν ρωτησετε τον γιατρο σας.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Δεν ειναι ομως πανακεια...... ναι καλα καταλαβατε μπηκαμε στη φαση μας οπου δεν καταλαβαινουμε τιποτα και μας ακουει ολη η γειτωνια.....

 

 

Υπομονη................................

 

Η πρωτη μπορα ειναι θα περασει..... και θα ερθει η δευτερη...τριτη τεταρτη...... :D:D:D:D:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

FOKION....πόσο σε καταλαβαίνω!!!! :wink:

το σερί της μία μέρα ήταν από τις 7 το απόγευμα μέχρι τις 2 το ξημέρωμα με κλάμα ΑΣΤΑΜΑΤΗΤΟ. Εκεί θέλει γερά νεύρα γιατί σου στρίβει λίγο η αλήθεια είναι!!! Πάντως το παρήγορο είναι ότι όσο ξαφνικά τα πιάνουν οι κολικοί έτσι ξαφνικά τ'αφήνουν!!! Δηλαδή μία μέρα ξαφνικά δεν έχουν...περιμένεις την ώρα που ήξερες ότι συνήθως το πιάνει...και περιμένεις...και λές μπααααα...λες να είμαι τόσο τυχερή που να μην την πιάσουν σήμερα??? Και πάπαλαααααα!!!!Σταματούν... :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και ξανα-αλλαζουμε γαλα μετα την χτεσινη επισκεψη στον παιδιατρο...... 4η φορα....

 

Δε με λετε μια που το εφερε η κουβεντα ποση ωρα αφηνετε το νερο να βρασει για να το βαλετε στο μπιμπερο????

Link to comment
Share on other sites

fokion, εμεις βράζουμε μέχρι τέρμα στον βραστήρα και το αφήνουμε - όταν χρειαστεί το ξαναβράζουμε ώς την θερμοκρασία σχεδόν και λίγο παραπάνω (για να δυαλύεται καλά ό,τι κι αν ρίξουμε μέσα - γάλα ή κίντερτε) και το σερβίρουμε!!!

 

η αλήθεια είναι πως είμαστε πολύ τυχεροί αφού οι κολικοί ήταν ζήτημα μιας βραδιάς μόνο!!! επίσης θηλάζω αποκλειστικά και δεν χρειαζόμαστε συχνά τα βρασίματα κλπ!!

 

καλή υπομονή και κουράγιο!!

Link to comment
Share on other sites

Εμας πάλι η παιδίατρος μας είχε αποκλείσει τον βραστήρα μέχρι τον 1ο χρόνο. Βρασμό με τον παροδοσιακό τρόπο για δέκα λεπτά. (χρονομετρούμε αφού πάρει βράση).

Οι θησαυροί μου:

Δημήτρης 5,5 χρονών, Ματθαίος 22 μηνών

Link to comment
Share on other sites

δεν νομίζω ότι υπάρχει πρόβλημα fokion. Γιατί και εμείς στον βραστήρα που βράζουμε δεν βράζει πάνω από 3-4 λεπτά.

 

"Το νερό που χρησιμοποιούμε για το γάλα είναι νερό από τη βρύση, που αφού προηγουμένως βράσει για 5 λεπτά, το αφήνουμε να γίνει χλιαρό."

ΑΥΤΟ ΤΟ ΒΡΗΚΑ ΣΤΟ paidiatros.gr , άρα δεν έχεις πρόβλημα!!!

Link to comment
Share on other sites

Bizeli, το νερό στον βραστήρα δεν βράζει πάνω απο λεπτό.

Η παιδίατρος μας είχε πει να μην τον χρησιμοποιήσουμε μέχρι να γίνει το παιδί 1 χρονών.

Δεν ρωτάς για καλό και για κακό πάλι τον παιδίατρο σου??

( αν δεις και στην συσκευασία απο το γάλα γράφει για 10min. βράσιμο)

Link to comment
Share on other sites

Eμάς είναι λίγο παλίος ο βραστήρας και κάνει κατι τις παραπάνω :wink:

Παρόλα αυτά ο παιδιάτρος μου είπε ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα με τον βραστήρα. Αλλά μην σε παραξενεύει αυτο γιατί κάθε παιδίατρος έχω καταλάβει ότι έχει τα δικά του!!! άλλος κόβει την αποστείρωση στους 2 μήνες, άλλος στους 6, άλλος πιο μετά. Άλλος δίνει κρέμες από τον 5ο , άλλος από τον 6ο, άλλος πιο μετά. Άρα δεν υπάρχουν "νόμοι" για κάθε πράγμα. Εξαρτάται κυρίως από τον παιδίατρο. Εμάς ο δικός μας είναι και λίγο του πιο "ανάλαφρου στυλ" και ίσως αυτό εξηγεί και την ταχτική του για το βράσιμο.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...