Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΙΚΑ- συνταγή για γυαλιά


Recommended Posts

Πήγα σήμερα σε κάποιον οφθαλμίατρο να μου κάνει μέτρηση για να φτιάξω καινούρια γυαλιά και φακούς επαφής. Μου πρότεινε αν είμαι στο ΙΚΑ να μου γράψει τη συνταγή έτσι ώστε να πάρω πίσω γύρω στα 100 ευρώ. Όλα καλά μέχρι εδώ.

Θέλω να ρωτήσω όμως, πώς ακριβώς γίνεται η διαδικασία? Δηλαδή θα πληρώσω κανονικά στο κατάστημα και μετά θα καταθέσω τα χαρτιά στο ΙΚΑ και αααν και όποτε πάρω τα λεφτά μου? Ή μήπως αφού έχω τη συνταγή θα πληρώσω στον οπτικό μόνο τη συμμετοχή μου και τα υπόλοιπα τα βρίσκει αυτός με το ΙΚΑ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Kι εγώ θέλω γυαλάκια (γιατί δεν θα την παλεύω τις νύχτες με τη στραβομάρα μου και τους φακούς επαφής όταν γεννηθεί το μωρό) και αναρωτιόμουν πώς γίνεται πλέον όλο αυτό.

Μ' ενδιαφέρουν κι εμένα οι απαντήσεις!

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

Έμαθα ότι χρειάζεται να έχεις το τριπλότυπο από γιατρό του ΙΚΑ, δλδ να κλείσεις ραντεβού με οφθαλμίατρο στο ΙΚΑ και όχι απλά συμβεβλημένο γιατρό με τον ΕΟΠΠΥ. Επίσης ότι δικαιολογούν 100 ευρώ κάθε 4 χρόνια. Ακριβώς τη διαδικασία πάλι δεν την έμαθα, αλλά το απόγευμα θα πάω η ίδια και θα ενημερώσω :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τα άλλαξα πριν 2 χρόνια και τώρα που έπρεπε να τα ξαναλλάξω μου είπαν ότι πρέπει να πας σε γιατρό του ικα (δεν είπαν ότι υπάρχει πρόβλημα με συμβεβλημένο) έτσι ώστε να στα γράψει και πας και τα παίρνεις από οπτικά που είναι συμβεβλημένα με το ικα ώστε να μην πληρώσεις(είναι ένα συγκεκριμένο κάτω στην Αθήνα, δεν μου είπαν για ότι άλλο). Αν πας σε οποιοδήποτε άλλο με οπτικά πλέον πας στις παροχές μετά για να σου επιστρέψουν τα χρήματα αλλά δεν είναι σίγουρο ότι θα σου τα δώσουν επειδή κάνουν περικοπές. Αυτή ήταν η απάντηση από ικα βορειοανατολικής αττικής.

Link to comment
Share on other sites

Ξεχασα να πω ότι όπως ανέφερες είναι πλέον ανα 4 χρόνια και όχι ανα δύο, οπότε αν σπάσουν όπως τα δικά μου απλά τα πληρώνεις όλα και δεν σου δίνουν τίποτα!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα! Εγώ έκανα τη διαδικασία για τα γυαλιά, πριν απο λίγο καιρό. Κλείνεις ραντεβού με γιατρό του ΕΟΠΥΥ ή στις μονάδες υγείας. Εγώ έκλεισα ραντεβού με οφθαλμίατρο του ΕΟΠΥΥ, μου έγραψε την συνταγή και μέσα σε πέντε μέρες πρέπει να το θεωρήσεις σε ελεγκτή. Μετά έχεις περιθώριο ένα μήνα να εκτελέσεις την συνταγή. Εγώ πήγα σε οπτικό, μου έκοψε την απόδειξη και ένα άλλο χαρτί μου έδωσε και τα κατέθεσα στο ΙΚΑ. Ύστερα σου βάζουν τα χρήματα σε λογαριασμό. Εγώ πάντως δεν τα έχω πάρει ακόμη.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Εγώ έκανα τη διαδικασία για τα γυαλιά, πριν απο λίγο καιρό. Κλείνεις ραντεβού με γιατρό του ΕΟΠΥΥ ή στις μονάδες υγείας. Εγώ έκλεισα ραντεβού με οφθαλμίατρο του ΕΟΠΥΥ, μου έγραψε την συνταγή και μέσα σε πέντε μέρες πρέπει να το θεωρήσεις σε ελεγκτή. Μετά έχεις περιθώριο ένα μήνα να εκτελέσεις την συνταγή. Εγώ πήγα σε οπτικό, μου έκοψε την απόδειξη και ένα άλλο χαρτί μου έδωσε και τα κατέθεσα στο ΙΚΑ. Ύστερα σου βάζουν τα χρήματα σε λογαριασμό. Εγώ πάντως δεν τα έχω πάρει ακόμη.

 

Κι εγω το Σεπτεμβρη που πηρα γυαλια πηγα σε συμβεβλημενο γιατρο του ΕΟΠΥΥ μου εγραψε τη συνταγη, μετα τη θεωρησα στον ελεγκτη και πρεπει ολα τα χαρτια (συνταγη γιατρου θεωρημενη απο τον ελεγκτη, αποδειξη αγορας) να τα καταθεσεις στο ΙΚΑ και σου βαζουν τα λεφτα στο λογαριασμο,.. Μετα απο περιπου κανα μηνα τα εβαλαν κανονικα...

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλά τότε φέξε μου και γλίστρησα. Με βλέπω να τα πληρώνω κανονικά, γιατί δεν μπορώ να σέρνω το μανιασμένο δίχρονο που μόλις ανάρρωσε στα γραφεία του ΙΚΑ. :evil:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 6 months later...

Γεια σας. Θελω κι εγω να γραψω γυαλια στο ικα.διαβασα τις αναρτησεις και δεν καταλαβα ενα μονο κομματι της διαδικασιας.τον ελεγκτη.αυτός ειναι στο ικα;δν αρκει δηλαδη η συνταγη του γιατρου;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Θελω κι εγω να γραψω γυαλια στο ικα.διαβασα τις αναρτησεις και δεν καταλαβα ενα μονο κομματι της διαδικασιας.τον ελεγκτη.αυτός ειναι στο ικα;δν αρκει δηλαδη η συνταγη του γιατρου;

 

Καλημέρα.

Αφού θα πας στον οφθαλμίατρο του ΙΚΑ, είτε στα γραφεία είτε σε συμβεβλημένο σε απογευματινό ραντεβού και σου γράψει τα γυαλιά θα πας στο ΙΚΑ που ανήκεις να περάσει η συνταγή από έγκριση στο γραφείο ελεγκτών. Η διαδικασία κράτάει 20-30 δευτερόλεπτα και δεν χρειάζεται να έχεις το παιδί μαζί σου. Μετά πας στον οπτικό, φτιάχνεις τα γυαλιά και πληρώνεις. Με τα απαραίτητα χαρτιά (ξέρει ο οπτικός να σε κατευθύνει σε αυτό) πας στο ΙΚΑ στις παροχές και έχοντας μαζί σου φωτοτυπία εκκαθαριστικού και φωτοτυπία πρώτης σελίδας βιβλιαρίου τραπέζης, καταθέτεις ό,τι χρειάζεται και πληρώνεσαι μέσω τραπέζης. Δεν είναι δύσκολο, ούτε χρονοβόρο και είναι κρίμα να χάσεις τα λεφτά που δικαιούσαι και που πληρώνσεις τόσα χρόνια από τις εισφορές σου.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...