Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Κορίτσια ξέρετε εάν πρέπει να προσέχουμε τα παιδιά μας από τις ψείρες όλο το χρόνο ή εάν έχουν κάποια εποχή που έχουν έξαρση;

 

η αλήθεια είναι οτι υπάρχει μια έξαρση όταν αρχίζουν τα σχολεία... αυτό που εχεις να κάνεις ειναι να αλλάξεις το απλό σου σαμπουάν με ενα σαμπουάν προληπτικό για τις ψείρες αλλα και να ψεκαζεις το παιδάκι σου καθε φορα που θα πηγαίνει σε χώρο που ειναι πιθάνο να κολλήσει με μια απωθητική λοσιόν. ΣΥΝΕΧΕΙΑ!!! Τώρα απο τη στιγμή που θα κολλήσει σίγουρα παίρνεις μια αντιφθειρική αγωγή ΚΑΙ ΈΧΕΙΣ ΤΑ ΜΑΛΛΙΑ ΠΑΝΤΑ ΚΟΤΣΙΔΑ. ΟΤΙ ΛΟΥΤΡΙΝΟ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΟ ΚΛΕΙΝΕΙΣ ΣΕΣΑΚΟΥΛΑ ΣΚΟΥΠΙΔΙΩΝ ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΕΘΑΝΟΥΝ ΟΙ ΨΕΙΡΕΣ ΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ... ΑΕΡΙΖΕΙΣ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΚΑΙ ΠΛΕΝΕΙΣ ΟΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΤΟΥΣ 100!!! ΑΥΤΑ ΤΑ ΛΙΓΑ... φυσικα ξεψειρισμα με χτενακι κατα προτιμηση σιδερένιο. εγώ εμεινα πολυ ευχαριστημένη και απο τα απωθητικά της apivita και αφου κολλησαμε πηρα το fleriana.. ολα φυτικα. παραπονο δεν εχω.. απο e-shop ψωνιζω κι ετσι δεν τα χρυσοπληρωσα κι ολας... ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΣΤΙΣ ΜΑΝΕΣ ΠΟΥ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΕΣ ΜΕ ΤΙΣ ΨΕΙΡΕΣ!!!:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 203
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αγαπητά μέλη αυτού του υπέροχου site σας έχω τα καλύτερα νέα ώστε να αποχωριστήτε ά μ ε σ α τις δικές σας.... κουμπάρες!!:rolleyes:!!! (κοινώς τις ψείρες).

Πρίν λίγο καιρό είχα πάει σε ένα κομμωτήριο για να κάνω μια βαφή και η κυριούλα εκεί με πληροφόρησε οτι για να φύγουν ψείρες, κόνιδες και το κακό συναπάντημα, αρκεί να αλείψουμε το κεφαλάκι του παιδιού μας.. (ενίοτε και το δικό μας!!!:mad:) με την γνωστή σε όλους μας.... βαζελίνη!!!!

Την επόμενη κιολας ημέρα βάλαμε στην ανηψούλα μου (της οποίας τα μαλάκια είχαν τόση κόνιδα που δεν τα πιάναμε ούτε κοτσίδα!:oops:!!) και τα αποτελέσματα ήταν εκπληκτικά... Οι ''κουμπάρες'' περίμεναν στη σειρά για να πέσουν :mrgreen: και ο κυριότερος εχθρός που πριν έστεκε αγέροχος... τα αυγουλάκια :shock:, γλιστρούσαν σχεδόν απο μόνα τους!!

Αυτά για να διώξετε τους δικους σας συγκάτοικους, τωρα για να μην ξανάρθουν, ίσως χρειάζεται κάποιο σαμπουάν ή κάτι άλλο...

 

ΣΥΜΒΟΥΛΗ & ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ:

1)Αφήστε να δράσει για κανα δυο μέρες (και ενοείτε πως χρησιμοποιείτε χτενάκι..)

2)Είναι φυσικό να χρειαστούν πάνω απο 2 λουσίματα για να φύγει η βαζελίνη

 

Καλή Επιτυχία!;)

Κατερίνα

 

Για κανενα 2 μέρες τη βαζελινη ή για 2 ώρες?????:shock::shock::shock::shock:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

καλησπερα,οταν η δικια μου κορη πρωτοκολλησε ψειρες επαθα πανικο,κ οχι γιατι ειναι κατι περιεργο,ολοι καποια στιγμη σαν παιδια ειχαμε ψειρες,αλλαγιατι με τρομαξε η διαδικασια,οταν λοιπον κολησε μπηκα εδω κ εψαχνα τροπους καταπολεμησης,κατα την ταπεινη μου γνωμη δν υπαρχει τιποτα πιο καλο απο την βαζελινη,παιδια εβαλα βαζελινη στο μωρο μου(6 ετων τοτε ο κοριτσαρος μου)και οι ψειρες ανεβαινες μια μια προς τα πανω,τις επνιγε η βαζελινη.Ενταξει σαφως κ υπαρχει ενα θεματακι ως προς το λουσιμο κ ιδιως αν εχετε μακρια μαλλια,αλλα θεωρω οτι ειναι ανεξοδο κ απολυτα αποτελεσματικο.Τωρα ασχετα με ποια μεθοδο θα επιλεξετε το ζορι ειναι ενα,οι κονιδες ειτε ετσι ειτε αλλιως εχουν μεγαλο παιδεμαεγω την ειχα βαλει κατω και επιανα ενα ενα τσουλουφι κ το καθαριζα με το χερι,χωρις χτενα,η χτενα δν πιανει τις κονιδες,ουτε ανταυγειες να της εκανα,κ το μωρο καθαρισε.Τωρα για κακη μου τυχη ξανακολλησε αλλα ευτυχως ειναι σε αρχικο σταδιο ,βρηκα μονο 3 ψειρες κ καμια 10 κονιδες ,οι οποιες δν εκαναν τον χαρακτηριστικο θορυβο που κανουν οι ζωντανες οταν τις σκας,οπως κ να εχειεγω θα κανω ττην γνωστη διαδικασια για να εχω το κεφαλι μου ησυχο.

 

ΥΓ καλο ακουγεται κ το ελαιολαδο και σαφως πιο υγιεινο,αλλα δν ξερω αν θα ειναι τοσο αποτελεσματικο οσο η βαζελινη

ΥΓ2 την 1η φορα καθαρισα ολο το σπιτι μαξιλαροθηκες ,σεντονια,καλυματα...πλυσιμο κουβερτες ΟΛΑ ,τωρα για να ειμαι ειλικρινης δν εχω κουραγιο για γενικη θα κανω τα του κρεβατιου,αρκουδια αυτα που κοιμαται μαζι,μια καλη σκουπα κ καλο αερισμα

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

κορίτσια καλησπέρα. ό,τι έχετε γράψει μέχρι στιγμής είναι πολύ χρήσιμο. να στε καλα!

 

μια ερώτηση.... οκ κολλάμε :-D οκ κάνουμε την θεραπεία μας και οι κουμπάρες τέζα, οκ χτενάκι με τις ώρες να φύγουν τα αυγά... δύο ερωτήσεις...

 

ρε κορίτσια μην με κοιροιδέψετε αλλά πώς αναγνωρίζεις τα αυγά???? τί μέγεθος έχουν? αξιοσημείωτο? το βλέπεις ή θέλεις πολύ καλό μάτι?

 

και το άλλο... μαζί με την θεραπεία έπεσε ποοοοοοοοοοολύ πλυντήριο και σίδερο.... αλλά κάθε μέρα πρέπει να γίνεται αυτό? γιατί από την Πέμπτη είμαι απόψε βάζω σεντόνια αύριο τα αλλάζω... έχω πεθάνει δεν κάνω τίποτα άλλο από το να πλένω και να σιδερώνω.

FPh8p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δες εδώ την 1η ερώτηση που απαντάται http://www.paranix.eu/site/faq/_GR-gr/index.html ότι οι κόνιδες δεν αποτελούν κατ' ουσία πρόβλημα. Εμείς χρησιμοποιούμε μόνο χτενάκι και τίποτα άλλο. Τις κόνιδες τις βγάζω από το χτενάκι με μία βελόνα και τις σπάω. Το χρησιμοποιούμε μέχρι να μην βρίσκουμε κατ' ουσίας ψείρες. Αν δεν βρεθεί ψείρα, τα χτενίζω για καμιά εβδομάδα ακόμη ανά 2-3 μέρες. Οι ψείρες δεν κάθονται εκτός κεφαλιών οπότε τι πλένεις? Μόνο οι μαξιλαροθήκες έχουν πιθανότητα να ξεμείνει καμία.

 

Δυστυχώς το πρόβλημά μας συνεχίζεται γιατί 2-3 φορές το χρόνο τα παιδιά έρχονται σε επαφή με παιδάκι από το στενό συγγενικό περιβάλλον και κολλάνε. Είναι πλέον εξακριβωμένο γιατί κατασκήνωση που κολλούσανε από πέρισυ σταματήσανε να πηγαίνουνε.

 

Εσείς τι θα λέγατε για αυτή τη μάνα που αφήνει το παιδί της δώδεκα χρονών να έχει χρόνια πρόβλημα με ψείρες και μόνιμα αχτένιστο με μία μαλλούρα μέχρι κάτω που ξεμπλέκει δύσκολα γιατί είναι πολύ λεπτή τρίχα απλά για να ικανοποιεί το κόμπλεξ της ότι η μάνα της την κοντοκούρευε? Αλλά στέλνει το σαμπουάν και ξεμπερδεύει!!

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ για την απάντησή σου.

 

αλλάζω πετσέτες και σεντόνια ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ. αυτά πλένω.

 

έχω μερικές ακόμα ερωτήσεις......

 

1) συνεχίζω να έχω δυσκολία να κατανοήσω το θέμα αυγό και κόνιδα. την χτενίζω σήμερα και βρίσκω πχ 10 (προσωπικά όσες φωτογραφίες κι αν είδα όσα κι αν διάβασα δεν μπορώ να καταλάβω άδειο γεμάτο ζωντανό νεκρό). την ξανακοιτάω την ίδια μέρα τίποτα. την επόμενη μέρα βρισκω κι άλλα τόσα τουλάχιστον.. την καθαρίζω.. την ξανακοιτάω τίποτα... την άλλη μέρα άντε πάλι.... μαμούνι δεν έχω βρει από την Πέμπτη που κάναμε το Paranix. είναι λογικο να συμβαίνει αυτό? γιατί συμβαίνει?

 

 

1) αποτελούμε κίνδυνο μόλυνσης αυτήν την στιγμή για άλλο παιδί? κοινώς σταθμό την στέλνω? αν ναι, για πρόληψη να μην ξανακολήσουμε??

 

αυτό με τα κόμπλεξ ποτέ δεν το κατάλαβα....

 

 

κι επίσης.. δηλαδή για να καταλάβω μέχρι να μεγαλώσει θα μαι μ ένα χτενάκι στο χέρι? αυτό το μαρτύριο δεν σταματά ποτέ? και πώς καταλαβαίνεις οτι έχει καθαρίσει.......... πωπω νομίζω οτι θα μου στρίψει. νιώθω τόσο κουρασμένη...

FPh8p3.png
Link to comment
Share on other sites

Aυτή την απάντηση του paranix ότι οι κόνιδες είναι τα άδεια αυγά πρώτη φορά την ακούω αλλά θεωρώ ότι αυτοί ξέρουν.

 

Τώρα, το χτενάκι πιάνει και τις κόνιδες/αυγά ότι είναι, τις βγάζω με μία βελόνα από τα δόντια και τις σπάω με το νύχι του αντίχειρα. Αν σπάσουν και κάνει ένα μικρό τσακ θεωρώ ότι είναι αυγό και είναι γεμάτη, αν είναι τζούφια πάλι το καταλαβαίνεις. Έχω το άσπρο χτενάκι για να τις βλέπω καλύτερα ανάμεσα στα δόντια.

 

Αυτό το μέρα παραμέρα να βρίσκεις κόνιδες δεν το καταλαβαίνω αλλά το βασικό είναι να μην βρίσκεις ψείρες γιατί αυτές γεννάνε τα αυγά. Και οι ψείρες πιάνονται εύκολα στο χτενάκι οπότε σιγά σιγά θα καθαρίσουν και τα υπόλοιπα. Απλά συνεχίζεις να χτενίζεις μία φορά την ημέρα μέχρι να μην βρίσκεις ούτε κόνιδες. Μετά μέρα παραμέρα και αραιώνεις. Αν βρεις ψείρα ξανά πιο εντατικά.

 

Τα παιδάκια κολλάνε όταν έρχονται κοντά τα κεφάλια τους. Οι ψείρες δεν είναι ψύλλοι να πηδάνε. Χωρίς ψείρες δεν κινδυνεύουν τα άλλα παιδιά, τα αυγά/κόνιδες δεν κολλάνε.

 

Την πρώτη φορά η κόρη μου κόλλησε στον παιδικό και ήμουν και εγώ πολύ αγχωμένη. Θυμήθηκα τα μαθητικά μου χρόνια που μας έβαζε πετρέλαιο η μάνα μου. Μόνο σπίρτο δεν άναβε. Την είχα γδάρει από το χτένισμα. Μετά βασικά κολλούσε στην κατασκήνωση και μετά τα 13 τις έδινα το χτενάκι να χτενίζεται μόνη της. Τώρα έχουμε το πρόβλημα με το κοριτσάκι που την κολλάει όταν έρχονται σε επαφή.

 

Είναι ενοχλητικό αλλά δεν τρελαίνομαι. Ούτε το ρίχνω στο πλύσιμο, απλά να μην έρχεται πολύ κοντά σε κρεβάτι ή καναπέ με κανέναν μας για κανά δυο μέρες να καθαρίσουν οι ψείρες. Αν κολλήσει ο γιος μου που είναι κοντοκουρεμένος με ένα λούσιμο και χτενάκι καθάρισαν οι ψείρες. Σε δυο μέρες καθαρίζουν και οι κόνιδες.

 

Προληπτικά βάλτης την κολώνια αλλά βασικά να ελέγξουν τα παιδάκια να δουν αν κάποιο είναι φουλ και δεν το καθαρίζουν.

Link to comment
Share on other sites

σ ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου :-D

 

έχω ήδη ενημερώσει τον σταθμό και θεωρώ δεδομένο οτι έχουν ενημερώσει τους υπόλοιπους γονείς. Την έστειλα σήμερα αφού την έκανα μπάνιο με κολώνια... ψυχούλα μου.. στόμα έχει και μιλιά δεν βγάζει το φουκαριάρικο με τόση ταλαιπωρία που έχει φάει αυτές τις μέρες.

 

πετρέλαιο ναι.. μια φορά κόλησα και πραγματικά θυμάμαι το πετρελαιο. τότε ντρεπόντουσαν να πάνε και στο φαρμακείο να ζητήσουν αντιψειρικό :rolleyes:

 

εύχομαι να ξεμπερδέψεις σύντομα και να ναι και μια για πάντα

FPh8p3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σας θέλω να μοιραστώ και το δικό μου πρόβλημα..εδώ και ένα μήνα σχεδόν η μαμά μου,η αδερφή μου και εγώ ταλαιπωρούμαστε με τις άτιμες ψείρες.Δώσαμε ένα σωρό λεφτά και πήραμε αντιφθειρικά σαμπουάν.Αφού λουστήκαμε με αυτά γίναμε εξω φρενών γιατί οι ψείρες δεν σκοτώθηκαν,το ίδιο και τα αβγά.Πήγαμε στη φαρμακοποιό και παραπονεθήκαμε και μας έδωσε ένα άλλο που το κρατάς πιο πολύ στα μαλλιά και μετά λούζεσαι και μα εγγυήθηκε ότι με την πρώτη φορά οι ψείρες σκοτώνονται.Αλλά οι άτιμες οι ψείρες επέζησαν.Καταλήξαμε να αγοράσουμε ψειρόσκονη,ώσπου ένα βράδυ πασαλείψαμε τα μαλλιά μας,τα τυλίξαμε και μετά απο μια βασανιστική νύχτα ύπνου λουστήκαμε πολλές φορές καθώς η σκόνη έγινε σαν λάσπη.Είδαμε μια μικρή βελτίωση,αλλά τζίφος.Οι ψείρες επέζησαν και πάλι!!:cry: Κοντέψαμε να τρελαθούμε!Αφού μπήκα λίγο στο ίντερνετ είδα αυτό το φόρουμ και διάβασα τις συμβουλές,ειδικά αυτές με τη βαζελίνη.Τώρα είμαστε εδώ και μισή μέρα πασαλημένες με βαζελίνη μπας και γίνει τίποτα.Αύριο το πρωί θα λουστούμε και θα χτενιστούμε για να δούμε τα αποτελέσματα.Αν επιζήσουν δεν ξέρω τι άλλο να κάνουμε αλλά έχει γίνει πολύ κουραστικό..!!:twisted:

Τι άλλο να κάνουμε πια;Ουφ!:confused:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 9 χρόνια μετά...
13 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Υπάρχει καμία πιο πρόσφατη εμπειρία με ψείρες?

 

Κόλλησε η κόρη μου το καλοκαίρι και το πήραμε χαμπάρι τη πρώτη ημέρα των διακοπών. Τι θέλεις να μάθεις; 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, vtgian είπε:

Τα πάντα.φαρμακα μεθόδους κ ποτε ξεμπερδέματα.Ξυνοταν το παιδί από μετά τα Χριστούγεννα δεν φαινόταν κάτι.την πήγα κ στο δερματολόγο κ στην αλλεργιολογο.Δεμ βρήκαν τίποτα.Προζτες το μεσημέρι είδα ξαφνικά 2 να περπατάνε κ βρήκα άλλες δύο.κολλησα κι εγω.Το παιδί έβαλε σπρέι κ σαμπουάν της  frezuderm κι εγω cer8to.Εγω ψιλοξυνομαι αλλά δεν βλέπω κάτι.Το παιδί όχι.χτες ομως με το χτενάκι έβγαλα από το κεφάλι της πολλές μικρές καφέ κουκίδες Δεν κουνιοντουαταν Τι ήταν αυτά?Παραγγείλουμε κ ηλ χτενάκι που τις ρουφάει κιόλας.

 

Link to comment
Share on other sites

Μια φορά έχει κολλήσει η κόρη μου, με 2 εφαρμογές ειδικού σαμπουάν (δεν θυμάμαι ποιο) με διαφορά μιας εβδομάδας μεταξύ τους, είχε ξεμπερδέψει. Αλλά το είχαμε δει πολύ νωρίς, όταν ήταν κόνιδες ακόμα, ζωντανό ζωύφιο δεν είχε ποτέ.

 

Υπάρχουν και κομμωτήρια ειδικά για την αντιμετώπιση της φθειρίασης, εγώ είχα πάει για έλεγχο σε ένα τέτοιο (για τον εαυτό μου) όταν μια κομμώτρια μου είχε πει ότι ίσως είδε κόνιδα (τελικά ήταν ξηροδερμία).  Σε ελέγχουν πολύ διεξοδικά εκεί.

 

Στους ενήλικες επίσης, την ψείρα σκοτώνει και η βαφή. Εγώ τότε με την κόρη μου είχα κάνει μια βαφή για καλό και για κακό αν και δεν ήταν η ώρα ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Είχαν κολλήσει παλιά και οι 2 μου γιοί, ηλικίες προνηπιακές, και εγώ. Ταυτόχρονα. 

 

Έβαλα και στους 3 μας ξύδι. Μετά τύλιγμα σε πετσέτα κ το άφησα για καμμιά ώρα, δεν θυμάμαι. Πάντως εγώ και ο μεγάλος μου γιος ξεμπερδέψαμε σε μια με 2 μέρες.

 

Στον μικρό δεν έπιανε τίποτα. Παλεύαμε μια εβδομάδα σχεδόν για να "καθαρίσει". Λογικά είναι κ θέμα οργανισμού, αίματος, δεν ξέρω τι να πω. 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Τα πάντα.φαρμακα μεθόδους κ ποτε ξεμπερδέματα.Ξυνοταν το παιδί από μετά τα Χριστούγεννα δεν φαινόταν κάτι.την πήγα κ στο δερματολόγο κ στην αλλεργιολογο.Δεμ βρήκαν τίποτα.Προζτες το μεσημέρι είδα ξαφνικά 2 να περπατάνε κ βρήκα άλλες δύο.κολλησα κι εγω.Το παιδί έβαλε σπρέι κ σαμπουάν της  frezuderm κι εγω cer8to.Εγω ψιλοξυνομαι αλλά δεν βλέπω κάτι.Το παιδί όχι.χτες ομως με το χτενάκι έβγαλα από το κεφάλι της πολλές μικρές καφέ κουκίδες Δεν κουνιοντουαταν Τι ήταν αυτά?Παραγγείλουμε κ ηλ χτενάκι που τις ρουφάει κιόλας.

 

Οι καφε κουκίδες ειναι κονιδες γεμάτες δηλαδη έχουν έτοιμο εντομο μέσα να σκάσει. Θελει σπρέι κ να ψεκασεις κ στο σπιτι εκει που κοιμάστε κ σε καναπέδες.  Κρεβάτια κ έπιπλα περασε τα με ξύδι με ένα πανάκι. Γενικα φεύγουν εύκολα με τα σπρει αλλα θελει λιγο ξεψηρισμα μετα την εφαρμογή.  

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Deena είπε:

Μια φορά έχει κολλήσει η κόρη μου, με 2 εφαρμογές ειδικού σαμπουάν (δεν θυμάμαι ποιο) με διαφορά μιας εβδομάδας μεταξύ τους, είχε ξεμπερδέψει. Αλλά το είχαμε δει πολύ νωρίς, όταν ήταν κόνιδες ακόμα, ζωντανό ζωύφιο δεν είχε ποτέ.

 

Υπάρχουν και κομμωτήρια ειδικά για την αντιμετώπιση της φθειρίασης, εγώ είχα πάει για έλεγχο σε ένα τέτοιο (για τον εαυτό μου) όταν μια κομμώτρια μου είχε πει ότι ίσως είδε κόνιδα (τελικά ήταν ξηροδερμία).  Σε ελέγχουν πολύ διεξοδικά εκεί.

 

Στους ενήλικες επίσης, την ψείρα σκοτώνει και η βαφή. Εγώ τότε με την κόρη μου είχα κάνει μια βαφή για καλό και για κακό αν και δεν ήταν η ώρα ακόμα.

Εγώ έχω ανταύγειες.οποτε δεν μπορώ να το κάνω.τα κομμωτήρια όντως αποδίδουν?

Το θέμα είναι ότι πρέπει να πάμε κ οι δύο γιατί μετά θα ξανακούσω αμφιβάλλω ομως αν το παιδί καθίσει τόση ώρα 

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα από όλα για να σε προετοιμάσω, δεν υπάρχει μια λύση ή ένα σκεύασμα που να πεις το βάζω και ξενοιάζω. Μετά, η αντιμετώπιση εξαρτάται και από το πότε "έπιασες" το πρόβλημα, αν πχ έχουν ήδη αυγά τα μαλλιά που έχουν σκάσει ή το έπιασες με το που γέννησαν. Όπως το λες, μάλλον είστε στη πρώτη περίπτωση/

Από τη δική μου πρόσφατη εμπειρία με τη μικρή αλλά και παλαιότερα με τη μεγάλη, το μυστικό είναι η λεπτομερής απομάκρυνση και η συνέπεια. Τα σπρέυ, υγρά κλπ είναι βοηθητικά, σκοτώνουν τις ψείρες, αλλά δυσκολότερα μπορούν να διατρήσουν και τα σκοτώσουν τα αυγά (αυτά τα καφέ που βλέπεις κολλημένα επάνω σε τρίχα). Τα οποία πρέπει να είσαι σε ετοιμότητα να σκοτώσεις με δεύτερη εφαρμογή (με το που θα βγουν δλδ οι νέες ψείρες) αλλά και μηχανική απομάκρυση (χτενάκι, καλό είναι να έχει μεταλλικά δόντια και μακριά).

Εμείς φέτος δοκιμάσαμε το Licener και αποδείχτηκε εξαιρετικά αποτελεσματικό. Μετά την εφαρμογή του, έβαλα κάτω το παιδί και πέρασα όλο το κεφάλι με χτενάκι πολλές φορές, απομακρύνοντας τα νεκρά έντομα (δεν άφησε κανένα ζωντανό, σε αντίθεση με άλλα σκευάσματα που είχα χρησιμοποιήσει στη μεγάλη). Τις επόμενες ημέρες, χτένιζα με το χτενάκι κάθε μέρα, όλο το κεφάλι. Την 3η ημέρα ξαναέκανα με το licener. Και μετά επανάληψη την 8η ημέρα. Συνολικά με το χτενάκι κάναμε 2 εβδομάδες. Να πω ότι στην περίπτωσή μας το παιδί είχε αυγά κολλημένα στις τρίχες αλλά φαίνεται ότι το licener+χτενάκι δεν άφησε τίποτα ζωντανό γιατί δεν αφαίρεσα καμία ζωντανή.

Από εκεί και πέρα, παράλληλα με τα παραπάνω, ήμουν τυχερή που ήμουν διακοπές, οπότε σεντόνια/πετσέτες/ρούχα άλλαζαν καθημερινά. Έχε υπόψη ότι η ψείρα δεν πνίγεται με τα λουσίματα καθώς αντέχει μέσα σε νερό για αρκετές ώρες. Τα δε αυγά είναι ακόμα πιο ανθεκτικά.

Τέλος ξέρω ότι υπάρχουν ειδικά κομμωτήρια μόνο για αυτό το σκοπό, με ειδικά εξαρτήματα (έχει Αλιμο νομίζω ένα). Και πάλι βέβαια βασίζονται κατά ένα μέρος στη μηχανική απομάκρυνση.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, annoulen είπε:

Είχαν κολλήσει παλιά και οι 2 μου γιοί, ηλικίες προνηπιακές, και εγώ. Ταυτόχρονα. 

 

Έβαλα και στους 3 μας ξύδι. Μετά τύλιγμα σε πετσέτα κ το άφησα για καμμιά ώρα, δεν θυμάμαι. Πάντως εγώ και ο μεγάλος μου γιος ξεμπερδέψαμε σε μια με 2 μέρες.

 

Στον μικρό δεν έπιανε τίποτα. Παλεύαμε μια εβδομάδα σχεδόν για να "καθαρίσει". Λογικά είναι κ θέμα οργανισμού, αίματος, δεν ξέρω τι να πω. 

 

 

 

Το ξιδι πως το εβαλες?εγω βουραω το χτενακι στο ξυδι κ συνε ιζω

πρίν από 52 λεπτά , ninaki80 είπε:

Οι καφε κουκίδες ειναι κονιδες γεμάτες δηλαδη έχουν έτοιμο εντομο μέσα να σκάσει. Θελει σπρέι κ να ψεκασεις κ στο σπιτι εκει που κοιμάστε κ σε καναπέδες.  Κρεβάτια κ έπιπλα περασε τα με ξύδι με ένα πανάκι. Γενικα φεύγουν εύκολα με τα σπρει αλλα θελει λιγο ξεψηρισμα μετα την εφαρμογή.  

Έχω πλύνεις σε ρονθα ρούχα κωμόυφαν.τα τελευταία φυσικά στους 40 βαθμούς κ στέγνωμα στον ήλιο.

Στα έπιπλα ειναι πρακτικά αδύνατο είναι ψιλοι στα άχυρα στον καναπέ.δεν φαι ο ται κβμπορει να ξεφύγουν  δεν ξέρω κ αν επιβιώνουν εκτός σώματος αύριο περιμένω κ το ηλεκτρικό χτενακι .Τ ρα έβγαλα από τα μαλλιά της πολύ λιγότερα καφέ από χτες.δηλ είναι ζωντανά?δεν τα σκότωσε το φάρμακο?

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Τα πάντα.φαρμακα μεθόδους κ ποτε ξεμπερδέματα.Ξυνοταν το παιδί από μετά τα Χριστούγεννα δεν φαινόταν κάτι.την πήγα κ στο δερματολόγο κ στην αλλεργιολογο.Δεμ βρήκαν τίποτα.Προζτες το μεσημέρι είδα ξαφνικά 2 να περπατάνε κ βρήκα άλλες δύο.κολλησα κι εγω.Το παιδί έβαλε σπρέι κ σαμπουάν της  frezuderm κι εγω cer8to.Εγω ψιλοξυνομαι αλλά δεν βλέπω κάτι.Το παιδί όχι.χτες ομως με το χτενάκι έβγαλα από το κεφάλι της πολλές μικρές καφέ κουκίδες Δεν κουνιοντουαταν Τι ήταν αυτά?Παραγγείλουμε κ ηλ χτενάκι που τις ρουφάει κιόλας.

 

Λοιπόν κόλλησε η κόρη μου το Νοέμβριο περίπου κ με κόνιδες, είχα κάνα 2 μέρες που την κοιτούσα συνέχεια κ προσπαθούσα να βγάλω κ τις κόνιδες, αλλά συνέχιζε. Οπότε πήγαμε στο φαρμακείο κ πήραμε ένα σαμπουάν πολύ καλό. Paranix extra strong λεγεται. Λέει πάνω ότι κάνει κ για τα αυγά. Το αφήνεις λίγη ώρα στα μαλλιά κ μετά λουζεσαι κ κάνεις με το ειδικό χτενακι. Έβαλα κ εγώ γιατί είχα βρει μία κ σε μένα κ για παν ενδεχόμενο για να μην ξανά κολλήσει. Μετά από μερικές μέρες της ξανά έβαλα για να φύγουν κ οι κόνιδες που τυχόν γεννήθηκαν κ ξεμπερδεψες. Από τότε έφυγαν όλες. Τις βάζω κ ένα σπρέι για να μην κολλάει.

 

Εμάς είχε κολλήσει όλο το σχολείο. Γιατί μας έστειλε μεηλ ο διευθυντής να κοιτάξουμε τα παιδιά κ να τα κάνουμε θεραπεία 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 23 λεπτά , mama16 είπε:

Λοιπόν κόλλησε η κόρη μου το Νοέμβριο περίπου κ με κόνιδες, είχα κάνα 2 μέρες που την κοιτούσα συνέχεια κ προσπαθούσα να βγάλω κ τις κόνιδες, αλλά συνέχιζε. Οπότε πήγαμε στο φαρμακείο κ πήραμε ένα σαμπουάν πολύ καλό. Paranix extra strong λεγεται. Λέει πάνω ότι κάνει κ για τα αυγά. Το αφήνεις λίγη ώρα στα μαλλιά κ μετά λουζεσαι κ κάνεις με το ειδικό χτενακι. Έβαλα κ εγώ γιατί είχα βρει μία κ σε μένα κ για παν ενδεχόμενο για να μην ξανά κολλήσει. Μετά από μερικές μέρες της ξανά έβαλα για να φύγουν κ οι κόνιδες που τυχόν γεννήθηκαν κ ξεμπερδεψες. Από τότε έφυγαν όλες. Τις βάζω κ ένα σπρέι για να μην κολλάει.

 

Εμάς είχε κολλήσει όλο το σχολείο. Γιατί μας έστειλε μεηλ ο διευθυντής να κοιτάξουμε τα παιδιά κ να τα κάνουμε θεραπεία 

Ευχαριστώ.θα το πάρω.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Το ξιδι πως το εβαλες?εγω βουραω το χτενακι στο ξυδι κ συνε ιζω

Έχω πλύνεις σε ρονθα ρούχα κωμόυφαν.τα τελευταία φυσικά στους 40 βαθμούς κ στέγνωμα στον ήλιο.

Στα έπιπλα ειναι πρακτικά αδύνατο είναι ψιλοι στα άχυρα στον καναπέ.δεν φαι ο ται κβμπορει να ξεφύγουν  δεν ξέρω κ αν επιβιώνουν εκτός σώματος αύριο περιμένω κ το ηλεκτρικό χτενακι .Τ ρα έβγαλα από τα μαλλιά της πολύ λιγότερα καφέ από χτες.δηλ είναι ζωντανά?δεν τα σκότωσε το φάρμακο?

Οι κονιδες ψοφάνε πιο δύσκολα γιαυτο κ θελει κ χτενάκι μετα κτλ γιατί μένουν εύκολα ζωντανα τα αυγά. Αν τις ζουπισεις με το χέρι κ κανουν κρακ οι κονιδες ειναι ζωντανές  Αν όχι τότε έχουν ψηφίσει κ ειναι Τζούφιο το αυγό. Ζουν κ εκτός κεφαλιού αρκετά αλλιώς δεν θα κολλαγαμε . Τα παιδάκια κυρίως απτα χώματα κολλάνε.  

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 25 λεπτά , ninaki80 είπε:

Οι κονιδες ψοφάνε πιο δύσκολα γιαυτο κ θελει κ χτενάκι μετα κτλ γιατί μένουν εύκολα ζωντανα τα αυγά. Αν τις ζουπισεις με το χέρι κ κανουν κρακ οι κονιδες ειναι ζωντανές  Αν όχι τότε έχουν ψηφίσει κ ειναι Τζούφιο το αυγό. Ζουν κ εκτός κεφαλιού αρκετά αλλιώς δεν θα κολλαγαμε . Τα παιδάκια κυρίως απτα χώματα κολλάνε.  

Πρώτη φορά το ακούω αυτό.διαβαζω οτιβδεν πετάνε κ οτι μεταδίδονται από επαφή με την τρίχα.

Είναι όμως ανέφικτο να κυνηγάς ψειρες σε καναπέδες.Ασπρο ίσως είδα μο ο ένα κ το έβγαλα.Με ρο χτενακι βρήκα  νωρίτερα λίγα καφέ.. Λέω να ξαναπεράσω αύριο το άλλο φάρμακο που μου είπατε.πειραζει που θα ειναι 4 μερες αντί για επτά?Το λέω σε περίπτωση που αυτά που βγάζω εινσι ζωντανά.Δεμ ζουλιονται πάντως Δεν φαίνονται να κάνουν κρακ.

 

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 38 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Πρώτη φορά το ακούω αυτό.διαβαζω οτιβδεν πετάνε κ οτι μεταδίδονται από επαφή με την τρίχα.

Είναι όμως ανέφικτο να κυνηγάς ψειρες σε καναπέδες.Ασπρο ίσως είδα μο ο ένα κ το έβγαλα.Με ρο χτενακι βρήκα  νωρίτερα λίγα καφέ.. Λέω να ξαναπεράσω αύριο το άλλο φάρμακο που μου είπατε.πειραζει που θα ειναι 4 μερες αντί για επτά?Το λέω σε περίπτωση που αυτά που βγάζω εινσι ζωντανά.Δεμ ζουλιονται πάντως Δεν φαίνονται να κάνουν κρακ.

 

 

Aμα σταματησεις vα βλεπεις κοvιδες δεv πειραζει vα σταματησεις τοφαρμακο  πιο vωρις. Αλλα πρεπει vα εισαι εvτελως σιγουρη οτι δεv εχει τιποτα. Καλε ζουv κ εκτος μαλλιου αλλιως δεv θα κολαγαμε ποτε θα ειχαv εξαφαvιστει ως ειδος με τοσα φαρμακα.

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, ninaki80 είπε:

Aμα σταματησεις vα βλεπεις κοvιδες δεv πειραζει vα σταματησεις τοφαρμακο  πιο vωρις. Αλλα πρεπει vα εισαι εvτελως σιγουρη οτι δεv εχει τιποτα. Καλε ζουv κ εκτος μαλλιου αλλιως δεv θα κολαγαμε ποτε θα ειχαv εξαφαvιστει ως ειδος με τοσα φαρμακα.

Δεν κατάλαβες όχι να το σταματήσω το φάρμακο.Να το επαναλάβω στις 4 αντί στις 7 μέρες 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...