Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

CMV αντισώματα IGG και IGM Κυτταρομεγαλοιός


Recommended Posts

ΓΕΙΑ ΣΑΣ.ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ ΣΤΗ 14 ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ Η ΤΡΙΤΗ ΜΟΥ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ.ΚΑΤΑ ΤΟΝ ΠΡΟΓΕΝΝΗΤΙΚΟ ΕΛΕΓΧΟ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΜΟΥ ΒΡΗΚΑΝ ΟΤΙ ΕΧΩ ΝΟΣΗΣΕΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΚΥΤΤΑΡΟΜΕΓΑΙΟ ΚΑΙ ΕΚΑΝΑ 2 ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ.ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΕΙΧΑ CMV IgG 536 KAI CMV IgM 0.99, ΔΗΛΑΔΗ ΗΜΟΥΝ ΣΤΗΝ ΓΚΡΙΖΑ ΖΩΝΗ.ΜΕΤΑ ΑΠΟ 15 ΜΕΡΕΣ ΕΚΑΝΑ ΠΑΛΙ ΤΙΣ ΙΔΙΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΕΙΧΑ 236 0,87 ΤΙΜΕΣ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΑ.ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΕΚΑΝΑ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΕΞΕΤΑΣΗ ΠΟΥ ΛΕΓΕΤΑΙ CMV IgG Avidity ΚΑΙ Η ΤΙΜΗ ΗΤΑΝ 0,83,ΠΟΥ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΑΥΤΗ Η ΛΟΙΜΩΞΗ ΕΙΝΑΙ ΠΑΛΙΑ.

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΙ ΕΠΙΠΤΩΣΕΙΣ ΕΧΕΙ ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΑΝ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΛΛΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΔΩ ΕΑΝ ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλησπερα!με το καλο να κρατησεις αγκαλια το μωρακι σου!

καταρχιν μην πελαγωνεις!αν διαβασεις το θεμα απο την αρχη θα δεις οτι καλο ειναι να πας να σε παρακολουθησει η κυρια Αντωνιαδου στο Αττικο.

εξετασεις να κανεις στο Παστερ.ειναι πιο αξιοπιστο.και απο εκει ζηταει και εκεινη.

εχεις πολλες πιθανοτητες να μην εχει τιποτα το μωρακι σου καθως κολλησες τον ιο πριν την εγκυμοσυνη(οπως και εγω).αλλα αρμοδια για εξετασεις και την πορεια σου ειναι η ειδικη σε αυτο το θεμα η Αντωνιαδου!

θετικη σκεψη και ολα θα πανε καλα!!!!

PRW0p2.pngORfXp3.png
Link to comment
Share on other sites

ΓΙΩΤΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΠΟΥ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΣ.ΑΠΟ ΟΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΕΣΥ ΕΧΕΙΣ ΑΡΚΕΤΕΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΘΕΜΑ.ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑ ΑΝΤΩΝΙΑΔΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΑΛΛΕΣ ΚΟΠΕΛΕΣ ΑΛΛΑ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΕΓΩ ΖΩ ΣΤΗ ΒΟΡΕΙΑ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΚΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΚΑΤΕΒΩ ΤΩΡΑ ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΔΙΟΤΙ ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΜΟΥ ΗΡΘΕ ΑΙΜΑ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΞΑΠΛΑ.ΕΑΝ ΕΜΕΝΑ ΕΚΕΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΠΗΓΑΙΝΑ ΜΕ ΤΟΣΑ ΣΠΟΥΔΑΙΑ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑ ΓΙΑ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλυτερα να μην τις ειχα....:(αληθεια σου λεω....:(η εμπειρια μου με εμαθε...:(

τεσπα...τελος καλο ολα καλα!

καθε περιπτωση παντως ειναι διαφορετικη.και για να μην επαναλαμβανομαι πιο πισω γραφω αναλυτικα ολη την περιπετεια που περασα με τον ιο.αμνιο εκανα.

εξετασεις εχεις κανει τις περισσοτερες.το μονο που σου εχει απομεινει ειναι η αμνιο.ο γιατρος σου τι λεει;θα την κανεις;

το avidity ειναι πολυ παρηγορο που δειχνει οτι ειναι παλαιοτερη λοιμωξη και οχι τωρινη!!!!!οσο παλαιοτερα εχεις ερθει σε επαφη με τον ιο τοσο μικροτερες οι πιθανοτητες να εχει κατι το μωρο!αυτο να σκεφτεσαι και ολα θα πανε καλα!!!!!!!!!!!

PRW0p2.pngORfXp3.png
Link to comment
Share on other sites

μελπω μου λυπαμαι παρα πολυ!εχω σοκαριστει..ψαχνω εδω και πολυ καιρο για τον cmv..ειμαι εγκυος μετα απο εξωσωματικη στον 5ο μηνα και κολλησα τον ιο ΠΡΙΝ την εγκυμοσυνη,2 με 3 μηνες πριν..χθες ηταν να κανω αμνιο αλλα τελευταια στιγμη αλλαξα γνωμη γιατι οι πιθανοτητες αποβολης απο αμνιο ειναι περισσοτερες απο την πιθανοτητα να εχει περασει στο εμβρυο και φοβαμαι..ειχα αποφασισει οτι δεν θα κανω διακοπη λογω μικρων πιθανοτητων γι αυτο και τωρα σοκαριστηκα με την ιστορια σου!

ελπιζω μονο κι εγω να εχω παρει την σωστη αποφαση..3 χρονια προσπαθουσα για αυτο το παιδι..μακαρι να με βοηθησει ο Θεος να πανε ολα καλα..κι εμενα η μπεμπα μου φαινεται πολυ καλη στην β επιπεδου..

 

Οι δικές μου πιθανότητες δεν ήταν καθόλου μικρές. 2 στα 10 θα έβγαινε με πρόβλημα εκ των οποίων μόνο το ένα θα φαινόταν στον 8ο μήνα οπότε θα έπρεπε να κάνω διακοπή τότε.

Για την αμνιοπαρακεντηση δε ξερω τι να σου πω. Από τη μία μπορεί να σε καθησυχάσει πολύ και η εγκυμοσύνη σου απο δω κ ύστερα να είναι ηρεμη κ χαρούμενη!! (Που αυτο πιστευω οτι θα συνεβαινε στη περιπτωση σου.)

Απο την άλλη και γω μερικες φορες εύχομαι να μην είχα κανει και να μην ήξερα....

Παντως σαν διαδικασία δεν θα τη φοβόμουν καθόλου, δε με πόνεσε και μου φάνηκε πολύ ακίνδυνη.

Δεν θέλω σε καμία περίπτωση να σε στεναχωρήσω με την ιστορία μου και να σε επηρεάσω με την απόφαση που πήρα εγώ. Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Μεγάλη η διαφορά απ' ότι ξέρω να κολλήσεις 3 μήνες πριν, απ' ότι στον 3ο μήνα.

Σου ευχομαι τα καλύτερα μέσα από τη καρδιά μου. Να είσαι δυνατή!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Λυπαμαι πολυ Μελπω για την ιστορια σου!

Ειχα βγει κ εγω θετικη τις διδυμουλες μου, τις οποιες τις επιασα απο εξωσ. Εκανα τροφοβλάστη κ οχι αμνιο αφου μου το διεγνωσαν την 7η εβδ.

Αν ειναι παλια η λοιμωξη αλλα βγαινεις θετικη κ στα Igm κ Igg κανεις μονο μια φορα αμνιο ή τροφοβλαστη, αν κολλησες στην διαρκεια της εγκυμουνης που οι πιθανοτητες να περασε στο μωρο ειναι μεγαλυτερες μπορει να χρειαστει να κανεις κ 2 φορες!

Καντε τις εξετασεις ολες κανονικά! Μην το αφησετε! Κυριως καντε την αμνιο σε εξειδικευμενε κ αξιοπιστα κεντρα! Οταν γεννησετε, αν δεν εχετε κανει αμνιο θα τρελανουν το μωράκι σε εξετασεις, ενω η αμνιο δειχνει 999% αν περασε ή οχι το μωρο. Δεν σημαινει οτι θα πρεπει να το ριξετε ή οχι αν κανετε την αμνιο, μπορει να βγει θετικη κ να θελετε να το κρατησετε, απλα οι γιατροι θα εχουν ενα επιπλεον χαρτι στα χερια τους!

 

SOF PAUL αν ειναι παλια η λοιμωξη δεν θα εχει κολλησει το μωρο, μην ανησυχεις! Κανε οτι εξετασεις σου ζητησουν! Παρε αρκετες γνωμες! Οσο για την περιδεση, αν κ δεν εχω προωπικη εμπειρια, ειναι κατι συνηθισμενο απλα θα προσεχεις παραπανω κ θα ξεκουραζεσαι! Αν θελεις να ρωτησεις κ καποιον γυναικολογο μεσω ιντερνετ μπες στο gyn.gr, γραφεις το ιστορικο σου κ σου απαντανε αξιολογοι γιατροι. Εγω εκει καθησυχαστικα!

Θα πανε ολα καλα κ ολα αυτα θα σου μοιαζουν με ενα κακο ονειρο! Ετσι θυμαμαι τα δικα μου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...

εκανα εξετασεις για τοξοπλασμα και το ιgM βγηκε αρνητικο και το ιgG βγηκε θετικο +181 τι σημαινιε αυτο? υπαρχει κινδυνος για το εμβρυο? απαντηστε μου σας παρακαλω

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν τα μπερδεύω και δεν τα λέω ανάποδα, νομίζω ότι τα αποτελέσματα σου ΄δείχνουν ότι έχεις περάσει στο παρελθόν τοξόπλασμα και έχεις αντισώματα και ότι τώρα δεν έχεις τον ιο. Αλλά δεν είμαι σίγουρα. Πάρε τον γιατρό σου άμεσα για να είσαι σίγουρη

2sCXp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ΤΕΛΙΚΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΓΕΝΝΗΣΑ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΕΝΑ ΑΓΟΡΑΚΙ ΛΙΓΟ ΜΙΚΡΟΥΛΙ ΒΕΒΑΙΑ ΓΙΑΤΙ ΠΡΟΚΑΛΕΣΑΜΕ ΤΟΝ ΤΟΚΕΤΟ ΤΗΝ 37 6/7 ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΟΤΙ ΑΠΟ ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΜΟΥ ΕΙΧΑ ΠΟΛΥ ΕΝΤΟΝΗ ΤΑΧΥΠΑΛΜΙΑ.ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ,ΓΕΡΟ ΚΑΙ ΔΥΝΑΤΟ ΚΑΙ ΟΣΟ ΤΟ ΚΟΙΤΑΖΩ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΠΙΣΤΕΨΩ ΤΟ ΤΙ ΠΕΡΑΣΑ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Πολύ πρόσφατα ξέμπλεξα μια για πάντα με την υπόθεση CMV, αφού από βλακεία μου δηλητηρίασα την εγκυμοσύνη μου με αμφιβολίες, αντί να πάω να κοιτάξω άν όντως έχω CMV.

Εγώ από την αρχή της εγκυμοσύνης έδειχνα Igg αρνητικό και IgM αμφίβολο. Έκανα την εξέταση πότε σε μικροβιολογικό και πότε σε νοσοκομείο. Συνολικά έκανα την απλή εξέταση 4 φορές μέσα σε 5 μήνες. Ο γιατρός μου από τον 4ο κιόλας μου είχε πει να πάω στο Ινστιτούτο Παστέρ οπου οι εξετάσεις είναι πιο έγκυρες, αλλά εγώ το απέφευγα μην τυχόν και το δω τελικά θετικό. Κι ετσι έμενα στο αμφίβολο. Τελικά στον 7ο μου ήρθε κεραμμύδα όταν βγήκε θετικό σε εξέταση που έγινε σε νοσοκομείο.

Τελικά, πήγα στο Παστέρ και βγήκε αρνητικό.

 

Τι θέλω να πω με αυτό: Οτι πολλές φορές το Igm μπορεί να βγεί ΨΕΥΔΩΣ θετικό, όπως στη δική μου περίπτωση. Καλό θα ήταν όποια κοπέλα έχει Igm θετικό ή αμφίβολο, να κάνει ένα κόπο να πάει στο Παστέρ να επαναλάβει την εξέταση ή να κάνει το Igg Avidity, που είναι το πιο εξειδικευμένο τέστ.

Τελικά και να νομίζεις οτι δε θες παιδιά, ΘΕΛΕΙΣ απλά δεν το ξέρεις μέχρι να κάνεις... Δε σ' αλλάζω ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ πιθηκάκι μου!!!!!

 

guqZp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

συμφωνω μαζι σου το παστερ ειναι πολυ αξιοπιστο και ετσι δεν θα τρελλανουν και το μωρο σε εξετασεις μετα τη γεννηση. Η αμνιο βεβαια ειναι η απολυτη εξεταση.Το ιδιο συνεβη και σε εμενα με αμφιβολα αντισωματα.

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω μαζι σου το παστερ ειναι πολυ αξιοπιστο και ετσι δεν θα τρελλανουν και το μωρο σε εξετασεις μετα τη γεννηση. Η αμνιο βεβαια ειναι η απολυτη εξεταση.Το ιδιο συνεβη και σε εμενα με αμφιβολα αντισωματα.

 

Μάλλον έκανες αμνιο,ε; Τα αποτελέσματα τα πηρα την προηγουμενη εβδομάδα, και θα πάω στο γιατρό αυτη την εβδομάδα για να μου τα αξιολογήσει. Αν πιστεύει οτι το Παστερ δεν είναι αρκετό, μπορεί και να κάνω αμνιο, αν και ειμαι 33η εβδομάδα και δεν ξέρω κατα πόσο έχει νόημα να κάνω... Επειδή όμως έχω αδελφή αιματολόγο που ασχολείται με αυτές τις αρρωστιες λόγω μεταγγισεων, αυτοανοσων νοσηματων κλπ, μου είχε πει από την αρχή οτι μάλλον ειναι ψευδώς θετικό το αποτέλεσμα, αρα μάλλον δε θα το ψάξω παραπάνω. Ειχε δείξει τις εξετάσεις μου και τη γενική μου εικόνα σε άλλους γιατρούς και ειχαν πει το ίδιο πριν ακόμη πάω στο Παστερ, αρα την πιστεύω και δε νομίζω να μπω στη διαδικασία, ειδικά σε τόσο προχωρημένη εγκυμοσύνη.

Τελικά και να νομίζεις οτι δε θες παιδιά, ΘΕΛΕΙΣ απλά δεν το ξέρεις μέχρι να κάνεις... Δε σ' αλλάζω ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ πιθηκάκι μου!!!!!

 

guqZp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Ασχολήθηκα πρόσφατα μέσω της δουλειάς μου με το θέμα αυτό και θα ήθελα να παραθέσω κάποια στοιχεία από μια πρόσφατη μελέτη (Feldman B, et al. Pregestational, perigestational and gestational primary maternal CMV infection: Prenatal diagnosis in 508 pregnancies. Am J Obstet Gynecol 2011;205:342 el-6).

 

Μελετήθηκαν λοιπόν 508 κυήσεις, στις οποίες διαπιστώθηκε λοίμωξη της μητέρας από τον ιό. Αυτές τις γυναίκες λοιπόν τις χώρισαν σε ομάδες, ανάλογα με το πότε είχαν κολλήσει τον ιό: ως και 8 εβδομάδες πριν από τη σύλληψη, ως την 6η εβδομάδα της κύησης (perigestational), στο πρώτο τρίμηνο, στο δεύτερο και στο τρίτο τρίμηνο.

 

Στην πρώτη ομάδα ο ιός δεν μεταδόθηκε σε κανένα έμβρυο, στη δεύτερη μόνο στο 4,6%, στο πρώτο τρίμηνο στο 34,8%, στο δεύτερο τρίμηνο στο 42%, και στο τρίτο τρίμηνο στο 58%. Όμως, γεννήθηκαν 45 μωρά με τον ιό, τα οποία όμως τόσο κατά τη διάρκεια της κύησης όσο και στη γέννα δεν παρουσίαζαν κανένα σύμπτωμα. Στους 18 μήνες ζωής όλα τα βρέφη ήταν φυσιολογικά.

 

Αν λοιπόν η λοίμωξη της μητέρας συμβεί πριν τη σύλληψη ή το διάστημα γύρω από τη σύλληψη, οι πιθανότητες να περάσει ο ιός στο έμβρυο είναι πολύ μικρές. Κι αν περάσει αργότερα, με την κατάλληλη παρακολούθηση μπορούμε πλέον να γνωρίζουμε κατά πόσο έχει επηρεαστεί το έμβρυο, κι από ό,τι φαίνεται δεν είναι τόσο συχνό φαινόμενο.

 

Καλά αποτελέσματα σε όλες!

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Θεωρώ χαρά μου και υποχρέωσή μου να γράψω σε αυτό το post αφού εμένα με βοήθησε τα μέγιστα στις αποφάσεις μου.

Εγώ βρέθηκα με θετικά IgG και IgM στον κυτταρομεγαλοιο στον 2ο μήνα της κύησης. Το Avidity απο το Pasteur αμφίβολο. Εντόπισα όμως ότι πρέπει να νόσησα από τον ιό καμμιά 15αριά μέρες πριν μείνω έγκυος γιατί αισθανόμουν μεγάλη ατονία, έκανα εξετάσεις α'ιματος και μου βρήκαν σε υψηλά επίπεδα την τρανσαμινάση ALT πράγμα που έδειχνε ότι περνούσα κάποια ίωση.

Από τότε άρχισε ο Γολγοθάς. Τα πρώτα λόγια των γυναικολόγων που ρωτούσα ήταν ότι οι περισσότερες τα ρίχνουν και μόνο οι καλές Χριστιανές τα κρατούν... Αλλά εμένα δεν μου ερχόταν να το κάνω χωρίς να το ψάξω περαιτέρω.

Ευτυχώς ψάχνοντας στο διαδίκτυο βρήκα αυτό το post και διάβασα τις εμπειρίες σας και σχετικά με το Αττικο. Εκλεισα ραντεβού στο Αττικο και ξεκίνησα τις ανοσοσφαιρίνες. Πήγαινα κάθε 4 εβδομάδες από την πόλη μου που είναι αρκετά μεγάλο ταξίδι. Εκεί οι λοιμωξιολόγοι ήταν καταπληκτικές, μου μίλησαν για πρώτη φόρα για πιθανότητες και με κατατόπισαν για την πορεία που εκείνες πρότειναν να ακολουθήσω.

Οι πιο δραματικοί μήνες ήταν μέχρι να κάνω την αμνιοπαρακέντηση γιατί όπως είχα αποφασίσει αν ήταν αρνητικό θα το κρατούσα, αν ήταν θετικο θα προχωρούσα σε έκτρωση με γέννα στον 6ο μήνα. Ολο αυτό τον καιρό προετοιμαζόμουν και για τα 2 ενδεχόμενα. Αλλά προτιμούσα να περάσω αυτό τον οδυνηρό τοκετό αν το παιδί ήταν θετικό παρά να το σκότωνα με πολύ περισσότερες αμφιβολίες στο 2ο μήνα.

Ευτυχως η αμνιο ήταν αρνητική. Πιστεύω ότι ήταν από τις ομορφότερες μέρες της ζωής μου. Τρομερή ανακούφιση για όσα πέρασα.

Συνέχισα τις ανοσοσφαιρίνες και τελικα γέννησα ένα όμορφο αγοράκι που το βλέπω ακόμη και κλαίω που πήγαν όλα καλά και που θα μπορούσα να το είχα ρίξει αν είχα βιαστεί. Η αλήθεια είναι ότι άγχος είχα μέχρι να γίνουν όλες οι εξετάσεις αφού γεννήθηκε. Οι εξετάσεις αιματος και ούρων του μωρού ήταν αρνητικές ενώ το μητρικό γάλα που έστειλα είχε ακόμη τον ιό. Μετά από 9 1/2 μήνες! Οι περισσότεροι ειδικοί μου είπαν ότι δεν υπάρχει κίνδυνος να κολλήσει σε αυτή τη φάση και ότι μπορούσα να θηλάσω, εγω όμως μετά από όλα αυτά που πέρασα άκουσα έναν μόνο που μου είπε όχι. Δεν ξέρω τι ακριβώς ισχύει τελικα.

Καλή τύχη σε όσες περνούν αυτό το μεγάλο πρόβλημα και είμαι στη διάθεσή σας για ερωτήσεις.

Link to comment
Share on other sites

να σου ζησει το αγορακι σου!!!!!παντα γερο και ευτυχισμενο!!!!!εγω ακομα και τωρα 3 χρονια και κατι μετα την εμπειρια μου ευχαριστω τον Θεο και την Αγια Ειρηνη Χρυσοβαλαντου....

PRW0p2.pngORfXp3.png
Link to comment
Share on other sites

διαβαζω τις ιστοριες σας και ευχομαι να ειναι το τελευταιο ασχημο γεγονος που να ζησετε και να κρατησετε με το καλο τα μωρακια σας αγκαλια!!!!

κατανοω την αγωνια σας γιατι το ιδιο ανχος κ ταλαιπωρια περασα κ εγω στην δικη μου εγκυμοσυνη αλλα με τοξοπλασμα...στο ΠΑΣΤΕΡ -Avidity-Igm-Igg και μετα αμνιοπαρακεντηση 18 βδομαδων...ειναι σημαστικο να το εχετε κολλησει πριν μεινετε εγκυος....εμενα ολα πηγαν καλα δοξα το θεο...το ειχα κολλησει πριν και το avidity μας εβγαινε αμφιβολο(τα νευρα μου τοτε) ολα καλα θα πανε κοριτσια!!!!

 

να ρωτησω κατι εγω....τοτε που ειχα κανει εξετασεις μου ειχε βγει οτι ειχα περασει κυτταρομεγαλο ιο...πρεπει να προσεξω κατι στην 2η μου εγκυμοσυνη????(με το καλο να αρθει)

Link to comment
Share on other sites

διαβαζω τις ιστοριες σας και ευχομαι να ειναι το τελευταιο ασχημο γεγονος που να ζησετε και να κρατησετε με το καλο τα μωρακια σας αγκαλια!!!!

κατανοω την αγωνια σας γιατι το ιδιο ανχος κ ταλαιπωρια περασα κ εγω στην δικη μου εγκυμοσυνη αλλα με τοξοπλασμα...στο ΠΑΣΤΕΡ -Avidity-Igm-Igg και μετα αμνιοπαρακεντηση 18 βδομαδων...ειναι σημαστικο να το εχετε κολλησει πριν μεινετε εγκυος....εμενα ολα πηγαν καλα δοξα το θεο...το ειχα κολλησει πριν και το avidity μας εβγαινε αμφιβολο(τα νευρα μου τοτε) ολα καλα θα πανε κοριτσια!!!!

 

να ρωτησω κατι εγω....τοτε που ειχα κανει εξετασεις μου ειχε βγει οτι ειχα περασει κυτταρομεγαλο ιο...πρεπει να προσεξω κατι στην 2η μου εγκυμοσυνη????(με το καλο να αρθει)

 

Σύμφωνα με αυτά που ξέρω το μεγαλύτερο ποσοστό των εγκύων έχει IgG αντισώματα που σημαίνει ότι το έχει περάσει στο παρελθόν. Λίγες είμαστε οι άτυχες που το κολλάμε κατά την εγκυμοσύνη. Αν τα IgM έχουν σχεδόν εξαφανιστει και οι εξετάσεις δείχνουν ότι η λοίμωξη είχε εμφανιστεί από ένα έτος ή προγενέστερα, δεν υπάρχει κίνδυνος.

Επικίνδυνη στην εγκυμοσύνη είναι η πρώτη λοίμωξη στον ιό.

Στη θέση σου δεν θα ανησυχουσα καθόλου. Ισα ίσα έχεις βγάλει αυτό το άγχος από το κεφάλι σου.

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με αυτά που ξέρω το μεγαλύτερο ποσοστό των εγκύων έχει IgG αντισώματα που σημαίνει ότι το έχει περάσει στο παρελθόν. Λίγες είμαστε οι άτυχες που το κολλάμε κατά την εγκυμοσύνη. Αν τα IgM έχουν σχεδόν εξαφανιστει και οι εξετάσεις δείχνουν ότι η λοίμωξη είχε εμφανιστεί από ένα έτος ή προγενέστερα, δεν υπάρχει κίνδυνος.

Επικίνδυνη στην εγκυμοσύνη είναι η πρώτη λοίμωξη στον ιό.

Στη θέση σου δεν θα ανησυχουσα καθόλου. Ισα ίσα έχεις βγάλει αυτό το άγχος από το κεφάλι σου.

 

ευχαριστω πολυ γιατην πληροφορια...το igg ηταν θετικο ενω το igm ηταν αρνητικο....αρα εχει εξαφανιστει απο μενα 100%

απλα ρωταω γιατι με το τοξοπλασμα δεν ειναι ετσι τα πραγματα...μπορει να εχω περασει(δεν ξερω αν εχει μηδενιστει,,θα κανω εξετασεις πριν βαλω μπρος γιατο 2ο)θα πρεπει να ξαναπροσεχω .....δεν απαλασεσαι 100% απο τιποτα ουτε απο ερυθρα ουτε απο ανεμοβλογια,,μπορεις να ξαναπερασεις

Link to comment
Share on other sites

αν καταλαβα καλα κοριτσια,αν το IGM του κυτταρομεγαλοιου ειναι αρνητικο,τοτε ότι τιμη και να εχει το IGG,δεν μας απασχολει,γιατι σημαινει οτι το περασαμε στο παρελθον και εχει μηδενιστει τωρα ετσι δεν ειναι;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...