Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σταφυλόκοκκος….πάλι !


Recommended Posts

Kαλησπέρα σας και απο εμένα!!Πρην λίγες μέρες ο μικρός μου απέκτησε ένα σπυρί που όλο και μεγάλωνε,οπότε σήμερα το πρωί το σπυράκι ήταν τεράστιο και το σημίο γύρω απο αυτόι φουσκωμένο και πέτρα:( πήγαμε στον γιατρό και μου είπε πως είναι σταφυλλόκοκος μου έδωσε αντιβίωση και fucidin κρεμούλα,το απόγευμα άρχισε ο μικρόσ να σηκώνει πιρετό έφτασε 38,8 και η ερώτηση μου είναι κάνει ο σταφυλλόκοκος πιρετό???το έχετε πάθει??η είναι κάτι άλλο??

RUx9p2.png

 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Και βέβαια κάνει πυρετό.

Στο λέω εγώ που από σταφυλόκοκκο, πριν λίγους μήνες νοσηλεύτηκε η κόρη μου 4 μέρες και παρά τρίχα γλίτωσε το χειρουργείο και άλλα χειρότερα.........

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites

αχ κοπέλα μου μην μου λες τέτια!!!ελπίζω να το προλάβω γιατί το μπουτάκι του είναι χάλια εφτυχώς άνοιξε κι έτρεξε λίγο αίμα και πύον χτες.Έχεις να μου δόσεις καμία συμβουλή??οξυζενέ κάνει να του βάζω όταν του ανοίγει και τρέχει???

RUx9p2.png

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που σου λέει η kourkoumpini.

Ο γιατρός εμένα μου έδωσε αντιβίωση γιατί είχε πρηστεί το δάχτυλό της και την άλλη μέρα επειδή το πρήξιμο είχε προχωρήσει, πήγαμε νοσοκομείο και ...κάτσαμε....

Μην τρομάζεις όμως. Εμείς είμαστε περίπτωση.

Ολα τα ακραία, μας συμβαίνουν.:rolleyes:

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σας ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση σας!!χτες πήγαμε στον γιατρό αυτοσ μασ είπε πως είναι σταφυλοκοκκος και μας έδωσε αντιβίωση και fucidin τοπικά.Απλά απο το απόγευμα μου σήκωσε πυρετό και άρχισε να τρέχει το σπυράκι γιαυτό μπήκα να πάρω και μία γνώμη απο εδώ;)

RUx9p2.png

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εμένα η μικρή μου είχε κάνει σταφυλόκοκκο στο δεξί της ρουθούνι,της έδωσα αντιβίωση (δε θυμάμαι ποια) και bactroban μέσα-έξω.Και πρέπει να είχε ανεβάσει 39,2.

Η ανιψιά μου (ίδια ηλικία με την κόρη μου) νοσηλεύθηκε 5 μηνών στο Παίδων σε πολύ άσχημη κατάσταση,ξεφλούδιζε όλο της το σώμα.

Link to comment
Share on other sites

Η κόρη μου έκοψε το δάχτυλο του ποδιού της στην πισίνα του ξενοδοχείου που πήγαμε, και μετά από αυτό άρχισε να βγάζει τεράστια σπυριά με ΄΄μύτη ΄΄ γεμάτα πύον. Η παιδίατρος τηλεφωνικά μου είπε πως μάλλον είναι σταφυλόκοκκος, να βάζω fucicort ή fucudin, ό,τι έχω στο σπίτι και betadin. Κάποια της έσπασαν στο πλύσιμο και κάποια ξεράθηκαν. Έβγαλε συνολικά μέσα σε 7 μέρες, 4 σπυράκια.....

Link to comment
Share on other sites

Eμένα ο μικρός εχει βγάλει ένα σπυρί στο μπουτάκι του και αυτή την στιγμή ειναι φουσκςμένη όλη η γύρω περιοχή και σκληρή και κόκκινη όταν τον ακουμπάω πονάει κλαίει και θέλει συνέχεια αγκαλιά...όλο αυτο το πέτρωμα θα αποροφιθεί άραγε με την αντιβίωση??:(

Aχ τι τραβάνε τα κακόμοιρα τα αγγελουδάκια μασ στα καλά καθούμενα!!

RUx9p2.png

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

η κορη μου εχει εμφανισει σταφυλοκοκο στον πρωκτο και βγαζει εδω και κανα μηνα συνεχως σπυρακια μκρα κοκκινα.. την πηγα στην παιδοδερματολογο και μου δωσε fusicort για λιγες μερες αλλα δεν εκανε τιποτε.. η παιδιατρος μου δωσε amoxil 250 δια στοματος και ενω εδειχνε να υποχωρει μετα στη μηνιαια μας επισκεψη μου πε να βαζω και λιγη fusicort και βλεπω οτι εκει που ξεραινονταν επανηλθαν.. παιρνει αντιβιωση δεκα μερες ακριβως και λιγες παραπανω απο την αλοιφη.. δεν ειναι κατασταση αυτη ομως..

 

διαβαζω που λετε για τη fusidin και σκεφτομαι να σταματησω τη fusicort μπας και αυτη κανει τη ζημια...

 

ειναι και στον πωπω της και εκει εχει υγρασια.. δεν μπορω να αεριζω τακτικα το σημειο.. καμια φορα βαζει και τα χερια της και φοβαμαι μη το μεταδοσει στο σωμα της..

 

καμια αναλογη εμπειρια?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

ακριβως τα ιδια κι εμεις..ο μικρος μου 3 ετων ξεκινησε με ενα σπυρακι στον ποπο πισω πηραμε αντιβιωση..ξαναεβγαλε ξαναπηραμε αντιβιωση..καποια στιγμη του εγινε και μια παροχετευση το ανοιξανε δηλαδη στο παιδων αλλα ητανε ανωριμο ακομα και ξαναπηραμε αντιβιωση..στην πορεια ξαναεβγαλε κι αλλα ενω ειχαν φυγει τα προηγουμενα και εντελει καναμε καλλιεργεια του πυου για να δουμε αν οντως ειναι σταφυλοκοκκος και αντιβιωγραμμα μηπως δεν τον πιανουν οι συγκεκριμενες αντιβιωσεις και ποιες τον πιανουν τελικα και μας ζητηθηκε οπωςδηποτε να κανουμε εναν ανοσολογικο ελεγχο για τυχον προδιαθεση σε καποιο νοσημα..τι να πω εχω κουραστει με αυτο το πραγμα ταλαιπωρουμαστε εδω και 4-5 μηνες και αυτο ξαναεμφανιζεται.εντωμεταξυ αυτος ο ανοσολογικος ελεγχος γινεται μονο στο παιδων και ραντεβου εκλεισα για 25 ιουλιου πρωτο διαθεσιμο!ελεος..ποναει και ο καημενουλης εχουμε τρελαθει στα μπεταντιν καθε μερα και στις κρεμες...:(

tzimakos was born at 10/03/2009!

 

mom and dad love you..........

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...