Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σε ποιό σχολείο να πάει? (Δημόσιο -Ιδιωτικό)


Recommended Posts

Το ιδιωτικό είναι μια μοδα που ήρθε έντονα τα προηγούμενα χρόνια της οικονομικής φούσκας, όπου όλοι θέλαμε να δειχθούμε λέγοντας πως το παιδί μας πάει ιδιωτικό. Αυτό ισχύει ακόμα για πολλούς. Τώρα κάποιοι που δουλεύουν σε ιδιωτικά έχουν κάθε λόγο να γράφουν αυτά που γράφουν.

Πολλοί φίλοι και γνωστοί είναι πολύ ψηλά κοινωνικά και επαγγελματικά μέσα από τα δημόσια σχολεία και Πανεπιστήμια (που πολλοί τα κατηγορούν αλλά όλοι εκεί θέλουν να περάσουν). Θυμάστε τη παροιμία "όσα δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμμαστάρια"?

ΑΣΟΕΕ!!!:-)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 566
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Το εάν το παιδί γίνει επιστήμονας ή όχι είναι καθαρά θέμα δικό του!

Πόσοι ακαδημαϊκοί υπάρχουν σήμερα που μεγάλωσαν σε χωριά -με τις όποιες δυσκολίες- πήγανε σε δημόσιο και σήμερα είναι πανεπιστήμονες;

Πόσα παιδιά (αλλοδαπά ή μη) που λόγω κακουχιών πάνε σε δημόσιο κι επίσης είναι πανεπιστήμονες;

Πόσα παιδιά που πήγανε σε κολλέγια σήμερα είνα απλοί απόφοιτοι λυκείου ή άνεργοι (λόγω χαμηλής εκαίδευσης);

Τα λέω εγώ που είμαι απόφοιτος από το Κολλέγιο Αθηνών κι έβγαλα Πανεπιστήμιο και με 2 μεταπτυχιακά και εργάζομαι σε μια υπηρεσία ενός Υπουργείου, η οποία απαρτίζεται ακόμη και από άτομα δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης δημόσιων σχολείων!

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Έχουμε μπερδέψει τη μόρφωση με τα πτυχία, τα διπλώματα, το πανεπιστήμιο που θα μπει κανείς και τη δουλειά που θα βρει. Το θέμα με το σχολείο είναι η παρέμβαση στην προσωπικότητα του παιδιού, που το βρίσκει πάντα στη ζωή του, ό,τι και να γίνει. Δυστυχώς το δημόσιο σχολείο δεν έχει καμία φιλοσοφία -το έχω ξαναπει-. Γράμματα βέβαια μαθαίνεις, αν θέλεις, εννοείται, οπότε, αν ο στόχος είναι τα παραπάνω, αρκεί και παρααρκεί. Εγώ πάντως στη δουλειά που εργάζομαι έχω συναδέλφους απόφοιτους δημοσίων σχολείων και απόφοιτους από τα καλύτερα ιδιωτικά. Τη δουλειά μας την κάνουμε όλοι άριστα, (φυσικά, με τόσα τυπικά προσόντα). Κάποια παιδιά (παιδιά, λέμε τώρα:-D:grin:) είναι πιο 'δουλεμένα', είτε από εξαιρετικούς γονείς, είτε από εξαιρετικά σχολεία. Για μένα όμως το πιο σημαντικό από αυτά που θα γίνουν σε 20 χρόνια -όταν θα ψάξει το παιδί μου να βρει δουλειά-, είναι να περνάει το παιδί καλά στην καθημερινότητά του και να μαθαίνει να διαχειρίζεται τον εαυτό του. Τα άλλα, θα γίνουν. Θα επιλέξω ένα σχολείο με αυτή τη φιλοσοφία.

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε μπερδέψει τη μόρφωση με τα πτυχία, τα διπλώματα, το πανεπιστήμιο που θα μπει κανείς και τη δουλειά που θα βρει. Το θέμα με το σχολείο είναι η παρέμβαση στην προσωπικότητα του παιδιού, που το βρίσκει πάντα στη ζωή του, ό,τι και να γίνει. Δυστυχώς το δημόσιο σχολείο δεν έχει καμία φιλοσοφία -το έχω ξαναπει-. Γράμματα βέβαια μαθαίνεις, αν θέλεις, εννοείται, οπότε, αν ο στόχος είναι τα παραπάνω, αρκεί και παρααρκεί. Εγώ πάντως στη δουλειά που εργάζομαι έχω συναδέλφους απόφοιτους δημοσίων σχολείων και απόφοιτους από τα καλύτερα ιδιωτικά. Τη δουλειά μας την κάνουμε όλοι άριστα, (φυσικά, με τόσα τυπικά προσόντα). Κάποια παιδιά (παιδιά, λέμε τώρα:-D:grin:) είναι πιο 'δουλεμένα', είτε από εξαιρετικούς γονείς, είτε από εξαιρετικά σχολεία. Για μένα όμως το πιο σημαντικό από αυτά που θα γίνουν σε 20 χρόνια -όταν θα ψάξει το παιδί μου να βρει δουλειά-, είναι να περνάει το παιδί καλά στην καθημερινότητά του και να μαθαίνει να διαχειρίζεται τον εαυτό του. Τα άλλα, θα γίνουν. Θα επιλέξω ένα σχολείο με αυτή τη φιλοσοφία.

Όλα είναι θέμα δασκάλου... Να έχει όρεξη και μεράκι να ''καλλιεργήσει'' και να ''πλάσει'' το παιδί, ώστε να το κάνει άνθρωπο.

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λές, ισχύει στο δημόσιο σχολείο, όπου ο δάσκαλος είναι μόνος και πολλές φορές πρέπει να παλέψει και με το σύστημα. Το ιδιωτικό έχει και μία γενική στάση (δεν λέω απαραίτητα ότι είναι καλή ή κακή) απέναντι στην εκπαίδευση, οπότε σε πολλά θέματα 'ξεπερνάει' το δάσκαλο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχουμε μπερδέψει τη μόρφωση με τα πτυχία, τα διπλώματα, το πανεπιστήμιο που θα μπει κανείς και τη δουλειά που θα βρει. Το θέμα με το σχολείο είναι η παρέμβαση στην προσωπικότητα του παιδιού, που το βρίσκει πάντα στη ζωή του, ό,τι και να γίνει. Δυστυχώς το δημόσιο σχολείο δεν έχει καμία φιλοσοφία -το έχω ξαναπει-. Γράμματα βέβαια μαθαίνεις, αν θέλεις, εννοείται, οπότε, αν ο στόχος είναι τα παραπάνω, αρκεί και παρααρκεί. Εγώ πάντως στη δουλειά που εργάζομαι έχω συναδέλφους απόφοιτους δημοσίων σχολείων και απόφοιτους από τα καλύτερα ιδιωτικά. Τη δουλειά μας την κάνουμε όλοι άριστα, (φυσικά, με τόσα τυπικά προσόντα). Κάποια παιδιά (παιδιά, λέμε τώρα:-D:grin:) είναι πιο 'δουλεμένα', είτε από εξαιρετικούς γονείς, είτε από εξαιρετικά σχολεία. Για μένα όμως το πιο σημαντικό από αυτά που θα γίνουν σε 20 χρόνια -όταν θα ψάξει το παιδί μου να βρει δουλειά-, είναι να περνάει το παιδί καλά στην καθημερινότητά του και να μαθαίνει να διαχειρίζεται τον εαυτό του. Τα άλλα, θα γίνουν. Θα επιλέξω ένα σχολείο με αυτή τη φιλοσοφία.

 

 

Συμφωνώ απολύτως!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λές, ισχύει στο δημόσιο σχολείο, όπου ο δάσκαλος είναι μόνος και πολλές φορές πρέπει να παλέψει και με το σύστημα. Το ιδιωτικό έχει και μία γενική στάση (δεν λέω απαραίτητα ότι είναι καλή ή κακή) απέναντι στην εκπαίδευση, οπότε σε πολλά θέματα 'ξεπερνάει' το δάσκαλο.

Θα σού πω ένα παράδειγμα που είχε τύχει σε εμένα....

Όπως ανέφερα όλα τα σχολικά μου χρόνια ήταν στο Κολλέγιο Αθηνών. 1η δημοτικού είχα μια δασκάλα, η οποία προφάνως είχε προβλήματα ψυχολογικά, και μάθημα δε κάναμε!!!! Τί κάναμε;;;;; Μας έστελνε στο κυλικείο και της αγοράζαμε γλειφιτζούρια κι εκείνη καθότανε πάνω στην έδρα κι έκανε το μώρό. Όπως ακριβώς το διαβάζεις!!!! Είχαμε φτάσει κοντά τα Χριστούγεννα και δε ξέραμε ανάγνωση, ούτε αριθμητική. Μέχρι που οι γονείς κάτι ''ψιλιάστηκαν'' και πήρε πόδι. Και το σχολείο να παρακαλάει -κυριολεκτικά- να μη γίνει καταγγελία, ώστε μη χαλάσει η φήμη του.

 

2α-3η Λυκείου είχα ένα μαθηματικό άαααααλλο φρούτο. Στα μαθηματικά εγώ στόκος και είχα 20!!! Ναι, 20!!!! Γιατί;;;; Γατί πολύ απλά την ώρα του μαθήματός του μας έφτιαχνε ποιηματάκια, προσωπικά για το κάθε μαθητή, με αποτέλεσμα να κάνουμε όλοι χαβαλε κι εκείνος να μη μας παραδίδει. Και όταν ερχότανε η ώρα της βαθμολογίας ο κατώτερος βαθμός του ήταν το 17.

 

Θέλω να πω πως ''καλοί'' ή ''κακοί'' δασκάλοι υπάρχουν παντού. Το θέμα είναι η όρεξη του δασκάλου και η μεταδοτικότητά του. Απλά το ιδιωτικό έχει ανέσεις και παροχές, κυρίως για τους εργαζόμενους γονείς, που δεν έχουν πολύ χρόνο ελεύθερο (τη σήμερον ημέρα).

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι είναι ζήτημα χρόνου, τώρα με τα ολοήμερα δημόσια σχολεία. Το ζήτημα είναι τί θέλεις να κάνει το παιδί κατά το χρόνο αυτό. Άλλωστε στα πιο πολλά ιδιωτικά, η παράταση του ωραρίου κοστίζει παραπάνω και δε συμφέρει οικονομικά. Ο πιο οικονομικός τρόπος να μείνει το παιδί στο σχολείο μέχρι τις 4.00, είναι να το στείλεις ολοήμερο.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα σε οποια ιδιωτικα απευθυνθηκα μου ειπαν δωρεαν η φυλαξη μεχρι τις 5:00 μμ. Και καποια εχουν δωρεαν δημιουργικη απασχοληση στις διακοπες Χριστουγεννων και Πασχα. Ολο και περισσοτερα θα προσφερουν και τα ιδιωτικα πιστευω, τουλαχιστον για την εξυπηρετηση των γονιων, τωρα που τα πραγματα δυσκολευουν στον εργασιακο τομεα και ολο και περισσοτερο θα ζοριζονται οικονομικα οι γονεις για να στειλουν το παιδι τους σε ιδιωτικο. Ολο περισσοτεροι γονεις θα στελνουν το παιδι σε δημοσιο σχολειο και καπως πρεπει να ανταγωνιστουν τα ιδιωτικα με τα δημοσια. Και παζαρευουν και τις τιμες σε ορισμενα σχολεια και κανουν εκπτωσεις, τουλαχιστον την πρωτη χρονια. Δηλαδη πιστευω οτι γινονται ολο και πιο ευελικτα τα ιδιωτικα για να αποκτησουν πελατες και να κρατησουν αυτους που εχουν.

Link to comment
Share on other sites

Αλίμονο στο παιδί που οι γονείς του περιμένουν το ιδιωτικό σχολείο να μάθει σε αυτό και γράμματα και ήθος και φιλοσοφία ζωής, χωρίς αυτοί να ασχοληθούν καθόλου. Αυτό εμένα μου φαίνεται "παρκάρισμα".

Μια παροιμία λέει <<καλή η εμπιστοσύνη αλλά ακόμα καλύτερος ο έλεγχος>>.

Τώρα για την εν γένει συμπεριφορά-χαρακτήρα του παιδιού έχουν μιλήσει οι ψυχολόγοι. Κατ'ουσίαν μιλάμε για ό,τι δουλειά έχει γίνει μέσα στο σπίτι μέχρι τα 6 -7 του χρόνια.

Καλή επιτυχία σε όλους μας!

 

Υ.Γ. Οταν μιλώ για Δημόσιο, σκέφτομαι συνάμα ό,τι το παιδί μου θα γραφτεί σε πολύ καλό φροντιστηριο ξένων γλωσσών (που και για καποιο που πάει ιδιωτικό χρειάζεται - guarantee), καθώς και θα γραφτεί-ασχοληθεί και με δραστηριότητες που του αρέσουν.

(η μικρή μου τα συνδιάζει ήδη σαν πρωτάκι όλα τα παραπάνω με χαμόγελο κάθε μέρα):-)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αλίμονο στο παιδί που οι γονείς του περιμένουν το ιδιωτικό σχολείο να μάθει σε αυτό και γράμματα και ήθος και φιλοσοφία ζωής, χωρίς αυτοί να ασχοληθούν καθόλου. Αυτό εμένα μου φαίνεται "παρκάρισμα".

 

E, αφού το παρκάρουμε που το παρκάρουμε, ας 'περιμένουμε' και κάτι και από αυτό το κακόμοιρο το σχολείο.:lol::lol::lol:

Συγνώμη κιόλας αλλά αυτή την 'υπεραπλουστευμένη' σκέψη δεν μπορώ να την καταλάβω. Δηλαδή οι 'καλοί' γονείς, μπορούν να τα πηγαίνουν σε άθλια σχολεία? τα καλά σχολεία είναι για τους αδιάφορους. Αγαπητέ Δημήτρη Π., το σχολείο, ήταν και θα είναι ένας από τους δύο πυλώνες διαμόρφωσης της προσωπικότητας του παιδιού. Αυτά που μαθαίνει εκεί, δεν μπορεί να τα μάθει στο σπίτι, και αντίθετα.

Αν η αναζήτηση καλού σχολείου (ή σχολείο κατά τα γούστα μας, θα έλαγα) σου ακούγεται 'παρκάρισμα', τί να πω? πραγματικά καλή τύχη!

Link to comment
Share on other sites

Mamvas ποιά ιδιωτικά είναι αυτά που κρατάνε τα παιδιά με δωρεάν φύλαξη μέχρι τις 5 και δεν ζητάνε 10.000 ευρώ δίδακτρα??? Πραγματικά θα ήθελα να μάθω, μιας και το ψάχνουμε με τον άντρα μου.

Η Δαναη μου ήρθε 16-2-2008

Αντίο μεμπάκι 28-7-2010

Ο Τάσος μου ήρθε 22-8-2011

Link to comment
Share on other sites

 

Υ.Γ. Οταν μιλώ για Δημόσιο, σκέφτομαι συνάμα ό,τι το παιδί μου θα γραφτεί σε πολύ καλό φροντιστηριο ξένων γλωσσών (που και για καποιο που πάει ιδιωτικό χρειάζεται - guarantee), καθώς και θα γραφτεί-ασχοληθεί και με δραστηριότητες που του αρέσουν.

(η μικρή μου τα συνδιάζει ήδη σαν πρωτάκι όλα τα παραπάνω με χαμόγελο κάθε μέρα):-)

 

Κοιτα, περα απο το τι πιστευω για την εκπαιδευση ( για μενα το σχολειο δεν ειναι τροπος να μαθεις γραμματα...), εγω θα τα στειλω σε ιδιωτικο ακριβως για να γλιτωσω την ταλαιπωρια των φροντιστηριων και τοτ ραξιμο στις διαφορες εξωσχολικες δραστηριοτητες μια που το σχολειο προσφερει δεκαδες για να επιλεξει το παιδι...

 

Και δεν το λεω ετσι, και ουτε πιστευω πως οποιοδηποτε ιδιωτικο ειναι καλυτερο απο οποιοδηποτε δημοσιο. Περα απο τους βασικους λογους που το επιλεξαμε (φιλοσοφια, διαπλαση χαρακτηρα, δραστηριοτητες) απο πρακτικης αποψεως θα γυρνανε τα παιδια διαβασμενα, εχοντας κανει τις δραστηριοτητες που τα ευχαριστουν και θα ξεκουραζονται. Οικονομικως, θα βγει πολυ λιιιιγο παραπανω απο το δημοσιο + φροντιστηρια+ αλλες δραστηριοτητες.

 

Νομιζω ο διαχωρισμος ιδιωτικο/δημοσιο ειναι πολυ γενικευμενος.

Link to comment
Share on other sites

<<Αν η αναζήτηση καλού σχολείου (ή σχολείο κατά τα γούστα μας, θα έλαγα) σου ακούγεται 'παρκάρισμα', τί να πω? πραγματικά καλή τύχη!>>

 

 

Μην τσαντίζεσαι. Ο καθένας μπορεί να κάνει αυτό που θέλει.

 

Όσο για απλουστεύσεις δες το δικό σου μήνυμα όπου λες ό,τι το Δημόσιο σχολείο στερείται φιλοσοφίας. Λυπάμαι αλλά γενικεύεις και απλουστεύεις. Μήπως τα έχεις επισκεφτεί όλα??????;)

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα, περα απο το τι πιστευω για την εκπαιδευση ( για μενα το σχολειο δεν ειναι τροπος να μαθεις γραμματα...), εγω θα τα στειλω σε ιδιωτικο ακριβως για να γλιτωσω την ταλαιπωρια των φροντιστηριων και τοτ ραξιμο στις διαφορες εξωσχολικες δραστηριοτητες μια που το σχολειο προσφερει δεκαδες για να επιλεξει το παιδι...

 

Και δεν το λεω ετσι, και ουτε πιστευω πως οποιοδηποτε ιδιωτικο ειναι καλυτερο απο οποιοδηποτε δημοσιο. Περα απο τους βασικους λογους που το επιλεξαμε (φιλοσοφια, διαπλαση χαρακτηρα, δραστηριοτητες) απο πρακτικης αποψεως θα γυρνανε τα παιδια διαβασμενα, εχοντας κανει τις δραστηριοτητες που τα ευχαριστουν και θα ξεκουραζονται. Οικονομικως, θα βγει πολυ λιιιιγο παραπανω απο το δημοσιο + φροντιστηρια+ αλλες δραστηριοτητες.

 

Νομιζω ο διαχωρισμος ιδιωτικο/δημοσιο ειναι πολυ γενικευμενος.

 

 

 

 

 

Φιλικά, ρώτησε αρκετούς γνωστούς σου που έχουν μεγάλα παιδιά σε ιδιωτικά να σου πουν αν χρειάζονται και εξωτερικά φροντιστήρια ξένων γλώσσων ή ακόμα και φροντιστήρια ελληνικών. Ίσως εκπλαγείς....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Φιλικά, ρώτησε αρκετούς γνωστούς σου που έχουν μεγάλα παιδιά σε ιδιωτικά να σου πουν αν χρειάζονται και εξωτερικά φροντιστήρια ξένων γλώσσων ή ακόμα και φροντιστήρια ελληνικών. Ίσως εκπλαγείς....

 

 

τα ξερω γλυκε μου αυτα, γι'αυτο και επελεξα ενα σχολειο οπου γνωριζω προσωπικα πολλες οικογενειες που στελνυον τα παιδια τους εκει, σε διαφορες ταξεις, απο το νηπιαωγειο μεχρι το λυκειο. Επειδη δε μ'αρεσουν οι εκπληξεις.

 

Φιλικα, μη βαζεις ολα τα σχολεια σ'ενα τσουβαλι επειδη δε σ'αρεσει το οτι ειναι "ιδιωτικα".

Για'υτο ειπα και πιο παμω οτι ο διαχωρισμος ειναι πολυ γενικευμενος. Η συμβουλη σου να ρωτησω γνωστους που εχουν παιδια σε ιδιωτκα, γενικως , ειναι ακυρη. Ρωταω αυτους που εχουν παιδια στο συγκεκριμενο ιδιωτικο.

Link to comment
Share on other sites

τα ξερω γλυκε μου αυτα, γι'αυτο και επελεξα ενα σχολειο οπου γνωριζω προσωπικα πολλες οικογενειες που στελνυον τα παιδια τους εκει, σε διαφορες ταξεις, απο το νηπιαωγειο μεχρι το λυκειο. Επειδη δε μ'αρεσουν οι εκπληξεις.

 

Φιλικα, μη βαζεις ολα τα σχολεια σ'ενα τσουβαλι επειδη δε σ'αρεσει το οτι ειναι "ιδιωτικα".

Για'υτο ειπα και πιο παμω οτι ο διαχωρισμος ειναι πολυ γενικευμενος. Η συμβουλη σου να ρωτησω γνωστους που εχουν παιδια σε ιδιωτκα, γενικως , ειναι ακυρη. Ρωταω αυτους που εχουν παιδια στο συγκεκριμενο ιδιωτικο.

 

 

Αυτή είναι μια καλή απάντηση.

 

Παρεπιπτόντως δεν εχω τιποτα με τα ιδιωτικά. Σε ιδιωτικούς παιδικους έστειλα-στελνω τα μικρά μου. Για αυτό δεν έχω προκαταλήψεις όπως άλλοι. Δεν χρειαζεται να βαζουμε λογια δίχως λόγο.

Φιλικά.:-D

 

Υ.Γ. Θα ήθελα πολύ να μάθω ποιο είναι αυτό το ιδιωτικό για το οποίο μιλάς. Αν βέβαια θέλεις να το μοιραστείς.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

δεν ξερω αν γραφω στο σωστο θεμα αλλα ας ρωτήσω..:-)

Λοιπον το προβλημα μου ειναι το εξης : Ο γιος μου ειναι στην Α δημοτικου σε ιδιωτικο σχολειο. Επιστρεφει στο σπιτι μας στις 3 το απογευμα, ενω εγω πρεπει να φυγω για τη δουλεια μου στις 3.30!!! Τα δημοσια σχολεια τελειώνουν στις 12.30!!! Αξιζει αραγε να χανουμε τον κοινο μας χρονο; Αν παει σε δημοσιο σχολειο ,φοβάμαι, οτι θα έχει προβληματα ενταξης. Εχω παρατηρησει οτι με τα παιδακια στο παρκο δεν μπορει να παιξει οπως με τα παιδια του σχολειου του μιλαει για πραγματα που δεν γνωριζουν και δεν τα αφορουν, ετσι πολλες φορες τον κοροιδευουν. Να επισημανω εδω, ότι δεν πηγαινει σε εκεινα τα τρεντυ σχολεια με το μεγαλο ονομα και την απιστευτη πιεση στα παιδια!!! Το σχολειο του ειναι ενα μικρο σχολειο οπου το παιδι μου παει και γυριζει χαρουμενο! Οι υπολοιποι γονεις επελεξαν το σχολειο με τα ιδια κριτηρια!!

 

Ελπιζω να μην σας κουρασα, ευχαριστω!

The Boss 29/12/04

Frankie 20/05/08

Peekaboo 1/12/11

Link to comment
Share on other sites

Nομιζω οτι το καλυτερο ειναι να φτιαξεις μια λιστα με τα υπερ και τα κατα του σχολειου που ειναι τωρα και του σχολειου που επιθυμεις να παει. Μετα αξιολογησε ποια απο αυτα ειναι σημαντικα για την ψυχολογια του παιδιου . Ιεραρχησε τις δικες του αναγκες πρωτα και επειτα τις δικες σου.

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον τα όσα γράφετε φίλοι μου.

Πάντως με την κατάσταση στη Δημόσια παιδεία που υπάρχει αυτή τη στιγμή, δύσκολα θα επέλεγα να πάω το γιο μου σε Δημόσιο σχολείο.

Βρήκα και μια on-line έρευνα σε ένα site για την επιλογή Δημόσιου ή ιδιωτικού σχολείου.

Τα ποσοστά θα σας εντυπωσιάσουν! Δεν περίμενα τέτοια διαφορά!!

http://www.eduadvisor.gr/index.php?option=com_acepolls&view=poll&id=2:2011-03-07-23-36-43

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μπήκα στο site που λές αλλά δεν κατάφερα να βρω στοιχεία, εκτός από το ότι παραπέμπει στα sites των σχολείων. Ειδικά στη σύγκριση, έχει τα σχολεία δίπλα δίπλα, χωρίς αξιολόγηση, χωρίς σχόλια. Προφανώς είναι ακόμα καινούργιο, οπότε μας λέει απλά αυτά που μπορούμε να βρούμε και μόνοι. Καλή ιδέα πάντως. Αυτό που ζητούν όσοι ψάχνουν σχολεία, είναι τις απόψεις γονιών που έχουν τα παιδιά τους εκεί είτε τα έχουν απορρίψει.

Link to comment
Share on other sites

Το πέτυχα κι εγώ το σάιτ (όχι που θα μου ξέφευγε :D) αλλά είναι πολύ καινούριο... Πάντως όταν θα δουλέψει με αρκετό κόσμο θα είναι πολύ ενδιαφέρον το αποτέλεσμα... Θα μπορεί να δει κανείς κριτικές για τα σχολεία μέσα από τις διαφορετικές οπτικές του κάθε γονιού/αποφοίτου.

Link to comment
Share on other sites

Αν υποθέσουμε ότι οι κριτικές (από τους ιδιώτες εννοώ) θα είναι καλοπροαίρετες και δεν θα γίνεται διαφήμηση. Άλλωστε, όπως προκύπτει και από εδώ, το θέμα του σχολείου είναι τόσο μα τόσο προσωπικό........

Link to comment
Share on other sites

Είμαι καινούρια στο parents.gr και χαίρομαι πολύ που υπάρχει τόσο έντονη κινητικότητα από σχόλια γονέων, καθώς με ενδιαφέρει πολύ η άποψη των άλλων. Έχω ένα μικρό παιδάκι και έχουμε αποφασίσει ήδη ότι θα το στείλουμε σε ιδιωτικό σχολείο. Από ποια ηλικία θα πρέπει να ψάξουμε; Υπάρχει μεγάλη λίστα αναμονής στα σχολεία;

 

Μπήκα κι εγώ στο http://www.eduadvisor.gr και μου άρεσε πολύ η ιδέα της κριτική των γονιών και των μαθητών για τα σχολεία. Μακάρι να υπάρξουν κριτικές και για περισσότερα σχολεία, καθώς έτσι θα βοηθηθούμε όλοι οι νέοι γονείς που ψάχνουμε κάτι καλό για το παιδί μας. Μου άρεσε επίσης πολύ, ότι σε αντίθεση με κάποια άλλα sites τύπου Χρυσού Οδηγού, στο συγκεκριμένο μπορούσα να ψάξω με πολλά διαφορετικά κριτήρια, όπως παροχές σχολείου και επίπεδα εκπαίδευσης που καλύπτουν. Μένουμε στα βόρεια προάστια και είδα ότι οι επιλογές μας σε σχολεία είναι πολλές... Καμία πρόταση για κάποιο που θα μπορούσα να εμπιστευτώ την εκπαίδευση του παιδιού μου;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Ο γιός μου είναι μικρούλης ακόμα αλλά προβληματίζομαι από νωρίς για το σχολείο του.

Διάβασα πολύ προσεκτικά όλους σας.

 

Από τη δική μου 10χρονη εμπειρία ως καθηγήτρια γαλλικών, δεκάδες ήταν τα παιδία που "πέρασαν" από τα χέρια μου. Πάντα είχα μια ολοκληρωμένη εικόνα από το κάθε παιδάκι επειδή δεν ήμουν πότε μόνο η "γαλλικού" τους αλλά μια και φιλή-σύμβουλος με την οποία μιλούσαν για τα πάντα. Συνοπτικά, αυτά που αποκόμισα είναι τα εξής:

 

Ένα μεγάλο ποσοστό παιδιών (από όλες τις τάξεις) από ιδιωτικά σχολεία (τα πλέον διάσημα στην βορειοανατολική Αττική) είχαν τρομερές ελλείψεις και μερικά από αυτά σε σοκαριστικό βαθμό. Ανορθόγραφα, με ούτε καν τις στοιχειώδεις γενικές γνώσεις σε ιστορία, γεωγραφία κτλ. Μαργαριτάρια που δεν θα ξεχάσω ποτέ είναι ότι οι τούρκοι πολέμησαν τους έλληνες στις Θερμοπύλες και η Αγγλία είναι πόλη της Αμερικής (και τα 2 από παιδιά γυμνασίου ιδιωτικού σχολείου).

Κανένα από αυτά τα παιδάκια δεν είχε κάποιο μαθησιακό πρόβλημα αλλά όλα είχαν ένα κοινό χαρακτηριστικό: Γονείς που απείχαν παντελώς (σκανδαλιστικά) από την εκπαίδευση-μόρφωση των παιδιών τους και τα είχαν εναποθέσει σε ακριβά ιδιωτικά σχολεία (κάπου διάβασα και τον όρο "παρκάρει" ο οποίος κολλάει μια χαρά).

 

Τα παιδάκια από δημόσια σχολεία είχαν και αυτά κάποια προβλήματα αλλά στην πλειοψηφία σε λογικά πλαίσια χωρίς να σοκάρομαι ιδιαίτερα.

 

Το δικό μου συμπέρασμα στο ακανθώδες ερώτημα:

Διαλέξτε όποιο σχολείο σας ταιριάζει αλλά όσο τέλειο και να είναι (ή να λέγεται οτι είναι) οι γονείς είναι αυτοί που κρατούν στα χέρια τους τη μόρφωση των παιδιών τους είτε συμμετέχοντας ενεργά σε αυτή είτε ως καθοδηγητές-σύμβουλοι-ελεγκτές (πείτε το όπως θέλετε). Διαφορετικά τα παιδιά μας κινδυνεύουν να είναι είτε τα θύματα μιας άκρως κερδοφόρας επιχείρησης είτε ενός εκπαιδευτικού συστήματος που μπάζει νερά από παντού.

 

Έχω παρακολουθήσει για χρόνια την πορεία παιδιών με υπέροχα μυαλουδάκια να "καίγονται" και από τα 2. Και από ότι βλέπω η κατάσταση όσο πάει και χειροτερεύει σε βάρος των παιδιών μας...

και λυπάμαι βαθύτατα για αυτό....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...