Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ασβεστιο!


Recommended Posts

Εγώ δεν παίρνω ασβέστιο, μου έχει δώσει neo dicalets, το οποίο είναι συμπλήρωμα διατροφής που περιέχει και ασβέστιο ανάμεσα σε άλλα.

 

Ακριβως αυτο παιρνω και εγω γιατι ειχα το ιδιο προβλημα...

 

Ειναι χαπακια,δυο την ημερα μου δινει ο γιατρος μου και ησυχασα απο τα μασωμενα,τα αναβραζοντα κτλ που μου εφερναν αηδια...

 

Ευχομαι να βρεις μια ακρη...:D

 

Γλυκιές μου πεταλουδίτσες...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Σας ευχαριστω ολες βρε κοριτσια.....

 

Οσο αφορα το σοκολατουχο το εκοψα μαχαιρι!!! Φρεσκο ασπρο γαλατακι αυτο που γραφει 40% περισσοτερο ασβεστιο, με μελι.

Ειχα ρωτησει τον γιατρο για καψουλες ασβεστιου και οντως υπαρχουν, μα μου ειπε πως δει ειναι για εγκυμοσυνη αλλα για γεροντες!!!! ΄-)

Μα καλα εχουν τα παντα σε χαπι... το ασβεστιο βρηκαν να μην εχουν!!!!!!!!

Αντε κουραγιο στις ομοιοπαθουσες!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τρώω σαν παλαβή τυρί (άπαχο) και πολλά (επίσης άπαχα) γιαούρτια. Με πιάνει αμόκ ... Μέρα παρά μέρα (είμαι ακόμα στον 4ο μήνα) μου έχει δώσει να παίρνω μια παστίλια ασβεστίου. Αυτό που με ανησυχεί είναι ότι περιέχει ασπαρτάμη και ότι σκεύασμα ασβεστίου έψαξα επίσης περιέχει ασπαρτάμη. Ξέρετε κάποιο να μην έχει;

Link to comment
Share on other sites

εχω την εντυπωση οτι υπάρχει ασβεστιο σε χαπι, μαζι με βιταμινη D (calcioral αν δεν κανω λαθος).

 

εναλλακτικά μου ειχε πει ο γιατρος μου στην 1η εγκυμοσυνη το ΝΟΥΝΟΥ CALCI plus 3 ποτηρια την ημερα.

 

εγω δεν εχω ξεκινησει ακομα τα συμπληρωματα, ευτυχως....:)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολες!!!

 

Ειμαι στην 24 εβδομαδα και αρχηζω να νιωθω τρομερες τυψεις..... Δεν παιρνω καθολου το ασβεστιο που δινουν στην εγκυμοσυνη για τον απλουστατο λογο οτι με αηδιαζει. Δοκιμασα τα μασωμενα, δοκιμασα και τα αναβραζων. Τιποτα ρε κοριτσια μου ρχετε αναγουλα. Λετε να κανω κακο στα κοκαλακια του μωρου???

Εσεις που δεν παιρνετε συμπληρωμα ασβεστιου πως το αναπληρωνετε?

Προσπαθω να πινω 2-3 ποτηρια γαλα (σοκολατουχο) τη μερα, και φετα.

 

Καταρχας ποιος σου ειπε οτι ειναι υποχρεωτικη η ληψη συμπληρωματων στην εγκυμοσυνη?

 

Συμπληρωματα πρεπει να δινονται οταν μετα απο εξετασεις διαπιστωνεται ελλειψη καποιου συστατικου ή να βρισκεται στα κατωτατα φυσιολογικα ορια.

Απλα οι γιατροι βαριουνται να κανουν αυτες τις εξετασεις και να παρακολουθουν και απο αυτη την αποψη την εγκυο και καταφευγουν στην ευκολη λυση να δωσουν εξαρχης σιδηρο, ασβεστιο και πολλοι και μαγνησιο.

 

Δε θελω να μπω ξανα στη συζητηση οτι πλεον υπαρχουν πολυ σοβαρες ερευνες που καταδεικνυουν οτι τα συμπληρωματα δεν ειναι καθολου αθωα οπως νομιζαμε και πρεπει να χορηγουνται ως φαρμακα (μονο δηλ αν υπαρχει αναγκη) και οχι ως καραμελες.

 

Εαν δεν παιρνεις ασβεστιο και δεν υπαρχει επαρκεια στον οργανισμο σου και δεν αρκουν οι ποσοτητες που λαμβανεις απο τη διατροφη, τοτε δε θα βλαφτουν τα οστα του μωρου σου, αλλα ισως στο μελλον τα δικα σου, καθως το εμβρυο "τραβαει" τις ουσιες που χρειαζεται απο τη μητερα.

 

Πιστευω οτι θα επρεπε (μιας και ανησυχεις) να κανεις μια εξεταση αιματος και για το ασβεστιο και αν μετα ταυτα κριθει οτι πρεπει να παρεις, δοκιμασε τα caltrate που ειναι χαπια που τα καταπινεις, ουτε τα μασας ουτε τα διαλυεις.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η κασσιανη εχει δικιο. Το να μην παιρνεις συμπληρωματα (απο οτιδηποτε) δεν θα βλαψει το εμβρυο αλλα εσενα. Εχεις ακουσει για γυναικες που λενε πως χαλασαν τα δοντια τους κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης? Ηταν γυναικες που δεν επερναν καθολου ασβεστιο (της θειας μου της επεφταν και τωρα στα 50 της υποφερει απο οστεοπωρωση).. Αυτο βεβαια δεν οφειλετε μονο στην εγκυμοσυνη της αλλα γιατι δεν επινε ποτε της γαλα.

 

2 ποτηρια κανονικο γαλα την ημερα (δεν χρειαζεται να παιρνεις αυτο που ειναι εμπλουτισμενο) καλυπτουν την ημερησια αναγκη σου.. Απο τυρια καλυτερα να προτιμας τα κιτρινα (κασερια-γραβιερες) γιατι εχουν μεγαλυτερη ποσοτητα ασβεστιου. Μια φετα τυρι τοστ εχει τοσο ενα ποτηρι γαλα.. η διαφορα ειναι οτι στο κανονικο γαλα ειναι πιο απορροφησιμο το ασβεστιο.

Το φυλλικο οξυ (για την κοπελα που αισθανεται τυψεις που δεν επερνε) κανει καλο μεν αλλα η μη ληψη του δεν σημαινει οτι θα παθει και κατι το μωρακι σου.. Επισης απ΄οτι μου ειπε ο γυναικολογος (γιατι εγω επερνα 2 και οι εξετασεις μου εδειξαν ενα υπερογκο προς τα πανω ποσο) αυτο που χρειαζομαστε ειναι ενα χαπακι ανα 2 μερες.. Αντε λοιπον το πολυ να παρεις ενα την ημερα. και να το ξεχασεις λοιπον και μια μερα δεν τρεχει και τιποτα.

Εμενα γενικα ειναι πολυ φιδωλος με τα συμπληρωματα (εδω εχω σιδηροπενικη αναιμια και παλι το σιδηρο με μετρο μου το δινει) Η αποψη του ειναι οτι αν στην τελικη χρειαστει μπορω καλιστα να παρω σιδηρο σε ορο (οπως εχω ξαναπαρει στο παρελθον). Το ιδιο μου ειπε και ο αιματολογος.. παλιοτερα δεν εδιναν στις εγκυους αλλα τα τελευταια χρονια εχει αποδειχτει οτι δεν επιρρεαζει 9ο προηγουμενος με απειλουσε με μεταγγισεις αιματος)

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Η κασσιανη εχει δικιο. Το να μην παιρνεις συμπληρωματα (απο οτιδηποτε) δεν θα βλαψει το εμβρυο αλλα εσενα. Εχεις ακουσει για γυναικες που λενε πως χαλασαν τα δοντια τους κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης? Ηταν γυναικες που δεν επερναν καθολου ασβεστιο (της θειας μου της επεφταν και τωρα στα 50 της υποφερει απο οστεοπωρωση).. Αυτο βεβαια δεν οφειλετε μονο στην εγκυμοσυνη της αλλα γιατι δεν επινε ποτε της γαλα.

 

Το φυλλικο οξυ (για την κοπελα που αισθανεται τυψεις που δεν επερνε) κανει καλο μεν αλλα η μη ληψη του δεν σημαινει οτι θα παθει και κατι το μωρακι σου..

Εμενα γενικα ειναι πολυ φιδωλος με τα συμπληρωματα (εδω εχω σιδηροπενικη αναιμια και παλι το σιδηρο με μετρο μου το δινει) Η αποψη του ειναι οτι αν στην τελικη χρειαστει μπορω καλιστα να παρω σιδηρο σε ορο (οπως εχω ξαναπαρει στο παρελθον). Το ιδιο μου ειπε και ο αιματολογος.. παλιοτερα δεν εδιναν στις εγκυους αλλα τα τελευταια χρονια εχει αποδειχτει οτι δεν επιρρεαζει 9ο προηγουμενος με απειλουσε με μεταγγισεις αιματος)

 

Η θεια σου ειχε γενικοτερο προβλημα οπως φαινεται και δεν της εφταιγε η εγκυμοσυνη, αλλα η γενικη ελλειψη ασβεστιου που ειχε λογω κακης διατροφης.

Σωστα ειναι φειδωλος με τα συμπληρωματα, οι υπευθυνοι γιατροι ετσι πρεπει να ειναι. Ο σιδηρος ειναι πολυ βαρυς για τον οργανισμο και καλυτερα ειναι σε περιπτωσεις σαν τη δικη σου, ναπαρακολουθειται μια εγκυος απο αιματολογο και να κανει ειδικη διατροφη και ληψη σιδηρου με ορο, αν χρειαστει, παρα να παιρνουν ολες ανεξαιρετως δισκια σιδηρου.

Το φυλλικο οξυ εχει νοημα και εχει βρεθει οτι βοηθαει η ληψη του 2 μηνες πριν τη συλληψη του εμβρυου (να το παιρνουν δηλ οσες προσπαθουν να συλλαβουν αλλα και παλι οχι για μεγαλα διαστηματα) και 2 μηνες το πολυ μετα τη συλληψη. Μετα απο αυτο το διαστημα δεν εχει νοημα.

Εχει βρεθει οτι βοηθαει στην αποτροπη καποιων ανωμαλιων κατα το σχηματισμο συγκεκριμενων οργανων. Το οτι δε θα το παρεις δεν σημαινει σωνει και καλα οτι το μωρο θα παρουσιασει αυτες τις σπανιες ανωμαλιες (πχ δισχιδης ραχη)

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω άλλο πρόβλημα σχετικά με το ασβέστιο. Πριν την εγκυμοσύνη έκανα αφαίρεση θυροειδή και έβγαλα και ένα παραθυροειδή. Για το λόγο αυτό, έξι μήνες πριν την εγκυμοσύνη ξεκίνησα το ασβέστιο. Με όριο 8.5 - 9.5 είχα 7. Με το συμπλήρωμα έφτασα 8.3. Με την εγκυμοσύνη εξακολουθώ και παίρνω το ασβέστιο αλλά τα επίπεδα δεν έχουν ανέβει καθόλου. Παραμένω στο 8.3. Έχει τύχει καμία μέλλουσα μαμούλα να έχει τόσο χαμηλό ασβέστιο σε εγκυμοσύνη? Στην πρώτη μου δεν το είχα μετρήσει.

Link to comment
Share on other sites

(κάπου εχω διαβάσει πως προκαλεί κ συσπάσεις το ασβέστιο ... :rolleyes: μπορεί κ να κάνω λάθος ... )

...

 

Αφροδίτη μου, δεν κάνεις λάθος.Προχθές άκουσα κι εγώ την περίπτωση μιας κοπέλας που είχε συσπάσεις (σε σημείο να κρεβατωθεί κανονικά, για την αποφυγή πρόωρης γέννας)και ο γιατρός, της είχε πεί ότι έχουν προκληθεί από το συμπλήρωμα ασβεστίου.

Δεν το αναφέρω για να πανικοβληθούν όσες παίρνουν ασβέστιο, αλλά για να αποτραπούν αυτές που δεν το χρειάζονται πραγματικά. Να ενισχύσω αυτό που λέει η Κασσιανή, ότι ΄δεν είναι απαραίτητο πάντα να παίρνουμε κάποιο συμπλήρωμα, αλλά οι γιατροί το δίνουν με το σκεπτικό "καλού κακού".

 

Στην δική μου περίπτωση, ο γιατρός μου είχε πεί ότι αν καταναλώνω επαρκή ποσότητα γαλακτομικών, είμαι εντάξει και δεν χρειάζομαι συμπλήρωμα.Εγώ αναρωτιόμουν, μια και ακουγα ότι οι περισσότερες εγκυμονούσες, παίρνουν. Το λάθος του βέβαια πιστεύω ότι ήταν,το ότι μου είπε να μην το πάρω, χωρίς να είναι σίγουρος αν η τιμή του ασβεστίου΄είναι καλή.

Τελικά κάνοντας τις γενικές εξετάσεις, ζήτησα από μόνη μου να δούνε και το ασβέστιο. Η τιμή μου ήταν 9 και όταν του το είπα, μου είπε ότι είναι πολύ καλή, και ότι φυσικά εξακολουθεί να μην συντρέχει λόγος για την χορήγηση συμπληρώματος.

Ακόμα κι αν δεν σας το γράψουν οι γιατροί, όταν κάνετε τις εξετάσεις σας, ζητήστε από μόνες σας,από τα εργαστήρια, να ελέγχετε τις τιμές που σας ενδιαφέρουν.

Ετσι, θα είστε σίγουρες αν χρειάζεστε συμπληρώματα ή όχι.

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια και μενα ο γιατρος μου μου χε πει οτι θα μου δωσει ασβεστιο αργοτερα και οχι απο την αρχη οπως παιρνουν ολες γιατι προκαλει συσπασεις.... Και τελικα μου το δωσε στην αρχη του 5ου δηλαδη γυρω στην 17η βδομαδα....

WLFfp2.png XI11p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια καλα που μου ειπατε πως γινετε να μα8εις την τιμη του ασβεστιου με αιματολογικη εξεταση. Στις 23 που 8α παω για την απαισια καμπυλη ζαχαρου 8α κανω και γενικες αιματως - ουρων και καλλιεργια ουρων και 8α ζητησω να μου κανει και για ασβεστιο!

Link to comment
Share on other sites

Πρωτη φορα το ακουω αυτο οτι προκαλειι συσπασεις

Απορια: Το ιδιο το συμπληρωμα προκαλει συσπασεις και οχι το ασβεστιο;;,δηλαδη, αν το παρω απο φυσικη πηγη (γαλα τυρι οσπρια) τοτε δεν θα προκληθουν συσπασεις;;

p7z6p3.pngsQqep3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πρωτη φορα το ακουω αυτο οτι προκαλειι συσπασεις

Απορια: Το ιδιο το συμπληρωμα προκαλει συσπασεις και οχι το ασβεστιο;;,δηλαδη, αν το παρω απο φυσικη πηγη (γαλα τυρι οσπρια) τοτε δεν θα προκληθουν συσπασεις;;

 

Εννοείται ότι δεν προκαλεί συσπάσεις από την φυσική πηγή!!!

Αλλά και πάλι ακόμα και το συμπλήρωμα ασβεστίου, ενδεχομένως σε κάποιες περιπτώσεις να προκαλέσει συσπάσεις.Μην δημιουργήσουμε την εντύπωση ότι όποια έγκυος πάρει συμπλήρωμα ασβεστίου, θα έχει και συσπάσεις σίγουρα.

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

εμενα ο γιατρος μου εδωσε απο ολα και φυλλικο οξυ κ σιδηρο κ ασβεστιο κ κορτιζονη παρολο που οι εξετασεις μου ειναι αψογες κ εχω κ προβλημα με το στομαχι κ ολα αυτα το επιβαρυνουν.

ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΩ ΤΙΠΟΤΑ.

φυσικα δεν συμβουλευω καμια να κανει το ιδιο γιατι η καθεμια μας εχει διαφορετικες αναγκες αλλα εγω ειμουν παντα κατα των φαρμακων για αυτο κ σπανια αρρωσταινω.

δεν καταλαβεινω γιατι απο μισο με ενα λιτρο γαλα την ημερα που πινω συν τα τυρια να παρω κ συμπληρωμα ασβεστιου ,ουτε γιατι με 43 αιματοκριτη να παρω σιδηρο κ να ταλαιπωρω το στομαχι μου!

ας γινουν λιγο πιο υπευθυνοι οι γιατροι κ να μας αντιμετωπιζουν σαν μοναδες κ οχι σαν γενικο συνολο.δηλ οι παλιοτεροι γιατροι ξεραν λιγοτερα απο τους σημερινους που εδιναν στις γυναικες μονο συμβουλες διατροφης ?

Link to comment
Share on other sites

Με το συμπλήρωμα έφτασα 8.3. Με την εγκυμοσύνη εξακολουθώ και παίρνω το ασβέστιο αλλά τα επίπεδα δεν έχουν ανέβει καθόλου. Παραμένω στο 8.3. Έχει τύχει καμία μέλλουσα μαμούλα να έχει τόσο χαμηλό ασβέστιο σε εγκυμοσύνη? Στην πρώτη μου δεν το είχα μετρήσει.

 

Ξεκίνησα την εγκυμοσύνη με 9,5 ασβέστιο (Φ.Τ. 8,4-10,5). Με 1,5 λίτρο γάλα την ημέρα, και 2 body calcin από την αρχή του 4ου, έκανα προχτές μέτρηση και είμαι οριακά στο 8,6. Ο γιατρός μου είπε ότι η πτώση είναι φυσιολογική και αν θέλω μπορώ να πάρω και 3ο χάπι αλλά όχι ότι θα σώσω και τπτ. Τώρα μ' αυτό που διαβάζω για τις συσπάσεις φοβήθηκα.

 

Ισχύει ότι το μαγνήσιο αποτρέπει τις συσπάσεις; Γιατί εμένα και οι 2 γυναικολόγοι που με παρακολουθούν μου είπαν ότι δεν το κρίνουν απαραίτητο να το πάρω.

UmJ2p11.png

 

4/12/2009: Τhe first day of the rest of my life.

 

aMUmp10.png

Link to comment
Share on other sites

Εγω παιρνω τα caltrate 600. Επισης αν δεν θελεις να παιρνεις ασβεστιο υπαρχει και ροφημα γιαουρτιου που λεγεται ΝΟΥΝΟΥ CALCIPLUS ειναι πολυ ευχαριστο στην γευση, με λιγες θερμιδες και αρκετη περιεκτικοτητα σε ασβεστιο...

bf2Bp2.png

 

rTodp3.png

Link to comment
Share on other sites

εμενα ο γιατρος μου εδωσε απο ολα και φυλλικο οξυ κ σιδηρο κ ασβεστιο κ κορτιζονη παρολο που οι εξετασεις μου ειναι αψογες κ εχω κ προβλημα με το στομαχι κ ολα αυτα το επιβαρυνουν.

ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΩ ΤΙΠΟΤΑ.

φυσικα δεν συμβουλευω καμια να κανει το ιδιο γιατι η καθεμια μας εχει διαφορετικες αναγκες αλλα εγω ειμουν παντα κατα των φαρμακων για αυτο κ σπανια αρρωσταινω.

δεν καταλαβεινω γιατι απο μισο με ενα λιτρο γαλα την ημερα που πινω συν τα τυρια να παρω κ συμπληρωμα ασβεστιου ,ουτε γιατι με 43 αιματοκριτη να παρω σιδηρο κ να ταλαιπωρω το στομαχι μου!

ας γινουν λιγο πιο υπευθυνοι οι γιατροι κ να μας αντιμετωπιζουν σαν μοναδες κ οχι σαν γενικο συνολο.δηλ οι παλιοτεροι γιατροι ξεραν λιγοτερα απο τους σημερινους που εδιναν στις γυναικες μονο συμβουλες διατροφης ?

 

Συμφωνώ απόλυτα. Τελικά, τις οδηγίες και τις συνταγές, τις δίνουν με κλειστά μάτια, ασχετα με ποιόν έχουν απέναντι τους και τί ανάγκες υπάρχουν.

 

rica, από τη στιγμή που σου είπαν να μην παίρνεις μαγνήσιο και οι 2 τότε νομίζω ότι δεν πρέπει να ανησυχείς!

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Εχω νεα. Λοιπον, εκανα γενικες στο ΙΚΑ και μια εβδομαδα μετα γενικες σε ιδιωτικο εργαστηριο. Λοιπον, στις απαντησεις του ΙΚΑ ειχα τιμη ασβεστιου 8.9 και στου ιδιωτικου 8.5 (min 8, κατι και max 10,5). Ισως απο εβδομαδα σε εβδομαδα να επεσε..... τι να πω. Η καμπυλη μου παντως δεν ηταν καλη κοριτσια και 8α σκασω. Την Δευτερα θα στειλω την απαντηση με φαξ στον γιατρο μου και θα δω τι θα μου πει, :(:(

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Οσον αφορα το ασβεστιο..... τι μαρτυριο!!!

 

Υποφερω απο αναγουλες ακομα κ εμετους (26η εβδ) κ οσο κ αν τρελαινομαι για το γαλα (ολη μου τη ζωη αντι για νερο επινα γαλα!!!!) δεν κατεβαινει γουλια κ αν κατεβει, ξαναβγαινει...:-(

 

Για τα συμπληρωματα, ουτε κουβεντα... τα ιδια.. εισαγωγες-εξαγωγες.. δοκιμασα τα παντα.. δεν δεν δεν!!!

 

Ρωτησα τον γιατρο για το αν επηρρεαζεται το μωρο, μου ειπε οχι. Εγω θα εχω προβλημα μετα την εγκυμοσυνη με τα δοντια κ τα μαλλια μου που θα αρχισουν να μου πεφτουν. Ρωτησα οδοντιατρο κ γελασε.. οχι δεν θα πεσουν τα δοντια απο την ελλειψη ασβεστιου αλλα απο το μη τακτικο βουρτσισμα!

 

Ταδε εφη.... τα συμπερασματα δικα σας!

Link to comment
Share on other sites

Μια από τα ίδια κι εγώ και νόμιζα ότι ήμουν μοναδικη περίπτωση!!!!! Ούτε να το βλέπω δε θέλω το δισκίο!!! Με ανακατεύει...Το πίνω τη μια μέρα...αφήνω να περάσουν τρεις τέσσερις μέρες και το ξαναπαίρνω μετά...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...