Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

μου δωσε προγεστερονη ν ανησυχησω?


Recommended Posts

καλημερα προχθεσ ειδαμε τ ασρερακι μασ και την καρδουλα του ειμαι 6 βδομαδων και μου δωσε προγεστερονη ο γιατροσ γιατι εχω λιγο αιματακι στην μητρα μου πε να μην ανησυχησω αλλα φοβαμαι μην ειναι τιποτα κακο.εχει καποια απο σα σπαρομοιο θεμα?γιατι μου δωσε προγεστερονη?ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 70
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Mην ανησυχεις κουκλα μου!!!!Δεν ειναι κατι κακο η προγεστερονη!!Τα δινουν σχεδον σε ολες τις εγκυουλες ειδικα στο πρωτο τριμηνο για δεσιμο πλακουντα και αποφυγη μιας τυχον αποκολλησης!!Εγω ειμαι στην 35 εβδομαδα,ειχα δυο αποκολλησεις και εχω παρει πολλα κουτια απο αυτα!!!

Απλα μην κουραζεσαι ειδικα τωρα που εισαι στην αρχη και μην σηκωνεις καθολου βαρη!Εγω την πατησα ετσι και γι'αυτο ειχα τις αποκολλησεις!!!

Σου ευχομαι ολα να πανε καλα και να εχεις μια καλη και τελειομηνη εγκυμοσυνη!!!Σκεψου θετικα,χωρις αγχος!!!

8Unip2.png
Link to comment
Share on other sites

Η προγεστερόνη στην εγκυμοσύνη δεν κάνει κακό, βοηθάει την ανάπτυξη του ενδομητρίου και την καλύτερη προσκόλληση του εμβρύου σ΄αυτό. Ωστόσο εσύ μπορεί να αρχίσεις να αισθάνεσαι ... "κάπως"... τι να σου λέω τώρα...

Έχω πάρει τόνους προγεστερόνη, κάθε φορά για υποβοήθηση της κύησης και της "ενδεχόμενης" κύησης, καθώς έχω περάσει από:

-κύηση με αποκόλληση 1ου τριμήνου (κόρη μου)

-προκλήσεις ωοθυλακιορρηξίας

-σπερματεγχύσεις

-2 εξωσωματικές

Για καλή μου τύχη, τώρα που εγκυμονώ δίδυμα, ο γιατρός μου με έβαζε να κάνω συχνή μέτρηση προγεστερόνης σε όλο το 1ο τρίμηνο, όπου τη βρήκε ιδιαίτερα αυξημένη από μόνη της κι έτσι - Θεέ μου τι Λόττο ήταν αυτό - τη σταμάτησα πολύ νωρίς, ήδη από την 5η εβδομάδα.

 

Όπως και νάχει, στο 1ο τρίμηνο την παίρνεις, μετά αναλαμβάνει ο πλακούντας.

Καλή εγκυμοσύνη να έχεις.

s-age.png

pAfOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ερίνα μου να μην ανησυχείς στο πρώτο τρίμηνο που είχα αποκόλληση έπαιρνα μέχρι και 3 την ημέρα.. Θα βοηθήσει την αποκόλληση σου να κλείσει πιο γρηγορα

 

Να ρωτήσω κι εγώ όμως κάτι που ανησυχεί κι εμένα? Είμαι στην 21 εβδομάδα και εδώ και στο τελευταίο ραντεβού με το γιατρό μου , μου είπε ότι ενώ η αποκόλληση μου πια έχει κλείσει εντελώς , εγώ παρόλα αυτά να συνεχίσω να παίρνω 1 utrogestan την ημέρα για να μην έχουμε περίπτωση πρόωρης γέννας..

χωρίς εγώ να έχω κάποια κακή ένδειξη. Τον εμπιστεύομαι το γιατρό μου αλλά θεωρώ ότι το παρακάνει με τα χάπια....

Είχε καμία απο σας παρόμοια εμπειρία? Το θεωρείτε εσείς αυτό φυσιολογικό?

Link to comment
Share on other sites

Melpo ρώτησες τον γιατρό γιατί πρέπει να συνεχίσεις; Εγώ τα πήρα από την πρώτη στιγμή που έμαθα ότι ήμουν έγκυος, κατόπιν τηλεφωνικής συμβουλής του γιατρού, χωρίς να έχω το ελάχιστο αίμα. Αφού για 2 εβδομάδες έκανα συχνά εξέταση για προγεστερόνη, η οποία ήταν υψηλή, επέμενε να συνεχίσω. Όταν ρώτησα γιατί, μου είπε ότι αν χάσω το παιδί η ευθύνη θα είναι δικιά μου. Έπαιρνα 5 :!: και δεν συζητούσε καν για μείωση. Μετά από αυτό (και διάφορα άλλα...) έπαψα να τον εμπιστεύομαι, πήρα κι άλλες γνώμες και τελικά άλλαξα γιατρό. Ο τωρινός γιατρός μου με διαβεβαίωσε ότι δεν υπάρχει κανένας λόγος να τα παίρνω, βάσει των εξετάσεών μου, αλλά και της πορείας της εγκυμοσύνης. Έτσι σταδιακά τα έκοψα.

 

Γενικά κάποιο γιατροί τα δίνουν εύκολα, χωρίς να υπάρχει πάντα λόγος, απλά για να έχουν το κεφάλι τους ήσυχο. Θα έλεγα να ρωτήσεις το γιατρό σου για ποιο λόγο θεωρεί ότι πρέπει να τα συνεχίσεις και να του εκφράσεις τις ανησυχίες σου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ερίνα μου να μην ανησυχείς στο πρώτο τρίμηνο που είχα αποκόλληση έπαιρνα μέχρι και 3 την ημέρα.. Θα βοηθήσει την αποκόλληση σου να κλείσει πιο γρηγορα

 

Να ρωτήσω κι εγώ όμως κάτι που ανησυχεί κι εμένα? Είμαι στην 21 εβδομάδα και εδώ και στο τελευταίο ραντεβού με το γιατρό μου , μου είπε ότι ενώ η αποκόλληση μου πια έχει κλείσει εντελώς , εγώ παρόλα αυτά να συνεχίσω να παίρνω 1 utrogestan την ημέρα για να μην έχουμε περίπτωση πρόωρης γέννας..

χωρίς εγώ να έχω κάποια κακή ένδειξη. Τον εμπιστεύομαι το γιατρό μου αλλά θεωρώ ότι το παρακάνει με τα χάπια....

Είχε καμία απο σας παρόμοια εμπειρία? Το θεωρείτε εσείς αυτό φυσιολογικό?

 

Τελικά αυτό που έχω καταλάβει εγώ είναι ότι κάθε γιατρός το χειρίζεται διαφορετικά, άλλωστε κάθε εγκυμοσύνη όπως λένε είναι διαφορετική! Εγώ είχα μια μικρή αποκόλληση την προηγούμενη εβδομάδα και ο γιατρός δε μου έδωσε τίποτα, αλλά μου είπε όσο μπορώ ξάπλα και καθόλου ταλαιπωρία. Σε μια γνωστή μου που δεν είχε ποτέ κανένα θέμα στην εγκυμοσύνη, ο γιατρός της της είχε δώσει από την αρχή utrogestan και το έπαιρνε σχεδόν μέχρι να γεννήσει προληπτικά! Αν σου φαίνεται υπερβολικός συζήτησέ το μαζί του, αλλά δε νομίζω ότι κάνει κακό, το αντίθετο μάλιστα.

8hwQp3.png
Link to comment
Share on other sites

Την επόμενη φορά θα του το κάνω κουβέντα πάλι...

Θα μου πείτε τί εγινε με ένα utrogestan? Από την άλλη αφού όλα πηγαίνουν όλα καλά γιατί να μην εμπιστευτούμε τη φύση? Γιατί να παίρνω by the way τόσο σίδηρο κ ασβέστιο ενώ οι εξετάσεις μου βγαίνουν μία χαρά?

Τα παραθέτω αυτά εδώ σαν προβληματισμό, ξέρω ότι τις απαντήσεις πρέπει να τις ψάξω στο γιατρό μου.

Από την άλλη ξέρω ότι ακριβώς όπως είπες και συ peach το κάνουν για να έχουν το κεφάλι τους ήσυχο. Αλλά ο δικός σου ρε παιδί μου 5???!! Για καραμέλες τις είχε??

Ελπίζω πραγματικά όντως να μην κανουν κακό Ria γιατί δεν εμπιστεύομαι καθόλου τα χάπια , ούτε καν τα συμπληρώματα.Έχω διαβάσει πολλά......

Link to comment
Share on other sites

γιατρος δεν ειμαι απο τη 4ετη παρουσια μου στο φορουμ συνιστω να κανετε μια προσωπικη ερευνα οσο αναφορα την αλογιστη κ υπερβολικη χρηση προγεστερονης με τη συνδεση υποσπαδιασης στα αρρενα βρεφακια κ την προωρη συσχετιση της ηβης κ τγς τριχοφυιας με αυτην.δε το λεω απο κακο ουτε να σσς τρομαξω αλλα για ψαχτειτε λιγο...διαβαστε κ τις παρενεργειες σε οποιοδηποτε φαρμακο καταναλωνεται!!! σαν μανουλα σας γραφω που εχει διαβασει αρκετα..προσοχη δε συστινω σε καμια να διακοψει οποιαδηποτε φαρμακευτικη αγωγη απο τον γιατρο της,απλα να κανει κ μια "ερευνα αγορας"

1kOup2.pngTxJmp3.png
Link to comment
Share on other sites

γιατρος δεν ειμαι απο τη 4ετη παρουσια μου στο φορουμ συνιστω να κανετε μια προσωπικη ερευνα οσο αναφορα την αλογιστη κ υπερβολικη χρηση προγεστερονης με τη συνδεση υποσπαδιασης στα αρρενα βρεφακια κ την προωρη συσχετιση της ηβης κ τγς τριχοφυιας με αυτην.δε το λεω απο κακο ουτε να σσς τρομαξω αλλα για ψαχτειτε λιγο...διαβαστε κ τις παρενεργειες σε οποιοδηποτε φαρμακο καταναλωνεται!!! σαν μανουλα σας γραφω που εχει διαβασει αρκετα..προσοχη δε συστινω σε καμια να διακοψει οποιαδηποτε φαρμακευτικη αγωγη απο τον γιατρο της,απλα να κανει κ μια "ερευνα αγορας"

 

Ακριβώς έτσι είναι. Οι γιατροί δίνουν ultrogestan πολύ εύκολα, αλλά άμα διαβάσεις τις πιθανές παρανέργειες, θα θέλεις να πετάξεις το κουτί από το παράθυρο. Γι'αυτό κι εγώ είχα τρελαθεί και ήθελα να τα κόψω εφόσον δεν υπήρχε λόγος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ερίνα μου να μην ανησυχείς στο πρώτο τρίμηνο που είχα αποκόλληση έπαιρνα μέχρι και 3 την ημέρα.. Θα βοηθήσει την αποκόλληση σου να κλείσει πιο γρηγορα

 

Να ρωτήσω κι εγώ όμως κάτι που ανησυχεί κι εμένα? Είμαι στην 21 εβδομάδα και εδώ και στο τελευταίο ραντεβού με το γιατρό μου , μου είπε ότι ενώ η αποκόλληση μου πια έχει κλείσει εντελώς , εγώ παρόλα αυτά να συνεχίσω να παίρνω 1 utrogestan την ημέρα για να μην έχουμε περίπτωση πρόωρης γέννας..

χωρίς εγώ να έχω κάποια κακή ένδειξη. Τον εμπιστεύομαι το γιατρό μου αλλά θεωρώ ότι το παρακάνει με τα χάπια....

Είχε καμία απο σας παρόμοια εμπειρία? Το θεωρείτε εσείς αυτό φυσιολογικό?

 

 

 

δοξα το θεο απολοληση δεν εχω απλα αιμα ειχα και μου τα δωσε.

Link to comment
Share on other sites

συγνώμη αν θα γίνω κακιά, αλλά και ασπιρίνη να πάρεις παρενέργειες έχει..πώς λεμε τόσο αψήφιστα 'δεν υπάρχει λόγος?"..δλδ ή τον εμπιστεύεσαι τον γιατρό σου ή όχι..με ποιες γνώσεις αμφισβητούμε συνεχώς τις αποφάσεις τους...

εμενα ο ίδιος γιατρός στην πρώτη εγκυμοσύνη με μεγάλη αποκόλληση δεν μου έδωσε τίποτα μόνο ξεκούραση..τώρα στη δεύτερη, στην 7η βδ κατευθείαν ουτροτζεστάν ως τη 12η..και έχω φτάσει αισίως τις 37 βδ.

 

η ορμόνη αυτή βοηθάει τα πάντα στα πρώτα στάδια..ακίνδυνο δεν είναι κανενα φάρμακο..ευτυχώς που υπάρχουν όμως και αυτά και σώζουν εγκυμοσύνες..

 

σου εύχομαι όλα καλά και μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη.και αν έχεις εμπιστοσύνη στον γιατρό σου θα περάσεις και πιο ήρεμα..

Link to comment
Share on other sites

babycobra δε διαφωνω μαζι σου,αμφισβητω ομως εαν υπαρχει εστω κ ενας γιατρος που να ειπε κατα τη χορηγηση του φαρμακου τις πιθανες παρενεργειες που μπορει να υπαρξουν....

1kOup2.pngTxJmp3.png
Link to comment
Share on other sites

όταν λέμε 'χωρίς λόγο' εννοούμε ότι δεν υπήρχε εκείνη τη στιγμή ένδειξη που να υποδείκνυε την φαρμακευτική αντιμετώπιση. Πράγματι και η ασπιρίνη έχει παρενέργειες. Δεν νομίζω όμως ότι υπάρχει γιατρός που να σου λέει ότι π.χ. αν δουλεύεις πολλές ώρες, πάρε προκαταβολικά 2 ασπιρίνες μην τυχόν σε πιάσει πονοκέφαλος.

 

Εμπιστευόμαστε και ακούμε το γιατρό μας, ακούγοντας όμως το σώμα μας και τα συναισθήματά μας. Εκφράζουμε τις απορίες μας σε αυτόν και ανάλογα με τις απαντήσεις που παίρνουμε πράττουμε.

Link to comment
Share on other sites

babycobra δε διαφωνω μαζι σου,αμφισβητω ομως εαν υπαρχει εστω κ ενας γιατρος που να ειπε κατα τη χορηγηση του φαρμακου τις πιθανες παρενεργειες που μπορει να υπαρξουν....

 

δλδ συγνώμη, αν έχεις πχ έλκος και πάρεις ένα χάπι, θα κοιτάξεις τις παρενέργειες ή να θεραπεύσεις την πάθηση? είναι προτιμότερο να ρισκάρεις μια εγκυμοσύνη? κι εγώ τις είχα διαβάσει τις παρενέργειες των ουτροτεστάν..αλλά σκέφτηκα τι ρισκάρω αν δεν τα πάρω, κατάλαβες..? ;)

 

και το ξαναλέω, τώρα που οδεύω στο τέλος της δεύτερης εγκυμοσύνης μου..το συμπέρασμά μου..χάνουμε πολύτιμες στιγμές από αυτή την τόσο όμορφη περίοδο αμφισβητώντας ιατρικές αποφάσεις που δεν έχουμε τις γνώσεις να κρίνουμε..

οκ άλλο αν ο γιατρός σου κάνει πράγματα αντιδεοντολογικά, πχ να σε βάλει να γεννήσεις για να πάει διακοπές πχ..αλλά όταν προσπαθεί να διασφαλίσει την εγκυμοσύνη σου νομίζω δεν ωφελεί κανέναν να τον αμφισβητείς..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

όταν λέμε 'χωρίς λόγο' εννοούμε ότι δεν υπήρχε εκείνη τη στιγμή ένδειξη που να υποδείκνυε την φαρμακευτική αντιμετώπιση.

 

Πού το ξέρεις? αν δεν είσαι γιατρός? η κοπέλα είχε άιμα, εγώ είχα αποκόλληση, η άλλη καφέ υγρά..η κουμπάρα μου δεν είχε τίποτα από αυτά, απλά ήταν 39 χρονών και πήρε ως τον 8ο για να ενισχύσει την κύηση..πώς μπορούμε εμείς να κρίνουμε αν υπάρχει λόγος για κάτι..? ;)

Link to comment
Share on other sites

όταν λέμε 'χωρίς λόγο' εννοούμε ότι δεν υπήρχε εκείνη τη στιγμή ένδειξη που να υποδείκνυε την φαρμακευτική αντιμετώπιση.

 

Πού το ξέρεις? αν δεν είσαι γιατρός? η κοπέλα είχε άιμα, εγώ είχα αποκόλληση, η άλλη καφέ υγρά..η κουμπάρα μου δεν είχε τίποτα από αυτά, απλά ήταν 39 χρονών και πήρε ως τον 8ο για να ενισχύσει την κύηση..πώς μπορούμε εμείς να κρίνουμε αν υπάρχει λόγος για κάτι..? ;)

 

Συμφωνω μαζι σου , εμεις γιατροι δεν ειμαστε να κρινουμε και εμενα η υγιατρος μου δεν μου εδωσε τιποτα και ηταν καθετη στο να παρω οτιδηποτε διοτι δεν θεωρουσε οτι θα επρεπε.Το θεμα μας ειναι να εχουμε εμπιστοσυνη στο γιαυτρο μας και αν εχουμε ανησηχιες για το αν πρεπει η οχι ο μονος γνωστης να μας απαντηση ειναι αυτος.Εμεις εδω απλα λεμε την γνωμη μας.

 

p.sκαι η ασπιρινη ειναι επικυνδινη και εχει παρενεργιες ομως σε καποιες περιπτωσεις εχει αποτρεψει να χαθουν μωρακια απο θρομβοφυλια της μητερας.

Link to comment
Share on other sites

μα ακριβώς αυτό λέω....είναι κρίμα να δηλητηριάζουμε τις πιο όμορφες στιγμές μας..

σε αυτή την εγκυμοσύνη με είχε πιάσει ένα άγχος με τον διαβήτη κύησης..ίσως επειδή υπάρχει κληρονομικότητα από γονείς..έμπαινα εδώ, είχα διαβάσει όλα τα threads για ινσουλίνες, καμπύλες, τα πάντα όλα..άγχος από το πουθενά..και ο γιατρός μου γέλαγε..και η καμπύλη βγήκε βέβαια φυσιολογικότατη..είναι εύκολο να μπεις στο τρυπάκι να διαβάζεις και να βγάζεις αυθαίρετα συμπεράσματα..κάθε εγκυμοσύνη είναι διαφορετική, κάθε οργανισμός επίσης.

Link to comment
Share on other sites

Παρατηρώ ότι δεν διαβάζετε όλα τα μηνύματα, παρά πιάνεστε απ'οτι σας κεντρίζει. Ηρεμία, είναι και Παρασκευή πρωί ;)

 

Αν έχεις αιμορραγία ή αποκόλληση, έχεις λόγο. Και σε αυτήν την περίπτωση θα πάρεις όχι μόνο ουλτροτζεσταν, αλλά την βιομηχανία ολόκληρη για να κρατήσεις την εγκυμοσύνη.

 

Αν θυμάστε πιο πριν, εξήγησα ότι ο πρώην γιατρός μου μόλις είπα ΤΗΛΕΦΩΝΙΚΑ ότι έκανα χοριακή και είμαι έγκυος, μου είπε να πάρω αυτά τα χάπια. Αυτό είναι χωρίς λόγο, εκτός αν είχε το κληρονομικό χάρισμα και μου έκανε υπέρηχο και αιματολογικές με τηλεπάθεια. Ακόμη όμως και όταν έκανα όλες τις εξετάσεις, δεν υπήρχε ΤΙΠΟΤΑ που να προκαλεί ανησυχία. Επειδή ήμουν φοβισμένη, έκανα ότι μου είπε και δεν είπα κουβέντα. Έπρεπε να φτάσει ο κόμπος στο χτένι με κάτι άλλο που έγινε για να αμφισβητήσω την αυθεντία του κορυφαίου, γνωστού, επιτυχημένου, ευγενικού γιατρού και να τον αλλάξω.

 

Δεν είμαι γιατρός, νοσοκόμα, κτλ. για να ξέρω τι κάνει κάθε φάρμακο. Ξέρω όμως πως νιώθω εγώ και πως θέλω να με αντιμετωπίζει ο γιατρός μου κάθε ειδικότητας. Αν δεν μου εξηγεί και δεν με καταλαβαίνει, τότε θα βρω άλλον.

Link to comment
Share on other sites

Εγω με εξωσωματικη με την τριτη μου επιτελους περιμενω το μωρακι μας!!που μαλλον μας ειπαν οτι ειναι αγορι αλλα κ εγω παντα πιστευα οτι θα κανω αγορι αν κ δεν ειμαι ακομη σιγουρη μεχρι τον μεγαλο υπερηχο!!

ειμαι στην 15η εβδ κ δοξα το θεο ολα πανε καλα!!

απτην αρχη περνω utrogestan κ επειδη ειχα πονακια δεν μου τα σταματησε ελπιζω οταν θα παω τωρα να μου τα κοψει.περνω 8 την ημερα για εσενα ερινα που ρωτας ειναι για ειναι γερο το ενδομητριο κ να συγκρατει το μωρο κ για μην τυχον προωρες γεννες!!

απτον τριτο κ μετα αναλαμβανει ο πλακουντας οποτε καποιοι τα κοβουν ,ετσι ελπιζω κ εγω αφου ειμαι στον 4ο κ δεν εχω πλεον προβλημα!!

για να πω ομως την αληθεια αυτο με τις παρενεργειες στα αρσενικα παιδια κ εμενα απτην αρχη με ανησυχησε υπερβολικα τοσο που ηθελα να τα κοψω!!

αλλα τι να κανω προσπαθησα να μην το σκεφτομαι!!

 

καλες εγκυμοσυνες σε ολες κ με γερα παιδακια.....:D:D!!

Link to comment
Share on other sites

αμμαρυλιδα μου κι εσυ αγορακι :D το 2013 ειναι η χρονια για αγορακια μου φαινεται!!!!!!

 

ρε κοριτσια κι εγω ειμαι με εξωσωματικη , επαιρνα 6 ουτροτζεσταν ημερησιως μεχρι τον υπερηχο της αυχενικης διαφανειας (12+5)και εχω αγορακι

μπορειτε να μου πειτε κι εμενα τις παρενεργειες για αγορακια?

 

vickygirl79 κατι ανεφερες "τη συνδεση υποσπαδιασης στα αρρενα βρεφακια κ την προωρη συσχετιση της ηβης κ τγς τριχοφυιας με αυτην"

μπορεις να το εξηγησεις εκτενεστερα σε παρακαλω?

 

οταν εμαθα οτι εχω αγορακι μπηκα στο σχετικο θεμα του φορουμ για προγεστερονη και αγορακι και δεν εγραφαν κατι ανησυχιτικο...

KkgRp2.png

 

byzDp2.png

Link to comment
Share on other sites

Παρατηρώ ότι δεν διαβάζετε όλα τα μηνύματα, παρά πιάνεστε απ'οτι σας κεντρίζει. Ηρεμία, είναι και Παρασκευή πρωί ;)

 

Αν έχεις αιμορραγία ή αποκόλληση, έχεις λόγο. Και σε αυτήν την περίπτωση θα πάρεις όχι μόνο ουλτροτζεσταν, αλλά την βιομηχανία ολόκληρη για να κρατήσεις την εγκυμοσύνη.

 

Αν θυμάστε πιο πριν, εξήγησα ότι ο πρώην γιατρός μου μόλις είπα ΤΗΛΕΦΩΝΙΚΑ ότι έκανα χοριακή και είμαι έγκυος, μου είπε να πάρω αυτά τα χάπια. Αυτό είναι χωρίς λόγο, εκτός αν είχε το κληρονομικό χάρισμα και μου έκανε υπέρηχο και αιματολογικές με τηλεπάθεια. Ακόμη όμως και όταν έκανα όλες τις εξετάσεις, δεν υπήρχε ΤΙΠΟΤΑ που να προκαλεί ανησυχία. Επειδή ήμουν φοβισμένη, έκανα ότι μου είπε και δεν είπα κουβέντα. Έπρεπε να φτάσει ο κόμπος στο χτένι με κάτι άλλο που έγινε για να αμφισβητήσω την αυθεντία του κορυφαίου, γνωστού, επιτυχημένου, ευγενικού γιατρού και να τον αλλάξω.

 

Δεν είμαι γιατρός, νοσοκόμα, κτλ. για να ξέρω τι κάνει κάθε φάρμακο. Ξέρω όμως πως νιώθω εγώ και πως θέλω να με αντιμετωπίζει ο γιατρός μου κάθε ειδικότητας. Αν δεν μου εξηγεί και δεν με καταλαβαίνει, τότε θα βρω άλλον.

 

Συμφωνώ μαζί σου, ο γιατρός είναι κάποιος που μας δίνει την συμβουλή του με βάση τις γνώσεις του. Αυτό δεν σημαίνει ότι είναι αλάθητος ούτε ότι είναι θεός κ τον υπακούμε χωρίς να σκεφτόμαστε τίποτα. Και εγώ πήρα προγεστερόνη στην αρχή της εγκυμοσύνης αλλά είχα αποκόλληση. Αν μου χορηγούσαν το οποιοδήποτε χάπι χωρίς να έχω κάτι θα το έψαχνα λίγο θα έπαιρνα μια δεύτερη γνώμη κλπ.

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

http://parents.org.gr/forum/archive/index.php/t-44772.html

 

http://www.doctors-web.gr/info/news/hypospadias.html

 

http://www.iatronet.gr/article.asp?art_id=14812

 

Δεν υπάρχει ξεκάθαρη αιτία για την ατελή δημιουργία της ουρήθρας αλλά υπάρχουν πολλοί παράγοντες που μπορεί να δράσουν μαζί και να προκαλέσουν την ανωμαλία αυτή. Μελέτες έχουν δείξει ότι η κληρονομικότητα παίζει ρόλο χωρίς όμως να είναι απαραίτητο ότι τα παιδιά ανδρών με Υποσπαδία θα γεννηθούν με το ίδιο πρόβλημα. Η λήψη ορμονών κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης από τη μητέρα μπορεί να αποτελεί ακόμα έναν παράγοντα, όπως και η μόλυνση του περιβάλλοντος με χημικές ουσίες που το ανθρώπινο σώμα αναγνωρίζει και εκλαμβάνει ως θηλυκές ορμόνες αλλά και με ουσίες που επηρεάζουν τις ανδρικές ορμόνες.

1kOup2.pngTxJmp3.png
Link to comment
Share on other sites

Στην εγκυμοσύνη μου στην Ελλάδα μου είχε πει ο γιατρός αν έχω πόνους ή δω αίμα να πάρω ουτροτζεστάν, είχα αγοράσει ένα κουτί και όταν διαβάσαμε με τον άντρα μου αυτά περί υποσπαδία κλπ είχαμε φοβηθεί λίγο και τελικά δεν τα πήρα.

 

Εδώ στο πρώτο τρίμηνο έβλεπα αρκετές φορές λίγο αίμα στο χαρτί και το είχα πει στο γιατρό και μου είπε ότι αν δεν είναι αίμα αρκετό, σαν περιόδου, είναι απόλυτα φυσιολογικό και δεν ανησυχούμε (ούτε για αποκολλήσεις κοίταξαν, ούτε για χάπια μου είπαν τίποτε).

 

Το ίδιο έχει γίνει και με άλλα φάρμακα (π.χ. θυρεοειδή). Γενικά στην Ελλάδα νομίζω δίνονται με μεγαλύτερη ευκολία κάποια φάρμακα, ίσως γιατί οι γιατροί νιώθουν περισσότερο καλυμμένοι έτσι.

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...