Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

προβλημα αναπτυξης παιδιου


Recommended Posts

εχω ενα γιο 3,5χρονων.στη γεννα επαθε μικρη αιμοραγια εγκεφαλου κ μπηκε εντατικη για 15 μερες με αναπνευστικο.καναμε φυσιοθεραπειες για να περπατησει 18 μηνων τελικα.τωρα δε μιλα κανονικα.κανει προτασεις 3-4 λεξεων,δεν τα λεει ολα καθαρα.ενω συλλαβιζει σωστα οταν λεει ολη τη λεξη την λεει οπως τον βολευει.καταλαβαινει τα παντα,αλλα δεν ασχολειται πολυ ωρα με κατι και δεν πιανει σωστα το μολυβι.αν κανεις ειχε παρομοια περιπτωση ας με συμβουλεψει να παω παλι σε αναπτυξιολογο,παιδονευρολογο,λογοθεραπευτη?ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


εχω ενα γιο 3,5χρονων.στη γεννα επαθε μικρη αιμοραγια εγκεφαλου κ μπηκε εντατικη για 15 μερες με αναπνευστικο.καναμε φυσιοθεραπειες για να περπατησει 18 μηνων τελικα.τωρα δε μιλα κανονικα.κανει προτασεις 3-4 λεξεων,δεν τα λεει ολα καθαρα.ενω συλλαβιζει σωστα οταν λεει ολη τη λεξη την λεει οπως τον βολευει.καταλαβαινει τα παντα,αλλα δεν ασχολειται πολυ ωρα με κατι και δεν πιανει σωστα το μολυβι.αν κανεις ειχε παρομοια περιπτωση ας με συμβουλεψει να παω παλι σε αναπτυξιολογο,παιδονευρολογο,λογοθεραπευτη?ευχαριστω

 

χωρις να εχω εμπειρια θα σου λεγα να ξεκινησεις με αναπτυξιολογο κ σιγα σιγα να δεις που πρεπει να απευθυνθεις.μη το αφησεις πολυ ,οσο μικροτερο ειναι το παιδι το σο καλυτερα τα αποτελεσματα

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω.βεβαια εχω παει σε ολους αυτους τους γιατρους πριν 2 χρονια κ μαγνητικες κανει καθε χρονια κ τον εχω ψαξει εξωνυχιστικα.το μονο που βρισκουν ειναι κατι στον εγκεφαλο που θα υποχωρησει μονο του απλα μεχρι τα 4 θα εχει μια μικρη καθυστερηση σε ολα.

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θέλω να παραστήσω το γιατρό μήπως λίγη λογοθεραπεία σε συνδυασμό με εργοθεραπεία θα βοηθούσε το παιδάκι σου να ξεπεράσει αυτή την μικρή καθυστέρηση στην ανάπτυξη του και εμένα η κόρη η οποία είναι λίγο πίσω στο λόγο κυρίως στην άρθρωση και οχι στην σύνταξη των προτάσεων, χωρίς να έχει αντιμετωπίσει κανένα απολύτως πρόβλημα ανάπτυξης, κάνει λογοθεραπεία και εργοθεραπεία και την έχει βοηθήσει αρκετα. Δεν γνωρίζω για τα άλλα ταμεία αλλά αν είσαι ασφαλισμένη στο ΙΚΑ το πρώτο που θα μπορούσες να κάνεις είναι να κλείσεις αύριο ένα ραντεβού στο ΙΑΤΡΟΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΟ που βρίσκεται στην Αθηνα, Οδος Ηπείρου, έχουν αναμονή 3 μήνες για να σου κάνουν μία εκτίμηση και αν χρειάζεται να σου γράψουν θεραπείες.Στην συνέχεια μπορείς να βρέις ένα καλό κέντρο για να ξεκινήσεις.

Τώρα για τα άλλα ταμεία δεν ξέρω πως γίνεται πάντως το κόστος των θεραπειών είναι υψηλό γύρω στα 35-40 ευρώ η ώρα οπότε καλύτερα μην το επωμιστείς αυτό το έξοδο ιδιωτικά.

Link to comment
Share on other sites

δες εδω την ιστορια μας...http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=42964

εγω εχω δει το θαυμα να συμβαινει μπροστα στα ματια μου με την πρωιμη παρεμβαση.

κι αφου σου εχουν πει οτι θα εχει αργους ρυθμους αναπτυξης μεχρι τα 4,πιστευω κι εγω οτι θα μπορεσεις να το βοηθησεις πολυ με λογοθεραπειες η εργοθεραπειες.εργοθεραπειες κανει κ η κορη μου,που δεν εχει κανενα απολυτως θεμα,εκτος απο μια μικρη καθυστερηση ομιλιας,απλα για να αυτονομηθει.θεωρω πως βοηθουν πολυ τα παιδια.

πρεπει να επισκευθεις αναπτυξιολογο για να σου γραψει τις θεραπειες που χρειαζεσαι,το τεβε (οαεε) ξερω οτι δικαιολογει ενα αρκετα μεγαλο ποσο για τετοιους λογους.

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ 2.11.06 ΒΕΝΕΤΙΑ ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΟΥ 18.12.07 ΕΦΡΑΙΜ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 11.04.09

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 3.09.10 Κ ΘΗΛΑΖΕΙ......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμεις περσυ καναμε εισαγωγη σε νοσοκομειο παλι και καναμε οτι εξετασεις υπαρχουν χωρις να βρεθει κατι ανησυχητικο.μονο η μαγνητικη εγκεφαλου που οπως ειπα ειναι κατι που φευγει μονο του.δεν ξερω και τι να πιστεψω.ο ενας γιατρος καλυπτει τον αλλο.ολοι λενε οτι το παιδι ειναι μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

εχει μια μορφη αυτισμου πολυ εξελιξιμη απο οτι εχω καταλαβει κ βλεπω καθημερινα την προοδο του.θεωρω το οτι αρχισαμε πολυ νωρις(2,5 ετων) την παρεμβαση σε συνδυασμο με την αριστη χημεια που μας ετυχε (η πετυχε) μεταξυ του παιδιου κ των θεραπευτριων του,μας εχει βοηθησει να εχουμε αυτο το αποτελεσμα.βεβαια ολα αυτα εγιναν μετα απο δικη μου επιμονη,γιατι ολοι οι γιατροι μας ελεγαν να περιμενουμε.

ειμαστε σε πολυ καλο επιπεδο κ συνεχιζουμε.....

αρχικα κ εμεις ειχαμε μεγαλη δυσκολια γενικα με τη χρηση των χεριων,δεν μας εχει πει κανεις ακομα για φυσιοθεραπειες,αλλα η εργοθεραπεια τον εχει βοηθησει σε παρα πολυ μεγαλο βαθμο να ειναι λειτουργικος.τωρα κανει ευθεια κ κυκλο,ενωνει τελιτσες (οχι με μεγαλη ακριβεια,αλλα εχουμε κ προβλημα συντονισμου,που το δουλευουμε κι αυτο με εργοθεραπεια με καλη βελτιωση).

ο λογος του εχει παρουσιασει πολυ σημαντικη βελτιωση,συνεννοειται αρκετα καλα (οχι ακομα για την ηλικια του,αλλα προχωραμε σταθερα ανοδικα).

καποια στερεοτυπα σε φρασεις κ κινησεις υπαρχουν καθως κ εκρηξεις θυμου,αλλα δουλευονται κι αυτα.

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ 2.11.06 ΒΕΝΕΤΙΑ ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΟΥ 18.12.07 ΕΦΡΑΙΜ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 11.04.09

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 3.09.10 Κ ΘΗΛΑΖΕΙ......

Link to comment
Share on other sites

αυτη ειναι η μαγνητικη μας http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=43123 αλλα πρεπει να περιμενουμε μεχρι το σεπτεμβριο που θα κανουμε επαναληψη για να συσχετιστουν τα αποτελεσματα κ ν αξιολογηθει το ευρημα...

ολες οι αλλες εξετασεις ειναι φυσιολογικες.

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ 2.11.06 ΒΕΝΕΤΙΑ ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΟΥ 18.12.07 ΕΦΡΑΙΜ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 11.04.09

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 3.09.10 Κ ΘΗΛΑΖΕΙ......

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...