Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αιματοκριτης;;


Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα, μόλις πήρα κάτι εξετάσεις αίματος και ο αιματοκριτης είναι 38 και κάτι. Απο την αρχή της εγκυμοσύνης κειμενεται απο 39 μέχρι 37. Ο γιατρός μου, μου έχει δώσει να καταλάβω ότι είναι πολύ υψηλός για εγκυμοσύνη. Μόλις μπήκα στην 33η εβδομάδα και μου είπε ότι ο φυσιολογικής αιμοτοκριτης είναι γύρω στο 34. Έχει καμία παρόμοια εμπειρία;έισης τι μπορεί να κάνει ο υψηλός αιματοκριτης;Πως μπορώ να τον κατεβασω;

 

Ευχαριστώ πολύ

New Mammy :D

 

26/5/12 Έσκασε μύτη ο Γιωργάκης!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγω ειμαι 25 εβδομαδον και εχω 34 .Μου εδωσε και αλλο χαπι να παρω.Οτι αυτες η τιμες που λες κανουν κακο δεν το ηξερα .Νομιζα οτι οσο ποιο πανο τοσο το καλυτερο.

Link to comment
Share on other sites

Ksanthi μου, και εγώ αυτό νόμιζα, εγώ πινω Legofer και όχι κάθε μέρα, το οποίο δεν μου έχει πει να το κόψω!δεν ξέρω βέβαια μήπως οι φυσικοί χυμοί που πινω τον ανεβάζουν! Με έχει πιάσει ένα πράγμα με τη πορτοκαλαδα, τι να πω ρε παιδί μου,Κάθε μέρα πινω απο ένα ποτήρι καμία φορά και δυο..

New Mammy :D

 

26/5/12 Έσκασε μύτη ο Γιωργάκης!!

Link to comment
Share on other sites

ελα Παναγια μου!!! αντι να πεταει απο χαρα στεναχωριεται;;;!!! αγχωνομαστε αν ο αιματοκριτης ειναι χαμηλος. να αγχωνομαστε κ αν ειναι ψηλος;;!!!

δεν καταλαβαινω!!!! :confused:

Link to comment
Share on other sites

Καλε τι λετε;:(

Ο αιματικριτης συνηθως πεφτει κατα την εγκυμοσυνη κατα 2-3 μοναδες γιατι το παιδι τραβαει αιμα. Ετσι οι περισσοτερες γυναικες που πριν την εγκυμοσυνη εχουν το κατωτατο φυσιολογικο, δηλ. 37-38, στην εγκυμοσυνη τους συνηθως πεφτει στο 34-35. Γι αυτο κι απο την πρωτη στιγμη παιρνουμε συμπληρωμα σιδηρου. Αν με το σιδηρο και καλη διατροφη τον εχεις διατηρησει στο 37, αυτο δεν σημαινει οτι υπαρχει προβλημα με εσενα η με το εμβρυο!!!

Ισα ισα μπραβο σου κι ολας!:-D Αποδειξη οτι αν υπηρχε προβλημα ο γιατρος θα σου ειχε κοψει τον σιδηρο και απαγορευσει τις πορτοκαλαδες. Μαλλον κατι δεν καταλαβες καλα.:confused:

Γνωμη μου ειναι να συνεχισεις να κανεις οτι εκανες και να μας το πεις να το κανουμε κι εμεις!:-P

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μην ξεχνας οτι στον τοκετο θα χασουμε και λιγο αιμα και ειναι σημαντικο να τον διατηρησεις υψηλα ωστε να μην χρειαστει να παρεις σιδηρο μετα γιατι αν θηλασεις ο σιδηρος καμμια φορα προκαλει δυσκοιλιοτητα στο μωρο που θηλαζει.

Συνεχισε να πινεις πορτοκαλαδες και να κανεις οτι αλλο εκανες αν δεν εχεις αλλο λογο να το αλλαξεις!Ρωτα και τον γιατρο σου!:-P:-P:-P

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

στην πρωτη μου εγκυμοσυνη παντως την ημερα της γεννας (καισαρικη) ειχα αιματοκριτη 43!!!! ποτε δεν μου ειπε ο γιατρος οτι ηταν ψηλος!! και τι να εκανα να τον εριχνα αλλωστε??? βεβαια την επομενη μερα ειχα 26 αιματοκριτη! μηνες περασαν για να τον φερω στα ισια του...

σ αυτη την εγκυμοσυνη εχω 30-31 και ανησυχω γιατι αναρωτιεμαι που θα φτασει με την καισαρικη παλι...

F2ETp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Να μην σε στεναχωρεί καθόλου... μακάρι να είχα κι εγώ ανεβασμένο... είμαι στην 26η εβδομάδα και είναι στο 32.

Ελπίζω να μην πέσει πολύ ακόμη μέχρι το τέλος.

Έχω αρχίσει να παίρνω και δεύτερο συμπλήρωμα σιδήρου την ημέρα και είμαι κάπως καλύτερα.

Τις προηγούμενες ημέρες ζαλιζόμουν...

Φίλη μου τους τελευταίους μήνες της εγκυμοσύνης της πήγαινε και της κάνανε μετάγγιση αίματος επειδή ο αιματοκρίτης της είχε φτάσει στα τάρταρα!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, σήμερα πήγα το απόγευμα πήγα στον γιατρό και δεν έδωσε πολύ σημασία αλλά με ρώτησε αν το παρακμή με τ ατσιγαρα και είναι υψηλός ο αιματοκριτης αλλα δεν δεν Καννών πάνω απο 3..αυτό που είναι ανησυχητικό μου είπε για την πίεση αν ανεβαίνει αλλα και πάλι έχω φυσιολογική 11 με 6.

 

Ευχαριστώ και πάλι

New Mammy :D

 

26/5/12 Έσκασε μύτη ο Γιωργάκης!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...