Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ζητώ βοήθεια,στήριξη και εγκαιρη ενημερωση


Recommended Posts

θα ήθελα να θέσω μια ερώτηση που ίσως ακουστεί πολυ χαζή αλλα για εμενα είναι πολυ σημαντική!

Υπάρχει περίπτωση να βρώ κάποιο σύμβουλο θυλασμου ο οποιος θα μπορουσε να μου προσφερει συμβουλευτική βοηθεια τις πρωτες μέρες στο σπιτι όσων αφορα το θυλασμο?

Γιατι στο πρωτο παιδι αν και το θυλασα αρκετα αντιμετωπισα καποια πολυ σοβαρα προβληματα τα οποια δεν θα ήθελα να δημοσιοποιήσω.

Γνωρίζει κανείς που μπορω να απευθυνθω για να βρω βοηθεια σε αυτο που ζητάω.Είναι για εμενα πολυ σημαντικο και πολυ λεπτο αυτο θεμα!

Για αυτο και θα ήθελα καποιον που να με βοηθησει σωστα χωρις να με περασει στην ευκολη λύση της σκόνης.

Θα εκτιμούσα πολύ τις οποιες προτασεις σας!

"...ήρθες κι έφερες φως ο δικός μου Θεός

αγκαλιά μου εσύ ξεκινάει η γιορτή

θα΄ναι η τύχη με μας αν εσύ μ΄αγαπάς..."

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εδώ έχει στοιχεία επικοινωνίας συμβούλων θηλασμού. Επικοινώνησε μαζί τους!

http://www.thilasmos.net/leaders.html

 

Καλή επιτυχία στον θηλασμό!

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω παρα πολυ ...

χίλια ευχαριστω ....δεν εχω λόγια!!

"...ήρθες κι έφερες φως ο δικός μου Θεός

αγκαλιά μου εσύ ξεκινάει η γιορτή

θα΄ναι η τύχη με μας αν εσύ μ΄αγαπάς..."

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω παρα πολυ ...

χίλια ευχαριστω ....δεν εχω λόγια!!

Καλή μου δεν έκανα τπτ... μη με ευχαριστείς!

Δική μου ευχαρίστηση όταν μπορώ να βοηθήσω:)

Link to comment
Share on other sites

Οταν επικοινωνήσεις με τον σύνδεσμο ρώτα αν μπορουν να έρθουν εθελόντριες στο σπιτι. τηλ 210 6003249 Συνδεσμος θηλασμου Ελλαδος.

 

εγώ θήλασα και τα τρία μου παιδάκια μέχρι 17 μηνών.

 

Καλη επιτυχια!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

λιστα συμβουλων θηλασμου LLL

http://www.llli.org/docs/greece/greece.pdf

 

λιστα πιστοποιημενων συμβουλων γαλουχιας

http://www.pediatros-thes.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=125&Itemid=157

 

Πρόγραμμα Κύκλου Συναντήσεων του Συνδέσμου Θηλασμού Ελλάδος

http://www.llli.org/docs/greece/greece2.pdf

 

ριξε μια ματια πρωτα σε ολα...

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα θα μπορεσουνε...δουλεια τους ειναι!Ειδικα εκει που εισαι εχει πολλες οποτε μη φοβασαι!καλα κανεις και ζητας βοηθεια...χρειαζεται σε αυτο το θεμα γιατι αντιμετωπιζεια προβληματα που ποτε δε φανταζοσουν οτι μπορει να συναντησεις!Καλη αρχη και καλη επιτυχεια!Κι εγω αν μπορω να βοηθησω σε κατι σχετικο με το θηλασμο,υλικο κ.λ.π. στειλε πμ.

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

οι σύμβουλοι της la leche είναι εθελόντριες και δεν κάνουν επισκέψεις κατ'οίκον, υποστηρίζουν τις μητέρες τηλεφωνικά και στις μηνιαίες συναντήσεις, στις οποίες σε συμβουλεύω να πας όσο είσαι έγκυος.

 

Επισκέψεις στο σπίτι κάνουν κάποιοι πιστοποιημένοι σύμβουλοι IBCLC, αν μένεις στην Αθήνα θα βρεις σίγουρα

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω....σας ευχαριστω πολυ πολυ αλήθεια...

θελω να πιστευω πως αυτη τη φορα θα τα καταφερω πολυ καλητερα..

Η παραπληροφορηση και η ευκολες λυσεις τον παιδιατρων μου διεκοψαν τον θυλασμο και μου δημιουργησαν και πολλα προβληματα.

Δεν με πειραζει εαν θα βρω καποιον να ερθει σπίτι αρκει να εχω καποιον που θα μπορει να με καθοδηγει ΥΠΕΡ του θυλασμου και ΟΧΙ ΚΑΤΑ εστω και τηλεφωνικα!!

Και πάλι ευχαριστω :-)

"...ήρθες κι έφερες φως ο δικός μου Θεός

αγκαλιά μου εσύ ξεκινάει η γιορτή

θα΄ναι η τύχη με μας αν εσύ μ΄αγαπάς..."

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, για να είσαι καλά προετοιμασμένη, μπορείς να διαβάσεις τα βιβλία της Άννας Πατσούρου που είναι παιδίατρος και πιστοποιημένη σύμβουλος θηλασμού. Λέγεται "Θηλασμός, μια υπέροχη σχέση", Α και Β τόμος, εκδόσεις Σύγχρονοι Ορίζοντες.

Είναι πολύ ευκολοδιάβαστα και κατατοπιστικά, με βοήθησαν πάρα πολύ

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πολυ καλό ..ναι θα τα πάρω.Έχω πολλές αποριες που δεν μου λυθηκαν ποτε..αλλά όσο απογοητευτηκα την πρωτη φορα τοσο πείσμωσα τωρα.

Σε ευχαριστω πολύ θα τα προμυθευτω σύντομα!

"...ήρθες κι έφερες φως ο δικός μου Θεός

αγκαλιά μου εσύ ξεκινάει η γιορτή

θα΄ναι η τύχη με μας αν εσύ μ΄αγαπάς..."

Link to comment
Share on other sites

υπάρχουν και οι βοηθοί μητρότητας, είναι βέβαια επί πληρωμή! Δεν χάνεις όμως και τίποτα να ρωτήσεις!

Με μια γρήγορη ματιά στο google βρήκα αυτό http://forum.eimaimama.gr/t2994-topic, αλλά και στο la leche που είχα πάει πριν γεννήσω τον 2ο γιο μου, σε μια συνάντηση, υπήρχε μια κοπέλα που έκανε αυτή τη δουλειά.

tZh5p3.png

G0KVp3.png

Link to comment
Share on other sites

δεν με πειραζει να πληρωσω αν χρειαστει είναι για εμενα πολυ σοβαρο θεμα! Και μια ευκαιρια που για το καθε παιδι σου δινεται μια φορα!

Απλα σκεφτομαι πως δεν εξαρταται μόνο απο εμενα ..όταν πχ ζητας το παιδι σου στην αναψηψη για θυλασμο και σε κοιτανε σαν να ζητας ουισκακι και βαζεις το μωρο στο στηθος μετα απο 4 η 5 ωρες η κακη αρχη εχει κιολας γινει..λιγο το ενα λιγο το αλλο παει ο θυλασμος!

Και παλι καλα να λεω που τα καταφερα και τρεις μηνες με το πρωτο αλλά η ψυχη μου το ξέρει.

"...ήρθες κι έφερες φως ο δικός μου Θεός

αγκαλιά μου εσύ ξεκινάει η γιορτή

θα΄ναι η τύχη με μας αν εσύ μ΄αγαπάς..."

Link to comment
Share on other sites

δεν με πειραζει να πληρωσω αν χρειαστει είναι για εμενα πολυ σοβαρο θεμα! Και μια ευκαιρια που για το καθε παιδι σου δινεται μια φορα!

Απλα σκεφτομαι πως δεν εξαρταται μόνο απο εμενα ..όταν πχ ζητας το παιδι σου στην αναψηψη για θυλασμο και σε κοιτανε σαν να ζητας ουισκακι και βαζεις το μωρο στο στηθος μετα απο 4 η 5 ωρες η κακη αρχη εχει κιολας γινει..λιγο το ενα λιγο το αλλο παει ο θυλασμος!

Και παλι καλα να λεω που τα καταφερα και τρεις μηνες με το πρωτο αλλά η ψυχη μου το ξέρει.

 

όσον αφορά στο θηλασμό μετά τη γέννα, προσωπικά είχα συνενοηθεί εκ των πρωτέρον με τον γιατρό ότι θέλω να θηλάσω αμέσως μετά την καισαρική και πράγματι μου έφεραν το μωρό μετά από 1 ώρα! Πάντως οι κοπέλες στο la leche θα σε βοηθήσουν, είτε διαλέξεις εθελόντρια είτε βοηθό μητρότητας! Και το βιβλίο της Πατσούρου είναι πολύ καλό, βοηθάει! Καλή επιτυχία! :D

tZh5p3.png

G0KVp3.png

Link to comment
Share on other sites

ψαρακι μου να σε ρωτησω γεννησες σε ιδιωτικο μαιευτηριο?

Γιατι εγω γεννησα στο ιασω και μου ειπανε πως απαγορευεται κατι τετοιο για λογους υγιεινης!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

"...ήρθες κι έφερες φως ο δικός μου Θεός

αγκαλιά μου εσύ ξεκινάει η γιορτή

θα΄ναι η τύχη με μας αν εσύ μ΄αγαπάς..."

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ψαρακι μου να σε ρωτησω γεννησες σε ιδιωτικο μαιευτηριο?

Γιατι εγω γεννησα στο ιασω και μου ειπανε πως απαγορευεται κατι τετοιο για λογους υγιεινης!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Σου είπανε ότι απαγορεύεται να θηλάσεις αμεσως μετά την καισαρική;;;

 

Μήπως σου είπαν και το γιατί;;;

 

Είσαι σίγουρη κοπέλα μου;

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Γέννησα στο Αττικόν που στηρίζει τον μητρικό θηλασμό (όπως και το Έλενα)!

Αλλά ψάξ' το γιατί γίνεται, κι εξ' άλλου είναι ΔΙΚΑΙΩΜΑ σου!

Μίλα με τα κορίτσια του la leche, κι αν μπορείς πήγαινε και σε κάποια συνάντηση τους με αυτές τις απορίες σου. Τώρα πλέον και στο Ιασώ και στο Μητέρα μπορείς να ζητήσεις αποκλειστικό θηλασμό!!!!

tZh5p3.png

G0KVp3.png

Link to comment
Share on other sites

rea_1971

μου ειπανε οτι απαγορευεται απο τους κανονισμους του ιασω να πηγαινουν τα μωρα στην αιθουσα ανανηψης οσο ειναι η μαμα εκει.

Μετα στο δωματι ναι μου τον φερανε αμεσως αλλα πια είχαν περασει ωρες!!!

 

ψαρακι και στο ιασω αποκλειστικο θυλασμο ειχα ζητησει και ....θελω να πιστευω πως ετσι έγινε αν και μια φορα μου το φερανε και ναι ηταν ταισμενο εβγαζε γουλιτσες!

"...ήρθες κι έφερες φως ο δικός μου Θεός

αγκαλιά μου εσύ ξεκινάει η γιορτή

θα΄ναι η τύχη με μας αν εσύ μ΄αγαπάς..."

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...