Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

φυσιολογικός τοκετος μετά από καισαρική? vaginal birth after cesarian


Recommended Posts

Γιατί 9 μήνες στην κοιλιά σου έκανε κακά έξω???

Αν οι παλμοί του μωρού δεν έπεφταν αυτό δεν είναι λόγος!

 

ειναι λογος καισαρικης τα κακα .παει μαζι με τους παλμους.τρομαζει τοσο το μωρο που νομιζει πως θα πεθανει και τα κανει πανω του.υπαρχει κινδυνος για τους πνευμονες αν θυμαμαι καλα.

και το μωρουλι μου εριξε παλμους , τα εκανε, λωροδεθηκε και ηρθε και με το χερι στο σαγονι.

Μετα του εκανε μασαζ μιση ωρα η μαια.Ο γιατρος θα με ειχε βαλει απλα καισαρικη και το μωρο θερμοκοιτιδα.

Και υστερα μου λενε οτι φοβουνται τις μαιες θελουν γιατρο να νιωσουν σιγουρια.

Δεν κρινω καμια κοπελα απλα μου κανει εντυπωση ποσο διαφορετικα μετριαζουμε τις καταστασεις απο γυναικα σε γυναικα

JBePp2.png?qDX8aAa3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

να συμπληρωσω επισης οτι ο γιατρος μου πριν ακομα σπασουν τα νερα μου,εβλεπε οτι ο τοκετος θα αργουσε και μου ειπε "ολα θα πανε καλα,υπομονη να εχεις και ας γεννησουμε και αυριο!!";)

 

γραψτε ονοματα τετοιων γιατρων ρε κοριτσια .Ας παρουμε την κατασταση στα χερια μας και ας βοηθησουμε η μια την αλλη!!!

JBePp2.png?qDX8aAa3
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια υπάρχει κάποια που έχει γεννήσει στο ευτοκία ή στο κέντρο φυσικού τοκετού να με ενημερώσει λιγάκι γιατί δεν ξέρω καθόλου τι γίνεται; Είναι η πρώτη μου φορά κ ενδιαφέρομαι πάρα πολύ να γεννήσω με φυσιολογικό τοκετό...Είναι κ τα 2 της ίδιας φιλοσοφίας; Τι διαφορές έχουν; Είναι ιδιωτικές κλινικές; Στοιχίζουν πάρα πολύ; Τα αναφέρετε πολύ συχνά εδώ στο φόρουμ και θα θελα να μάθω περισσότερα...Αν θέλετε στείλτε μου κ π.μ.

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

το να αποβαλλει το μυκωνιο ενα εμβρυο στο τελος της κυησης ειναι επικυδυνο οχι μονο για το ιδιο αλλα και για τη μαμα.

μια πολυ καλη φιλη της μαμας μου που το επαθε αυτο πριν 30 χρονια σχεδον,γεννησε ενα νεκρο μωρο.

Καρδιοτοκογράφοι δεν υπήρχαν...

 

οποτε μη λεμε αβιαστα αν εκανε κακα το μωρο 9 μηνες στην κοιλια,τα πραγματα ειναι πιο συνθετα.

Δεν έχω καμία πρόθεση να προσβάλλω κανέναν

αν έτσι το εξέλαβες, σου ζητώ συγνώμη.

Μου το ανέφεραν κι εμένα αυτό... αφού μου έκαναν την καισαρική όμως το ανακάλυψαν... και για 10 ώρες δεν τους ενόχλησε...

 

επισης απο τις εξι ωρες που δεν ειχα διαστολη,τις 5 ωρες εκανα κυκλους με τον αντρα μου στο γενεσις γυρω γυρω απο τις αιθουσες τοκετων!!τα ειχε παιξει ο καημενος!εγω ακαθεκτη!!αν με αφηναν ακομα θα περπατουσα!

οταν εσπασαν τα νερα μου μετα απο τοσες ωρες πονων,τα νερα ηταν καφε σκουρο!οποτε και δεν με αφησαν λεπτο γιατι προφανως ειχε πολυ ωρα τα ειχε κανει ο μπεμπης μου!

Νομίζω ότι τώρα ήσουν πιο ακριβής...

 

Δεν έχω κάτι προσωπικό... απλώς είμαι ακόμη πολύ επιφυλακτική με τις "διακιολογίες"...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΠΟυ μπορώ να βρω το τηλ της Ελευθερίας απο την Ευτοκια?

Θελω όοοοοοοοοοοοοοταν μεινω έγκυος με το καλό στο δευτερο να τα εχω λυμένα αυτα. Δε μπορω παλι με την κοιλιά στο στόμα να προσπαθω να βρω κάποιον να με καταλαβαίνει.

Και επισης, πειτε μου όσες νιώθετε το ίδιο: Πότε ξεθυμώσατε?Ειμαι τόσο θυμωμένη με αυτό που μου συνεβη, ακομα κι ενα χρόνο μετα.

Δε νιωθω τυψεις. Νιωθω θυμο. Με τον βρωμογιατρό, μ΄εμένα την ίδια, με την παλιομαία που μου φώναζε ενω λημουν στις ωδίνες γιατί λέει δεν την περίμενα να μου βαλει αυτή τον ορο και μου τον έβαλε μια άλλη μαια...

Χριστε μου, πόσο αρνητικά θυμαμαι τη μέρα που ήρθε στον κόσμο το παιδάκι μου....

Αυτο νομιζω οτι δεν θα το συγχωρησω ποτε, ουτε στο γιατρο που με εκβίασε να γεννησω, ουτε στη μαια του...

το αγοράκι μου: 20/11/2009

η κορούλα μου: 4/10/2011

Link to comment
Share on other sites

Εδώ έχω θυμώσει εγώ έτσι όπως το περιγράφεις! Σου φώναζε για τον ορό; Είναι δυνατόν; Είναι φυσιολογικό να νιώθεις έτσι..

Με τόσα που διαβάζω απ' τις κοπέλες εδώ που μοιράζονται τις εμπειρίες τους, θα πάω να γεννήσω κ θα τους πλακώσω στο ξύλο πριν προλάβουν να κάνουν τίποτα! :twisted::mrgreen: Σαν το ανέκδοτο με τον γρύλο θα την πάθω! :mrgreen::mrgreen:

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

Καρδιοτοκογράφοι δεν υπήρχαν...

 

 

Δεν έχω καμία πρόθεση να προσβάλλω κανέναν

αν έτσι το εξέλαβες, σου ζητώ συγνώμη.

Μου το ανέφεραν κι εμένα αυτό... αφού μου έκαναν την καισαρική όμως το ανακάλυψαν... και για 10 ώρες δεν τους ενόχλησε...

 

 

Νομίζω ότι τώρα ήσουν πιο ακριβής...

 

Δεν έχω κάτι προσωπικό... απλώς είμαι ακόμη πολύ επιφυλακτική με τις "διακιολογίες"...

 

 

 

evi κανενα προβλημα κ ουτε παρεξηγηθηκα. και αυτα που λεω δεν ειναι δικαιολογιες γιατι εκανα την καισαρικη. δεν αισθανομαι την αναγκη να "δικαιολογηθω" σε κανενα! :cool:

απλα τα ανεφερα ολα αυτα και για να μεταφερω την εμπειρια μου σις υπολοιπες κοπελες αλλα και γιατι θελω τη δευτερη φορα να γινουν ολα οπως τα ονειρευομουν την πρωτη φορα. δηλαδη να γεννησω φυσιολογικα και ,αν το αντεξω,χωρις καμμια αλλη παρεμβαση (τυπου επισκληριδιο).

 

yogamama,οσο αφορα το γιατρο μου,δεν ξερω αν μου επιτρεπεται να πω το ονομα του χυμα στο φορουμ.δεν εχω διαβασει τον κανονισμο!αν επιτρεπεται,κανενα προβλημα.σαν πιο παλιες,διαφωτιστε με!

Link to comment
Share on other sites

ΠΟυ μπορώ να βρω το τηλ της Ελευθερίας απο την Ευτοκια?

 

Και επισης, πειτε μου όσες νιώθετε το ίδιο: Πότε ξεθυμώσατε?Ειμαι τόσο θυμωμένη με αυτό που μου συνεβη, ακομα κι ενα χρόνο μετα.

Δε νιωθω τυψεις. Νιωθω θυμο.

Αυτο νομιζω οτι δεν θα το συγχωρησω ποτε, ουτε στο γιατρο που με εκβίασε να γεννησω, ουτε στη μαια του...

 

ουτε να το σκεφτεσαι . Αν δε βρεις τροπο να ξεθυμωσεις να ξερεις κοριτσι μου οτι απλα διαιωνιζεις μια κατασταση αρνητικη που ΤΕΛΕΙΩΣΕ.ΗΔΗ Η ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ ΕΧΕΙ ΕΠΙΒΑΡΥΝΘΕΙ - ΚΑΤΕΦΤΑΣΕ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΜΕ ΕΝΑ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ Κ ΜΙΑ ΗΛΙΘΙΑ ΜΑΙΑ ΠΟΥ ΟΥΡΛΙΑΖΕ ΟΤΑΝ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΣΩΠΑΣΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΣΕΒΑΣΤΕΙ ΤΗΝ ΥΠΑΡΞΗ ΠΟΥ ΕΡΧΕΤΑΙ.Γιατι συνεχιζεις να το επιβαρυνεις με τις μουντες σκεψεις σου?Ποιο το οφελος ?

Αν δε συγχωρησεις τον εαυτο σου και τους αλλους , αν δεν αγαπησεις την τομη σου πως θα πας να γεννησεις φυσιολογικα ενα δευτερο μωρο. Οταν εχεις συσσωρευσει θυμωμενα μπλοκαρισματα στο κορμι σου πως περιμενεις το κορμι σου να σε συντροφευσει στο απογειο της δημιουργηκοτητας του - ΣΤΗ ΓΕΝΝΑ?

ΔΕΣ ΤΑ ΛΙΓΟ ΑΛΛΙΩΣ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΓΑΠΗΜΕΝΗ ΜΟΥ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ.Κανε το διαλογισμο που ειχα βαλει στο μπλογκ καπου πιο πισω ειναι η διευθυνση και μετα την αγαπη προς τη μητρα(που περιγραφει η φιλη μας) αρχισε νοητα να λες -σε συγχωρω σε ολους οσους ηταν διπλα σου οταν γεννηθηκε το μωρο σου. Υπαρχει ενας λογος που εγιναν ετσι τα πραγματα και δε θα το μαθεις ποτε. Ισως ηταν ενα μαθημα που επρεπε να παρεις για να συνεχισεις σε πιο σωστες βασεις με το μωρο σου. Τουλαχιστον εγω αυτο λεω στον εαυτο μου οταν ψαχνω να βρω γιατι γεννησα τοσο βιαια.

JBePp2.png?qDX8aAa3
Link to comment
Share on other sites

Εδώ έχω θυμώσει εγώ έτσι όπως το περιγράφεις! Σου φώναζε για τον ορό; Είναι δυνατόν; Είναι φυσιολογικό να νιώθεις έτσι..

Με τόσα που διαβάζω απ' τις κοπέλες εδώ που μοιράζονται τις εμπειρίες τους, θα πάω να γεννήσω κ θα τους πλακώσω στο ξύλο πριν προλάβουν να κάνουν τίποτα! :twisted::mrgreen: Σαν το ανέκδοτο με τον γρύλο θα την πάθω! :mrgreen::mrgreen:

 

η μονη λυση ειναι να εχεις ΒΑΡΒΑΤΗ μαια στο σπιτι ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΣΟΥ και να ξεκινησεις για νοσοκομειο με διαστολη 8.

δΕ ΘΑ ΠΡΟΛΑΒΟΥΝ ΟΛΟΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΚΙΧ .δε μπορω να σκεφτω αλλη ασφαλη λυση για να μη γινεις ΡΑΜΠΟ

JBePp2.png?qDX8aAa3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και αυτα που λεω δεν ειναι δικαιολογιες γιατι εκανα την καισαρικη. δεν αισθανομαι την αναγκη να "δικαιολογηθω" σε κανενα! :cool:

αναφερόμουν στις δικαιολογίες των γιατρων...

εσύ γιατί να ψάχνεις για δικαιολογίες?!

Link to comment
Share on other sites

αναφερόμουν στις δικαιολογίες των γιατρων...

εσύ γιατί να ψάχνεις για δικαιολογίες?!

 

 

με συγχωρεις! δεν καταλαβα τι ηθελες να πεις.

παντως επειδη εσυ εκανες vbac απο οτι ειδα,εγινε στη θεσσαλονικη?

σε ποια κλινικη?

Link to comment
Share on other sites

η μονη λυση ειναι να εχεις ΒΑΡΒΑΤΗ μαια στο σπιτι ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΣΟΥ και να ξεκινησεις για νοσοκομειο με διαστολη 8.

δΕ ΘΑ ΠΡΟΛΑΒΟΥΝ ΟΛΟΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΚΙΧ .δε μπορω να σκεφτω αλλη ασφαλη λυση για να μη γινεις ΡΑΜΠΟ

ή να εχεις γιατρο που να ειναι πραγματικα αποφασισμενος να σε βοηθησει να γεννησεις φυσιολογικα...

Link to comment
Share on other sites

καταρχην δε τιθεται θεμα προσβολης,καμια νομιζω δε θελει να παρει στραβα αυτα που λεμε εδω...ολα τα συζηταμε...

η λεξη ρισκο ειναι ατοπη....καθε εγκυμοσυνη και καθε ειδους τοκετος μπορει να εχει καποιους κινδυνους....απο τη πορεια της εγκυμοσυνης και του τοκετου κρινονται ολα...οποτε ας σταματησουμε τις λεξεις ρισκο,παρακινδυνευμενο,πεισμα κτλ....οσον αφορα το vbac, δε βοηθανε πουθενα αλλα ευνοουν οποιες φοβιες μπορει να εχει οποια μανουλα κανει προσπαθεια Vbac...

επισης το πρωτο και καλυτερο για να γεννησεις φυσιολογικα εχει να κανει με το παιδι και την ομαλοτερη γεννηση του,οχι με το μαχαιρι(αυτη η εκφραση "τρως το μαχαιρι" δε μου αρεσει καθολου...).Ειδικα για τις γυναικες που εχουμε μια καισαρικη νιωθω πως ειναι πολυ σκληρη και αδικη....

Αγγελική συμφωνώ σε όλα απόλυτα μαζί σου!

Link to comment
Share on other sites

Πάλι να κλάψω θέλω με αυτά που διαβάζω...

 

poubaki καλωσήρθες. Είμαι σε ίδια φάση με εσένα. Ψάχνω για στήριξη (την οποία παρεπιπτόντως ούτε γω έχω απο τον αντρα μου) με τη διαφορά ότι δεν έχω επιλογές. Και έχω πελαγώσει.

 

yogamama...

 

Αν δε βρεις τροπο να ξεθυμωσεις να ξερεις κοριτσι μου οτι απλα διαιωνιζεις μια κατασταση αρνητικη που ΤΕΛΕΙΩΣΕ.ΗΔΗ Η ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ ΕΧΕΙ ΕΠΙΒΑΡΥΝΘΕΙ - ΚΑΤΕΦΤΑΣΕ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΜΕ ΕΝΑ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ Κ ΜΙΑ ΗΛΙΘΙΑ ΜΑΙΑ ΠΟΥ ΟΥΡΛΙΑΖΕ ΟΤΑΝ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΣΩΠΑΣΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΣΕΒΑΣΤΕΙ ΤΗΝ ΥΠΑΡΞΗ ΠΟΥ ΕΡΧΕΤΑΙ.Γιατι συνεχιζεις να το επιβαρυνεις με τις μουντες σκεψεις σου?Ποιο το οφελος ?

Αν δε συγχωρησεις τον εαυτο σου και τους αλλους , αν δεν αγαπησεις την τομη σου πως θα πας να γεννησεις φυσιολογικα ενα δευτερο μωρο. Οταν εχεις συσσωρευσει θυμωμενα μπλοκαρισματα στο κορμι σου πως περιμενεις το κορμι σου να σε συντροφευσει στο απογειο της δημιουργηκοτητας του - ΣΤΗ ΓΕΝΝΑ?

 

διαβάζω και ξαναδιαβάζω και κρατιέμαι με το ζόρι να μην κλάψω. Δε νιώθω θυμό, αλλά μια θύελα μέσα μου...παντού, στην ψυχή, το μυαλό, την καρδιά μου.

 

ΔΕΣ ΤΑ ΛΙΓΟ ΑΛΛΙΩΣ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΓΑΠΗΜΕΝΗ ΜΟΥ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ.Κανε το διαλογισμο που ειχα βαλει στο μπλογκ καπου πιο πισω ειναι η διευθυνση και μετα την αγαπη προς τη μητρα(που περιγραφει η φιλη μας) αρχισε νοητα να λες -σε συγχωρω σε ολους οσους ηταν διπλα σου οταν γεννηθηκε το μωρο σου. Υπαρχει ενας λογος που εγιναν ετσι τα πραγματα και δε θα το μαθεις ποτε. Ισως ηταν ενα μαθημα που επρεπε να παρεις για να συνεχισεις σε πιο σωστες βασεις με το μωρο σου.

 

Κάνε μου τη χάρη και παρέπεμψέ με στο διαλογισμό που αναφέρεις.

 

Αν δεν καταφέρω ούτε έτσι κάτι θα πάω σε ψυχολόγο.

4BMSp3.pngzHf1p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ο. Ισως ηταν ενα μαθημα που επρεπε να παρεις για να συνεχισεις σε πιο σωστες βασεις με το μωρο σου.

 

Πάντα αυτό είναι το νόημα. Για όλα.... Να πω ότι ο θυμός είναι το δεύτερο στάδιο του πένθους. Γιατί αυτή τη στιγμή θρηνούμε τη ματαιωμένη προσδοκία μιας ευχάριστης γέννας. Ακολουθεί η θλίψη, η διαπραγμάτευση και τελικά η αποδοχή. Πρέπει να τα περάσεις όλα για να λυτρωθείς, διότι περί λύτρωσης πρόκειται.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Πάντα αυτό είναι το νόημα. Για όλα.... Να πω ότι ο θυμός είναι το δεύτερο στάδιο του πένθους. Γιατί αυτή τη στιγμή θρηνούμε τη ματαιωμένη προσδοκία μιας ευχάριστης γέννας. Ακολουθεί η θλίψη, η διαπραγμάτευση και τελικά η αποδοχή. Πρέπει να τα περάσεις όλα για να λυτρωθείς, διότι περί λύτρωσης πρόκειται.

 

miriki σοβαρά μιλάς;:shock: Είναι τόσα πολλά... μάλλον βρίσκομαι μεταξύ θλίψης και διαπραγμάτευσης;:roll: Αλήθεια, το πρώτο σταδιο ποιο είναι; Δεν το έχω πιάσει πολύ καλά το θέμα...:oops:

4BMSp3.pngzHf1p3.png
Link to comment
Share on other sites

η μονη λυση ειναι να εχεις ΒΑΡΒΑΤΗ μαια στο σπιτι ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΣΟΥ και να ξεκινησεις για νοσοκομειο με διαστολη 8.

δΕ ΘΑ ΠΡΟΛΑΒΟΥΝ ΟΛΟΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΚΙΧ .δε μπορω να σκεφτω αλλη ασφαλη λυση για να μη γινεις ΡΑΜΠΟ

 

:mrgreen::mrgreen::mrgreen: Μου άρεσε ο χαρακτηρισμός ΡΑΜΠΟ! :mrgreen::mrgreen: Έτσι μάλλον είναι το πιο σίγουρο απ ' όλα...

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

ή να εχεις γιατρο που να ειναι πραγματικα αποφασισμενος να σε βοηθησει να γεννησεις φυσιολογικα...

 

Σωστό κ αυτό αλλά πρέπει να τον έχεις βρει αρκετό καιρό πριν μείνεις έγκυος, να είναι ο γιατρός σου που εμπιστεύεσαι και να στο έχει αποδείξει έμπρακτα πριν τον χρειαστείς για γέννα. Και εγώ δεν έχω δυστυχώς....:?

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια υπάρχει κάποια που έχει γεννήσει στο ευτοκία ή στο κέντρο φυσικού τοκετού να με ενημερώσει λιγάκι γιατί δεν ξέρω καθόλου τι γίνεται; Είναι η πρώτη μου φορά κ ενδιαφέρομαι πάρα πολύ να γεννήσω με φυσιολογικό τοκετό...Είναι κ τα 2 της ίδιας φιλοσοφίας; Τι διαφορές έχουν; Είναι ιδιωτικές κλινικές; Στοιχίζουν πάρα πολύ; Τα αναφέρετε πολύ συχνά εδώ στο φόρουμ και θα θελα να μάθω περισσότερα...Αν θέλετε στείλτε μου κ π.μ.

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

 

Καμια πληροφορία για το Ευτοκία κ το κέντρο φυσικού τοκετου; Κανείς; :cry:

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

 

 

Κάνε μου τη χάρη και παρέπεμψέ με στο διαλογισμό που αναφέρεις.

 

Αν δεν καταφέρω ούτε έτσι κάτι θα πάω σε ψυχολόγο.

 

http://yogamamagr.blogspot.com/2010/09/blog-post_25.html

 

Να κανεις Ζαχαρενακι μου οτι χρειαστει.Πρεπει να γινει η καθαρση με καθε τροπο . Οτι αλλο και να λεμε ειναι σα να χτιζεις στην αμμο παλατια. Μεσα μας κουβαλαμε πολλα που δεν ειναι δικα μας . Ειναι των γονιων μας , ειναι των προγονων μας, ειναι ο τροπος που γεννηθηκαμε εμεις , ειναι τι εκανε η μανα μας οταν ειμασταν στην κοιλια ... και παει μακρια η βαλιτσα. \

Κανοντας την καθαρση Εκτος του οτι θα πας να γεννησεις στηριζομενη σε πιο καθαρες βασεις θα γινεις και πιο σωστη μανα (στο ηδη υπαρχον μωρακι σου) εχοντας συγχωρεσει το συμπαν...

JBePp2.png?qDX8aAa3
Link to comment
Share on other sites

Πάντα αυτό είναι το νόημα. Για όλα.... Να πω ότι ο θυμός είναι το δεύτερο στάδιο του πένθους. Γιατί αυτή τη στιγμή θρηνούμε τη ματαιωμένη προσδοκία μιας ευχάριστης γέννας. Ακολουθεί η θλίψη, η διαπραγμάτευση και τελικά η αποδοχή. Πρέπει να τα περάσεις όλα για να λυτρωθείς, διότι περί λύτρωσης πρόκειται.

 

 

σωστη ... και αν σκεφτεις οτι δεν υπαρχει ευχαριστη γεννα...

περα απο το οτι φερνεις ανθρωπο στον κοσμο ειναι ενα μεγαλο σεμιναριο ζωης Η προσωπικοτητα ερχεται αντιμετωπη με τον εγωισμο, την ταπεινωση και ναι τη λυτρωση την καθαρση μετα.Βλεποντας πως χειριστηκες την ολη εμπειρια κανεις τον απολογισμο του χαρακτηρα σου.Εμενα μου θυμισε πολυ τη σταυρωση του Χριστου.

Ενιωσα την υπερτατη ταπεινωση...

JBePp2.png?qDX8aAa3
Link to comment
Share on other sites

ή να εχεις γιατρο που να ειναι πραγματικα αποφασισμενος να σε βοηθησει να γεννησεις φυσιολογικα...

 

μαζι πανε αυτα. Που και παλι ποτε δε μπορεις να προετοιμαστεις για το τι μπορει να σου συμβει μεχρι να δεις το γιατρο.Σε βαζουν σε ενα αναπηρικο καροτσακι και ξεκιναει μια διαδικασια που μπορει να σε αποσυντονισει πληρως.

Εκεινη την ωρα λες ποναω πολυ παμε στο νοσοκομειο γενναω , και τελικα μπορει να γενναγες μια εβδομαδα μετα...

Δεν υπαρχει πιο σιγουρη λυση 1. ΑΠΟ ΤΟ ΝΑ ΠΑΣ ΑΡΓΑ 2. ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΜΑΙΑ ΝΑ ΕΞΕΤΑΖΕΙ(ΚΑΙ ΕΛΑΦΡΟΧΕΡΑ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ)

JBePp2.png?qDX8aAa3
Link to comment
Share on other sites

Σωστό κ αυτό αλλά πρέπει να τον έχεις βρει αρκετό καιρό πριν μείνεις έγκυος, να είναι ο γιατρός σου που εμπιστεύεσαι και να στο έχει αποδείξει έμπρακτα πριν τον χρειαστείς για γέννα. Και εγώ δεν έχω δυστυχώς....:?

 

Μελινα για εμενα δε θα ηταν τοσο σημαντικο αυτο.Και το Σπυνακι αλλαξε γιατρο τελευταιους μηνες .

Αν καθαρισεις ολα τα θεματα μεσα σου. Αν αναλυσεις καλα τον φ.τοκετο , ρωτησεις πολλες γυναικες , διαβασεις πολλες εμπειριες (και στο μπλογκ της Ολιβιας http://www.eimaimama.gr εχει πολλες ιστοριες) θα νιωσεις δυνατη και πληροφορημενη για ολα οσα συμβαινουν με το που σε φορτωνουν στο αναπηρικο καροτσακι κ φευγεις για αιθουσα τοκετων.Αν φτασεις με διαστολη 8 δε θα προλαβει κανενας να κανει τιποτα και θα εχεις και την ηρεμια σου μεχρι τοτε να συγκεντρωθεις στο μωρο σου. δεν υπαρχει γυρισμος ΘΑ ΓΕΝΝΗΣΕΙΣ !

 

Η ευτοκια, (Μελινακι μπες εδω και ενημερωσου για τα παντα) http://www.eutokia.gr/ ειναι ενα μη κερδοσκοπικος οργανισμος που τον διαχειριζονται ανθρωποι υπερμαχοι του φυσικου τοκετου. Η εγκυος μπαινει σε μια ομαδα στηριξης οπου συναντιεται καθε εβδομαδα με τις αλλες εγκυουλες και παρακολουθουν σεμιναρια πολυ ενδιαφεροντα και σημαντικα. Θα ελεγα σε ολες σας οπωσδηποτε να πατε εστω σε ενα.Σε αυτο που η Ελευθερια Δημοπουλου αναλυει λεπτο προς λεπτο τη στιγμη που κανεις εισαγωγη στο ελληνικο μαιευτηριο και μετα.Σου αναλυει τι γινεται στο σωμα σου , πως λειτουργει η ωκυτοκινη, τι συμβαινει στο μωρο , πως ανοιγει ο τραχηλος βημα βημα.

 

Μακαρι να ειχα υπαρξει πιο καλη μαθητρια και να ειχα κρατησει καλες σημειωσεις απο εκεινη τη μερα. Αλλα ειπαμε , το πεπρωμένον φυγείν αδύνατον

JBePp2.png?qDX8aAa3
Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...